Nieuwe Leidse Courant Bonden betwijfelen of Dura dicht moet aNixons \gnew vertrouwen in niet geschokt UW Onderbetaalde vrouw moet op rechter beroep kunnen doen Barcelona: hoger bod op Cruijff tn deze krant Vergissing no. 3 van Amerikanen in Cambodja Het Kwartet Negen doden bij gJontploffing in Ipestduitse mijn Fabriek gaat ondanks hulp van regering toch sluiten Sammy Davis in vreemd parket Mr. Biesheuvel in raad van bestuur Unilever Buit bij inbraak 57.000 gulden krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers! CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING teenstraat 37 Postbus 76 Teietoon 31441 DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1973 54ste jaargang no. 109 vooraanstaande l prot. christelijke dagbladen Gironr. 269274 t.ri.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur AMSTERDAM De kans dat Johan Cruijff Ajax alsnog zal verlaten lijkt opnieuw vergroot. Niet alleen omdat Barcelona het bod op de Amsterdamse vedette opnieuw heeft verhoogd, maar ook omdat Johan Cruijff, eenmaal terug uit La Coruna, zich nogmaals heeft beraden over de transfer, let zijn vrouw, zijn schoonvader Coi ]oster, die met de verkoop van Cruijff internationale faam hoopt te boeken ils voetbalmakelaar, en overige fami lieleden zijn de huiselijke perikelen lie het vertrek naar Barcelona aanvan kelijk ophielden, opgelost. Cruijff zelf rerklaarde gisteravond dat de zaak por hem op dit moment nog niet af- erond is en dat de mogelijkheid op en transfer blijft bestaan. 'Verder eet ik ook totaal niets en hoef ik jok niets te weten. Ik ben al jaren ond met Barcelona. Het Ajax-bestuur In Barcelona moeten de zaak nu maar .nd oplossen.' ntainer Georg Knobel wilde niet op ^tjJileze nieuwe ontwikkeling ingaan. Wel _jprak hij langdurig over de zaak met pndscoach Fadrhonc, die zei: 'Voor Hj is het vrijwel zeker dat Cruijff als- pg naar Spanje gaat'. Rinus Michels Bthield zich van commentaar. Hij zei peen: 'Ik heb al drie dagen geen con- ict met mijn bestuur gehad.' Ver lacht wordt dat het Ajax- en Barce- ma-bestuur tijdens Ajax' verblijf in ladiz (24 augustus) opnieuw in be- jad gaan. IÜSSELDORF (AFP, DPA, AP) In het Westduitse stadje Hamm, in et Roergebied, zijn gisteren negen nijnwerkers om het leven gekomen lij een explosie, die zich op ongeveer 00 meter diepte in de kolenmijn, ;aar zij werkten, voordeed. Tien an- ere mijnwerkers werden gewond, an wie vijf ernstig. Opeenhoping van lijngas zou de oorzaak van de ont- loffing zijn geweest. Van onze financieel-economische redactie ROTTERDAM Dura Woningbouw gaat haar elementenfabriek in Rotterdam per 1 oktober toch slui ten. By de fabriek werken 250 man, waarvan zeker 200 op straat komen te staan. De directie geeft als reden voor de sluiting het ontbreken van opdrachtgevers. De vakbonden zyn daarvan niet overtuigd. Zij menen dat de leiding van de Dura-fabriek niet genoeg heeft geprobeerd nieuwe orders te bemach tigen. De Amerikaanse entertainer Sammy Davis jr. in een vreemde situa tie. Het is echter een wassenbeeld van de Nixon-supporter, dat naar een Amerikaans wassen-beelden-museum wordt gedragen. ÏASHINGTON (Reuter, UPI) Vice-president Spiro Agnew, die eerder had beloofd te zullen zwij- ;en over liet officiële onderzoek tegen hem, heeft gisteren een persconferentie bijeen geroepen om Ie krantenberichten over het nieuwste schandaal 'onjuist, schunnig en kwaadwillig' te noemen. Irijf verdomde leugen' zei Agnew ter de berichten, die Amerikaanse anten over hem hadden gebracht, e waren er de oorzaak van dat hij jn voorgenomen stilzwijgen had ver roken. Kort tevoren had Agnew een isprek van bijna twee uur gehad iet Nixon, die vertrouwen in hem jijft stellen. 'Dat is alles wat ik no- ig had', zei Agnew, die schamper op- ïerkte, dat een Amerikaanse vice-pre- ident kennelijk buiten de regel valt at justitiële onderzoekingen in het ïheim worden gehouden, olgens de Knight-dagbladen zijn er rie terreinen waarop het onderzoek igen Agnew zich concentreert. Eén irrein betreft beschuldigingen d_t innemers Agnew van 1962-'69 onge- Districtsbestuurder J. van Dam van de Hout- en Bouwbond van het CNV zei gisteravond dat de Dura-directie de afgelopen maanden 'te afwachtend' is geweest. Afgelopen mei kwam de fabriek al in moeilijkheden door ge brek aan opdrachten. Door bemidde ling van de districtsbestuurders van de drie bouwbonden en minister Gruyters kreeg Dura vervroegde pre mies voor de bouw van 260 woningen in Nijmegen en 100 in Vlissingen. Volgens de heer Van Dam was de Du- ra-directie 'door de slechte gang van zaken zo geslagen dat men het alleen op de resultaten van de bemiddeling heeft laten aankomen'. Sinds mei zijn er regelmatig contacten geweest tus sen de bonden en de leiding van Du- ra, maar die hebben geen actiever be leid om meer opdrachten te krijgen tot gevolg gehac'. Verklaring In een gisteravond laat uitgegeven verklaring reageert de directie van de woningfabriek niet direct op de 'be schuldiging' van de bonden. Wel zegt hwumuiii de directie dat minister Gruyters heeft gevraagd of Dura eensgezinswo- tr„+ nnslaoJpr- ningen kon leveren met een huur tus- sen de 170 en 200 gulden. Het bedrijf rein van "y achtte dit mogelijk en heeft schrifte- Dura-fabriek in lijk voorstellen gedaan maar een Rotterdam waar woordvoerder van het ministerie irant-pn-klarp heeft het bedrijf later meegedeeld dat van de voorstellen geen gebruik kon elementen ge worden gemaakt. reed staan voor De Dura-directie zegt in haar verkla- de .verwerking rincr Hat'oori faHriolr flip mnpt Rpstaan v Droog Droog weer met flinke zonnige wind, eerst westelijk, later krim pend naar zuidwest. Maximum temperaturen omstreeks 19 gra den Celsius vlak aan zee tot on geveer 24 gr. C. elders. Morgen en overmorgen: vrij warm en vooral later kans op re gen of onweer. Morgen zon op: 05.15 onder: 20.14 Maan op: 18.20 onder: 01.16 laai in Zeeuwse uitteren veer 1.000 dollar per week betaalden, toen hij de leiding had in Baltimore County en ïater gouverneur was. De betalingen gingen door, nadat hij vi ce-president was geworden. Een twee de beschuldiging is dat Agnew toen hij vice-president werd, 50.000 dollar kreeg van een aannemer wegens vroe gere en hopenlijke toekomstige dien sten. De onderzoekers zouden verder een onderzoek naar inlichtingen, dat Agnews inzamelaars voor verkiezings fondsen bijdragen vroegen van onder nemingen, in ruil voor diensten van de staat Maryland of de federale rege ring. Een deel van deze bijdragen zou door Agnew zijn gebruikt voor per soonlijke - dus niet politieke - doel einden. Volgens de dagbladen-keten heeft minstens één intieme vriend van Ag new, Jerome Wolff, een aannemer uit Baltiomore, bijzonderheden verstrekt over de betalingen van 1.000 dollar per week aan Agnew. Wolff was het hoofd van de afdeling wegenbouw in Maryland en later assistent van vice- president Agnew in Washington. De boeken van een andere aannemer, Lester Matz, zouden doorgenomen zijn en gebleken zou zijn dat hij 50.000 dollar heeft geleend. Volgens de be schuldigingen zou hij dit bedrag aan Agnew hebben gegeven. Matz wil ech ter niet zeggen wat hij met het geld gedaan heeft. Nu de senaatscommissie van onder zoek in de affaire -Watergate haar eerste serie hoorzittingen heeft beslo ten, wordt ongeduldig gewacht op de beloofde verklaring van Nixon. Zij zal waarschijnlijk komen in de vorm van een tv-rede, mogelijk vergezeld door een 'witboek' en een latere persconfe rentie. Over het algemeen worden de woorden van Nixon de belangrijkste uit zijn politieke carrière geacht. Ve len verwachten een agressieve rede, zonder enige schuldbekentenis. Do eerste serie hoorzittingen bracht een stroom van 29 getuigen in de senaat. De tweede serie hoorzittingen - i september - zal zich voornamelijk be zig houden met de zogenaamde 'vuile streken' van Nixons verkiezingscomi té. Daarna volgt nog een onderzoek naar de inzameling van verkiezings- gelden door Nixons comité. Nixons verkiezingskas vloeide over van de dollars, meer dan kon worden besteed aan de campagne. Twee firma's heb ben al bekend gemaakt dat zij illegale donaties hebben gegeven aan Nixons comité. Van een verslaggever ROTTERDAM Oud-minister-presi dent mr. B. W. Biesheuvel is benoemd tot adviserend lid van de raad van bestuur van Unilever. De benoeming is al ingegaan. Mr. Biesheuvel volgt oud minister Witteveen op. Margaret Carroll, een kamergenote van Mary Jo Kopechne, - de secreta resse van senator Robert Kennedy, die in Edwards Kennedy's auto ver dronk - heeft een proces tot schade vergoeding aangespannen tegen drie oud-adviseurs van het Witte Huis, die haar telefoon zouden hebben afgetapt: Ehrlichman, Caulfield en Ulasewicz. Het Witte Huid wilde graag belasten de dingen over Ted Kennedy aan de weet komen. (jat" een fabriek die moet bestaan van het maken van elementen voor de woningbouw alleen bestaansrecht heeft als de volle produktiecapaciteit wordt benut. Dit is bij Dura niet het geval. Overigens kampen soortgelijke bedrijven met dezelfde moeilijkheden, o.a. door het inzakken van de bouw en woningmarkt. (Van de negen be drijven in de industriële woningbouw, die ruim 80 procent van de Neder landse markt bestrijken, met een ge zamenlijke capaciteit van 16.000 een gezinswoningen per jaar, hebben acht bedrijven te kampen met een onder bezetting, zo is uit een enquête geble ken). Eerder al heeft drs. A. Buur, econo misch adviseur van de Bouwbond NVV gezegd, dat 'voor de industriële bouw de klok op vijf voor twaalf staat'. Als meer dergelijke woningfa- brieken in moeilijkheden raken zal niet alleen een fors stuk werkgelgen- heid wegvallen maar kunnen ook goedkope woningen nauwelijks meer gerealiseerd worden. Over deze zaak tn woningen. zal 4 september een bespreking wor den gehouden tussen minister Gruy ters, de vakbonden en de Vereniging van Systeembouwers. Overigens meent CNV-districtsbe- stuurder Van Dam dat een belangrij ke oorzaak van het Dura-debacle in het verleden ligt. 'De helé industriële bouw zit weliswaar in de problemen, maar bij Dura is in vroeger jaren ook een onjuist beleid gevoerd. Het is ringsbedrijven betrekken. Personeel, ondernemingsraad en bonden waren ook toen boos omdat zij pas werden ingelicht toen de directie de beslis sing om de fabriek te sluiten al had genomen. Hoewel de bonden nu niet overtuigd zijn van de noodzaak tot sluiting gaan zij vanmorgen toch met de Dura-directie over een afvloeiings regeling praten. 'We zullen nu probe ren het meeste rendement voor de mensen eiuit te halen', aldus de heer Van Dam. Volgens hem is de sluiting 'zonder meer' definitief. Gistermiddag is de dagploeg van de fabriek inge licht en een paar uur later de avond ploeg. De ondernemingsraad was dins dag op de hoogte gesteld. Binnenland de 5 11 daarom niet de schuld van de huidige directie dat het fout is gegaan. De ba kens zijn niet tijdig verzet'. Op 25 mei kondigde de directie van Dura aan dat de eigen produktie van elementen in de Rotterdamse fabriek in de tweede helft van dit jaar zou worden stopgezet. De voor de woning bouw benodigde betonelementen zou Dura voortaan van andere toeleve- Uitgavenplafond MOB's Kassen 'vol' onderduikers Buitenland Wie volgt Breznjew op? Kerk Bredere opzet maandblad Vuur Sport Theo van Londen een uit verkorene 13 Economie Frans industrieel systeem kraakt 15 I.czers schrijven 2 Nieuwe boeken 2 Radio en tv 6 strips, feuilleton fi Recept 6 Puzzel 6 Weekbladen 6 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Weer. oproep toeristen 7 familieberichten 12 Beurs IS Geheim advies van SER: Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Iedere vrouw die meent dat zij ten onrechte minder verdient dan haar mannelijke collega die gelijkwaardig werk doet, moet een beroep kunnen doen op de rechter om dit onrecht onge daan te laten maken. Dit staat in een nog geheim SER-advies, dat eind deze maand aan minister Boersma (sociale zaken) zal worden toegezonden. De rechter zal voor zijn beslissing te rade moeten gaan bij een commissie van deskundigen, waarin zitting zul len krijgen van overheidszijde: de loontechnische dienst en verder een vertegenwoordiger van de werkgevers en de werknemers. Dit recht zal volgens de SER voor al le vrouwen moeten gelden, voor zowel diegenen die wel als niet onder een cao vallen. Wanneer het part-time werkers betreft moet het loon naar tijdsverhouding worden vastgesteld. Bij het begrip 'arbeid van gelijke waarde' denkt de raad aan: arbeid die op grond van een erkend stelsel van functiewaardering gelijkwaardig is aan andere arbeid. Ook zou er volgens de SER een moge lijkheid moeten zijn voor de vrouw om zich rechtstreeks tot de commissie van deskundigen te wenden, een soortgelijke procedure als de huurwet nu ook al kent, wat betreft het raad plegen van de huuradviescommissie. De zaak van de gelijke beloning kwam onlangs in het nieuws door de dreiging van de Commissie van de Europese Gemeenschappen om Neder land voor het Europese Hoi' van justi tie tc dagen, omdat in ons land als enig EEG-land de gelijke beloning Zie ook pagina 7 PHNOM PENH (Reuter. AFP, UPI) Voor de derde achtereenvolgende dag hebben Amerikaanse vliegtuigen per vergissing een bevriende Cambod jaanse stelling beschoten. Ditmaal werd een bewoond gebied langs hoofdweg 1 ten zuidoosten van Phnom Penh getroffen. De omvang van de schade is niet bekend. Bij ver gissingen maandag en dinsdag kwamen 145 Cambodjanen om het leven en werden honderden anderen gewond. De Amerikaanse luchtmacht heeft zijn bombardementen in Cambodja opge voerd om de dreiging voor de hoofd stad af te wenden. Een woordvoerder weigerde exacte cijfers te geven, maar bekend was dat B-52's voorheen 40 ac ties per dag ondernamen en lichtere bommenwerpers 200 per dag. Ondanks de bombardementen naderen de soldaten van de Rode Khmer de hoofdstad steeds dichter. In de stad zijn reeds vlugschriften verschenen, waarop wordt meegedeeld hoe de in woners moeten handelen als de stad veroverd wordt. In een radio-uitzen ding van de Rode Khmers werden de stedelingen opgeroepen in opstand te komen tegen de regering of naar de bevrijde gebieden te vluchten. GILZE In de nacht van dinsdag op woensdag is voor 57.000 gulden aan kleding gestolen bij de firma Letex Sylvia B.V., confectie-fabriek voor nappa- en suèdekleding te Gilze. De daders zijn het bedrijf binnen geko men door het verbrijzelen van een ruit aan de achterzijde van het fa briekspand. I>t is niet bekend hoe de grote partij zwa<* kleding werd ver voerd. De politie st>"v een onderzoek in. RITA 'Een klein flesje vlekkenreini- ger astublieft.' Een delegatie van vrouwen van de Optilon ritssluitingenfabriek te Win schoten, de actiegroep 'Man-Vrouw- Maatschappij', de 'Rooie vrouwen' en 'Dolle Mina' hebben minister Boersma een petitie aangeboden waarin hem gevraagd wordt de cao voor de confec- tie-industric niet-verbindend te ver klaren. Leden van deze groeperingen hebben eind juni al een demonstratie gehouden bij het ministerie om te protesteren tegen de ongelijke belo ning van de vrouw en de discrimine rende cao's, vooral in de confectiein- dustrie. Mocht de minister tot verbin dendverklaring overgaan, dan zullen de genoemde groepen een aanklacht indienen bij het Europese hof van justitie in Luxemburg. nog niet wettelijk is geregeld. Wel on 1 itkeiide Nederland een EEG-ver- dr.'g in juni 1971, wat voor Nederland de verplichting inhield binnen een jaar voor zo'n regeling te zorgen. Mi nister Boersma die veel haast zette achter deze zaak, vroeg hierover een advies van de SER in februari vorig jaar. noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven floor Plaats: Betaalt per: maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) D handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig ais u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Haagse Courant, antwoordnr. 101 Den Haag

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1