Uitgavenplafond voor de MOB's Met mavo-diploma steeds meer naar havo )proep tot samenwerking 'ian hele vakbeweging Iepen worden opgeknapt Waterleidingbedrijven willen slechts één kwaliteit water leveren Subsidieregeling opgeschort Hond drie dagen onder puin Tandarts wil alleen nog particulieren Passagier van veerboot overboord geslagen rerzon krijgt litstel an betaling Per luchtballon de oceaan over daar blijft n mens gezond bij! FRICANDEAU PALINGWORST IMPORT PERZIKEN HOLLANDSE TOMATEN Commissie zet vraagtekens bij ontwikkeling: ngeluk na motorpech: drie oden en twee gewonden Van onze onderwijsrcdactie De wetgever zit ernaast cVw(^)illeraIlet'cBeSte kguze GELDIG T/M ZATERDAG IOOW/KWAEiTET DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND T3/K5 .4 'an onze Haagse redactie ide EIDSCHENiDAM Boven de zeventig Medische opvoedkundige bureaus pakken zich sombere wol- en samen. Een delegatie van de Nederlandse Vereniging voor ambulante geestelijke gezondheidszorg lorde gisteren van staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid dat de uitgaven voor deze tak van fzondheidszorg volgens de begroting-1974 beperkt zullen worden. De bewindsman sprak van een pla- >nd. Wel is het de bedoeling van de staatssecretaris voor de ergste gevallen geld achter de hand houden. ;lft- aar- chilm de tekorten die zullen ontstaan, te vangen, zal op de gemeenten en ir ovincies een beroep worden gedaan estMedische opvoedkundig e bureaus aai eer te gaan subsidiëren. Volgens de Ara euwste subsidieregeling is het rijk zij: enige instantie die de bureaus sub- ;sen dieert. Sinds 1971 is het zo, dat de meenten het volledige bedrag waar- eiiee zij een MOB subsidiëren, van het jk terug ontvangen. De staatssecreta- ^an sen ook de MOB's zullen nu een leze ,r0ep doen op de gemeenten terug 1 ïn keren naar de situatie vóór 1071 en °®"eer uit eigen kas een deel van het q^erk van de MOB's te bekostigen, dei s delegatie had evenwel als voor- :ur om uit de komende financiële oeilijkheden te komen, het werk n de Medische opvoedkundige bu- ius tel aten vallen onder de Alge- ene Wet Bijzondere Ziektenkosten. et beleid is er immers op gericht om de medische kosten naar de extra murale zorg, dat wil zeggen naar het werk buiten de inrichtingen, te ver schuiven. Staatssecretaris Hendriks liet de delegatie echter weten, dat het MOB-werk een kleine stijging van de sociale premies zou veroorzaken. Hier voor, aldus de staatssecretaris, is de Tweede Kamer niet te vinden. Koppeling- De delegatie was gisteren overigens naar het departement van volksge zondheid gegaan, omdat door de nieuwste subsidieregeling een aantal Medische opvoedkundige bureaus in nood waren geraakt en zich geplaatst zagen voor de noodzaak om te sluiten. Omdat de gemeenten niet meer be hoeven te subsidiëren, (deze taak is immers door het rijk overgenomen) zagen een aantal provincies (Fries land, Drente, Noord-Holland. Noord- Brabant en Limburg), die hun bijdra gen koppelden aan de gemeentelijke subsidies, zich niet meer genoodzaakt te betalen. Dat was een lelijke streep door de rekening. De staatssecretaris verzekerde échter, dat het beslist niet zijn bedoeling is om de MOB's om zeep te helpen. De nieuwe regeling die onlangs van kracht werd, is nu opgeschort. Deze maand volgt nog een technisch over leg om de moeilijkheden voor dit jaar op te lossen. Maar voor het komend jaar moeten de MOB's rekening hou den met een plafond in de begroting. Dat was de reden, waaróm de delega tie allesbehalve opgewekt was na het gesprek met de bewindsman. Brandweerman Joseph Shreck draagt voorzichtig een bruin-witte bastaardhond in de armen, die meer dan drie dagen onder de puinhopen van het ingestorte University Hotel in New York heeft gelegen. De hond zal een nieuw tehuis vinden in de brandweerkazerne. kief aan ambtenaren bond DELFT binnenkort is de benoe ming te verwachten van prof. ir. H. H. Boerema tot rector-magnificus van de technische hogeschool in Delft. Hij volgt prof. ir. H. R. Nauta Lemke op, die begin dit jaar zijn ambt neerlegde na een conflict met de hogeschool- raad. Van een onzer verslaggevers DONGEN Tandarts L. P. A. M. Smulders in Dongen (N.B.) heeft gis teren bekend gemaakt zijn ruim 6.000 ziekenfondspatiënten niet meer te zul len behandelen. Hij geeft als motief hiervoor dat het ziekenfonds te wei nig betaald voor tandheelkundige be handelingen en dat hij meer dan der tig stoeluren per week maakt, wat een overbelasting zou zijn. Een voorbeeld van de onderbetaling uit het ziekenfondspakket vindt hij de prijs voor het aanbrengen van een prothese, waarvoor hij 322,20 gulden ontvangt. 'In Duitsland wordt hier voor 1200 mark betaald; ik zou een prijs van 800 h 1000 gulden redelijk vinden'. De heer Smulders meent van uit een noodsituatie te handelen. Zie kenfondspatiënten die onder zijn hoede willen blijven kunnen deze wens ver vuld zien als zij het tarief voor parti culieren betalen. Hoewel in Dongen wordt gezegd dat tandarts Smulders geen regeling heeft geschapen voor de patiënten die het particulier tarief niet kunnen opbren gen zei hij gisteren uitdrukkelijk dat zijn collega, tandarts C. J. H. M. Sic king in Dongen, de patiënten wil op vangen. Een woordvoerder van de Ne derlandse Maatschappij tot bevorde ring der tandheelkunde gaf als com mentaar dat het 'kostenaspect' geen verantwoorde selectienorm is'. ROTTERDAM Een passagier van de veerboot Saint George tussen Hoek van Holland en Harwich is dinsdag nacht overboord geslagen en verdron ken. Het slachtoffer is de 21-jarige Duitser J. Koch uit Lllbeken (Westfa- len). De jongeman viel even na ver trek uit Hoek van Holland overboord. Volgens een vriend was hij naar de reling gelopen om over te geven. he liet tn onze soc.-economische redactie tEDA De belangen van de vak- ndsleden worden op een slechte ma- behartigd, doordat de bonden en vakcentrales afzonderlijk en met :aar steeds weer nieuwe menings verschillen hebben. Daarom is het d, dat er buiten de huidige ondoor- ingbare vakbondsbesturen om in de latselijke afdelingen gestreefd >rdt naar een intensieve samenwer- ng- t staat in een brief van de Katho- ike bond van Overheidspersoneel CABO) afdeling Breda, die als dis- ssie nota is toegezonden aan de bes- ren van de centrales en bonden van 3-253W, NKV en CNV, de besturen van KABO-afdelingen en een aantal kbondsorganisaties in Breda. De af- mtiling Breda van de KABO wil via i^btsehjke samenwerking de hoofdbe- n gljten dwingen de samenwerking, jroe#ral op het praktisch vlak van de be- ;^s ®§genbehartiging, ook op landelijk ni- ju op te bouwen. 50 1 uks' Jan onze fin.-economische redactie jg^TRECHT De rechtbank in Am- b erdam heeft gisteren uitstel van be ling verleend aan Gerzons modema- zijnen. Tot bewindvoerder is be klemd mr. J. E. B. van Julsingha in trecht. Eerder deze week had de fir- a C. van Geuns (textielagent) in spèe msterdam namens twee textielfabri- "■apn nten het faillissement van Gerzon ^Imgevraagd. Het ging daarbij om een 'spirdering van 50.000, maar volgens j-2 heer Van Geuns heeft Gerzon bij ^ïigeveer tien leveranciers een schuld uiein in totaal een kwart miljoen gul- in. Gerzon-directeur P. A. F. Perk is ig steeds optimistisch over de toe- nmst van Gerzon. De vakbonden zien zaak somber in. irzon zou een schuld hebben van 23.s|iige miljoenen guldens. Een van de c ote 'boosdoeners' in de hele Gerzon- 9th' faire is de Nederlandse Credietbank. i6 i eze bank schijnt een forse winst ge- nihi lekt te hebben bij de verkoop van nGerzonpanden in Utrecht en in de PjAmsterdamse Kalverstraat. Deze winst ion aan Gerzon voorbijgegaan. Dat de 15 redietbank verkocht en niet Gerzon, 'faS wnt, omdat de bank de aandelen in iheer had, toen de Zwitserse beleg- ingsmaatschappij Difora nog eigena- s was. De Credietbank ontkent ove- gens winst te hebben gemaakt bij de irkoop. Integendeel. 'We maakten irlies', aldus de directie. In de brief wordt gesteld, dat negen tig procent van de leden een samen werking in federatieverband wil en dat zeventig procent zich heeft uitge sproken voor een fusie. 'Niettemin blijkt de leiding van de vakbeweging niets na te laten om het gescheiden optrekken als het enig mogelijke aan de man te brengen. In plaats van te zoeken naar banden, brengt de leiding van de vakbeweging in een onafgebro ken rij meningsverschillen naar bui ten. We denken aan het jongerenconflict binnen het NVV, de vroegere bestel lerszaak bij de PIT, de persoonlijke moeilijkheden tussen de industrie- bondsvoorzitters Brussel en Groene- velt, de huisvesting van de bouwbon den, de deelneming aan de SER, moeilijkheden met het zogenaamde hogere personeel enzovoort. Wij zijn dit handelen van de leiding moe. De ze leiding, de Lansers, de Groe- nevelts, de De Boons, de Spitsen, de Brouwersen enzovoort, die bewust door onderlinge naijver, door het op roepen van zogenaamde identiteitsver- schillen, door het oproepen van con flicten de samenwerking fustreren en daardoor de belangen van de leden benadelen', aldus de brief. De Bredase KABO-afdelihg heeft alle geadresseerden gevraagd de brief vol ledig af te drukken in de vakbladen van de bonden om op die manier een nationale discussie over deze proble men van de grond te krijgen en in de hoop, dat op deze manier een door braak kan worden geforceerd. Van een verslaggever ROTTERDAM In opdracht van Rijkswaterstaat krijgen 160 tachtig jarige iepen langs de Bergse Maas een opknapbeurt. Waar dat nodig is worden ze voorzien van een kunsthuid om verdere aantasting door de iep ziekte te voorkomen; daarbij wordt tevens schade die ontstaan is door aanrijdingen hersteld. Vanaf mei zijn er al vijftig bomen behandeld; de rest komt volgend jaar aan de beurt. De hele 'operatie' zal naar schatting tachtigduizend gulden (vijfhonderd gulden per boom) kosten. De opknap beurt is volgens Rijkswaterstaat nodig uit milieu-overwegingen (de iepen dreigen zo dood te gaan) maar ook voor de verkeersveiligheid (er zat veel dood hout in de bomen). (ADVERTENTIE) De 37-jarige Amerikaan Bob Sparks is met zijn ballon Yankee Zephyr opge stegen van een vliegveld in de Ameri kaanse staat Maine om te trachten als eerste met een ballon de Atlantische Oceaan over te steken. Sparks maakt zijn, volgens insiders zeer gewaagde, vlucht met een enigs zins gewijzigd type hete luchtballon, waarbij gebruik wordt gemaakt van verwarmd helium en hete lucht. Hij wil trachten op een hoogte van mi nimaal 5500 meter te varen om op deze wijze het meeste nut te hebben van de luchtstromingen. Als hij met de Yankee Zephyr niet al te veel afdrijft, zal hij toch nog minstens 5100 kilome ter moeten afleggen om in Parijs te komen. Hij denkt dit in vijf dagen te kunnen doen. Met zijn 120 vaaruren zou hij dan tevens het wereldrecord hebben gebroken. Dat de Duitser Ber liner in 1914 vestigde door 84 uur on afgebroken in de lucht te blijven. De luchtvaarder maakt de tocht alleen, Volgens deskundigen is dit het ge waagde van zijn vlucht. Voor een der gelijke moeilijke vaart is een beman ning van zeker drie ervaren ballon- vaarders nodig. (ADVERTENTIE) van de ham 500 gram 150 gram per kilo Van onze Haagse redactie DEN HAAG De waterleidingbedrijven menen dat het in de prak tijk onmogelijk is op grote schaal gefluorideerd als ongefluorideerd drinkwater te leveren. Zij hebben dit minister Vorrink (volksgezond heid) gisteren per brief laten weten. 1 kilo U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2en 3 van Uw damesblad. De waterleidingbedrijven, verenigd in de Vewin (vereniging van exploitan ten van waterleidingbedrijven in Ne derland) hebben dit al eerder ingeno men standpunt nog eens benadrukt omdat er momenteel op het departe ment van volksgezondheid hard wordt gewerkt aan een speciale wettelijke regeling voor de fluoridering. Deze an een verslaggever OSMALEN Drie mensen zijn om- ekomen bij een ongeluk op rijksweg waarvan de toedracht gisteren ;0ö's toeilijk vast te stellen was. Vermoe- elijk heeft een motorrijder met een uopassagier pech gehad en heeft hij tfïii etracht op de vluchtstrook de motor io-15repareren. Twee mensen die in een ito langsgereden hebben vermoede- kabt ik hulp willen bieden maar een auto 3 ki iet een chauffeur uit Rosmalen moet kist< P het groepje ingereden zijn. De ze- ii Mitienjarige mej. P. M. Collewijn uit msterdam, die achterop de motor 'uve0U[ it, en de twee mensen die hulp gebo- jesh en moeten hebben, de 26-jarige A. J. den Biggelaar en de 24-jarige G. ienhuis uit Oisterwijk, kwamen om et leven. De motorrijder, die uit kiswnsterdam afkomstig was, en de lauffeur die op het viertal inreed, jn zo ernstig gewond dat zij nog een inlichtingen over de toedracht an het ongeluk konden geven, io. i MSTERDAM Het tarief voor dag- 'i i' eld is woensdag met een vol procent erhoogd en op 7.25 pet gebracht. De- verhoging is een aanpassing aan et dinsdag verhoogde disconto. AMSTERDAM Steeds meer leerlingen met een mavo-diploma op zak gaan door naar de vierde klas van de havo. Is dat een gelukkig verschijnsel? Je zou zeggen van wel, want hoe meer algemeen onderwijs iemand krijgt, hoe beter. Maar dc commissie v.w.o.-havo-mavo die deze doorstroming vanuit het mavo onderzocht zet toch de nodige vraagtekens bij deze ontwikkeling. Een van hun voornaamste zor gen is dat het havo-diploma wordt uitgeh old door deze toevloed van mavo-leerlin gen. De commissie heeft gegevens verzameld van 76 mavo-scho len. Het zijn allemaal scholen die al voor 1968 met de mam moetwet geëxperimenteerd heb ben. Dat is een van de rede nen waarom de commissie zelf maar betrekkelijke waarde hecht aan de uitkomsten. Maar in grote lijnen klopt het beeld toch wel. Na de driejari ge mavo gaan veel leerlingen door naar de vierde klas van de mavo, en van de vierjarige mavo gaat een grote groep door naar de vierde van de havo. Vooral dat laatste is volgens de commissie een opmerkelijk verschijnsel. De bedoeling van de wetgever was dat leerlin gen met mavo-4 die verder wilden leren hun heil zouden zoeken in het middelbaar be roepsonderwijs. Ze hebben daar een ruime keus uit een hele serie huishoudelijke, technische, verzorgende, enz. opleidingen. Maar de wetgever blijkt er naast te zitten. Bij degenen die vertrekken van de mavo naar een andere dagschool is het algemeen voortgezet on derwijs (havo) meer in trek dan het middelbaar beroepson derwijs. 'De maatschappij, de leerlingen en de ouders heb ben blijk gegeven dat ze een langer durend algemeen on derwijs wensen', zegt het rap port. Hoe vergaat het de vroegere mavo-leerlingen op de havo? Aan het eind van de vierde klas van de havo zijn de resul taten voor de jongens slecht en voor de meisjes onbevredi gend. Van de jongens die van een zelfstandige mavo komen blijft 37 procent in de vierde van de havo zitten. Als zij kunnen overstappen binnen dezelfde scholengemeenschap gaat de doorstroming wel wat vlotter, maar ook dan haalt 23 procent van de overstappers de vierde van de havo niet. Nu kun je je afvragen (de commissie doet dat ook) of het zo erg is als iemand een jaar doubleert. Er zijn genoeg mensen die in het verleden eens bleven zitten, maar het niettemin later ver geschopt hebben.- Toch wil de commis sie zichzelf daarmee niet van de zaak afmaken. Als de door stroming niet vlot kan dat na tuurlijk ook aan het school systeem ligt. Worden de toe komstige overstappers op de mavo wel voldoende voorbe reid op zelfstandig werken en inzichtelijk denken? Worden zij op de havo goed opgevan gen? Juist de slechte resulta ten van de gediplomeerden van zelfstandige mavo's wijst 3p mogelijke kortsluiting tus sen beide schooltypen. BRUGKLAS Een andere vraag die de com missie opwerpt is of de brug klas eigenlijk wel goed werkt, als zoveel mavo-leerlingen la ter voor de havo voorbestemd lijken te zijn. De bedoeling van de brugklas was immers dat daor duidelijk zou worden ln welk schooltype iemand thuis hoorde. Alweer vragen derwijs oppert de commissie de mogelijkheid dat de mid denschool (een driejarige brugperiode) uitkomst kan bieden. Er is nog een andere reden om de sterke doorstroming van mavo naar havo wat arg wanend te bekijken. Het kan zijn dat vooral jongens zich laten lokken door de betere maatschappelijke positie die een havo-opleiding biedt en zo boven hun macht grijpen. Wat dat betreft zijn meisjes veel voorzichtiger. Zij stappen pas over als zij tamelijk zeker zijn dat zij dat hogere niveau ook aan loinnen. Het rapport van de commissie v.w.o.-havo-mavo is eigenlijk interessanter door zijn vragen dan door zijn conclusies. Som mige vragen zullen wel nooit beantwoord kunnen worden, zoals de vraag of je 'gebrek aan motivatie ook luiheid kunt noemen'. En zo ja, 'zijn dan maatregelen van kracht op hun plaats? Of betekent recht op onderwijs het privile ge van onvoldoende meewer ken aan goede resultaten er van?' De duidelijkste conclusie van het rapport is dat alle gestel de vragen snel een antwoord behoeven. Verder onderzoek is dus nodig. Een goede door stroming is van het grootste belang. Het geluk van talloze kinderen is ermee gemoeid. Bovendien, besluit de commis sie, is het onderwijs te kost baar om geld te vermorsen. fluorwet is noodzakelijk geworden nu de hoge raad in een recente uitspraak heeft bepaald dat de waterleidingbe drijven op grond van de huidige bepa lingen niet het recht hebben gefluori deerd drinkwater te leveren aan men sen die dat niet willen. Volgens de Vewin leveren momenteel 29 waterleidingbedrijven met een kwart van het totale aantal aansluitin gen (853.955) gefluorideerd drinkwa ter. Van deze bedrijven verstrekken er zestien op verzoek ook water zon der fluor. Dat gebeurt op verschillen de manieren: door watertanks die in verschillende delen van de stad zijn opgesteld, met behulp van jerrycans en door tapkranen op de pompstations of openbare kranen waarin een ont- fluorideringsfilter is ingebouwd. 'Het is duidelijk', aldus de Vewin, 'dat al deze methoden uitermate ge brekkig zijn, zowel in technisch als in hygiënisch opzicht. Zij kunnen moei lijk worden beschouwd als een aan vaardbaar alternatief voor diegenen die drinkwater zonder fluor willen hebben. Deze methoden zijn zelfs on deugdelijk te noemen voor veel men sen, zoals zieken of minder validen, maar in vele gevallen ook voor men sen. die niet over een auto beschik ken'. Volgens de vereniging zijn deze kostbare methoden (450.000 gulden per jaar aan extra kosten) ook alleen maar uitvoerbaar bij een gering aan tal afnemers. De Vewin schat dat aan tal dit jaar op ruim 2200. 'Alleen een tweede waterleiding met ongefluorideerd drinkwater zou, zo schrijven de drinkwaterleveranciers de minister, een aanvaardbaar, maar praktisch onuitvoerbaar alternatief zijn. Fluoridering van het drinkwater is dan ook alleen praktisch uitvoer baar indien daarbij wordt aanvaard dat door de waterleidingbedrijven geen alternatief kan worden geboden voor diegenen die bezwaar hebben te gen gefluorideerd water'. De Vewin dringt er tenslotte bij minister Vor rink op aan haast te maken met het fluorwetsontwerp, omdat er na de uit spraak van de hoge raad een impasse dreigt bij de fluoridering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5