fwijfel over waarde ezoeken Mozambique Gefouilleerde Surinaamse voor rechter etaalwerkgevers rezen tweespalt tder werknemers Vorig jaar niet als student ingeschreven - nu toch ouderejaars 'Onbekendheid met regels voor fusie geen excuus' Hulpverlening aan Boeroendi opschorten Raadsel onbekende doofstomme jongen is opgelost 'Verdachte' van moord ontvoerd: negen maanden Verpleegster vermist 'De Witte 73' 'Militairen op passende wijze bij jubileum' Verzet tegen politie en rijden in ondeugdelijke auto Overleg over kabinet op de Antillen top/KWARTTET WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1973 bw/J BINNENLAND T3/K5 else journalist contra Kamerlid Waalkens onze parlementsredactie f HAAG In politieke kringen in Den Haag wordt steeds ernstiger ijfeld aan de waarde van het bezoek van individuele Nederlandse ode-Kamerleden aan Mozambique op uitnodiging van de Portugese rege- ;ekfe. De parlementsleden, voorgelicht door of onder toezicht van de Portu- jj® e autoriteiten, moeten zich er dan van overtuigen, dat er geen dorpen zijn i uemoord. nen se rijfels zijn toegenomen door het c van de Britse journalist Peter d e gisteren aan de leden van de Ie Kamer en aan staatssecretaris |>ind nans van buitenlandse zaken. it relaas dat de verslaggever van nday Times deed, bleek duide- ter at het onmogelijk is betrouwba- stel ormatic te krijgen. Peter Pring le ^Mozambique uitgezet, omdat hij plo had ontdekt. er r was gisteren het verslag van e ti 'weede-Kamerlid Waalkens van ?hiU'D, die ook juist uit Mozambi- wis ?as teruggekeerd, een sterk be- af dat het voor een Kameriid on- If i ijk is achter de waarheid te ko- be De heer Waalkens toonde echter ïl 'ertrouwen te hebben in de me et ngen van de Portugese autori- den en liet weten geen spoor van lordpartijen te hebben ontdekt. rdj'fractie en pelt ngen van de ARP is men intus- j ia het optreden van de heer W ens voor de AVRO-televisie en itwi mededelingen gisteren op een 39 sinferentie des te gelukkiger met lan van het Kamerlid M. W. el om ook een reis onder be- «Ding van de Portugese autoritei- maken. Fractieleider mr. W. es vindt het onjuist, dat de heer l^lel de Portugese uitnodiging ontvangen, terwijl de oud-mmis- an ontwikkelingssamenwerking, 7 Boertien de buitenlandse aange- leden in de fractie behandelt, men kan de heer Schakel overi- mid<niet verbieden toch de reis te ;nh< i. Het is verder de vraag of dr. iet jen, wanneer hij een uitnodiging s si e Portugezen had gekregen, de- jke der de omstandigheden van bij- vol) -eld de reis van de heer Waal- goe had aanvaard. ollega Waalkens, aldus de me-" bes n de AR-fractie. is een eerlijk edeiMaar hij is er duidelijk ingelo- e ei in heeft alleen wat randver- ielen geconstateerd. Er is ge- gebeurd, wat men kon voorspel- ij gelooft alleen wat men hem laten zien. Maar het is onmoge- r in je eentje in twaalf dagen ^ibied zo groot als West-Europa ,e* lorzoeken. Om dat te kunnen moet je over een complete staf itken. anders kom je niet achter irheid. Springle, met wie de heer ns gisteren werd geconfron- waardoor voor het Kamerlid die verloofd zijn, aan de moordpartij en deelnemen en zich vergrijpen aan de vrouwen', zei de VVD-er. 'Daar voor zijn ze te beschaafd'. Men wees hem er op, dat de Amerikaanse luite nant Kelly, die zich schuldig maakte aan moordpartijen in Vietnam, ook getrouwd was en dat leden van de Ge stapo eerzame burgers konden zijn. Onderzoek Peter Pringle ido' 3; 6 ad dag lgei d var 197 ibsid aan ievo soms pijnlijk? situaties ontstonden, zal vandaag een gesprek hebben met kardinaal Alfrink. Pringle zal hem vragen zijn invloed aan te wenden om de mensen in Mozambique te bescher men, die hem hebben verteld over het uitmoorden van het dorp Wiriyamu. Mogelijk kan dr. Alfrink via het Vati- caan nog iets bereiken voor de infor manten van de Britse journalist. Zijn brennen zijn bekend bij de Portugese autoriteiten, doordat de geheime poli tie in Mozambique zijn notities, band opnamen en foto's in beslag nam. In het perscentrum Nieuwspoort ver telde Peter Pringle wat hem was overkomen. Maar de heer Waalkens plaatsto zo zijn vraagtekens achter Pringles verhaal. 'Ik kan me niet voorstellen, dat Por tugese militairen, die toch ook ge trouwd zijn en kinderen hebben of Na zijn persconferentie had Peter Pringle een gesprek met de Tweede- Kamerleden dr. R. J. Kruisinga (CHU) en drs. A. van der Hek (PvdA) en met de staatssecretatis van buitenlandse zaken. Kruisinga en Van der Hek zijn van plan bij de eerste gelegenheid de kwestie-Mczambique ter sprake te brengen in de vaste Ka mercommissie voor buitenlandse za ken. Na de gesprekken met Pringle en met de uit Mozambique afkomstige paters is de overtuiging sterker ge worden. dat zo snel mogelijk een on afhankelijk internationaal onderzoek moet worden ingesteld. De vraag is echter of Portugal een dergelijke 'in menging' via de Verenigde Naties of op andere wijze zal toestaan. Ook wordt gedacht aan de mogelijkheid een gemengde Nederlandse parlemen taire missie naar Mozambique af te vaardigen. Aan bezoekjes als van de heer Waalkens (die overigens 47.000 km reisde, aan de hand van de Portu gese begeleiders) wordt weinig waar de gehecht. De commissie voor bui tenlandse zaken zal "er niets mee doen. De heer Waalkens. de juistheid van deze redenering onderstrepend, vertel de gistermorgen, dat hij onder be scherming van het Portugese leger er niet in was geslaagd een rooms-ka- tholieke priester te spreken te krij gen. 'Dat is dan heel jammer van de lange reis', was de reactie van de journalist Prigle. Hem was dat wel gelukt. Het Kamerlid wilde niet ont kennen, dat er minder plezierige din gen in Mozambique gebeuren. Maar er is nu eenmaal een oorlogssituatie, was zijn verklaring. Volgens hem werden de wreedheden bedreven door de spe ciale eenheden van de inheemse be volking zelf. Deze lezing wordt oök door de Portugezen gegeven. Peter Pringle deelde daarentegen mee, dat volgens zijn getuigen (onder meer de 15-jarige Antonio, die uit de hel van Wiriyamu was ontkomen) dat de meerderheid van de moordenaars blanke Portugezen waren geweest. Ka- Schakel merlid Waalkens: de Portugese autori teiten hebben mij verteld, dat tachtig procent van de mensen, die aan de ac ties deelnemen, niet blank zijn. Van zijn reis naar Mozambique heeft de heer Waalkens nog een overtui ging overgehouden: het is onjuist de bevrijdingsbewegingen in Afrika te steunen zoals reeds minister Boer tien deed ook niet via de Verenig de Naties. De bevrijdingsbewegingen staan namelijk onder communistische invlced. De Portugezen hadden hem een duizend veroverde Chinese wa pens laten zien. De Belgische kanunnik Houtart heeft verklaard dat het Vaticaan al jaren lang op de hoogte is van wat zich af speelt in Angola en Mozambique. De kanunnik verwijt het Vaticaan na latigheid. 'Door te zwijgen schieten zij tekort in daadkracht en in christe lijke getuigenis'. In Angola begonnen de Portugezen met hun wreedheden in 1961, in Mozambique drie jaar la ter. De Belgische kanunnik ontleent zijn gegevens aan een gesprek met de enige Afrikaanse bisschop in Angola, mgr. Eduardo Muaca. DEN HAAG (ANP) Zolang de re gering van Boeroendi geen einde heeft gemaakt aan het op grote schaal ter dood brengen en op de vlucht drijven van leden van het volk der Hutu's moet de Nederlandse regering bevor deren dat de hulpverlening van het Europese ontwikkelingsfonds direkt wordt opgeschort. Aldus de vraag, die het Tweede-Kamerlid Van der Hek (PvdA) gesteld heeft aan minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking en staatssecretaris Brinkhorst van bui tenlandse zaken. (ADVERTENTIE) inze sociaal-economische redactie HAAG De werkgevers in de metaal zijn bezorgd over de pe tegenstellingen die zich enkele maanden geleden tijdens het ilconflict tussen de industriebonden en de beambtenbonden heb- eopenbaard. beschouwing over de integratie arbeidsvoorwaarden voor hand- ers "en voor beambten in Me trovisie schrijft de Fede- metaal- en electrotechnische rie (FME) dat deze tweespalt erknemerszijde wel eens verre- e belangrijkste nasleep van dit :t zou kunnen zijn. 'Er is alle om deze ontwikkeling met be- eid gade te slaan, aldus de daarbij met name verwijzend Ie onenigheid binnen het NKV. IE wijst erop dat per 1 januari gehele groot-metaal de arbeids- iarden voor handarbeiders en ten in één stelsel zullen worden lebracht. De overeenstemming de geïntegreerde cao betreft el alleen de secundaire arbeids- tarden. Over de salarisschalen log nader overeenstemming bereikt. :t moment dat de ïntegratiege- vaste vorm gaat aannnemen :ich aan werknemerszijde een ing der geesten voor. die de ge- nderbouw 'van' de integratie aan inkelen brengt,' aldus de FME. leratie vervolgt: 'De beambten- waarvan sommige leden de in- e toch al zien als een aantas- an hun positie hebben ronduit •taan gegeven dat de lust tot in- :n hun door de opstelling van lustriebonden dams is vergaan.' et hele beginsel van de integra- -waarmee de werkgevers en de 'den beoogden de traditionele, erouderde en daardoor niet lan- emotiveerde verschillen tussen 'beiders en beambten weg te i dreigt niet veel meer dan iteriële aspect over te blijven, nu eenmaal een bijverschijnsel van het invoeren van een geïlnte- greerde cao dat er met name in de la gere functieniveaus salarisverhogin gen optreden. Dat is weliswaar niet het oogmerk van de integratie, maar het is met name bij de lagere groepen het proces wel sterk gaan beheersen. Het gevaar dreigt nu dat men terwille van het materiële gewin de beleidsfi- losofie achter de integratie maar laat voor wat zij is,' aldus de FME. Ten slotte merkt de federatie op dat de toekomst zal moeten uitwijzen 'of er ten aanzien van handarbeiders en be-, ambten van een werkelijke integratie sprake zal zijn, dan wel, of zich een heilloze splitsing tussen deze beide werknemersgroeperingen zal afteke nen'. Extra plussen: half geld op de interlokale bussen; recht op 't kopen van voorde lige koppel ingkaartjes voor bijna alle NS-vakantiedag- tochten. In juni, juli en augustus. NS-identiteitsbewijs of pasfoto en een bewijs waaruit blijkt dat je niet ouder dan 19 bent mee brengen. voordelig uit met NS Van een onzer verslaggevers S-GRAVENZANDE De rijkspolitie van s-Gravenzande heeft in samen werking met de politie in Hoek van Holland het raadsel opgelost van de doofstomme jongen die maandag in deze Westlandse gemeente werd aan getroffen. Het blijkt een 14-jarige tuinarbeider uit Marokko te zijn, die illegaal werk te op een tuinderij in Hoek van Hol land. Het is de politie niet bekend hoe lang de jongeman in ons land verblijft. De politie reed met de Ma rokkaan de wegen in de omgeving van 's-Gravenzande af om de herken ningspunten te vinden voor het vast stellen van zijn identiteit Aanvanke lijk dacht men dat de jongeman doof stom was. hoewel hij op geen enkel voor doofstommen bekend gebaar rea geerde. Toen de politie met hem in de omgeving van het Haakpad reed, gaf hij te kennen hier de weg te we ten. Op zijn aanwijzingen kwam men terecht bij een caravan op een tuin- dersbedrijf. Hier bleek hij te werken. De politie trof in de caravan nog een andere Marokkaan aan, die evenmin in het bezit is van een geldige ver blijfsvergunning. de 34-jarige A. L. M. De tuinder had na het verdwijnen van de jongeman diens kleren al uit de caravan verwijderd. De politie, die de jongen een knappe simulant noemt, had gisteren ook tips binnen gekregen van een rijschoolhouder uit Hoek van Holland en van een meisje dat een keer met hem zou zijn uit ge weest. Beide Marokkanen zijn ingeslo ten op het hoofdbureau van politie te Rotterdam, waar de vreemdelingen dienst zich voorlopig over hun ont fermt. De rechter moet uitmaken of beiden het land moeten worden uitge zet. DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft de 35-jarige Jafoe T. uit Eindho ven veroordeeld tot negen maanden wegens zijn aandeel in de ontvoering van de 27-jarige Haagse organisator Jacques Senf. De straf was overeen komstig de eis. Jafoe had met zijn broer Pieter en diens 'onbekende vriend' Jacques Senf in de nacht van 12 op 13 juni in Rijs wijk ontvoerd en hem hardhandig on dervraagd over wat hij wist van de moord op zijn ouders, gepleegd op 18 april in Den Haag. Jafoe had de paragnost Gerard Croiset ingeschakeld om zelf de moord op te lossen. Aan de hand van aanwijzingen van Croiset en de conclusies die een Haagse journalist en een fotograaf daaruit getrokken hadden, was Jafoe tot de overtuiging gekomen dat Senf als tussenpersoon van de moordenaars was opgetreden. Geholpen door broer Pieter en diens vriend ontvoerde hij Senf in een bestelauto. Senf werd geblinddoekt en in het huis van het vermoorde echtpaar een half uur ondervraagd en bedreigd voor duidelijk was dat hij niets met de moord te maken had. Met een ge broken neusbeentje en andere ver wondingen aan het hoofd werd Senf weer op straat gezet. Ministerie keurt maatregel van VU af Van onze onderwijsredaktie AMSTERDAM Studenten, die vorig jaar een plaatsingsbewijs voor een bepaalde studierichting kregen, maar daar geen ge bruik van maakten door zich niet te laten inschrijven, kunnen dit jaar wel als ouderejaarsstudenten worden ingeschreven. Ze hoeven niet opnieuw een plaatsingsbewijs aan te vragen. Wel moeten ze een verklaring van de faculteit hebben, dat ze voor de eerstejaars-tentamens zijn geslaagd. Het ministerie van onderwijs zegt dit naar aanleiding van een maat regel van de Vrije Universiteit. Het bureau studentenadministratie van de VU liet een studente, die vorig jaar met haar studie begon, maar zich niet liet inschrijven, we ten, dat ze nu niet als ouderejaars kon worden geregistreerd. Ze werd naar het centraal bureau voor aan melding in Den Haag verwezen om te proberen een plaatsingsbewijs voor het studiejaar 1973-1974 te krijgen. Zodra ze dat bewijs had zou ze bij de VU als eerstejaars student kunnen worden ingeschre ven. Ze had een plaatsingsbewijs voor het jaar 1972-1973 maar e liet zich voor dat jaar niet wette lijk inschrijven. De VU conclu deerde daaruit, dat ze geen ge bruik had gemaakt van dat bewijs en dat ze daarmee haar recht op inschrijving had verspeeld. Alleen met een nieuw plaatsingsbewijs zou ze kunnen worden ingeschre ven, maar dar. wel als eerstejaars. Het ministerie van onderwijs zegt. dat deze procedure niet nodig is. Het is mogelijk om zonder zo'n be wijs maar met een verklaring van de faculteit alsnog te worden inge schreven. Dat kan wel betekenen, dat alsnog het collegegeld over vo rig jaar moet worden voldaan. Uit het feit, dat men voor de eerste jaars-tentamens is geslaagd kan in sommige gevallen worden afgeleid, dat men ook colleges heeft ge volgd. Wanneer aannemelijk is, dat men geen gebruik heeft gemaakt van de onderwijsvoorzieningen, maar al leen maar tentamens heeft gedaan bij de universiteit, is dat college geld weer niet verplicht. ERMELO De 22-jarige verpleegster Jacoba Winter van het psychiatrisch ziekenhuis Veldwijk in Ermelo is spoorloos verdwenen van de camping Marveld in Groenlo, waar ze met vakantie was. Ze heeft een hoeveel heid medicamenten meegenomen. De groepscommandant van de rijks politie heeft namens de directeur van Veldwijk om haar opsporing verzocht De in Haarlem geboren Jacoba Win ter is 1,70 meter lang, heeft zwart haar tot op de schouders en draagt een goudkleurige bril met ronde glazen. Commissie uit SER in jaarverslag: Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Onbekendheid met de fusiegedragsregels kan door een onderneming in het geval van een overtreding van deze regels niet als een excuus of als een verzachtende omstandigheid worden aangevoerd. Aan de fusiegedragsregels is inmiddels zoveel publiciteit gegeven dat de inhoud en toepassing ervan bij fusies algemeen be kend mogen worden verondersteld. Dit deelt de commissie voor fusieaan- gelegenheden van de Sociaal-Economi sche Raad mee in haar gisteren gepu bliceerde verslag over het tweede kwartaal van dit jaar. In dat tweede kwartaal had de commissie aan het begin 65 zaken in behandeling en kreeg zij kennis van 138 zaken. In 61 gevallen bleken de fusieregels niet van toepassing. De commissie consta teerde in zeven gevallen dat de ge dragsregels ter bescherming van de werknemers waren overtreden. Eén Tijdens de nationale 'Wittefees- ten' in het Belgische Zichem, de geboorteplaats van de schrijver Ernest Claes, is Denies Kusters tot 'De Witte 73' uitgeroepen. Er waren 83 kandidaten die dongen naar de eer het meeste te lijken op De Witte, de hoofdfiguur van Claes' bekendste boek. Staatssecretaris: Van een verslaggever DEN HAAG Er is geen aanleiding voor verontrusting over de manier waarop de krijgsmacht zal deelnemen aan de feestelijkheden ter gelegenheid van het regeringsjubileum van konin gin Juliana. Dit heeft staatssecretaris Mommersteeg geantwoord op vragen van de Tweede Kamerleden Van Ei sen en Hermes (beiden KVP). De staatssecretaris zegt dat over wat de kamerleden noemen een 'demon stratieve wijziging met betrekking tot het militair huldeblijk in wat tot nu toe nationaal en internationaal ge bruikelijk was' overleg gepleegd is me de leiding van de verschillende krijgsmachtdelen. Aan het huldeblijk ligt volgens de heer Mommersteeg ten grondslag de gedachte dat de krijgsmacht op pas sende wijze bij de festiviteiten verte genwoordigd behoort te zijn. Boven een omvangrijke wapenschouw wordt de voorkeur gegeven aan een presen tatie waarbij het accent ligt op de centrale plaats die de mens in de krijgsmacht inneemt. Gekozen is voor een vorm van eerbetoon waarbij, naast een beperkt ceremonieel, verte genwoordigers van alle geledingen van het krijgsmachtpersoneel alsmede deputaties van met de krijgsmacht verbonden organisaties in de gelegen heid gesteld worden op öieer informe le en persoonlijke wijze van hun aan hankelijkheid jegens de Koningin te getuigen. Aldus het antwoord van de staatssecretaris. overtreding heeft inmiddels geleid tot een openbare berisping, én tot een openbare kennisgeving. In de vijf an dere speelden voornamelijk interpre tatiekwesties een rol. Krant Zonder de naam van de betrokken on derneming te noemen schrijft de com missie. dat ook de vraag aan de orde is geweest of de identiteit van een krant onderwerp van bespreking kan zijn in het kader van de fusiegedrags regels. Volgens de betrokken vakbond is de identiteit van een krant een we zenlijk werknemersbelang. Derhalve is deze identiteit een onderwerp voor fu- sieoverleg. Voor deze werknemers kan juist de identiteit van de krant waar voor zij werken een van de belang rijkste motieven voor de instandhou ding van dit dienstverband zijn. De commissie gaat dan verder: 'De identiteit van een krant kan in hoge mate worden bepaald door de eige naar. Om die reden kan de commissie het standpunt van de vakorganisatie begrijpen, voorzover deze alternatieve mogelijkheden tot voortbestaan van de betrokken krant in het overleg wil betrekken, alvorens een standpunt ten aanzien van een overname van de be trokken krant door een ander dag bladbedrijf in te nemen. Ook billijkt de commissie het dat de betrokken vakorganisatie zich nog vóór een eventuele fusie wil uitspreken over de vraag of de identiteit voldoende is ge waarborgd, respectievelijk welke maatregelen ter waarborging van de identiteit noodzakelijk zouden zijn. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Voor de Amsterdamse politierechter verschijnen vandaag de 26-jarige lakker K. E L. M. en diens 24-jarige vrouw A. J. S. M„ die zich in novem ber 1972 zouden hebben schuldig gemaakt aan verzet tegen de politie. Het uit Suriname afkomstige echtpaar diende na de confrontatie met de politie een klacht in tegen de betrokken agenten, door wie het zich mishandeld en beledigd voelde. EM De sludic over de herin van het Land van Maas en waarbij een dozijn gemeenten ken is. zal worden uitgesteld, •rsnee zijn de gemeenten met 'ovinciaal bestuur van Gelder- an oordeel dat opschorting wen- 5 tot na het het verschijnen memorie van antwoord inzake twerp-Gewestwet. De minister van justitie, mr. A. A. M. van Agt, liet vorige maand in een brief aan de Tweede Kamer weten dat na een onderzoek naar onder meer deze klacht besloten is de Amsterdamse politieman nen niet te vervolgen. Ook an dere klachten, die alle betrek king hadden op mishandeling van Surinamers en gastarbei ders, zullen niet resulteren in maatregelen tegen de politie De in Nederland verblijvende Surinamers en organisaties als het Surinaams bevrijdings front (Subefro) hebben op die brief verontwaardigd gerea geerd. Het Subefro liet weten dat de Surinamers in Neder land vogelvrij zijn verklaard Beledigend Minister Van Agt erkende in zijn brief dat met name de wijze van fouillering door de arrestanten als beledigend kan zijn ervaren. Tot zogenaamde scherpe fouillering mag daar om voortaan alleen worden overgegaan met toestemming van een hulpofiicier van justi tie. Ook de klacht van het echt paar M. was voor een belang rijk deel gebaseerd op de wijze van fouillering van me vrouw M. door agenten van het politiebureau Spaarndam- merstraat. Op vragen van het Tweede-Kamerlid dr. v H. J. Roethof «PvdA) over de gang van zaken rendom de arresta tie van het echtpaar M.. ant woordde minister Van Agt in januari dat de Amsterdamse politie mevrouw M. beter niet had kunnen fouilleren. De mi nister liet weten dat ook het openbaar ministerie de wijze van fouillering in het onder havige geval veroordeelde. De gevolmachtigd minister van Suriname, dr. J. V. D. Po- lanen. gaf na het incident van het echtpaar M. een communi qué uit dat ernstige verwijten aan het Amsterdamse politie korps bevatte. In de bood schap van minister Polanen stond onder meer te lezen dat Surinamers in Nederland steeds meer het gevoel krijgen te leven in een gemeenschap met latent racistische trekken. Een gesprek tussen minister Polanen en de Amsterdamse officier van justitie mr. J. F. Hartsuiker heeft overigens even weinig resultaat opgele verd als het onderzoek door de rijksrecherche. Minister Polanen lijkt al een belangrij ke verbetering te verwachten van opneming van Surinamers m het Amsterdamse politie korps. Het echtpaar M. werd in Am sterdam aangehouden, omdat de auto waarin het reed de politie ondeugdelijk voor kwam. Het echtpaar zou ge weigerd hebben mee te gaan naar het politiebureau. Naar minister Van Agt in antwoord op de vragen van het Kamer lid Roethof meedeelde, werd de weigering 'gevolgd door heftig verzet, zowel door de heer M. als door zijn echtge note'. Volgens minister Van Agt had een van de politie agenten daarbij letsel opgelo pen. Mevrouw M. werd vervolgens op het politiebureau tot op de huid gefouilleerd met mede werking van mannelijke agen ten. Volgens minister Van Agt wilde mevrouw M. zich niet laten fouilleren door een vrouwelijke agent en werd daarop de hulp van mannen ingeroepen. Na de fouillering moest mevrouw M. zich in het Binnengasthuis onder behan deling laten stellen, volgens de minister omdat ze over stuur was. Zowel de heer M. als zijn vrouw moet zich vandaag ver antwoorden voor verzet tegen de politie; de man staat bo vendien terecht omdat hij zou hebben gereden in een auto die niet in goede staat van on derhoud verkeerde. De auto is na de aanhouding van het echtpaar in beslag ge nomen. Het echtpaar M. zal worden verdedigd door de eveneens uit Suriname afkom stige Amsterdamse advocaat mr. L. J. G. Voorn, die enige tijd geleden de behandeling van Surinamers op het politie bureau in de Warmocstraat hekelde. Van een verslaggever Willemstad Vandaag ontvang de Antilliaanse gouverneur drs. B. m. Leito de fractieleiders van de politie ke partijen om te bespreken op welke wijze een kabinet geformeerd moet worden. 'Papa' Godett, van de arbeiderspartij Frente Obrere, die zich bij de verkie zingen op 3 zetels wist te handhaven heeft verklaard dat zijn partij bereid is zitting te nemen in een kabinet waarin vertegenwoordigd zijn de NVP (5 zetels), de Arubaanse MEP (5 ze tels) en de vertegenwoordigers van Bonaire en de bovenwindse eilanden. Een dergelijke regering zou de steun hebben van 15 van de 22 Statenleden. Julio Evertsz, de leider van de Natio nale Volkspartij en voorzitter van de Antilliaanse sectie van de Koninkrijks commissie. die als premier wordt ge noemd, heeft verklaard dat wanneer de Arubaanse MEP. die de grote win naar van de verkiezingen is en die een aparte status voor Aruba wil, onder die aparte status een sterke positie voor dc diverse eilandgebieden ver staat, zij op één lijn ligt met zijn par tij- Wanneer de MEP echter beoogt Aru ba buiten de eenheid van de zes eilan den te halen, 'moeten wij van Curagao deze wens respecteren en voor onszelf beslissen of de onafhankelijke status gunstig voor ons is en dan moeten wij in de besprekingen met Nederland hierover alleen voor onszelf praten'. Gouverneur Leito heeft een telegram aan dc vakbonden gezonden, waarin hij zegt dat de beste manier om het sta kingsconflict op te lossen is een uit spraak van het hof van justitie te vra gen. De vakbonden willen dat de op 18 juli afgekondigde prijsmaatregel op 13 juli van kracht wordt en dc prijzen dus gebaseerd worden op het prijspeil van die datum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5