APPELSAP Politie onderzoekt daden van Agnew UW Amerikaanse piloten vergisten zich weer SER-Kroonlid ziet niets in studie over inkomensverdeling !n deze krant WASAUTOMATEN srzon vraagt uitstel in betaling bondsbestuurders Ir Sowjet-Unie p Kamerlid gelooft niet in moorden Finse matroos vroeg tevergeefs om doktershulp deze week bij Wegens vermeende omkopingafpersing tn belastingfraude Ned. Bank brengt disconto op 7h pet Grivas schrijft Mevrouw Vakis krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers Leidse Courant f CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Lctraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Vvo~ - wPl'US 1973 54ste jaargang no. 108 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 HAARLEMMERSTRAAT 250 LEIDEN Alle bekende merken v.a. 499,- Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur „iECHT Gerzons Modema- jöjnen is van plan uitstel van .idling aan te vragen. Uiterlijk daag zal beslist worden over -aanvraag tot surseance, aldus ïcteur P. A. F. Perk. Zoals be- d heeft de Amsterdamse tex- agent Van Geuns namens twee ielfabrieken het faillissement Gerzon aangevraagd. jn gisteren uitgegeven communi- zegt de Gerzon-directie: 'Mede 'olge van de operaties die Ger- i het verleden heeft moeten on- in, is de financiële positie van xijf sterk uitgehold. Ter finan- van het tekort aan lang ver werd een beroep gedaan op ministerie van economische za- voor een langlopend krediet. Nu leze aanvrage afwijzend is be- t, hoopt het bedrijf middels een eance van betaling de gunstige van zaken te continueren en door in staat te zijn met enige n van derden haar crediteuren te edigen'. heer Perk zei als toelichting op communiqué, dat dinsdagmiddag jerig met de vakorganisaties van chten is gewisseld. Concrete af- Q ken zijn niet gemaakt. Het wach- is op de benoeming van een be- i en i [voerder. Het is de bedoeling de nen tot opening van twee zoge nde Gerzonnettes (in Amsterdam- lus Td en in Hilversum) en de uitgifte personeels-certificaten gewoon te zetten, aldus de heer Perk. verleg met een te benoemen be- Ivoerder zal getracht worden van le banken nieuwe kredieten te [en. Volgens de heer H. L. Frans- b secretaris van de NW-bedrijfs- IB ,.Mërcurius, zijn de inventaris en óederen van Gerzon reeds als on- m and aan de banken gegeven. 'Wij de plannen om Gerzon te red- in de weg staan, maar wel wij enkele maatregelen moe- lemen', zei de heer Franssen. :t tot een liquidatie van Gerzon imen, zal men van de kant van inden in de eerste plaats letten it veilig stellen van een afvloei- igeling voor het personeel. ECHT Een delegatie van de iNW, NKV en CNV aangeslo- luwbonden zal op uitnodiging Russische bond van arbeiders 5 bouwnijverheid een tiendaags Ik brengen aan Rusland. De dele- L die vandaag naar Rusland is ver ken, bestaat uit zes man, onder [de voorzitters van de drie bonden. Is voor de eerste keer dat een atie van bij de vakcentrales aan- ten vakbonden een studiereis Rusland maakt. Eerder brachten la ties van de drie vakcentrales eken aan Oosteuropese landen, jacht wordt dat de Nederlandse fondsbestuurders hun Russische ;a's voor een tegenbezoek zullen digen. MKpei kan me niet voorstellen dat ;ugese militairen, die toch ook iuwd zijn en kinderen heb- of verloofd zijn, aan moord- ijen deelnemen en zich ver in aan vrouwen. Daarvoor te beschaafd'. VVD-Kamerlid H. P. H. Waal- kens, terug uit Mozambique. luien tsselende bewolking en plaat- lijk enkele buien, mogelijk irgezeld van onweer en flinke indstoten. Geleidelijk minder uien. Matige tot krachtige, aan e kust eerst nog harde tot ormachtige westelijke wind. iinimum temperaturen rond 11 dol raden, maximum ongeveer 19 raden. !k7oorultzichten voor donderdag i vrijdag: droog, vrij zonnig ie( n hogere temperaturen. 'orgen zon op: 05.14 onder: 20.16 maan op: 17.42 onder: 00.21 ftkunst-expositie In het perscentrum Nieuwspoort ontstond gisteren een discussie tussen het VVD-Kamerlid Waaikens en dc Engelse journalist Peter Pringle over het Portugese optreden in Mozambique. De heer Waaikens, net terug van een bezoek aan Mozambique, acht de Portugezen te beschaafd voor moordpartijen, waarvoor Peter Pringle zegt de bewijzen te hebben. Zie verslag op pagina 5 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De 42-jarige Finse matroos A. K. Rautianen, is in Rotter dam overleden, nadat twee huisartsen geweigerd hadden hem te onderzoe ken. Volgens dokter D. Hausdorff is in principe elke arts vrij om wel of niet te komen als een zieke hem ont biedt. Dokter H. Huisman die even eens niet op het verzoek van de ma troos in ging om hulp te verlenen, dacht dat zeelieden onder de GGD vielen. Dokter Hausdorff noemde dit geval overigens typerend voor een lek in de gezondheidszorg. 'Theoretisch is het inderdaad mogelijk, dat mensen uren moeten bellen voordat een dokter komt. Wij zijn formeel niet verplicht op elke melding af te gaan. In de praktijk hangen onze beslissingen af van de duidelijkheid van de melding. Als de politie ons belt bijvoorbeeld, gaan we zeker. Maar in dit geval was de melding erg onzuiver'. Dokter Huisman onderschreef deze mening in grote lijnen. 'Ik meen niet, dat ik ver antwoordelijk ben voor alle zeelieden die in Rotterdam verblijven. Boven dien gaat het vaak om dronken geval len'. Prof. dr. L. Burema, directeur van de geneeskundige dienst, bij welke in stelling de Fin ook om hulp heeft ge vraagd, stelt dat in Rotterdam enkele huisartsen praktizeren, die zich voor namelijk bezighouden met de hulpver lening in de haven. Dokter Hausdorff: Maar als iemand zich echt ziek voelt, kan hij zelf rechtstreeks naar Dijkzigt gaan. Sectie heeft inmiddels uitgewe zen, dat de Finse matroos is overle den aan een ontstoken lever. De Tilburgse hoogleraar, die voorzit ter is van de SER-commissie die zich met de samenstelling van het rapport over de inkomenspolitiek bezighoudt, zei dit gisteren in een interview met Trouw/Kwartet. De grote moeilijk heid bij de samenstelling van dit rap port is volgens de Tilburgse hoogle raar dat niemand,, ook Adri de Boon, waarnemend voorzitter van het NW, niet durft aan te geven wat precies een rechtvaardige inkomensverdeling is. Uit het cijfermateriaal dat de commis sie heeft verzameld bleek bijvoorbeeld dat de inkomensverschillen in ons land zo gek groot niet zijn. De ver houding tussen het minimumloon en het gemiddeld inkomen van de tien procent hoogste inkomenstrekkers be draagt 1:3%. 'Het NW durft zich er echter niet over uit te spreken of de ze verhouding rechtvaardig is of niet. Wel wordt er van die kant op gewe zen dat zich binnen die tien procent van de hoogste inkomenstrekkers gro te verschillen voordoen, zodat de ver houding tot 3%in feite niet deugt. En zo komen we geen stap verder,' aldus prof. Schouten. Hij is het met de vakbeweging eens PHNOM PENH (Reuter, UPI, AP) Voor de tweede maal binnen 24 uur hebben Amerikaanse bommenwerpers hun bommen op be vriende Cambodjaanse stellingen afgeworpen. Ditmaal werd een eiland in de rivier de Mekong getroffen. Acht Camb'odjanen werden gedood en 16 gewond. Zie verder pagina 8 Het eiland ligt op slechts 8 km van Neak Luong, dat maandag per vergis sing werd gebombardeerd. De Ameri kaanse ambassade verklaarde gisteren dat door die vergissing 137 Cambodja- nen om het leven kwamen en 268 an deren werden verwond. Eerder op de dag hadden officieuse schattingen het aantal slachtoffers (doden en gewon den) op 700 gesteld. De nieuwste vergissing werd veroor zaakt door jachtbommenwerpers van het type F-lll. Zeventien huizen wer den verwoest. De twee Amerikaanse vergissingen werden begaan een rui me week voordat alle amerikaanse bombardementen op Cambodja op last van het Congres moeten worden ge staakt. De Amerikaanse luchtmachtattaché in Phnom Penh, kolonel David üpfer, die Neak Luong bezocht, vier uur na dat het was getroffen, vertelde giste ren op een persconferentie dat hij in de hoofdstraat van het stadje een reeks van dertig bomkraters had ge zien. De kraters waren drie meter breed en een meter diep. Volgens Op- fer werd de vergissing begaan door slechts één toestel - een B-52, zoals eerder in Washington is meegedeeld, de B-52's voeren doorgaans bommen van 30 ton met zich mee. De plaatse lijke legerbasis en de wijk waar de militairen met hun gezinnen wonen, waren het zwaarst getroffen. VERBOD Inmiddels heeft het Amerikaanse hooggerechtshof een nieuw verzoek ontvangen de bombardementen op Cambodja opnieuw te verbieden, zoals rechter Douglas in zijn eentje had ge daan. Het nieuwe verzoek is afkom stig van het congresüdinevrouw Eliza beth Holt/man, maar zal waarschijn lijk door het hof worden genegeerd totdat zijn zomervakantie (en de bom bardementen) voorbij is. Wel zal van daag een federaal gerechtshof in New York zich op verzoek van me vrouw Holtzman on de vijf lucht machtofficieren beraden over de vraag of de bombardementen legaal zijn en moeten worden verboden. (ADVERTENTIE) gezond en lekker fles 0,68 liter spaar mee voor 6gsvel kop en schotels f8,95+35sterretjes WASHINGTON (Reuter, AP, UPI) De regering-Nixon heeft gisteren op nieuw een harde slag gekregen door de onthulling dat tegen vice-president Agnew een officieel onderzoek wordt ingesteld wegens mogelijke omkoping, afpersing en belastingfraude. Het nieuws schokte Washington, dat juist de laatste dagen van de Waterga- te-verhoren beleeft. Agnew, die niet betrokken schijnt te zijn bij het Wa- tergate-schandaal, heeft bekendge maakt dat hij van het« officiële onder zoek op de hoogte is gesteld. Agnew wilde alleen maar zeggen dat hij on schuldig was, vertrouwen had in de Amerikaanse rechtspraak en erop ver trouwde dat zijn onschuld zal worden aangetoond. Ook het Witte Huis wei gerde commentaar. Volgens de Wall Street Journal hou den de beschuldigingen tegen Agnew verband met het gunnen van contrac ten door de staat Maryland in de ja ren 1967-68, toen Agnew gouverneur was en van federale contracten in Maryland door het bureau algemene diensten, sinds Agnew vice-president werd. Steekpenningen De Wall Street Journal schrijft dat het onderzoek in januari begonnen is en zich aanvankelijk beperkte tot steekpenningen, die door aannemers, bouwbureaus en architecten zouden zijn gegeven aan ambtenaren van Bal- timore County, waar Agnew zijn poli tieke carrière begon. In de afgelopen maanden werd het onderzoek uitge breid tot staatscontracten. Van onze sociaal-economische redactie TILBURG Prof. dr. D. B. J. Schouten, Kroonlid van de SER, meent dat de Sociaal-Economische Raad zijn opdracht een studie te maken over de inkomensherverdeling beter kan teruggeven. De SER heeft zich nu tweëeneenhalf jaar met dit vraagstuk bezighouden, maar er is niemand die over dit vraagstuk een bruikbare gedachte kan for mulieren. In totaal zouden drie politieke figu ren steekpenningen hebben aangeno men. Eén van hen, William Fornoff, heeft nauwe betrekkingen met Ag new. Volgens de Washington Post, wordt ook een onderzoek ingesteld naar personen, die destijds Agnews "Er vin Wfleht verkiezingsfondsen beheerden: twee bankiers uit Annapolis en Baltimore. De Wall Street Journal wijst erop dat een onderzoek nog niet betekent dat Agnew in staat van beschuldiging wordt gesteld. Spiro Agnew: onschuldig dwingen vertrouwelijke documenten af tc geven. Zou dat wel gebeuren, dan zou het presidentschap 'ernstige en onherstelbare schade' lijden, 'dan zal het vanaf dit moment niet meer mogelijk zijn dat een president van de VS zijn werk doet. 'Het karakter van dat ambt zal fundamenteel wor den veranderd en de gehele structuur van de regering - afhankelijk als zij is van een scheiding der machten - zal schade gedaan worden'. Bandopnamen dat er zich binnen die tien procent grote verschillen voordoen. Maar voor het macro-economische beeld van ons land acht hij die van niet zo'n groot belang. 'De nivellering van die uit schieters levert iedere Nederlander hooguit een paar gulden op,' aldus prof. Schouten. Hij vindt dit geen re den om het uitbrengen van het rap port op te houden. 'Maar helaas zijn er over het werkelijke probleem van de inkomensnivellering geen bruikba re gedachten. Er is alleen maar een leegte. Het is daarom beter er maar mee cp te houden,' aldus prof. Schou ten. Prof. Schouten noemt het een grote vergissing dat de vakbeweging de in komensnivellering hoog in haar vaan del heeft geschreven. Mede als gevolg daarvan vreest hij een versukkeling van de SER en een versukkeling ook van de vakcentrales. In een oplevende klassenstrijd is voor deze instituten geen plaats, aldus prof. Schouten. Zie pagina 7 AMSTERDAM De Ncderlandsche Bank heeft gisteren het disconto ver- hoogd van 6% tot 7% procent. Het is de vierde verhoging in ruim twee maanden tijd. Tot 4 juni stond het of ficiële tarief waartegen banken van de Ned. Bank kunnen lenen nog maar op 4% procent. Het percentage van 7% is een record. Komt het zover dan zullen de onder zoekers waarschijnlijk geconfronteerd worden met de leer van de scheiding der machten, de leer die door Nixon ook gehanteerd wordt in de affaire Watergate. Nixons advocaten beriepen zich gisteren op deze stelling, toen zij schriftelijk voor een federale rechter in Washington uitlegden waarom de president geweigerd heeft de bandop namen van gesprekking in het Witte Huis ter beschikking te stellen van Watergate-aanklager Archibald Cox. De 33 bladzijden beslaande argumen ten zeiden dat de rechtbank niet de bevoegdheid heeft de president te De rechter bepaalde dat Nixons en Cox' advocaten op 22 augustus hun zaak mondeling kunnen bepleiten. Cox kreeg tot maandag de tijd schrif telijk te reageren op Nixons argumen ten. De senaatscommissie van onder zoek in de affaire-Watergate, die ook graag de bandopnamen wilde onder- Ook bidden voor mevrouw Watergate NIEUWVEEN Tijdens een vormplechtigheid in de r.k. pa rochie van Nleuwveen waren de vormelingen uitgenodigd om zelf voorbeden te maken. Het informatiebulletin van het bis dom Rotterdam vertelt, dat naast andere zeer originele ook deze uit de bus kwam: 'Laten we bidden voor de vrouw van mijnheer Watergate, die het de zer dagen wel erg moeilijk heeft'. (Watergate is het gebouw van de Democratische partij in de Verenigde Staten Red.). NICOSIA (AP). De Cypriotische generaal Grivas heeft in een brief aan de vrouw van de door zijn onder grondse EOKA-beweging 'gearresteer de' minister van justitie geschreven dat het leven van haar man niet in gevaar is. Grivas schreef dat minister Vakis was ontvoerd omdat hij geen ontslag had genomen uit de regering- Makarios en daarom 'verantwoordelijk is voor wat tegenwoordig op Cyprus gebeurt'. De tekst van Grivas 'brief' werd afge drukt door het Grivas gezinde dagblad Ethniki. Minister Christos Vakis werd dertien dagen geleden ontvoerd uit zijn woning door twee gemaskerde mannen. De generaal wees erop dat als Makarios Grivas 'voorwaarden in willigt de minister zal worden vrijge laten. Grivas stelde Vakis mede-verantwoor delijk voor de slechte behandeling, die gearresteerde leden van zijn bewe ging ondergaan. 'Als u zijn er honder den vrouwen, moeders en familiele den, die erger leed ondergaan dan u, wegens de marteling van hun gelief den door de pseudo-staat van de gou verneur van Cyprus, waaraan uw man deelnam', aldus Grivas' brief. Zie ook pagina 9 zoeken, heeft besloten nog even te wachten met gerechtelijke stappen te gen Nixons weigering. Zij wil eerst de argumenten van Nixons advocaten bestuderen. De commissie ondervroeg gisteren oud-minister van justitie Richard Kleindienst, die verklaarde dat hij er van overtuigd was dat de toenmalige adviseur John Dean Nixon de ernst onder ogen zou brengen van de affai re-Watergate, die hij een ernstig mis drijf noemde, dat het politieke b stel in de VS tot in het hart had getrof fen. Dean had hem beloofd naar de president te zullen gaan. Kleindienst vertelde ook dat hij Ehrlichman ge waarschuwd had tegen inmenging in het onderzoek van de grand jury. Kleindienst dreigde naar Nixon te lo pen als Ehrlichman rechtstreeks in structies bleef geven aan zijn onder minister. Pas toen stopte Ehrlichman, die ondervraging van Maurice Stans- die Nixons verkiezingsgelden ophaalde - wilde voorkomen. Binnenland Tocli ouderejaars 5 Missie naar China 6 Buitenland Fusie Egypte-Libië9 Kerk Actie voor Noord-Ierland 2 Sport Benefiet bedenkelijk11 Economie Winst Estel stijgt 8 Nieuwe boeken 2 Men schrijft ons 2 Kerk In de wereld2 Radio en tv Strips, feuilleton r. Recept 6 Puzzel 6 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Weer. oproep loeristen7 Familieberichten8 Beurs 13 'Mam, hebt u die pop gezien, die ik twee jaar geleden van tante Truus kreeg voor mijn verjaardag?' \m noleer als nieuwe abonnee naar Inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats.- Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Lelden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1