Personeel niet verrast over Gerzon- debacle Straffen geëist ondanks hard politie-optreden fasson deJtadiobeurs grondstofplanner 'We wisten wel dat het niet zo best ging' St r OLGA MATRASSEN L.M.F. B.V. EEN ADMINISTRATIEF MEDEWERKSTER TROLTK RW \RTET DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1973 UROl UTRECHT Op de rijk met winkels gestoffeerde Oude Gracht in Utrecht brandt slechts één lichtreclame. Het is bij Gerzon, bijna he lemaal aan het einde van de gracht. In de etalages van het modema gazijn, waarvoor een faillissementsaanvrage loopt, wordt aangekon digd dat de artikelen 30 procent goedkoper zijn. Dit in verband met de seizoensopruiming, niet met de opheffingsuitverkoop, zoals veel koopjesjagers al dachten. Binnen, zeker op de hogere verdiepingen, kan men een kanon afschieten. Alleen het personeel zou schrikken. Maar het is vakantietijd en bovendien lunchpauze. Langs stille stoffige trappen bereiken we de zolder van het pand. waar we de kantine vermoeden. We hoeven in derdaad niet verder te zoeken. De party-kamer, zoals de gezochte ruimte door het Gerzon-personeel wordt ge noemd. blijkt een klein zolderkamer tje te zijn met enkele kale tafelftjes en stoelen als enig meubilair. Achter een schuifluik wordt duidelijk hoorbaar verse koffie gezet. stunt geweest, meneer, een wassen neus'. Zijn wijsvinger priemt in onze richting. Een verkoopster: 'Directeur Perk heeft de aandelen voor één gul den per stuk gekocht, dus je kunt wel nagaan, dat die aandelen niets waard waren'. Bovendien waren er schul den', zo voegt ze er wrang aan toe. Rooskleuriger Vragend De aanwezige dames meest verkoop sters - onderbreken hun gesprek en wachten vragend af. Uit de woorden brij, die volgt op onze eerste vragen, valt niets op te maken, maar allengs blijven er een paar dames over die zich als woordvoersters voor de overi gen opwerpen. Duidelijk blijkt, dat niemand verrast is over de benarde situatie waarin Gerzon zich thans be vindt. 'We wisten wel, dat het niet zo best ging, want er kwamen geen goe deren meer binnen', zo vertolkt een administratieve kracht de mening van de anderen in het vertrek. Ze is ver bolgen over het feit, dat het perso neel via televisie en kranten de fail 1 i- sementsaanvraag heeft moeten verne men. 'De buitenwacht wist het eerder dan wij'. Een binnengeslopen chauffeur van het bedrijf ziet de toekomst van het modemagazijn in het algemeen en die van hem in het bijzonder zeer somber in. Hij blijkt al ruim 20 jaar bij Ger zon te werken en is bang, dat geen enkele bedrijf hem ooit nog in dienst zal nemen. Een gerechtvaardigde vrees. Onze vraag of het personeel zich ooit eigenaar van Gerzon heeft gevoeld veroorzaakt algehele hilariteit. 'Met die certificaten word je wel mede-ei genaar, naar zelfs dan heb je nog niets te vertellen. Dat is nu medezeg genschap. Op een vergadering werd één van ons door de directie afgekat', zo vertelt de administratieve kracht. De chauffeur heeft er helemaal geen goed woord voor over. 'Gewoon een Een bedrijfsleider, die zich intussen bij het gezelschap in de party-kamer heeft gevoegd, ziet het allemaal iets rooskleuriger. 'De certificaten waren weliswaar weinig waard, maar we hoopten, dat dit in de toekomst beter zou worden'. Hij is een van de weini ge aanwezigen, die de toekomst voor Gerzon niet hopeloos ziet. Er zijn fa brieken, die willen helpen, weet hij te vertellen, door goederen in consig natie te geven. Dat wil zeggen, dat de goederen eigendom van de fabriek blijven, zolang ze in de winkel liggen, maar dat Gerzon bij verkoop de winst incasseert. Door die consignatie kan Gerzon voorkomen, dat het winteras- sortiment niet bij de tijd zou zijn. Dat dreigt op het ogenblik, nu geen enkel bedrijf normaal wil leveren aan Gerzon. Maar niet iedereen is zo optimistisch als de bedrijfsleider. De meesten zien het niet meer zitten. 'Het is een bo demloze put', meent de chauffeur, die - alsof hij zijn woorden kracht wilde bijzetten - abrupt de kantine verlaat. Een kredietgarantie van de overheid (intussen als mogelijke redding door het ministerie van economische zaken afgewezen) zal geen uitkomst bieden, zo meent men unaniem. Een wat ou dere verkoopster vindt zo'n kredietga rantie maar zonde van de belasting centen, maar zij heeft gemakkelijk praten omdat ze met een rijke man is, getrouwd, zo benadrukt ze zelf. Vermoedens Ook de suggestie van directeur Perk aan het personeel om van twee maan den salaris af te zien, dat dan eind AMSTERDAM 'Dat mijn aanklacht tegen de agenten is afgewezen, maar ik misschien wel een boete krijg, dat neem ik niet.' Met die woorden gaf gisteren de 24-jarige ponstypiste Avinell J.S.M.-S uiting aan haar misnoegen over de behandeling, die zij en haar man op 31 november moesten onder gaan toen zij door twee marechaussees waren aangehouden. Het echtpaar M., dat terecht stond vooi de Amsterdamse politierechter, verklaarde met nadruk bij die arrestatie mishandeld en beledigd t( zijn. Een archieffoto van het inmiddels geheel onttakelde pand van Ger zon aan de Amsterdamse Kalverstraat. Ook na een kostbare moder nisering slaagde het bedrijf er niet in deze vestiging winstgevend te maken. 1974 terugbetaald zou kunnen worden, kreeg geen goede ontvangst door de sombere vermoedens. Een meisje sprak van 'een lachertje'. Toch blij ken sommige personeelsleden wel voor het voorstel gevoeld te hebben. Maar hun eigen financiële situatie liet het afzien van twee maanden sala ris in veel gevallen niet toe. De voor standers hadden het graag gedaan voor Gerzon met zijn 360 man perso neel, waaronder niet weinigen van 40 jaar of ouder. 'Het treurige van de zaak is, dat de faillissementsaanvrage de problemen voor Gerzon alleen maar ernstiger heeft gemaakt. De heer Van Geuns heeft zijn faillisementsaanvraag aan de grote klok gehangen en daarbij geen rekening gehouden met de 360 werknemers bij Gerzon', zegt de be drijfsleider. De 25-jarige lakker Kenneth E. L. M. en zijn vrouw, beiden afkomstig uit Suriname, werden op de bewuste dag tot stoppen gedwongen door twee ma rechaussees, die hadden gezien dat de auto waarin het echtpaar reed gladde banden had. De auto was geleend van een in Haarlem woonachtige vriend van Kenneth en werd door het wo ningzoekende paar gebruikt om een huis in Amsterdam te gaan bekijken. Bij controle bleek niet alleen dat de auto mankementen vertoonde maar ook dat de bestuurder geen rijbewijs had en dat de auto niet verzekerd was. Kenneth M. werd gesommeerd mee te gaan naar het politiebureau. Omdat hij een afspraak had met de eigenaar van het te bezichtigen huis en ook de tijd van zijn vrouw, die aan het werk moest, beperkt was, vroeg Kenneth M.' de marechaussees of hij zich later op de dag zou mogen komen melden. Hij werd daarop beet gepakt en al spoedig rolde hij met een van de marechaussees over de keien. Er werd om versterking ge vraagd en ten slotte werden Kenneth en Avinell M. door vijf politiemannen overmeesterd. Wegens verzet tegen de politie, ge kwalificeerd als misdrijf, eiste de offi cier van justitie, mr. W. Tonckens, te gen Kenneth M, een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van drie jaar, plus een boete van honderd gulden, subsidiair vier dagen hechtenis. Tegen Avinell M. eiste de officier wegens hetzelfde de lict zestig gulden boete, subsidiair drie dagen hechtenis. Omdat zijn auto gebreken vertoonde en niet verzekerd was en hij zonder rijbewijs reed, hoorde Kenneth M. ook nog boetes van respectievelijk zestig gulden, hon derd gulden en zestig gulden tegen zich eisen. Gummiknuppel Tijdens het verhoor door politierech ter mr. L. W. F. H. Omta zei Kenneth M. dat de twee marechaussees zonder reden gewelddadig waren opgetreden. Hij had, voerde hij aan, niet gepro beerd door te rijden, was zelf uit zijn auto gestapt, en er niet uitgesleurd, zoals in het proces-verbaal stond, en hij had zich ook bereid getoond mee te gaan naar het politiebureau. Het was, zo luidde zijn verklaring, tot een vechtpartij met de politiemannen ge komen, nadat eer. van de marechaus sees hem zijns inziens volkomen onno dig bij de revers had gepakt. Ook op het politiebureau, zei hij, was hij onheus bejegend. Hoewel hij geen ketting bij zich had, zou een politie man tegen hem hebben gezegd: 'Jullie hebben allemaal een ketting, kom op met die ketting'. Na zijn ontmoeting met de politie had een arts op rug en borst van Kenneth M. bloeduilstorin- gen geconstateerd. Een van de mare chaussees had hem met een gummi knuppel geslagen. De bewuste 24-jarige marechaussee trad gisteren als enige van de bij de ze affaire betrokken politiemannen als getuige op. Hij ontkende niet Ken neth M. met zijn wapenstok 'een paar flinke meppen' te hebben gege ven, maar hij zou dat hebben ge daan, omdat Kenneth AI. aan het vechten was gegaan. De getuige, die door Kenneth M. in zijn duim was ge beten, toen hij zijn arrestant in een wurggreep had, verklaarde dat de ver dachte had geweigerd uit zijn auto te komen en zich agressief had gedra gen. De verdediger van het echtpaar M., mr. L. J. G. Voorn, constateerde dat sommige voor de rechter afgelegde verklaringen van de getuige in strijd waren met diens eerder afgelegde schriftelijke verklaring. Hij beet de getuige toe: 'Uw hele verklaring ram melt'. en zich tot de rechter wendend voegde hij eraan toe: 'De hele verkla ring is een aaneenrijging van onjuist heden, althans onduidelijkheden'. In de verklaring was onder meer gesteld, dat Kenneth M. zich had vastgeklampt aan een boom. Avinell M. merkte als getuige décharge op, dat zij op de bewuste plek helemaal geen boom had zien staan. Trein De officier van justitie, die verzuchtte dat Kenneth M. maar beter de trein had kunnen pakken, zei uitsluitend geloof te willen hechten aan het ambtsedig proces-verbaal. Hét stond voor hem vast dat de verdachte weder- spannig was geweest. De verdediger constateerde in zijn pleidooi dat de ver klaringen van verdachte en van de ge tuige k charge lijnrecht tegenover elkaar staan en dat in dit geval verdachte het voordeel van de twijfe zou moeten hebben. Mr. Voorn herinnerde dat tegen Am sterdamse politie-ambtenaren wegen 'pervers gedrag' twintig klachten zij ingediend. 'Er is', zei hij, 'geen men die mij kan vertellen dat die klachte ongegrond zijn'. Hij noemde het ge drag van de politiemannen 'barbaarjniets en merkte op dat op het politieburea Pi*111 de als getuige optredende marechau Jj°od see zijn mishandeling pas had staakt, nadat een oudere collega hei^en> had gezegd: 'Jongen, dat kan zo nii doorgaan'. ie| wol de h Ten aanzien van de primair ten last Dit gelegde wederspannigheid vroeg hiEUtic vrijspraak en met betrekking tot d«ie d overtredingen, die de verdachte geelassii ogenblik ontkend heeft, achtte hi yanu mede gezien de mishandeling, een Inmaak gere boete gerechtvaardigd. Avinell M. stond terecht, omdat zij c met een wapenstok zwaaiende martai chaussee een klap met haar parapl renei verkocht had. 'Ik heb', verklaarde z oen gisteren, 'mijn man veel te lief oi vord toe te zien hoe hij op beestachtig wijze werd mishandeld. 'Zelf was in de politie-auto voor ondermee 'rotnegering' en 'slet' uitgescholden Toen zij opmerkte dat de heren haa,0 waarschijnlijk verwarden met hu thuiszittende echtgenoten, was zij het gezicht geslagen. Behalve daarover beklaagde Avine f\ M. zich ook over de 'beestachtig fouillering die zij had moeten onde gaan. Zij was tot op haar slipje uitg kleed, terwijl een politieman op haa rug zat. 'Het waren voor mij gewoo seksmaniakken', merkte zij met ee mengeling van verachting en veroif waardiging op. De verdediger vond dat hier spral was van noodweerexces en vroeg on slag van rechtsvervolging. 'Geen mei zou lijdelijk toezien in zo'n geva ari merkte hij op, eraan' toevoegenl d hij in zo'n geval waarschijnlijk w lien een vervaarlijker wapen gehanteei zou hebben. Mr. Voorn stelde in zijn verdedigir n ran Avinell M. vast dat de als getui{ z optredende marechaussee gelog( had tegen de rijksrecherche, toen h in verband met het onderzoek naar tegen hem ingediende klacht was g hoord. Van AMS land word bevo getri nood reed: ande vluel Zwaï kraai de n De i O/l ;1nt zeg rder Ch Fasson is één van 's werelds grote fabrikanten van zelfklevend materiaal, dat overal in het bedrijfsleven, vooral in de grafische industrie (stickers!) wordt toegepast. Voor ons bedrijf in Hazerswoude zoeken wij voor spoedige indiensttreding een in de leeftijd van 21 -26 jaar. Zijn taak zal o.a. bestaan uit het beheren van voorraden grondstoffen zodat de belijmingsmachines zonder oponthoud kunnen funktioneren. Hiervoor zijn vereist: - opleiding op MULO/MAVO-niveau - grote mate van accuratesse - enige ervaring in planning - goede kontaktuele eigenschappen Gegadigden wordt verzocht hun sollicitatiebrieven te richten aan de afdeling Personeelszaken van Fasson (Nederland) BV, Rijndijk 86, Hazerswoude-Rijndijk. HANSENSTRAAT 71-77 LEIDEN heeft plaats voor Leeftijd vanaf 18 jaar. Kom eens langs of maak een afspraak. Tel. 01710-42341, toestel 26. Het Paard w de dichtkunst Een fraai uitgevoerde bundei met 42 verzen van bekende dichters. Geïllustreerd met een aantal bijzondere kleurenfoto s. Gebonden f 10.90 Werk van Gerrit Achterberg, Hans Andreus. J. B Charles. Edmond de Clercq, Jan G. Elburg. Ida G. M. Gerhardt. Guido Gazelle. Jan Hanlo Ed. Hoornik. L Th. Lehmann. Jan Luyken H. Marsman Willem de Mérode Jo Mihaly Maurits Mok. Paul van Osiayen. Jacques Perk. Michel ven der Plas Jan Prins. J. W. Schuite Nordholt. M. Vasalis en anderen. In da serie Miniaturen waann ook verschenen de dicht bundels Liefde, toeder. Kinderen en Dieren Verkrijgbaar m de boekhandei ZOMER Et KEUNING - WAGENINGEN larop rtij e n. Wi eft dc befa deski eft op Rus? i mei chef i irden moe iger 2 eds n ■presii het

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8