Prof. Schouten betreurt 'heropleven klassenstrijd' dichtbij jmmentaar aatscrisis (1) .atscrisis (2) itorcrosser verongelukt 'Juist voor mensen met hogere inkomens is het noodzakelijk er het weekeinde eens helemaal uit te zijn' BSBUi ."Jrandverwachting vreemd geld Minder buien kom uit je isolement bouwkou babel metselen f 1/1 /■/KWARTET WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND T5/K7 en commentaar op de recente ont- yi' [dingen binnen het Amerikaanse iidentschap - het gerechtelijk voor- erzoek tegen vice-president Agnew oet de grootste terughoudendheid acht worden; omdat ten eerste de s\\\ e feitelijke gegevens nog schaars pien ten tweede omdat het een goe- 3 regel is om hangende een onder- het oordeel nog even op te «ten. @5 igstens is de ontwikkeling op dit nblik te gebruiken als onderstre- van de stelling dat de crisis in de erikaanse leiding thans eerder van cle dan van politieke aard is en het er (opnieuw) naar uitziet dat joggestemde idealen van de Amc- ansc staat en staatsinstellingen itisch verzaakt worden, is niet uitgesloten dat het Ameri- nse volk van dit alles een geweldi- 1 kater zal hebben overgehouden als twee jaar. in 1976 het tweede VV rfeest van de Amerikaanse onaf- iclijkheidsverklaring in Philadcl- zal worden gevierd. Een land met geschiedenis had beter verdiend. is ook een zijlijn te trekken naar eigen land. Wat nu in Amerika :urt. kan mede dienen als voor- voor de nadelen van het presi- iële systeem, zoals dat (aan Ne- andse verhoudingen aangepast in I vorm van een gekozen minister- iident) de laatste jaren hier en daar lederland wordt voorgestaan. •*4 kiest voor het systeem van een ►-jDzen uitvoerende macht met een -4Z* daat voor een vast aantal jaren, loft zichzelf van een belangrijke ectie-mogelijkheid als er onver- pt iets fout gaat in het mechanis- van de zich in evenwicht houdende hten. ;rankrijk kon een premier (con- de heer Chaharr-Delmas) het- le overkomen wat nu de heer Ag in de Verenigde Staten moet er- n, -maar hij was toen ook binnen i'ajftstc. keren geen premier meer. dé 1 g)i - in het Franse presidentiële 11 he «em had natuurlijk niet de heer ,P'C,0U zel^ 'ets dergelijks moeten "komen, ledereen had tot het einde zijn ambtstermijn moeten wach- precies als Amerika nu Nixon en adjudant Agnew nbg vier jaar zal [l ten dulden, rechtstreeks gekozen uitvoerende lijkt een versterking van de po- van dc kiezer. Het' is echter zelf- rog, want die kiezer kan slechts 5 in de zoveel jaar in de besloten van zijn stemhokje een naam of lijst invullen. Daarbij moet hij wel even dc ogen dichtdoen en de inhouden, want hij legt op dat ilik veel voor een groot aantal [n vast in dc handen van heel wei- tensen, die maar ternauwernood irantwoording te roepen zijn. bKENSWAARD De 20-jarige _jor crosser Leo Faassen uit Valkens- rd is gisteren verongelukt. De jon- lan reed met zijn motor over het van een opgeheven spoorbaan, een gegeven moment sloeg hij over kopr-Hij droeg geen helm en is weg naar het ziekenhuis in Eind- 1 Nws ;n overleden. Door Willem Breedveld TILBURG 'Met het schrijven van de inkomensherverdeling hoog in haar vaandel heeft de vak beweging in feite een grote vergissing gemaakt. Zij wakkert er opnieuw de oude klassestrijd mee aan. Een instituut als de Sociaal Economische Raad (SER) maar in feite ook de vakcentrales passen daar niet meer in'. Aldus SER-Kroonlid prof. dr. D. B. J. Schouten. >etei aan te t< eten /erh zie, de e r< Als dit zo doorgaat kunnen we deze organisaties beter opdoeken. Dat spaart een hoog geld uit. De bij de vakcentrales aangesloten vakbonden (Arie Groenevelt c.s.) kunnen dan ge woon hard tegen hard hun gang gaan'. 'Neem nou de aankomend voorzitter van het NVV, Wim Kok Tot twee keer toe heeft hij in de schaduw van Adrie de Boon. waarnemend voorzit ter van het NVV, het SER-gebouw verlaten. Een zielige vertoning eigen lijk. Je vraagt je af of die man niet wal beters te doen heeft. Niets te ver tellen heeft hij in zijn eigen club'. Trouw-Kwartet had kort na de ge beurtenissen van vorige week in de SER een gesprek met de Tilburgse hoogleraar. Het NVV verliet de SER- vergadering omdat het geen verant woordelijkheid wilde dragen voor het uit te brengen halfjaarlijkse economi sche rapport. Dc vakcentrale had er genoeg van 'nog langer betutteld' te worden .door economen als prof. Schouten en opnieuw een rapport uit te brengen waarin zowel naar 'teneur als naar inhoud gepleit wordt voor toeneming van de bedrijfswinsten, het achterblijven van de lonen bij de ont wikkeling in het buitenland en waar in het vraagstuk van de inkomensher verdeling als een levensgevaarlijke zaak wordt voorgesteld. Kortom het oude liedje dat we zo langzamerhand wel kennen', aldus - vrijdagmiddag Adri de Boon. waarnemend voorzitter van de SER het NVV. Kosten Vooral het woord 'betutteling' blijkt de Tilburgse hoogleraar meer geprikt te hebben dan hij zelf wil toegeven. In het interview komt het tot drie keer toe als terloops ter sprake. Ten slotte laat hij zich ontvallen: 'Ik ben altijd een grote vriend geweest van de vakbeweging. De meeste contacten heb ik ik in hun kring. Commissaria ten en andere lucratieve baantjes heb ik altijd afgewezen. Ik betreur het daarom dat de vakbeweging nu zo kwaad op me is. En dat alleen omdat ik als onafhankelijk econoom de vak beweging de kosten heb voorgerekend die haar wensen met zich meebren gen'. Volgt een betoog waarin hij nog eens uiteenzet dat de grenzen van onze economische mogelijkheden zo langza merhand in zicht zijn. De consequen ties hiervan zouden zijn dat het loon- aandeel niet ongestraft verder om hoog kan worden getrokken. Dat zou ten koste gaan van de bedrijfsresulta ten en daarmee zou het spook van de werkloosheid weer levensgroot om de hoek komen kijken. Schouten vestigt er de nadruk op dat hij niet zoals het NVV suggereert gezegd heeft dat de rendementen omhoog moeten, maar dal ervoor gezorgd moet worden dat ze niet verder teruglopen. Inkomens herverdeling zal volgens de Tilburgse hoogleraar binnen de bestaande loon som moeten plaatsvinden. Maar ook daaraan zijn grote risico's verbonden. Prof. Schouten. Prof. Schouten: het betekent in feite dat je iets van het inkomen van de hogere inkomensgroepen afneemt en het overhevelt naar de lagere inko mensgroepen. De hogere inkomens groepen zullen naar ik aanneem er niet minder om consumeren, maar wel minder gaan sparen. Het bedrijfs leven kan daardoor minder investerin gen doen, wat nadelige gevolgen heeft voor de werkgelegenheid. In theorie zouden de lagere inkomensgroepen meer kunnen sparen, maar dat zie ik nog niet gebeuren. De overheid van haar kant zal door deze overheveling minder belasting ontvangen, en dus minder geld uit kunnen geven voor collectieve voorzieningen, tenzij zij de belastingschroef verder aandraait, maar die is al dolgedraaid. Een nog zwaardere belastingdruk en de prikkel om grote arbeidsprestaties te leveren zal helemaal opdrogen. Een duffe boel wordt het dan. wat ook weer zijn con sequenties heeft voor de werkgelegen heid. De keus is daarom voor mij: nivelle ren en een grotere werkloosheid of geen nivellering en een ruime werk gelegenheid. De vakbeweging weigert deze eonseqnnties aan haar achter ban voor te leggen en ook in de vas tenbrief wordt er met geen woord over gerept. Vraag: uw betoog is er onder meer op gebaseerd dat de hogere inkomens groepen bij een verdere inkomensni vellering zichzelf geen beperkingen zullen opleggen. De vastenbrief daar entegen pleit voor matiging. Pleziervaart Prof. Schouten: 'Zo'n matigingsoproep is natuurlijk altijd goed, maar het ef fect ervan zal zeker in Nederland ge ring kunnen zijn. Er wordt in ons land maar op beperkte schaal zinloos geconsumeerd. Adri de Boon kan nu wel zeggen: 'dan komen ze op een zondagmiddagje maar eens in mijn tuintje kijken wat eraan zinloze Was- senaarse pleziervaart voorbijtrekt, maar- daar staat tegenover juist de mensen met de hogere inkomens hard werken en een grotere verantwoorde lijkheid dragen. Juist voor hen is het vuak noodzakelijk er het weekend eens helemaal uit te zijn. Mijn inko men als hoogleraar is bepaald niet laag, maar het is overdreven om te zeggen dat ik me een stul$ zinloze consumptie zou veroorloven. Natuur lijk worden er spilzuchtige feestjes gegeven en overdreven villa's ge bouwd. maar op het totaal van ons nationaal inkomen is dat maar een fractie van een procent. Het zou wei nig reëel zijn daar een beleid op te bouwen'. Via de inkomensnivellering komt het gesprek op de positie van de SER cn met name de opstelling van het NVV. Prof. Schouten stelt nadrukkelijk voorop dat de belangrijkste laak van de SER is het gemeenschappelijk be lang te onderstrepen van zowel werk gevers als werknemers, namelijk een gezond bedrijfsleven dat een voldoen de economische groei en werkgelegen heid garandeert De Kroonleden van de SER vervullen daarin een brug functie. Prof. Schouten: 'Het NVV en in min dere mate ook het NKV zijn zo de na druk gaan leggen op de inkomensni vellering dat er van een gemeenschap pelijk belang geen sprake meer is. De gesprekken over het halfjaarlijkse economische rapport zijn in een sfeer van voortdurende ruzie verlopen. Er werden trivialiteiten uitgewisseld en niemand was het met elkaar eens. De werkgevers zeiden dat de lonen om laag moesten en de werknemers van hun kant vonden juist dat de prijzen in toom gehouden moesten worden. De oude klassestrijd leek weer te zijn herleefd met als doel dat de winsten omlaag moeten. Daarvoor- hebben we de SER niet nodig. Dat kunnen werk gevers en werknemers ergens anders ook wel uitvechten. Aan het slot van het interview zegt prof. Schouten niet in het nut van de klassestrijd te geloven. Dat die nu weer uit de lucht is komen vallen komt volgens de heer Schouten omdat de doelstellingen van de vakbeweging grotendeels verwezenlijkt zijn. De werknemers hebben in de zestiger ja ren in de gaten gekregen dat econo mische groei en werkgelegenheid van zelf wel komen. Er was dus iets an ders nodig om weer greep op de ach terban te krijgen. Dat is dan volgens prof. Schouten de inkomensnivelle ring geworden. 'Een grote vergissing. Want niemand weet in feite wat hij ermee aanmoet. Een speciale SER-commissie heeft tweeëneenhalf jaar lang over dit pro bleem gepraat en er is niets uitgeko men. Zelfs een Adri de Boon heeft met zoveel woorden moeten toegeven dat ook hij niet weet wat een recht vaardige inkomensverdeling is. Eet resultaat is echter wel dat de SER, maar ook het NVV in een crisis ver zeild zijn geraakt. Hoe we daar uit moeten komen weet ik ook niet. Ik verwacht ook weinig van de studie waarin de mogelijkheden voor een nieuwe structuur van de SER worden onderzocht. De SER kan niet veran derd worden zonder dat zijn wezenlij ke doelstelling, namelijk het gemeen schappelijk belang wordt aangetast'. Hij besluit met: ik heb geloof ik een somber verhaal weggegeven, maar het is allemaal ook erg triest'. Weerrapporten van gisteravond 19 uur. erstaande personen wordt dringend ver st I de ANWB alarmcentrale in Den Haag 0701-264426 ERLAND muz Lisbcth Hellberg, Gislaved. Zweden, in e Saab- 80144- inc3- A- Dllegge Par'js. 14,00 >ult 4. Robert Wijkhuizen Oberhausen, 5 30 totorboot Fam Bogaard Amsterdam, grij- 16 10 >Pel kadett fam. ^Brands-Meyers, Rijen, vw Kever fa. R. Damstra-Sluis Stads- 7,55"hal, kajuitzeiljacht 'Rean' H. Liebrand loetinchem, op fiets B. Aardema Wormer, i. 18.t°en 2 CV, hr. en mevr. J. Schiltz Oos- e België, beige citroèn GS. 67 S 06. ens( F- D- Rodenrijs Wateringen, op motor- muz. 1 'De Vierponder' t NKRIJK lay Amsterdam, donker groene Peugeot fam. G. Gaikhorst Bunnik. witte rover met caravan, kent. 04-08-GT. mcj. J C. n Den Haag, witte citroen 2 CV. 76-23- NJE Jcltema. Voorburg, fam. C. H. ReiJ uit irp/Amstredam. fam. G. A. L. Dcgener hen. grijze opcl 1700. J. G. M. Bochoven Helmond, beige peu- 504 met caravan kenl. 35-67-XZ. K. Keij- 'Jtterdam, donker citroen GS knl 19-23- Bootsma, Harlingen, per trein. fam. K. Hoogeveen. blauwe opel Ascona. 14-93 SW. dhr. en mevr. J. A. van ten Den Haag. lichtbl. vw 1300. 19-96-PR. ERLAND W. Driessen Nijmegen, beige renault Femez: fam. F. Wolf-Van de Mark Cht groene VW Variant 99-51-NZ. TEN RI.IK Finke Schoonebcck, bruine Ford Taunus •05-XM. 'Kitzbuhel: fam H. Cremors-van Laar, Boekei. beige opel kadetl GOSLAVIE -Van Dijk. IJsselstein. groene VW Nlcolasen uit Nijmegen, rode Valken. Schiedam, zwart met -Taunus 20M. GOSLAVIE/TSJECHOSLOWAKIJE J. Clentjes-Mans Maasbroek, licht nrd. VW K 70. kent. 86-89-XV, en mevr. K. van der Heijden-Van der Flevopolder, renault 10. kenl. 25-51-JE. •RWEGEN <te Jong Geldermalson. witte VW kever. 85-27, J. van Zanten-Solleveld Den Briel. e Fiat speciaal kent. 34-66-PG. NDIN'AVIë Wendelgelst Amsterdam, witte Opel pa een i. De :lemi ?gen w gaari rst plaatselijk nog een bui, vooral in Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchtli. Rtd. Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Las Palmas New York Tunis noorden, later meer zon. "p"! indverwachting geb ïilei'S -«y.. bloei 1 harde tot krachtige wind tussen dwest en noordwest, 7 tot 5 Beau- H zonnig max. neerslag regenbui 19 7 licht bew. 19 3 licht bew. 21 2 onweer 20 6 licht bew. 21 0 regenbui 17 6 onbewolkt 18 6 licht bew. 21 3 onbewolkt 18 S onbewolkt 21 0 regenbui 16 6 onbewolkt 31 0 onbewolkt 28 0 zwaar bew. 20 5 licht bew. 21 1 licht bew. 20 0.2 licht bew. 21 10 regenbui 25 2 half bew. 25 0.5 regenbui 31 0.1 half bew. 21 0 onbewolkt 31 0 half bew. 28 0 onbewolkt 20 9 licht bew. 19 0.4 onbewolkt 37 0 half bew. 28 0 regen 28 0.5 onbewolkt 2S 0 half bew. 19 0.1 onbevolkt 23 0 onbewolkt 28 0 zwaar bew. 22 0 onbewolkt 32 0 regen 25 1 zwaar bew. 26 0 onbewolkt 27 0 licht bew. onbewolkt 33 0 trflffiïiïii sneeuw 2s onweer bewolking I afnemend buiig AMSTERDAM Vakantiegangers die vandaag vreemd geld kopen of ver kopen, kunnen rekenen op de volgen de koersen. Het eerste getal geeft aan wat vreemd geld de toerist opbrengt, het- tweede wat het hem kost. 2.53—2.63 6.40—6.70 7.0O—7.25 max temp. min. te mp. windrichting HOOG WATER 9 augustus. Vlissingen: 10.26- 22.57: Haringvlietslulen: 12.05: Rotterdam: 0.24-13.12: Schevenlngcn11.40-; IJmuiden: 12.22-: Den Helder: 2.46-15.24; Harlingen: 5.15-17.54; Delfzijl: 7.52-20.29. Amerikaanse dollars Engelse ponden Belgische francs Duitse marken Italiaanse lires Portugese escudo's Canadese dollars Franse francs Zwitserse francs Zweedse kronen Noorse kronen Deense kronen Oostenrijkse schillings Spaanse peseta's Griekse drachmen Finse marken Joegoslavische dinars 107.75—110.75 0.41—0,44 11.20—12.20 2.53—2.63 61.75—63.75 89.50—92.50 62.75—64.75 47.75—49.75 46.00—48.00 14.88—15.18 4.55—4.80 8.50—9.50 70.50—73.50 17.25—20.25 Van onze weerkundige medewerker Het weer van gisteren verschilde he melsbreed met dat van maandag. Ter wijl toen het kwik in Eindhoven 31 graden bereikte, bliezen nu koele zuidwestenwinden onstabiele oceaan- lucht naar ons land, waar het onder de buien soms niet veel warmer was dan 14 tot 15 graden. Door aanvoer van kou in de bovenlucht, ontwikkel- den zich vervaarlijk uitziende buien met slagregens, stormachtige tcindslo- ten en onweer. Om half twee 's middags gaf ons baro- gram een onweersneus van 2 mb. te zien, teweeggebracht door een kolom koude, naar de aarde ploffende lucht uit de hogere etages van een bui. Vandaag zal er hier en daar ook nog wel iceer een bui vallen, maar gaan deweg krijgt de zon meer zendtijd. De luchtdruk stijgt namelijk flink in zuidwest Europa, icaarbij zich boven noord-Spanje inmiddels een afzonder lijk nieuw hogedrukgebied heeft ont wikkeld (meer dan 1025 mb.) Onder invloed hiervan het maxi mum breidt zich in noordoostelijke richting uit zal het weer in de tweede helft van de week in ons land droog, zonnig en opnieuw warmer worden. Er zijn dus in de atmosfeer nog steeds krachten, die in positieve zin werkzaam zijn. De Londense weer kundigen houden het ook nog steeds op een droge, vrij warme augustus maand als geheel met slechts korte natte perioden. In hun op 1 augustus uitgegeven rapport wijzen zij op de overeenkomsten in de algemene circu latie in juli 1973 met die in de juli's van 1914 en 1945, en wat de aardse drukverdeling op het noordelijk hal frond betreft, op juli 1955. De mobilisatie-augustus van 1914 was destijds warm en opvallend zonnig. Daarentegen pakte augustus uit het bevrijdingsjaar 1945 gestoord uit met weinig warme dagen, één keer een zo merstorm en bij tijden zware plensre- gens, zoals 68 mm in Winschoten op de tiende en 70 mm op de vijftiende augustus in Amersfoort. Aan de na tuur de keuze onder redactie van loessmit Ze zijn of worden al in diverse steden opgehangen: tienduizend af fiches met de schreeuw 'kom uit je isolement!'. Op vijfduizend daar van staat daar nog bij 'word lid van een studentenvereniging', op de resterende vijfduizend stuks simpelweg: 'word lid van een vere niging'. Het gaat er niet om bloe deloze verenigingen weer wat le ven in te blazen met een paar nieuwe leden. De bedoeling is een zamen binnen de gemeenschap te halen. Studenten en niet-studen- ten, vandaar het verschil in de af fiches. Om het bij de studenten te hou den: is het dan zo erg met die een zaamheid gesteld? Op de Leidse universiteit wordt meegedeeld, dat er tegenwoordig steeds minder mensen bij het corps willen. 'Ze hebben niets tegen het gezellig heidsleven, maar wel tegen de corpsmentaliteit. Hier in Leiden mag je als corpslid bijvoorbeeld nog geen lang haar hebben, moet je altijd een grijze broek en een blauw vest dragen en schoenen met een bepaald aantal veter gaatjes'. Voorlichter Valk van de Landelijke Kamer van Verenigingen, het over koepelend orgaan van alle Neder landse studentenverenigingen, dat de 'isolements-campagne heeft op gezet, spreekt dat fel tegen: 'Dat is bepaald niet meer zo. Alle corpora zijn juist hard bezig dat oude ima go te weerleggen. Ze staan tegen woordig bijzonder open voor alle problemen in de studentenwereld De bouw houdt midden in de zo mer alweer ernstig rekening met de kou. 'Zorg nu, morgen kan het te koud zijn'. 'Zorg nü, morgen kan het meer kosten', roepen de stichting risicofonds voor de bouw nijverheid en idem voor het schil dersbedrijf de bouwers toe. net als de kledingbedrijven die het zgn. 'zomerbont' voor lagere prijzen wegdoen. Natuurlijk heeft het best zin om nu al maatregelen te nemen om straks door te kunnen werken. Wie er niet helemaal in zit zal trouwens een hele tijd nodig heb ben om er alles van te snappen. Dit bijvoorbeeld: 'Een werkdag is een vrijwillige doorwerkdag voor categorie 1, indien T één plus T twee gedeeld door twee gelijk of lager is dan min één en gelijtijdig miinmaal 7', het geheel geser veerd als een algebrasom uit een wiskunde boekje van de middelba re school. Maar het staat in het boekje Verletbestrijdingsregeling 1973 van de stichting verletbestrij- ding bouwnijverheid. en gaan deze actie allemaal steu nen'. Die steun kan de actie beslist niet missen, want 'de eenzaamheid blijkt de laatste jaren een enorm probleem te zijn, vooral in de stu dentenwereld, omdat dat een erg moeilijke maatschappij is. Zelf moord onder studenten is een symptoom van de laatste jaren. De student komt zó uit zijn bescherm de milieu (thuis, de school) in een onbeschermd milieu terecht. Daar moet hij maar zien een vorm van communicatie op te bouwen met zijn medestudenten. Als daar in het eerste jaar niet de basis voor gelegd wordt, komt hij later in grote moeilijkheden. Met zijn studie kan het fout gaan en dan krijg je als resultaat soms zo'n wanhoops daad'. Als overkoepelend orgaan van al die studentenverenigingen - samen 23.000 leden - vindt de landelijke kamer het op zijn terrein liggen die eenzame studenten er bij te trekken. Met de hulp van die vere nigingen, die zullen proberen in hun eigen universiteitsstad een leefgemeenschap op te bouwen en de studenten die er nu nog niet bij horen, op te vangen en te be geleiden. En dan hoopt de kamer, dat ook de verenigingen in de bur germaatschappij hun best zullen doen om de vereenzaamde niet-slu- enten in hun gemeenschap te ha len. 'Als je buren een probleem hebben, moet je toch ook wat doen? We hopen dat de affiches daar een eerste aanzet voor kun nen zijn'. De reukstoffenmensen. die de geurtjes voor cosmetische artikelen samenstellen, worden - als we 'Naarden Nieuws' mogen geloven - gek van de chaos in dc termen waar ze mee moeten werken. Dat zijn veelal Engelse uitdrukkingen, die door elkaar voor verschillende begrippen gebruikt worden. Zo kan 'geur' bedoeld worden, maar voor hetzelfde geld uitgelegd worden als 'grondstof'. Het blad spreekt van 'hard op weg zijn naar een brok spraakverwarring' en suggereert dat het zinvol zou zijn als er nu eens duidelijke termen voor dé parfumerie bedacht zouden wor den', zodat we niet de kans lopen verdwaald te raken in een welrie kend Babel'. Stoeien Den Briel gaat feest vieren. In september wordt om de Brielse monumenten meer bekend heid te geven ,een manifestatie ge houden onder het motto 'stoeien mei geuzen monumenten'. De ko ninklijke familie mag ,op uitnodi ging van b en w, als eregasten ko men meestoeien. Feesten En ook Naarden heeft in september iets te vieren: de bevrijding van de stad van de Franse bezetters door stadhouder prins Willem III .drie honderd jaar geleden. Er komt een complete feestweek ,die zelfs acht dagen duurt en tijdens die dagen zal een speciale tentoonstelling de krijgsgeschiedenis van de vesting belichten. Activeren Door het ciagtoerisme te activeren, de oude visserijhaven van Middelharnis uit te breiden .gladiolen te telen en jaarlijks een manifestatie te hou den met als hoogtepunt een bloe mencorso moet Goeree Overflakkee uit zijn anonimiteit worden ge haald Om te beginnen komt er een hele reeks activiteiten, waar zestig verenigingen aan meedoen. Vandaag starten de feestelijkheden met een nationale gladiolenexposi- tie. Zo doorkneed in het vak als deze leerling van een technische school zullen ze nooit worden, maar toch kunnen dc 96 amateur-metselaars die de proef cursus in Nijmegen achter de rug hebben, er al aardig wat van. Het door De Nederlandse Baksteenindustrie op poten gezette probeersel is zo'n enorm succes ge worden, dat er nu definitieve cur sussen beginnen. In september gaan de metselllessen in acht plaatsen van start: Leeuwarden, Meppel, Gennep, Nijswiller, Am* sterdam, Zeist, Zutphcn en Rotter dam. De cursussen worden gegeven in technische scholen, behalve in Rotterdam, waar het Bouwcentrum als leslokaal fungeert. Net als in Nijmegen wordt er in elke plaats les gegeven op dinsdag, donderdag en zaterdag, steeds voor een groep van 32 mensen die twaalf lessen van drie uur krijgen voor in totaal 220. Daarvoor krijgen ze niet al leen die lessen, maar ook gereed schap, een leerboek en de specie en stenen die ze moeten gebrui ken. De 96 doe-hct-zelvers die in Nijme gen aan de cursus begonnen, heb ben 'm ook helemaal afgemaakt. En niet alleen mannen, vertelt men bij de vereniging, ook een stuk of wat 'losse' vrouwen en een paar echtparen, die 'allemaal wild- enthousiaste waren. Dat enthousi asme lijkt al even groot voor de nieuwe cursussen. In Zeist, Mep pel, Zutphcn en Leeuwarden is nog wat plaats, maar wie nog mee wil doen zal er wel als de kippen bij moeten zijn. Alleen In het Zuidlimburgse Nijswiller Is nog volop gelegenheid om aan de les sen mee te doen. De aanmelding voor Amsterdam en Rotterdam is zo hard van stapel gelopen, dat er hooguit hier en daar nog een gaat je zit en er nu al gedacht wordt aan uitbreiding van de cursus. Een brief of briefkaartje naar de vereniging De Nederlandse Bak steenindustrie, postbus 51 in Am- hem, is goed voor aanmeldingen en nog onopgehelderde vragen. 'Zeg alleen, dat we 't erg druk hebben en niet, dat het hier een In richting lijkt.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7