Maandblad Vuur krijgt een bredere opzet lllsillall Lutheranen: dialoog met Rome belemmerd Vandaag /Ilieu we boekei Hervormd Nederland werkt samen met buitenlandse bladen School voorgebed in Rotterdam Trouw Kwartet Jehova's getuigen vergaderen Verliezen van Beatrix Fonds teruggebracht Braziliaanse bisschop vrij Evangelisatie per brief in Hamburg Dominee kon beter zijn mond houden Geen Israëlisch visum TROUW/KW.AETET DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1973 Blad ran charismatische beweging O O Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het laatste nummer van Vuur oude stijl is ver schenen. Met ingang van september zal dit maandblad voortgezet worden onder dezelfde naam, maar op bredere basis: onder geza menlijke verantwoordelijkheid van de organisaties Oase, Interker kelijk Reveil en Vuur. KERK/BINNENLAND T2/K2 In het laatste nummer kijkt de cen trale man van Vuur, de Vlaardingse hervormde predikant W. W. Verhoef terug op de zestien jaar, dat het blad nu bestaat. Het had zijn bakermat in de binnekerkelijke pinksterbeweging, die in de jaren vijftig ontstond. Het was de tijd, dat de opwekkingsstor- men, veroorzaakt door toernees van mannen als Hermann Zaiss en Os- born, over ons land gingen. Ds. Verheef startte Vuur in maart 1957, toen hij nog als vicaris werk zaam was in het hervormde jeugd werk in Voorburg. Curieus is, dat zijn eerste vaste medewerkers ds. W. Glas houwer en ds. A. H. van de Heuvel waren. Zo ging dat nog samen. Later werd de opzet interkerkelijk: een re monstrant, gereformeerden, pinkstere vangelist Jan van Gijs en sinds 1964 ook rooms-katholieken. Eigen karakter Naast verwante bladen op opwek- kingsgebied had Vuur vanaf het begin een eigen karakter. Ds. Verhoef: 'Het ging ons om ruimte binnen de be staande kerkelijke structuren voor de doop in de Geest en de gaven van de Geest. 'Ook probeerde Vuur intens verticaal en horizontaal tegelijk te zijn. In 1960 kreeg de verhouding kerken- pinkstergroepen een positieve climax met de verschijning van het hervorm de rapport 'De kerk en de pinkster- groepen'. Het zag er even zeer roos kleurig uit voor een kerkelijke pink sterbeweging. Maar de jaren zestig liepen heel anders. In de kerken ent stonden de turbulente jaren van het op de wereldproblematiek gerichte en gagement, hier en daar met enorme horizontale uitschieters. De pinkster beweging ging de andere kant op. Vooral de meest aandacht trekkende groepen werden steeds radikaler en anti-kerkelijker. Zo werden de jaren zestig een terugval. Na een lange landelijke stilte bracht de grote charismatische conferentie in Nijmegen, eind 1971, geleid door Da vid du Plessis, nieuwe inspiratie. Het was een ontmoeting van velen uit di verse groepen en bewegingen, die uit eindelijk geleid heeft tot de oprich- DEN HAAG Hervormd Nederland is een samenwerking aangegaan met een drietal buitenlandse bladen, die zich begeven op het grensgebied van kerk en maatschappij. Het zijn het Franse Réforme, het Duitse Allgemei- nes Sonntagsblatt en het Zwitserse La Vic Protestante. De bladen zijn over- eengekomen dat zij over en weer el- kaars artikelen en nieuws kunnen overnemen. Verder is het de bedoeling een of tweemaal per jaar een grote gezamen lijke uitgave te brengen over een be paald thema. In Hervormd Nederland van deze week wordt de eerste vrucht van de samenwerking afgedrukt: een beschouwing van de Duitse dr. Heinz Zahrnt over 'het gelukkige geval- KUng'. ROTTERDAM In het najaar zal in Rotterdam een oecumenische school voor gebed en meditatie beginnen. Het initiatief is genomen door de ge reformeerde predikant dr K. J Kraan, leider van 'Oase', centrum voor gebed, zielszorg en de dienst der genezing en bevrijding in Rotterdam. De bedoeling van de school is niet in de eerste plaats om theoretisch onder richt te geven in de natuur van het gebed en de verschillende wijzen, waarop men kan bidden, maar o;n in kleine groepen verschillende traditio nele of nieuwe vormen van gebed en meditatie te beoefenen. Aan dit initia tief werkt onder meer ook abt Jeroen Witkam uit Zundert mee. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Veel bijbels voor Surinaams bevrijdingsfront AMSTERDAM Aan het Suri naams Bevrijdingsfront (Sube- frozijn de laatste dagen niet minder dan achttien bijbels en andere religieuze geschriften gestuurd, soms met een begelei dende brief, waarin o.a. stond: 'Zoek het liever met God in plaats van wapens' en 'laat God uw kracht zijn'. De bijbels waren veelal afkom stig uit Limburg. Bij het Sube- fro is men wel blij met de bij bels. Subefro-secretaris Henry Cairo houdt een van de toege zonden exemplaren zelf; de rest stuurt hij door aan een groot Surinaams pension in Amster dam. Zijn commentaar: Met de bijbel in de hand los je het Surinaam se migratie-probleem niet op, maar het feit dat mensen de moeite nemen ons dit boekwerk te sturen waarderen wij bijzon der. Alle bijbelverzenders krij gen een bedankbriefje van Su- befro met de volgende tekst: 'Ondanks alle kritiek op Neder land, zijn wij terdege bewust dat er in dit land miljoenen mensen wonen die geporteerd zijn voor goede menselijke ver houdingen'. Ds. W. W. Verhoef ting van de charismatische werkge meenschap Nederland, waarin Vuur, Oase en Interkerkelijk Reveil samen werken, terwijl de kruiskring en de Lukasorde waarnemers naar de verga deringen sturen. Ontwikkeling Vuur heeft, al experimenterend, een hele ontwikkeling doorgemaakt zegt ds. Verhoef: 'we zijn nooit afgeweken van ons uitgangspunt, we zijn altijd bezig geweest met de volheid van de Geest en de gaven van de Geest. We hebben dit echter konsekwent moeten leren verstaan in verband met Gods hele kerk en Gods hele wereld. Dat is ons over het algemeen niet in dank afgenomen. We zijn daar wel eens be droefd over geweest. Gaat de charis matische beweging een weg van eigen gelocfsbevrediging, dan zal ze geen toekomst hebben. Haar ene toekomst zal hierin blijken, dat ze is terwille van Gods ene kerk, om Israël zijn volk, en om de volken der aarde. Met andere woorden: iedere beweging moet haar eigen specialismen (in dit geval het charismatische) volledig ge relateerd zien aan de alles en allen omvattende zending van Jezus Chris tus'. Het administratie-adres van het nieu we Vuur is Erasmusstraat 87, Apel doorn. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Stichting Prinses Beatrix Fonds, die zich onder meer met de bestrijding van kinderverlam ming bezighoudt, heeft het vorig jaar een nadelig saldo van 70.000 gulden geboekt. Dit is bijna 470.000 gulden minder dan wa sgeraamd. Dat de rode cijfers konden worden beperkt kwam met name door de on verwachte ontvangen uitkeringen in de vorm van legaten en erfenissen tot een bedrag van ruim 270.000 gulden. De opbrengst aan collecten ging om hoog van 815.000 naar 843.000 gulden. Het fonds keerde vorig jaar voor indi viduele hulp 817.000 gulden uit, ter wijl de niet-individuele bijdragen (on der meer wetenschappelijk onderzoek) ruim een miljoen gulden beliepen. UTRECHT Ongeveer dertigduizend Jehova's getuigen vergaderen tot en met 12 augustus in de Jaarbeurshal len in Utrecht. Op het programma staan lezingen en bijbelstudie, met als thema Goddelijke Zegepraal. De Jeho va's beleggen op het oeenblik over de hele wereld dergelijke congressen rondom dit thema. In ons land zijn thans 25.000 Jehova's getuigen. Het congres in Utrecht telt vele buitenlandse gasten. Volgens de Jehova's getuigen is hun beweging de sterkst groeiende sekte in de wereld, een gegeven dat een fotograaf wel heel duidelijk in Utrecht op de plaat wist vast te leggen. EISENACH De recente verklaring van de Romeinse congregatie voor de geloofsleer is volgens de Lutherse wereldbond een belem mering voor de dialoog. Dit is gezegd door de secretaris-generaal van de Lutherse wereldbond, dr. André Appel. SAO FELIX Bisschop Pedro Casal- daliga van Sao Felix (Brazilië) staat niet meer onder huisarrest. In juli werd hij door de militaire politie ge arresteerd en onder huisarrest ge plaatst. Hij zou opstandige boeren hebben geholpen. Waarom het huisarrest is opgeheven AllgllC&ïl6n is niet bekend. De negen medewer kers van de bischop, die tegelijk met hem werden gepakt, zitten nog vast op een onbekende plaats. Tijdens de slotvergadering van de lu therse wereldbond in Eisenach (DDR) zei dr. Appel, dat het desbetreffende document van de congragatie voor de geloofsleer wel bestemd is voor intern gebruik binnen de rooms-katholieke kerk, maar dat er toch dingen in staan, welke de oecumenische dialoog moeilijk maken. Het betreft het document 'Mysterium ecclesiae', dat de congragatie voor de geloofsleer op 24 juni jl. publiceerde en waarin ze waarschuwde tegen drei gende dwalingen vooral voor wat be treft de onfeilbaarheid van de kerk en van het kerkelijk leergezag. Het document is ook besproken tij dens de vergadering van de anglicaan se consultatieve raad in Dublin. De anglicaanse bisschop John Howe van St.-Andrews noemde de oecumenische beweging zelfs 'ziek'. In tegenwoordig heid van de katholieke waarnemer, kanunnik William Purdy, gedelegeerd door het secretariaat voor de eenheid te Rome, kritiseerde de anglicaanse bisschop het optreden van het Vati- caan tegenover de beweging van de be kende theoloog Kling over de onfeil baarheid van de paus. De relaties tus sen de anglicaanse kerk en Rome noemde bisschop Howe teleurstellend. Het wordt steeds moeilijker, aldus Howe, 'de stem van het tweede Vati caanse concilie te vernemen'. Volgens Howe zijn bepaalde katholieke kerke lijke autoriteiten wel bezig in de oe cumenische dialoog maar ze nemen het oecumenisch gesprek niet serieus. 'Wanneer onze plannen voor het her stel van de eenheid der kerken alleen maar spelen met woorden zijn, dan moet dit eens duidelijk gezegd wor den', aldus bisschop Howe. HAMBURG Op initiatief van prof. Helmuth 'Thielicke begint in Hamburg volgende maand een brieven-actie over geloofs vragen. De projektgruppe Glau- bensinformation, die de actie voert, wil 100.000 brieven ver spreiden met een nieuw soort evangelisatie. Leden van de Projektgruppe zijn o.a. universiteitsassistenten en jonge predikanten. De leer- brieven zijn bedoeld voor onder richt van volwassenen en jonge mensen, voor werk in de huise lijke kring en verenigingen, voor godsdienstonderwijs en voor de geestelijke verzorging van militairen; zij zijn ook be stemd voor individuele studie. De samenstellers gaan ervan uit, dat het tegenwoordig niet vanzelfsprekend is te geloven. Aan de andere kant is er een sterke belangstelling voor gods dienstige vragen. Daarom ziet de werkgroep het als haar taak de weg tot geloven vrij te ma ken en vooroordelen uit de weg te ruimen. De redactie behoudt zich het recht voor ons ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. bi] du- blikatle wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Prof. Van Hattum De heer C. Snijder uit Den Bommel ventileerde op 1 augustus over rech ters, 'misdadigers' en gevangenissen ideeën die waarschijnlijk in Oudtes tamentische tijden al onbestaanbaar zouden zijn geweest. Vooral trof mij zijn opmerking 'dat wij medesterve lingen in de gevangenis mogen zetten om dan voor een tijd van ze bevrijd te zijn'. Er zijn wel landen zoals bv. de Sowjet-Unie en Griekenland, waar zo iets herhaaldelijk gebeurt: maar de gevangenisstraf heeft in Nederland als het goed is een ander doel dan om 'van misdadigers bevrijd te zijn'. En dat is maar goed ook! Leiden R. L. Levlsson Genade Op de zendingsdag van de GZB sprak ds G. Biesbroek over mensen die de opdracht tot zending niet zien en 'dus onbewogen zijn met het lot van mede mensen, die voor eeuwig verloren dreigen te gaan'. Ook de bijbel spreekt van het verloren gaan van mensen. In openbaring 21 worden genoemd 'de lafhartigen, de ongelovigen, de ver foeilijken, de moordenaars, de hoe reerders, de tovenaars, de afgodendie naars en alle leugenaars'. Iedereen kan de meeste van deze kwalificaties, zo niet alle. voor zijn of haar naam plaatsen. Wij zijn 'moordenaars', b.v. van ons leefmilieu, wat ons meteen 'verfoeilijk' maakt, want we 'hoere ren' met onze natuur en worden hier door meteen tot 'afgodendienaars', omdat we ons onderwerpen aan een totalitair optredende techniek. Het zou weinig moeite kosten voornoemde kwalificaties verder uit te werken. Moeten we, nu 'individueel zalig wor den' onmogelijk, lijkt, dan geloven in een God, die 'collectief verloren gaan' zal toestaan? Beter is het ons vast te klampen aan de laatste zin van de bij bel: 'De Genade van de Here Jezus zij met allen'. Utrecht P. van der Poel Aktie Omkeer (5) Met droefheid namen wij kennis van dr. Buskes' reactie op de actie die ds. van der Hoeven in Nederland voert. Het gaat erover dat ds Van der Hoe ven zich geroepen weet als evangelie dienaar naar zijn geboorteland te gaan om daar in het algemeen en in Amsterdam in het bijzonder een waar schuwende stem te laten horen. Jam mer dat dr. Buskes zo reageert in- plaats van spontaan ds. Van der Hoe ven de helpende hand te bieden om eensgezind optreden met Gods hulp te redden wat er te redden valt Papendrecht Echtpaar Rietveld-De Koning Aktie Omkeer (6) In Trouw/Kwartet van 2/8 menen W. en H. van Veelen. dat Amsterdam zeer gebaat zal zijn bij de bekering van Jeruzalem en misschien is dat wel terecht. Als echter na 2000 jaar christendom Israël z'n Messias in Christus nog niet herkend heeft, dan vraag ik me wel af in hoeverre wij hiervan de schuld zijn. Het aantal jo den dat in de loop der eeuwen is ge vallen doordat christenen het zwaard tegen hen hieven, loopt in de miljoe nen. Willen wij ooit Jeruzalem (Is raël) dan zullen wij eerst moeten gaan geloven en in de praktijk bren gen wat we pretenderen te geloven. De schuld over de ongehoorzaamheid van Israël ligt bij ons. Wat de insinu atie betreft dat ds. J. W. v. d. Hoeven wel eens een profeet zou kunnen zijn, die komt met een woord dat niet van God is (Deut. 18 21-22), zou ik willen opmerken: 'Laten wij ons als natie met berouw tot God bekeren, zodat Gods oordeel, voorzegd door Jan Wil lem v. d. Hoeven, inderdaad aan ons voorbijgaat. Amsterdam M. Harting Aktie Omkeer (7) Voor vele christenen wordt het steeds meer een mode, hun woede emotio neel uit te leven in geschrift en taal via allerlei nieuwsmedia, zoals nu weer dr. Buskes tegen ds Van der Hoeven. Men vindt het belangrijker medebroeders en -zusters in de haren te vliegen, dan gezamenlijk in liefde zo te werken in deze wereld als God van ons vraagt. Wij behoren door Gods kracht en door het werk van Zijn Geest als blijde christenen een voorbeeld te zijn. in geloven en getui gen, in al onze werken en daden. Maasland A. Noordam Roetsjbaan bejaarden Ik wil graag reageren op het artikel tje dat gaat over een roetsjbaan voor bejaarden. U schrijft dat de directie van dit tehuis een complimentje mag hebben. Ik ben zelf op vakantie in Zeeland geweest. Daar stond ook een tehuis met een glijbaan. Ook als doel bij eventueel brand. Eindhoven T. Herder Psychiatrie In Huub Elzermann's bespreking van het boek 'In het land der blinden' van Evelien Paull (Tr.-Kw. 19 juli jl.) trof mij de zin: 'In deze serie heeft evenwel tot nu toe één stem ontbro ken: de stem van de psychiatrische patiënt zelf'. Volgens mij zou het juis ter zijn geweest indien uw recensent zou hebben geschreven: de stem van een psychiatrische patiënt. Zijn for mulering suggereert namelijk dat alle patiënten de negatieve ervaringen van Evelin Paull zouden delen. Ik meen er goed aan te doen een positiever ge luid over de psychiatrische zorg te la ten horen. Ik ben enkele malen in een psychia trische kliniek opgenomen wegens straatvrees, dwangdenkbeelden en dwanghandelingen. Mijn toestand was vrijwel hopeloos. Dankzij een gedrags therapie en een uitstekende begelei ding ben ik nu al weer vier jaar nor maal in het maatschappelijk leven op genomen. Gedurende mijn behande ling ging mijn arts verschillende ke ren met mij de straat op, waardoor mijn straatvrees geleidelijk verdween. Bovendien was men mij in de kliniek behulpzaam bij het halen van mijn analistendiploma. Wanneer Evelien Paull in haar boek tot de conclusie komt dat therapieën slechts een vorm van verlakkerij zijn, dan is haar me ning niet representatief voor alle an dere patiënten. Er zijn wel degelijk patiënten die hun behandeling als zeer positief ervaren. Ik heb tijdens mijn verblijf in de kli niek ook wel getwijfeld aan de doel matigheid van behandelingen en the rapieën. Ik probeerde me aan de be handeling te onttrekken en ik voelde me wanhopig en onbegrepen. Achteraf is het me wel duidelijk geworden dat ik niet in staat was een juist oordeel te vellen over mijn behandeling. Mijn vrees is nu dat door negatieve publi citeit over de psychiatrische behande ling anderen, die in moeilijkheden verkeren een verkeerde indruk zou den krijgen en daardoor zouden wor den afgeschrikt hun toevlucht te zoe ken bij een psychiater. Een ex-verpleegde (Bij uitzondering anoniem geplaatst). Brood of vlees (19) Is het nu werkelijk nodig zoveel aan dacht te besteden aan het al of niet gebruiken van vlees? Wie weet of niet de slagers een flinke kerkelijke bijdrage leveren en dat is dan door de vlotte verkoop van vlees waardoor ze een zegen vragen, 't Is hun bestaan. Ik weet niet hoeveel uren er aan besteed zijn om die •vlees' stukken voor de krant klaar te maken, 'eet'baar voor het publiek, maar ik zou willen zeggen: ds. Bouma benut deze uren maar om die arme eenzame zuster te bezoeken of/en een beproefde broeder. Zulke uren zijn mijns inzien van hoger belang dan 'vlees' artikelen. Bruinissc J. M. de Waal. Vlees of brood (20) Naar aanleiding van de ingezonden stukken van ds Hans Bouma 'Vlees of Brood' verbaast het mij, dat naar aan leiding van deze rubriek maar net door één persoon nl. de ondergeteken de een mening is ingezonden over het massaal weggooien in vuilinisemmers in diverse plaatsen van ons land. Zijn wij als natie die zich nog Christelijk wil tooien al zover gedegradeerd, dat wij deze ergerlijke voedselverspilling niet eens ernstig opnemen, of vinden we het een normaal verschijnsel dat hoort in onze 'moderne en verlichte tijd0' Gaan we al zo mank, dat de Ge boden ons niet meer aanspreken? Enorm droevig vexschijnsel! In het verslag van de G.Z.B. Zendingsdag op 2 augustus jl. heeft men kunnen lezen van de schrille tegenstelling, het wel varend Nederland, en de honger en armoede in Turkana, waar de kinde ren op onze vuilnisbelten een rijke maaltijd zouden vinden. Nogmaals dit blijft niet ongestraft, en eenmaal zal rekenschap afgelegd moeten worden van deze hier zo ontstellende voedsel- verkwisting. Zevenbergen H. Lokers Moord Opnieuw is er bij autoraces een dode gevallen. Nu in Zandvoort. De zoge naamde autosport verslindt bijna we kelijks levens. Ik zou de Trouw/Kwar- tel-lezers dringend willen vragen: 1. Probeer te bereiken dat deze schanda lige races verboden worden. 2. Boycot de races. Ga er niet heen en houd an deren terug van deze dwaze verto ning. 3. Protesteer nu tégen men senoffers aan de sensatiezucht en au toindustrie! Utrecht J. M. de Jong Regeringsjubileum (2) Is het regeringsbesluit om het jubi leum van de Koningin sober, doch passend te vieren en parades en vloot- sehouw achterwege te laten, werkelijk hoogst beledigend voor de Koningin, zoals de heer Lodder meent? (Tr./Kw. van 2/8). Dat zoü 25 jaar geleden wel licht zo ervaren zijn. Sindsdien is er echter wel wat veranderd. Nieuwe ge neraties hebben ons geleerd ten aan zien van bestaande tradities wat kriti scher te staan en de zin ervan te ont dekken. De Koningin gaf onlangs nog blijk deze veranderingen met belang stelling te volgen door een groep jon geren uit te nodigen voor een discus siedag. Voor velen zijn militaire para des ter opluistering van nationale feesten geen vanzelfsprekende zaak meer, ja zelfs ongepast. (China en de Sowjet Unie hebben bij de 1 meivie ring geen parades meer gehouden!) Heus, soldaatje spelen is uit de tijd. De strijdkrachten en hun wapentuig zijn er waarlijk niet voor de show. Daarom vind ik 'sober, doch passend' een wijs besluit van de regering. Voorschoten A. Schouten LOOCHENEN Een kleine leesvergissing kan op ee gedachte brengen die op zichzelf moeite waard is. Ik las verkeerd d de Talmud in een bepaalde plaats h eeuwige leven belooft (ik las zn pricht) aan hen die bepaalde leringf loochenen. Er stond echter 'abspricl en dat betekent precies het tegenovi gestelde. Toch is wat ik verkeerd weliswaar dan niet te vinden in Talmud, maar het is wel waar. Ec leven, eeuwig leven hangt ook sami met het loochenen van bepaalde leri gen. Iemand die op het euwige lew wil ingaan wordt niet alleen gehoi den bepaalde zaken te aanvaarden i te bevestigen, maar evenzeer bepaal leringen te verwerpen. Dwalingi noemde de kerk ze in vroeger tij Vaak hingen die dwalingen in h verleden samen met de leer, met rechte leer. In onze tijd zal dat o niet kunnen missen, maar er is rï alleen een orthodoxie, maar er is or een orthopraxie. Aan alle handel ligt ook een soort lering ten grom* lag. Aan anti-semitisme ligt de le ten grondslag dat de mens geen op< baring van God nodig heeft, geen stantie die hem vragen stelt en verantwoording roept, die leerdiei verwerpen, geloochend te wordf1 Aan rassendiscriminatie ligt ti grondslag een verminking van de b belse boodschap ten aanzien van h zg. onststaan der rassen en een soo 'voorzienigheidsgeloof' dat God schepper acht van meer en mindi waardige mensen. Zo'n leer dient gezworen als ketterij gebrandmeri Aan onze vorm van samenleving li zoiets ten grondslag als 'wie 't eei komt, 't eerst (voor zichzelf) maai of: 'liegen mag, als 't maar voor goede zaak is'. Dit zijn leringen geloochend dienen te worden. Het echter niet voldoende alleen lering af te zweren, hoe belangrijk ook. I ja tegen Hem die van dat eeuwige ven sprak is de onmisbare keerziji Of omgekeerd. NED. HERV. KERK Beroepen te Streefkerk: J. C. Stel* gen te Delft: te Ternaard (toez.) A. Nagtegaal te Medemblik. Bedankt voor de benoeming als sei van de Raad voor de zaken van Ke en School en voor Groningen jeuj 1 pred.): H. J. Groenewegen te Sch] dam. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Urk: G. Bouw te Scl veningen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hoofddorp: J. C. We strate te Meliskerke. GEREF. KERKEN Overleden J. van der Kooy (70), an pred. te Harderwijk. Was predikant) i Midwolida (Old), geest. verz. van 4:, stichbinig TCL te Wagenborgen en v\ de stichting Wolfheze. Regeringsjubileum (3) Ernstig is de opstelling van minister Vredeling tegenover de viering van het zilveren jubileum van onze Ko ningin. De minister heeft bepaald (onder druk van enkele kamerleden) dat niet meer dan 500 militairen deel mogen uitmaken van het eerbetoon van de strijdkrachten aan onze jubile rende vorstin. Parades van niet meer dan 500 man zijn geen parades en kunnen beter achterwege worden ge laten omdat een land zich daarmee, zowel naar binnen als naar buiten, be lachelijk maakt. Ter Aar A. P. J. Esveldt Regeringsjubileum (4) Als ik terug denk ajn de laatste ver kiezingen en hoe dit kabinet tot stand gekomen is, zet ik achter de woorden van de heren Andriessen en Aantjes een heel groot vraagteken. Zij waren het toch die dit rode 'kabinet een kans wilden geven, wel met de opmer king geen gezichtsverlies van ons par tijprogram. Wij willen een eigen in breng houden!! Hoe zien zij de 500 manschappen die nu mee mogen doen aan de viering van het jubileum van onze Koningin (een cadeautje van de PvdA). Liever helemaal niets. Maar ja. terwille van de smeer enz.! Nu is mijn vraag: waar blijft nu de eigen inzet! Ik geloof toch niet dat het ka binet Biesheuvel zoiets aangeboden zou hebben. Waar blijven de protes ten tegen dit rode besluist? Rotterdam II. Stok Noodlot? Op pagina 1 in Trouw/Kwartet van 3 aug. kwam de zin voor: Het noodlot wilde.Het geloof in het noodlot of fatum als een absolute macht, die met ijzeren dwang waaraan niemand, zelfs de goden niet, en niets kan ontko men, is evenwel allerminst 'sterk christelijk', maar heidens. In een 'sterke christelijke' pers verwacht men dit fatalisme niet. Door dergelij ke uitspraken, die lijnrecht in strijd zijn met de bijbel en Zondag 10 van de Catechismus, wordt de christelijke pers niet versterkt, maar zeer ver zwakt. Mogelijk heeft uw verslaggever de bovengenoemde zin onnadenkend neergeschreven. Dan zij hem beter na denken en grotere zorgvuldigheid aan bevolen. Den Haag C. A. Vreugdcnhll Amalrik Na het lezen van artikelen over de martelgangen die gevangenen, zoals Amalrik, die voor de vrijheid van de geest vechten, moeten verduren, moet iedere burger van een democratisch land, 'hoe hoog in aanzien ook', er zich voor wachten om zo'n dictatori aal land te bezoeken. Het verblijf in zo'n land is koren op de ipolen van dat regime. Hilvfisum L. v.d. Vliet DETROIT 'Is er nog iemand, die iets zeggen wil?' vroeg naar gewoonte dominee T. E. Edmon son aan het eind van de kerk dienst in zijn baptistengemeente in Detroit. Twee onbekende jongemannen kwamen naar voren. 'Wellicht hebben deze broeders ons iets te zeggen', zei de dominee. De eerste schudde zwijgend zijn hoofd, maar de tweede was meer spraakzaam. 'Jazeker', zei hij en trok een revolver. 'Dit is een overval'. De twee grepen zeventig dollar van de collecteschaal en namen de benen. B.ERLIJN In de DDR wordt ver: men dat aan bisschop van Cörl Frankel, geen visum voor Isr wordt verstrekt. De bisschop wilde najaar deelnemen aan een oecume sche bijeenkomst, die door de an? caanse kerk wordt georganiseerd. Vi moedelijk wordt het visum gevveigei omdat Israël alle inwoners van DDR niet wil toelaten. Johan Fabricius - Carlinho. kleinzoon. Uitgave: Leopold Haag. Prijs: 18,90. Deze roman, hoewel een op zichi staand verhaal, kan men mede v als een vervolg op Fabricius' gevoi ge verhaal 'Mijn Rosalia'. Dit beti de ervéringen van de joodse emigra Karl Friedlander met z'n Portugi vrouw Rosalia. Karl en Rosalia lijk een rustig bestaan te kunnen leid in een buitenwijk van Lissabon, dat Ruï, de dan 38-jarige zoon van salia uit een vroegere verbinte ten tonele verschijnt. Een p bleemfiguur, die lange tijd in de vangenis heeft gezeten en op K vertrouwt bij het opbouwen van nieuw bestaan, dat maar ten dele lukt. H't't tweetal blijkt echter ook de van grootouders te moeten vervuil want Ruï heeft een zoontje Carlin Die is het die p bijzondere wijze levensavond van Karl meer inho geeft. Er ontstaat een grote band t sen Karl enCarlinho. Via het onder mende jongetje ontstaan er aller verwikkelingen, niet in het mi vanwege de misdragingen van Ca no's moeder. Het is een sfeervol v haal, met rake typeringen van trag van kleine levens en bonte beel van het Portugese volksmilieu. 1 eerlijke, maar wel erg melancholia Fabricius.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2