Arabieren zwijgen iver hun bazen Seen akkoord over roepenreductie Grivas verklaart Makarios oorlog Hoe verloopt het 'Jaar van Europa' >ode bij anti-Chinese logrom in Bandoeng Gray vertelde Nixon al vroeg over optreden van zijn staf Batista overleden tl hina betwijfelt wil ■nog ot ontwapening van ers. S en Sowjet-Unie Bericht van overlevende Finse soldaten schieten niet, maar schreeuwen 'pang, pang' KOW/KjWARiTiBT DINSDAG 7 AUGUSTUS 1973 BüITENLAiND T7/K9 bles tij tien: Israël achter bloedbad in Athene h THENE, BEIROET, DAMASCUS (AP, Reuter, UPI) De Atheense poli- 3 is er nog steeds niet in geslaagd te ontdekken welke Arabische organisa- e achter de bloedige aanslag zit, die zondag door twee jonge Arabieren is opieegd in de vertrekhal van de Atheense luchthaven. De Arabieren zullen vandaag voor de Atheense officier van justitie moeten verschijnen, die, naar wordt aangeno men, in november zware straffen zal eisen tegen de daders van de aanslag. Zij zullen worden beschuldigd van moord, het veroorzaken van lichame lijk letsel, het beschadigen van' bui tenlandse eigendommen en het illega le bezit van wapens. Zij kunnen hier voor ter dood worden veroordeeld. Maar in Athene wordt aangenomen dat de kans op doodstraf gering is omdat de Griekse autoriteiten de wraak van de Palestijnse beweging vrezen. St eve; oeg )ngl» w' en [jwel de Arabieren - de 21-jarige Jestijn Mohammed en de in Cairo Na koren Talaat Hoessein (21) - vol- j ïe ns de politie hebben verklaard tot In 1 organisatie Zwarte September te ,°P horen, hebben zij zich verder nau- lijks over de bedoelingen en ach- D' gronden van hun daad willen uitla- l Zegslieden uit de omgeving van t Griekse ministerie van openbare je hebben echter laten weten dat Arabieren hebben erkend in Libië zijn opgeleid en in Cairo te wonen, st zou hun bedoeling zijn geweest ssagiers te doden, die naar Tel Aviv ïgen. Dat zij slachtoffers maakten der passagiers (drie doden en 59 wonden) die naar Genève en New Brk zouden gaan - dit werd later be nd - zou een 'vergissing' zijn ge est. Palestijnse bevrijdingsbeweging ijft volhouden dat zij niets met de oslag in Athene te maken heeft. Uit ed ingelichte bronnen in Beiroet is rnomen dat de Palestijnse beweging i-an overtuigd is dat de aanval is dernomen door vijanden van het jj lestijnse verzet, met het doel deze ie a diskrediet te brengen. Zoeheir ipip >hsen, leider van de door Syrië ge- unde en in Libanon opererende Pa- Qr(] itijnse beweging Sa'iqa heeft giste n in een intervieuw verklaard dat n organisatie 'zonder beperking alle rroristische operaties verwerpt en w roordeelt'. De commando-organisatie st 'iqa is één van de Palestijnse groe- Vq n, die onder de paraplu van Jasser Arafats Palestijnse Bevrijdingsbewe ging (PLO) opereren. Mohsen liet we ten dat zijn beweging tegen acties te gen burger-doelen is, vooral als deze acties geen effect hebben op de 'oor logsinspanningen van de vijand'. Syrië Het Syrische dagblad Al Baath, het or gaan van de regerende Baëth-partij, heeft de aanslag in Athene veroor deeld en schrijft het bloedbad toe aan de Israëlische geheime dienst. 'De stijl van deze aanslag verschilt van de methoden van de Palestijnse verzets organisaties, die nooit hun toevlucht hebben genomen tot massamoorden op onschuldigen', zegt het blad. Vol gens het blad is de aanslag een 'vuile operatie' geweest van de Israëlische inlichtingendienst, die bedoeld was het recente schandaal te den vergeten van de moord op een Marokkaan in Noorwegen, waarbij Israeli's betrok ken waren geweest. De Syrische staatsradio verklaarde gis teren dat de 'misdadige aanval op on schuldige passagiers' een Israëlisch plan is geweest om de publieke opinie tegen de Arabieren te richten na te genslagen die Tel Aviv de laatste tijd heeft moeten incasseren. In Athene wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat de twee Ara bische daders van de aanslag bij geen enkele Palestijnse beweging behoor den en op eigen houtje in actie zijn gekomen. eboi A-N 1 )NN, NEW YORK (UPI, AP) Er is geen vast akkoord bereikt te» er troepenvermindering in Europa, zo is gisteren in Bonn mee- ijjj deeld naar aanleiding van een bericht in het Amerikaanse week- ad Newsweek. De Westduitse woordvoerder zei evenwel, dat de jfers die Newsweek had gegeven niet onrealistisch leken. ilgens Newsweek hadden België, Ne- im voorstellen uitgewerkt 'om over- ast handelen door Washington of Amerikaans-Russisch ontwape- de tngfONGKONG (Reuter, UPI) China eft de VS en de Sowjet-Unie ervan [apAschuldigd hun kern-arsenalen ver and r te vergroten ondanks een reeks koorden die Washington en Moskou bben gesloten ter vermindering van nucleaire wapenwedloop. t aanval is gedaan in een commen- van ar van het Chinese persbureau ieuw-China. Het commentaar, dat ka nerd geleverd op het tienjarig be- >n. aan van het akkoord dat bepaalde ede trnproeven verbiedt, zegt dat de sini ntwapeningsverdragen en akkoorden in elk type even goedkoop zijn als vo vodjes papier waarop zij geschre- n zijn en evenmin enige bindende ity acht kunnen hebben'. 'De tien jaar ig aarin het sociaal-imperialisme (met zulli «e terminologie wordt het beleid rijd in het Kremlin bedoeld) luid is blij- net >n roepen om 'ontwapening' is een yesteriode geweest van tien jaar in andhouden van de nucleaire superio- teit, van een dominerende positie s kernmacht en van een waanzinni- t uitbreiding van de bewapening oor de VS en de Sowjet-Unie samen', i wordt in het Chinese commentaar igemerkt. et in Hong Kong verschijnende blad ong Kong Standard heeft gisteren emeld dat China vertegenwoordigers an zeven niet na(ler genoemde inter- ationale luchtvaartmaatschappijen ai eeft uitgenodigd voor besprekingen eer de mogelijkheid diensten op Chi- a te onderhouden. Volgens het blad "ft pent China in 1974 internationale 1 ïehtlijnen en wil het daartoe verdra- en met Europese landen sluiten. ningsakkoord voor te zijn'. De voor stellen zouden de Amerikaanse en Russische troepen in Europa met veertien procent willen verminderen. Newsweek schreef dat het gezamenlij ke voorstel tijdens besprekingen in Wenen in de komende herfst zal wor den ingediend. In het plan zijn de volgende voorzieningen getroffen: 1. Een vermindering van de Ameri kaans-C troepen in West-Duitsland en het gebied van de Middellandse Zee met 14 procent (ongeveer 45.000 man) en een dergelijke vermindering van de Russische troepen in Oost-Duits- land, Polen en Tsjechoslowakije (on geveer 60.000 man). 2. Een vermindering met 7 procent van de andere in West-Duitsland ge stationeerde buitenlandse troepen. Dit zou betekenen dat ongeveer 4.000 man Britse troepen, 2.000 man Belgen, 300 Nederlanders en 200 Canadezen uit Duitsland zouden worden teruggetrok ken. 3. Een vermindering van 7 procent van de grondtroepen van de legers van Oost- en West-Duitsland. 4. Een trot'penvermindering van 7 procent in de andere landen die bij de overeenkomst betrokken zijn België en Nederland in 'het Westen en Polen en Tsjechoslowakije in het Oosten. Dc Westduitse woordvoerder zei nog dat de NAVO-leden nog bijeenkomen voordat de besprekingen in Wenen beginnen. 'Het is mogelijk dat (de Duitse minister van defensie) George Leber deze kwestie particulier met (de Amerikaanse minister van defen sie)-James Schlesinger heeft bespro ken, toen zij elkaar drie weken gele den in Camp David (VS) ontmoetten. Maar dit onderwerp werd niet voor een groter forum besproken.' TEL AVIV (AP) Vier jonge Israë li's hebben zich gisteren overgegeven nadat zij, achtervolgd door de politie en een legerhelicopter, op spectaculai re wijze hadden getracht door de SJ- naï-woestijn te ontsnappen. ienV( tiërs hebben zondagavond een pogrom in de Chinese wijk van Ban- kan loeng georganiseerd, een Chinees gedood, talrijke andere gewond, 6-4 mgeveer 900 Chinese winkeltjes en andere gebouwen beschadigd en h 'ele tientallen auto's, vrachtwagens en motorfietsen verbrand of be- chadigd. zon iinstens 59 personen meest Chine- yer en zijn in ziekenhuizen opgeno- onlusten zouden zijn ontstaan na- dub 'at een Chinees een Indonesiër had ge- gn ilagen. In Bandoeng, een stad op het j0 Westelijk deel van Java is een grote Chinese gemeenschap gevestigd, die en veelal als middenstanders werkzaam 39. tijn en vele winkels drijven in de itad. Omdat de Chinese gemeenschap 1 volgens de Indonesische stadsbevol- ts ^"2 een belangrijk deel van de plaat- selijke economie in handen heeft ple- ff gen anti-Chinese sentimenten onder c j de Indonesiërs regelmatig tot een uit- barsting te komen. llcpj 20 werd tien iaar geleden een bloedi- ge campagne tegen de Chinezen geor- ganiseerd, waarbij tientallen Chinezen e werden vermoord. Zondagavond werden ruim 900 win- Israël Een Israëlische regeringsfunctionaris heeft gisteren in Jeruzalem de Arabi sche guerillaorganisaties verantwoor delijk gesteld voor de aanval op het Atheense vliegveld, hoewel de Pales- tijnen elke verantwoordelijkheid ont kennen. Volgens de functionaris moet de verantwoordelijkheid van de daad worden gedeeld door die Arabische landen die de terroristen herbergen en doelmatige hulp verlenen'. De Is raëlische minister van communicatie zaken, Shimon Peres heeft verklaard dat de aanslag in Athene aantoont dat een beleid van buigzaamheid jegens het internationale terrorisme niet lo nend is. 'Nog maar een paar dagen geleden werd een Arabische guerrille ro, die probeerde een El Al-bureau in Athene aan te vallen en toen mensen gijzelde met ceremonieel het land uit gezet met hulp van Arabische diplo maten'. aldus Peres. 'De vergevensgezinde houding die in het verleden is getoond nodigt Arabi sche terroristen eenvoudig uit hun misdadige activiteiten te herhalen', zo vervolgde hij. Het Israëlische dagblad Jerusalem Post heeft de weigering van de Pales tijnse beweging zich voor het gebeur de in Athene verantwoordelijk te stel len uitgelegd als een poging van de Palestijnen te voorkomen dat Israël opnieuw een aanval onderneemt op hun bases in Libanon. In Athene zijn inmiddels de namen bekend geworden van de slachtoffers van de aanslag van zondag. Het zijn de Amerikanen Albert Kerson (55), mevrouw Jeanie Salantis (23) en de Oostenrijker 01 Hoefer (50). Aanvan kelijk was gemeend dat het derde slachtoffer een Indiase passagier was. NICOSIA (Reuter) Een benzinestation werd afgebrand en vier huizen werden beschoten door sluipschutters bij afzonderlijke inci denten op Cyprus, dat gewikkeld is in een ernstig conflict tussen president Makarios en de vroegere EOKA-leider George Grivas. Dit is de 15-jarige Antonio uit Mozambique, die aan een verslaggever van dc Sunday Times heeft verteld hoe hij aan de massamoord van Portugese solda ten in"liet dorp Chawola op een paar kilometers van Wiriyamu is ontsnapt. De jongen vertelde: 'De Portugese soldaten dreven ons allemaal bijeen in het centrum van het dorp. Toen we allemaal bij elkaar stonden, moesten we in onze handen klappen en toen begonnen ze te schieten. Velen vielen neer. Ik werd van achteren door een kogel in mijn schouder geraakt. Ze gooiden gras boven op de mensen, die neer waren gevallen. Ik lag ook op dc grond. Ze staken het gras in brand en toen zag ik kans om in het struikgewas te vluchten'. Dc slachting vond eind 1972 plaats. Op Antonio's schouder zijn de littekens van de in- en uittredende kogel te zien. Antonio en zijn jongere broer Doiningos (4 jaar) die later stierf, werden ver pleegd in een ziekenhuis in Tete en werden later overgebracht naar een door de regering gecontroleerd kamp. Naar aanleiding van het bericht van de Sunday Times dat bevestigd werd door een juist uit Mozambique teruggekeerde Spaanse priester heeft de Britse Labourpartij een beroep op de Verenigde Naties gedaan een officieel onderzoek in te stellen naar berichten dat Portugese militairen Afrikaanse dor pelingen hebben afgeslacht in de provincie Tete in Mozambique. WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) Patrick Gray, de vrogere waarnemend directeur van de FBI, heeft gisteren voor de senaatscommissie in de affaire-Watergate verklaard dat hij president Nixon verleden jaar naar zijn mening voldoende heeft gewaarschuwd om te weten dat leden van zijn staf on juiste en onwettige dingen deden. kels van Chinezen geplunderd, 192 motorfietsen en 126 auto's in brand gestoken en tientallen Chinezen gemo lesteerd. Een van de slachtoffers kwam om het leven. De Indonesische politie die inmiddels de orde heeft hersteld heeft ongeveer 150 Indone siërs gearresteerd. Ook militairen zijn ingeschakeld, die meerdere waarschu wingsschoten losten tijdens de rellen. De regering in Djakarta heeft laten weten dat 'drastische maatregelen zul len worden genomen tegen degenen die verantwoordelijk zijn voor de on geregeldheden'. De poLitie heeft verklaard dat de anti- Chinese rellen de ergste zijn geweest sinds die van 1967. Toen kwamen bij anti-Chinese acties in Indonesië meer dere honderden Chinezen om het le ven. Gray vertelde dat hij Nixon op 6 juli 1972, minder dan drie weken na de inbraak in het Watergate-gebouw had opgebeld en verteld dat leden van zijn staf probeerden hem 'dodelijk te verwonden' door de FBI (federale re cherche) en de CIA (buitenlandse in lichtingendienst) te gebruiken om de onderzoekers, die probeerden twee be langrijke getuigen te verhoren, in verwarring te brengen. 'Denkt u dat een redelijk en verstan dig man op grond van de waarschu wing, die u toen gaf, zou hebben moe ten inzien dat zijn staf zich bezig hield met iets dat onjuist, onwettig en illegaal was?' vroeg senator Tal- madge aan Gray. 'Ja', was het ant woord. Gray sprak verder een verklaring van president Nixon tegen, dat hij de on derzoekers in het Watergate-schandaal opdracht had gegeven om met ingang van 21 maart 1973 rechtstreeks ver slag aan hem' uit te brengen. In ant woord op vragen van senator Weicker zei hij dat hij noch van de president noch van iemand anders dergelijke or ders had gekregen. Wraak Op 23 maart belde de president hem op en zei dat Gray volgens hem door een senaatscommissie die uiteinde lijk weigerde Gray te benoemen tot FBI-chef op oneerlijke wijze was aangevallen. Gray zei dat Nixon hem vertelde dat er een dag zou komen dat Gray wraak zou kunnen nemen op zijn vijanden en dat er altijd een plaats voor hem zou zijn in de rege- ring-Nixon. Gray zei verder dat John Dean de ontslagen raadgever van Nixon hem verleden jaar ten onrechte de verzekering had gegeven dat hij de FBI-rapporten over het Watergate- schandaal rechtstreeks aan de presi dent doorgaf. Hij vond het overhandi gen van de rapporten volkomen 'cor rect'. Gray gehoorzaamde de verzoe ken van Dean en adviseur Ehrlich- man omdat hij 'aannam' dat de twee topadviseurs optraden voor de presi dent. Senator Talmadge stelde vast dat het alleen maar een veronderstel ling was. Het gezag van Dean en Ehrlichman had Gray niet in twijfel getrokken, toen ze hem vroegen belastende stuk ken van Howard Hunt een Water- gate-samenzweerder te verbranden. Toen Gray op het ministerie van jus titie opbiechtte dat hij 'delicate ar chiefstukken' had verbrand, zei de toenmalige minister Richard Klein- dienst dat de implicatie daarvan niet mocht zijn, dat het Witte Huis iets in de doofpot had gestopt. 'Ik zei tegen Kleindienst: Dick, ik heb duidelijke instructies dacht ik die stukken te verbranden en dat heb ik gedaan en zo zal ik het vertellen'. De New York Times weet te melden, dat president Nixon als gevolg van het Watergate-schandaal lang niet zo populair meer is bij de grote Ameri kaanse zakenlieden als in de periode voor deze affaire. Het blad is tot deze conclusip geko men na een onderzoek in de zakenwe reld. Het heeft een lijst met vragen voorgelegd aan de president-directeu ren van de 1453 maatschappijen, wier aandelen in de officiële notering van de New Yorkse beurs zijn opgenomen. Er kwamen 760 antwoorden binnen. 67 procent van hen die gereageerd hebben, verklaarden dat zij ook nu nog voor Nixon zouden stemmen. 90 procent had bij de laatste verkiezin gen op hem gestemd. De grote zaken lieden stemmen traditioneel altijd Re publikeins. Maar 31 procent van hen die het vorig jaar een bijdrage schon ken aan de verkiezingscampagne van Nixon, zou dit nu niet meer doen. De incidenten deden zich gisteren voor na een veldslag in woorden tus sen president Makarios, die een voor stander is van de onafhankelijkheid van het eiland, en de 75-jarige gene raal Grivas, die strijdt voor een unie van Cyprus met Griekenland (Eno- sis). Vanuit zijn geheime schuilplaats nabij Limassol in het zuidwesten van Cyprus schreef de generaal zaterdag naar Grieks-Cypriotische dagbladen brieven, waarin hij om het aftreden van de president vroeg en om een 'de mocratische confrontatie' tussen hun tweeën om de toekomst van het ei land te beslissen. De eisen waren ver vat in een 'laatste waarschuwing'. Al eerder had Makarios de eisen afge wezen, die Grivas had gesteld voor de vrijlating van de door hem ontvoerde minister van justitie Vakis. Deze wa ren ondermeer een 'waarachtige' pre sidentsverkiezing, de vrijlating van politieke gevangenen en de eis dat Makarios een keuze doet tussen het presidentschap en dc kerk. President Makarios heeft na de jongste golf van geweld een 50-tal Grieks-Cyprioten ge vangen gezet. Grivas liet weten dat als zijn eisen niet werden ingewilligd er 'corlog' zou komen. REQUISITOIR De proclamatie van Grivas behelsde een requisitoir zonder weerga tegen de aartsbisschop. Makarios werd ervan beschuldigd de crisis tussen de Griek se en Turkse gemeenchap in 1963 te hebben veroorzaakt. Ook de moord op de oud-minister van binnenlandse za ken werd aan mensen uit de omge ving van de president geweten. In zijn verklaring bevestigde Grivas dat hij in maart 1972 een ontmoeting heeft gehad met Makarios, waarbij hij hem een plan had voorgelegd dat de aartsbisschop had moeten uitvoeren. De weg van het geweld is mij en mijn aanhangers opgelegd door Maka rios, die in het geheim, kort voor de terugkeer van de generaal op het ei land, Tsjechoslowaakse wapens heeft ingevoerd om zijn troepen te bewape nen, zo schreef Grivas. 'Wij zijn vast besloten alle middelen te gebruiken, waarover wij beschikken. Een aarts- MARBELLA (UPI. AP) Fulgencia Batista, die als dictator elf jaar lang heerste over Cuba totdat Fidel Castro hem in 1959 ten val bracht, is gisteren 'een vreedzame dood' gestorven in het Spaanse Marbella aan de Middellandse Zee. Batista's zoon Ruben heeft mee gedeeld dat zijn vader zal worden bij gezet in het familiegraf in Madrid en niet naar Cuba zal worden gebracht voordat dat land 'weer vrij is'. Batista, die een belangrijke rol speel de in de Cubaanse politiek gedurende drie decennia en president was van 1940-'48 en opnieuw vanaf 1952, ging in ballingschap naar Portugal nadat de guerrilla's van Castro hem op 1 ja nuari 1959 tot aftreden hadden ge dwongen. De oud-dictator stierf in een zomerhuis aan de Spaanse Costa del Sol, waar hij de maand augustus placht door te brengen. Hij kwam er drie dagen geleden aan. De op 16 januari in 1901 in Vequitas, in de Cubaanse provincie Oriente ge boren Batista speelde als militair een belangrijke rol in de revolutie van 1933, waarbij president Macando ten val werd gebracht. Hij liet zich tot kolonel en vervolgens tot generaal be vorderen en stelde presidenten aan of zette hen af. Van 1940-1948 trad hij zelf op als president. In 1952 was hij opnieuw staatshoofd, maar tegen zijn dictatuur ontstond verzet onder lei ding van Fidel Castro, waarna hij in 1959 naar Portugal vluchtte. gangster moet men met gangsters be strijden'. Makarios antwoordde op Grivas' laat ste waarschuwing dat hij het aanbod voor een democratische confrontatie aanvaardde. 'Als Grivas op een vreed zaam politiek toneel wil terugkeren zal hij eerst uit zijn schuilplaats te voorschijn moeten komen en ophou den een bandiet te zijn. Ik verwerp alle pogingen tot chantage van Gri vas', zo liet de aartsbisschop weten. In zijn verklaring liet de president ook weten dat mitrailleurnesten en gecamoufleerde schuilplaatsen waren ontdekt op een heuvel, die uitkijkt op de weg naar zijn zomerresidentie op de Olympus, ten westen van Nicosia. Dagbladen van de oppositie schreven gisteren echter dat de schietplaatsen speciaal waren gefabriceerd om de be weringen over bedreigingen tegen het leven van de president te ondersteu nen. HELSINKI (UPI) De Finse soldaat op veldoefenlng knarst met zijn tanden en valt de vij and aan. Als hij dichtbij is grijpt hij zijn geweer cn roept: 'pang, pang'. Luchtdoelartillerie krijgt geen kans doelen neer te schieten voor oefening. Het leger zegt dat het te kostbaar is vliegtui gen te laten vliegen met een schietschijf achter zich. Daarom volgt men nu met de richtappa- ratuur vogels in hun vlucht. Beide gevallen worden genoemd in een rapport van de Finse strijdkrachten. Het rapport zegt dat het leger slechts de beschik king heeft over de helft van het aantal losse flodders, dat nodig is voor oefeningen. Dit alles wegens geldgebrek. Alleen de veldartillerie is tevreden sinds zij de beschikking heeft gekre gen over 30.000 granaten uit dc tweede wereldoorlog. De marine rapporteerde dat zij de helft van haar voorgenomen 27 oefeningen heeft moeten af gelasten wegens geldgebrek. Zij kampt ook met moeilijkheden haar personeel te behouden, aangezien velen er onder dc huidige omstandigheden de voorkeur geven aan een beter salaris bij de koopvaardij. De luchtmacht bericht dat aan belangrijkste behoeften is vol daan, maar dat wegens de stij gende kosten en de Inflatie het onderhoud van het materieel wel erg moeilijk werd. Volgens het rapport staan 13 tot 15 vliegtuigen werkloos, omdat rc- pcratics niet kunnen worden uitgevoerd. Ook de luchtmacht klaagt over het weglopen van personeel naar de burgerlucht vaart. 'Finland heeft vorig jaar onge veer 900 miljoen gulden uitge trokken voor zijn strijdkrach ten, maar door dc inflatie en stijgende kosten is het bedrag minder waard geworden. Vol gens hel Verdrag van Parijs van 1947 moet Finland 41.900 man onder de wapenen hebben, maar de huidige sterkte zit daar ver onder. De Finse militairen mogen geen wapens hebben, die alleen voor de aanval geschikt zijn, en ze heten officieel verdc- diglngstrocpen. door Richard C. Longworth Europa is met vakantie. Farijzenaars bevinden zicli in Spanje en Duitsers in Joegoslavië. Het hoofdkwartier van de Europese ge meenschappelijke markt hier in Brunei is voor augustus gesloten en een zeer kleine staf bij de nabij gelegen Noordatlantische ver dragsorganisatie houdt de Russen in de gaten. Zowel chronologisch als psychologisch is 1973 reeds half voorbij en 1973 is het jaar dat president Nixon gedoopt heeft tot het 'Jaar van Europa' een periode waarin Amerika, bevrijd van Vietnam, zijn betrekkingen met wes telijk Europa zal herstellen en verbe teren om aan de eisen van de jaren zeventig tegemoet te komen. Wel hoe staat het met het Jaar van Europa? Lukt het karwei? Een tus sentijds rapport moet concluderen dat het karwei nauwelijks is begonnen En ondertussen heeft een reeks ge beurtenissen de transatlantische be trekkingen zo zwaar op de proef ge steld, dat het karwei, als er eennraal aan begonnen zal worden, moeilijker zal zijn dan ooit. Belangrijke besprekingen over handel en verdediging beginnen in de herfst en misschien zelfs wel begin volgend jaar. Een algemene bespreking van de betrekkingen zal pas in september be ginnen, als de presidentiële adviseur Henry Kissinger een bezoek brengt aan de NAVO. De kern van het Jaar van Europa komt in november, als Nixon Europa bezoekt en die gebeur tenis zal waarschijnlijk meer proble men oproepen dan beantwoorden. Het Jaar van Europa zal daarom mogelijk ook het jaar 1974 beslaan. Topbesprekingen Het 'Jaar' begon eigenlijk in april, toen Kissinger een redevoering hield, waarin hij de 'hoogste politieke lei ders' dringend vroeg 'een vastbesloten poging te doen om gezamenlijke op lossingen te vinden een duidelijke reeks gemeenschappelijke doelen'. Hij wees op het met elkaar verweven ka rakter van handels-, verdedigings- en geldproblemen en hij zei dat dit alles te belangrijk was om overgelaten te worden aan experts. Topbesprekingen waren noodzakelijk, zo suggereerde hij. Kissinger drong aan op een 'nieuw Atlantisch 'handvest', als eeit 'verenigd raamwerk' na vele bilaterale contac ten. Dit 'handvest' neemt vorm aan Frankrijk verzet zich tegen het idee. maar de andere bondgenoten schijnen het in grote lijnen eens te zijn met het vooi*stel. Maar zelfs hoewel de transatlantische besprekingen pas aan het beginnen zijn, heeft de alliantie sinds het begin van 1973 een serie kleine schokken te verwerken gekre gen: De ontspanning tussen Rusland en Amerika heeft zich voortgezet. De twee landen tekenden een overeen komst. waarbij een kernoorlog wordt verboden. De Europeanen, die toch al bezorgd zijn over de mogelijkheid van overeenkomsten tussen Rusland en Amerika achter hun rug om, vragen zich af wat dit akkoord overlaat van dc Amerikaanse belofte Europa te be schermen met zijn nucleaire paraplu. Watergate Watergate heeft zijn schokgolven in Europa laten voelen. Europeanen zijn gewend aan schandalen en intri- Hcnry Kissinger ges en kunnen niet géheel begrijpen, waarover al die drükte wordt ge maakt. Maar zij vrezen dat de rege- ring-Nixon aan het verschrompelen is, juist op het moment waarop sterk Amerikaans leiderschap nodig is om nieuwe gestalte te geven aan de alli antie. Besprekingen met Rusland over het verminderen van de troepensterk te in Europa zijn begonnen, maar Amerikaanse Congresleden dringen aan op eenzijdige troepenvermindp- ring. Europeanen vrezen verminde ring van de Amerikaanse bijdrage nan Europa's verdediging, maar hebben zich nog niet bereid getoond die taak over te nemen. Sinds de devaluatie van de dollar in februari is de dollar voortdurend aan het zakken op de 'zwevende' geld markten. Vele Europese functionaris sen geloven in boze opzet. Zij bewe ren dat de Verenigde Staten de dollar voortdurend laten krimpen om de concurrentie-positie van de Ameri kaanse export te verbeteren. Zeer onlangs verboden de Vere nigde Staten de export van so ja-bonen voor twee maanden. Deze kleine stap werd een belangrijk twistpunt in Eu ropa. waar de Amerikaanse soja-bonen worden gebruikt als veevoedsel. Maar de ernstigste schade werd gedaan door het besef dat de Verenigde Sta ten bereid waren contracten te ver breken met hun oudste en beste klan ten. als dat noodzakelijk is. Een Euro pese minister merkte op: 'We kunnen de Amerikanen niet langer vertrou wen'. Beter Misschien was het alleen maar de va kantie-stemming. maar eind juli leken de zaken er beter voor te staan. Mi nisters van financiën, die in Washing ton bijeen kwamen, boekten goede vooruitgang bij monetaire hervormin gen en het stabiliseren van de dollar. De Verenigde Staten beloofden al hun soja-bonen-contracten te zullen nako men. De gemeenschappelijke markt eindigde met het opsommen van haar houding voor het begin van de 'Nixon-ronde van handelsbesprekin gen' in september en ging met vakan tie. Rlohard C. Longworth is een in Brus sel gestationeerde correspondent van het Amerikaanse persbureau United Press International.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9