Gerzon voor faillissement Nixons piloten raken Cambodjaans stadje UW Vorderingen zouden miljoenen guldens bedragen ITandarts \f. 400 per uur in \inrichting werken !n deze krant ppositie staakt sprek met Allende Skylab heeft opnieuw lekken Nat.-Nederlanden wacht af over bod Delta Llovd Geredde kinderen worden getroost Plan ontkend voor t troepenvermindering in midden-Europa Huurverhoging van f 10 gulden per maand krant op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe Leidse Courant ütnntuaütich is ahebleven christelijk dagblad voor leiden en omgeving 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam DINSDAG 7 AUGUSTUS 1973 54ste jaargang no. 107 Meer keus in passende «-omgeving „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10.58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Afd. Bezorging vanat 08.30 uur k/mn It ml "ng.J Geestelijk gehandicapten zonder hulp ten een onzer verslaggeefsters 'RECHT Op verscheidene plaatsen in Nederland weigeren idartsen geestelijk gehandicapte mensen te behandelen, zo- rel thuiswonende als in inrichtingen verblijvende personen. In inkele gevallen blijken tandartsen wel genegen te zijn in inrich- |ingen voor geestelijk gehandicapten hulp te verlenen, maar dan villen zij daarvoor vier- of vijfhonderd gulden per uur hebben [de richtlijnen van de maatschappij tot bevordering der tand- ilkunde schrijven een bedrag van 77 gulden per uur voor) [Dit is werkelijk een schandelijke jestand', aldus drs. G. P. J. Arts. Jdirecteur-psycholoog van de stich ting geestelijk minder validen (Ge- Wa) in Gouda, die persoonlijk te fcaken gehad heeft met een tand- irts, die dergelijke bedragen wil de hebben voor zijn hulp in een van de inrichtingen van de Gemi- Tandartsen, die eerst op kosten van de gemeenschap een zeer kost bare studie hebben voltooid, weige- jren later, wannner ze afgestudeerd wil Ijn om financiële redenen mee te helpen bij het zoeken van een op lossing voor een stuk maatschappe lijke problematiek', aldus drs. e ei p- 0 roe i het De stichting geestelijk minder vali den, die in de plaatsen Gouda. Lei den, Dordrecht en Zwijndrecht in ternaten en dagverblijven heeft voor in het totaal zo'n vierhonderd geestelijk gehandicapte kinderen, heeft over deze zaak contact opge- nomen met de stichting nationaal n te orgaan zwakzinnigenzorg en met n ge de maatschappij tot bevordering der tandheelkunde. Nog geen opvolger De Gemiva moet per 1 september n zelf een nieuwe tandarts hebben M'oor de hulp aan de internaatskin deren. Tot nog toe is men er niet ■in geslaagd een opvolger van de (huidige tandarts te vinden. De on derhandelingen met verschillende tandartsen zijn steeds stuk gelopen op de betaling, die overigens ge- jschiedt volgens de normen van de naatschappij tot bevordering der I tandheelkunde (77 gulden per uur en een kilometervergoeding voor de auto van 45 cent). 'Sommige gevestigde tandartsen weigeren geestelijk gehandicapte kinderen uit hun eigen praktijk te behandelen. Als motief wordt daar bij aangevoerd, dat het werk te tijd rovend en de patiënt te lastig is', aldus drs. Arts, die verder mee deelde dat hij ongeveer twintig tot dertig klachten over deze zaak heeft ontvangen van ouders van geestelijk mindervalide kinderen. Deze klachten hadden zowel be trekking op in inrichtingen wonen de als thuiswonende kinderen. 'Niet-weten' Drs. Arts wil er overigens niet me teen vanuit gaan dat het hier om discriminatie gaat. 'Het probleem is vaak terug te vceren op een ge brek aan kennis omtrent de geeste lijk gehandicapte en op het niet- weten hoe met deze mensen moet worden omgegaan', zegt hij. Nu wil de Gemiva de mogelijkheid openen, dat thuis verblijvende geestelijk gehandicapte kinderen tandheelkundige hulp kunnen krij gen in de Gemiva-instituten in Lei den en Gouda. Maar hiervoor is wel een nieuwe tandarts nodig. Na zijn teleurstellende contacten met verscheidene tandartsen heeft de heer Arts zich tot de maat schappij tot bevordering der tand heelkunde gewend. Dat heeft on langs twee reacties opgeleverd van tandartsen, die wél belangstelling hadden voor het werk van de Ge miva. Zie verder pagina 11, 7e kol. TIAGO (Reuter) De invloed- Jke oppositiepartij der christende- Bcraten in Chili heeft gisteren be- ndgemaakt, dat zij de 'vredesonder- Indelingen' met president Salvador ende van Chili heeft afgebroken. leider van de partij, Patricio Iwin, beschuldigt Allende ervan t tegemoet te komen aan de 'mini- ïm-eisen' van de oppositie voor een litieke schikking. 'Daarom wordt samenspraak niet voortgezet', al- s Aylwin. hgezegd r, P !t P- an ekh'n k 1. A ands slei DEI H )N kan met oude bomen precies als met mensen: ze staan beetje te vergeteren. ir. C. P. van Goot, adjunct- directeur Stichting Bosbouw- proefstation 'De Dorschkamp', Wapeningen. Bewolkt Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Maximumtemperaturen omstreeks 20 graden. Morgen en overmorgen: Zonnige perioden met later weer kans op regen of een bui. Gematigde temperaturen. Morgen zon op: 05.12 i onder: 20.18 ,,1 maan op: 16.35 /imp-eter weer (ingehouden Hij vraagt een vork en een mes. Van een onzer verslaggevers DEN IIAAG 'Voorlopig wachten wij af', aldus de heer J. van der Vel den. president van het verzekerings concern Nationale-Nederlanden, ge vraagd naar een reactie op het door Commercial Union uitgebrachte bod van 150 gulden per nog niet in haar bezit zijn aandeel Delta-Lloyd van no minaal twintig gulden. Eerst zou ik eens willen .weten welke afspraken er allemaal precies zijn gemaakt, bijvoor beeld tussen Commercial Union en Delta Lloyd enerzijds en lussen Delta Lloyd en de vakbonden anderzijds. Voor meer bijzonderheden zie fi nanciële pagina. Van onze financieel-economische redactie AMSTERDAM De Amsterdamse textielagent firma C. van Geuns heeft namens een Duitse en een Nederlandse textielfabriek het faillissement aan gevraagd van Gerzons Modemagazijnen. De twee fabrieken hebben samen een vordering van ƒ50.000. Uitlatingen van de zijde van de vakbonden tonen aan, dat de situatie inderdaad ernstig is. De totale vorderingen zouden mil joenen guldens bedragen. Gerzon-directeur Perk zcu het perso neel hebben gevraagd vrijwillig twee maanden lang van salaris af te zien. Textielagent Van Geuns verklaarde ons 'in de boot te zijn genomen door Gerzon'. Eind juni had hij van de Al gemene Bank Nederland betalingsdo cumenten ontvangen, waarna hij aan de fabrieken kon melden, dat de be stellingen van badkleding en panta lons aan Gerzon geleverd konden wor den. Op zichzelf is dit een normale gang van zaken, maar toen de heer Van Geuns korte tijd later bij de ABN kwam om de som van 50.000 te ontvangen, bleek dat de betalingsdo cumenten niet gedekt waren en dat ten laste van de rekening van Gerzon geen betalingen mochten worden ge daan. Volgens Gerzon-directeur Perk zal de faillissementsaanvrage in de huidige vorm niet doorgaan. Hij wil verder niets zeggen, maar zal vandaag met een communiqué komen. De reactie van de heer Van Geuns op deze ver klaring was, dat als dit zou beteke nen, dat Gerzon hem de ƒ50.000, zou betalen, hij in dat geval inderdaad zij faillissementsaanvrage zou intrekken. 'Maar dat geeft niets', aldus de heer Van Geuns, 'want dan staat direct een van mijn collega's als volgende op de stoep. Ik ben alleen degene die de kat de bel heeft aangebonden'. De heer Van Geuns werkt in het confectiecen- trum in Amsterdam-West en zijns in ziens hebben vele in het centrum werkzame agenten een vordering op Gerzon. Van Geuns vindt de hele zaak daarom zo ernstig, omdat hij ook in vorige ja ren, toen Gerzon het heel moeilijk had, steeds betaald kreeg. De betalin gen waren wel eens te laat, maar uit eindelijk kregen we alles binnen'. Volgens Van Geuns is Gerzon aan alle kanten geholpen. Winst De kritieke situatie bij Gerzon is in zoverre een verrassing, dat directeur Perk eerder dit jaar verklaarde, dat over 1972 enkele miljoenen verlies was geleden, maar dat wel sinds au gustus van dat jaar weer met winst gedraaid werd. De heer Perk zei toen te venvachten, dat Gerzon in 1973 op een bescheiden winst zou uitkomen. Veel opzien baarde het besluit ban de heer Perk in februari om het perso neel dat langer dan twee jaar bij Ger zon werkt, in feite eigenaar van het bedrijf te maken. De heer Perk had alle aandelen venvorven en deze over gedragen aan de Stichting Vermogens beheer Gerzon. Deze stichting ver strekte aan het personeel certificaten, Gerzon-directeur P. A. F. Perk die recht hebben op de helft van de winst. Somber De heer H. L. Franssen an de NVV- bedrijfsbond Mercurius ziet nu zijn sombere vermoedens van februari toen het plan bekend werd bewaar heid. Hij stelde zich toen al zeer kri tisch op tegenover de nieuwe stich ting en het bombarderen van de per soneelsleden tot certificaathouders. Dit vooral omdat het 'bezit' van Ger zon praktisch niets meer inhoudt: de eigen panden zijn afgestoten, en nu blijken ook de in de gehuurde panden aanwezige voorraden grotendeels on betaald te zijn. Directeur Perk is volgens de heer Franssen onlangs alle filalen afgereisd om de werknemers te vragen, twee maanden lang van hun salaris af te zien om de directie in staat te stellen, investeringen te doen. Het personeel voelde daar niets voor en de vakbon den hebben dit verzoek afgekeurd. Een verzoek van Gerzon aan de over heid om een credietgarantie van vier miljoen gulden zou zijn afgewezen. De vakbonden hebben een gesprek met dc heer Perk aangevraagd. Een datum is daarvoor nog niet vastgesteld. Voor de 360 mensen die nog bij Ger zon werken, is nog steeds de 'oude' afvloeiingsregeling van kracht, die is overeengekomen toen de reorganisatie bij Gerzon begon. Alleen staat de Ne derlandse Credietbank nu niet meer, zoals aanvankelijk, garant voor de uit voering ervan. De geschiedenis van Gerzon is de laat ste drie jaar zeer woelig geweest. In de zomer van 1970 deed een onbeken de een bod op de aandelen van Ger- Zie verder pagina 5. III l'l" HOUSTON (Reuter, UPI) Met een hele boodschappenlijst begaven Jack Lousma en Owen Garriott zich gister avond uit hun Skylab. Nadat zij kort van het uitzicht hadden genoten, be gonnen zij met het spannen van een nieuw zonnescherm van ongeveer acht meter in het vierkant, over de parasol heen die tot nu toe diensf had ge daan. Maar daarna moesten zij onder andere op zoek naar geelbruine vlekken er gens op de buitenkant van hun labo ratorium. Want gisterochtend vroeg was ontdekt dat het koelsysteem van Skylab lekt, en het reserve-koel systeem (zij het minder hard) ook. Onmiddellijk gevaar is er niet bij voor de mannen: het reservesysteem blijft volgens schatting nog twee maanden werken voordat het te ver is leeggelopen. Omdat er binnen niets van een lek te merken valt, neemt de vluchtleiding aan dat de koelvloeistof de ruimte in lekt. Het koelsysteem is absoluut noodzake lijk, ook voor het functioneren van een onbemand Skylab. Als er aan het lek niets te doen valt, wordt overwo gen de derde bemanning eerder te la ten vertrekken dan men eerst van plan was, met voldoende reserve-koel vloeistof bij zich om het acht weken uit te houden. Garriott en Lousma moesten gistcra vond ook nog gaan kijken naar do sluurraketjes van hun Apollocabint» waar brandstof uit lekte. Maar techni ci vroegen zich af of er veel bijzon ders te zien zou zijn aan de buiten kant. Intussen heeft de kruisspin Arabella zonder hulp van de zwaartekracht in derdaad een web gemaakt. Niet erg mooi. maar ontegenzeggelijk een web, zei Garriott. Ouders en verpleegsters troosten de kinderen na de brand in Huize Witman in Heerde. In deze inrichting voor geestelijk gehandicapten kwa men gisteren drie meisjes en een man door verstikking om het leven. De inspectie voor de geestelijke volksgezondheid overweegt deze par ticuliere inrichting te sluiten, omdat er te veel patiënten zijn en de verpleging onvoldoende deskundig is. Zie ook pagina 5. BRUSSEL In Navo-kringen in Brussel is gisteren het in het Ameri kaanse Newsweek verschenen bericht tegengesproken over een gemeen schappelijk plan van West-Duitsland, België en Nederland voor verminde ring van de troepensterkte in midden- Europa. In deze kringen noemde men het bericht 'volkomen ongegrond'. Ook een woordvoerder van het Belgi sche ministerie van buitenlandse za ken zei dat een dergelijk gemeen schappelijk plan niet bestond. News week had gemeld dat West-Duitsland, België en Nederland het aantal Ame rikaanse en Russische militairen in midden-Europa met 14 percent willen verminderen, terwijl Oost- en West- Duitsland hun legers met 7 procent zouden moeten inkrimpen Binnenland Vakbonden houden zich aan akkoord 5 'Politieke vorming een ge laden term' 11 PHNOM PENH (UPI, AP, Reuter) Amerikaanse B-52 bommenwerpers hebben gisteren per ver gissing naar schatting 180 ton bommen afgeworpen op Neak Luong en grote vernielingen aangericht in deze strategisch belangrijke Cambodjaanse plaats aan de Mekong. Zeker honderd Cambodjanen vonden de dood. Het aantal gewonden loopt in de honderden. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft de 'ver gissing' toegegeven. Het is de grootste en waarschijnlijk ook laatste vergissing uit de gehele Indochinese oorlog, zo zeiden de Cam bodjaanse militairen, die het ongeluk bekendmaakten. Op 15 augustus moe ien de bombardementen op last van het Amerikaanse congres gestaakt worden en de tragedie zou niet plaats gevonden hebben als het Amerikaanse hooggerechtshof niet een bevel van een van zijn leden om de bombarde menten onmiddellijk te staken onge daan had gemaakt. De achtmotorige luchtreuzen vielen in twee golven aan en wierpen hun bom- menlast van 30 ton per toestel af op Neak Luong. Een golf bestaat door gaans uit drie toestellen. Het stad huis, een ziekenhuis, een legerbasis, een marinebasis en reeksen huizen werden vernield. De plaats werd be schouwd als de belangrijkste defen siestelling langs de Mekong. Gewonde overlevenden. overgebracht naar Phnom Penh, zeiden dat de vliegtui gen 's morgens vroeg zonder enkele waarschuwing aanvielen. Lijken 'Bommen van een B-52 maaien letter lijk alles weg in een gebied van 800 meter breedte en een lengte van drie kilometer. 'De schade was verschrik kelijk'. vertelde een gewonde. 'Tien tallen lijken liggen nog onder het puin. Ik hoor de slachtoffers nog schreeuwen. Het leek of de wereld on derging'. Enkele uren nadat ze in Phnom Penh waren aangekomen lagen tientallen gewonde militairen en burgers nog voor het ziekenhuis op straat in af wachting van een behandeling. 'We behandelen ze zo vlug we kunnen', zei een arts, 'maar er zijn er zoveel. We beschikken niet over de faciliteiten om hen allemaal teeglijk te helpen'. Veel van de gewonden in en rond het ziekenhuis schreeuwden van pijn of smeekten om water. Neak Luong had een bevolking van 10.000 zielen voor de oorlog drie jaar geleden begon. Door de vluchtelingen stroom is het aantal inwoners aange groeid tot naar schatting 40.000. Het heeft een garnizoen van ongeveer 3000 soldaten. Maandenlang is het ge bied rond het garnizoen het doelwit geweest van zware bombardementen door B-52's. Het land in de wijde om geving is totaal verwoest. De Amerikaanse ambassade wilde g°en commentaar geven op de vergis sing van de Amerikanen. 'Wij hebben de berichten vernomen en geloven te weten wat er gebeurd is, maar we hebben instructie gekregen om hiero ver geen inlichtingen te verstrekken. Alles moet van het opperbevel in de Stille Oceaan (Honolulu) komen', zei een woordvoerder. 'Wat er ook ge beurd mag zijn, ik kan u verzekeren dat het niet met opzet is gebeurd. Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft gisteren erkend dat per vergissing bommen zijn afgeworpen op Neak Luong. Volgens Jerry Fried- heim. woordvoerder van het Pentagon heeft slechts een Ból rcuzenbommen- werper per ongeluk zijn bomluiken op de verkeerde plaats geopend en waren er aanwijzingen dal slechts een deel van de bommenlast 'uit de buurt van het doel' terecht was gekomen. Andere functionarissen van het Penta gon hebben gewezen op berichten uit ZIE VERDER PAG. 5 DEN HAAG Zeer globaal genomen zou kunnen worden gesteld dat de to tale huurverhoging in het kader van de huurharmonisatie in de jaren 1972 en 1973 gemiddeld rond tien gulden per maand zal hebben bedragen. Al dus heeft staatssecretaris Van Dam van volkshuisvesting geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid ir. Cornelissen (KVP). Het is volgens de bewindsman moei lijk te zeggen wat de huurverhoging zou zijn geweest zonder huurharmoni satie. Buitenland Arabieren zwijgen Jaar van Europa Kerk Rechtse gereformeerden Sport Overath- zondebok Uit de kerkbladen Men schrijft ons Nieuwe boeken Puizcl Kodlo en tv Strips, feuilleton Commentaar Weer. oproep toeristen Dichtbij en verder Kunst Wetenschap eu techniek bon noteer als nieuwe obonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Betaalt per: maand; G kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een po«i7f«rel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, anlwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1