Nieuwe subsidieregeling aangevochten Inspectie wil sluiting ■tehuis na fatale brand Vakbeweging blijft bij Centraal akkoord Gevangenisstraf f en geëist wegens vervalsen kentekens fier doden n Heerde Echtpaar in Ulster vermoord aangetroffen Gerzon Sjaak Swart doet goede zet Auto tegen lantaarnpaal Vrees voor sluiting van de Medische opvoedkundige bureaus Kamervragen over beslissing inzake vlootbezoek nbekende doofstomme ngen aangetroffen Jambod ja Identiteit verkrachte en verdronken vrouw vastgesteld Alweer Russische sonde naar Mars 'Huize Witman' in Heerdc, waar gisteren drie meisjes en een man door verstikking 0111 het leven kwa men. Rechts op de foto het uitgebrande slaapgedeelte. De gevolgen zcuden nog ernstiger zijn geweest wanneer niet een groot deel van de gehandicapten beneden had ge slapen. De 43 geredden zijn, gekal meerd met spuitjes, tijdelijk onderge bracht in het protestantse verpleegte huis De Wendhorst, waar ze in bed den op de gangen zijn geïnstalleerd. De heer Walsveer zei gisteren dat Huize Witman, waar ook diep-zwak- zinnigen worden verpleegd, niet weer open moet. 'Met alle waardering die ik voor het idealisme van de familie Witman heb'. Vooral 'moeder Wit man', zoals ze wordt genoemd, is in de loop der jaren in het Veluwse dorp een begrip geworden. Volgens de heer Walsveer is enige keren gepro beerd van Huize Witman ccn stich ting te maken, maar men kreeg geen medewerking. Behalve het echtpaar Witman zijn ook een zoon en dochter met de leiding van het tehuis belast. Er is relatief onvoldoende personeel en het is veelal ook niet genoeg des kundig. Sommige verpleegden, zwak zinnigen dus, werken zelf mee. Ook wordt in deze tijd nogal eens met va kantiehulpen gewerkt. Zwembad Toen er twee jaar geleden brand was geweest, kwam er spontaan onder de bevolking van Heerde een geldinzame lingsactie op gang. Er kwam ruim tienduizend gulden bijeen. Er werd een Stichting Zorg voor het Gehandi capte Kind in het leven geroepen. De ze kocht van het geld allerlei nuttige voorwerpen (speeltuig e.d.) en gaf de ze Huize Witman in bruikleen. Ook wassen en breien vrouwen in Heerde voor Huize Witman. 'Allemaal heel Van een verslaggever UTRECHT De vakcentrales zullen zich voor de rest van het jaar houden aan het Centraal akkoord, ondanks de forse prijsstijgingen en de in.sommige bedrijfstakken-sterk gestegen winsten, aldus een com muniqué dat het overlegorgaan van de drie vakcentrales gisteren heeft uitgegeven. aardig, maar dat kan tegenwoordig toch niet meer?', aldus de heer Wals veer. Niet zo gelukkig is de heer Walsveer bijvoorbeeld ook met een door een in woner uit Hengelo begonnen actie om Huize Witman aan een zwembad te helpen. 'Het gerucht gaat dat de man, die met steun van adverteerders een 'Huize Witman-Bode' heeft uitgege ven, er met het geld vandoor is'. Volgens de heer Walsveer is ook de inspecteur voor de geestelijke volksge zondheid in Gelderland, de heer J. E. Dolk, van mening dat uize Witman en dit soort particuliere inrichtingen in het algemeen weg moet. 'Helaas zijn er door een tekort aan plaatsen in de erkende inrichtingen niet ge noeg alternatieve mogelijkheden'. Nog in de loop van gistermiddag is het gelukt alle 43 zwakzinnigen onder dak te brengen. Ze zijn naar dertien erkende inrichtingen gebracht, ver spreid over heel Nederland. Ieder is zo dicht mogelijk bij de ouderlijke woning opgenomen. De vakbeweging heeft geen zekerheid over de matiigng van de zelfstandige beroepsbeoefenaren en de inkomens groepen, die buiten de cao's vallen. De medische specialisten hebben zich volgens de vakcentrales beslist niet aan de matigingsafspraken gehouden. Ook over de rendementsverhogingen van het bedrijfsleven heeft de vakbe weging zo haar twijfels. De vakcentra les vragen zich af of er bij een aantal bedrijven geen sprake is van niet ge rechtvaardigde rendementsverbeterin gen, gezien de forse winststijgingen bij deze bedrijven. Mocht deze veron derstelling juist blijken te zijn, dan zal de vakbeweging volgend jaar bij de vast te stellen arbeidsvoorwaarden de consequenties daaruit trekken. De vakcentrales zeggen verder dat ze zich voor dit jaar zullen houden aan het Centraal Akkoord, ondanks de forse prijsstijgingen. De vakcentrales hadden eerder aangekondigd dat ze na een half jaar de balans zouden opma ken van de overeenkomst met de werkgevers. Hoewel de resultaten hiervan aller minst gunstig zijn (geraamde prijsstij gingen dit jaar 5% procent, geraamde overschrijding daarvan 2y2 procent), wil de vakbeweging in dit stadium het sociale klimaat niet verstoren, maar het staat wel vast dat de eisen, die volgend jaar zullen worden ge steld met de onverwacht hoge prijs stijgingen flink rekening zullen hou den. BELFAST (Reuter, UPI) Adrian Mullan, een 17-jarige Noordierse jon geman heeft zondagavond toen hij thuiskwam in Moy in het graafschap Tyrone zijn vader en moeder doodge schoten aangetroffen. Zijn tweejarige broertje lag met ernstige schotwonden in het huis en had daar volgens de politie zeker al een uur gelegen. Volgens de politie hebben vermoede lijk terroristen door een venster op de familie geschoten. De Noordierse recherche is bezig aan een onderzoek en zoekt naar een motief, daar de ver moorden geen banden met enige bij de Noordierse strijd betrokken organi saties hadden. Bom-experts van het Britse leger heb ben gisteren een valstrik-bom van 272 kg. onschadelijk gemaakt. Het projec tiel werd gevonden lang sde weg bij Toome op 35 km. ten noordwesten van Belfast. De bom kon op afstand tot ontploffing worden gebracht. MOSKOU, PASADENA (Reuter. UPI) De Sowjet-Unie heeft voor de der de keer in ruim twee weken een on bemand ruimteschip naar de planeet Mars gelanceerd. Volgens de aankon diging verschilt de Mars 6 technisch van de eerder vertrokken nummers 4 en 5. Speculaties over een mogelijke zachte landing van een televisiecamera en andere instrumenten, al of niet ge monteerd op een wagentje met af standsbediening, lijken te worden be vestigd door de mededeling dat Mars 6 bij het uitvoeren van onderzoek 'ge bruik zal maken van Mars 4'. Dit zou kunnen betekenen dat de 4 in een baan 0111 de planeet blijft draaien, en onder andere dienst doet als tussenstation bij het overseinen van gegevens die de 6 op de bodem van de planeet verzamelt. Intussen zijn Amerikaanse onderzoe kers een stuk wijzer geworden over het oppervlak van Venus, zonder zich ook maar een meter van de aardbo dem te verheffen. Radarsignalen die door grote antennes in CaHfornië te gen de planeet werden teruggekaatst en weer opgevangen, hébben aange toond dat een groot oppervlak betaat uit tientallen kilometers wijde, on diepe kraters. Te zien was dat nooit, want Venus is in dichte wolken ge huld. Vervolg van pagina 1. zon, die destijds op de beurs geno teerd waren. Achter deze onbekende bleek na enkele weken de Haagse on- roerend-goedhandelaar Cornelis de Ruiter te schuilen. Deze bleek grote plannen te hebben en wilde Gerzon met enkele andere inmiddels verwor ven bedrijven onderbengen in de door hem zelf gestichte groep GBS-Beheer. Wel hield deze operatie in. dat ver schillende Gerzon-filialen zouden sluiten. Het vermoeden rees toen, dat De Ruiter helemaal geen plannen had voor een grot textielconcern (de groep GBS-beheer) maar dat het hem ging om de panden. In de loop van 1971 verkocht de Ruiter Gerzon aan de Zwitserse beleggingsmaatschappij Difora, die op zijn beurt kennelijk niets zag in het modebedrijf. In fe bruari van dit jaar kocht Gerzon-di- recteur Perk vrijwel het gehele pak ket Gerzon-aandelen van Difora voor het symbolische bedrag van een gul den. Perk droeg de aandelen toen over aan een stichting, die daarop cer tificaten uitreikte aan het personeel. Behalve dat Gerzon toen weer winst maakte, leek Gerzon ook op ander ge bied uit de brand in februari. De pan den in de Amsterdamse Kalverstraat en in Utrecht werden verkocht voor f-12 miljoen, uit welk bedrag een zeer grote schuld aan de Nederlandse Cre- dietbank kon worden betaald. Het be drijf in de Kalverstraat wordt vervan gen door 'Gerzonnettes' (kleinere be drijven) in Amsterdam-Noord en Hil versum. Sjaak Swart, die morgen zijn afseheidswedstrijd bij Ajax speelt, ver richte gisteren de openingszet voor een grote schaaksimultaanseance in de Amsterdamse RAI. Jongeren speelden tegen bekende interna tionale grootmeesters. Van een verslaggever AMSTERDAM Gevangenisstraffen van acht maanden tot twee jaar heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. L. Van den Berge, gisteren geëist tegen negen mensen die in 1972 en in 1973 betrokken zijn geweest bij het vervalsen van kentekenbewijzen voor auto's en het verkopen ervan. BREDA De 24-jarige C. M. de Ko ning uit Breda is omgekomen toen in het Brabantse Terheijden een auto te gen een lantaarnpaal botste. De be stuurder en een andere inzittende werden in een ziekenhuis in Breda opgenomen. Mr. Van den Berge zei deze zaal: er werden 400 blanco kentekenbewij zen gedrukt en 300 vals ingevuld als een staartje van een grote bende te beschouwen. 'Nog steeds zijn er valse kentekenbewijzen in omloop en nog niet achterhaald'. Het feit dat het maken van blanco kentekenbewijzen niet strafbaar is, moet volgens de officier geweten wor den aan 'laksheid van de kant van de wetgever om de wetgeving aan te pas sen aan nieuwe vormen van criminali teit. Ik heb nu een uiterst ingewikkel de tenlastelegging moeten construe ren: medeplichtigheid aan medeplich tigheid aan medeplichtigheid aan vals heid in geschrifte. Ook het feit dat de kentekenbewijzen niet voorzien zijn van een watermerk of een ingewikkel de lijnenstructuur, zoals die op waar depapieren voorkomt, wijst erop dat wij achter lopen bij het onderkennen van de te voorziene gevaren', aldus mr. Van den Berge. Zijn zwaarste eis viel tegen de 53-jari- ge kok J. de J. uit Amsterdam: twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens oplichting, verduis tering, diefstal en vervalsing. Jacob de J. had samen met de 20-jarige uit zendkracht Reginald C. in Amsterdam een huurauto verduisterd met behulp van een vals rijbewijs. De auto werd met een vals kenteken verkocht. Te gen C. eiste de officier een jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorar rest. Leverancier van de valse autopapieren was de 38-jarige Aalsmeerse autospui- ter Otto R., die voor overtreding van Van een onzer verslaggevers UTRECHT Bij de Nederlandse vereniging voor de ambulante geestelijke ge zondheidszorg is men ernstig teleurgesteld door de nieuwe, door staatssecretaris J. Hendriks afgekondigde subsidieregeling voor de medisch opvoedkundige bu reaus. Bij de NAVGG bestaat de vrees, dat de MOB's in zes provincies zullen moe ten sluiten, terwijl dat op iets langeretermijn mogelijk voor nog meer MOB's geldt. De staatssecretaris kondigde de nieuwe regeling, die erop neerkomt dat voortaan tachtig procent van de personeelskos ten van de MOB's door het rijk gedragen zullen worden, in juli af. Het ministerie van volksgezondheid is inmiddels al begonnen met het uitkeren van voorschotten op basis van de regeling, iets wat de bij zondere verontwaardiging van de NVAGG heeft gewekt. Een woordvoerder: 'Ogen schijnlijk lijkt de nieuwe re geling een vooruitgang. De ou de regeling kwam erop neer dat het ministerie maar veer tig procent en in sommige ge vallen zestig procent subsidie op de personeelslasten gaf. Maar de MOB's kregen toen ook gemeentelijke subsidies. De gemeenten konden deze subsidies voor honderd pro cent in rekening brengen bij het ministerie, waardoor het ministerie via een omweg ei genlijk meer dan tachtig pro cent van de personeelskosien droeg. Invloed Het is niet onbegrijpelijk dat het departement hiervan af. wilde, omdat op die manier een verplichting tot betalen bestond aan gemeenten, zon der dat enige invloed kon worden uitgeoefend op het ge meentelijk beleid. Maar de nieuwe regeling betekent dat wij nu met minder inkomsten komen te zitten. Bovendien hebben een aantal provincies zich nu terugge trokken uit de subsidierege ling, omdat men er bij dc pro vincies van uit gaat dat een provinciale subsidie een aan vulling is op een gemeentelij- Staatssecretaris Hendriks ke subsidie. Nu het rijk de uitkeringen, die vroeger door de gemeenten werden gedaan in eigen hand houdt, zien de provincies geen aanleiding meer een subsidie te verstrek ken'. De provincies waar de NVAGG het overkoepelend orgaan van de MOB's —dus danig tekorten ziet, dat het binnenkort tot een sluiting zal moeten komen zijn Friesland (geraamd tekort 34 procent), Drente (27.5 pet), Utrecht (13.7 pet), Noord-Holland (13 pet), Noord-Brabant (10.5 pet) en Limburg (23 pet). Bij de NVAGG verwacht men dat ook Zuid-Holland binnenkort in dit rijtje kan worden opge nomen, omdat ook deze pro vincie zich uit de subsidiere geling wil terugtrekken. Oude kabinet Morgen zal tussen de NVAGG en staatssecretaris Hendriks een gesprek over de nieuwe regeling plaatsvinden. De NVAGG heeft goede hoop dat er dan een betere regeling uit de bus komt. De door staatsse cretaris Hendriks afgekondig de maatregel is nog voorbe reid door het oude kabinet en men heeft goede hoop dat het nieuwe kabinet oog heeft voor de moeilijkheden, waarin de MOB's dreigen te verzeilen. Ook wil de NVAGG er bij de minister op aandringen dat het werk voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkhe den via de Algemene wet bij zondere ziektenkosten wordt gefinancierd. De NVAGG meent dat dit zeer wel moge lijk is, hoewel niet op basis van individuele verstrekkin gen, maar in het kader van een exploitatie-financiering van de MOB's. De NVAGG-woordvoerder: 'Het gaat hier tenslotte om een belangrijk sociaal-psychia trische voorziening. Het gaat bij de AWBZ als ik het goed heb om miljarden. Het totale budget van alle MOB's be draagt tussen de twintig en de dertig miljoen, dat is dus maar een fractie van het tota le bedrag dat bij de AWBZ omgaat'. de vuurwapenwet, opzetheling van ge luidsapparatuur en textiel en voor het verkopen van de papieren een jaar en acht maanden met aftrek tegen zich hoorde eisen. De officier zei hem te beschouwen als de organisator en ini tiatiefnemer, 'maar hij houdt zich zo onnozel mogelijk'. R. had bij de 32-ja- rige fotograaf-drukker Johnny P. in de hoofdstad dc drukorder voor de blanco autopapieren geplaatst. Belastingschuld P. was wegens een op zijn zaak rus tende belastingschuld van 20 mille op het aanbod ingegaan en drukte de pa pieren voor 50 gulden per stuk. Hij leverde er 300 af en had er nog 100 in zijn zaak liggen toen de politie eind maart de zaak oprolde. Eis tegen P., 'de verwekker van al die valse kentekenbewijzen': een jaar en 6 maanden. Verder waren bij de vervalsingsaffaire betrokken: de 32-jarige schilder Pieter van R. uit Amsterdam. Eis 10 maanden met aftrek wegens medeplichtig heid aan de vervalsing, overtre ding van de vuurwapenwet en op zetheling; de 34-jarige slager Johan S. uit Amsterdam. Eis 1 jaar met aftrek voor dezelfde vergrijpen; diens 42-jarige broer Wijnand S. Eis 1 jaar en 3 maanden wegens medeplichtigheid; ook hem achtte de officier een van de belangrijk ste schakels in de doorverkoop; de 37-jarige koopman Peter N. uit Amersfoort. Eis acht maanden met aftrek wegens medeplichtigheid aan de vervalsing; dc 30-jarige vertegenwoordiger Willem V. uit Amsterdam. Twee maanden voorwaardelijk en een geldboete van 1.000 gulden omdat hij voordeel had getrokken uit be middeling in de verkoop van valse papieren. Alle verdachten, behalve Reginald C„ Johnny P. en Willem V. zijn in het verleden voor vermogensdelicten een of meer keren veroordeeld. De recht bank in Amsterdam zal uitspraak doen op 15 augustus. DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Keuning (DS'70) is benieuwd naar de maatstaven die de Nederlandse rege ring aanlegt bij het weren van vreem de oorlogsschepen uit bepaalde Neder landse havens. Hij heeft daarover vra gen gesteld aan de premier. De vragen zijn ingegeven door het be sluit van het kabinet inzake het NA- VO-smaldeel dat eind augustus een bezoek aan ons land zal brengen. Het kabinet wil niet hebben dat het smal deel naar Amsterdam komt. Het zou de schepen naar Den Helder hebben verwezen. GRAVEZANDE De rijkspolitie in Gravezande heeft zondagnacht een ofstomme jongen aangetroffen. De ngen 1.66 meter lang. grote dos lillend blond haar is vermoede- k veertien jaar oud. it nu toe begrijpt hij niets van ge- rentaal, zoals gebruikt door doof- ommen. Hij is in het bezit van een ssette-recorder. De jongen draagt een ui met korte mouwen met bruin-wit- strepen, blauwe broek en bruine ndalen met lichte sokken met hori- ntale streep. Onder de boventrui aagt hij nog een trui met rood-blau- s bies. ÏRVOLG VAN PAG. 1 inom Penh dat de stad Xeak Luong as bestookt door F-ll bommenwer- rs. Volgens hen was dit tijdens het- Ifde incident gebeurd. Een zegsman an het Amerikaanse ministerie van uitenlandse zaken heeft het bombar den van Neak Luong 'zeer betreu- inswaardig' genoemd. lachting e Cambodjaanse regeringsradio zond jsteren een bericht uit, waarin de iet Cong werd beschuldigd van loord op 150 Cambodjaanse dorpelin- en in dc provincie Kampot op 19 ju- De sladhting zou gebe-urd.zijn toen orpelingen van Kompong Trach achtten de bezetting door de Viet long te verhinderen. Volgens ont- napte monniken verdedigde de bevol ing zich met messen, maar kon zij iets uitrichten tegen dc vuurwapens an de Viet Cong. Een eenheid van e Rode Khmers schaarde zich aan de ijde van de dorpelingen, maar werd nder de voet gelopen door de Viet ong. Er zouden nu 5.000 soldaten 'an de Viet Cong en hun gezinsleden 1 het dorp zijn. In de afgelopen laanden heeft de Cambodjaanse rege- ngsradio herhaalde malen berichten erspreid over. gevechten tussen de ode Khmers en hun bondgenoten an de Viet Cong en Noord-Vie'.nam. P een 'briljante overwinning' hebben 'arabodjaanse militairen twee dorpjes angs hoofdweg 1 heroverd en de weg feer vrijgemaakt. In de nacht van ondag op maandag trokken de Rode hmers zich strategisch terug, zodat e Cambodjanen gisteren slechts op iterst lichte weerstand stuitten bij "111 zuiveringsoperatie. In een opti mistische stemming heeft de regering !e vluchtelingen opgeroepen terug te eren naar hun dorpen in de omge- f1115. btot^'land/bittrniland t3/k5 Uw/kwartet dinsdag 7 augustus 1973 \e veel patiënten, verpleging ondeskundig h een onzer verslaggevers EERDE De inspectie voor de festelijke volksgezondheid over légt de particuliere inrichting pze Witman in Heerde te slui- fln deze inrichting voor gees- Ijk gehandicapten kwam gister- jirgen bij een brand vier men- I) om het leven. Twee jaar ge len brak in deze inrichting ook fand uit. Toen vielen er geen fchtoffers. I inspectie wil het tehuis niet lan- f subsidiëren. Men meent dat er te |l patiënten in het tehuis zijn en I ze niet voldoende deskundig wor- h verpleegd, aldus de directeur van [sociale dienst in Heerde, de Wcr Walsveer. oorzaak van de brand is nog niet heel duidelijk, maar men meent dat vuur is ontstaan in het aanrecht i het dagverblijf op de eerste etage, t behulp van brandweer, politie en «menden konden 43 andere gees- ijk gehandicapten in veiligheid rden gebracht. brand moet ongeveer drie uur in morgen zijn uitgebroken in het jverblijf van het nieuwe gedeelte, na de brand twee jaar geleden er i bijgebouwd. Een voorbijganger dekte het vuur. Op zich had de nd niet veel te betekenen, maar duurde te lang voordat de brand- ren van Heerde en Hattum zich weg naar de slaapvertrekken had- i kunnen banen. Gesloten deuren lijnen ook in grote, erkende zwak- nigeninrichtingen een normale k te zijn. Elke verpleegster en ver ger is uitgerust met een sleutelbos, t sluiten van de deuren is een atregel die vooral ook in het be- g van de patiënten is genomen. iniek dat geval moet het brandpreven- [systeem nagenoeg perfect zijn. En e het systeem om wanneer er [ondanks toch brand uitbreekt pr snel, doelmatig en gediscipli- prd op te reageren. Aan het laatste feft het in Huize Witman wellicht [broken. Er was een duidelijke pa- fctoestand. Toen de brandweer ein- bjk met gasmaskers de boven het [verblijf gelegen slaapvertrekken tx te bereiken, trof men de lijken (Wier geestelijk gehandicapten aan, i in de rook waren gestikt. Het wa- i de 29-jarige Pik Lien Lau wuit •echt, die van Aziatische afkomst de 21-jarige Irene van Santen uit endelft, de 19-jarige Louci Hebaka- uit Vught, van wie de Ambonese aders daar in eqn woonoord verblij- en, en de 18-jarige Jannetje Kikkert t Enschede. Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH Een huisgenote heeft gisteren de identiteit van de dode vrouw, die zondagmorgen in de rivier de Dommel werd gevonden, kunnen vaststellen. Het blijkt de 49-jarige Christina Kusters uit 's-Hertogen- bosch te zijn. De politie heeft in verband met het vinden van de ontklede vrouw in de Dommel, drie mannen gearresteerd: de negentienjarige G.B., de 24-jarige B. van W. en de 23-jarige M. T., al len uit Den Bosch. Zij hebben toege geven in de nacht van zaterdag op zondag onzedelijke handelingen met de vrouw te hebben gepleegd onder een brug over de rivier. Hoe de vrouw in het water is gekomen, we ten zij niet. Zij ontkennen iets met de dood van de vrouw te maken te heb ben. Volgens de patholoog-anatoom dr. Zel- denrust is de oorzaak van het overl ij- eden van de 49-jarige vrouw verdrin king en waren' de verwondingen die op het lichaam werden aangetroffen, geen van alle dodelijk. Deze verwon dingen zijn ontstaan tijdens de vecht partij tussen de vrouw en de drie mannen. De politie is nog op zoek naar de kle ding van de vrouw. De gearresteerde mannen zeggen, dat ze die in de Dom- mel hebben gegooid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5