oord wijk loeiteloos aar titel ;oop lijft ch KNWU zet mes in amateurstatus 'EEN SPITS IS EEN VECHTER gratis glas WENNEKER l met 2-1 ten onder Straf commissie werkt al volop Toch Fries succes in Sneekweek Wolfgang Frank is niet voor niets van Vfb Stuttgart naar AZ 67 gekomen Hansje Bunschoten: goud in Leeds WënnekER bij elke (les! P/KWARTET VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1973 SPORT T9/K11 ze speciale verslaggever )WIJK Voor zaterdagkampioen Noordwijk kwam gister- lan toch nog de titel, die in de laatste minuten van het twee- fen met zondag-amateurkampioen RBC in Roosendaal uit han- is gegeven. Toen, in de laatste minuten, liet Noordwijk de ïde' 1-1 stand in de slotfase schieten, waardoor RBC een der- issend treffen om algeheel amateurkampioenschap forceerde, vond vond in dat laatste duel van het seizoen 1972-1973, aan ravond alweer van een nieuwe voetbalcompetitie, zegevierde rijk met 2-1. DAM FC Amsterdam eerder geneigd raken over toop te spreken behoudt voor de toekomst. Voorzitter e zes weken geleden aankon- te treden omdat zijn persoon die van de gemeente Amster- ie weg zou staan, heeft zich iraten door het stichtingsbe- besloten voorlopig aan het de club te blijven staan. Het ibestuur kon voor de drei- cature Stoop geen enkel goed :f vinden. Uiteindelijk wist p deze week zover te krijgen voorlopig aanblijft tot een rerzoe door de gemeente is behandeld. Een mede- e hij gistermiddag op een lens een persconferentie ver in 'Over twee weken ben ik Hij kreeg er van zijn spe- ius voor. leid gistermiddag een lange waarin liij alle moeilijkhe- FC Amsterdam nog eens op zette. De problemen rond (ezen eerste subsidie-aanvrage, f Stoop in scherp conflict \et wethoüder Harry Verlieij De uitlatingen die hij in die deed waren voor de wethou- beledigend, maar Stoop wil 111 gesprek met Verheij alle- er rechtzetten. Zeker nu er litzichten zijn gekomen op Trots vertelde de voorzitter Amsterdam, dat zijn club vo- tussen de inkomsten en uitga- i nadelig verschil had van ichtigduizend gulden. 'En dat ip twee verenigingen na geen 'erenigingen in het betaalde eggen. Én dat hebben wij eikt zonder subsidie. Zoiets bij de KNVB en de VVCS. ij de WCS. Als de proble- de weg zijn geruimd, zie ik een goede kans op subsidie sen is in de afgelopen weken eken, dat het er met FC Am- heel slecht voor heeft ge- li dat ondanks de resultaten (ertoto-competitie en de afge- ontracten. Woensdagmorgen, onderhoud tussen het stich- uur en Stoop, was de kans ds aanwezig dat FC Amster- staande zondag niet eens in zou komen voor het eerste le-duel tegen PSV. Zover .•t niet door Stoops houding ite 's morgens het huis uit papieren om ze in te leveren ind er 's avonds weer mee op i, daar is thuis een hartig over gesproken'), ïtingsbestuur zette niet onbe- Dé Stoop onder druk met inde liquidatie. Stoop zwicht- 0 zijn nog geen voetbalzaken, eens met Leo Horn te spre- vilde niet na alles wat we ;edaan om deze club van de krijgen ook mee werken aan 1 van de club. Dat had ik ge- r op te stappen. Die gevolgen niet dragen. We wilden lie- minder doen, dan dat er an- olgen komen'. erdam had in de periode dat i van Stoop vacant dreigde te 'oldoende moeilijkheden ge- ook mét Stoop niet verder rooskleurige situatie te kun- ken. Stoop: 'Er is een aanval van andere clubs op ons spe- Couperus, Mensink, Van Slo- benaderd door andere clubs, hebben we nog steeds moei- met Telstar en De Volewlje- rder zijn er na de berichten n vertrek geen seizoenkaarten ;ehaald, nadat de aktie voor op daarvan toch wel wat te- ind was verlopen. Er werd meer gestort voor aangc- kaarten. Nu hopen we echter ontwikkelingen toch nog op Ie start Een ding is in ieder !l gebleken in deze dagen, de de spelersgroep is ontzettend porden. Het leek wel alsof ze >r de problemen, makkelijker gingen met de aangeboden n, en dankzij de jeugd die en zijn we daardoor ook in goed team op de been te spelers uit de vaste kern is act overigens nog niet gcslo- s Flinkevleugel (Stoop: 'We twee druk bezette zakenmen- je straks Frits?', Flinkevleu- heb m'n goeie pak al aan'), lekker en Frank Kramer Frank is iemand die vooruit in in de wereld', Kramer: 'Ik ver amateur, dan kunnen ze geld wat andere spelers een ten betalen'). RUUD VERDONCK Boven 23: prof of terug naar club UTRECHT Hoofdbestuur en sportcommissie van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie zijn van plan om het mes te zetten in de excessen in de wielrennerij. De funeste ontwikkelingen van de laat ste jaren, die langzamerhand naar een catastrofale climax groeien, hebben de wielerleiders doen inzien dat op velerlei terrein moet worden ingegrepen. Doel van dit alles is een versterking van de po sitie van de clubs het grote stiefkind binnen het bestel de op bouw van een gezonde prof categorie en, daarmee samenhangend het beteugelen van de onrustbarende geldstroom onder de amateurs. Noordwijk is de logische amateurkam pioen van Nederland. Niet alleen om dat de zaterdagspelers in de eerste wedstrijden toonden over iets meer inhoud dan de Roosendalers te be schikken, maar vooral ook omdat het Glas ('licht shirt) en Van Zandvliet van RBC duelleren tijdens de beslissende wedstrijd om het kampi- n,r,"n'n,r n,,f oenschap bij de amateurs. Noordwijk won met 2-1. V.l.n.r.: Van der Ven, Glas, Bröring, Van Zandvliet en Schouw. gisteravond eigenlijk niet fout kon gaan. Zagen de Noordwijkers in het algeheel amateurkampioenschap de bekroning van een jaar hard werken (overigens onder drie verschillende trainers, Van der Horst, interim-man Duindam en nieuweling Eèlman), voor RBC was het treffen in Noord wijk niet meer dan een noodzakelijk iets. Op verzoek van de Roosendalers was dit treffen reeds uitgesteld tot het begin van het nieuwe seizoen, om dat de spelers vakanties lieten preva leren. RBC wist bij dat verzoek ook dat het spelbepaler Louis Verstraeten zou moeten missen, die de voorkeur gaf aan een lucratiever verbintenis met het Belgische FC Brugge en ook Peter Schouw (naar NAC) was door dat geld niet meer beschikbaar. Voeg daarbij dat trainer Vermunt de aan vallers Perdaems en Gillissen niet kon opstellen omdat vakantie hen ver re van Noordwijk hield, linkerspits Lijmbach de afgelopen dagen zijn en kel brak en Hopstaken met een bles sure kampt, dan is de rol van 'under dog' meer dan verklaard. Vermunt dan ook al voor het duel: 'Hoe mooi de landstitel ook is, veel meer dan een nuttige oefenwedstrijd, waarin mijn tweede keus kan worden getest, is dit duel voor mij niet'. SERIEUS Noordwijk benaderde de beslissende strijd om de amateurtitel anders. De selectiegroep traint na een uiterst korte zomerpauze alweer vele weken. Er is ook een imposante serie oefen duels afgewerkt. Tegen Ajax (12), De Volewijckers (33), RVC (1—2) en Jong Amsterdam (01). John Eel- man, Noordwijks nieuwe trainer, tilde ook zwaar aan het duel. 'RBC' orakel de hij, 'is toch een lastige tegenstan der. Die nieuwe jongens, die tweede keus, zal twee keer zo hard knokken. Dat wordt beslist niet gemakkelijker dan RBC met een Verstraeten'. RBC was gisteravond voor een gedu rende lange periode beter voetballend Noordwijk inderdaad niet zo'n gemak kelijke tegenstander. Zeker weer niet, nadat Noordwijk kort na het begin van de tweede helft een veilig lijken de 2—0 voorsprong opbouwde. Niet alleen omdat de Roosendalers toen onmiddellijk tot 21 terugkwamen (treffer van Brouwers na een serie missers in de Noordwijk-defensie), maar ook omdat de angst weer in de gelederen van de zaterdag-voetballers kroop. Een angst die in de slotminu ten grote vormen aannam. De woelige slotminuten van Roosen daal (van 1-1 naar 3-1 voor RBC) en Noordwijk (van de ruime 3-0 voor sprong bleef uiteindelijk een magere 3-2 zege over) speelde daarvoor weer te nadrukkelijk mee. In die slotfase was dé Noordwijk-ploeg, waarin overi gens nieuwkomer Cor Vreugdenhil plaats moet maken voor Jan Vieveen, geen schim meer van de formatie, die daarvóór het spel had gemaakt. Die in de eerste helft eigenlijk al een beslis send gat had moeten slaan. Maar ver der dan 1-1 was Noordwijk toen niet gekomen, al kreeg de Eelman-fcrmatie een handvol kansen, tegen RBC wel geteld één. Die ene mogelijkheid was in de 31e minuut, toen doelman Smit een schot van Nouwer maar gedeelte lijk kon wegslaan en Brouwers een vrije kans kreeg. Hij schoot evenwel naast. Noordwijk leidde op dat ogenblik reeds met 1-0, want nadat eerst Van Dijk nog een bal van de lijn had ge haald na een inzet van Bogers, doel man Van de Meeberg een schot van Bröring nog maar juist tot corner had verwerkt, was het in de 23e minuut Bogers die scoorde. Verdediger Van Zandvliet en doelman Van de Mee berg grepen mis op een voorzet van verdediger Van Resteren, waarna Brörong inschoot. Na de wisseling leek Noordwijk al in de derde minuut de strijd te hebben beslist. Bröring rondde een voorzet van Albert Spaanderman met een hard, laag schot af. Aan deze actie was overigens een handsbal van Ben Bar- ten vooraf gegaan. Met die 2-0 voor sprong leek Noordwijk rustig de wed strijd te kunnen uitspelen. Het pakte evenwel anders uit. Noordwijk—RBC 2—1 (1—0) 23: Bogers 1—0, 48: Bröring 20, 50: Brouwers 2—1. Scheidsrechter: Brouwer. Toeschouwers: 5.000. Noordwijk: Smit; Glas, Plaatzen, C. Spaan derman, Van Kesteren: Barten, Vreugdenhil (Vieveen), Karstens; A. Spaanderman, Brö ring, Bogers. RBC: Van de Meeberg; Van Dijk, Van Hall, Van Zandvliet, Van der Veen; Boom, Nou- wens, Schouw; NIeuwlaat (Balemans), Brou wers, Hellendoorn. PETER ONVLEE DEN HAAG Hoewel de competitie in het betaalde voetbal pas zondag be gint heeft de tuchtcommissie van de KNVB toch alweer vier spelers moe ten bestraffen naar aanleiding van ge beurtenissen in oefenwedstrijden. Joop van Daele (Feyenoord) zal zon dag de competitiestart niet als speler meemaken. De Rotterdammer kreeg een boete van 250 gulden opgelegd terwijl tevens een voorwaardelijke schorsing voor een wedstrijd werd omgezet in een onvoorwaardelijke. Van Daele kreeg de straf opgelegd naar aanleiding van gebeurtenissen in de wedstrijd De Graaf schap-Fey en- oord, die op 18 juli werd gespeeld. De andere straffen zijn: SVV: Mulder 100 gulden boete alsmede omzetting van een voorwaardelijke schorsing voor een wedstrijd in een onvoor waardelijke. S. Dutina voorlopig ge schorst naar aanleiding van het uit het veld sturen in de wedstrijd SVV- Wil helmus op 4 augustus. FC VW: Jac Hermans voorlopig ge schorst in verband met uit het veld sturen in de wedstrijd FC Mühlhelm- SNEER Een matige bries en een voortdurend schijnend zonnetje heb ben gezorgd voor een waardig sluit stuk van de 38e Sneekweek. Ondanks drie bijzonder ongunstige wedstrijdda gen heeft het wedstrijdcomité toch nog vrijwel het gehele programma kunnen afwerken. Zelfs de tot twee maal toe uitgestelde groepswedstrijd in de 16m2-klasse werd nog gehouden. Het team uit Holland won deze krachtmeting met groot vertoon van macht. Joop de Ruiter uit Capelle aan de IJssel legde de basis voor de over tuigende zege van de Hollanders. Een nogal bittere pil voor de Friezen, die echter spoedig was vergeten toen de regenbogen in aktie kwamen voor de (derde) teamwedstrijd Friesland Holland. Van de talrijke Friese sup porters koesterden er weinigen nog hoop op een revanche voor de forse nederlaag kortgeleden op de Kaag. Friesland startte met een achterstand van zes punten, won dit derde treffen met 23,75 tegen 31. In het eindklasse ment kwam Friesland hierdoor op 81.50 tegen Holland 82.75. Vanzelf sprekend heerste er grote vreugde on der de Friezen, die zich geen mooier besluit van deze Sneekweek hadden kunnen wensen. De in het Friese team opgenomen gastzeiler Bertus ter Beek uit Almelo had een groot aan deel in de zege. Hij trok er dadelijk snel tussen uit en was voor Bart de Vries en Bouw van Wijk niet meer te achterhalen. Het voortreffelijke team- zeilen van Jack de Wilde, Luuk Ilof, Ulrik Jager en Henny RofekamD beze gelde daarna het lot van de Hollan ders De sportcommissie heeft daartoe een aantal plannen op stapel staan die verstrekkende gevolgen zullen heb ben. De wielersport gaat zoals weg- coach Joop Middelink het uitdrukte 'door de gehaktmolen'. Of het pro- dukt dat uit die molen te voorschijn komt, van goede kwaliteit zal zijn, hangt vooral af van de mate waarin bestuur en sportcommissie er in sla gen om de aanvallen op deze hard no dige hervormingsvoorstellen af te slaan. De meeste oppositie zal zonder twijfel worden gevoerd tegen het besluit om amateurs na hun drieëntwintigste jaar de mogelijkheid te ontnemen om bij een grote sponsor te worden onderge bracht Tot nu toe zijn alle amateur wielrenners die ook maar iets te bete kenen hebben, bij een sponsor onder gebracht ongeacht hun leeftijd. Vanaf volgend seizoen zal dat niet meer mo gelijk zijn, hoewel er voor 1974 in be paalde gevallen dispensatie mogelijk is. De topamateurs die zich jaar na jaar te goed hebben kunnen doen aan de overvolle ruiven van de diverse amateurwielerformaties, worden nu gedwongen over te stappen naar de professional-categorie of in de trui van hun vereniging hun sport verder te beoefenen. Deze maatregel betekent een ware revolutie voor het amateur- bestel. Fedor den Hertog, Nederlands beste amateurwielrenner heeft al aan gekondigd dat deze maatregel geen in vloed zal hebben op zijn besluit om nooit professional te worden. 'Dan ga ik öf volgend jaar in de trui rijden van zijn club De IJsselstreek, óf ik stop met fietsen'. - Niet alleen via de sponsors zullen de renners worden aangepakt die zich zo dikwijls ten onrechte amateurs noe men. Het is een publiek geheim dat amateurs via startgelden en een dik wijls waanzinnig hoog premiestelsel een dik-belegde boterham bijeen kun nen fietsen in criteria. Unie-voorzitter J. P. A. van Ballegoijen de Jong: 'De moeilijkheid is dat je die betalingen nooit kunt bewijzen. Je weet dat het gebeurt, maar de bewijzen worden niet geleverd'. De bewijzen zullen waarschijnlijk ook in de toekomst niet worden geleverd, maar wat de Unie wel kan en wil aanpakken, is het premiestelsel waaruit de 'brooda mateurs' een belangrijk deel van hun inkomsten peuren. Die inkomsten zijn langzamerhand zo belangrijk gewor den voor de heren amateurs, dat ze liever in de rondjes rond de kerk rij den dan uitgezonden te worden naar de Tour de l'Avenir of een wereld kampioenschap. Piet van Katwijk heeft bedankt voor de Tour de l'A venir omdat hij openlijk bekende in die periode aanzienlijk meer te kun nen verdienen aan het rijden van cri teria. De Zeeuw Toine van den Bun der deed hetzelfde. Voor de beroepscategorie werkt de ALKMAAR Op de internatio nale voetbalmarkt heerst een gro te schaarste aan voor topclubs werkelijk bruikbare centrum spitsen. Illustratief voor die con statering staan de transferrecords die de aanvalsleiders Pietro Anas- tasi en Alan Clark in voetballan den-bij-uitstek Italië en Engeland op hun naam hebben. Binnen dat kader passen ook de merk waardige escapades, die de Spaanse topclubs zich permittereerden toen de grenzen voor buitenlandse voetballers werden ontsloten. Het kapitaalkrachtige Real Madrid slaagde er nog in de Zuidamerikaan Mas aan te trekken, maar het toch nauwelijks minder gefortuneerde Bar celona gelukte het zelfs met onvoor stelbare hoge geldsommen al niet meer de zo begeerde Gerd Mllhler en Johan Cruyff van hun clubs los te wrikken. Op lager niveau blijkt de interesse in steeds betere spitsen niet minder fla grant. Niet minder dan negen Neder landse eredivisieclubs haalden in de afgelopen transferperiode nieuwe spit sen binnen. Hopen op het 'kip met de gouden eieren'. PSV, NEC, Haarlem en AZ 67 kwamen tot een akkoord in het buitenland (Ralf Edström, John Frandsen, Jim Cardno en Wolfgang Frank) terwijl FC Utrecht Roda JC, De Graafschap en NAC zich met Joop van Maurik, Stanley Bish, Oeki Hoeke- ma en Henk van Rooy menen te heb ben versterkt en FC Amsterdam pluk te Nico Jansen als een kille af werker uit z'n eigen jeugdselectie. Een situa tie die wel aangeeft hoeveel waarde de clubs aan een eminente spitsbezet- ting hechten, maar een situatie ook die de druk, waaronder de spitsen worden geplaatst, illustreert. Spitsen moeten scoren, daarvoor al leen trekken de clubs vaak forse geld bedragen uit. Dat weet ook bijvoor beeld Wolfgang Frank het voor bijna twee ton van het Duitse VfD. Stutt gart overgenomen doelpuntenjagertje van AZ 67. Hij: 'Als ik voor AZ geen doelpunten maak is het niet goed, dat ben ik me terdege bewust. Het geeft ook inderdaad als ik buiten het veld sta een bepaalde drnk, die overigens van mij afvalt als ik binnen die krijt- stepen sta. Als ik met mijn ploeg wedstrijden verlies en ik heb niet ge scoord dan vind ik dat erg. Dat neem ik mezelf kwalijk. Wellicht omdat ik kritisch en eerlijk tegenover mezelf ben'; Juist in het professionele voetbalspel leidt het gemis van doelpunten niet WOLFGANG FRANK: 'Mijn belangrijkste opdracht is het maken van doelpunten'. ook bij AZ 67 meer spelers zijn die gemakkelijk scoren. Bij Stuttgart had den Koppel, Ettmayer, Handschuh en ik ieder elf treffers gefabriceerd. Voor zover ik het nu bij AZ kan be kijken meen ik wel dat ik in mijn of fensieve activiteiten veel steun van onder meer Eddy Schaafstra, Cees Kist en Kesten Nygaard kan verwach ten'. Wolfgang Frank realiseert zich de eonsequneties van zijn transfer. Hij is alleen tot individuele schade, immers ook de teamgenoten worden gecon fronteerd met financieel verlies. Her innert Wolfgang Frank: 'Met Stutt gart heb ik het meegemaakt dat we in de bekercompetitie uitgeschakeld wer den door Kaiserslautern. Ook omdat ik legio kansen onbenut liet. Dat heeft de vereniging een aanzienlijk geldelijk verlies opgeleverd, maar de jongens ook. Daarom is het toch wel een geruststellende gedachte dat er gepousseerd als een schotvaardige spe ler en richt door die reputatie alleen al de aandacht van zijn directe tegen standers op zich. Frank: 'Het typeert de goede spits dat hij zich gemakke lijk los maakt uit de hechte bewaking van de opponent. Ik dacht dat ik er stilaan in slaagde om dat te doen, nog niet vlekkeloos wellicht maar ik be merk toch de vooruitgang. Dat proces is twee jaar geleden in de Bundesliga begonnen. Toen kwam ik rechtstreeks uit de amateurs en was ik een onbe kende. Nadat ik nogal gemakkelijk wat doelpunten had gemaakt werd de verdediging speciaal op mij geïntensi veerd. Wat dat betreft is mijn herin nering aan de 'schaver' Georg Schwar- zenbeck van Bayern München ook tweeërlei. In de eerste plaats zie ik hem nog steeds als een erg wrede en harde tegenstander, aan de andere kant heb ik juist tegen hem in de laatste competitie twee doelpunten ge scoord'. BEWEEGLIJKHEID Als belangrijkste voorwaarde, verbon den aan het goed uitoefenen van een spitsrol, schuift Wolfgang Frank de mobiliteit naar voren. Hij: 'In dat eerste jaar viel ik aanvallend op een bepaald moment helemaal stil. Ik scoorde niet meer en iedereen ver wonderde zich erover hoe dat moge lijk was. Het sensatieblad Bild wilde zelfs met mij naar een psychiater om een nauwgezet onderzoek op te zetten. Ik heb dat geweigerd. Achteraf breng ik het ook simpel terug op mijn in stelling. In Ditslnnd is er als begin nend full-prof nauwelijks meer ged te verdienen dan als amateur. Ik bleef bij VfB. Stuttgart spelen zoals ik dat bij de amateurs had gedaan. Zo gauw ik dan ook een overdreven mandek king kreeg, berustte ik. Ik kon niet vechten en juist een spits móet vech ten. Werken en draven, gaten trek ken, sprinten en scoren, dat moet ik bij AZ. Ik ben niet' voor niets naar Holland gekomen'. Wolfgang Frank heeft bewust gekozen voor een transfer. De 22-jarige Duit ser heeft zijn studie pedagogie opge geven, omdat hij wilde voetballen. Zegt: 'Ik heb een keus moeten doen voetballen of studeren. Ik heb geko zen voor het grote geld. Voorlopig al thans. Ik heb een twee-jarig contract bij AZ en in die twee jaar wil ik me naar de top werken. Lukt dat niet dan stop ik, ben ik nog maar 24 jaar oud en hervat ik mijn studie'. Die motivatie bepaalt zijn instelling bij AZ. Wolfgang Frank wil er tegen aan. Liet dat ook blijken in zijn eer ste optredens, die zijn trainer Joop Brand tot de meeste lof dwongen. Hij over Joop Brand: 'Ik heb bij Stuttgart getraind onder Branco Zebec, een beul voor de jongens. Keihard. En ik heb de veel humaner denkende Her man Eppenhoff als oefenmeester ge had. Te zacht. Joop Brand is, dacht ik, een tussenvorm van die twee. Ui teraard moet de tijd het leren'. Zoals ook het competitieverloop hem moet informeren over de kracht van zijn tegenstanders. Wolfgang Frank: 'Naar mijn idee zullen de Nederland se voorstoppers wel harder spelen dan de Duitse. Ik geloof na wat ik ervan gehoord heb, dat het Nederlandse voetbal over het algemeen iets minder 'clever' van uitvoering is dan het voetbal in Duitsland.' Verrassingen zullen ook Wolfgang Frank niet ont houden blijven.... POUL ANNEMA sportcommissie aan een raamcontract waarbij rechtspositie van sponsor, maar vooral renner beter wordt gerer geld dan tot nu toe het geval was. Voor alle groepen sponsors die de sportcommissie onderscheidt, geldt de bepaling dat de contraeten minimaal een jaar geldig moeten zijn, terwijl er wederzijds een opzegtermijn geldt van drie maanden. Grote sponsors, die mi nimaal vijftig renners onder contract hebben, zijn verplicht een minimum loon uit te betalen van vier mille ex clusief het materiaal en een sociale verzekering af te sluiten vcor de ren ner tot het verplichte bedrag van maximaal twaalf mille. Sponsors die minder dan vijftig renners in dienst hebben, worden verplicht tot een mi nimumloon van vier mille inclusief materiaal. Een sociale verzekering wordt voor deze groep niet verplicht gesteld omdat de sportcommissie er van uitgaat dat deze renners naast de wielrennerij nog een andere bron van inkomsten hebben uit hoofde waarvan zij onder de sociale verzekeringswet vallen. Sportcommissielid Jo Förster onthul de dat met betrekking tot de beper kende maatregelen voor de sponsoring de achterliggende gedachte is de sti mulering van de profsponsoring. 'Wij hopen dat een aantal grote amateur sponsors overgaat tot het sponsoren van kleineprofploegen op de mander zoals dat nu door Kela en Frisol wordt gedaan. Wij moeten toe naar een uitbreiding van het aantal profs., ook van het aantal coureurs dat zich grotendeels beperkt tot het rijden van criteria'. De KNWU is bezig om de profs in de toekomst meer werk te verschaffen. Förster: 'Er komt zeker één en mis schien zelfs wel twee klassiekers bij voor de beroepsrenners'. Het spreekt voor zich dat niet alle amateurspon sors die zich door de beperkende maatregelen van de Unie zeer in hun publicitaire mogelijkheden be knot zullen voelen, zich in de profes sionele wielrennerij willen storten. De vice-voorzitter van de sportcom missie Förster zegt het nogal idealis tisch. 'De goede sponsor die het naast de reclame ook om de sport doen, zul len zeer zeker blijven. Een deel zal wellicht mogelijkheden zien in de clubsponsoring. Tot nu toe zijn er slechts vier clubs die een dergelijke wijze van sponsoring kennen. Eigen lijk zou er een situatie moeten komen dat de sponsoring aan de clubs is ge: bonden'. Met ingang van het volgende seizoen zal de huidige indeling in categorieën met uitzondering van die voor de da mes, de liefhebbers en de veteranen komen te vervallen. Acht- tot en met veertienjarigen komen in de jeugdca- tegorie, vijftien- en zestienjarigen in een nieuwelingencategorie, zeventien en achttienjarigen in een juniorenca tegorie waarin het gebruik van een derailleur toegestaan is. Pas op negen tienjarige leeftijd zullen de wielren ners voortaan een amateurlicentie kunnen krijgen. JOOP HOLTHAUSEN LEEDS (UPI, Reuter) Tijdens de Europese jeugdzwemkampioenschap- pen in Leeds, heeft Hansje Bunscho ten gisteravond een gouden medaille veroverd op de 100 meter vrije slag. De Naardense zwemster kwam tot een tijd van 1.1,3. Eerder op de dag had Robin Woutering een zilveren medail le gewonnen. Op de 200 meter wissel slag eindigde hij als tweede achter de Oostduitser Stefan Böhmert. Woute ring liet 2.20.57 noteren. Een bronzen medaille was er voor Henk Elzerman op de 400 meter vrije slag. Kampioen op dit nummer werd de Rus Valentin Parinov in 4.08.7. Stefan Böhmert werd hier tweede in 4.17.2, terwijl Henk Elzerman 4.18.0 liet noteren. (ADVERTENTIE) j

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11