Rechtse gereformeerden Hf groeien het sterkst Uit de kerkbladen Dietrich Gutsch: geen onmenselijkheid in de communistische landen Vandaag 0 /llsillfill Voorproefje uit India Trouw K wartet Avondmaal met knackebröd weer een feest lJp Nieuwe boe kek TROUW/KWARTET DINSDAG 7 AUGUSTUS 1973 KERK/BINNENLAiNO Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Aan de rechterflank van de gereformeerde ge zindte groeien in ons land de kerken tlians relatief het sterkst. Dat blijkt uit de zojuist verschenen jaarboeken van deze kerken. De gere formeerde gemeenten zagen in 1972 hun ledental vermeerderen van 77.750 naar 78.806, een stijging van 1.056 zie len of 1,36 procent. Zij werden hierin nog overtroffen door de kleinere groep 'gereformeerde gemeenten in Nederland', die groeiden van 16.227 naar 16.488. Dat komt neer op een groei met 1,61 procent Deze cijfers zijn niet incidenteel. Ter wijl de groei van de veel grotere ge reformeerde kerken steeds meer stokt en niet-gereformeerde groepen, zoals lutheranen, doopsgezinden en remon stranten hun ledentallen zonder meer zien dalen, beleven de rechtse gerefor meerde groepen, numeriek gezien, een bloeitijd. Misschien, dat alleen de pinkstergroepen nog meer groeien, maar deze houden geen statistieken bij. In de periode 1968-1973 groeiden de gereformeerde gemeenten in Neder land met 11,08 procent en de gerefor meerde gemeenten met 9,13 procent, terwijl bij voorbeeld de gereformeer de kerken in dezelfde tijd hun leden tal met slechts 2,46 procent zagen toe nemen. Over de oorzaken van deze groei zijn geen exacte gegevens bekend. Zij zal deels worden veroorzaakt door over komst uit andere kerken, deels door dat het geboortencijfer in deze groe pen minder sterk daalt, dan elders het geval is. Het kerkverband van de gereformeer de gemeenten werd in 1907 gevormd, o.a. door de bekende ds. G. H. Ker sten. In 1953 leidde een leergeschil over de verhouding tussen prediking en uitverkiezing (het aanbod van ge nade) tot een scheuring, zodat men sindsdien naast elkaar kent de 'gefor meerde gemeenten' en de 'gerefor meerde gemeenten in Nederland'. Predikantentekort De groei van de beide groepen is te opmerkelijker, wanneer men let op het predikantentekort. Van de grote groep zijn twee op elke drie gemeen ten vacant: de 155 gemeenten hebben 47 predikanten. In de kleinere groep is de situatie nog sterker: daar heb ben 52 gemeenten de beschikking over maar vijf dienstdoende predikan ten. De vele vacante gemeenten hebben el ke zondag leesdienst. Een ouderling leest een preek voor, hetzij van een eigentijdse predikant, hetzij van een 'oude schrijver'. Ook de katechisatie, het ziekenbezoek en dikwijls het lei den van begrafenissen komt voor re kening van de ouderlingen. Maar dit doet kennelijk aan de groei geen af breuk. In de grotere groep is deze situatie overigens aan het veranderen. Vijf tien jaar geleden had men daar slechts 19 predikanten, nu 47. Op het ogenblik zijn acht studenten in oplei- Dit zijn de percentages van groei, resp. daling van de leden tallen van enkele kerken in 1972: geref. gemeenten in Ned. 1.61 gercf. gemeenten 1,36 geref. kerken (vrijgem.) 1,23 unie van baptistengeni. 1,14 (Nederlandse bevolking 0,90) geref. kerken 0,44 chr. geref. kerken 0,34 doopsgez. broederschap 2,16 evang. lutherse kerk 3,48 Van de Nederlandse hervormde kerk zijn exacte gegevens be schikbaar. De vrije evangelische gemeenten zijn ongeveer gelijk gebleven. De remonstrantse broederschap vertoonde een achteruitgang. ding aan de eigen theologische school in Rotterdam. De jaarboekjes van beide kerken ge tuigen van toenemende activiteiten. In het afgelopen jaar werden nieuwe gereformeerde gemeenten gesticht in Lelystad en Oostvoorne en een gere formeerde gemeente in Nederland te Goes. Het jaarboek van de gerefor meerde gemeenten maakt melding van een uniek jubileum: ouderling Slabbc- koorn te Kapelle-Biezelinge was zestig jaar in het ambt. Kerkelijk Jaarboek Gereformeerde Gemeen ten. Uitgave kerkelijk bureau, Walkartweg 11, Zeist a)enyy blz.; ƒ5,-). Kerkelijk Jaarboekje Gereformeerde Gemeen ten in Nederland. Uitgave Drukkerij Van Vellen te Krabbendljke (110 blz.; ƒ4,50). De redactie behoudt zich het recht voor ons ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ pu- blikatle wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus «59. Amsterdam. Grotere gezinnen Meent ing. D. van der Keilen heus dat gezinnen met meer dan twee kin deren egoïstisch en a-sociaal zijn? Zo mag men toch niet generaliseren en verketteren! En bovenal: in zulke per soonlijke dingen als het kiezen van het kindertal moeten de ouders volle dige vrijheid hebben en zich ook vrij voelen. Nog een paar opmerkingen naar aanleiding van zijn stukje in Tr.- Kw. van 18 juli: 1. Of we het leuk vinden of niet, Ne derland is dichtbevolkt en zal dat wel blijven, of men moet bereid zijn de industrie terug te dringen. Maar dat tast de welvaart aan en wie wil dóórin toestemmen? 2. Lk zie het verband tussen inwoner tal en milieuverpesting wel, maar weet óók dat de industrie veel meer afvalstoffen (en daarbij veel moeilij ker tc reinigen stoffen) produceert dan alle mensen in ons land tezamen. 3. Er is wel degelijk een direct ver- band tussen kindertal en buitenlandse arbeidskrachten bij een afnemende bevolking volgens de regel: Hooguit twee. Als we anderhalf of één kind per gezin zouden krijgen, zullen dan de werven van de Rijnmond gedeelte lijk stil komen te staan? Welnee, ze zouden wel arbeiders van elders we ten te halen. De industrie draait door!. 4. Volgens het juninummer 1972 van 'Tal cn Last', het tijdschrift van de Stichting Welzijn en Bevolkingsgroei nog voor een stationaire bevolking het gemiddelde kindertal 2.2 zijn, of rekening houdende met het huidige aantal kinderloze gezinnen en die met één kind, voor de overige gezinnen gemiddeld twee en een half. Dat wil zeggen dat van die laatste groep de helft twee en de helft drie kinderen kan hebben, bij een stationaire bevol king. Er is nog variatie mogelijk. De heer Van der Keilen vermeldde (12 juli) dat het gemiddelde kindertal thans 2.35 per gezin is. Gezien de doorgaande daling zal het getal van 2.2 (of zo men wil het door hem ge noemde 2.1) ook zonder propaganda waarschijnlijk binnenkort wel worden bereikt. 5. Overigens verwondert het mij tel- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. kens weer dat ook niet door de heer Van der Keilen, die blijkbaar ge zinnen met 3 of 4 kinderen op zich zelf ook wel gewenst acht nooit publiekelijk aangeraden wordt dat jonge echtparen met het krijgen van kinderen wachten tot iets latere leef tijd (hetgeen ook andere voordelen met zich brengt). Als men in plaats van op 21 er op 25 a 26 jaar mee be gint, heeft dit een remmende invloed van betekenis op de bevolkingsaanwas en maakt het de noodzaak van kleine gezinnen minder stringent. 6. Het getal is machtig. Akkoord. Maar niet oppermachtig. Laten de ou ders, handelend uit hun geloof en met een gevoel van verantwoordelijk heid jegens hun medemensen (en hun kinderen) vrij zijn om te beslissen over de grootte van hun gezin. Driebergen W. A. G. Weslstrate Tandartsentekort De poging van de adviescommissie huisvesting medische en paramedi sche beroepen' om, door feitelijke in formatie over de aantrekkelijke kan ten van Rotterdam, tandartsen voor deze plaats te werven, is goed te be grijpen. Maar de wijze waarop dit gebeurt is minder juist want: De cijfers die door de Rotterdamse commissie geproduceerd zijn, wekken de onjuiste indruk dat op het gebied van de tandheelkundige hulp Rotter dam een uitzonderingspositie inneemt. Het Rotterdamse gemiddelde van één tandarts op 4500 inwoners is echter gelijk aan het gemiddelde dat op 1 ja nuari 1973 voor heel Nederland gold (Volgens opgave van de maatschappij tot bevordering van de tandheelkun de). Het in het artikel gehanteerde gemiddelde van 1 tandarts per 3700 inwoners in Nederland is dus onjuist Afgezien van nog grotere noodgebie- den zou ik erop willen wijzen dat dit cijfer voor de provincie Drente op 6434 ligt, waarin Hoogeveen het du bieuze record dreigt te gaan vestigen met een aantal van 10-12.000 inwoners per tandarts. Het regulerend optreden van een plaatselijk, i.e. Rotterdamse, commis sie is veeleer een taak voor de maat schappij tot bevordering van de tand heelkunde. De laatste laat zich echter, naar het lijkt, in zijn plaatsingsadvies- beleid vaker leiden door het belang van de individuele tandarts dan door het belang van de Nederlandse volks gezondheid. Door te wijzen op een plaatselijk tekort ten opzichte van het landelijk gemiddelde erken je empliciet dat ie dere regio recht heeft op een even goede tandheelkundige verzorging van een minimaal niveau. Daarbij mag je echter niet voorbijgaan aan gebieden waarin de tekorten nog groter zijn Hoogeveen H. Haan Gaan dodenritten door? Na het drama op het circuit van Zandvoort probeert men terecht door middel van extra voorzieningen dc risico's voor de coureurs te mini maliseren. Volgens mij wordt nu ech ter teveel het accent gelegd op de ge volgen en het voorkomen van in brand geraakte racewagens. Hoe 'veili ger' een circuit, des te harder durft men te rijden en des te rampzaliger zullen de gevolgen zijn als er iets misloopt, dacht ik. Het absoluut voorkomen van ongeluk ken is alleen mogelijk, wanneer de auto- en motorraces definitief worden gestaakt. Maar ik vrees, dat het nooit zover zal komen, omdat het geld in veel gevallen belangrijker schijnt te zijn dan mensenlevens. Bolsward P. Braaksma Zeebodem (3) Wegvervoer problemen Het heeft mij vorige week weer ver baasd hoe een bedrijf door inmenging van een vakbond, met grote proble men te kampen kreeg. Wat vreemd dat iemand als mijnheer J. Zantinga, die nooit een cent in dit bedrijf heeft gestoken, gaat zeggen hoe het moet. De chauffeurs krijgen 378,20 schoon in handen, voorwaar geen fooi! Als je bedenkt dat duizenden kleine zelf standigen ook 70 a 80 urdn per week werken en lang niet aan dit econo misch resultaat komen. De schuld van de moeilijkheden in de vervoersbran- che ligt voor een heel groot deel bij de overheid. Immers zij blijft de lasten van het wegvervoer onbarmhar tig bezwaren, terwijl de concurrentie vaak een volledige doorberekening on mogelijk maakt. Een van die bedrij ven is des 'staats'. Nog niet zo lang geleden zwaaide een bondsbestuurder de loftrompet over het transportbe drijf 'Van Gend en Loos'. Hij schil derde het keurig geregelde leven van haar werknemers, zowel maatschappe lijk als sociaal. De Lier Dl. C. Los Vlees of brood (18) Graag zal ik van u vernemen hoeveel weken vakantie uw redacteuren heb ben die werkelijk iets van voeding af weten. De dominee citeert herhaalde lijk mensen die vanuit een bureau stoel bio bedrijven. Geen enkele keer blijkt dat hij idee heeft hoe een voedingsketen loopt, waar vismeel van wordt gemaakt, wat het verschil tus sen de gebitssamenstelling van een echte herbivoor en die van een mens is enz. Hoelang moeten uw lezers de nonsens nog slikken die deze dominee uitkraamt? Aalten G. J. H. Meinen Van 10 t/m 12 augustus wordt in het Tropeninstituut in Amsterdam gehouden. Een danseres, begeleid door trommel en gitaar, toonde op een feestweek van Indiase muziek de persconferentie al vast wat. BERLIJN De voorzitter van de oecumenische jeugdraad voor Europa, Wolf-Dietrich Gutsch uit de DDR heeft in een seminarie over 'de gelovige jeugd en haar betrokkenheid voor vrede en maat schappelijke vooruitgang' gezegd dat christenen niet langer bewuste of onbewuste partijgangers van het anti-communisme moeten zijn. Het seminarie werd gehouden in het kader van het dit weekeinde afgesloten wereldjeugdfestival in Berlijn. Gutsch wees verder berichten over be weerde onmenselijkheid in de commu nistische staten van de hand. Diege nen die dit soort berichten in de we reld brengen zijn volgens Gutsch slecht geïnformeerd. De bijdrage van de christenen aan de vrede bestaat naar zijn zeggen uit strijd tegen het imperialisme, tegen de veroorzakers van leed en onderdrukking. Omdat 'zwart' tegenwoordig onderdrukking symboliseert, is Jezus thans zwart, zo als hij 2.000 jaar geleden jood was. al dus Gutsch. Ds. Ernst-Erwin Pioch, de algemeen secretaris van de arbeidsgemeenschap van de evangelische jeugd in de Bondsrepubliek betoonde zich zeer on tevreden over het seminarie, waar volgens zijn zeggen alleen lange ideo logische uiteenzettingen werden gege ven. De christelijke jeugdgroepen hebben meegewerkt aan de 'slotboodschap' van het festival, maar het was niet toegestaan dat zij een spreker tijdens de slotzitting lieten optreden. Hiero ver bestond onder de evangelische ieugd enige teleurstelling. Mijn eerste reactie bij het lezen van dit stuk was er een van verontwaardi ging. Gelukkig blijft zoiets niet altijd. Die schijnheiligheid van een christe lijke opvatting deed het hem. Bij her lezing vond ik het stukje tamelijk verward. Van ouds gold in ons land het vrije recht ter zee. De Staten van Holland hebben in verband met de scheepvaart eens in een resolutie ge sproken van 'een hooghe ende alge- meyne weg van God verordineerd tot heil der volkeren'. Dit komt m.i. over een met Psalm 24. Ik meen te mogen zeggen, dat juist christenen de alge meenheid der zee, als het eigendom alle volken erkennen en mutatis mu tandis evenm de zeebodem. Een meer gedegen artikel over de/e zaak zou met het oog op de opinievorming niet onbelangrijk zijn. Voorthuizen C. J, Griffioen Rijk de Gooyer vertelde onlangs in Trouw/Kwartet, dat zijn vader slecht te spreken was over het avondmaals brood, toen dat geleverd werd door zijn concurrent. Ds. Th. Delleman haakt daarop in de (gereformeerde) 'Groninger Kerkbode' in. Vogens hem is van onbelegd wittebrood nooit iets smakelijks te maken. Ds. Delleman: 'Zo'n stukje wittebrood is echter niet alleen smakeloos, maar soms ook moeilijk te eten. Geen feestelijke spij ze. En als 't dan nog zo is, als van die collega van bakker De Gooyer, dan is het bepaald storend voor het funktio- neren van het sacrament. Hierin kan gemakkelijk verandering worden ge bracht, als de kerkeraad platte repen feulleté-brood bestelt, zoals gebruikt wordt voor saucijze-broodjes. Het ziet er uit als het ongedesemde joodse paasbrood, dat bij de instelling van het avondmaal werd gebruikt, maar het is veel smakelijker. Wat ook goed gebruikt kan worden is het Zweedse Knackebröd. Bijbels gezegd: 'aange naam om te eten', zodat het als teken kan dienen van het Schriftwoord: Smaakt en proeft dat de Heer goed is. Smaakt en proeft het hemels manna had het manna niet de smaak van een honingkoek? Ex. 16 vers 31. Smaakt en proeft het goede woord van God het brood des levens, dat kracht geeft om eeuwig te leven? Hebr. 6:5. Zoals gezegd: dit avond maalsbrood laat zich gemakkelijk be reiden. Toen ik onlangs in een van onze kerken het Avondmaal mocht be dienen, geschiedde dit, met goedvin den van de kerkeraad, met bovenge noemd brood, dat gebakken was in re pen van 9x3 en dat zich gemakkelijk liet breken in drie stukjes. Wie hier meer over wil weten, zal ik gaarne nader informeren. Hoofdzaak is. dat het brood een feestelijke smaak heeft. En dan komt hier nog bij, dat dit brood ook voor onze oudsten gemak kelijk te eten is.' Preken op Urk Ds. W. C. van den Brink heeft een zondag in de gereformeerde kerk op Urk gepreekt. 'Een dankbare, blijde Blijde belevenis. belevenis! Graag nog eens een keer,' schrijft hij in 'Waarheid en Eenheid', het blad van de verontruste gerefor meerden. Ds. Van den Brink: 'Ik ben er met opzet 's morgens vroeg heen gegaan, om het aangaan van de dienst van buitenaf mee te maken. Geweldig! Als je denkt dat nu de 'zwarte kou sen' begint, heb je het mis. Stromen jongelui, min of meer 'hippe' meisjes en jongens, kwamen opzetten. De kos ter vertelde mij, dat er 1500 mensen in de kerk zaten, onder wie tientallen mensen van de camping. Onder die schare mensen betrekkelijk weinig klederdracht. Een gewone kerk met gewone Gereformeerde mensen Het is daar een gemeente van zonda ren, die er prijs op stelt dat haar dat ook concreet gezegd wordt in de pre diking. Het is een gemeente, die haar zaligheid alleen begeert te verwachten van de Here Jezus. Het is een ge meente die het weet. dat je niet 'op een koopje' Christen kunt zijn en ook niet Gereformeerd. Die ook bereid is hierin haar dankbare plicht te ver staan en begeert naar Gods gebod te leven. Maar, geen volmaakte Kerk, lang niet. In de morgendienst moest de tweede trap van censuur worden afgekondigd over een gemeentelid. dat de verkeerde weg op gaat. Hebt U dat wel eens meegemaakt? Veel kerkera den durven er niet meer aan te begin nen en ontnemen daardoor de ge meente de gelegenheid en dc oproep om voor de afgedwaalde te bidden. En voorts: er is op Urk een voorlezer. Gelukkig! Een dominee behoeft toch niet altijd alles zelf te doen! Als die broeder maar duidelijk leest. En dat deed hij heel goed! Zingen! Niet rhytmisch. Dat wil niet zeggen: einde loos rekken en trekken. Je kunt ook niet-rhytmisch èn een vlot tempo zin gen. Als je maar een organist hebt, die beseft dat kerkzang volkszang is en niet alleen bestemd voor mensen die conservatorium hebben! Oude be rijming. Veel psalmen prachtig, ande re minder bruikbaar. Maar dat is bij de nieuwe berijming toch ook zo! En wel gezangen. Had U misschien niet gedacht, maar zeker: kiest U maar uit de 119 gezangen! En dan de preek. Er moet op Urk onderscheidenlijk ge preekt worden, Catechismus Zondag 31. Maar: moet dat niet altijd en qver- al? Is die niet mede de oorzaak van de nood in onze Kerken, dat het te weinig gebeurt. En dat er ook veel te weinig uit de Catechismus wordt ge preekt. De Synode nam wel een be sluit, maar predikanten en kerkeraden trekken zich daar niets van aan. En die nemen het de verontrusten kwa lijk als zij in dit opzicht, achter de Synode blijven staan! (N.B. Ik begrijp niet dat onze Synode, als ze werkelijk Gereformeerde vergaderingen willen zijn, niet veel meer steun zoeken bij de mensen van onze Vereniging.) En als je dan de Schrift verklaart, zul je belangstelling hebben en aandacht en een reactie in een slotlied, zo gewel dig. dat je je verbaast dat het glas nog in de vensters zit na afloop (-...) Natuurlijk, Urk heeft z'n eigenaardig heden. Welke plaats met karakter heeft dat niet! Urk heeft zijn speciale gevaren en zonden. Welke plaats heeft dat nie't! Maar, zij behoren bij onze Kerken, in volle rechten. En daar ben ik dankbaar voor. Een echt stuk Gereformeerd leven, met alle strijd en alle rijkdom daarvan. Het is niet alles goud, wat er blinktl Bij ons soms wel?' Internisme Prof. dr. C. H. Lindijer ziet naast het verticalisme en het horizontalisme een derde stroming opkomen, die hij (in het lutherse blad 'ELK') de naam 'internisme' gegeven heeft. Prof. Lin dijer: •Daarbij richt men zich niet primair op de horizon van de wereld of de verticaal van de hemel, maar naar binnen: naar wat zich afspeelt in de diepte van het eigen innerlijk, naar wat er gebeurt in de intieme relatie met mensen uit de eigen omgeving. Om dit "interne' en de 'interactie' met mensen noem ik deze stroming met een maakwoord 'internisme'. Men is vmet dit 'internisme' bezig in pastorale trainingen (zeker in de noodzakelijke eerste fase), in ontmoetingsgroepen, in met-je-zelf-bezig-zijn dat daaruit als 'huiswerk' voortkomt. Het gaat er om dat een mens helderheid krijgt over zijn motieven, zijn kronkelredenerin gen, zijn gevoelens, zijn afweermecha nismen, over schijn en werkelijkheid in de intermenselijke relaties. Het is de ontdekking van hen die met deze nieuwe zaken bezig zijn, dat er din gen wegvallen, maar dat ze ook .op verrassende wijze geconfronteerd wor den met 'heilige grond', met het ge heim van het leven en de zin van het bestaan. Ik zie wat in dit 'internisme'. Ik denk dat we door zulke zuiverings processen heen moeten om zinnig en zindelijk bezig te kunnen zijn met de 'verticaal' van de grote, heilige G id en de 'horizon' van de wondere wereld'. Op de fiets Tai De minister van defensie heeft besj ten om het militair eerbetoon ter tri] legenheid van het aanstaande ref4-i- een minimum te beperken. Hoi 'atl Kerken: geen geld voor politie van Thieu WASHINGTON Verscheidene Amerikaanse organisaties, waaronder ook een aantal kerken .protesteren te gen de financiële steun door de rege ring aan de politie en staatsveiligheids- organen van de regering in Saigon. Er is een scherpe verklaring hierover aan het congres gezonden, waarin de democratische senator Edward Ken nedy wordt geciteerd, die gezegd heeft dat voor dit doel voor 1974 on geveer 15.2 miljoen dollar is uitge trokken (ongeveer 34 miljoen gul den), twaalf procent meer dan dit jaar. Dit geld bereikt Zuid-Vietnam via verschillende kanalen, o.a. door de Amerikaanse buitenlandse-hulporgani- satie USAID, door de miiltaire hulp organen en zelfs via het programma 'voedsel voor de vrede'. In het protest, dat o.m. is onderte kend door het hulporgaan van de ver enigde methodistische kerk. door de sociale commissie van de verenigde kerk van Christus, door het sociale comité van de quakers en voor bui- tenlandse-hulpdienst van de baptisten, wordt gewezen op het feit dat het geld wordt gebruikt voor de repressie van de Vietnamese vredesbeweging en van andere niet-communistische stuk ken oppositie. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Nunspeet: j. M. D. v Berg te IJmufden. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Oudcga (Small Het pragmatisme, dat vanaf 1966 zo'n greep kreeg op de Nederlandse poli tiek, is volgens het socialistische tweede-kamerlid pater David van Ooij- en thans duidelijk op zijn retour. Hij is er blij om, want pragmatisme ver veelt, schrijft hij in 'De Bazuin'. Pa ter van Ooyen: 'Dat pragmatisme is nogal vermoeiend, end. omdat 't elke kwestie opnieuw op zijn hoedanigheid vraagt te beoorde len, waarbij noch op vergelijkbare ge vallen uit-het verleden kan worden teruggegrepen, noch ook in de positie bepaling van vandaag een rechtvaardi ging kan worden gevonden om het morgen op dezelfde wijze aan te pak ken. Daérom is het pragmatisme zo vermoeiend, omdat het niets in zich heeft om op terug te grijpen. Het lijkt op het welbewust fietsen, waar bij de rijder goed overwogen zijn rechtervoet omhoog beweegt wanneer hij zijn linkervoet omlaag duwt, zijn evenwicht bewaart, zijn stuur han teert, zijn ogen goed de kost geeft en zijn duim aan de bel houdt, omdat elk ogenblik een tegenligger moet kunnen worden gewaarschuwd. En terwijl het aan geen twijfel onderhe vig kan zijn, dat hij die zo welbewust fietst, zich veel moeite getroost, lijkt het niet uitgesloten, dat ondanks alle inspanning of misschien juist dóór die inspanning de betrokken rijder niet weet waar hij heen gaat. Dat nu lijkt hèt bezwaar tegen het politiek pragmatisme dat in ons politiek be drijf vaak zo intens wordt beoefend: Een politiek die wordt nagestreefd zonder te worden gevoed vanuit een fundamentele visie op mens en maat schappij.' schijnt nog niet vast te staan, mM dat verhinderde een aantal organi ties niet om óp dit besluit heftig reageren. Intussen is er een aktie touw gezet om in grote massa nc oud-militairen, voormalige vent strijders en dragers van de militai8*; Willemsorde langs de weg van Grote Kerk naar de Ridderzaal ,.S gaan staan. Het besluit van de min ter verdient om te beginnen erk ning. Reeds te lang bestond bij der lijke gelegenheden de suggestie 15 ons vorstenhuis in de allereer Je plaats gelieerd was aan alles wat e1 uniform droeg. Niemand zal onze vion stin een plechtige, vrome en wanf® herdenking van haar regeringsju ieum misgunnen. Maar waarom zoiets dan altijd de eerste plaats r door militairen worden ingenomen o i gaat velen en is iets dat in het vei den weliswaar veelal plaats gevond hèeft, maar waarvan de zin venh 1 nen is. De defensieve macht he recht op erkenning, ook bij zo'n ju leum, maar niet meer dan andere 1 E1 volkingsgroepen. Dit ziet de regeri in terecht in. Misschien ook wel geleeFni door de minimale belangstelling b t i bij die 4-mei herdenkingen waar P' het louter militair toegaat. Dat am !r ren daarbij willen zijn is hun go101 recht Men kan zich afvragen of eli aktie Erefront niet zo uit de hand n lopen dat er voor anderen langs 'b| betrekkelijk korte weg geen plnd meer overblijft. 1 or Jongeren zullen daar wel niet bij zi er want dat zijn geen oud-verzetsstrijd< 'ai en zij hebben geen Willem-Orde. oi men zal toch graag de jongeren de k genoot van dit alles willen mak«n 31 Ook moet men bedenken dat onder ac betiteling 'de verzetsstrijders' alle die verzetsstrijders bedoeld zijn die E nog altijd behoefte aan hebben ct een eigen groep te vormen. Daarl ls zijn niet de duizenden die zeker n t minder in het verzet gepresteerd lx cl ben, maar die 't na die tijd te dr el hadden om verder te werken cn geiet behoefte aan organisaties hadden. E nd werkelijk erefront voor onze vorsflar zal alleen kunnen bestaan in een to divers mogelijk getal burgers uit afOG bevolkingsgroepen. gerland): A. Addis, kand. te Engw rum, die bedankte voor Kou duro' Oostwold, Rinsumageest en voor V ln genborgen. 11 Dr. X. F. M. G. Wolters: De Frie stoel- en staartklok. Zelf thuis te he wen met eenvoudige huulpmiddel Ultg. Gebr. Van Staden Apcldooirc 156 pag. geïll. 42,50. Honderden praktische raadgevingfcn met betrekking tot de vervaardig! g< van de onderdelen en het hanter ri van de gereedschappen, staat er o op de flap van dit boekje. Dat lij i nog op een understatement, gezien overwoekerende zorg die de schrijv i, besteedt aan het toelichten en uitlejO, gen van de kleinste details bij h bouwen van een klok. Het is we! e mooi boekje met heel veel werktel 'd ningen en foto's, maar het is alle 'u bruikbaar voor wie over een aarc e' geoutilleerde werkplaats (met tenm !I* ste een metaaldraaibank) en een gro dosis handige bedrevenheid in kleine metaalbewerking beschikt, kunt de meeste onderdelen weliswa ook in de handel kopen, maar dat voor een leek ook geen oplossir W want een inventaris van wat er nod is en een begrijpelijke tekening v1 waar het allemaal ln verband gemotf teerd moet worden zijn er niet b w Bovendien mist dr. Wolters' enthou aste beschrijvingswijze de verdiens M van overzichtelijkheid. Wie nog nu van het principe van het Friese ui werk afweet wordt uit deze beschi ving ook niet gewaar hoe het wei en wat de functies van al die ondi delen zijn die zo minutieus word beschreven. De leek ziet tenslot door dc radertjes het uurwerk ni meer. Klokkenmakers, amateur- ma ook beroeps-, zullen er zeker wat a: hebben. Want dit boekje is mede oi staan uit de ervaringen die de schr 10 ver in vijf jaar opdeed met de hobb club voor bejaarden 'Christiaan Hu U gens' in Eindhoven die in een go( geoutilleerde werkplaats al meer di 11 300 klokken bouwde. En daaruit zit uiteraard heel wat praktische verbet ringen en vereenvoudigingen tevoü schijn gekomen. Maar wie nog ni I weet waar de klepel hangt zal zei met behulp van dit boekje nooit ei zelfgemaakte Friese klok horen li£' den. R. N. 1 Patricia Ilighsmith: 'Erger da i moord', Uitg. De Arbeiderspers, 2(|Ji blz., prijs 15, Een klassieker in de serie 'Crime t la Crime. 'Met als hoofdrolspelers ee£J: echte moordenaar, een advocaat d$e. (niet tegen honorarium) zich tevei met andermans zaken bemoeid en ee politieman, die ouderwets onderutn haalt om al rossend en combinfcj rend de waarheid te ontdekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2