Veel vrouwen in ons land onderaan op loonlijsten dichtbij Commentaar Kwestie voor Europees ho f van justitie? Ideaal en onmacht bjft 'Ongelukkiger' 'iekenfondsen willen |ïolksverzekering ;aan administreren +++oproep toeristen+++ het weer weerrapporten vreemd geld strandverwachting Warmer windverwachting zeilers voetbalbier nu ongevaarlijk boodschap dorst dorp HOUW/KWiAiRTBT DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND T5/K7 De tragische gebeurtenissen bij Huize Witman in Heerde, waar sedert 1963 zwakzinnigen zijn verpleegd, op parti culiere basis, illustreren de spanningen die er in Nederland op het terrein van de gezondheidszorg liggen tussen ide aal en onmacht. Wij gaan ervan uit dat het de familie, die 47 zwakzinnigen verzorgde, niet primair om materieel gewin te doen was, hetgeen vaak wèl het geval is. Geconstateerd is dat er in dit geval een stuk rechtschapen idealisme in dc taak, die men op zich had genomen, werd geïnvesteerd. Maar dat verhult niet de tekorten, die er zijn geweest. Om enkele dingen te noemen: te weinig deskundigheid, het ontbreken van een nachtwacht op het Dgenblik toen er brand uitbrak, geen aangepaste Tecreatie toen de nood aan de man kwam. Alles bijeen genoeg om sluiting van hogerhand ernstig te overwegen. Bij alle perfectie in de gezondheids- :org in Nederland zijn er toch kwan- itatief grote achterstanden ontstaan. )ie achterstand geldt voor vrijwel alle lectoren. Deze week bijvoorbeeld nog leeft het provinciaal bestuur van Gel- lerland de minister van volksgezond- ïeid en milieuhygiëne een brief ge- chreven over de noodzaak om sane- end op te treden ten aanzien van de 'ele commerciële bejaardenoorden ook met psychisch gestoorde bejaar- len) in Gelderland. Maar het provin- iaal bestuur ziet zich in zijn moge- ijkheden geremd door het grotendeels intbreken van andere plaatsingsmoge- ijkheden. )p het moment is de krankzinnigen- zet van 1884 nog van kracht, waar- nder ook de zwakzinnigenzorg res- orteert. Alleen de benaming van deze ivet is in 1973 al niet meer bruikbaar, zij kunnen ons voorstellen dat zij oor duizenden ouders met geestelijk ehandicapte kinderen stuitend is. )eze wet bevat een artikel op grond ir zaarvan het verboden is meer dan wee 'krankzinnigen' in huis te heb- ien. Particuliere tehuizen, die vol zit- :n met zwakzinnigen, worden dan iok slechts oogluikend toegestaan en roejij bestaan er ook bij de ongunst,van et tekort aan erkende inrichtingen, 'er vervanging van de krankzinnigen zet, wordt al jaren gedokterd aan een /et Bijzondere Opnemingen in 'sychiatrische Ziekenhuizen. Invoe- ing van deze wet zou reeds een ver- eterd klimaat scheppen. Maar ook deze wet zal overigens niet |eel meer blijken te zijn dan het klin- ;en van schallend metaal wanneer de (verheid (en men mag hier ook lezen: gemeenschap) niet bereid is tevens fers te brengen om op redelijke ter- ijn voldoende weltoegeruste inrich- igen in het leven te roepen om de nge wachtlijsten op het gebied van e zwakzinnigenzorg uit de wereld te :Ipen. paa Fert ,rj r ei kc Zijl eta^ door Riëtte Kuin Ruim 75 jaar nadat geëmanci peerde vrouwen op een congres voor vrouwenbelangen in Am sterdam, in 1898, riepen om ge lijke beloning voor man en vrouw, dreigt Nederland voor liet Europese hof van justitie ge sleept te worden omdat het als enig EEG-land nog geen wet heeft, waarin dit recht is vastge legd. Ook in andere Europese landen is de toestand nog lang niet ideaal, maar in Nederland is die ronduit slecht te noemen, concludeert de commissie van de Europese Gemeenschap in een nog niet gepubliceerd rapport over de gelijke beloning. Een aantal cijfers geeft dit aan: uit een CBS-onderzoek, eind 1971, naar het aantal werknemers in ons land, dat glijk, of minder verdient dan het minimumloon, bleek dat er tegenover 24.000 mannen 60.000 vrouwen ston den. Hoewel de situatie de laatste jaren voor de vrouw in Nederland wel wat verbeterd is, aldus deze commissie, zijn er in heel wat bedrijfstakken toch nog grote verschillen. Voor de sector textiel- voedingsmiddelen- en kledingindustrie staat Nederland wel helemaal bovenaan de zwarte lijst met 27 procent verschil in beloning van man en vrouw voor gelijkwaardig werk. Iets gunstiger ligt het bij de elektronische industrie, waar Neder land midden in het rijtje van EEG- landen voorkomt met een loonverschil van twaalf procent. In de confectie-industrie waar het loonverschil nog altijd zeven tot acht procent bedraagt, ligt het Optdlon-con- flict nog vers in het geheugen. Vijftig Winschoter vrouwen die op een NW- scholingscursus hadden geleerd dat ze zelf voor him rechten moesten opko men, voegden de daad bij het woord en gingen de straat op. Gesteund door de vakbeweging zetten zij een demon stratie op touw voor het bureau van de werkgevers in Amsterdam. De afloop is bekend: Het 'harde' punt van de vakbeweging bleek opeens minder hard te zijn. Er kwam een nieuwe cao tot stand zonder dat er maar een cent verbetering was ge bracht in het loonverschil tussen man en vrouw. Elske ter Veld van het NVV-vrouwensecretariaat: 'De inko mensnivellering stond hoog op het spel. Ja, wat het zwaarst weegt, moet je het zwaarst laten wegen. Eigenlijk moet je die onderhandelingen zien als een soort koehandel'. De werkneemsters van de Optilon ritssluitingenfabriek staakten in april j.l. voor gelijke lonen als hun mannelijke collega's, op grond van het duidelijke feit dat ze hetzelfde werk deden. Kringloop Zo stonden de vrouwen opnieuw in de kou. De kringloop die even doorbro ken leek te zijn, is nu weer rond: wei nig vrouwen zijn georganiseerd, veer tien procent is lid van een vakbond, tegenover vijftig procent van de man nelijke beroepsbevolking. Hun belan gen worden dus binnen de vakbewe ging onvoldoende vertegenwoordigd, daardoor gebeurt er weinig voor de specifieke vrouwenbelangen, wat op zich weer voor veel vrouwen een re den is om geen lid te worden van een vakbond. Natuurlijk is er een aantal achter gronden te verzinnen, dat het verschil van beloning kan verklaren: de vrouw heeft vaak een lagere opleiding dan de gemiddelde man. Toch is het dan vreemd dat uit een onderzoek onder het personeel van banken blijkt, dat zelfs bij gelijke leeftijd en opleiding van man en vrouw, het loon daar voor de mannen toch nog dertig pro cent hoger ligt. Het zwakke geslacht zou meer ziek zijn, is een ander veel gehoord argument. Alle onderzoeken wijzen echter tot nu toe echter het te gengestelde uit. Nee, veeleer lijkt het erop dat de vrouw nog niiet voor haar eigen belan gen opkomt. Het Tweede Kamerlid mejuffrouw N. Barendregt (PvdA) zegt: 'Het gaat hier toch om een on rechtvaardigheid, die gek genoeg niet alleen door de werkgevers, maar ook door de meeste vrouwen nog steeds niet als onrechtvaardig wordt ervaren. Veel vrouwen onder de 24, ruim de helft van de 1.119.000 werkende vrou wen in ons land, denken kennelijk nog steeds in het straatje van: wij trouwen toch wel, tot die tijd zingen we het wel uit'. 'Ze krijgen kinderen, stappen uit hun vak en komen dan later als part-ti mers terug', aldus Elske ter Veld, 'meestal met andere argumenten dan de huishoudpot te spekken. Vooral het terugverlangen naar sociale con tacten is voor hen de drijfveer. Een paar gulden meer of minder is niet zo belangrijk, wel of het werk in de buurt van hun huis is en of de werk uren een beetje makkelijk te regelen zijn in verband met de opvang van kinderen. Ook bij deze vrouwen kun nen we dus geen pressiegroep ver wachten die sterk gaat strijden voor de gelijke beloning van man en vrouw'. Niet nodig In de andere EEG-landen is de orga nisatiegraad van vrouwen veel hoger. 'Daar zijn de vrouwen ook veel meer gewend aan werken buiten de deur', vervolgt Elske ter Veld. 'In Neder land hebben we een redelijk welvaarts peil bereikt zonder dat de vrouwen in het arbeidsproces him steentje daartoe hebben bijgedragen. Wellicht is dat ook een van de achtergronden van het achterlopen van ons land in de gelijke beloning. Onze economie heeft de vrouwen niet nodig gehad. Zelfs niet in oorlogstijd. Nederland is een van de weinige landen, waar nooit vrouwen in de oorlogsindustrie hebben gewerkt'. Toch komt er nu verbetering. Onder druk van minister Boersma (sociale zaken) wordt er deze zomer nog een SER-advies uitgebracht voor een wet telijke regeling die het de vrouwen mogelijk moet maken een beroep te doen op de .rechter, wanneer zij vin den dat zij ten onrechte minder wor den beloond dan haar mannelijke col lega die gelijkwaardig werk doet (een begrip dat nader in de wet wordt ge regeld). Of veel vrouwen van dit recht gebruik zullen maken, is zeer de vraag. Illustratief is misschien wel een on derzoek van het damesblad Margriet, waaruit naar voren kwam, dat elf pro cent van de vrouwen minder verdient dan het minimumloon. Na deze enquête kwamen cr via Margriet bij de NW 160 brieven binnen, waarin de gedupeerde vrouwen het vakver bond vroegen iets aan hun situatie te doen. Maar dan kwam er altijd het zinnetje achteraan: 'Als u mijn baas maar niets laat weten'. 'En dan zaten wij met onze handen in het haar, dan konden we niets voor ze uitrichten', verzucht Elske ter Veld. Maar de angst voor ontslag, vooral bij werk 'voor halve dagen' bleek niet onge grond te zijn: bij de arbeidsbureaus liggen hiervoor op het ogenblik negen keer zoveel aanvragen als er banen zijn. Zwakke sectoren De werkgevers zelf staan allerminst te springen om de gelijke beloning waar te maken. Vaak zijn het net de zwak ke sectoren, waar veel vrouwen wer ken: zoals in de textiel en de confec tie. Dit argument wordt ook vaak ge bruikt als rechtvaardiging van de on gelijke beloning. Minister Boersma deed dit toen het PPR-Kamerlid Van der Gun hem naar aanleiding van het Optilon-conflict vroeg te weigeren de cao in de confectie verbindend te ver klaren, omdat daarin niet het recht op gelijke beloning voor man en vrouw is vastgelegd. De minister wilde deze toezegging niet doen onder meer 'omdat wij hier te maken hebben met een bedrijfstak die een afnemende werkgelegenheid biedt, mede onder invloed van concur rentie in het buitenland'. En later: 'De werkgelegenheid moet niet onder alle omstandigheden of zelfs bij deze omstandigheden bij voorbaat doorslag gevend worden geacht, maar ik wil dat toch laten meewegen'. 'Zo ziet het er naar uit', concludeert Elske ter Veld, 'dat er opnieuw over de ruggen van de vrouw subsidie wordt gegeven aan noodlijdende bedrijven; een on rechtvaardige zaak'. DEN HAAG In ons verhaal van gisteren over de Engelse journalist Pringle en het Ne derlandse Kamerlid Waalkens kwam een vervelende fout voor. Gedrukt stond, dat men in krin gen van de ARP 'des te geluk kiger' was met het plan van de heer Schakel om in te gaan op de Portugese uitnodiging om naar Mozambique te gaan. Uit het vervolg van het verhaal bleek, dat men in de ARP juist 'des te ongelukkiger' is met dit voornemen. De onvermijdelijke haast van het krantewerk is de oorzaak van deze fout, waarmee wij op onze beurt 'des te onge lukkiger' zijn. ITRECHT Als er een algemene olksverzekering voor de gezondheids- »rg komt, zal het aantal uitvoerings- rganen moeten worden beperkt tot én ziekenfonds (eventueel anders ge- "isi oemdper werkgebied. Ie federatie van door verzekerden en ."k ledewerkers bestuurde ziekenfond- ïrnafn, de grootste ziekenfondsorganisa- mre e in ons land, verdedigt dit stand- unt opnieuw in 'De Ziekenfondsgids', u de kans groot is - dat die volksver- rthu fleering met premies naar draag- racht wel een feit zal worden. Als nieuwe regering tenminste een vol- regeerperiode in het zadel weet te lijven. il oe het desbetreffende wetsontwerp ruit zal zien, is nog moeilijk te voor- lellen: uit plannen en voorstellen ie verschillende groepen betrokke- ïn tot dusver hebben gepubliceerd, ijkt dat een vrij groot aantal varian- ïn mogelijk is. 'e particuliere ziektekosten verzeke- lars hebben onlangs laten blijken er Jlet gerust op te zijn, dat zij bij de 'tstandkomlng van een volksverzeke- Pg tegen ziektekosten naast de zie- enfondsen als uitvoeringsorganen dien blijven fungeren. Naar aanlei- Jmg daarvan herinnert de heer G. J. eibrandt er in de Ziekenfondsgids dat het regeerakkoord van de •gressieve drie, Keerpunt 1972, 'ije keuze van verzekeringsinstel- als een van de punten noemt die laerent zijn aan een volksverzeke- ing. De heer Leibrandt is daar zeer srbaasd over. ij meent, dat een pluriformiteit in e uitvoeringsorganisatie niet op goe- e gronden verdedigbaar is. Onderstaande personen wordt dringend ver zocht de ANWB-alarmcentrale in Den Haag (070—264426) te bellen. NEDERLAND Mej. A. Dilegge Parijs, Frankrijk Renault 4, heren Olivier en Brune Payré, Frankrijk in een creme VW kent. 9746-AG-92. mej. J. H. E, Karlsson, Denemarken, in blauwe VW 1200, AAZ-968, dhr. en mevr. J. Schiltz, Oos tende, België. In een beige Citroen, 67-S-06. J Uittenboogaard, Woerden op witte boot Uitje, P. Kramer. Terborg, In blauwe Re nault 12, 09-36-XK, Fam. Brands-Meijer, Rij en in witte VW Kever. FRANKRIJK Fam. F. van Luchslnger, Veenendaal In auto, Koos van Doorn, Woerden in Fiat 124, 49-04- TV, A. May, Amsterdam in d. groene Peuge ot 404. FRANKRIJK-SPANJE Fam. D. Hoogeveen, Den Haag, ln blauwe Simca 1300 Tourist, 46)02-UK. SPANJE H. Jeltema, Voorburg, fam. C. Collewijn, Amsterdam, in creme Ford Taunus Transit, VJ-79-84. ITALIë T. Bootsma, Harlingen. 1 ZWITSERLAND Fam. F de Wolf-Van der Mark uit Utrecht, in groene VW Variant caravan, 99-51-NZ. fam. W. Driessen, Nijmegen in beige Renault 10, A. J. de Wit, Den Haag in lichtbl. VW. OOSTENRIJK Fam. H. Cremers-Van der Laar, Boekei in beige Opel Kadett. DUITSLAND Fam. De Coede-Kop, Vlaardingen in' witte Ford, fam. G. Ebing, Hoogland in een beige BMW 1600, 88-12-PK. NOORWEGEN Dhr. en mevr. Stigter-Van Overxam, Amster dam in blauwe VW Variant, 21-80-MJ, G dc Jong, Geldermalsen in witte VW Kever, HH- SCANDINAVIë Fam H. Wendelgelst, Amsterdam in witte Opel diesel. ng- J lhaei AMSTERDAM Vakantiegangers die vandaag vreemd geld kopen of ver kopen, kunnen rekenen op de volgen de koersen. Het eerste getal geeft aan wat vreemd geld de toerist opbrengt, het tweede wat het hem kost. Amerikaanse dollars 2.532.63 Engelse ponden 6.406.70 Belgische francs 7.007.25 Duitse marken 107.75110.75 Italiaanse lires 0.410.44 Portugese escudo's 11.2012.20 Canadese dollars 2.532.63 Franse francs 61.7563.75 Zwitserse francs 89.5092.50 Zweedse kronen 62.7564.75 Noorse kronen 47.7549.75 Deense kronen 46.0048.00 Oostenrijkse schillings 14.8515.15 Spaanse peseta's 4.554.80 Griekse drachmen 8.509.50 Finse marken 70.5073.50 Joegoslavische dinars 17.2520.25 (Amerikaanse en Canadese dollars, evenals Britse ponden, staan vermeld in guldens. De overige noteringen zijn in centen.) Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth R'dam Twente Vlissingen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Mlinchen Nice Oslo Parijs onbew 23 0 Rome onbew 29 0 Split onbew 34 0 Stockholm regenbui 14 12 Wenen onbew 25 0 Zürich onbew 23 0 Casa Blanca zw bew 26 0 Las palmas onbew 23 0 New York licht bew Tunis onbew 32 0 Mooi, droog strandweer met zonnige perioden. Temperatuur maxima circa 20 graden Celsius. Van onze weerkundige medewerker Het regiem van de voor de zomer on gewoon diepe depressie boven Scandi navië (centrum tijdelijk onder 970 millibar bij het Bereneiland in de Noordelijke IJszee) is gisteren sterk afgenomen. Na nog wat gedonder in de ochtend in noord-Nederland onder een troguitloper, won de zon glans rijk. De verbetering vindt vandaag verder voortgang. Het hogedrukgebied met centrum van ca. 1030 mb. breidt zich ma Bretagne verder in oost- noordoostelijke richting uit. Dienten gevolge mogen we vandaag en mor gen, afgezien van enkele wolkenvel den, rekenen op droog, vrij zonnig en.warmer weer. Vanmiddag kan het in het zuidoosten al 23 a 25 graden worden, vrijdag komt het kwik in het binnenland bo ven de zomerse grens van 25 graden Celsius. Zaterdag zijn maxima van te gen de 30 gr C. in het binnenland niet geheel uitgesloten. Depressie-acti viteit westelijk van Ierland zou dit kunnen bevorderen door de zuidoost tot zuiden wind aan te trekken. Dit brengt echter ook mee, dat de besten digheid tijdens het xoeekeinde weer geringer is, mogelijk tot uiting ko mend in regen of onweer. Een trouwe correspondent, vroeger werkzaam bij het Landbouw Econo misch Instituut (LEI) te Den Haag, nu woonachtig in Breda, stuurde mij een aardige grafiek waarop per deca de de zogenaamde 'weerscore' staat aangegeven. In één oogopslag kan men hierop zien, of het weer is mee- of tegengevallen, en in welke mate. Deze zomer zijn het hoogst gewaar deerd de tijdvakken van 21 tot 30 ju ni en van 1 tot 10 juli. Vlak daarna komt 11 tot 20 juni. Van 21 tot 31 ju li stelde de zomer het sterkt teleur (vorig jaar kwam 1 tot 10 juni het beste naar voren, en 21 tot 30 juni het slechtste). De weerscore wordt be paald door de temperatuurafwijkingt de zonneschijn, de windsnelheid, de luchtvochtigheid en de neerslag sa men te vatten. Hoe hoger de tempera tuur, hoe meer zon, hoe minder wind, hoe lager de minimale vochtigheid en hoe minderneers lag: hoe hoger de score. Dit is een methode die de kwa liteit van het vakantieweer dus goed tot uitdrukking brengt. HOOG WATER 10 augustus: Vlissingen: 11.35Haringvlietsluizen: 0.37-13.15, Rot terdam: 1.46-1418: Schevenlngen: 0.14-13.00; IJmuiden: 0.56-13.39; Den Helder: 4.07-16.39: Harlingen 6.32-19.07; Delfzijl: 9.10-21.44. West tot zuidwest 5 tot 3 Bf. Vrij krachtig tot matig. onder redactie van loessmit Alweer ruim twee jaar geleden werd overduidelijk, hoe gevaarlijk bier kan zijn in de handen van een oververhitte voetbalfan. Niet direct dat bier, wèl de verpakking. Op 14 april 1971 moest in Eindho ven de Europa-Cup-ivedstrijd tus sen PSV en Real Madrid zes minu ten worden stilgelegd, omdat de Ierse grensrechter David Barrett bewusteloos en met een lichte her senschudding van de grasmat ge dragen moest worden. Een enthou siasteling had zijn volle bierblikje met grote kracht vanaf de tribune tegen het nietsvermoedende hoofd van de grensrechter geworpen. De dader werd weliswaar direct ge pakt en later gestraft, maar sinds dien zijn alle arbitershoofden wel degelijk vermoedend. Onder liet. rennen zullen ze best af en toe een achterdochtige blik op de tri bunes iverpen, want opletten blijft de boodschap. Voor de bier fabrikaten trouwens ook. De KNVB had niets liever ge daan dan alle blikjes op zo'n sportveld verbieden, maar als een binnenkomende toeschouwer zijn blikjes en flesjes listig onder de jaspanden verbergt, valt daar wei nig tegen te doen. Daarom is er de afgelopen jaren nijver gespeurd naar een verpakking die minder pijn doet en een grote bierbrou wer in het zuiden komt er nu als eerste mee: een plastic flesje, waar precies evenveel in gaat als in blikjes. Zacht, onbreekbaar plastic, leant hard materiaal, zegt brouwe rij-voorlichter Vos, zou je kunnen stuktrappen en dan krijg je weer gevaarlijke scherven. 'We zochten al jaren naar een alternatief, om dat het bij sportevenementen als wielrennen en voetballen altijd al gevaarlijk was om glaswerk bij je te hebben. Al zoekend kwamen we op het blikje en daar moest niet alleen iets anders voor komen, om dat dat ook nog niet veilig bleek, Hoewel het bewustzijn van velen van ons door alle griezelige verha len over de gevolgen van een ver keerde voeding, teveel vet en te veel suiker voor een goed deel ver anderd is in een steeds alert calo rieën-geweten, schijnen alle schrik beelden over dik en ziek worden plotsklaps weg te ebben, zodra we flinke dorst krijgen. Het VIDA- voorlichtingsiinstituut voor distri butie door automaten - heeft daar een onderzoek naar ingesteld on der zevenhonderd Westxluitse kan toormensen, die wellicht een drup peltje dorstiger zijn dan wij, maar in grote trekken moet het ver schijnsel toch ook op niet-Duitsers slaan. Ze zauw ze (om het voor alle zekerheid maar op die Duit sers te houden) dorst krijgen, blij ken ze een drank uit te kiezen, waarvan ze weten dat ie lekker is en goed helpt tegen de dorst. Hoe veel calorieën er in zo'n fles zitten zal ze een zorg wezen, hoewel ze daar met eten wèl op letten. Overigens beschouwen ze koffie nog altijd als dé kantoordraak bij uitstek, maar een pilsje of fris drank zou er ook best in willen. maar ook omdat blik nogal duur is'. De KNVB, die best blij is met het plastic flesje, hoopt nu maar dat er bij wedstrijden op toegezien icordt dat de kroonkurken verwij derd zijn voordat het flesje in drinkershanden overgaat. 'Of dat op de velden werkelijk gedaan wordt, is een tweede', zegt de brouwerijman, 'maar ook zonder die KNVB-ivens verwacht de koper dat toch al. Dat is gewoon een kwestie van service'. Een als de kurk er eenmaal af is, zal het flesje gauw leeglopen, ook als er eventueel mee gesmeten zou worden. Het verliest dus vaart en kracht volgens de heer Vos kom je er nog geen vijf meter ver mee - maar wat gebeurt er als iemand onverhoopt toch nog een vol, onge opend flesje op z'n hoofd krijgt?' 'Daar zijn proeven mee genomen. Het komt minder hard aan als een bal en het veert terug. Ik denk dat he in zo'n geval even met je hoofd schudt, weer lacht, het flesje op raapt en het leeg drinkt'. Is het plastic flesje - dat overigens uit Duitsland afkomstig is - nu het absolute einde wat de bierverpak king betreft? Het antwoord blijkt nee te moeten zijn. 'Onze research afdeling houdt nauwgezet in de ga ten wat het bier doet. We weten al dat het zo even goed smaakt en dat het vijf toeken houdbaar is, maar we zitten niet stil op het ge bied van de verpakking. Je moet bij blijven'. De scheidsrechters trouwens ook. Achter de titel 'het medium en de boodschap' kun je van alles zoe ken, tot een bovenaardse bood schap aan toe. Ma.r de boodschap die hier bedoeld wordt, is zeer laag-bij-de-gronds: men vindt 'm groot of klein, in toiletten. En spe ciaal naar de toiletten - al of niet met een boodschap in de onder scheiden omroepgebouwen, heeft het omroep-personeelsblad 'Spreek buis' een onderzoek ingesteld, dat de KRO-gids Studio op zijn manier interpreteert: 'De resultaten zijn verrassend te noemen. Zo is de stortbakcapaciteit in de directievilla van de NCRV de beste van de onderzochte stort bakken. Voorts worden alleen de VPRO-toiletten door middel van een haakje beveiligd. De andere omroepen gebruiken knippen of een draaisluiting (NCRV). Het be dieningsmechanisme van de stort bak is overwegend een drukker, al leen de KRO-studio en de VPRO bezitten nog trekkers. Een van de NOS-gebouwen kent trekkers aan plastic draadjes'. Over de eigen KRO-toiletten meldt Studio onder meer, dat de afmetin gen 1.75 bij 1.20 meter zijn, de stortbakcapaciteit goed te noemen is ('drie sterren), de hygiëne uit stekend, de bezettingsgraad hoog en de privacy slecht. En verder: 'Wie er echt eens helemaal uit wil kan het VARA-toilet worden aan geraden. Het gebruik van het toi let op de Boomberglaan (NOS) be- perke men tot een kleine plas' De oorlog in Vietnam heeft veel mensen invalide gemaakt. Dit zes jarige, ongeneeslijk verlamde meis je, Dinh Hung Son, is een van de talloze kinderen onder de slachtof fers. Op de hulp aan deze kinderen richt de 'Aktie Friedensdorf' zich, een beweging die zes jaar geleden in het Westduitse Oberhausen is gesticht. Daar werd door veler in spanning 'het dorp' gebouwd, waar tot nu toe ongeveer 150 zieke en gewonde Vietnamese kinderen zijn opgenomen en gerevalideerd. Om dat er voor die kinderen bij terug komst in eigen land veel te weinig mogelijkheden voor voortgezette revalidatie bestaan, heeft men be sloten in Vietnam zelf zo'n tweede 'Friedensdorf' te bouwen. In Dalat beschikt men nu over een stuk grond met een villa er op, die uit gebouwd en geschikt gemaakt kan worden, een wer k dat aan een Vietnamees bouwbedrijf is uitbe steed. Later komt er ook een cen trum voor poliopatiënten van Ter- rc des Hommes bij. Behalve dc tonnen die voor de verbouwing no dig zijn, zal de exploitatie jaarlijks nog eens een half miljoen gulden bedragen. De Aktie Friedensdorf is een jaar geleden naar ons land overge waaid. De Hilvcrsumc jeugdvereni ging Pro Rege begon er mee en heeft zoveel activiteiten in het land ontketend dat er al zo'n f 64.000 bijeen gebracht is vooral tloor de jeugd en dat o.a. de ge reformeerde kerk van Hilversum dit jaar nog 50.000 hoopt in te zame len. Iedereen kan er aan meedoen. Op postgiro 310031 van de Bonds spaarbank Amersfoort (t.n.v. Aktie Friedensdorf .rekening nummer 94.27.29.064) zijn alle grote en klei ne bijdragen welkom. Inlichtingen tel. 02150-10950. 'Heb je dc reparatie gedaan, Simpkins?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7