Kinderen rijk maken in een arme wereld FOTOWEDSTRIJD TROUW/KWARTET Oud Katwijk heeft duizend leden Ook buurtfeesten op 5 september in Alphen DE PRIJZEN Dr. K. Schilderschool in nieuw gebouw Inbraak in twee weekendboten Weekprogramma VVV Katwijk WIE KAN ER MEEDOEN HOE HET GAAT DE JURY TKUU W/KWARTET DINSDAG 7 AUGUSTUS 1973 Door S. J. de Groot RIJNSBURG-OEGSTGEEST Binnenkort wordt in Oegstgeest de nieuwe Ds. K. Schilderschool geopend. Een permanente school, die bestaat uit zeven lokalen en een gemeenschapshal. De oude school, die zes lokalen had, is on bruikbaar geworden. Het hoofd van de school, de heer F. van Hof- fen te Rijnsburg, is vanzelfspre- ken bijzonder gelukkig met het nieuwe gebouw waarvan de bouw ongeveer 900.000 heeft gekost. De Dr. K Schilderschool is een gewo ne lagere school, die zich ten doel stelt aan de kinderen zo goed moge lijk gereformeerd onderwijs te geven in alle vakken. Zij is verwant aan de kerk die postaal wordt aangeduid met de naam Geref. Kerken Vrijgemaakt. De.leden van deze kerk zelf laten de toevoeging 'vrijgemaakt' meestal weg, omdat zij hun plaatselijke kerken zien als de wettige voortzetting van de ge ref kerken in ons land. Maar zij be seffen wel, dat zonder dit formele on derscheid de verwarring nog groter zou worden, met name voor hen die buiten de gereformeerde gezindte staan. Vraag aan de heerf Van Hoffen: In al le vakken gereformeerd onderwijs? Zijn antwoord daarop; 'Er zijn na tuurlijk vakken die daar weinig be trekking op hebben. Ik noem maar zwemmen en gymnastiek. Maar taal, vaderlandse geschiedenis, aardrijks kunde, natuurkunde en dergelijke zijn daarvoor wel degelijk geschikt. Neem de inhoud van de taallesjes maar als voorbeeld'. Vaste waarden U geeft dus onderwijs volgens een vastomlijnd patroon. Me hebt zeker christelijke scholen waar onderwijzers werken die nog be heerst worden door het echte gerefor meerde denken, Maar er zijn ook tal rijke christelijk nationale scholen waar ze het woord 'christelijk' gevoeg lijk kunnen weglaten, omdat er in de praktijk weinig meer van over is. Wat mensen als Kuitert, Baarda en Augus tijn aan de Vrije Universiteit leren vreet door in de hele kerkgemeen schap. en de school ontkomt daaraan niet. Zij weten niet meer, wat zij met de verhalen uit de Bijbel aan moeten. De kerkbeschouwing en de Schriftbe schouwing zijn heel verschillend en de kloof wordt steeds dieper. Het ge reformeerd onderwijs in het algemeen is verwaterd, verwereldlijkt en gemo derniseerd. Wij staan daarentegen nog volledig achter de drie formulieren van enigheid'. Hebt u ook andere dan vrijgemaakte kinderen op school? Ma, ook christelijk gereformeerden, oud gereformeerden en buitenverban- ders. Als die ouders werkelijk voor hun kinderen serieus gereformeerd onderwijs zoeken, zijn ze bij ons wel kom. Die ouders kunnen echter geen lid van de vereniging worden. Wat weer niet wil zeggen, dat ze op kijk en ouderavonden geen kritiek kunnen leveren. Van die kritiek kunnen wij zeker ook leren. Maar echte zeggenschap hebben zij niet'. Kerkgeschiedenis Is er ook concreet onderscheid in uw leerprogramma? Wij geven in de vijfde en in de zesde klas apart het vak kerkgeschiedenis. De onderwijzers weten er veel van af en proberen hun kennis op de kinde ren over te brengen. Wij hebben een eigen kweekschool in Groningen en Amersfoort. In korte trekken probe ren wij de hele kerkgeschiedenis met de kinderen te behandelen, van de Bijbel af tot nu toe'. Betekent dit dat u tegenover de kinderen de andere kerken als vals af schildert, en uw eigen kerk als de enig ware? 'Wij maken de kinderen wel duide lijk, dat er in de andere kerken ook christgelovigen zijn. Maar ook dat het een fout van deze mensen is, dat zij Deze Bauer geluidfilm- projector is de hoofd prijs in de fotowedstrijd Trouw/Kwartet zich niet voegen bij de ware kerk van Jezus Christus. De kerk van Jezus Christus heeft naar onze overtuiging drie kenmerken; de zuivere verkondi ging van de Bijbel, het Evangelie en de leer, de bediening van de sacra menten en de handhaving van de tucht. Ten aanzien van de punten 1 en 3 hebben wij fundamentele bezwa ren tegen de andere kerken. Die drie kenmerken hebben zij niet zelf verzonnen, maar men kan ze te rugvinden in de Bijbel. Mensen die het ware Evangelie niet verkondigen en die afbreuk doen aan de op de Bij bel gebaseerde leer, moeten ten slotte worden geweerd. Niet omdat wij het zo leuk vinden, maar omdat wij niet anders kunnen. Het staat in de Bijbel. Die tucht nu begint al in het gezin en in de omgang met elkaar. Uit lief de zullen wij elkaar moeten waarschu wen. Velen zien dat als hoogmoed. Maar ware tucht komt voort uit liefde. Wij willen dat ook onze kinderen rijk worden in deze arme wereld. Dat rijk worden is dan wel iets anders dan wat de wereld daaronder verstaat'. Lisse probeert men op het ogenblik zoveel leerlingen bijeen te krijgen dat er uit die plaatsen een busje kan rij den. We hebben nu 165 leerlingen. Dat be tekent een zesmans-school. Handha- vind van dit aantal zit er wel in, want de plaatsen waaruit de leerlingen ko men vertonen in het algemeen een be hoorlijke groei. En als de aanwas uit Alphen en de richting bollenstreek doorgaat, zou het nog wel eens een zevenmans-school kunnen worden. Maar dat zal nog wel even duren'. Mosterdzaadje Was het begin als het bekende mos terdzaadje? 'We begonnen met zes klassen in drie lokalen. Dat kon omdat een bus leer lingen uit Amsterdam haalde. Niet al leen om onze school voldoende te be volken maar ook om in Amsterdam zelf de stichting van een school moge lijk te maken. Want als je kunt aan tonen dat er zoveel leerlingen elke dag een reis moeten maken om op school te komen, is dat een reden om een vergunning te geven voor de stichting van een school. Je helpt op deze manier elkaar'. De tijd dat voor zo'n eigen school grote offers gebracht moesten worden, is zeker voorbij. 'Natuurlijk kunnen ook wij op de overheid terugvallen, maar het lid maatschap van de schoolvereniging kost toch nog altijd 20. Van de kweekscholen is er tot dusver maar één gesubsidieerd. En dan zijn er nog de lycea, die we zelf moeten bekosti gen. Onze kerken hebben het offeren voor een goede zaak gelukkig nog niet verleerd. Wij kunnen er nog wakker van liggen als een bepaalde zaak niet rondkomt'. Van de Dr. K. Schilderschool in Oegstgeest hoeft de vrijgemaakte kerkgemeenschap in deze streek in ie der geval niet meer wakker te liggen. Er staat straks een gebouw klaar waar de kinderen krijgen wat ze, gerekend naar de normen van de vrijgemaakte gereformeerde denk- en leefwereld, nodig hebben. Dr. Schilder Wie was precies dr. K. Schilder, naar wie uw school is genoemd? 'Hij was professor in de theologie aan de hogeschool te Kampen. In 1944 is hij een van de voormannen van de vrijmaking uit de Gereformeerde Ker ken geweest'. Vertelt u eens wat over uw school. 'Veertien jaar geleden zijn wij begon nen. Als een stichting. Nu hebben wij een schoolvereniging. De leden heb ben inspraak. De school bestrijkt een groot gebied. Er komt zelfs een leer ling met de bus uit Bennebroek. Zo'n 35 kilometer ver. In Amsterdam is ook wel een school, maar de busreis naar Oegstgeest bleek voor hem pret tiger te zijn. We hebben ook scholen in Rijswijk, Voorburg, Berkel en Ro denrijs en Capelle aan de IJssel. De cirkel om onze school beslaat onge veer twintig kilometer. Een derde deel van de leerlingen komt uit Rijnsburg. In Alphen en LEIMUIDEN Op donderdag, 9 au gustus a.s. 's avonds om 8 uur, zal in het Spant een vergadering worden be legd door het bestuur van het ge meenschapscentrum 'Het Spant' en de Algemene Raad. Op de agenda voor die avond staat o.a. 1. Het maken van een schema ter verdeling van de zalen voor het seizoen 1973-1974. 2. Het op stellen van een huishoudelijk regle ment t.b.v. de exploitatie van het Spant en de regeling van de huishou delijke zaken van het bestuur. ALPHEN Tijdens de laatste bestuursvergadering van de Oranje vereniging is duidelijk gebleken dat het programma voor 5 septem ber een veelzijdig volksfeest bedoelt. Ook Aarlanderveen en Zwam- merdam waren aanwezig. Gemeenschappelijk is een programma ont worpen en adviezen uitgewisseld. Zeskamp: De eerste groepen en indivi duele deelnemers hebben zich gemeld. 15 augustus sluit de inschrijving. Een groep moet minstens 15 personen zijn, in de verhouding van 6 dames en 9 heren. Enige reserves zijn aan te be velen. De spelen zijn gekozen het terrein aan de Steenstraat is inge deeld. Uiteraard krijgen de deelne mers gelegenheid om met de hinder nissen te oefenen. Aanmelden nog steeds bij mevrouw Jellexa, Hoorn 184, tel. 75522. mevrouw Lemkes Van Lennepstraat 27, tel. 73470, heer Groenhart A. v. Burenlaan 1, tel. 91845. Gondelvaart: Uit de informatie blijkt dat veel bootbezitters nadere gegevens wensen over de tocht. Ver lichting met lampjes op een accu. Of met lampions. Een gezellige verlich ting, die weinig moeite zal geven. Tuinkaarsen hebben voldoende brand duur voor de gehele gondelvaart. Elk schip is welkom. Versieren en verlich ten tussen 6 en 8 uur, nabij de Al- phensensche brug (P. Doelmanstraat) en afvaart 20.30 uur. In zéér rust.g tempo zal worden gevaren. Grote schepen voorop, kleine scheepjes, tot een rubbervlot, achteraan, gevolgd door een tweede salonboot. Mens en dier: Deze manifestatie zal wel langer duren dan één dag. Hier van is het programma nog niet afge rond, maar vast staat dat in de mane ge van Avifauna, ingang Stuyvesant- laan, een doorlopend programma wordt gegeven van paardensport, vo gelshow, keuring troeteldieren, wed strijd in het kweken van kamerplan ten, duivensport, bloemschikken, tuin bouw enz. Bij al deze onderdelen zal de mens centraal staan om de natuur beter te waarderen. Aarlanderveen en Zwammerdam: Het gedetailleerde programma staat nog niet vast, maar de programma-onder- delen veronderstellen een jolig feest. De gehele bevolking is in touw. Rldderveld: Naast de gebruikelijke op tochten worden de kinderen bezig ge houden met films en jeugdcabaret. tiet gebouw 'De Bron' staat centraal. De volksdanshappening is een gewild programmapunt en 's avonds zal een dansfeest een z.g. Bron-inn, de bewn- ners tot in de nacht bezighouden. Buurtfeesten: Melding wordt gemaakt van een aantal buurtfeesten, zoals Ja cob Catsstraat, Van Lennepstraat en omgeving Zeeheldenbuurt. Van een onzer verslaggevers Katwijk heeft deze week zijn duizend ste lid ingeschreven. Speciaal daar voor kwam gisteravond burgemeester A. G. Vermeulen in gezelschap van het bestuur, de gelukkigen, de familie H. Krijgsman, Jan Tooropstraat 8 ge lukwensen. Duizend leden is een mijl paal voor het genootschap en een his torisch momentje in Katwijk. Nooit eerder heeft een culturele vereniging dat aantal bereikt. 'Het lijkt mij uniek', zei de burgemeester, 'overal zie je dergelijke instellingen wegkwij nen, behalve in Katwijk. Oud Katwijk is bijzonder actief. Van iedere Kat- wijkse inwoner heeft het genootschap Clubkampioenschappen in het Alkebad ALKEMADE In het Alkebad wer den zaterdag de clubkampioenschap pen gehouden van de zwem- en polo club Alkemade. Mej. Dorien Möllers behaalde voor de tweede maal het kampioenschap bij de dames, terwijl Peter l'Ami voor de eerste maal het kampioenschap bij de heren voor zich opeiste. De uitslagen in de diverse groeperin gen waren als volgt: meisjes 7-8 jaar 1. Joke v. d. Zwet, 2. Lilian Wessel- man. 3. Astrid Vermeij, idem 9-10 jaar 1. Simone Wesselman, 2. Ans de Jeu, 3. Anja Verhaar; idem 11-12 jaar 1. Anja v. d. wet, 2. Marieke Ver haar, 3. Tanja Wesselman; idem 13-14- 15 jaar 1. Ineke den Ouden, 2. Gerda v. d. Zwet, 3. Yvonne v. d. Meer. Dames 16 jaar en ouder: 1. Dorien Möllers, 2. Rita Elstgeest. Jongens 7-8 jaar: 1. René Klein, 2. Ru- di van Es; idem 9-10 jaar 1. Jimmy van Es, 2. Gerard Koot, 3. Ellert Jan sen; idem 11-12 jaar: 1. Ronnie Riet broek, 2. Peter Schouten, 3. Richard de Jeu; idem 13-14-15 jaar: 1. Peter l'Ami, 2. Frits Dresscher, 3. Nico van Haastrecht; Heren 16 jaar en ouder 1. Hans Möllers, 2. Jos Heemskerk, 3. Wim van Klink. SASSENHEIM Tussen woensdaga vond en zaterdagmorgen werd in een tweetal weekendboten, liggende in de Sassenheimsi sloot bij de Provinciale weg ingebroken. Meegenomen werden radio- en t.v.-apparatuur, koelkasten, kleding en scheepsuitrusting. Verder werden in beide gevallen vernielingen aangericht. In het éne schip, eigen dom van een Hagenaar, was de totale schade ruim 2000, in het andere, ei gendom van een plaatsgenoot. ci«*ca 700. In de nacht van zaterdag op zondag werd van bewoners aan de Anthonius- laan, waarschijnlijk door een passe rende automobilist, een tweetal bloembakken uit de voortuin gestolen. Bij een bewoner aan de Kagerdreef werden op vakkundige wijze de rui tenwissers van diens geparkperde auto verwijderd. een kaartje met zijn complete afstam ming tot zover dat is na te gaan. Daarin is twintig jaar werk gaan zit ten. Dit getal toont wel heel duidelijk hoe sterk de band met het verleden wel is'. Namens het genootschapsbe- stuur mocht burgemeester Vermeulen een taart overhandigen waarop in marsepein de Katwijkse vuurtoren. Voorzitter J. P. van Brakel overhan digde de in Katwijk zeer bekende uit gave 'Vissen voor de kerk' met daarin een gesigneerde oorkonde. 'Die vuur toren op de taart komt wel heel goed uit, want uw betovergrootvader was vuurbaakstoker', vertelde de heer Van Brakel tot verbazing van het duizend ste genootschapslid. Tot aan de veer tiende eeuw wist de heer Van Brakel de afstamming te reproduceren vah de heer Krijgsman. Familie van de heer Krijgsman had zich voor de gele genheid in oud-Katwijkse kleder dracht gestoken. Na de toespraken was er nog een gezellig samenzijn. Tot zijn verbazing hoorde burgemees ter Vermeulen hij kon het niet verstaan een groet aan hem gericht via een visserijboot van een zoon van de heer Krijgsman, die schipper is op een van de Katwijkse vissersboten. Duizend leden is altijd een streefgetal geweest van het genootschap. Nu heet het: op naar de 1.500. Dat moet moge lijk zijn in een plaats met 37.000 in woners. KATWIJK Dinsdag 7 augustus: Or gelconcert op het orgel van de Nieu we Kerk aan de Voorstraat. Solist Koos Bons uit Maassluis. Aanvang 20 uur. Woensdag 8 augustus: Beiaardconcert op het carillon van de Oude of Andre askerk aan de Boulevard. Beiaardier J. Maassen uit Utrecht. Van 20-21 uur. Woensdagavondzang in de Oude of Andreaskerk. Er worden geestelijke liederen gezongen met begeleiding van koor en/of solisten. Aanvang 20 uur. Donderdag 9 augustus: Concert door Harmonie 'U.N.I.' in de muziektent op de Boulevard. x- Vrijdag 10 augustus: Badgasten-brid gedrive in de kleine zaal van sporthal Cleyn Duin aan de Stadhoudersdreef. Aanvang 20 uur, inschrijven vanaf 19.45 uur aan de zaal. Strandfeesten op het gedeelte van strandpaviljoen 'Willy' aan het Zuidstrand. Zaterdag 11 augustus: Flora's kleuren pracht aan zee. Op de 2e zaterdag van augustus trekt, traditiegetrouw, dit bloemencorso door Katwijks straten begeleid door verschillende muziek korpsen. Voetbalwedstrijd Quick Boys-F.C. Am sterdam (B-elftal). Aanvang 17 uur. Beiaardconcert op het carillon van de Oude of Andreaskerk. Beiaardier me vrouw van Viegen-Pieffers uit Doetin- chem. Van 20-21 uur. Als slot van deze bloemrijke dag biedt WV Katwijk een groot vuur werk aan op het strandgedeelte nabij restaurant 'De Zwaan' aan de Boule vard. Aanvang 22.15 uur. In de zomermaanden organiseert Trouw/Kwartet een grote fotowedstrijd, waaraan iedereen kan meedoen die zijn fototoestel niet alleen als bagage naar zijn of haar- vakantie adres meeneemt. Mooie herinneringen van u (in zwart-wit of in kleur) maken een kans te worden bekroond met een. aantrekkelijke prijs. Uiteraard moeten de foto's betrekking hebben op d<= vakantie in of -buiten Nederland of op de zomer in het' algemeen. De foto's kunnen niet worden teruggestuurd. Door deelneming aan de wedstrijd krijgt Trouw/Kwartet, het recht de foto's af te drukken. We onderscheiden twee groepen: van 10 t/m 16 jaar van 17 jaar en ouder ledereen mag zoveel foto's inzenden als hij of zij wil, als het maar vóór 16 september gebeurt. De wedstrijd sluit op 16 september a.s. De foto mag niet groter zijn dan 18 x 24 cm. Alleen zwart-wit of in kleur. (Geen dia's) Achterop de foto moeten duidelijk naam, adres en leeftijd worden vermeld. U dient in de linkerbovenhoek van de enveloppe te vermelden: FOTOWED STRIJD. Het adres is: CHRISTELIJKE PERS POSTBUS 810 AMSTERDAM De foto's worden bekeken door een deskundige jury, waarvan de namen nog nader worden bekendgemaakt. De beste foto van elke groep wordt beloond met een hoofdprijs bestaande uit: een Bauer T16 Sound geluidfilm-projector t.w.v. ƒ866.- VOOR ELKE GROEP: Een eerste prijs bestaande uit een Bauer filmcamera Super 8 t.w.v. 637.- Een tweede prijs bestaande uit een Bosch vol-automatische dia-projector in draagtas t,w.v. 532.- Een derde prijs bestaande uit een Bauer Star filmcamera in zachtleder draagtasje fcw.v. 412.- Een vierde prijs bestaande uit een Bauer flitser t.w.v. 185.- De vijfde t/m de tiende prijs bestaat uit een Agfa-Matic 200 camera in geschenkverpakking t.\v.v. 124.-

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 4