Oppositie in Chili blijft ontevreden UW Douglas hekelt intrekken van bom verbod Cambodja liegtuig stort neer: militairen gedood Politie van Houston ontdekt massamoord !n deze krant Ondanks militaire ministers ;el van bedrag tionaal geschenk or nierpatiënten Van Agt: over gratie VVDM-ers werd compromis bereikt Gemeentekassier stak melkgeld in eigen zak Schrijvers op de bres voor Amalrik Grivas' staf-chef gearresteerd Geheimzinnige dradenknipper gevangen krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers! Nieuwe Leidse CoMraml christelijk dagblad voor leiden en omgeving nstraat 37 Postbus 76 TeJetoon 31441 Girpnr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1973 54ste jaargang no. 110 voor exclusieve herenkleding Modehuis SL00S Stille Rijn 11 Leiden Telefoon 20868. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Piper Cup, met welk type toestel twee militairen verongelukten Eindhoven. onze correspondent IDHOVEN Bij een vliegongeluk met een Pipercup van de lucht- cht zijn gisteren bij de gemeente Middelbeers de 22-jarige gehuw- tweede luitenant-vlieger A. P. J. Bijkerk en de 20-jarige kornet l Boersma om het leven gekomen. Deze laatste was een zoon van ninister van sociale zaken, drs. J. Boersma. SANTIAGO (AP, AFP, Reuter, UPI) Chili's president Allende heeft drie hoge militairen en de chef van 's lands politie benoemd 'kabinet van nationale veiligheid'. tweetal maakte met de Pipercup oefenvlucht vanaf de vliegbasis len boven het militaire oefenter- Oirschotse Heide. Waarschijnlijk een stuurfoutvan de piloot zou he ttoestel in een stijle bocht rtrokken hebben raakte het tel een boom en stortte neer in dichte bossen bij Middelbeers. De HAAG Een deel van het be- dat het Nederlandse volk bijeen brengen voor het nationaal ge- ink aan koningin Juliana, die in ember haar zilveren regeringsjubi- zal vieren, zal worden bestemd het tot stand brengen van een lerdialysecentrum voor jonge nier- jënten. Er bestaat in Nederland hts een dialysecentrum voor kin- iï, waarvan de capaciteit echter «reikend is om alle jongeren die een nierziekte lijden, te kunnen en. opbrengst van het nationaal ge- nk zal ook ten goede komen aan lieren in nood buiten Nederland, het bijzonder voor de opbouw van ntegreerde kinderzorg in een aan- ontwikkelingslanden. In 1966 is dit werk, op initiatief van de ingin, de stichting Nederlands derhulpplan in het leven geroepen, rzitter is mr. V. G. M. Marijnen. :hts een klein deel van het ingeza- de geld zal worden besteed voor persoonlijk geschenk aan de Ko- ;in. Thans heeft het nationaal co- zilveren regeringsjubileum ko- ;in Juliana in Den Haag een speci- girorekening geopend onder num- 25073. Ook de banken hebben een rte rekening geopend onder bank- mingnummer 825. Plaatselijke in- lelingsactie's, waarvan het zwaarte- it zal vallen in de week van 3 tot eptember, worden overal in het voorbereid. Zonnig üonuige perioden, in het noor- len van het land later gevolgd loor veel bewolking met nlaat- elijk wat regen of motregen, latige tot krachtige wind uit tuid tot zuidwest. Maximum-tem- leraturen van 18 gradeq in het loordwesten tot rond 23 graden -elsius in het zuidoosten van iet land. Ilorgen en overmorgen: overwe- ;end droog, vooral later weer onnig en vrij warm. lorgen zon op: 05.17 onder: 20.12 maan op: 18.49 onder: 02.19 PLpercup boorde zich met de neus in de grond en vloog onmiddellijk in brand. Ogenblikkelijk toegesnelde militairen van de legerplaats Oirschot, die in de buurt een oefening hielden, kwamen te laat om de twee inzittenden te red den. Assistentie bij het ongeval werd onder andere verleend door de brand weer van de nabijgelegen vlieghaven Welschap en de rijkspolitie. Naar de precieze oorzaak van het ongelijk is een onderzoek ingesteld door de com missie luchtvaartongevallen van De fensie. Volgensde luchtmacht is het gebruikelijk dat toestellen met een dergelijke opdracht vrij laag vliegen. DEN HAAG Minister Van Agt (justitie) heeft gisteren na afloop van de ministerrad met zoveel woorden bevestigd dat er ten aanzien van de beslissing over de gratieverzoeken van de VVDM-bestuursleden die wegens de groetweigeractie zijn veroordeeld, een compromis is bereikt, tussen hem en minister Vredeling (defensie). Volgens nog niet officieel bevestigde berichten heeft het kabinet de konin gin voorgesteld de VVDM-ers slechts voor de helft van hun straf gratie te verlenen. Minister Van Agt heeft als lid van het vorige kabinet de gratië- ring verworpen. 'Men heeft zich nu wel afgevraagd of er ineens een ande re Van Agt in dit kabinet zit, maar dat is niet zo. Men moet daarbij bedenken dat de gratiëring een zaak is van de minis ters van defensie en van justitie. Als de inbreng van een van die ministers (in dit geval die van minister Vrede- ling-red.) verandert, dan. verandert ook de uitkomst', lichtte minister Van Agt toe. In verband met het feit dat het Ko ninklijk besluit over de gratieverzoe ken nog niet helemaal rond is, kon de minister verder niets over de inhoud van het kabinetsbesluit meedelen. Het Koninklijk besluit wordt binnenkort verwacht. in een Het nieuwe kabinet krijgt als voor naamste taak 'het bestrijden van onder mijnende activiteiten en het herstel len van de openbare orde', zo heeft Allende gisteren meegedeeld. De christen-democratische oppositie heeft verklaard dat Allende's maatre gelen onvoldoende zijn voor een her vatting van het gesprek, dat de presi dent wilde ter bedwinging van de cri sis in Chili en ter voorkoming van een burgeroorlog. In het nieuwe kabinet is de legerchef Carlos Prats minister van defensie ge worden. Luchtmachtchef Cesar Ruiz is tot minister van publieke werken be noemd en de opperbevelhebber van de marine Raul Montero Cornejo leidt thans het ministerie van finan ciën. De opperbevelhebber van de Chileen se politie (carabineros) José Maria Sapulvieda Galinda wercl minister van huisvesting. Allende heeft voorts de minister van buitenlandse zaken Orlando Letelier tot chef van het zeer belangrijke mi nisterie van binnenlandse zaken be noemd. Letelier, die vroeger Chileens ambassadeur in Washington is ge weest, is daarmee voorzien van de be langrijkste post na die van Allende zelf. Minister van defensie Clodomiro Al- meyda, die een maand geleden als mi nister van buitenlandse zaken werd vervangen door Letelier, heeft zijn vroegere departement teruggekregen. Anibal Palma, de secretaris-generaal van het Chileense kabinet is minister van grond- en landbouwzaken gewor den. De minister van financiën Fer nando Flores krijgt nu de post van Palma als secretaris-generaal. De zeven overige ministeries worden bemand door ministers, die deze post ook in het vorige kabinet hebben be zet. De vijftien ministers van het vorige kabinet hadden Allende vrijdag hun ontslag aangeboden om de president gelegenheid te geven tot een reorgani satie, waardoor de verbroken contac ten met de oppositie konden worden ARNHEM De rijkspolitie in het Achterhoekse Lichtenvoorde heeft de 23-jarige gemeentekassier M. H. aan gehouden omdat de man de kas van het dorp uitmolk; hij stak gedurende geruime tijd al het melkgeld in zijn zak dat schoolhoofden aan hem af droegen voor de dagelijkse driekwart kan van hun pupillen. De man heeft inmiddels gedeeltelijk bekend dat hij fout had gezeten. Hij had trouwens zelf al ontslag aange vraagd. Er zou 18.000 gulden zijn ver dwenen. tinders draaien el augurken door Mogelijk ruim veertig slachtoffers HOUSTON (Reuter, UPI, DPA) Op aanwijzingen van een 17-ja- rige jongen heeft de politie van Houston in de Amerikaanse staat Texas de lichamen gevonden van elf jongens, die in de afgelopen ja ren zijn vermoord. Bovendien heeft de jongen aanwijzingen gegeven van plaatsen waar nog eens 25 tot 30 vermoorde jongens liggen be graven. De jongen, Elmer Henley, had zich woensdag bij de politie vervoegd met de mededeling dat hij de 34-jarige elektriciën Dean Corll had gedood. Volgens Henley hadden hij, een meis je van 15 en een andere jongen zo lang verdovende middelen gesnoven, totdat zij buiten westen raakten. 'Corli maakte ons wakker en bond ons vast. Hij zei dat hij ons zou vermoorden, maar dat hij eerst plezier met ons wil de maken. Ik paaide hem en beloofde hem, dat ik ze voor hem zou martelen en doden, als hij me zou laten gaan. Dat deed hij'. Toy Henley opdracht kreeg het meisje aan te randen, ter wijl hij zich met de jongen zou bezig houden, graaide Henley Corlls revol ver en doodde hem. Henley bracht de politie naar een jacht werf, waar inmiddels elf lijken zijn op- gegraven. Tijdens langdurige verhoren heeft Henley de politie verteld dat hij er nog wel een stuk of 25 tot 30 wist te liggen: bij een meer in het oosten van Texas en aan de kust van de Golf van Mexico. Met Henley is de politie nu onderweg naar de aangegeven plaatsen. Ook ondervraagt zij een andere jonge man, wiens naam door Henley is ge noemd. De slachtoffers moeten in de loop van enkele jaren zijn vermoord, zo is bij de opgravingen gebleken. Van de mees ten is alleen het geraamte gevonden. Met moeite werden vijf jongens al len tienners geïdentificeerd. De jongste was 12 jaar en werd sinds 1971 vermist. De slachtoffers hadden hun einde gevonden op seksfeestjes, die Corll in zijn huis in Pasadena nabij Houston organiseerde en waarbij verdovende middelen werden gebruikt en sadistische handelingen plaats von den. Het is de politie nog niet duide lijk of Elmer Henley zelf ook actief bij de moorden was. hersteld en een oplossong gevonden voor de economische en politieke cri sis in het land. President Allende zei gisteren in een toelichting op de kabinetsherziening dat 'dit kabinet de plicht heeft Chili te verdedigen, welks souvereiniteit, vrijheid en democratie worden be dreigd'. Oppositie Patricio Aylwin, de leider van de christen-democratische oppositie heeft gisteren voor de officiële bekendma king van de kabinetswijzigingen al verklaard dat met de reorganisatie niet is tegemoetgekomen aan de eisen die de oppositie aan Allende had ge steld om een hervatting van de 'open dialoog' mogelijk te maken. Aylwin liet weten dat de christen-democraten eisen dat Allende de militairen niet alleen op kabinetsniveau functies ver schaft maar hen posten geeft op alle niveaus van de regering. Daaraan was volgens Aylwin niet voldaan. De Amerikaanse admiraal Thomas Moorer (links,) vertelt een senaatscommissie, dat de VS als sinds 1966 hun bombardementen op Indo-China vervalsten. Naast hem de onderminister van defensie William Cle ments. WASHINGTON, PHNOM PENH (UPI. Reuter, AP) —Rechter William Douglas van het Ameri kaanse hooggerechtshof heeft zijn collega's ervan beschuldigd, dat zij hun bevoegdheden hebben over treden door zijn verbod van de bombardementen op Cambodja ongedaan te maken. Generaal Carlos Prats, de man die eind juni de coup van een tankeenheid te gen Allende bedwong en eerder mi nister van binnenlandse zaken is ge weest, is gisteren Chileense minister van defensie geworden. Toen Douglas zaterdag Washington op stelten zette door op zijn eigen houtje de bombardementen met onmiddellij ke ingang te verbieden en de regering prompt protest aantekende, nam rech ter Thurgood Marshall telefonisch contact op met de andere leden van het hof en maakte hij. daarna de uit spraak van Douglas ongedaan. Vol gens Douglas kunnen de rechters nooit de uitspraak van hem geheel ge lezen hebben. 'Ik ben er diep van overtuigd dat te lefonische bespreking van deze ernsti ge en belangrijke constitutionle kwes tie ontoelaatbaar is', zo meent rechter Douglas. Hij wees erop dat het Hoog gerechtshof (het hoogste juridische li chaam in de VS, dat de wetgeving aan de grondwet moet toetsen - red) een overlegorgaan is, dat pas na rijp be raad handelt. Douglas verwijt zijh col lega's dat zij zijn afgeweken van de geijkte besluitvorming. Het Hoogge rechtshof heeft eerder deze week ook een verzoek afgewezen om met het voltallige college zich nog eens over de zaak te beraden. Voor een senaatscommissie heeft ad miraal Thomas Moorer, voorzitter van de gezamenlijke chefs van staven, gis- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een aantal Neder landse schrijvers heeft zich verenigd in het Nederlands comité ter verdedi ging van Andrej Amalrik. Het comité heeft een communqiué uitgegeven waarin gezegd wordt dat de schrijvers geschokt zijn door het feit dat Amal- riks gevangenschap in een werkkamp streng-regime met drie jaar is gepro longeerd zonder dat zelfs iets bekend is gemaakt van de nieuwe beschuldi ging die tegen hem is ingebracht. De leden van het comité zijn boven dien verontrust omdat Amalriks vrouw Gjoezel niet in staat is gesteld het proces bij te wonen en ook geen toestemming heeft gekregen haar man te bezoeken. Het commité is verder van mening dat een wekelijke toenadering tussen de Sowjet-Unie en Nederland alleen vruchtbaar kan zijn als schrijvers, dus ook Amalrik, in staat worden gesteld alle rechten uit te oefenen die zij vol gens de grondwet van de USSR en de door de USSR ondertekende verkla ring van de rechten van de mens. Het comité bestaat uit J. Bernlef, Mies Bouhuys, S. Carmiggelt, A. den Doolaard, H. Heeresma, A. Koolhaas, D. de Lange, Marga Minco, H. Mu- lisch, A. Roland Holst, Renate Rubin stein, Th. de Vries, V. van Vriesland NICOSIA (Reuter, UPI) Cyprioti sche veiligheidstroepen hebben giste ren de ondergrondse EOKA-beweging van generaal George Grivas een zware slag toegebracht door zijn 'chef-staf' Stavros Stavrou en andere top-mede- werkers te arresteren tijdens een serie razzia's. In totaal werden 60 arrestaties verricht. en N. Scheepmaker, die tevens secre taris is en aan wie adhesiebetuigingen kunnen worden gezonden. (Postbus 7909, Amsterdam). teren verklaard dat valse berichten over de Amerikaanse bombardemen ten op Indo-China al sinds 1966 ge maakt zijn. Men hield er een dubbele boekhouding op na: een top-geheime, die de feiten exact weergaf, en een tweede minder geheim die de bombardementen elders deed plaats vinden. Dit systeem heeft bestaan sinds de Amerikanen dé Ho Tsji Minh-route gingen bombarderen. Moorer en de onderminister van de fensie William Clements verdedigden echter de geheime bombardementen en ook de recente escalatie van de bombardementen op Cambodja. Deze zouden volgens hen vallen binnen de richtlijnen, die door het congres en de president zijn vastgesteld. Senator Symington zei dat de bombardemen ten tussen einde jun> en 15 augustus wanneer zij moeten stoppen niet mochten worden uitgebreid. Moorer meende echter dat de escala tie gerechtvaardigd was 'in het licht van de militaire situatie in Cambod ja'. Amerikaanse bommenwerpers waren ook gisteren druk in de weer om ten zuiden en ten westen van Phnom Penh te bombarderen, terwijl Cam bodjaanse troepen uitvallen deden om hun verdedigingspositie te verbeteren. Een zender van de Rode Khmers heeft gemeld dat enkele van hun een heden de hoofdstad zijn binnenge drongen via de Monivong-brug en dat ARNHEM De veeboeren in Apel doorn en omgeving kunnen weer rus tig slapen: de geheimzinnige draden- knipper is gevangen. De politie heeft vier jaar lang jacht op de man moe ten maken. Ruim veertig keer knipte hij in het holst van de nacht afraste ringen door tussen weilanden waar koeien en stieren keurig gescheiden stonden te grazen. ze reeds drie regeringsbataljons bui ten gevecht hebben gesteld. Het be richt is door de Amerikanen tegenge sproken. Binnenland Aantjes: bezoek van Mozam bique zinledig2 Gastarbeiders met moeite verzekerd 5 Vonnis over bomen geveld 5 Tandartsen en gehandicapten 7 Buitenland Moskou wil snelle strijd te- tegen China 9 Veel Amerikanen vallen Ag- new bij 9 Luchtgevecht bij Suezkanaal 9 Kerk Achteraan in de rij 2 Sport Noordwijk zonder moeite kampioen 11 Men schrijft ons Lezers schrijven Radio cn tv Filmpremières Strips, feuilleton Recept Puzzel Commentaar Dichtbij cn verder Weer. oproep toeristen Familieberichten noteer als nieuwe abon naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, anlwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1