Nat ieder kan doen om 'milieu' te beschermen Vijf kwartier durend militair 'huldeblijk' bij regeringsjubileum 'Consultatiebureau voor alcohol en drugs in Apeldoorn uitbreiden' A Vrouw wordt treinconducteur zorgen, geen rechten voor illegale gastarbeiders Strenge aanpak funest voor de tuinbouw Ook deputaties van burgerpersoneel Van een verslaggever DiEEY HAAG Het 'huldeblijk' van de krijgsmacht in ver band met het zilveren regeringsjubileum van de Koningin zal op maandag 3 september aangeboden worden op het voorplein van paleis Huis ten Bosch in 'Den Haag. De manifestatie zal on geveer vijf kwartier duren; van half vier tot kwart voor vijf. In Den Haag is meegedeeld dat mi nister Vredeling en de staatssecre tarissen Mommersteeg en Stemer- dink bij het huldeblijk aanwezig zullen zijn. Ook zijn mededelingen gedaan over de deputaties van het militair en burgerpersoneel, die de plechtigheid (die zoals bekend veel 'eenvoudiger van opzet wordt dat aanvankelijk de bedoeling was) zullen bijwonen. De deputaties die bij paleis Huis ten Bosch aanwezig zullen zijn, zullen bestaan uit militair en bur gerpersoneel van de krijgsmacht. Daarnaast zullen ook vertegen woordigers van belangenverenigin gen, organisatie en groeperingen, die 'op enigerlei wijze' binding hebben met de krijgsmacht, verte genwoordigd zijn. De Koningin zal met deze organisaties een persoon lijke ontmoeting hebben, aldus de rijksvoorlichtingsdienst. Het huldeblijk zal daarnaast be staan uit een ceremoniële inspectie door de Koningin van de gezamen lijke vaandels, standaarden en vlaggen van de krijgsmacht. Dit 'ceremoniële huldeblijk' zal onder meer worden gepresenteerd door een bewapend militair detache ment, dat bestaat uit een muziek kapel, een vaandelgroep en vaan- delwacht, en een 'erecompagnie', die uit de drie krijgsmachtonder delen is samengesteld. Deze 'ere compagnie' telt honderd man en zal een peloton van het korps ma riniers, een peloton van de garde grenadiers en een ere-esquadron van de Koninklijke Luchtmacht omvatten. In de deputaties van de krijgs machtonderdelen zullen de marine en de luchtmacht met ongeveer vijftig man vertegenwoordigd zijn, de landmacht met ongeveer 85 man. Uit mensen die in 1948 de pergola droegen, waaronder de Ko ningin naar de inhuldigingsplech tigheid in de Nieuwe Kerk te Am sterdam liep, zal nu een erehaag gevormd worden. Onder de genodigden die aan de manifestatie zullen kunnen deelne men, zullen deputaties zijn van or ganisaties die binding hebben met de krijgsmacht, zoals de belangen verenigingen van militair perso neel, de burger-ambtenarenorgani- saties, de verenigingen 'Onze Vloot', 'Ons Leger' en 'Onze Lucht macht', organisaties van oud-mili tairen en van dragers van dapper heidsonderscheidingen. Ook zullen aanwezig zijn de leden van de De fensieraad en van andere departe mentale adviesorganen, verscheide ne hoge commandanten van zee-, land- en luchtmacht en comman danten van regimenten en van overeenkomstige eenheden die met een vaandel, een standaard of een vlag in de vaandelgroep vertegen woordigd zullen zijn. De leden van het comité verenigde chefs van staven en de gouverneur van de residentie zullen de mani festatie bijwonen. Tussen half twee en drie uur zal de paleistuin die dag voor het publiek toegankelijk zijn. APELDOORN Het consultatiebureau voor alcohol en drugs in Apeldoorn zal krachtig moeten worden uitgebouwd. Dat is de me ning van een 'werkgroep drugs', die gisteren een rapport lieeft ge publiceerd. Op het moment kan het bureau in Apeldoorn onvoldoende functioneren. 'Het is onverantwoord dat in een stad met bijna 130.000 inwoners door over belasting zelfs de justitiële cliënten nauwelijks effectief geholpen kunnen worden, laat staan de honderden an dere hulpbehoevenden', aldus de werkgroep. Volgens intussen wat verouderde cij fers (ze dateren van 1971) van het criminologisch instituut van de rijks universiteit van Groningen bekende 11.3 procent van de leerlingen van de eindexamenklassen van gymnasium en HBS/Atheneum in Apeldoorn dat zij wel eens, al was het maar één keer, een verdovend middel hadden ge bruikt. In Amsterdam was dat op dat moment 26 procent, in Eindhoven 17.7 procent en in Maastricht 14.7 procent. De percentages regelmatige druggebruikers waren niet bekend, maar lagen uiteraard lager. Verhoudingsgewijs zou het drugge bruik in Apeldoorn derhalve niet groot zijn. Aan een speciale 'fliptele- foon' (voor noodgevallen) bestaat vol gens de werkgroep dan ook voorals nog geen behoefte. Andere instellin gen kunnen als zodanig dienen, onder meer de SOS-Centrale Hulpdienst. UTRECHT De 25-jarige mevrouw A. L. A. Zoon-Kuypers uit Zaandam wordt waarschijnlijk de eerste vrouwelijke conducteur bij de Nederlandse Spoorwegen. Zij werkt nu bij de NS als lokettiste en gaf zich enige tijd geleden op voor de conducteursopleiding, die vier tot vijf maanden duurt. Volgens de spoorwegen is zij toegelaten omdat zij aan alle eisen voldoet waaraan ook mannelijke conducteurskandidaten moeten voldoen. I IQiUW/TtCTOAiEiTET DONlDiFJRDAiG 9 AUGUSTUS 1973 BJMWSNiLAIND T9/UU1 eem een douche en geen bad Isoleer uw huis goed Koop geen papieren kleren Was auto niet te vaak Laat kraan niet onnodig lopen 1( (119 j, S8j 060 rei 11 een onzer verslaggevers [STERDAM Iedereen heeft mogelijkheid een bijdrage te sren aan de bescherming van milieu. Uitgaande van deze J achte heeft het Belgische con- lentenblad 'Test Aankoop' een ikel gepubliceerd, waarbij de nmissie der Europese Gemeen- appen terecht aantekent, dat e publikatie getuigt van be stwording van de praktische agstukken van consumptie en lieu, die iedere burger door persoonlijk gedrag kan hei- oplossen. onditioneerd door de reclame om ids meer te kopen, aldus het arti- hebben wij gebruiksgewoonten genomen die tot uiting komen in veelvoudige vervuiling en een le verspilling. Er moet echter ge in worden met deze gewoonten zich tegen ons allen keren. Hier- EnSTQiO wordt aangetekend dat het absurd zijn te zeggen: 'laten wij niet r verbruiken'. Maar wel wordt ge il: 'laten wij beter, verstandiger en liger verbruiken, met meer eer voor anderen en voor ons leefmi- schappelijke aanpak een beweging ten goede in gang zal zetten. Water Wees spaarzaam met water. Laat de kraan niet onnodig lopen en herstel lekkende kranen en leidin gen. Deze aanhoudende druppels bete kenen een aanzienlijke verspilling; Het nemen van douches in plaats van baden kost ongeveer vijf maal minder water; Gebruik de volledige capaciteit van de (af)wasmachine. Door niet voor elk wisse-wasje deze machine te gebruiken wordt bovendien elektrici teit bespaard. Gebruik slechts het strikte mini mum aan wasmiddelen. Wasmiddelen met fosfaten en enzymen dienen waar mogelijk vervangen te worden door vlokkenzeep, die vanzelf 'afbreekt' in het afvalwater; Was de auto niet te vaak. Dat is niet bevorderlijk voor de verf. Boven dien verdient het gebruik van emmer en spons de voorkeur boven een sproeislang. ment niet nodig hebt en gebruik geen overdadige verlichting in hal, gang of tuin; Gebruik de auto zo weinig moge lijk en rijd niet met een te grote wagen. In beide gevallen zal men min der vervuilen. Verpakking rtoe wordt een aantal concrete ten genoemd, waarvan wordt ge- J dat elk van de suggesties belan- tos of pietluttig kan lijken, maar die niettemin bij een gemeen- Spaar ook energie, want de voorraden verminderen en de produktie van energie verontreinigt bovendien water en lucht. Zorg voor een behoorlijke isolatie van het huis om het brandstofver bruik te verminderen; Let op de verf en het behang. De kleur van plafond en muren heeft in vloed op de weerkaatsing van het licht; Doe het licht uit, dat u op dat mo- Vaak begaan wij de dwaasheid, aldus het blad, artikelen te kopen die ver pakt zijn in een massa papier, karton of plastic die overbodig is. Papier wordt gemaakt van hout, en kunst stoffen zijn vaak moeilijk of niet af breekbaar. Als gekozen moet worden heeft papier de voorkeur boven plas tic die niet afbreekt en een 'eeuwig durend' vuilnis is. Daarom: Gebruik geen servetten, tafelkle den, bekers en borden van papier of karton; Koop geen papieren kleren. Boven dien staat de prijs daarvan in wanver houding tot het produkt; Koop ook geen ijzerwaren als schroeven en spijkers op dikke stuk ken karton die afgedekt zijn met een plastic doosje. Deze verpakking kost vaak meer dan het produkt zelf; Boycot produkten met te veel ver pakking, met name die artikelen waarvan de verpakking veel omvang rijker is dan het produkt dat erin zit. Deze verkwisting is niet gratis maar alleen bedoeld om mensen tot kopen aan te zetten; Gebruik geen aluminiumfolie en koop geen kant-en-klaar maaltijden die verkocht worden in wegwerpver pakking. Het kost veel en verspilt bo vendien energie; Gebruik zo mogelijk geen spuit- Het opvallende doet zich nu voor ,dat men, binnen het onwettige kader van het illegale werk afspraken probeert te maken om de rechteloze werkne mers niet aan zijn lot over te laten. Als de man ziek is, wordt voor hem gezorgd. Er zijn verhalen over 'illega len', die verstopt in een auto, naar dokter of tandarts zijn gebracht. Het is mogelijk gebleken de illegale gastarbeider bij het ziekenfonds te verzekeren. Ook prijkt hij soms op de loonlijst en betaalt hij zijn deel voor de Nederlandse staatshuishouding en zelfs de AOW-premie voor de ouwe dag. Men wil voor de illegale gastarbeider zorgen. Trouwens, binnen de eigen gemeenschap wordt het snel bekend en wordt er schande over gesproken, wanneer zich misstanden voordoen. Al deze garanties worden weliswaar verleend in een paternalistische sfeer. Bovendien, de illegale arbeider, hoe ook gewaardeerd vaak om zijn toege wijd werk, heeft, wanneer het er op aan komt, geen been om op te staan en wordt het slachtoffer. Zijn vonnis is en blijft: zich schuil houden op de bedrijven. De in zijn ogen goede ver diensten moeten deze pijn in een zaamheid verzachten. Wanneer het zondag is, wordt er niet gewerkt in de kassen. Dan hangt de buitenlandse gast maar wat rond op zijn werkter rein, niet wetend hoe zijn tijd te do den. In Berkel is tijdens de kerstdagen, vooral met het oog op de rechtelozen, een kerstin georganiseerd. Ze zijn naar het gebouw van de gereformeer de kerk gekomen, hoewel ze wisten dat ze risico's lopen. De ijverige plaat selijke vredeswerkgroep trekt zich verder hun lot aan en organiseert een sociëteit. Ook dat is mogelijk zonder dat de politie een inval doet en er de portaties volgen. Het is een onwezenlijke en onzekere toestand. Niemand heeft er vrede mee. De tuinders willen niets liever dan dat hun arbeidskrachten een lega le status krijgen. Het blijkt niet mo gelijk te zijn, omdat men in conflict bomt met de op landelijk niveau ge sloten contracten. Als bijvoorbeeld de 'illegale' Marok kaan 'legaal' wil worden, moet hij te rug naar zijn land om zich daar op een wachtlijst te laten plaatsen. Door het nu geldende stringente wervings beleid is het zeer de vraag of hij weer naar Nederland terug kan. In ieder geval is de kans, dat hij zijn baas te rug ziet, erg klein. Geen weg terug Nu de weg terug uit de illegale sfeer, zonder dat het bedrijf er ernstig on der lijdt, niet mogelijk is, wordt ge probeerd in de eigen gemeenschap enige rechtszekerheid te scheppen. Dat lukt tot op zekere hoogte. Maar de toestand in het Zuidhollandse kas- sengebied, waar men sinds jaren te vreden geluiden hoort, omdat de prij zen van de produkten goed zijn, blijft wat de arbeid betreft onbehagelijk. Een generaal pardon voor de illegale gastarbeiders de oplossin" voor de tuinbouw is niet mogelijk, gezien de internationale gevolgen. Maar nu de laatste tijd de zaak op zijn beloop wordt gelaten er er een gewapende vrede met de justitie blijkt te be staan, lijkt in het onderduik-kassen ge bied het pardon al verleend te zijn. Alleen de rechtszekerheid is zoek, zo als ook voor de elders levende duizen den illegalen. Dat is onbegrijpelijk in het land dat vaak pocht op zijn socia le wetgeving. m 'ONDERDUIKERS' 'Ij Mogelijk zwaardere straf voor illegaal in dienst I hebben buitenlanders bussen. Deze verpakking is vaak veel duurder dan het produkt dat erin zit en kan bovendien ontploffen zelfs leeg. Kocp melkprodukten, wijn enz. in flessen met statiegeld. Als dit niet mogelijk is, neem dan eerder glas dan karton en eerder karton dan plastic. Weiger vooral de plastic tassen die sommige winkels 'weggeven' of verko pen. Een (eigen) stevige hand- of boodschappentas is net zo nuttig. De illegale gastarbeider in de bloemenkas. Zijn werk wordt gewaardeerd. Maar er bestaat geen enkele rechtszekerheid voor hem. werkomstandigheden moest zorgen en dat eerst geprobeerd moest worden werknemers uit het noorden van het land aan te trekken. De glastuinbouw bleef zo met een te kort aan arbeidskrachten kampen. Toen de illegale gastarbeiders, in ons land gekomen via de grote steden, zich op de tuinen aanboden voor werk, zeiden de tuinders, uit nood handelend, niet altijd 'nee'. Tuinders worden gerekend tot de kleine zelfstandigen. Het accent mag zeker op het 'zelfstandige' worden ge legd. De tuinders vroegen lang niet altijd naar de door de overheid ver eiste papieren. Op het ogenblik hebben veel tuinders geen spijt van de illegale benoemin gen. 'Er zijn heel geschikte mensen bij', vertelt Arie van der Torre. 'Ze hebben vaak nog plezier in him werk. Bij de Marokkanen bijvoorbeeld merk je, dat ze verstand hebben van de ge wassen'. De illegale verhouding in de tuin bouw beviel in veel gevallen over een weer. Volgens het middeleeuwse systeem van de mond-tot-mond-recla- me was het in de verre landen snel bekend hoe het werk was in de kas sen: er kwamen méér illegale aanbie dingen. Ondei'duikgébied Dat de glastuinbouw aantrekkelijk is voor de illegale buitenlanders, komt ook doordat het tuinbouwgebied met de lange kassen, hoge gewassen en brede sloten ideaal is om niet in han den van de politie te vallen. Dat had den de onderduikers in de Tweede Wereldoorlog reeds ontdekt. En even als in de oorlogsjaren hoewel de omstandigheden nu totaal anders zijn kon men in het tuinbouwgebied soms getuige zijn van razzia's, renpar- tijen en achtervolgingen in de duis- terse kassen. De rijkspolitie, die haar instructies heeft, kon niet gelaten toezien, dat de wetten van het land werden overtre den, vooral toen er klachten kwamen over de slechte huisvesting van de gastarbeider en de miserabele omstan digheden, waaronder hij soms leefde. De razzia's hadden niet het gewenste effect. De gastarbeider werd als hij gepakt werd, de grens over gezet. Maar omdat hij in het bezit was van een geldige pas, reisde hij weer terug. En de baas zei 'Welkom, we gaan ge woon door'. Ook kwam het voor, dat de gepakte illegale gastarbeider zijn deportatie benutte als gratis reis naar huis. Na een vakantie in familiekring, zag men hem na enige tijd weer op de tuin terug. Door de acties van de politie werden de onderlinge verhoudingen in de dorpen er niet beter op. De tuinder ervoer het, alsof hij van zijn perso neel werd beroofd. Het laatste jaar is de toestand in het glastuinbouwgebied enigszins gestabi liseerd. De jacht op de mensen komt zelden meer voor. De politie, die niet om w,erk verlegen zit, ziet op tegen de administratieve rompslomp, die de deportaties met zich meebrengen. Tot aktie wordt alleen overgegaan, wan ner er klachten zijn. Ook gaat de poli tie op zoek naar de illegale gastarbei der, wanneer hij op onfrisse wijze wordt verraden; er is dan een 'tip' binnengekomen. De vergelijking met de oorlogsjaren gaat in meer dan een opzicht op\ Mooie preek Het is uit de hand gelopen met de il legale werkkrachten. De heer A. Stok kers, secretaris voor sociale zaken van de CBTB zegt, dat de organisatie ge waarschuwd heeft niet met de 'rechte lozen' in zee te gaan. De leden-werk gevers stemden hiermee wel in, maar het was net als met een mooie preek, op zondag gehoord. In het harde le ven op maandag is men het weer ver geten. 'Het was vechten tegen de bier kaai', zegt de CBTB-secretaris. Ds. J. A. Bos, gereformeerd predikant midden in het tuinbouwgebied ten noorden van Rotterdam, die in zijn pastorale praktijk de illegale werkne mer ontmoet, vindt de toestand on wettig (als het te pas komt, kan men dat van hem horen) maar hij beoor deelt de situatie in zijn omgeving niet zo ongunstig. De predikant, die gezien mag worden als beschermheer van de illegale gast arbeider, zegt: 'Het is niet waar, dat de tuinder misbruik maakt van de rechteloosheid van zijn werknemer. Men is er op uit om iedereen gelijk t.e behandelen. Wanneer een Marok kaan hetzelfde presteert als een Ne derland, krijgt hij evenveel uitbe taald'. Dit voorlopige oericht in onze krant was al voldoende voor on rust in de tuinbouw. Strengere straffen, aldus de reactie, zouden funest zijn. Gezien het energieverbruik, de uit laatgassen, het lawaai en andere be zwaren wordt geadviseerd zuinig te zijn met het vervoer. Neem voor lange afstanden de trein in plaats van de auto. De trein verontreinigt veel minder en vervoert bij gelijke ruimte en energie veel meer reizigers dan de auto. (in auto's zit vaak alleen de bestuurder, terwijl men minstens vier mensen zou kunnen vervoeren). Geef voor korte afstanden de voor keur aan lopen of fietsen. Het is ge zonder, in steden vaak sneller en in elk geval minder verontreinigend. Opgemerkt wordt nog dat men de ver- onreiniging niet kan stoppen door wetten, boetes cf processen. Er kan slechts een einde aan worden gemaakt door de bewustwording van elke ge bruiker. Deze bewustwording, zo wordt hieraan toegevoegd, is geen ab stracte daad, geen morele overweging en geen geestelijke ingeving maar eenvoudigweg een dagelijkse keus voor het produkt dat niet verontrei nigt, niet doodt, niet verspilt en de armsten niet berooft. De verpakking kost vaak meer dan het produkt zelf oor Bert de Jong de glastuinbouw is onrust onit- tan als gevolg A an berichten lt op de departementen van rtitie, sociale zaken en econo- sclie zaken plannen wrorden naakt om het in dienst heb- ii van illegale gastarbeiders aar te straffen. Het zou de he eling zijn de AverkgeA'er en dus i de tuinder, hard aan te pak- hoge boete, gevangenisstraf desnoods bedrijfssluiting. %ei .tui I« adat er haast geen Nederlander "(er is, die het werk in de tuinbouw- ^Ssen als zijn beroep kiest, is de ider voor een groot deel afhanke- J van de werkkracht van de ga9tar- M'.er. Deze gastarbeiders werken in [tuinbouw van Zuid-Holland verweg grootste deel illegaal. van der Totte, de secretaris van Igrote tuinbouwveiling in Bleiswijk 'staan uit een fu9ie van de veilin- van Rotterdam en Berkel) beves- d dit. Hij zegt er meteen bij, dat, fineer de rechter de mogelijkheid hebben streng te straffen, dit fu- t zal zijn voor de tuinbouw. Want bedrijven zijn te afhankelijk van rerkkracht van de illegale gastar- ir. Op het ogenblik deelt de rech- i3| boetes uit, die op de tuinders nau- indruk maken, secretaris van de nieuwe en mo- ie en goed florerende veiling zegt ':end, dat al die strenge maatre- niet zoveel van elkaar zouden 'billen. Het afpakken van het (il- ile) personeel, de gevangenisstraf le bedrijfssluiting zouden ongeveer hetzelfde neerkomen: het bedrijf er aan gaan. •igens is het nog lang niet zo ver. strenger te kunnen optreden is wijziging van de wet op de econo- delicten nodig. De parlemen- behandeling zal, zoals dikwijls, ;ime tijd in beslag nemen. Het ;tel tot wetswijziging zal trou- nog niet direct bij de Tweede ler worden ingediend. Er is nog concept. Het enige wat bekend is dat er tussen de parlementen "leg wordt gepleegd over het pro- n van de naar schatting twintig- dertigduizend illegale gastarbei- in Nederland. Soeef rlopig blijft alles nog bij het oude werkgever-tuinder kan nog even 5t zijn. Toch mag verwacht wor- dat zeker het kabinet-Den Uyl aan zijn stand verplicht voelt (sociale) onrecht van de illegale tarbeider niet langer te toleren. een voorlopig bericht zo'n grote ruk maakt in het Zuidhollandse ibouwgebied, bewijst welke grote nen het probleem daar heeft aan- wnen. Van de naar schatting zes- derd gastarbeiders in het West- het tuinbouwgebied ten rden van Rotterdam zijn er onge- vierhonderd. wel zeer scheve verhouding is 9# idelijk ontstaan. Een oorzaak is, de tuinbouw, die steeds meer was ■Jgewezen op de hulp van buitenlan- 105 i, niet gelukkig is geweest met de eiële werving. De agrarische bon- aangesloten bij het NW en het V, heben in het verleden geen me- :k<iiferking verleend. Men meende, dat tuinbouw' eerst zelf voor betere

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11