Andreiko leidt opnieuw alleen BEDENKELIJKE BENEFIET eugdvoetbal snel achter geraakt is jaak Swart: 'Ik ben Itijd ondergewaardeerd' Drie roeiploegen naar titelstrijd in Moskou Verrassend verlies van Efim Gelier Cl: EN: Forse winst van Feyenoord Sporttoto V/K.WIARTET WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1973 SPORT T9/K11 \cied voelt waardering pas echt bij afscheid fnze speciale verslaggever flERDAM Nog één maal zwenken de schijnwerpers massaal in de richting van Sjaak Swart. pond voltrekt zich dat uitzinnige ritueel in het duel met lie-t Engelse Tottenham Hotspur. Een [ren dat voor Sjaak Swart, de 35-jarige oer-Ajacied, veel te vroeg komt. Zelf heeft hij zijn ver- n om dóór te gaan, 0111 te blijven voetballen, nooit verheeld. Hij, dat is geen geheim, is nu één bezeten van de sport, van zijn beroep en van zijn club, Ajax, die hij vijfentwintig jaar lang :Swart treedt met weemoed uit de van de voetbalprofs. Uit zijn recente bezigheden peurde hij clusie dat hij zijn voetbal-acti- n ook binnen de Ajax-sferen id kunnen verlengen. Nochtans eert het grootscheepse adieu, n erecomité heeft voorbereid en royale compensatie voor het ële verlies dat Sjaak Swart omdat hij niet meer voetbalt jaren die hij nog met voetbal illen vullen. ijzelf: 'Ik ben blij met dat geld. ik er iets mee wil beginnen ater, hoewel ik me nog steeds aliseer hoeveel er nu werkelijk zal komen. Daar denk ik ook nig mogelijk aan, omdat ik ei- tegen de dag van mijn af- opzie. Ik weet namelijk dat er end veel voor me wegvalt, wan- k na vandaag niet meer bij hoor. Hoeveel precies kan ik sggen omdat ik tot dusver nog getraind heb en nog steeds het ad dat ik er wel bijhoorde'. herwijze heeft men Sjaak Swart 0 zonder meer willen laten Memoreert ook de voorzitter ectie betaald voetbal van de Mr. Jacq Hogewoning: 'Daar- Sjaak Swart een te unieke lier' Een rekbaar begrip. Jack anten, elftalbegeleider van het ands elftal: 'Uniek in de zin 'wisselende' rechterspits. Nie- heeft zoveel retourtjes naar gehad als Sjaak Swart. Dan (j er weer bij en dan viel hij af. Hij accepteerde dat zonder Het is ook typisch Sjaak Swart, vorig jaar nog zonder proble- neeging naar Tsjechoslowakije, wij helemaal omhoog zaten. Swart is voor mij nog één van Jiinig echte clubmensen, die ik m in het betaalde voetbal'. Swart was inderdaad een speler g warm liep voor Ajax, maar de iële aspecten van zijn bestaan ui- als prof-voetballer niet ne- Illustreert zijn oud-clubgenoot Muller: 'Sjaak was natuurlijk jax en Ajax van Sjaak. Maar het gemakkelijk gezegd: een echte an. Sinds de invoering van het de voetbal heeft Sjaak zijn por- gekregen. Het is overdreven stellen dat hij de amateur is en temidden van de gelouterde ofs. Als hij destijds belangrijk geld bij Feyenoord had kunnen tien was hij echt wel gegaan. Ik Touwens zeggen dat Sjaak een 1 was die zijn geld ook echt ver want hij werkte er ongeloof- rd voor. Dat hij nu de benefiet en andere jongens met grote verdiensten voor Ajax op een heel an dere manier vertrekken dat is nu één maal het geluk, dat sommige mensen in hun leven hebben. Ik gun het Sjaak van harte. Want alleen om hem kom ik vanavond naar het stadion'. IDEAAL Ajax beschouwde Sjaak Swart als een kind van de Meerclub. Zo heette dat althans voor de buitenwacht Zo ac cepteerde Sjaak Swart ook zijn rol in het Amsterdamse voetbal bed rijf. Al zegt het bestuurslid Jaap Hordijk nu: 'Sjaak is altijd een ideale werknemer van ons geweest. Hij maakte nooit problemen. Sjaak is door de jaren heen altijd dezelfde gebleven. Eén keer maar heb ik hem echt kwaad ge zien. Dat was toen Rinus Michels hem in de Europa-Cup-finale op Wembley in de rust verving. Dat was een enor me slag voor hem'. Sjaak Swart pantserde zich slecht te gen de kritiek, die hij als component van de tot de belangstelling van de Avereldpers doorgedrongen formatie kon venvachten. Herinnert Ton Pronk, de ex-Ajaoied, zich: 'Hij erger de zich mateloos aan die kritieken. Dan kwam hij op de training en dan zei hij niets anders dan: Nou, die kan er niets van en die kan er ook niets van. Tegelijkertijd gooide hij er op de training nog weer een schepje bo venop. Hij wilde zich altijd revanche ren. Hij was nu eenmaal een slecht verliezer. Zowel op het voetbalveld als bij het kaarten. Niettemin was hij met iedereen de beste kameraad. Je kon altijd op hem rekenen.' En Bennie Muller: 'Sjaak was geen beste verliezer. Maar ik verlies ook niet graag. Je hebt nu eenmaal pretti ge winnaars een slechte verliezers. Sjaak was een felle, maar in het veld viel d&t toch wel mee. Het was echt niet zo dat je geen verberg had tegen zijn scheldkanonades' Sjaak Swart zelf: laas altijd wel pertimente onjuisthe den. Er werden mij dingen verweten, die niet reëel waren. Dat irriteerde mij. Lang heb ik inderdaad gedacht dat men mijn spel niet wilde waarde ren. Pas nu ik zie wat er bij mijn af scheid voor mij wordt gedaan zeg ik ja, die waardering is er toch wel voor de oude meester'. Advies technische commissie: 'Niet gaan' DEN HAAG Nederland zal in de strijd om de Europese roeikam- pioenschappen, die van 29 augustus tot en met 2 september in Mos kou wordt gehouden, met drie ploegen aanwezig zijn. Het betreft de nummers twee zonder stuurman, vier zonder stuurman en achten. Het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Roeibond heeft naar aan leiding van het unanieme advies van de technische commissie voor het he renroeien, geen ploegen uit te zenden naar Moskou aangezien de gebruikelij ke maatstaven niet is voldaan, zich uit voerig met de technische adviescom- misie beraden. Het bestuur heeft, met instemming van deze commissie besloten toch de twee zonder stuurman van Willem III (Benecke-Steenkist), de vier zonder stuurman van Asopos (Maan, Van den Ende, Hulsten Schouten) en de acht van Aegir (Voetelink, Oort, Vos, Grond, Wolters, Jonker, Van der Hey- den, Filippo en Klein) af te vaardigen ten einde de roeiers en coaches bij hun inzet tot het bereiken van goede resultaten behulpzaam te zijn. Het be stuur acht het met oog op de toekomst van belang op dit moment het oontact met de overige landen niet te verbre ken. SJAAK SWART houdt de Europa Cup vast tijdens de rondrit door POUL ANNEMA Amsterdam na de overwinning op Inter Milan. Eén van de populairste voetballers van Nederland zal vanavond in het Olympisch Stadion van Amsterdam op een ongetwijfeld grootse manier af scheid nemen. Sjaak Swart, vaak de laatste amateur in de profwereld ge noemd, gaat Ajax verlaten. En dat gaat gepaard met tal van stunts en festiviteiten, waarin een benefietwed strijd tussen Ajax en het Engelse Tot tenham Hotspur centraal zal staan. Hoewel de organisatoren hardnekkig blijven praten over een ereduel voor de scheidende Ajacied, is het evene ment wel degelijk een benefiet. Want als straks het feestgedruis is gekal meerd, zal het inkomen van Swart met ongeveer een kwart miljoen gulden verhoogd zijn. Bovenal dit: Sjaak Swart is ook op zijn afscheidsdag nog een unieke spe ler met een niet te onderschatten ver dienste voor het hele Nederlandse voetbal. Hij beleefde met Ajax de grootste triomfen op Europees niveau en acteerde onder maar liefst vier bondscoaches in het Nederlands elf tal. Hoewel hij soms een slecht verlie zer tvas, het woord kritiek voor hem nautvelijks bestond en zijn rancune vaak ondoordacht ver doordreef, toon de hij altijd zijn bezetenheid van het voetbalspel en een in de beroepssport ongekende aanhankelijkheid aan zijn club. Sjaak Swart heeft het Neder lands voetbal omhoog helpen stuwen tot het niveau, waarop het zich mo menteel bevindt. En dat is een grote verdienste. Als iemand dan ook op een luisterrijk afscheid van het topvoetbal recht heeft, is dat Sjaak Swart wel Daarom geen bedenkingen als zijn laatste op treden tot een echte erewedstrijd be perkt zou zvjn gebleven. Maar het or- ganisattiecomitè heeft gemeend dat ereduel de vorm van een benefiet te moeten geven. De opbrengst van het festijn van vanavond gaat naar Swart. Het publiek heet in dit geval de goe de gever. Afgezien nog van het feit, dat de aankondiging over het optre den van wereldvoetballers als Pele en Eusebio zoals verwacht veel te voor barig is gebleken, heeft de hardnekki ge propaganda rond die 'erewedstrijd' bij het publiek de schijn geioekt alsof het er niet om ging een benefiet te organiseren. Een werknemer, die even bezeten van zijn werk even vriendelijk en even trouw aan zijn baas tot zijn 65ste jaar zijn minder publiciteit trekkende vak uitoefent en dan met een kleuren televisie of een gouden handdruk ivordt uitgerangeerd, moet en mag van de 'gouden klapper' van vana vond een wrange smaak in de mond krijgen. Toegegeven, Swart heeft de voetballerij als bron van inkomsten pas erg laat ontdekt. Pas de laatste jaren kwam zijn salaris in enige ver houding met de verdiensten van zijn collega's bij Ajax te staan. De salaris correctie, inclusief premies, zal onge twijfeld een vergelijking met het ge middelde inkomen van een doorsnee toeschouwer bij een voetbalwedstrijd glansrijk kunnen doorstaan. Maar dat gaat in feite Swart alleen aan. Een benefiet, zeker in deze situatie, wekt wrevel op. En die wordt nog verhoogd doordat voor Swart- met be trekking tot dit inkomen allerlei be lastingfaciliteiten zijn versierd, leder een zal helaas, dat wel een fiks deel van zijn inkomsten naar de over heid moeten brengen. Er zijn schrij nende gevallen bekend van voor wie de belastingdruk ongehoord zwaar is. De uitzondering, die juist in dit geval gemaakt wordt, is dan ook in zijn ge heel niet te verkopen. Het betaalde voetbal worstelt met een chronisch geldgebrek. FC Amsterdam, die de be nefiet voor Swart met jaloerse blik ken zal volgen en a.s. zondag tijdens de eerste competitiewedstrijd de na weeën hiervan in de publieke belang stelling zal ondervinden, weet er alles van. Maar het voortbestaan van die club'is mede door het uitblijven van financiële steun en belasting facilitei ten hoogst twijfelachtig geworden. Daarom is het in hoge mate bedenke lijk, dat juist de voorzitter van de sectie betaald voetbal, mr. Hogewo ning, zich als voorzitter van het orga nisatiecomité voor deze benefiet zo sterk inzet. Zijn bestuur wenste deze zomer de handen af te houden van de door (en voor!) Piet Fransen in Gro ningen georganiseerde benefiet. In de zaak Swart valt blijkbaar ongetwijfeld meer persoonlijke eer te behalen. Voor Hogeivoning zijn er in het be taalde voetbal belangrijker werkzaam heden te verrichten dan activiteiten te ontplooien in zo'n subjectieve aan gelegenheid. Wellicht kan hij zich nu in gaan spannen om te voorkomen dat het afscheid van de speler tot een luisterrijke erewedstrijd beperkt blijft. Want een dergelijke benefiet hoort in deze tijd taboe te zijn. On danks Sjaak Swart, ondanks het opge smukte eerbetoon, dat gevaarluk dicht bij persoonsverheerlijking ligt. Al is een dergelijk evenement tot op zekere hoogte hem van harte gegund. GERRIT DEN AMBTMAN HOOGEZAND Na de vijfde ronde van het internationale KSH-damtoer- nooi te Hoogezand gaat de Rus Andris Andreiko weer alleen aan de leiding. Ook Jan de Ruiter ondervond hoe sterk en hoe all-round de oud-wereld kampioen is. De Ruiter werd namelijk verslagen in zijn favoriete spelgenre. Andreiko verraste kort na de opening met een afwikkeling, die de Devente- naar een eenzame voorpost in het cen trum liet. Hoe tactisch deze manoeuvre van An dreiko wel was, bleek in het verdere verloop van het spel. De Ruiter moest om deze voorpost te verdedigen naar de rand van het bord en Andreiko kreeg het centrum in zijn bezit. Zeer sterk spelend kwam de Rus opzetten en De Ruiter moest zich secuur verde digen. Toch wist Andreiko ook hier de verdediging van zijn tegenstander te ontregelen en met een fraai offer forceerde hij de winst. De tweede winstpartij van deze ronde kwam op naam van Barrow, die aan vankelijk door een listige damcombi- PETROPOLIS (RTR) De Canadees Peter Biyiasas heeft voor een grote verrassing gezorgd in de tiende ronde van het interzonale toernooi te Petro- polis. Biyiasas won van Geiler, die verloor door tijdsoverschrijding op een moment dat hij een duidelijk be tere stelling op het bord had dan zijn Noordamerikaanse tegenstander. Grootmeester Ljubomir Ljubovevic bleef aan de top van het klassement door een overwinning op Savon (Rus). In de negende ronde had de 23-jarige Joegoslaaf zijn eerste nederlaag gele den. De Amerikaanse veteraan Samuel Reshevsky trad op als scherprechter. Beenhakker over herstelde competitie: 'Laten we blij zijn dat we een pilaar voor de toekomst hebben' >nze speciale verslaggever WARDEN Feller dan ooit en de schijnwerpers van de pu it in de komende maanden naar lederlands elftal. Kwalificatie iet eindtoernooi om het wereld- oenschap in West-Duitsland is bereik. Het Nederlandse voet- n dSér geschiedenis gaan schrij- Reputaties van spelers als Keizer en Van Hanegem zul- traks nogeens op wereldniveau igd kunnen worden. Slechts ;en beseffen, wat voor een be- jke impuls een succesvol optre- idens het wereldevenement voor itale voetbal in Nederland kan betekenen. direct achter de huidige top et nationale team is het nu ang- til. Het is niet nieuw, te consta- dat de opvolging van de sterren ïu in de toekomst gigantische men gaat opleveren. Ondanks rekende resultaten van de club- len op Europees niveau, dreigt lerke terugval. Continuering van lidige prestaties is alléén moge- la een minstens even sterke aan- De toppers van straks ver in zich nog niet. Verre van dat. ïtwikkeling van de opleiding is jk gestagneerd. Eén van de be- jkste oorzaken: het afschaffen competitie voor betaalde jeugd- len enkele jaren geleden en het lunctioneren van het alternatief, lugdplan Nederland. DER ortzichtige stuurlieden van het 1de voetbal hebben het roer van 'k geslagen schip nu haastig cm- iid. Zij zijn teruggekomen op het it om de in hun ogen (te) kost- betaalde jeugd te diskwalifice- Va een aantal mislukte pogingen clubleiders met een ruimere vi- eeft het betaalde voetbal nu toch 'ol schuldgevoelens de eerder ge- te blunder willen corrigeren, ingang van het nieuwe seizoen de betaalde jeugd zijn rentree, ie klassen, regionaal ingedeeld. 1 jongere spelers (eventueel aan- cl met drie ouderen) weer op hel hen noodzakelijke platvorm kun- cteren. il de vakmensen in de voetbalwe- de trainers, tonen zich verheugd de nieuwe jeugdcompetitie. Zij uit eigen ervaring hoe sterk de Bkkeling van talent is afgeremd I we stuntelig het veelbesproken Iplan nu nog uitgevoerd wordt, fan hen "is Leo Beenhakker (31). rkte eerst enkele jaren bij de divisieclub Veendam, verboter- jn positie vi rig seizoen via een :ap naar het Leeuwarder Cam- eld noot buur en is gereputeerd door zijn in tensieve belangstelling voor het jeugdvoetbal. Een van de redenen, waarom hij voor de verandering van werkkring bij Cambuur bedenktijd vroeg, was het ontbreken van een jeugdafdeling daar. De afgelopen maanden heeft ook deze Friese stich ting haastig een selectie voor het zo genaamde C-elftal moeten formeren. COMPETITIE De achterstand in de opleiding mani festeert zich vooral in de 'provincie'. In de streken, waar het contact tussen sterke jeugdelftallen de laatste jaren sporadisch is geweest door het gebrek aan werkelijke competitie. Beenhak ker werd met Veendam wekelijks met dat probleem geconfronteerd. Hij: 'Ik heb daar vier jaar lang erg hard aan de opleiding van jongeren in de rich ting van het betaalde voetbal gewerkt. Als trainer moet je tenslotte voor de dcorstroming zorgen. Maar de compe titie, die we met die jongens speel den, had geen enkele waarde. We moesten aantreden tegen amateurclub jes uit de omgeving. Een uitslag van 18—0 was vaste prik. Je wist bijna niet meer wat je moest doen om de moeilijkheidsfactor voor die jongens te verhogen. Zó, dat ze er toch nog hun voordeel mee deden. Aan de een gaf je de opdracht een bal voortdu rend direct te spelen, een ander mocht niet korter dan over tien me ter plaatsen. Ik heb zelfs de keeper in de spits gezet alleen maar om zijn sprongkracht te verbeteren. Hoewel ik toch tevoren wist dat hij toch niet kon koppen. Dit waren geen wedstrij den meer, maar geïmproviseerde trai ningen'. 'Toch probeerde je alles zo degelijk mogelijk te organiseren. Als we op zondagmorgen cm tien uur een uit wedstrijd moesten spelen, waren we om negen uur aanwezig. Alleen de terreinknecht was er in het gunstige geval. 'Wat zijn jullie vroeg', reageer de hij dan. En als je tijdens de war ming up om drie ballen vroeg, keek hij verbaasd. Dat was toch niet no dig? Daar sta je dan als trainer. Je wilt een jongen in een goede sfeer opleiden, hem motiveren en begelei den. hem inlichten over een eventuele vervanging, over hygiëne en materiaal. In hel westen heeft het gemis aan een goede competitie veel minder zwaar gewogen. De clubs daar speel den toch wel tegen elkaar. Daar ook komen de talenten nu vpel gemakke lijker door'. KORTZICHTIG De ambitieuze, maar slecht uitgewerk te eerste opzet van het Jeugdplan Ne- -M-r- --4 ■—WW,, 2MHrw$ •- - -iv.-.iilgajïV -j m h— F,'*o li MthakU v: 'Weinig talent in amateurvoetbal over'. derland heeft de problemen, zieker in de regio met, kunnen ondervangen. Een gebrek aan geld. tijd, ruimte èn visie was een nauwelijks te overwin nen tegenstander van de goedwillen- den. Een duidelijke injectie moet dat plan in de toekomst alsnog laten functioneren. Beenhakker getuigt lel: 'De compensatie van het Jeugdplan is onvoldoende gebleken. Organisatr- risch klopt er niets van. We zijn zo ongelooflijk kortzichtig bezig. En als je het stencil als richtlijn voor de uit voering ziet, dan krijg je de tranen in de ogen. Zo verschrikkelijk mooi is het allemaal. Maar ondertussen trai nen de geselecteerde spelertjes in de afdeling meestal op een speelweide zonder licht. Van de anderhalf uur training per veertien dagen wordt een half uur besteed aan het zoeken naar de ballen, die bij de spoorbaan of in de sloot zijn terecht gekomen. Een veld was niet beschikbaar, omdat daar een wedstrijd voor het bedrijfsvoetbal gespeeld moest worden'. Beenhakker verwerpt ook de selectie methode, waarop het Jeugdplan stoelt. 'We vragen niet onmiddellijk vijftien toppers. Het betaalde voetbal heeft in de eerste plaats behoefte aan kwaliteit in de breedte. Maar door de huidige opzet gaat zoveel talent verloren. Als een jongetje zich op een bepaald ni veau niet kan handhaven, wordt hij zonder meer teruggeworpen. De zaak wordt afgebouwd, omdat de begelei ding en de opvang te slordig en te De sleutel tot een beter functioneren is in de eerste plaats een geldkwestie. Het Jeugdplan schreeuwt om vakmen sen, in volledige dienst liefst en voor al op districtsniveau. Beenhakker: 'Ook voor een voetbalorganisatie geldt, dat je moet investeren om de continuïteit te handhaven. Daarvoor zijn twee peilers nodig: de opleiding van kader en van jonge spelers. Dat gaat veel geld kosten, akkoord. Maar de KNVB wordt tcch niet armer van een wereldtoernooi?' OPVOLGING De hapering in de doorstroming is in vrijwel alle vertegenwoordigende elf tallen van de KNVB zichtbaar. De UEFA-jeugd, hoe duidelijk niet eens het trotse paradepaardje van de KNVB, worstelt met een terugval. Zelfs het Nederlands militair elftal, vaak de laatste fase in de opleiding, geniet niet meer de belangstelling van voorheen omdat de kwaliteit ge taand is. Beenhakker: 'Het Nederlands elftal profiteert nu nog van het be taalde jeugdvoetbal van een aantal ja ren geleden. Maar sinds toppers als Curijff, Hulshoff en al die anderen vanuit de UEFA-jeugd zijn gepromo veerd is er een gat gekomen. In het eerste seizoen was dat nog niet zo duidelijk merkbaar, nu wel. De crisis manifesteert zich al in Jong Oranje en het militaire elftal. Een fantasti sche trainer als Jan Zwartkruis moet in dat militaire elftal'nu veel meer vormen dan een paar jaar geleden, omdat de kwaliteit van het materiaal is teruggelopen. Vroeger was dat elf tal bij uitstek geschikt om een jonge prof over de drempel te tillen. Zwart kruis moet zich nu met zaken bezig houden, die al ruim voer die tijd had den moeten gebeuren. Het gat schuift op. Zeg maar wie na West-Duitsland de toppers van nu moeten opvolgen. De vervangers zijn er doodeenvoudig niet. Waar is de opvolger van Israël? Dat we nu al geen gelijkwaardige wis selspeler achter hem hebben staan, duidt op armoede. Het is een geluk, dat na volgend jaar de huidige kern nog minstens drie jaar mee kan. De aftakeling begint straks op zeg maar drie plaatsen. Die is dan wellicht nog te ondervangen'. De debutanten in de in september startende jeugdcompetitie kunnen die aansluiting gaan forceren. Vooral in het eerste seizoen zal schrijnend zicht baar worden, welke clubs zich de laat ste jaren tóch intensief met de jeugd hebben bemoeid, en welke niet. De stichtingen ,die zonder achterban be taald voetbal bedrijven, zijn bijvoor beeld al op een achterstand gezet. Sportclub Cambuur bijvoorbeeld. DOODDOENER Beenhakker: 'Het is haastwerk ge weest. Ik heb twaalf talentvolle kna pen geselecteerd. Dat er een paar kan jers bijzitten, is mogelijk. Maar zeker weten doe ik dat nog niet Het klinkt als een dooddoener. Tijd en geduld is echter noodzakelijk. Laten we in de eerste plaats maar blij zijn, dat we weer een pilaar voor de toekomst heb ben. Een basis is een elftal van 16 tot 20-jarigen evenwel nog niet Je moet óók voor de stichtingen, streven naar een elftal voor jongens van twaalf tot veertien jaar. Op die leeftijd moeten ze al bewust gemaakt worden, dan ook zijn ze nog te vormen. Zelfs nu, als je bijna volwassen knapen gewoon drie tegen één laat spelen, weten ze niet wat ze moeten doen. Het lijkt dan wel circus, een pretpark. Er zijn gelukkig nog trainers die erin willen springen. Idealisten, zoals Fadrhonc en Brand. Zij hebben bij Go Ahead het voorbeeld gegeven. Als alle clubs het zouden doen zoals zij het bij Go Ahead gedaan hebben, zaten we nu op rozen. Maar als ik nu het doorsnee amateurvoetbal zie, dan schrik ik me dood. Gewoon, omdat de trainer bij zo'n club geen tijd heeft om optimaal aandacht aan de jeugd te besteden. Maar voor het betaalde voetbal is het nog niet te laat. De jeugdcompetitie is net op tijd gekomen. Een reddings boei, ja. Maar dan wel een boei, waar je je maap even aan vast kunt klam pen. De touwen ontbreken nog: de an dere, jongere elftallen. We moeten nu hard aan de slag. Anders is het toch wèl gebeurd'. GERRIT DEN AMBTMAN natie van De Jong was verrast. Maar de Groninger kon zijn dam niet tijdig genoeg veilig stellen en de Amerikaan nam hem deze af voor gelijk materi aal. De rest van de partij werd door Barrow zeer knap gespeeld en uit een kansrijk eindspel haalde hij de volle winst. Eregroep: Smith (VS)Rabatel (Fra) 11, Lefebvre (Can)Kuyken (Zwl) 11, Baba Sy (Sen)Wlersma (Ned) 11. De Jong (Ned) Barrow (VS) 0—2. De Ruiter (Ned)—Andrei ko (SU) 02. Gordijn (Ned)Cazeraler (Zwl) 1—1. Stand: 1. Andreiko 8 pnt.. 2. Kuyken en Wlersma 7. 4. Baba Sy 6. 5. De Ruiter, Ca- zcmler en Barrow 5, 8. Gordijn. Rabatel en Smith 4, 11. De Jong 3, 12. Lefebvre 2 pnt. Van onze sportcorrèspondenten ROTTERDAM Feyenoord heeft gis teravond in eigen stadion voor 17.000 toeschouwers met 6-0 gewonnen van Austria Klagenfurt, de club waar Franz Hasil het komende seizoen voor uit komt De Oostenrijkers waren kansloos tegen een evenmin imponerend Feyen oord, dat in Jörgen Kristensen echter een schutter van formaat had. Bij de rust was het 2-0 dankzij treffers van Kristensen (driemaal) en Van Hane gem, in de tweede helft voerden Kris tensen (driemaal) en Van Hanegem de score op tot 6-0. Franz Hasil kon in zijn nieuwe omgeving geen moment zijn faam waarmaken. Op het veld van de amateurvereni ging ADO '20 uit Heemskerk heeft FC Den Haag een 20 nederlaag geleden tegen het Engelse Chelsea. In de 28e minuut scoorde Steve Kember met het hoofd, nadat doelman Ton Thie de bal verkeerd had weggewerkt. Zes minuten voor tijd verzilverde Ian Hutchinson een pass van Hudson. Er waren 1750 toeschouwers. MVV won in Heer van de amateurclub met dezelfde naam met slechts 1—0. Voor die ene treffer tekende Gerard Hoenen na 29 minuten spelen. Borussia Moenchengladbach heeft op eigen terrein met 42 gewonnen van Real Madrid. Bij de rust was het al 31. Günther Netzer die bij Real Ma drid meespeelde kreeg voor de aan vang van de wedstrijd de trofee aan geboden die hoort bij de titel West duits voetballer van het jaar. Voor de Duitsers scoorden Heynckes, Koppel en Sieloff (uit een strafschop). De Spaanse doelpunten kwamen van San- tillana en Grosso. PSV won gisteravond de vriendschap pelijke wedstrijd met 10 van Barce lona. In Frankrijk begon gisteren de compe titie al weer. Kampioen Nantes speel de met 11 gelijk tegen Metz, terwijl Olympique Marseille (02 tegen St Etienne) en Nice (l—O bij Rennes) nederlagen leden. Olympique MarseilleSt. EUenne 02. Metz Nantes 1—1. Rennes—Nice 10, Angers- Paris FC 2—2. Lyon—Nancy 40. Sochaux— Bordeaux 41, BastlaStrassbourg 00. LensNimes 0l, TtroyesSedan 22, Mo naco—Reims 33. DEN HAAG (ANP) Van de 51.725 deelne mers. gezamenlijke inleg 109.044 gulden, aan de toto van het afgelopen weekeinde (Inter- toto 6) heeft niemand een foutloze kolom ingeleverd. Het voor de eerste prijs beschik bare bedrag van 11.531 gulden zal worden verdeeld onder de winnaars van de tweede en de derde prijs. De uitslag van de sporttoto van 4 en 5 au gustus is: beschikbaar voor de prijzen 46.125. Tweede prijs: twee winnaars, die leder bruto 8.648,55 ontvangen. Derde prijs: 24 winnaars, die per kolom met elf goed 720.70 krijgen. De premie van 11.531 gulden zal, na het verstrijken van de reclametermijn op 29 au gustus. door loting worden toegewezen aan een van de winnaars van de tweede prijs. WIELRENNEN José Maria Nunes heeft de tweede etappe van do Ronde van Por tugal gewonnen, De leiderstrui bleef bij Alvaro Roque. ATLETIEK Emlel Puttemans heeft gis teravond zijn eigen wereldrecord (13.13.00) op de 5000 meter benaderd. In Stockholm kwam de Belg tot 13.14,51. ZEILEN De Sneekweek Is gisteren op nieuw geteisterd door het slechte weer. De wind was zo hard, dat de zeven hulp schepen hun reddingsacties aan omgesla gen boten niet meer aankonden. ?IJ de regenbogen bleven toch nog enkele boten In takt. Het Hollands team won daardoor met een verschil van 3,75 punten. ZEILEN Na do tweede wedstrijd om de Admirals Cup staat Nederland op do vierde plaats. De leiding is in handen van West-Duitsland. WIELRENNEN De Nederlander Bert Broere heeft in Merksem (bij Antwerpen) een wedstrijd over 100 km gewonnen. In het Franse Chateau Chlnon werd Joop Zoetemelk In een race over 110 km ze vende. De winst was voor de Fransman Bernard Thevcnct. De Italiaanse kampi oen Enrico Pollnl heeft het criterium van Badia a Settlmo in zijn eigen land ge wonnen. In de sprint versloeg hij Felice Gimondl. Eddy Merckx kwam wegens ziekte niet aan de start. VOETBAL Sparta heeft in Aberdeen met 1-2 verloren van de plaatselijke eer- ste-divisleclub. In het duel werd Hans Venneker naar de kleedkamer gestuurd omdat hij de scheidsi*echter geduwd zou hebben nadat deze de eerste treffer van Aberdeen (gescoord door Graham uit buitenspelpositie) had goedgekeurd. Sparta kwam via Visser gelijk, maar nog in de eerste helft werd vla Taylor de B eindstand bereikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11