Bij verhoogd disconto behoeft de rente niet te stijgen Winst Estel ruim 26 procent hoger Discontotarief opnieuw hoger BNGleenta 8,5pet GROTE AANDACHT STERK DOOR TRADITIE BEPAALD Begin sept. monetair beraad in Parijs FAMILIEBERICHTEN GESPREKKEN MET GOD JONGELING TROUW/KWAK TE'! WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1973 oc Van onze redactie economie en financiën AMSTERDAM - Voor de vierde maal in ruim twee maanden tijd heeft De Ne- derlandsche Bank het disconto verhoogd. Begin juni ging de rente, waartegen de banken geld van de centrale banken kunnen lenen omhoog van 4H tot 5 procent; op 29 juni kwam daar een half procentje bij en op 18 juli sprong het disconto van 5'A naar 6M pet. Door de nieuwe verhoging tot 7lA pet, met ingang van vandaag, is het disconto op een nooit eerder bereikt niveau gekomen. Wat wil zo'n dis contoverhoging zeggen voor de ge wone burger? Betekent het, dat automatisch alle rentepercentages stijgen? Dat ie mand met schirk moet constateren, dat op het moment van de disconto verhoging plotseling zijn nog af te sluiten hypotheeklening duurder wordt? Of aan de andere kant - toe vallig wel leuk - dat de rente op het bank- of spaarbankboekje ineens verhoogd wordt? Niets van dit alles. De enige, die on middellijk de gevolgen van een dis contoverhoging ondervindt, is de za kenman, die een rekening-courant verhouding met zijn bank heeft en die regelmatig voor de financiering van bijvoorbeeld handelstransacties beroep doet op bankkrediet. Het re- keningcourantkrediet is gekoppeld aan het promessedisconto; de rente is gelijk aan het disconto plus een vaststaand percentage. Gaat nu het percentage met een procent omhoog, dan gebeurt hetzelfde met het reke ning-courantkrediet. Geen van de andere rentetarieven, waar we als particulier mee te maken hebben, wordt direct beïnvloed door een dis contowijziging. De rente op de sala risrekeningen, nu 1 y2 procent, zal zeker niet hoger worden als gevolg van een discontostijging. De banken stellen nl. dat o.m. door het grote aantal boekingen de salarisrekening gemiddeld per persoon twee tientjes verlies opleveren. Ook de rente op persoonlijke leningen zal geen wijzi ging ondergaan, deze is sterk afhan kelijk van kosten, risico en de con currentie tussen de financiële instel lingen onderling. Kapitaalmarkt Twee andere rentevormen, waar we vaak mee te maken hebben, die op de spaarrekening en de hypotheek rente - zijn afhankelijk van de ont wikkelingen op de kapitaalmarkt en dat is nu juist een markt, waar de invloed van een discontoverhoging gering is. Verandering van disconto heeft wél belangrijke gevolgen voor de rente op de geldmarkt, dat is de markt waar financiële instellingen contact geld of waardepapieren met een zeer korte looptijd verhandelen. Voor de particulier en ook voor de doorsnee ondernemer is die geld markt van weinig betekenis; het is een soort onderonsje voor financiële instellingen, die om wat voor reden ook te veel of te weinig liquide mid delen hebben. Alleen wanneer door een disconto verhoging de rente op de geldmarkt boven die op de kapitaalmarkt uit gaat en er geld van de kapitaal markt toestroomt naar de geld markt, is er min of meer sprake van invloed voor de kapitaalmarkt. Maar in het algemeen is het zo, volgens veel economen, dat de discontowijzi ging de ontwikkeling op de kapitaal markt juist volgt in plaats van er richting aan te geven, zoals soms wordt gedacht. Het commentaar van De Nederlandsche Bank bij de laat ste discontoverhoging, geeft voor de stelling van de economen wel enige aanwijzing, omdat gezegd werd, dat het disconto werd aangepast aan de huidige rentetarieven in binnen - en buitertland. Ook bij de discontover hoging van 18 juli gaf de Ned. Bank een dergelijk commentaar en daar om was de aankondiging van giste ren geen verrassing. Overal ging de rente de laatste weken sterk om hoog. Oorzaak en gevolg zijn in het boven staande wel wat schematisch voorge steld. Rentewijzigingen kunnen in het algemeen nl. ook een psychologi sche uitwerking hebben. Wanneer het disconto omhoog gaat, dan wordt ieder nog eens met zijn neus 'P de stijgende rente gedrukt, en kan daardoor de rente nog verder stij gen. Wat de zaak ook nog ingewik kelder maakt is, dat de rente-ont wikkeling op de kapitaalmarkt heel ondoorzichtig is. Economen verschil len duidelijk van mening over de oorzaak van een renteverandering Betekenis Een wijziging van het disconto krijgt in de pers niet helemaal te recht grote koppen. Wij doen aan die ruime aandacht zelf hard mee, we zouden dus de, hand in eigen boezem moeten steken, maar zinvol ler is het te verklaren, waarom die aandacht overtrokken is. De eerste reden is al genoemd: de geringe invloed van het disconto op de meeste rentetarieven. De tweede reden ligt in het huidige monetaire stelsel, dat hemelsbreed verschilt van dat vui vóór de 'Tweede Wereld oorlog. Tot 1936 kende Nederland de gouden standaard, wat wilde zeg gen, dat tussen de voorraad goud bij de centrale bank en de binnenlandse geldhoeveelheid een vaste verhou ding bestond. Ook de meeste ons omringende landen leefden met de gouden standaard. Hèt instrument om die vaste verhouding tussen goud en geld te bewaren, was het disconto. Als Nederland teveel im porteerde, dan stroomde er goud naar het buitenland met als resul taat, dat er teveel geld aanwezig was in verhouding tot het overgebleven goud. De centrale bank verhoogde dan het disconto, waardoor er min der krediet werd opgenomen en er maar weinig geld aan de circulatie werd toegevoegd. Niet centraal Tegénwoordig staat het disconto niet meer zo centraal. Het is niet meer mogelijk om door een verho ging of verlaging van deze officiële rentevoet de hoeveelheid geld in een land te regelen. Er zijn eigen lijk maar twee functies overgeble ven. De eerste is de beinvloeding van het kortlopende krediet aan het bedrijfsleven, wat voor een groot deel samenvalt met het eerder ge noemde rekening-courantkrediet. Als het disconto stijgt, bestaat de nei ging, dat minder kort krediet wordt opgenomen. De tweede functie is de invloed op kapitaal-import en ex port. Als de rente op de geldmarkt hier hoog is, zal geld ter kortlopen de belegging naar Nederland toe stromen. Anderzijds kan de Ned. Bank van oordeel zijn, dat er teveel geld naar Nederland is toege stroomd. Zij kan dan het disconto verlagen in de hoop, dat veel 'tijde lijk' geld uit Nederland wegvloeit. Of het disconto invloed heeft op het conjunctuurverloop is zeer twijfelach tig. Wanneer een ondernemer een dure investering moet doen, laat hij die echt niet na als hij een procent je meer of minder rente moet beta len. Kern van de ondernemersbeslis sing is zijn winstverwachting. Bo vendien heeft de ondernemer met kostenfactoren te maken, die vaak veel belangrijker zijn dan de rente, bijv. grondstofprijzen en loonkosten. Deze kosten en prijzen zijn aan veel meer fluctuaties onderhevig dan in de jaren twintig en dertig, toen het disconto sterker dan thans op de voorgrond trad. pis' 10 eg* adc an Bri uk i ban brul stere dez inge roor t bf 2) ttlet 20 s D rs vi htin dde ld i gne w de lden atie; iets UMUIÖEéX Ester (Hoogovens-Hoesoh) heeft liet tweede kwar taal van het lopende jaar afgesloten met een winst van 36,5 min. Dit was 26,7 pet meer dan in het overeenkomstige kwartaal van vorig jaar, toen de netto-winst uitkwam op 28,8 miljoen. •Met dit resultaat zijn de positieve ver wachtingen van Estel, zoals deze in het vorige kwartaalbericht werden uitgesproken, tot nu toe vervuld. Ook de werkmaatschappij Hoesch Werke heeft tot de winst van het tweede kwartaal bijgedragen. De geconsolideerde omzet van Estel was met 1875,3 miljoen 15,9 pet ho ger dan die van april/juni 1972. De omzet lag tevens nog 2,6 pet boven de naar verhouding al hoge verkopen van het eerste kwartaal van dit jaar, te weten 1828,4 miljoen. Tot de toeneming van de omzet droe gen zowel de gestegen afzet als hogere opbrengstprijzen bij. De bedrijfswinst vertoonde in april/- juni met een bedrag van 100,6 min een stijging van 32,7 pet ten opzichte van het 2e kwartaal 1972. De ruw- staalproduktie steeg in vergelijking met het eerste kwartaal van dit jaar met 5,1 pet. Ten opzichte van het tweede kwartaal van 1972 bedroeg de stijging 4,4 pet. De. personeelsbezet ting beliep op 30 juni j.l. 75.600 man tegen 74.400 aan het eind van juni van het vorige jaar. Met de lopende investeringen, o.a. voor het 6,6 railjoen-ton-staalplan IJ- muiden alsook de vergroting van Hoogoeven 5 en de bouw van een sin terinstallatie bij het staalbedrijf in Dortmund werd goede voortgang ge maakt. De houdstermaatschappij Hoogovens behaalde in april/juni van dit jaar een totale netto-winst van 22,4 (v.j. 17,9) min. Per aandeel was dit 1,98 (1.58). Geldmarkt totaal niet verrast AMSTERDAM De Nederlandsche Bank heeft met ingang van van daag het promessendisconto met een procent verhoogd van 6,5 tot 7,5 pet. Het wisseldisconto is gebracht van 6 op 6,5 pet. en alle an dere tarieven van de Ned. Bank zijn met een procent verhoogd. Dit heeft de centrale bank officieel meegedeeld. De maatregel moet worden gezien te gen de achtergrond van de in de laat ste tijd opgetreden verdergaande ren testijging in binnen- en buitenland. Vorige week nog werd de officiële rentevoet in België en Frankrijk ver hoogd en gisteren dat in Canada (zie elders op deze pagina). De minimum rente van de Bank of Engeland is de laatste twee weken met liefst vier procent omhoog gesprongen en in de Verenigde Staten is de prime rate (de rente, die bij krediet gevraagd wordt van de beste klanten) ook voortdu rend gestegen. In de geldmarkt was men totaal niet verrast over de maatregel. Het ver schil tussen de verhoigng van het ta rief tussen wisseldisconto en dat van de overige tarieven' is wel zeldzaam, maar is toch wel vaker voorgekomen. Hier een daar werd opgemerkt, dat de Centrale bank er duidelijk op uit is, om beleningen duurder te maken. Het enige wat enigszins verrassend werk te, was de grootte van de verhoging: er werd ook al een beetje rekening gehouden met een vol procent over de gehele linie. Door vier discontoverhogingen in twee maanden is het percentage van de officiële rente in die periode met 3 pet gestegen, nl. van 4,5 tot 7,5 pet. De andere vastgestelde tarieven zijn: wisseldisconto 6,5 pet, rente voor voorschotten in rekening-courant en beleningen voor particulieren 8,5 pet en voor anderen 7,5 pet. De wijzigingen van het promessendis conto is het belangrijkste, omdat de banken hun rentetarieven op kortlo pende kredieten en leningen aan het bedrijfsleven meestal koppelen aan dit tarief. Het wisseldisconto is een aangelegenheid, die bijna uitsluitend van belang is voor de geldmarkt zelf, het gewone bedrijfsleven merkt er weinig van. (Zie verder de uitvoerige beschou wing bovenin deze pagina). DEN HAAG De jaarlijkse vergade ring van de ministers van financiën van de EEG die op 3 september a.s. in Leiden zou worden gehouden, is uitgesteld tot waarschijnlijk eind ok tober. Een definitieve datum is nog niet vastgesteld. De vergadering van de plaatsvervangers van de ministers van financiën van het 'Comité van 20' die 5, 6, en 7 september a.s. in Parijs wordt gehouden, gaat gewoon door. DEN HAAG De Bank voor Nederlandsche Gemeenten is van plan over te gaan tot uitgifte van een 8,5 pet. 25-jarige obligatielening 1973 per 1984-1998, groot 150 miljoen tegen de koers van 100 pet. Bij de overtekening wordt het recht voorbehouden het bedrag van de lening te verhogen tot het totaal ingeschreven bedrag of minder, doch niet hoger dan 200 miljoen. De inschrijving op de lening, verdeeld in stukken van 1000, staat open op 16 augustus. De datum van storting is 17 september. De aflossing geschiedt in 15 nagenoeg gelijke jaarlijkse ter mijnen, waarvan de eerste vervalt op 15 september 1984. Vervroegde aflossing is gedurende de eerste 10 jaar van de looptijd niet toegestaan. Daarna alleen tegen 101,5 pet in de jaren 1983 tot en met 1987 en tegen 101 pet gedurende de verde re looptijd. Op 12 juli jl. was het de dag waarop onze geliefde Ouders P. Robbemont S. Robbemont-Mol 40 jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. Op vrijdag 17 augustus a.s. willen wij U uitnodigen onze ouders te feliciteren vanaf 19.3021.00 uur in het D.G.J.O.-gebouw, Mauritsweg'282 te Dordrecht. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen Dordrecht, augustus 1973. Mecklenburgstraat 29. IN PLAATS VAN KAARTEN Blij en met dankbaarheid delen wij u mede, dat onze Ouders en Grootouders J. C. Hoffmau en J. HoffmanStortenbeker op vrijdag 17 augustus hun 40-jarig huwelijk hopen te herdenken. Van 810 uur is er in het dorpshuis te Noordeloos ge legenheid hen geluk te wensen. Nelly cn Maarten Hanna en Evert Jan en Lies Theo en Adri Henk en Geertje Tineke en Teus Henny en Jaap Fia en Jan Hans en Klaske Jeannette en Wim en 19 kleinkinderen Noordeloos, Grote Waard 15. Heden ontsliep in haar Heer en Heiland onze ge liefde en zorgzame Moeder, Behuwdmoeder, Grootmoeder en overgrootmoeder Marrigje Verhuist geb. Hogendoorn in de ouderdom van 85 jaar Adr. Verhulst M. Verhulst-van der Zeeuw G. Verhulst C. Verhulst-Timmermans J. Verhulst M.D. E. Verhulst-Knoester K. Verhulst J. Verhulst-Vreugdenhil C. Verhulst P. W. Verhulst-Post J. Berendsen-Verhulst G. Berends en Klein- en achterkleinkinderen 's-Gravenhage, 3 augustus 1973. Correspondentie-adres: Rietzangerlaan 21. De rouwdienst zal worden gehouden op woensdag 8 augustus te 11.30 uur in de aula van de begraaf plaats 'Oud Eik-en-Duinen', Laan van Eik en Duinen 38, waarna de bijzetting in het familiegraf zal plaatsvinden. 's-Gravenhage: Don Mills (Can-): Putten (GLd.): 's-Gravenhage: Ook aan deze lening zal een schuldre gister worden verbonden. Beursnote ring in Amsterdam en Rotterdam zal worden aangevraagd. Het prospectus zal op 9 augustus verschijnen. De nieuwe lening weerspiegelt duide lijk de rentestijging, die de laatste maanden is opgetreden. Immers in maart van dit jaar werd door de BNG nog een 7Y* pet lening, groot 100 miljoen, uitgegeven, waarvoor de koers van inschrijving nadien werd vastgesteld op 99 pet. Zij is verlost. God heeft haar welgedaan. In het volle geloofsvertrouwen in haar Heer en Heiland is van ons heengegaan onze lieve, zorg zame Vrouw, Moeder en Oma Christina Hendrika Luiten-Ligterink echtgenote van G. J. Luiten op de leeftijd van 69 jaar. Psalm 4 9 (onber.) Aalten: G. J. Luiten Winterswijk: J. H. Geurkink-Luiten G. H. Geurkink Aalten: B. H. Somsen-Luiten A. J. Somsen Aalten: D. C. te Kloeze-Luiten E. R. te Kloeze Dronten: A. G. ter Haar-Luiten D. W. ter Haar Aalten: B. H. Luiten A. G. Luiten-Oosterink en kleinkinderen. Aalten, 6 augustus 1973 Straksweg 4 De begrafenis zal plaatsvinden op vrijdag 10 augustus op begraafplaats 'Berkenhove'. Vooraf wordt een rouwdienst gehouden om 1.00 uur in de Westerkerk. Zij die de overledene de laatste eer willen bewijzen worden hierbij uitge nodigd. Soil Deo Gloria, p 8 aug hopen wij met üiefde ouders J. Hartenberg en M. J. Hartenberg- v. Biezen Bunnink: .1. Th. Hanenberg C. Hartenberg- v. Oostenbruggen .tan. Gerda Dick. Lenie Guus. Janet Kien Hamilton N.Z.: J. Hoekstra M. .1. Hoekstra-Hartenberg Mariann Gerben Bunnink, Kampweg 17. Moegestreden, maar in volle overgave en vrede ontslapen In Christus, mijn geliefde Vrouw, onze lieve zorgzame Moeder. Zuster, Schoondoch ter. Schoonzuster en Tante Cornelia Jamtiiia Spaans-Kwint Ps. 121 vers 8. 'De Heer zal uw uitgang en uw Ingang bewaren van nu aan tot in eeuwig heid'. Bedroefd en dankbaar; Deventer: L. Spaans Cor. Hans, Wim Lochem: W. Spaans M. C. C. Spaans-Vlas en verdere familie. Liever geen bezoek aan huis. Geen toespraken. De crematie te Dieren zal plaats hebben donderdag 9 augustus om 15.05 uur in Aula I. Een bus van de G.T.W. naar het Crematorium vertrekt om 14.50 uur vanaf de overzijde van het N.S.-station te Die ren. Gelegenheid tot condoleren na de plechtigheid in de ont vangkamer van het Cremato rium. Pietemella Cornelia 'Dekker i de ouderdom v De Heer is mijn licht en mijn heil. voor wien zou ik vrezen? De Heer is mijn levens kracht. voor wien zou ik vervaard zijn" Psalm 27:1. Namens het Bestuur en Zusterkring: Zr. H Verbecke besturend zuster Dr. J. C. Hooykaas voorzitter Ds. A. M. Portier predikant-directeur 's-Gravenhage. 4 augustus 1973. Diakonesseninrichting. Uronovolaan 5. De uitvaartdienst is bepaald op woensdag 8 augustus 1973 te 10.00 uur In de kapel - de diakonesseninrichting 'Bronovo'. Bronovolaan waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden op de alge mene begraafplaats i Kerk hoflaan) te ongeveer 11.00 uur. Voor ons nog onverwacht nam God tot Zich In Zijn eeuwig rijk. mijn innig ge liefde Man. onze zorgzame Vader en Grootvader. Cliristoffel Klein Dordrecht: C. C. Klein-van Vliet Delft: R. E. Klein R Klein-van der Zee Peter Ede: E. Th. Vlsscher-Klcin J C. L. Visscher Lianne Dordrecht: C. L. van der Wulp-Klein L. P. van der Wulp Caroline Dordrecht. 5 augustus 1973. Vreedonklaan 18. Geen bezoek aan huls. Geen bloemen. Vader ligt opgebaard in de rouwkamer van huize 'Vree- donk'. Vreedonklaan 2. Gelegenheid tot condoleren aldaar woensdag 8 augustus van 19-20 uur en voor de aanvang van de rouwdienst, die gehouden wordt in huize Vreedonk' on donderdag 9 augustus te 13.45 uur. Daarna zal de begrafenis plaatsvinden op de alge mene begraafplaats te Dor drecht te 14.30 uur. Voorwaar, voorwaar, Ik zeg U, wie mijn woord hoort en Hem gelooft, die Mij gezonden heeft, heeft eeuwig leven. Joh. 5 vers 24. Bedroefd geven wij U kennis dat het de Heere behaagd heeft tot Zich te nemen, mijn lieve Man, onze zorgzame Vader, Behuwdvader en Opa Johannes van Mullem echtgenoot van Adri ana Noordam op de leeftijd van bijnat 80 jaar A. van Mullem-Noordam N. Klootwijk-van Mullem C. Klootwijk C. A. van den Akker-van Mullem W. van Mullem G. van Mullem-Zwemstra II. van Mullem S. C. van Mullem-Havenaar Klein- en achterkleinkinderen Pijnacker. 6 augustus 1973. Katwijkerlaan 54. Liever geen bezoek Geen bloemen De rouwdienst, welke zal worden voorgegaan door Ds. P. J. Lambooy, zal gehouden worden in de Geref. Kerk, Stationsstraat te Zoetermeer, op donderdag 9 augustus a.s. om 2 uur, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Algemene Be graafplaats, Binnenweg te Zoetermeer, circa 2.45 uur. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de aula van de begraafplaats. ALGEMENE KENNISGEVING Psalm 103 vers 8 (berijmd) Tot onze diepe droefheid nam God door een droe vig ongeval tot Zich mijn innig geliefde Man en onze lieve Zoon, Schoonzoon, Broer, Zwager en Kleinzoon Krijn Gijsbert Scliuitemaker op de leeftijd van 20 jaar M. E. Schuitemaker-van Duijn W. Schuitemaker L. Schuitemaker-Kuijt en kinderen M. van Duijn J. van Duijn-van Dijk, en kinderen Wed. J. Kuijt-Remmelzwaal -Wed. J. Schuitemaker-van Duijn Wed. E. van Dijk-van Duijvenbode Katwijk aan Zee, 5 augustus 1973. Rijnmond 147." Gelegenheid tot condoleren: 's middags van 35 uur en 's avonds van 79 uur. De rouwdienst zal gehouden worden vrijdag 10 augustus a.s. des nam. 2.15 uur in het Herv. Kerkelijk Centrum. Voorstraat 74 te Katwijk aan Zee, waarna de begrafenis zal plaatsvinden om streeks 3.00 uur op de nieuwe begraafplaats 'Duinrust' aan de Parklaan te Katwijk aan Zee. Heden nam de Heere van ons, mijn lieve Man, onze lieve Vader en Opa, Broer, Zwager en Oom Adrianus van den Bos op de leeftijd van 67 jaar. Uit aller naam: J. van den Bos Oudijk *s Gravenhage, 6 augustus 1973. Garderenstraat 16. Geen bloemen. De rouwdienst zal worden gehouden vrijdag 13 augustus om 15.15 uur in de aula van 'Nieuw Eykenduynen', Kamperfoeliestraat 2a te 's Gra venhage, waarna de begrafenis zal plaatsvinden. 'Nooit kan 't geloof te veel verwachten'. De Heer nam -plotseling tot Zich mijn lieve, zorg zame Man en onze Vader Rein Sietsema weduwnaar van Maria Johanna Pronk in de ouderdom van 80 jaar Hilversum: A. M. Sietsema-Allijn Amsterdam: M. H. Beffers-Sietsema J. Beffers Apeldoorn: J. W. Sietsema Hilversum, 7 augustus 1973. Compagnieweg 50. De overledene is opgebaard in het Algemeen Uit vaartcentrum Huize 'Den Huil', Utrechtseweg 11 te Hilversum. Bezoek aldaar van 10.30 tot 12.00 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. De teraardebestelling zal plaatshebben vrijdag 10 augustus om 14.00 uur op de Noorderbegraafplaats te Hilversum. Met groot leedwezen geven wij kennis van het overlijden van onze Medewerker de heer K. G. Scliuitemaker Zijn werkkracht, opgewektheid en vriendschap zal in onze herinnering blijven voortleven. Katwijk aan Zee, 5 augustus 1973. Direktie W.M.N. Papendrecht Met grote ontsteltenis geven wij kennis van het overlijden van onze Collega en Vriend Krijn Scliuitemaker Zijn collegialiteit en vriendschap zullen wij nooit vergeten. Moge hij ruste in vrede. Personeel W.M.N. Katwijk aan Zee, 5 augustus 1973. Voor de vele blijken van be langstelling bij het overlijden van onze lieve zusters en schoonzusters Cornelia Francisca Eggink Jannetje Jacoba Eggink betuigen wij onze oprechte dank. Uit aller naam: J. C. Eggink. Leiden, augustus 1973. Lorentzhof 1. kamer 234. Ds. Gabe van Duim ide epul :t e Ct Een prachtig boek voo n ogenblikken van stilte en bezinning Ontroerende tweegesprek ken tussen God en de- moderne mens in allerlei omstandighedd^i v8n het 'even 1 de boekhandel f 8.90 Vergriigbas' Zomer £t Keuning Wageningen ten voeten ui) door Rik Valkenburg Een geschreven por p. Jongeling Tweede Kamerl en rractieleider van h Wie is hij? Wat is zijn koen Wat heeft hij in de mars? W s zijn achterland? Wat nem? U ziet Jongeling in d boeiende boek ten voeten u me' 17 roto s f 12.50 Verk/ijgbe» n de boekhandel ZOMER KEUNING WAGENINGEN Ideaal boek voor hondenvrienden DE HOND y en zijn verzorging n door M. Koch r Een overvloed van deskun- dige adviezen In boeiende vorm. Het handige boek ove'; alles wat u weten moet om uw hond een goede verzor- ging en opvoeding te geven In een apart gedeelte een interessant overzicht van de meest bekende honderassen met hun kenmerken en eigen- schappen Met 200 tekeningen en 100 hondenfoto's f 10.50 waarvan 10 In kleur Verkrijgbaar In de boekhandel Zomer Keuning Wageningen

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8