Advies voor reis naar China: heel veel uit het hoofd leren eoeo Actie in Rijnmond tegen vestiging van kerncentrales De Weldoener India-festival op NOS-radio door John Rowan Wilson $n :il TROUW/KWARTET WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND/RADIO EN TV T4/< Parlementaire delegatie naar Peking iVan onze Haagse redactie DEN HAAG De Chinese volksrepubliek hecht kennelijk enige extra waarde aan het bezoek van een Nederlandse parlementaire delegatie aan Peking. Dit valt, volgens insiders, met alle voorzichtigheid af te leiden uit het feit dat het zevendaags bezoek dat de Nederlandse parlementariërs vanaf 17 au gustus aan China brengen gewoon doorgaat terwijl bezoeken van andere buitenlandse delegaties, die omstreeks dezelfde tijd zouden plaatsvinden zijn afgezegd. MARY PERKINS Deze afzeggingen houden, volgens des kundigen verband met de voorberei dingen die getroffen worden voor de bijeenroeping van een partijcongres en een volkscongres waar. volgens be richten, beslist zou moeten worden over de opvolging van partijvoorzitter Mao. Het belang dat de Chinezen aan het Nederlandse bezoek hechten kan wel licht bij de aankomst in Peking al worden afgeleid uit de hogere of lage re positie van de Chinese functiona rissen die de delegatie op het vlieg veld verwelkomen. De uitnodiging voor het bezoek komt van het per manente comité van het Chines volks congres en met name van de voorzit ter Komojo. Het is echter zeer de vraag of deze vooraanstaande 83-jarige dichter en wetenschapsman de delega tie persoonlijk zal verwelkomen. Duister De Nederlandse ambassadeur in Pe king, dr. J. Vixseboxse, zal pas enkele uren voor de aankomst van de Neder landse delegatie over de samenstelling van het ontvangstcomité worden inge licht. Even duister tot op het laatste ogen blik zal het reisprogramma zijn. Be kend is dat de steden Peking, Hang Tsjou, Sian en Sjanghai zullen wor den bezocht, maar wat de parlementa riërs daar precies gaan doen is nog de vraag. Dit hangt samen met de Chine se opvattingen over gastvrijheid, die zijn samen te vatten onder het motto: de gast is koning. Bij de aankomst zal met de delegate worden besproken hoe het reisprogramma zal worden in gedeeld. Deze opvattingen over gast vrijheid houden echter niet in dat de Nederlandse kamerleden een kaartje vrij reizen door China krijgen en dat al hun wensen ingewilligd zullen wor den. De parlementariërs moeten volgens deskundigen ook niet de hoop koeste ren tijdens hun bezoek enig redelijk inzicht in de Chinese maatschappij te krijgen. 'China heeft de laatste tijd de vensters naar buiten open gegooid, wordt er wel beweerd, maar dat zijn wel speciale vensters met glas waar door je wel naar buiten, maar niet naar binnen kan kijken. Je komt daar in een gesloten maatschappij. 'Ieder gesprek gaat via een tolk, de bevol king wordt beschermd tegen buiten landse invloeden, die de Chinese lei ders niet nuttig achten voor de ont wikkeling van hun land.' aldus een deskundige. De Kamerleden die hun Chinese gast heren willen gerieven is aangeraden heel wat cijfers over ons land uit hun hoofd te leren. De Chinezen zijn gek op cijfers en statistieken, van de be volkingsdichtheid en het nationaal product tot en met de gemiddelde re genval ei. de waterstanden. Nu nog geruchten, straks feiten? Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM Het Centraal Actiecomité Rijnmond (CAR) gaat in de komende maanden actie voeren (onder andere door het verzame len van handtekeningen) tegen de vestiging van kerncentrales in Ne derland, en met name in het Rijnmondgebied. Het CAR wil met zijn activiteiten de bevolking attent maken op geruchten dat vestiging van kerncentrales in Rijnmond reeds in een vergevorderd stadium zou zijn. 'Wanneer de geruch ten worden gewijzigd in feiten is het al te laat. Dan is alles in kannen en kruiken en valt er niet veel meer aan te doen,' aldus het actiecomité dat als vergelijking wijst op Shell-Moerdijk: 'die stond er ook plotseling'. Dat er voor Nederland en vooral voor Rijnmond plannen klaarliggen om kernenergiecentrales te vestigen, ba seert het comité onder andere op een in 1968 verschenen rapport van de wetenschappelijke afdeling van 'Gene ral Electric'. Daarin wordt do ontwik keling voorzien van een aantal met zeewater gekoelde 'nucleaire parken'. Het Europoortgebied zou wegens zijn ligging voor de aanleg van zo'n park bijzonder geschikt zijn. Ook heeft het CAR na een onderzoek geconcludeerd dat veel kapitaal uit bestaande bedrij ven of delen van bedrijven wordt teruggetrokken ten dienste van een meer rendabele investering in de kernenergie. Als voorbeeld hier van noemt het comité de ontslagen bij de VMF. Het Centraal Actiecomité Rijnmond wil zich niet zonder meer richten te gen de ontwikkeling van de kernener gie. Het vindt echter wel dat de ont wikkeling niet kan doorgaan op de huidige voorwaarden, waarbij volgens het comité vooral particulier winstbe jag een rol speelt en belangen van de bevolking worden genegeerd. Ook de ontbrekende kennis op veiligheidsge bied, vooral wat de gevolgen bij cala miteiten betreft, noopt, aldus het CAR, tot voorzichtigheid. Bovendien wil het comité de bevolking ervan overtuigen dat de bouw van energie centrales mede nodig is door een grenzeloze verspilling van energie door de huidige vaak overbodige pro- duktie en produktiemethodes. Bij de acties wordt geen alternatief genoemd voor de huidige ontwikke ling. 'Daarover hebben we trouwens geen enkele macht. Wat we wèl moe ten doen is de bevolking duidelijk maken wat kerncentrales onder de huidige omstandigheden betekenen voor de maatschappij en' voor het mi lieu. Pas als een grote groep mensen daarvan op de hoogte is kan zij eisen gaan stellen.' De visie van de Chinezen op ons land wijkt, volgens Chinakenners, nauwe lijks af van hetgeen elders in het bui tenland over Nederlanders wordt ge dacht. 'Ze zien ons als nuchtere be trouwbare, maar weinig fantasierijke mensen met een goede handelsgeest'. Dat laatste kunnen de Chinezen zeker goed weten, want de eerste handels contacten dateren al van 300 jaar gele den. Het is niet onwaarschijnlijk dat het bezoek van de delegatie juist op het gebied van de handel positieve re sultaten zal bevorderen. HILVERSUM De NOS-radio orga niseert met het Koninklijk Instituut voor de Tropen vrijdag en zaterdag een India-festival, dat zal worden ge houden in het Tropenmuseum te Am sterdam. Aan dit festival nemen acht verschillende muziek- en dansgroepen uit India, in totaal bestaande uit twintig artiesten, deel. Het festival zal bestaan uit muziek en dans uit Noord en Zuid-India. Het accent zal daarbij liggen op de klassieke dansvormen en vocale en instrumentale muziek. Het merendeel van de Indiase arties ten treedt voor het eerst op in Neder land. Er zullen twee concerten wor den gegeven, vrijdag- en zaterdaga vond van acht tot twaalf uur. De con certen, die door vijfhonderd mensen woond, worden in de aula gehouden. Mocht de belangstelling erg groot zijn, dan zal het Tropeninstituut zelf nog een derde concert organiseren op zondag. De NOS zal beide avonden van het laatste deel van het concert rechtstreeks fragmenten uitzenden. De uitzendingen zijn te horen op Hilver sum 2. Voor de zaterdagavond heëft de NOS hiervoor extra zendtijd gekre gen, want de uitzending duurt dan tot bijna half twee. Tevens zal aan dit festival door de NOS-radio nog aan dacht worden besteed in het program ma voor niet-westerse muziek 'Hori zon' op 15 en 29 augustus. Tijdens het festival zal 's middags van twee tot vier uur een muziekdemon- stratie worden gegeven in het mu seum. Daarbij zal men kennis kunnen maken met een aantal bijzondere mu ziekinstrumenten als de gottuvadyam, de sarod en de .rudra vina. Ook zal een fototentoonstelling ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de Indiase onafhankdelijkheid worden gehouden. Aanhoudingen in Griekenland na VARA-uitzending HILVERSUM Twee Griekse oud ministers die op zaterdag 28 juli in VARA's Achter het Nieuws hun me ning gaven over het Griekse referen dum (dat een dag later werd gehou den) zijn bij de politie in Athene ont boden. Waarschijnlijk zal tegen hen een strafvervolging ingesteld worden. Dit heeft Ab Courant, VARA-corres- pondent in Athene, meegedeeld voor de NOS-radio. Hij zei ook zeker te we ten dat zijn telefoongesprek vanuit Athene naar Hilversum afgeluisterd werd. Zoals al zijn telefoongesprekken werd het opgenomen en vertaald, zei hij. Later deelde hij nog mee dat de aanhouding van de oud-ministers ze ker niet alléén gebeurde wegens hun optreden in 'Achter het Nieuws' Ook daarna hebben zij herhaaldelijk ge sproken over de bij het referendum gepleegde fraude. Pluimstaart Met wat schakelen tussen het eerste en het tweede net konden de dieren vrienden gisteravond een hoog rende ment halen. Zij misten dan teel de kennismaking met Hans Ouwerkerk de nieuwe Vara-ombudsman, die door Koos Post erna werd gelanceerd. 0/ dat jammer is kunnen wij helaas niet mel den want ook wij waren aan hei scha kelen. Eerder op de avond had Koos Postema een zekere Maarten 't Hart te gast; een bioloog met een wetenschappelijke, maar ook wonderlijke affectieve voor keur voor de rat, - een man aan wie een zekere beroepsdeformatie niet ont zegd mag worden, maar die daar toch een redelijke opgewektheid bij had gehouden. Hij heeft een boek geschre ven over ratten, dat straks alom in de boekhandel verkrijgbaar zal zijn. Hij slaagde er gisteravond redelijk in om zelfs een zekere vertedering te wekken voor het dier dat krachtens de oproe pen van onze eigen wettige overheid door ons alle bestreden en uitgeroeid moet ivorden. Het ideaal van Maarten 't Hart zal nog eens zijn, zo bekende hi), een rat te fokken met een heuse pluimstaart. Eentje dus, die nauwelijks van een eekhoorn te onderscheiden zal zijn. Aan de andere kant bij de NCRV wa ren twee loten van de gereformeerde vaderlandse stam te gast bij de actua liteitenrubriek Hier en Nu. Beide na men het op voor het dier: de één wat robuuster dan de ander, maar allebei even bezorgd over de waarschuwende signalen die van de dierenwereld naar de mensen uitgaan. De frêle dominee dichter Hans Bouma kreeg gelegen heid om voor de tv-camera zijn, in onze krant begonnen discussie over het ve getarisme en de verspilling van de hoe veelheid eiwit op deze wereld door de veefokkerij, voort te zetten. De potige Jan Wolkers pakte dat allemaal wat anders aan, met zijn pleidooi voor de bedreigde zeehond in het Duitse en het Nederlandse Waddengebied. Op merkelijk was dat Hans Bouma nau welijks weerwoord kreeg voor zijn be toog zelfs niet van de twee CBTB- ers (J. van Noord en G. J. Remhof), die daar speciaal voor waren uitge nodigd. j LOWIETJE -..-.WftiiCTiWl SMIDJE VERHOLEN EN DE 30PPERTJES copyright studio avan Horizontaal: 1 een der jaargetijden, 5 boom, 10 opgeld, 12 bijbels figuur, 13 muzieknoot, 14 schoeisel. 17 luitenant (afk.), 18 priem, 20 verstandig (barg 21 watering, 22 oude lengtemaat, 24 pers. voornaamw. 25 oorlogsgod, 26 ongaarne, 28 pers. voornaamw. 30 wa ter in Friesland, 32 vlaktemaat. 34 stap, 36 cylindervormig voorwerp, 38 muzieknoot. 39 kolfhamer, 41 radio omroep (afk.), 42 drietenige struis, 44 einde, 46 ontelbaar, 47 bende. Verticaal: 1 huisgoden, 2 insektene- tend zoogdier, 3 scheik. element. 4 doortochtgeld, 6 een weinig, 7 onbe kende, 8 torenkraai (gew.), 9 organi sche verbinding, 11 twijg, 15 land bouwwerktuig, 16 stoomschip, 19 reeks, 21 bereide dierenhuid, 23 water doorlatend, 24 vermoeid, 27 zuidvrucht, 29 touw, 31 vaartuig, 33 plaats in Ita lië, 34 familielid, 35 muzieknoot, 37 regel, 39 deel van het jaar, 40 lof. 43 koning van Basan, 45 netto (afk.). 134. 'U heeft werkelijk een héél slim me ruil gedaan, meneer Spijkermans,' zei smidje Verholen spottend. 'Een héél slimme ruil. Daar neem ik mijn petje voor af, hoor! U dacht er beter aan te worden, hè? Ja ja.maar u heeft één dingetje vergeten. De be schrijving van de zwart-witte sportwa gen was rondgeseind aan ólle politie posten. Als u hier met die nieuwe wa gen was weggereden, geloof dan maar dat de politie u in de eerste de beste stad al in de kuif gepikt had, met-alle nare gevolgen van dien. U was er na tuurlijk wel weer uitgekomen, maar intussen hadden de twee boeven hun doel bereikt. Met een onopvallend au- to'tje, waar niemand op lette, reden ze de schat over 'de grens. Met een onopvallend auto'tje van die keurig nette meneer Spijkermans, die in ijzerwaren en gereedschappen han delt...' Meneertje Spijkermans kreeg hét hoe langer hoe benauwder. Hij greep met zijn hand naar zijn ei gen keel en zag in zijn verbeelding al een strenge politieman, die hem met de vinger dreigde.Toen brak de onverstoorbare Adriaan de drukkende stilte. 'Als ik zo vrij mag zijn een klein voorstel te doen.zei hij. 'Wel.misschien is het betei heer Spijkermans nu maar aan zielige lotje over te laten en te leggen wat ons verder te doen Er bestaat immers nog altijd de dat de douane de goudschat in hejp, stelwagentje heeft ontdekt. Het mij dus nuttig voor met de gr| mogelijke spoed naar de grens t< den, want men kan nóóit weten 'Uitstekend', riep smidje Verh 'Vooruit, jongens! Op naar de een vlug een beetje!' En zie, stoof die snelle, zwarte auto alft' over het asfalt, op weg naar de el i me grenspost van Thijs RozewateL FERDINAND Radio vandaag OPLOSSING VAN GISTEREN: Horizontaal: 1 kompetent, 2 ober-no tie, 3 rite-kreen, 4 riet-lor-To, 5 eer- Oos-aar, 6 klap-lenig, 7 ter-are-kar, 8 Ier-aal-era, 9 emelt-tras. Verticaal: 1 korrektie, 2 obi-iel-Eem, 3 meter- arre, 4 pret-opaal, 5 enk-lol-rat. 6 toros-eelt, 7 eter-anker, 8 niet-ai-ara, 9 tenor-gras. HILVERSUM r VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag woensdag! - muz. bij het ontbijt. (7.25-7.30 V.d. voorpag.). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.11 Dingen v.d. dag. 8.23 (S) Dag woensdag - verv. (8.35 Van alle markten thuis: 9.15 Koning Klant en 9.35-9.40 Waterst.l. 10.00 (S> Radioweekblad: gevar. progr. 11.00 Nws. 11.03 V.d. kleuters. 11.15 (S) Melodieënboeket: licht muz.progr. 12.00 Het Oproer kraait: Rebelse liedjes. 12.30 (S) Lief zijn v.d. buren - muzikaal feulll. 13.00 Nws. 13.11 Dingen v.d. dag. 13.25 Muz. van gisteren: licht platenprogr. 14.00 (S) Speel ruimte - hedend. progr. vol goede jeugdher inneringen. (16 00-16.02 Nws). 17.00 (S) Frans middagconc. 17.55 Med. VARA: 18.00 Nws. 18.11 Dingen v.d. dag. 18.22 (S) VARA-Dansork. met solisten. EO: 19.00 Klankbord: act., inf. en comm. 19.15 (S) Licht klass. conc. 19.35 (S> Wij hebbpn een wnnrd v d wereld: geestelijke liederen. 20.00 Bijbelstudie. 20.15 (S) Popul. orgel- conc. 20.45 (S) Klass. kamer- en koormuz. 21.20 Avondsluiting. TROS: 21.30 (S) Specia liteiten a la Carte: verzoekpl.progr. 22.20 Aktua. 22.30 Nws. 22.40 Van 't zelfde laken een pak. 23.30 (S) Slamat Indonesia: progr. van Indon. volksliederen. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II TROS: 7.00 Nws. 7.02 (Si Ontbljt-Soos: ge- var. progr. met 7.30 Nws. 7.41-8.00 Aklua. 8.30 Nws en 8.36-8.45 Gymn. v.d. huisvr. 10.00 (S) Kaboutertijd. 10.30 Nws. 10.33 (S) Sphlns: progr. v.d. vrouw. 11.30 Aktua. KRO: 11.45 Bejaardenprogr. 11.55 Med. 12.00 (S) Van twaalf tot twee: gevar. progr. met 12.26 Med. t.b.v. land- en tulnb.: 12.30 Nws: 12.41-12.50 Echo en 13.00-13.05 Raden maar NOS: 14.10 Vonken onder de as: Nêderl. volksgebruiken en volksverhalen. 14.30 (S) Aspecten v.d. kamerrauz. 15.30 Nws. 15.33 Meer over minder: de stem v.d. sprekende mlndcrh. 16.30 (S) Eurollght: lich- «tc ork.muz. 16.50 Jazz uit het Histor. Arch oude jazzmuz. 17.20 Overheidsvoorl.: Terza ke: uitz. v.h. min. van Justitie over nieuwe regeling voor huurkoop van huizen. 17.30 Nws. NCRV: 17.32 (S) Hier en nu. NOS: 18.00 Spiegel van Duitsl. 18.30 Nws. 18.41 Voor blinden en slechtzienden. 18.50 (S) Lichte gramm.muz. 19.10 RVU: Reclame in progr. over Vlaams-Nederl. Jongerenweek op het Europahuis in Bemeten. Onderwerp: Reclame in al haar aspecten. 19.30 Henry Wood Prom. 1973: Hohe Messe, J.S. Bach,- uitgev. door Monteverdikoor en -ork. met so listen. (ca. 20.35-20.55 Pauzeprogr.) 22.10 (S) Muslca Nova. 23.00 Woensdagavondmuz.ma gazine: muzikaal portret van Sir John Barbi- rolli. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III •AVRO: 7.00 Nws. 7.02 Steevast. (8.00 Nws: 8.02-8.05 Radiojournaal.) 9.00 Nws. 9.03 De Negen-uur-show. 10.00 Nws. 10.03 (S) Ar- k< W! bpidsvitaminen. (11.00 Nws.) 12.00 Nws en Radiojournaal. 12.06 (S) Zet 'm op. Nws.) 14.00 Nws. 14.03 De hitvisser. Nws. 15.03 Cees van Zljtveld. (16.00 17 00 Nws. 17.03 Radiojournaal. 17.06 700: verzoekpl.pfogr. NOS: 18.00 Nws. 18.02 Joost mag niel 19.00 Nws. 19.02 Lichte muz., afgewi sport. (19.02 Proefdraaien. 20.00 Nwsl (S) Dr. Wiener's Meatshow. 21.00 Nwr De Meurders Methode. 22.00 Nws. 22.0! heeft gegeten. 22.55 Med. 23.00 Nws. Sklvatoon: inf. over nieuwe langspeelp 2 .00 Nws. 0.02 Metro's Midnight Musi trop. Ork., licht instrum. trio en 0.55-1.00 Nws. BELGIE 324 m NED. 12.00 Nws en med. 12.08 Lichte muz. Buitenl. persoverz. 13.00 Nws. weerb e toneelagenda.) 13.55 Beursber. 14.00 311 14.03 Lichte mur. (15.00 Nws.), 15.30 f koren. 16.00 Nws en beursber. 16.10 sem.muz. 16.15 V.d. kinderen. 17.00 med. 17.10 Lichte ork.muz. 17.55 schaal, 18.00 Nws. 18.05 V.d. soldaten. 18. kenmoraal en -filosofie. 18.45 Lichte e 18.55 Taalwenken. 18.57 Licht en: 19.00 Nws en act. 19.30 Lichte muz. Keurig Engels.) 20.00 Country. Folk 21.00 Splinternws. 21.10 Licht mui. 22.00 Nws. 22.05 Licht progr. 23.00 23.10 Lledjesprogr. 23.40-23.45 Nws. Een van de grootste problemen was de aard van de Luako's zelf geweest. Dc mannen beschouwden elke soort handwerk beneden hun waardigheid. Omdat de vrouwen meestal bezig wa ren met het eten óf het bewerken van de velden, was er moeilijk aan arbei derree komen. Werker, voor liet toe komstig heil van de gemeenschap was een volkomen vreemd begrip voor hen. Barrrington moest zijn toevlucht nemen tot huurkrachten uit Sosima- land, mannen die een rechtsgeding verloren hadden of die uit werken gingen om de schuld door de aankoop van vrouwen in te lopen. Het was een verschrikkelijke tijd. Soms haatte hij de Luako'b zoals hij nog nooit van zijn leven een groep mensen gehaat had. Hun arrogantie was hoogst ergerlijk. Ze trokken zich van niemand iets aan, ze gaven alleen om zichzelf. Ze vroegen nooit iets en gaven nooit iets. Ze waren schrikba rend verziekt Er kwam veel lepra bij hen voor. Ze waren verrot van tubercu lose en geslachtsziekten en hun kin dersterfte was astronomisch. Maar zelfs de dood maakte hen niet bang. Ze huilden of klaagden nooit. Ze lie ten zich doorgaans onverschillig be handelen. soms met een glimlachje uit de hoogte als van een adellijke da me die een kop thee van een kamer meisje aanpakt. Dan verdwenen ze zonder iets te zeggen. Soms kwamen ze terug, soms verdwenen ze voor goed. Als hij kwaad op hen werd. wat in het begin vaak gebeurde, negeerden ze hem doodeenvoudig. Als hij een Afrikaan was geweest, hadden ze ook niet tegengestribbeld dan zouden ze hem zonder veel omhaal vermoord hebben. Als blanke en onder bescher ming van hun stamhoofd en hun ko ning, was hij onschendbaar. Maar op de duur bleek het Barring ton onmogelijk kwaad te blijven. Je kon even goed kwaad worden op een luipaard die een schaap aanvalt of op zijn tamme geitebok die de moestuin binnenglipte en de puntjes van zijn kostelijke groente afknabbelde. De Lua ko's waren spontaan, fraai en amoreel als de dieren te midden waarvan ze hun leven doorbrachten. Wat de die ren betreft, was er iets adembene mends aan hun ongedwongen schoon heid. Iets tragisch ook, want het was een schoonheid die, zoals Barrington wist, gedoemd was zeer binnenkort ten onder te gaan door de inhaligheid van de moderne wereld. Geleidelijk ontwikkelde hij met de Luako's een verhouding die ver ver wijderd lag van de half-vaderlijke ge negenheid die hij had gevoeld voor de onbezorgde mensen in Manusha. Er zat vertrouwen en wederzijds respect in. medegevoel zonder neerbuigend heid, en liefde zonder hebzucht. Maar geen echte vertrouwelijkheid. Althans nóg niet. 'Je moet geen haast hebben met dergelijke mensen', zei Barring ton. 'Dat is een van de* eerste dingen die je moet leren wanneer je met hen te maken krijgt. Wachten, geduld oe fenen. Hen naar je toe laten komen en zelf hun tijd laten kiezen. Zij moe ten de beslissing nemen altijd. Het is mijn hoogste streven dat ze op ze kere dag, voordat ik doodga, besluiten mij als een van de hunnen te aan vaarden'. Barrington sprak over zichzelf en zijn werk met het zekere gevoel dat zijn gehoor geen groter plezier kende dan naar hem te luisteren, en in dit geval had hij tenminste gelijk. Voordat er een uur was verstreken, was Adams al weg van Kalundani. Voor zijn vurige, idealistische aard betekenden het iso lement en de moeilijkheden geenszins iets afschrikwekkends. Hij luisterde met een levendige belangstelling naar de verhalen over epidemieën en na tuurrampen, over het gevaar van gif tige insekten en wilde dieren. Hij zou beslist teleurgesteld zijn geweest als Barrington hem had verteld dat je er redelijk comfortabel kon leven en werken. Om vijf uur kwam Barringtons gevolg weer opdagen. Hargreaves keek boos naar Adams. Tegen Barrington zei hij: 'Ik had u gezegd dat u vanmiddag moest rusten. U hebt in de Wigmore Hall al uw stemgeluid nodig'. 'Maak je niet druk, Sam'. Hij grinnik te juffrouw Wishart toe. 'Hij maakt zich te veel zorgen, hè, Clare?' Het leek Adams dat waar Hargreaves zich ook zorgen over maakte het niets was vergeleken met de voortdurende bezorgdheid die van juffrouw Wishart afstraaiae. Eigenlijk leek iedereen zich zorgen te maken behalve Bar rington zelf. Ze gingen naar beneden en wrongen zich in een taxi. Barrington babbelde de hele weg naar de Wigmore Hall. terwijl de anderen gespannen zaten te zwijgen. Een dame van middelbare leeftijd stond buiten op het trottoir op hen te wachten. 'Denk er om', fluisterde Hargreaves hem nog drin gend toe. 'Het zijn hier een stelletje omgekeerde boorden veel zin voor humor hebben ze niet. Geen grapjes over het christendom dus'. Adams kreeg te horen dat de bijeen komst was georganiseerd door de Fe deratie van Godsdienstige Genoot schappen. Er zat een vrij groot comité op het podium. Adams kwam op een gereserveerde rij vooraan te zitten, met Hargreaves. Clare en juffrouw Baxter. Een geestelijke met sneeuw wit haar en een prachtige stem hield een korte openingstoespraak. Toen stond Barrington op. Hij wist de indruk te wekken van een eenvou dig mens, bedeesd voor een groot en deftig publiek. Hij leek met enige moeite naar woorden te zoeken. Adams had na het privé-gesprek iets beters verwacht dan deze hakkelende vertoning. Maar hij merkte dat er bij het publiek sympathie ontstond, die verband hield met het dilettantisme van zijn optreden. Uit het geklap dat zo nu en dan opwelde werd het duide lijk dat men zich liet meeslepen door die stevige, openhartige, ongepolijste man die op zijn houterige manier over grote idealen en romantiek ver telde. Geleidelijk werd Barrington vlotter. Hij beschreef pakkend en toch met een enkel vleugje humor de ontwikkeling van het ziekenhuis en de details van hun leven van alledag. (Wordt vervolgd) TV vandaag NEDERLAND I AVRO 17.00 Kinderprogramma NOS 18.45 18.55 19.05 19.45 19.50 20.00 20.20 22.30 .22.55 Kiri de Clown Journaal Van gewest tot gewest Toeristische tips Uitz. Socutera Journaal Whatever happened to baby Jane Studio Sport Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Kiri de Clown 18.55 Journaal AVRO 19.05 Geheimen der Zee: De zingende walvis NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 AVRO's Marathon- Kwis (2) 20.20 Eén man uit Rusland: filmportret v.d. cellist Mstislav Rostropovitch 21.50 Televizier Supplement IKOR KRO RKK 22.15 Kenmerk-Kort IKOR 22.20 Het Blok-BBC-doc. over mensen in Engeland die leven beneden het bestaansminimum NOS 23.35 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Journaal van gistera vond. 10.30 Uit de christelijke wereld. 10.45 Cult, magazine. 11.30 'ie 2'. 12.20 Act. maga zine. 12.50 Persoverz. 13.00-13.20 Journaal. 16.15 Journaal. 16.20 Doe. progr. 17.05 V.d. kinderen. 17.55-18.00 Journaal. (Reg progr.: NDR: 18-00 Rep. 18.30 Act. 18.45 Zandmann. 18.55 Nordschau-magazine. 19.26 TV-film. 19.59 Progr.overz. WDR: 9.30- 10.00 Sesamstrasse. 18.00 Nws uit Noordr.- Westf. 18.10 Alias Smith and Jones. 18.40 Journaal. 19.15 Kinderprogr. 19.25 Alias Smith and Jones.) 20.00 Journaal en weer- ber. 20.15 Doc. film. 21.00 Die Party. 22.00 Rep. 22.45 Journaal met comm. en weer- ber. DUITSLAND II 17.00 Kumterbunt. 17.20 Gymn. 17.30 Nws en weerber. 17.35 Lassies Abenteuer. 18.00 Magazine met rep. pn muz. 18.35 Po- lizeistation: Mutprobe. 19.10 Die Spur des Jim Sonnett. 19.45 Heute. 20.15 Act. magazi ne. Aansl.: Journaal. 21.00 Die akt. Inszenie- rung. 22.10 Journaal, comm. en weerber. DUITSLAND III WDR 9.30 Sesamstrasse. 17.00 en 17.30 Schoolte levisie. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 TV-cursus. 19.00 Zandmann. 19.05 Spaanse werkn. 19.15 Han del en verkeer. 19.45 Nws uit Noordr.-Westf. 19.55 Comm. 20.00 Journaal pn weerber. 20.15 Vor Elnbruch der Nacht. 21.55 Act. 22.15-22.20 Voordracht. BELGIE NEDERLANDS 18.15 Jevanjong. 19.30 Fabeltjeskr. 19.35 Zoeklicht. 19 40 Med. en weerber. 19.45 Journaal. 20 10 Dubbeldekkers. 20.35 Do not disturb. 22.10 Conc. ER Uil ctr.-,: ipe al. )oe e nk z fa NJ1 Westlandse bloemkoo1 1 bloemkool boter zout 4 eetl. geraspte' kaas peterselie. Maak de bloemkool schoon. De goed wassen en met de stronk beneden gekeerd in een bodemi kend water en wat zout leggen ongeveer twintig minuten gaai' De kool voorzichtig uit de men, laten uitlekken en in een overdoen. Overgiet de bloemkoo wat gesmolten boter. Strooi er geraspte kaas en fijngehakte lie over. Menutip: Cotelet Suisse, aardappelen, Westlandse bloei frambozenvla. P« gebH IP |ir 1 'IC irt rst pat no h dwe t.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 6