heo van Londen 'uitverkorene' Hennie Hollink: 'Nooit aan mezelf getwijfeld' •jjaak Swart lervroegd naar e kleedkamer Nederlands record voor Jos Hermens veel spelers komen tei ug van bestaan als full-prof Gele kaart niet voor spelbederf Etappe-overwinning Fons van Katwijk Holland loopt verder uit ■eiko wint C/KWAiRTET DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1973 SPORT T11/K13 TERDAM Sjaak Swarts laat- ptreden in de roodwitte Ajax- |ren duurde tenslotte een kwar- fkorter dan gepland. Al een half voor het einde van zijn als 'ere- ftrijd' aangekondigde benefiet [■een netto opbrengst van zo'n fige kwart miljoen gulden (wel- Serknemer krijgt zoiets) moest Swart noodgedwongen af- (id van het actieve voetbal ne- Zijn blessure maakte verder jén te pijnlijk. Het pas een kwar- [voor het einde geprogrammeer- afscheid werd vervroegd afge- iid. [spektakel kende zijn karakteris- start. Met parachute-springers ([scheidsrechter Corver de wed- dbal brachten, met een giganti- bloemenhulde en met daveren- (ovaties voor Ajax' scheidende Sjaak Swart. Maar van het van Swart wensten de spelers [een feest van Ajax te maken. Zó jiimig startten de Amsterdam dat Tottenham Hotspur al bin- Jzeven minuten tegen een 30 prstand aankeek. Neeskens en de Ejpbare virtuoos Johan Cruijff de totaal overdonderde en naar een bijna blamerende Irstand. Alleen bij het derde punt bracht de 'jubilaris' een jzaam aandeel in. Ajax tilde de zelfs naar 40, voordat de aige Britten iets meer greep et spel kregen. Ook die treffer - bord door Neeskens - was de verdienste van Crijff, die een uitval zo getruct leidde, dat de totale Brit se afweer werd misleid en Neeskens slechts keihard hoede in te schieten. En Sjaak Swart: hij probeerde wel. Werd aangemoedigd, maar was wei nig gelukkig met zijn passes en in de afwerking. Ondervond ook duide lijk hinder van zijn blessure, die hem uiteindelijk zou nopen zijn af scheid met een kwartier te vervroe gen. Tottenham Hotspur richtte zich in die fase duidelijk op rehabilitatie. Het oefende constante druk uit en de voor de geblesseerde doelman Stuy opererende Sies Wever mocht toen zijn klasse bewijzen. Inzetten van Martin Peters en de kopgrage Alan Gilzean pareerde hij voortref felijk. Toch was hij niet de heerser die Stuy op momenten van groot be leg wel is. Wever werkte bovendien te onrustig. En dat leidde in de tweede helft dan ook tot het Britse tegenpunt. Wever sprong naar een voor hem onbereikbare bal en gaf Wim Suurbier daardoor geen kans zich in te stellen. Martin Peters kopte via Suurbiers knie raak: 41. In het voorprogramma hielden de veteranen van Ajax en Feyenoord elkaar volkomen in evenwicht. Het zag er lange tijd naar uit dat de schotvaardige Rotterdammers op een gemakkelijke triomf af zouden ste venen. Dankzij Frans Bouwmeester (eerste helft) en Coen Moulijn, die het komende seizoen zijn voetbalac- Sjaak Swart in de bloemen bij het begin van zijn benefiet. Van links naar rechts Piet Keizer, Sjaak Swart, Gerrie Muhren, Barry Hulshoff (gedeelte-lijk zichtbaar), Arie Haan en Johan Neeskens. tiviteiten bij de Rotterdamse Eerste klasser Xerxes zal hervatten, kwam oud-Feyenoord in de tweede helft op een gemakkelijke 02 voorsprong. Dankzij Gert Bals evenwel, die in de tweede helft als veldspeler op trad, kwamen de Ajacieden bij wie Benny Muller en Klaas Nuninga het bracht: 22. meest opvielen, nog op gelijke hoog te. Nadat Klaas Nuninga, Eddie Pie- ters Graafland voor de eerste keer het nakijken gaf, was het de oud-Vi- tesse doelman die in de slotfase nog de gelijkmaker op het scorebord AJAX—TOTTENHAM 4 1 14-0) 2 Nees kens 1-0, 6. Cruijff 2-0, 7. Cruijff 3-0, 32: Neeskens 4-0. 55. Peters 4-1. Scheidsrech ter: Corver. Toeschouwers 52.000 AJAX: Wever; Suurbier, Blankenburg, Hulshoff, Krol, Neeskens, Haan, Gerrie Mühren Swart (Kleton), Cruijff (Rep), Keizer (Arnold Mühren). tuwr INCHEM Als amateurinternational al weekte Theo van Lon- n immens brok interesse van de eredivisieverenigingen los. n simpele handtekening had hij zijn sportieve loopbaan in die nu ongeveer vijf seizoenen geleden, naar een hoger niveau verleggen. Theo van Londen, De Graafschaps solide libero, de evenwel. Tot ontsteltenis van het Rotterdamse Sparta voor- hem toen een vorstelijk aanbod deed. Theo van Londen bleef tinchem, bij De Graafschap, in een professionele sfeer welis- naar met de mogelijkheid om zijn amateurstatus te handhaven, hij zelf wilde. wikkeling, die de buitenwacht op een vermeend tekort aan en die hem, Theo van Lon- ffll stigma van de 'eeuwige ama- leverde. Ten onrechte, zo stelt an Londen nu met nadruk, zo lang amateur gebleven ben ^en belasting-technische oor- k studeerde aan de kweek- had een studiebeurs en het :1 wat problemen -gegeven als (ling geld was gaan verdienen, besloot ik destijds tot aan het mijn studie amateur te blij- omdat Theo van Londen er- •tuigd was dat zijn kans om stoten naar dat elitewereldje Nederlandse voetbalgemeen- og wel zou komen. Die moee- kwam wel. Want met De ïap debuteert Theo van Lon- staande zondag in de eredivi- hoogtepunt voor Theo van dé Theo van Londen die izoenen geleden door een on- :nie voor het voetbal verloren te gaan. Zelfs drie maanden actief stond en probeerde te n een wereld-zonder-voetbal, ijnt n Londen nu: 'Het gekke is nek! reen door al deze toestanden at ik geen ambitips had. Dat r,£,,3bal ihij niets deed. En dat is want eerlijk ik ben eigenlijk maf van voetbal'. 'atlo| ook heeft Theo van Londen moeilijk kunnen verzoenen medisch vonnis. Hij wilde besefte evenwel dat hii tuatie zuiver verstandelijk enaderen en koos uiteindelijk Lf| advies, dat de specialist hem Londen stopte, stelde een (schema op om zijn lichaam ir een te grote overgang te en dwong zijn club De Graaf- n (net duidelijke tegenzin een rcperimenten uit te voeren om tot een sterke bezetting van tale post in het verdedigines- komen. Totdat dokter Strik- ch met de in verval geraakte Van Londen bemoeide. Theo vd°p den zelf: 'Een militaire aris me naar dokter Strikwerda. ft foto's laten maken en con- dat er niets ernstigs aan de s. De ziekenhuis-specialist had rekening mee gehouden dat naken had met de knie van tballer. Die schijnen nu een ders in elkaar te zitten dan knieën. Dokter Strikwerda ne tenminste gerust met de ing dat, als hij mijmet zo'n moest keuren nog wel hon- voetballors sportactiviteiten i^rbieden'. dat Theo van Londen terug- Enthousiaster dan daarvoor. t zelfs. En toch zegt hij niet aarom: 'Als voetballer voel ik uitverkorene' Die stelling hij niet aan zijn grillig voet- ien. Evenmin aan het onmis- financiële profijt dat hij in by treft. Legt uit: 'Voetballers n zich het vaak te weinig in voordelige positie zij zich Dank zij het talent, dat zij ktijl iverls iger B.V L'66> tei s: hebben gekregen, zijn zij onderdeel geworden van een ploeg die het in Nederland te vaak presteert om ge middeld zo'n zes tot zeven duizend mensen te boeien. Je wordt op straat aangehouden en mensen willen met je praten. Alleen omdat ie iets beter kunt voetballen dan veel andere men sen, Daarom voel ik me echt een uit verkorene'. Een zuiver persoonlijke motivatie, dat toch wel. Maar juist daaraan ontbreekt het zo vaak in dat enge wereldje van de voetbalprofs. Dat stelt ook Theo van Londen vast. Hij: 'Geld is voor de betaalde "oetbal- lers belangrijk. Zonder meer. Een on verbrekelijke voorwaarde van hun sportbeoefening zelfs, maar alleen voor geld voetbaden dat gaat piet. Er moet soeeivreuede ziin en v-anneor here'k ie dat: als ie iuist tiidens de wedstrijd niet aan W <*eld doni-t Vóór het seizoen en vóór de wedstrijd moet je ie druk maken om 1p salaris en om ie nrenue, daarna ni°t mepr Doe je dat niet dan kriie je een effect zoals Aiax dat ondervond .in de Euro pa Cun-finnlp in Belgrado. Amster dammers dachten nog sléchts aan het geld en schoten daardoor vonrbii aan één van de elementaire voorwarden van hun beroeo: het. Publiek amuse, ren. Een show maken. En dat vind iv kwalijk, want vergeet niet dat het .pu bliek je werkgever is'. TEAMVERBAND 'Daarom vooral waakt Theo van T en den voor een té starre en té mat"-;ë'e benadering van zijn sport. En inhe rent aan die opvatting gaat ook Van Londens waardering voor het aan koopbeleid van De Graafschap. St^'t: 'Het geluk van een vereniging als De Graafschap is dat het geen jongens aantrekt die hier een bom duiten ver wachten te verdienen. Bij ons komen slechts spelers aan de bak, die zich Graafschap-er voelen. Die zich gemak kelijk bij een bestaand team-verhand aanpassen. En dat is zó enorm belang- Haico Scharn onvoorbereid toch titel ARNHEM Jos Herhens (Quick) heeft op de kunststofbaan van Papen dal het Nederlandse record op de 3000 meter verbeterd en gebracht op 7 mi nuten en 49.2 seconden. Het oude re cord stond met 7.58.6 reeds op zijn naam. Hermens leverde die prestatie op 3 juni van het vorig jaar in Bratis lava. Haico Scharn is gister avond Nederlands kampioen op de J500 meter geworden. Die finale werd gisteren pas gehouden omdat drie we ken geleden tijdens de Nederlandse kampioenschappen de 1500-meterlo- pers op de in een zwembad verander de sintelbaan weigerden te starten. Zij namen die houding aan nadat vol gens een zeer halsstarrige official twee atleten'zich te laat voor de start haddon gemeld. Toen al zei Scharn dat ze dan wel eens een wedstrijdje op Papendal zouden lopen om die na tionale titel. Gisteravond was het dan zover. Onder auspiciën van de KNAU nog wel. Maar Scharn kwam zeker niet optimaal voorbereid aan de start. Zelf vertelde de atleet na afloop van zijn race: 'Ik ben net terug van va kantie. Daar heb ik natuurlijk wel wat getraind, maar ik heb het 's a- vonds ook wel eens laat gemaakt en een pilsje gedronken. Dat zijn geen uitspattingen geweest, maar het was toch geen goede voorbereiding voor een race. Desondanks voelde ik me wel erg sterk vanavond.' Die kracht had Scharn hard nodig, want hij werd in de laatste ronde nog sterk bedreigd door Gerrits die pas in de laatste bocht moest afhaken. Scharn: 'Het was wel een verrassing voor mij dat ze zo lang bijbleven. Dat kwam ook omdat de eerste ronden te traag waren gegaan. Er was afgespro ken dat De Vries, die kop zou doen tot het einde van de eerste ronden, dat in 1.59 minuut zou doen. Het werd echter 2.05 minuut. Dat is geen goede basis meer voor een snelle tijd, en er konden zodoende ook teveel mensen lang bijblijven. Uiteindelijk had ik gelukkig toch nog genoeg snel heid en kracht om weg te komen. Al was het dan toch wel laat.' Theo van Londen (rechts) kijkt actief toe rijk. Je moet ervan overtuigd zijn dat jc het samen moet doen. Dat merk ik in het onderwijs, het accent valt daar eveneens op het team. Ge beurt dat niet dan kun je wel stop pen. Zo is dat ook in het voetbal. Als ik bijvoorbeeld f 50 000 bij FC Gro ningen kan verdienen, maar zou ik niet in staat zijn om me Groninger tc voelen dan ging ik niet. D^n ontbrak de basis om er een gezond bestaan op te bouwen'. !"->n mening van Then van Londen, die, dat staat vast, duidelijk afwijkt van die van ccn groot aantal van zijn collega's. Erkent ook Theo van Lon den: 'Ik heb mijn visie gevormd en vorm die eigenlijk nog iedere dag door de gesprekken met collega-voet ballers. Door het lezen van meningen van andere profspelers. Meningen die ik relateer aan mijn eigen ideeën. Ik zeg ook dat wij bij De Graafschap niet bewust het groepsproces, dat het vorig jaar toch tot resultaten leidde, op gang hebben gebracht. Min of meer spontaan is dat gegroeid, en daar ben ik toch wel erg blij mee'. AANWIJZING Theo van Londen zet zich met voor gaand betoog niet af tegen het full- professionalisme. Hij zou het graag eens meemaken. Om te zien wat het exact inhoudt. Om te zien of hij zijn prestalie-curve in dat klimaat nog na drukkelijker naar hoven zou kunnen drijven. Tekent daarbij wel aan: 'Merk waardig is het wel, dat erg veel spe lers terugkomen van dat bestaan als full-prof. Ergens is dat wel en aanwij zing. Ik zou het alleen maar willen omdat ik alles wat ik doe zó goed mo gelijk wil doen. Niet om het geld. Van voetbal hoef ik niet schatrijk te worden. Ik wil miin gezinnetje er goed van kunnen onderhouden. Rijk kun ie trouwens onk weer tweeërlei uitleggen. Je kunt het begrip in een financieel kader passen, maar je kunt het ook snortief interpreteren. Als ik bijvoorbeeld hij een topclub zou stie len zou ik ook rijk van voetbal zijn. Maar dat is weer persoonlijk'. Theo van Londen had overigens de mogelijkheid om zijn voetbalactivitei ten in een andere sfeer te bedrijven. AZ '67 lonkte naar zijn diensten. Ver geefs, omdat Theo van Londen die overstap niet als een sportieve verbe tering uitlegde. 'Iedereen bij De Graafschap kent zijn verantwoorde lijkheden. Ook in de eredivisie'. POUL ANNEMA DEN HAAG (ANP) In het komende seizoen zullen de Ne derlandse arbiters in het betaal de voetbal alleen nog de 'gele kaart' tonen bij het geven van waarschuwingen voor zogenaam de gewelddadige handelingen. De kaart wordt niet meer ge toond in geval van zogenaamde spelbedervende overtredingen, hoewel de scheidsrechter dan wel degelijk een waarschuwing zal behoren te geven, welke moet, worden gemeld aan de tuchtcommissie. Deze commissie bepaalt vervolgens of een waar schuwing al of niet volgens het boekingssysteem zal worden be handeld. De nieuwe richtlijnen voor het hanteren van de 'gele kaart', vastgesteld door de scheidsrechterscommissie van de KNVB, zijn uitgevaardigd om de procedure in Nederland meer in overeenstemming te brengen met die in de meeste andere landen. De scheidsrechterscommissie wijst er overigens met nadruk op dat een speler, die in één wedstrijd tweemaal een waar schuwing krijgt wegens spelbe derf en/of een gewelddadige handeling, een 'rode kaart' moet worden getoond, hetgeen inhoudt dat de betreffende spe ler het veld moet verlaten, dat kan dus ook gebeuren zonder dat de speler van tevoren al een 'gele kaart' is getoond. WITTLICH (SID) Fons van Kat wijk heeft gisteren in de Ronde van Rijnland/Palts opnieuw voor een Ne derlandse overwinning gezorgd. Van Katwijk bleek de snelste in de eind sprint van een zes renners tellende kopgroep, die een voorsprong van 5 minuten en 7 seconden had. De zeven de etappe veroorzaakte een enorme verschuiving in het algemene klasse ment. Frits Schtlr, die het leiderstri cot droeg moest de eerste plaats in het algemenen klassement afstaan aan de Duitser Weibel. Algemeen klassement: 1. Wiebel 25.56.30 2. Derliek 25.58.40, 3 Fons van Katwijk 25.59.53, 4. Hansen 26.00.19. 5. Oleknavic.'iis 26.00 50. 6. Verschtiercn 26.03.57, 7. Schür 26.04.24. 8. Kraft 26 04.39. 9. Thaler 26.06.06. 10. Ruch 26.0752 BASKETBAL Evenals vorig jaar zal de Rotterdamse basketbalvereniging RZ met twee Amerikaanse spelers uitkomen in de competitie. Overeenstemming is bereikt met de 22-jarige, 2.02 m. lange. Lloyd Ri chardson die afkomstig is van de 'Uni versity of Tennessee, Knoxville' en met de 23-jarige, 1.98 meter lan'ge, Jacky Dinkins van het 'Voorhees College. South Carolina'. Beide spelers zullen omstreeks 20 augustus in Nederland arriveren. SNEÈK (ANP) Op de vijfde dag van de Sneekweek was het gisteren eindelijk weer ideaal zeilweer. De or ganisatoren konden het gehele pro gramma afwerken en lieten zelfs de b- klassers tweemaal in actie komen om wat van de achterstand weg te wer ken. De meeste belangstelling ging uit naar de tweede teamwedstrijd in de Regenboogklasse tussen Friesland en Holland. Voor de Friezen was de wind ideaal, zij moeten het, zoals ze zelf zeggen, van een harde wind heb ben. Die stond er ook, maar de Friese equipe heeft er niet van kunnen pro fiteren. Wel eindigde Ulrik Jager op de eerste plaats, maar Bouw van Wijk zorgde er wel voor, nadat hij zijn bei de teamgenoten Peter Kempeneers en Hein de Goederen naar voren had la ten komen, dat er verder geen Frie zen in het op het eerste plan kwa men. Hij hield de rest keurig op af stand. waardoor Holland ook dit tref fen won, 26 tegen 28.75. Met de wed strijd van vandaag nog voor de boeg heeft Holland eer voorsprong van 6 punten: 51 75 tegen 57.75. Vrijheid: 1 Paulich, 2. Zijlstra. Klassement: 1. Paulich 158. 2. Zijlstra 141; Clipper: 1. Sluvman, 2. Euwe. Klassement: 1. Jansen 85, 2. Euwe 73. 16M2: 1. Kort. 2. Heineken. Klassement: 1. Ooms 118, 2. Heineken 116. YnlinR: 1. Wester, 2. Faber. Klassement: 1. Wester 88. 2. Faber 79. Finnjollen: 1. Reljn- ders. 2. Zetzea. Klassement: 1. Ballon 92. 2. Reijnders 75 Sternklasse: 1. Graafstal. 2. Scholten, Klassement: 1. Graafstal 99, 2. Hendriksman 85 Randmeer: 1. Klapwijk, 2. Gerritsma, Klassement: 1. Gerritsma 105. 2. Mees 81. 12 Voetsjollen: 1. Van der Elshout. 2. Reijers. Klassement: 1. Stands 71, 2. Relj- ers 63. Laser: 1. Olman. 2. Bos. Klassement: 1. Bos 49, 2. Tolman 41 Schakel: 1. Van der Krogt, 2 Amsterdam. Klassement: 1. Van der Krogt 170, 2. Amsterdam 138. FJ: 1. Persson (Zwpdeni, 2 Cnrtlever Klassement: 1. Kra mer 108. 2. Klaasse Bos 97. Flltsklassc: 1. Goezljnne. 2. Bleeker. Klassement: 1. Groen 101. 2. Visser 95. 22 M2: 1. Van der Meer. 2. Oostcrhuls Klassement: 1. Vander Meer 82. 2 Ykema 50 470-klasse: 1. De Larrie, 2. Timmer. Klassement: 1. De Jong 90, 2. Broer 75 Pampus: 1. Donker, 2. Pauli. Klassement: 1. Donker 132, 2. Pauli 119. Topklasse: 1. De Jong, 2. Bouwman. Klassement: 1. De Jong 84. 2. Bouwman 57. Regenbogen: 1. De Vries, 2. De Wilde. SOLO De deelnemers aan het open Neder landse kampioenschap in de Solo-klas se, die twee dagen lang wegens te harde wind in de haven van Medem- blik moesten blijven, konden gisteren bij windkracht vijf eindelijk het IJs- selmeer op. De eerste wedstrijd werd een gevecht tussen Vianen en Koster. Vianen had voortdurend de leiding maar verspeelde die in het laatste kruisrak, 400 meter voor de finish, doordat hij een mankement aan zijn overloop kreeg. Eerste wedstrijd: 1. Koster. 2 Vianen. 3. Trouw, 4. Erflemeyer, 5. Hulst, 6. Breur. So- loweek: 1. Vos. 2. Zweers. 3. Doudljns. FINJOLLEN De Nederlanders Douze en Van Eist bezette na de in Wladyslawowo gezeil de derde race voor het Europees kam pioenschap Finnjollen in het tussen- klassement respectievelijk de elfde en de negentiende positie. Eerste is de Oostduitser Wolf voor zijn landgenoot Schroder en de Zweed Gustafsson. Wolf won de derde race met zijn landgenoot Schumann als tweede en de Rus Konstantski als derde. KERKRADE Voor Zuid-Lim burg begint de competitie aan staande zondag in ieder geval vol vuur en vlam. Rode JC, debutant in de eredivisie treedt aan voor de thuiswedstrijd tegen streekge noot MW. Een regelrechte top per, waarvoor de belangstelling in het uiterste zuiden overstelpend blijkt. Het deze zomer toch al uit gebouwde station in Kerkrade is veel te klein om alle liefhebbers voor deze derby te kunnen ber gen. In dat opzicht is het eerste optreden van Roda JC in de ere divisie tenminste volledig ge- AND (ANP) De Rus An- eeft de leiding in het interna- lamtoernooi in Hoogezand be- Hij versloeg de Nederlander Wiersma blijft met een punt id volgen na zijn winstpartij Jong. zesde ronde: Rabatel (Fr)Caze- 2—0, Andreiko (Rus)Gordijn Barrow (VS)De Ruiter (Ncd) rsma (Ncd)De Jong iNed) 20. Zwits)—Baba Sy (Ser.') 1—1, Smith tbvrc (Can) 20 Stand: 1. Andrei- Hen, 2. Wiersma 9. 3. Kuyken 8, 4. 5. De Ruiter. Barrow Rabatel. Cazemler 5. 10. Gordijn 4. 11. De i. Lefebvre 2. Want op verzoek van trainer Hennie Hollink heeft Roda zeer bewust bij de competitieleider om deze wedstrijd ge vraagd. Zakelijke argumenten vormen hiervan de basis. Want Roda beseft, dat het in de hoogste afdeling aan een uiterst moeilijk seizoen begint en dat de hevige belangstelling die nu nog geldt straks bij het uitblijven van de door het publiek gewenste re sultaten sterk kan dalen. WEINIG OPTIMISME De eerste klap is zeker bij Roda JC meer dan een daalder waard. De sei zoenkaarten (toch honderd of honderd vijftig gulden per stuk) werden als warme broodjes verkocht. Want voor al het vorige seizoen heeft de forma tie van Hollink en manager Hans Coerver door de spectaculaire speel wijze en de promotie een enorme goodwill verzameld. Het betaalde voetbal hoeft niet ziek te zijn; Roda bewijst dat. Vooralsnog beperkt echter de tevre- dehheid m Kerkrade zich tot de fi nanciën. Sportief gezien is er nog wei nig reden tot optimisme. De oefen campagne, met name tegen sterkere tegenstanders als Sheffield United en Fortuna Diisseldorf, gaven nog eens aan hoe groot de verschillen tussen een promovendus uit de eerste- 'en vaste klanten in een eredivisie kun nen zijn. Die indrukken moest Hollink nog eens onderlijnen, nadat hij in de afge lopen weken een serie andere oefen duels van komende tegenstanders had bekeken. 'Ik was afgelopen zaterdag bij PSV-MSV Duisburg. Imponerend vond ik het. Als wij straks naar Eind hoven moeten, mogen we wel een brandweerwagen meenemen. Om de zaak daar te blussen'. Roda JC heeft zich dan ook als een goede klant op de transfermarkt be wogen. De Limburgse club haalde Stanley Bish (in ruil voor Henk van Rooy) van NAC, kochten Gerrie de Goede (Haarlem), Dick Advocaat (FC Den Haag) en Jos Dijkstra (PSV). Het kwartet spelers moet vooral ere divisie-ervaring in de formatie bren gen. Hollink: 'Ik heb de laatste weken veel wedsrijden van eredivisie-clubs gezien. Echt waar, ze zijn allemaal be ter dan Roda JC. Ze bewegen veel meer, kinnen veel meer met een bal, zijn aan een hoger tempo gewend. Dan is het bij ons in feite nog maar wat gestuntel. We verliezen bijvoor beeld nog veel te veel de bal op eigen helft. Dat kan desastreus zijn als je niet op tijd reageert. Daar moeten we nog aan wennen. De eerste divisie is niet meer dan'een leerschool voor de eredivisie. Daarom ook hebben we juist ervaren spelers aangetrokken. Een Dick Advocaat bijvoorbeeld. Hij is een terrier op het middenveld met een ongekende waarde'. GESCHROKKEN Hollink is geschrokken van de,directe confrontatie met het eredivisie-plat form. Het gat tussen de eerste divisie en de hoogste afdeling blijkt opmer-' kelijk groot. Vandaar ook dat de tra ditie zegt, dat nieuwkomers in dat mi lieu zich niet of nauwelijks illusies behoeven te maken. 'Handhaven' heet dan ook de taak, die Hollink als debu terend trainer zich in de eredivisie gesteld heeft. 'Ik .teken voor een der de plaats van onderen. Maar dat zul len er ongetwijfeld nog wel meer wil len doen', stelt hij voorzichtig. Desondanks heeft Roda JC veel posi tieve punten om dat streven in het komende seizoen inderdaad te berei ken. Het elftal kan op beslissende punten in het elftal terugvallen op een brok ervaring. Daarnaast bezit de club als geheel een sterke mentaliteit. Dat geldt ook voor de (fanatieke) supporters, voor wie niets te dol lijkt om Roda JC in de ongetwijfeld moei lijke tijden te steunen. Hollink: 'Het enthousiasme is ongelooflijk. Als trai ner is het heerlijk om in zo'n situatie te werken. Maar ik kan van dat alles afstand nemen. Toen we kampioen werden, stonden er zo'n 20.000 men sen voor het stadhuis te schreeuwen om Roda en Hollink. In die situatie dacht ik: 'Het moment bepaalt het le ven'. Nu is er gejubel. Wat zal er straks zijn?' Hennie Hollink is een man met een moeilijk te peilen karakter. Lastig voor velen, joviaal voor sommigen. Hollink kiest graag zijn eigen weg, botst daardoor nog al eens met men sen in zijn directe omgeving. Het nut van interviews ziet hij bijvoorbeeld nauwelijks. 'Ik besef, dat ik in mijn positie de publiciteit niet kan omzei len. Maar ik vind het allemaal zeer betrekkelijk. Alles wat er geschreven wordt, is in het sensationele getrok ken. Daarvan wil ik graag afstand ne men. Als trainer moet je in de eerste plaats jezelf blijven en geen masker opzetten. En als je dat toch doet moet je duidelijk laten merken, dat het in derdaad een masker is'. VERANTWOORDELIJKHEID Hollink beseft, dat handhaving in de eredivisie voor Roda JC vooral een combinatie van niet-technische kwali teiten zal zijn. Karakter, mentaliteit en enthousiasme zullen de gebreken moeten compenseren. Hollink is een man met mentaliteit, een keiharde. Zijn spelers ook? 'Ik hoop het. En ik dacht van wel. Dat is in de eerste di visie wel gebleken. Het gaat om de juiste motivatie. In de topsport is ka rakter nodig, anders bereik je niets. Het gaat om verantwoordelijkheid. In de voetballerij is het team collectief verantwoordelijk voor een optreden. Gelukkig werk ik in een streek, waar de mensen nog van vroeger weten, wat die verantwoordelijkheid moet be tekenen. Voor die instelling zijn ze in de mijnen gehard. Een Limburger is in ieder geval volgzamer, collectiever dan een westerling. Deze laatste denkt, dat hij het allemaal wel weet. Ik ben ervan overtuigd, dat bij Roda JC de wilskracht en inhoud nog ver der zullen groeien. De teamdrang is in ieder geval sterk aanwezig'. Precies een jaar geleden, vertelde Hollink in deze krant toen was hij nog trainer van het Amersfoortse HVC dat hij als trainer ooit de er edivisie zou bereiken. Sneller dan ie dereen verwachtte, heeft hij zijn doel bereikt. Relativerend: 'Als je ervan overtuigd bent, dat je het kén, dan werk je daar naartoe. Ik heb nooit aan mezelf getwijfeld. Nu ik diit met Roda bereikt heb, wordt het moeilij ker. De eredivisie vraagt taktisch en technisch een grotere discipline. We zullen ons massaal aan het ritme van de eredivisie moeten aanpassen'. Hollink heeft in de voorbereiding een vloed van tegenslagen moeten verwer ken. Daarom alleen al start Roda JC zondag tegen MVV als de onbetwiste underdog. Door de blessure van Pfei- fer (achillespees) is zelfs de positie van voorstopper niet volwaardig be zet. Daarnaast kampen ook Advocaat, De Goede, Van Leeuwen, Offermans, Coolen, Fischer, Witjes en De Wit (meniscus) niet verwondingen. Hol link: 'Bijna allemaal zijn het domme ongelukjes. Onbegrijpelijk'. Al laat hij zich laten ontvallen, dat de diverse liesblessures wel eens door de inten sieve training met medicin-ballen ont staan konden zijn. Forceert Roda JC zich om de achter stand zo snel mogelijk in te lopen? Hollink: 'Beslist niet. We hebben de voorbereiding zelfs zeer rustig opge bouwd. Het trainingskamp in Sittard was ideaal. Als trainer wil ik niets forceren. We hebben een voortreffelij ke medische staf. Als een speler ge blesseerd is, wordt er uitvoerig over leg met de artsen gepleegd. De spe lers kennen hun verantwoordelijk heid. Zij beslissen of ze wel of niet in staat zijn te spelen. Als je als trainer hen toch gaat dwingen, werk je mee aan een soort verdwazing. De trainer heeft geen recht om een grens te leg gen. Dat bepaalt het individu. Als een speler klaagt over het feit, dat er zo hard getraind moet worden en dat hij vermoeid is, terwijl de ander zich zo fris als een hoentje voelt, dan moet hij beiden in de eerste plaats zijn ver trouwen geven. Pas als blijkt dat de een werkelijk simuleert, wordt de zaak wat anders. Als trainer van een voetbalteam werk je met een collec tief. Maar daarom heeft iedere speler nog wel recht op een persoonlijke be geleiding. Je moet de situatie gezond houden. En streven naar een optimale geestelijke en lichamelijke benade ring. Daarom ben ik blij, dat als er problemen zijn, bij Roda een duide lijk gesprek kan plaatsvinden'. GERRIT DEN AMBTMAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13