'Ethiopië zwijgt over ernstige hongersnood' Nie wordt de opvolger (an Leonid Breznjew? ellende wil militairen och in kabinet opnemen rominente Zuidkoreaanse ppositieleider ontvoerd NS-Vakantie- dagtochten stflfü Maximow uit Russische schrijversbond gezet Aanslag Athene zou werk van onbekende groep zijn Egypte en Libië niet geheel eens over fusie Schuim voor leermeester Vooruitzichten Britse industrie zijn gunstig 'Ziekenhuizen waren doelwit in Cambodja' L8jRQUff/KWARTET DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1973 BUITENLAND T7/K9 Van een onzer redacteuren Ideit has Studenten vragen internationale hulp AMSTERDAM In Ethiopië, het land van keizer Hailc Selassie, wordt ongeveer een kwart van de bevolking 5 miljoen mensen getroffen door een ernstige hongers nood. Duizenden mensen en vee zijn reeds dood of stervende. Duizenden andere mensen zijn naar Soedan ge vlucht. Veel huizen zijn verlaten. ;j3Zwangere vrouwen hebben een mis kraam gekregen en kinderen zijn op de rug van hun moeders bezweken. De regering van Ethiopië heeft er n'e*s aan gedaan. Zij heeft geen plannen ontworpen om de hongers nood tegen te gaan. Zij heeft een gi beleid gevoerd van volledig stilzwij- hengen, ontkennen en kleineren van de nie gevolgen van de hongersnood, waar de honger het zwaarst was. last Dit heeft de Wereldfederatie van hi Ethiopische Studenten, een organisa- t d lie die van het bewind van Hailc Se lassie weinig moet hebben en die vanuit de VS opereert, bekendge- h maakt in een deze week uitgegeven lerscommuniqué. ij dDe organisatie zegt in een schrijven ~"aan Kurt Waldheim, de secretaris- [eneraal van de VN, dat vijf mil- oen Etliiopiërs slachtoffer dreigen te Morden van de hongersnood ais ge volg van de droogte die ook andere delen van Afrika ten zuiden van de Sahara heeft getroffen. Volgens de brief zijn met name de provincies Wollo en Tigre het zwaarst getroffen en sterven in som mige gebieden dertig mensen per dag. De regering zo wordt gezegd, is ver antwoordelijk voor deze droevige si tuatie. Zij heeft verklaard: 'Het pro bleem is zeer gering en er is geen behoefte aan internationale hulp of aandacht', zo meldt de studentenfe- dcratie. De organisatie zegt dat stu denten aan de universiteit van Ad dis Abeba een deel van hun dage lijkse voedselrantsoenen beschikbaar hebben gesteld voor de hongerende bevolking. De hulp van het Interna tionale Rode Kruis is gevraagd en in Washington heeft de studentenfe deratie een hulpcentrum ingericht voor de opvang van voedsel, geld, kleding en geneesmiddelen. Ook in Nederland is een afdeling van de organisatie gevestigd, die op roept geld en andere hulp te ver schaffen. Deze liulp, aldus de We reldfederatie van Ethiopische stu denten, moet niet via de Ethiopi sche regering worden verschaft, maar via het Rode Kruis of via de afdeling van de federatie zelf. Hulp wordt ingezameld bij: Organisatie Amsterdam, Herengracht 117 te Am sterdam. tel. 020-229249 of 240427. Ook kunnen bijdragen worden ver strekt aan het Rode Kruis. Het Internationale Rode Kruis heeft gisteren in Genève meegedeeld dat zeker één miljoen Ethiopiërs slacht offer van de droogte zijn geworden, hoewel Ethiopië in feite geen deel uitmaakt van de droogtezone ten zuiden van de Sahara. In de getroffen Afrikaanse gebieden, aldus het Rode Kruis, worden thans 13 miljoen mensen als gevolg van de droogte bedreigd. De helft van deze mensen betreft kinderen onder de 15 jaar. Het Rode Kruis, die de hele wereld oproept hulp te verlenen, zegt dat bijstand van de regeringen der getroffen landen onontbeerlijk is. 'Ofschoon de gespecialiseerde hulp van het Rode Kruis van het grootste belang wordt geacht in deze noodsituatie, kunnen alleen regerin gen zelf met steun van de gespeciali seerde instanties een bevredigende oplossing op lange termijn hopen te vinden voor de vraagstukken van het menselijk lijden als gevolg van de droogte', aldus het Rode Kruis. omplot bij Chileense marine ontdekt LNTIAGO AP, AFP. Reuter, is ontdekt, heeft llen uitmaken. is gisteren uit betrouwbare bron- jpjrn in Santiago vernomen. Volgens zegslieden zullen in totaal vijf tot en militairen uit leger, luchtmacht marine zitting hebben in het nieu- kabinet. De samenstelling ervan i op korte termijn bekendgemaakt irden. Chileense marine heeft gisteren laten weten dat zij in twee van haar eenheden een 'ondermijnende bewe ging' heeft ontdekt en opgerold. Het is de tweede keer dat een deel van de strijdkrachten zich tegen Allende heeft gekeerd. Op 29. juni verijdelde de regering Allende een staatsgreep van ongeveer honderd rechtse officie ren en manschappen, nadat een aantal (IIKIO (Reuter, DPA) De prominente Zuidkoreaanse oppositie- Per Kim Tae-sjoeng is gisteren in Tokio ontvoerd. De 48-jarige genstander van het bewind van president Park Tsjoeng-hi werd or vijf gewapende mannen met geweld uit een hotel in de Japanse ofdstad weggevoerd. woont sinds oktober 1972 in Ja- li. Op die datum werd in Zuid-Ko- de staat van beleg ingevoerd. Bij presidentsverkiezingen in 1971 was m tegenkandidaat van de militaire itator Park Tsjoeng-hi. Deze won de rkiezingen met een geringe meer- rheid op Kim. in acht het niet uitgesloten, dat n door Zuidkoreaanse agenten is roerd. In de hotelkamer, waar Kim Zuidkoreaanse parlementslid Kim oeng-in een bezoek bracht, hing een oroformlucht. De politie heeft op- icht gekregen vliegvelden en ha ls te bewaken, omdat de ontvoer- rs wellicht zullen proberen hun chtoffer naar Korea te brengen, ggetuigen verklaarden, dat vijf nnen Kim omringden, toen deze een in het hotel gehouden verga ring van leden van de oppositionele idkoreaanse Democratische Hereni- igspartij kwam. Op Kim's vraag wat dit te betekenen had, antwoordde een van de mannen: 'We willen u even spreken. We komen uit Seoel.' Ze drongen Kim een kamer van het hotel binnen en sloten de deur. Toen de door ooggetuigen gealarmeerde politie arriveerde, was de kamer leeg, op een patroonhouder na waarin vijf onge bruikte patronen zaten. ASIEL Een woordvoerder van de Japanse re gering heeft gezegd, dat Kim politiek asiel geniet en dat zijn rechten dieno vereenkomstig door Japan zullen wor den beschermd. Kim, die bij de laat ste Zuidkoreaanse presidentsverkiezin gen 46 procent van de stemmen kreeg, was naar Japan gevlucht, om dat hij voor zijn leven vreesde. De laatste tijd heeft hij herhaaldelijk be zoeken aan de Verenigde Staten ge bracht om het bewind van president Park aan de kaak te stellen. Hevig verschrikte assistenten van de 15-jarige Goeroe Majaraja schieten toe om het scheerschuim te verwijderen, dat de jonge geestelijke leider in het ge zicht werd gespoten tijdens een verblijf in Detroit. Het schuim was afkomstig van een nurks, die zei dat hij wilde bewijzen dat de 'volmaakte leermeester' sterfelijk is. UPI) Chili's president Salvador Allende, tegen wiens regering een besloten een nieuwe regering te vormen, waarvan ook militairen deel tanks een aanval had gedaan op het presidentiële paleis. In de officiële verklaring van de ma rine is niet gezegd of het complot door linkse of rechtse lieden is be raamd. Aangenomen wordt dat de be weging achter het complot de militan te links-revolutionaire beweging MIR is. De MIR heeft in de afgelopen we ken militairen aangespoord de beve len van hogerhand naast zich neer te leggen en het zoeken naar wapens en explosieven door de strijdkrachten veroordeeld. Het complot is, aldus de jnarine, eirrd vorige week ontdekt. Zij die er een rol in hebben gespeeld zullen voor de krijgsraad worden gebracht, zo is meegedeeld. Er zouden inmiddels minstens 20 onderofficieren en man schappen van de marine zijn gearres teerd. Zij waren bemanningsleden van twee oorlogsschepen, die volgens de marine samenwerkten met burger-ex tremisten met als doel de regering Al lende ten val te brengen. ARRESTATIES De Chileense politie heeft gisteren de voorzitter van het verbond van open bare vervoersbedrijven Juan Jara Cruz gearresteerd. Hij werd gepakt wegens 'aantasting vun de binnenland se veiligheid van de staat'. Cruz is lei der van de vakcentrale, waaronder vrachtwagenchauffeurs, taxibestuur ders en buschauffeurs vallen, die door een staking een ernstig voedsel- en brandstofcrisis in Chili hebben ver oorzaakt. Cruz werd gearresteerd toen hij een vergadering van de stakende vervoer ders bijwoonde. De eigenaren van ex peditie-ondernemingen hebben tegen de arrestatie geprotesteerd en ver klaard dat deze (feel uitmaakt van een intimidatiecampagne van de autoritei ten. De regering zou ook arrestatiebevelen hebben uitgevaardigd tegen de voor zitter van de bond van vrachtwagenei- 'n Dagje naar Antwerpen of 't Lips Autotron, naar 't Dolfinarium in Harderwijk of naar de Flevohofj naar Amsterdam/Rijksmuseum of naar Avifauna. Keuze uit 30 mogelijkheden. Vraag op 't station de brochure „NS- V akantiedagtochten". voordelig uit met NS Spaanse paters voor rechter in Mozambic/ue LOURENCO MARQUES (AFP, Reu- ter, UPI) Twee Spaanse priesters moeten voor een militaire rechtbank in Portugees Mozambique terechtstaan wegens staatsvijand'ige activiteit en het onderhouden van betrekkingen met de Afrikaanse bevrijdingsbewe ging FRELIMO. Dit is uit Lourenco Marques vernomen. De paters zijn Al fonso Valverde Leon en Martin Her nandez Robles, leden van de congrega tie van de paters van Burgos. De priesters zouden al 18 maanden in Mozambique gevangen zitten. In Bonn hebben twee Spaanse missio narissen verklaard dat zij in december hebben gesproken met de gewonde overlevenden van de massamoord, die in december door Portugese troepen in Mozambique zou zijn gepleegd. De priesters Julio Moure en Vicente Ber- ringuer verklaarden dat zij hadden gesproken met overlevenden van de moorden in de provincie Tete en dat deze mensen nog verse wonden had den. Moure en Berringuer vertelden dat hun kerkelijke superieuren niet toestonden een bezoek aan de ver woeste dorpen te brengen en dat zij de gegevens over de moorden hadden doorgegeven aan de pauselijke nunti us in Lissabon en aan het Vatikkaan. De paters waren in Bonn uitgenodigd door een Westduitse katholieke stu- dentengroep. genaars Leon Vilarin en tegen Juan Vergara Varela. Varela zou door de regering Allende verantwoordelijk worden geacht voor aanslagen, die sinds het uitbreken van de vervoers- staking zijn gepleegd. Chemische wapens groeiend gevaar STOCKHOLM (Reuter) Bio- logische en chemische strijd middelen kunnen meer en meer aantrekkelijk worden voor revo lutionairen, vliegtuigkapers en anti-guerrillatroepen. Landen die niet de beschikking kunnen krijgen over kernwapens, zou den in de verleiding kunnen komen, zich biologische midde len voor massavernietiging aan te schaffen. Dit schrijft het onafhankelijke Internationaal instituut voor vredesonderzoek in Stockholm (SIPRI) in een rapport over bi ologische en chemische wapens. Volgens recente geruchten heb ben Palestijnse guerrilla's be langstelling getoend voor che mische wapens. Zij zouden het gebruik van spuitbussen met ze nuwgas bij vliegtuigkapingen overwegen. De bevrijdingsbeweging in An gola heeft de Portugese autori teiten beschuldigd van oogstver- nietiging door het verspreiden van planteziekten. Er zijn be richten dat Zuidafrikaanse huurlingen vorig jaar met vliegtuigen ontbladeringsmidde- len hebben toegepast boven be vrijde gebieden in Mozambique. Het SIPRI-rapport brengt de 'schokkende' aankondiging van Egyptes president Sadat in her innering, dat zijn strijdkrachten 'biologische wapens in de ijs kast hebben staan.' Zij zouden volgens Sadat niet gebruikt worden tenzij de Israëli's ermee begonnen. Het SIPRI bepleit een veelom vattend internationaal verdrag tegen al deze strijdmiddelen, en beveelt acties aan van groepen bezorgde wetenschapsmensen. 'De militairen zijn sterk afhan kelijk van de onderzoekers, zo dat het voortgaan of terugtrek ken van hun steun grote in vloed zou kunnen hebben LONDEN De sterke expansie van de activiteiten van de Britse verwer kende industrie houdt aan en de voor uitzichten zijn veelbelovend, aldus de Confederation of British Industry (Het Britse werkgeversverbond) in zijn jongste kwartaaloverzicht over de industriële gang van zaken. De trends wat de waarde van nieuwe orders en de produktie betreft zijn uitermate le vendig en het niet op volle capaciteit werken is aanzienlijk afgenomen. Geleerde Medwedew verbannen MOSKOU (AFP, Reuter, AP) De Russische schrijver Wladimir Maximow is uit de Russische schrijversbond gestoten, omdat zijn werk anti-Russisch en anti-socialistisch zou zijn. Tegelijkertijd werd gisteren bekend, dat de Russische geleerde en politieke dissident Zhores Medwedew, die momenteel in Engeland werkt, zijn Russische staatsburgerschap heeft verloren. Het ziet er naar uit, dat Maximow en Medwedew en onlangs ook Amalrik slachtoffer zijn geworden van het strengere optreden van de Russische autoriteiten tegen politieke dissiden ten, op hetzelfde ogenblik, waarop er onder meer via de Europese veilig heidsconferentie sprake is van een grotere ontspanning met het Westen. De uitstoting van Maximow, onder meer de auteur van het boek 'De ze ven dagen van de schepping", werd gisteren officieel bekendgemaakt in het blad Literatoernaja Gazeta. Maxi mow zou 'De zeven dagen van de schepping en een ander werk van zijn hand 'De quarantaine' in de anti- Russische uitgave Possew hebben ge publiceerd. Dit laatste werk zou hij hebben meegegeven aan zijn zuster, die onlangs naar Israël emigreerde en die zorg heeft gedragen voor publika- tie van Maximows werk in de Possew. Maximow kwam in 1971 in de belang stelling,toen hij een felle campagne voerde om te verhinderen, dat de schrijver Boekowsky krankzinnig zou worden verklaard. Boekowsky werd vorig jaar januari als politieke dissi dent veroordeeld tot twaalf jaar cel en werkkamp. In dissidente kringen in Moskou is herhaaldelijk de vrees uitgesproken, dat Maximow in een psychiatrische inrichting zal worden opgesloten. MEDWEDEW De Russische bioloog Zhores Medwe dew bevestigde gisteren, dat de Rus sen hem hébben verbannen. Hij is van plan tegen dit besluit in beroep te gaan. De 48-jarige Medwedew is sinds januari in Londen voor 'n stu diebezoek van een jaar aan het Britse Nationale Instituut voor Medisch On derzoek. Hij werd dinsdag op de Rus sische ambassade in Moskou ontbo den. waar hij te horen kreeg, dat het presidium van de Opperste Sowjet hem op 16 juli van zijn staatsburger schap heeft beroofd. 'Een motief voor het besluit gaven ze me niet en ik kan dus alleen maar naar de juiste reden gissen', aldus de Russische geleerde. Medwedew werd ruim drie jaar gele den enige tijd opgenomen in een psychiatrische inrichting wegens zijn kritische uitlatingenen verklaringen, waaronder de 'Medwedew-dokumen- ten'. Daarin werden de problemen be sproken, die Russische geleerden on dervinden bij hun pogingen contact te onderhouden met westerse vakgeno ten. Zijn opsluiting leidde tot een golf van protesten in de hele wereld, waarna hij weer uit de inrichting werd ont slagen. Met zijn tweeling broer Roy heeft Medwedew later deze periode beschreven in een boek, dat in het Westen een best-seller werd. Medwe dew is internationaal bekend, wegens zijn onderzoek op het gebied van de gerontologie, de bestudering van de processen van het ouder worden. BEIROET, ATHENE (AP, Reuter, UPI) De twee Arabieren, die zondag in Athene een bloedbad hebben aangericht op de luchthaven, waren leden van een onbekende guerrillabeweging die zich het 'Ze vende Zelfmoord Brigade' noemt. Dit hebben twee Libanese kranten gisteren bekendgemaakt. De in Bei roet verschijnende bladen An Nahar en AI Anwar hebben bericht dat zij pamfletten hebben ontvangen, waarin staat dat deze organisatie de aanslag in Athene heeft georganiseerd. Volgens An Nahar is de Zevende Zelf moord Brigade genoemd naar Joessef al Najjar, een van de drie Palestijnse leiders, die op 10 april in Beiroet zijn gedood bij een Israëlische commando- aanval. In het pamflet was gezegd dat de aanval van zondag gericht was te gen het 'Amerikaanse vliegtuig nr. 840 op weg naar Tel Aviv'. De Griekse autoriteiten werden erin opgeroepen de daders te behandelen als 'krijgsgevangenen' en gewaar schuwd hen niet aan Amerikaanse of Israëlische inlichtingendiensten over te leveren. 'Wij hebben ontdekt dat wij ons moeten beginnen te verdedi gen tegen al degenen die ons willen uitroeien als wij begrip willen wek ken voor onze zaak', aldus het pam flet. Volgens de groep is het niet haar ge woonte onschuldige kinderen, vrou wen en mannen te doden en is het Amerikaanse volk er de schuld van dat de groep was gedwongen dergelij ke methoden aan te nemen. Een woordvoerder van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) van Jas- ser Arafat heeft verklaard dat de Ze vende Zelfmoord Brigade een 'verzon nen en niet bestaande organisatie' is. De PLO blijft erbij dat de aanslag is gepleegd door personen die de Pales tijnse beweging in diskrediet willen brengen. JORDANlëRS In Athene zijn de werkelijke namen van de twee Arabieren onthuld. Vol gens de Atheense politie is de man, die zich Jchad Mohammed noemt, de in 1951 in Jordanië geboren typograaf El Araid Sjafik. De echte naam van Talaat Hoessein, die zei in Cairo te zijn geboren, is Khantoeran Telial, een in 1952 in Jordanië geboren man, die werkloos was. CAIRO (Reuter, UPI) Onderhandelingen tussen Egypte en Libië over een staatsfusie, die volgens officiële meldingen tot volledige overeenstemming hebben geleid, zijn in werkelijkheid slechts voor een deel een succes geworden. Dit is gisteren uit politieke bronnen in Cairo vernomen. Politieke zegslie den in de Egyptische hoofdstad heb ben meegedeeld dat besprekingen in Tripoli, die zondag en maandag zijn gevoerd 'slechts een beperkte mate van overeenstemming' hebben opgele verd. President Sadat van Egypte en de Libische leider Moeammar Kaddafi zullen elkaar later deze maand ont moeten en hun besprekingen zullen Dor Rudolf Ströbinger ig steeds is Leonid Breznjew de machtigste man van de Sowjet-Unie. Nog altijd komen alle draden n de Russische politiek samen in zijn werkkamer in het Kremlin. En nog zijn de kritici die van vatting zijn, dat Breznjew en zijn aanhangers zich over hebben gegeven aan opportunisme en ge- obeerd hebben vreedzaam samen te leven met de dragers van burgerlijke ideologieën te zwak. lar eens zal toch de dag komen, arop de Russische communistische rtij een nieuwe chef nodig zal heb- Wie is dan aan de beurt? Wie eft de meeste kansen? befaamde Amerikaanse Oost-Euro- •deskundige, professor Z. Brzezinski, eft op interessante wijze situatie in Russische top geanalyseerd. Naar ii mening moet de toekomstige par- chef in Moskou zeker aan drie voor arden voldoen: moet ongeveer tien tot twaalf jaar iger zijn dan Breznjew. eds nu bevindt hij zich In het par- presidium of in het secretariaat het centrale comité. tenslotte moet de secretaris-gene- al van de Russische partij tot één de grote drie Slavische vclken be ren, te weten, de Groot-Russen, de kraïners of de Wit-Russen. Het is uwelijks aan te nemen, dat iemand t de Russische rand-republieken de »ats van Breznjew zal innemen. Sta- was een uitzondering, die door dc bijzondere situatie van het land in de jaren twintig was ingegeven. Afvallen Wanneer men van deze drie voorwaar den uitgaat, vallen de leden van het partij-presdium, die nu al ongeveer zestig jaar oud zijn, af. Tot deze groep behoren de voorzitter van de Opperste Sowjet, president Podgorni, eerste minister Kosygin en ook de chef ideoloog Soeslow. Het ziet er daarom naar uit, dat één van de in het Westen minder bekende partijleiders zal zegevieren in de wed loop om Brcznjews opvolging. Als men deze redenering volgt, heeft één van de vier Groot-Russen in de huidi ge partijleiding Koelakow, Sjele- pin, Katcesjew en Kapitonow de meeste kansen. Nog maar één jaar geleden zou waar schijnlijk de voormalige chef van de Russische staatsveiligheidsdient en de huidige vakbondsleider Sjelepin waar schijnlijk de meeste kans hebben ge had. Maar Sjelepin is uit de gunst van Breznjew geraakt en werd uit zijn machtspositie in hét Moskouse centrale comité verwijderd Katoesjew Het lijkt er op, dat als de leiderswis seling spoedig zou plaatsvinden en Breznjew invloed zou kunnen uitoefe- 1 nen op zijn opvolging, hij graag de se cretaris van het centrale comité, Ka toesjew, als zijn vervanger zou zien. Katoesjew heeft ook grote invloed op de betrekkingen met de Oosteuropese staten. Maar deze relatieve machtspo sitie lijkt de kansen van Katoesjew op langere termijn geen goed te doen. Want onder de medeleden van de Russische partijtop heerst een sterke rivaliteit, waarbij thans Katoesjew als gunsteling van de partijleider, het be langrijkste doelwit vormt. De vcor de organisatie van de partij verantwoordelijke Kapitonow, ook een secretaris van het centrale comité, is een man, die in de toekomst grote carrière-mogelijkheden bezit. Hij staat De Russische partijchef Leonid Breznjew (tweede van links), temidden van de huidige partijtop: presi dent Podgorny (links), premier Kosygin (tweede van rechts) en partij-ideoloog Soeslow. Waarschijn lijk zal geen van drieën in aanmerking komen om Breznjew tezijnertijd op te volgen. bij de partij-'apparatsjiks'goed aange schreven en ook de machtige partijaf deling van Moskou zou Kapitonow als 'haar' kandidaat voor Breznjews op volging beschouwen. Toch heeft hij een belangrijke zwakte. Hij geniet al leen maar bekendheid in de partij zelf en dat geldt niet altijd als een voordeel. Koelakow Theoretisch heeft daarom de in het Westen bijna onbekende Koelakow de meeste kansen. Als enige van de ge noemde vier Groot-Russen is Koela kow tegelijkertijd lid van het partij- presidium en secretaris van het cen trale comité. Hij kan als één van de verantwoordelijke leiders voor de ont wikkeling van de industrie, en vooral van de bewapeningsindustrie, rekenen op het volle vertrouwen van de maar schalken en de generaals. Dat kan. met maarschalk Gretsjko als lid van het partijpresidium, bij de beslissing over, Breznjews opvolging uiterst be langrijk zijn. Geheel anders is de situatie bij de toekomstige opvolging van premier Kosygin. Alles lijkt er momenteel op te wijzen, dat de Wit-Rus Masoerow de toekomstige Russische regeringslei der zal worden. Hij heeft al vaak zijn organisatorisch talent laten gelden. Hij was bijvoorbeeld de politieke coördinator van de invasie van de vijf staten van het Warschau-Pact in Tsje- choslowakije bijna vijf jaar geleden. wellicht beslissend zijn voor het door gaan van de voorgenomen samensmel ting van Egypte en Libië, aldus de zegslieden. Volgens de zegslieden zijn de onder handelingsdelegaties het deze week eens geworden over een ontwerpver- klaring, die begin september wordt af gelegd en waarin de staatsfusie 'In be ginsel' wordt geproclameerd. Ook is een akkoord bereikt over de opzet van een grondwetgevende vergadering, half Egyptisch en half Libisch, die de tails en tijdschema's zal uitwerken ten dienste van de eenwording die in fasen zou worden voltooid. Volgens de zegslieden had Kaddafi de onderhan delaars laten weten dat het 'pijnlijk voor hem is te worden gedwongen af te treden.' REFERENDUM Geen overeenstemming zou zijn be reikt over het houden van volksstem mingen in de twee landen op 1 sep tember. Deze kwestie zou worden be handeld op de komende besprekingen tussen Sadat en Kaddafi. Volgens de zegslieden had Kaddafi aangedrongen de referenda op de afgesproken datum 1 september te houden en de grenzen tussen de twee landen daarna onmiddellijk open te stellen. Maar Cairo voelde daar niets voor, aldus de zegslieden. WASHINGTON (UPI) Een voor malige Amerikaanse piloot heeft giste ren verklaard dat het tijdens zijn dienstperiode van 1969-70 gewoonte was vijandelijke ziekenhuizen in Cam bodja en Laos te bombarderen. Het was niet de Amerikaanse politiek de ziekenhuizen te bestoken, maar het was wel de praktijk, zo verklaarde oud-kapitein Gerald Greven. Hij werkte als waarnemer. Greven zei dat hospitalen op de lijsten van doe len stonden, die hij gebruikte om luchtaanvallen tegen vijandelijke stel lingen te dirigeren. De Amerikaanse luchtmacht heeft de beweringen van Greven ontkend en hem een 'leuge naar' genoemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9