miTIEKE VORMING EEN GELADEN TERM B i Controlecommissie voor chemische produkten tntrum kampt met gebrek aan financiën ..ijzen voor oude unst en antiek )g steeds omhoog Gehandicapten zonder tandarts >g 5 'Persvrijheid in Suriname is in gevaar' Personalia Wetenschap en téqhniek Bodem Groen Evertsz wellicht premier Antillen Tuinders draaien veel augurken door i^/KWiARTCT DINSDAG 7 AUGUSTUS 1973 BINNBNLAND/KUN ST .T9/K11 en onzer verslaggevers ERlDAM Wie aankondigt over iemand of iets een boekje [en opendoen, heeft weinig goeds te vertellen. Bij liet Neder- centrum voor democratische burgerschapsvorming (NGDB) niet andei's. Op het omslag van het jongste jaarverslag van het jn valt te lezen dat een boekje over 1972 wordt opengedaan; et 6lot van het verslag wordt opgemerkt dat het 'beschamend at in een zich democratisch noemend land slechts een kwart m per jaar voor het politieke vormingswerk wordt uitgetrok- lst et NCDB op 31 juli 1967 werd jit, heeft het geklaagd over ge il geld. Van het kwart miljoen overheid voor politiek vor- erk ter beschikking stelt, ont- iet NCDB via de afdeling volks- ;eling van het ministerie van en bedrag van 45.000 gulden. :e kan het centrum, zo leert rverslag over 1972, zijn ver gen 'nauwelijks waarmaken', vorige jaarverslagen van het HeJeindigden in mineur. Het ver- ie ci er 1970 besloot met de woor- Aiwdjiet NCDB zal in zijn huidige nauwelijks effektieve steun geven. Derhalve kan de toe liet bepaald met optimisme te- worden gezien'. En in het ver- er 1971 mondde de opsomming jaarpviteiten uit in de verzuchting: VCDB heeft zich een zekere n het veld van het politieke pwerk verworven. Toch ziet :omst er niet bepaald gunstig NCDB krijgt bij lange na financiële steun waarop het eeft'. nge financiële armslag van het ,r(leidde er vorig jaar toe dat de drs. W. Langeveld, zijn •Ssidievande issie-Claus og strohalm neerlegde. Het jaarverslag daarover: 'De heer Langeveld idurende enige jaren voor een ïal salaris zijn werkkracht aan ïtrum gegeven. Toen bleek dat 1973 niet op een redelijke mocht worden gerekend, j daaruit de consequenties ge en een meer garanties bie- funktie aan de Universiteit van ddam aanvaard'. Langeveld, de ijkste geestelijke vader van DB, treedt nu op als secretaris bestuur. •er ht ;r, pet vertrek van Langeveld is de van directeur vacant. Het di- werk wordt nu verzet door ,A. Bergman, die op 16 oktober Werker van het NCDB werd. Hij werkt drie dagen in de week, waardoor hij zijn dienstverband bij Keesings historisch archief niet hoef de te verbreken. Behalve Bergman zijn aan het cen trum nog de sociologe drs. Hetty Werker en een secretaresse, mevrouw A. van den Boomen, verbonden. De secretaresse werkt halve dagen; Hetty Werker is in volledige dienst en heeft als speciale taak, zoals het officieel heet, 'mede gestalte te geven aan de burgerschapsvorming in het kader van de mondiale vorming'. Zij kon daartoe worden aangetrokken dank zij een subsidie van de Nationale com missie ontwikkelingsstrategie, de com missie-Claus. Sinds december 1971 is het NCDB ge huisvest in een pand aan de Nieuwe- zijds Voorburgwal in Amsterdam, waarin ook de Nederlandse politieke jongerencontactraad en het Neder lands komitee voor internationaal jon gerenwerk (NKIJ) onderdak hebben gevonden. Voor die tijd zetelde het NCDB ten huize van directeur Lange veld in Haarlem. Ondanks de verbeterde accommodatie en ondanks de betrekkelijke bekend heid die het NCDB in den lande is gaan genieten, wekt ook het jongste jaarverslag sterk de indruk dat de de mocratische burgerschapsvorming maar beter kan worden vergeten. De vooruitzichten blijven somber, of be ter: worden steeds somberder. Nu nog vormt de subsidie van de commissie-Claus een strohalm, maar midden volgend jaar wordt die kraan dichtgedraaid. Op een nieuwe subsidie mag niet worden gerekend; het is trouwens nog onzeker of de commis sie-Claus wel zal blijven bestaan. Hoop Stafmedewerker Henk Bergman ziet desondanks geen reden de moed maar op te geven. Hij heeft zijn hoop ge vestigd op het kabinet-Den Uyl: 'In de regeringsverklaring staat expliciet dat er meer geld moet worden uitgetrok ken voor het politieke vormingswerk'. Het ministerie van CRM is al ver zocht een aanzienlijk forsere subsidie toe te kennen; de voor 1974 ingedien de begroting komt uit op een bedrag van 147.000 gulden. Nog deze maand zal Bergman die begroting bij staats secretaris Meijer gaan toelichten. De begroting voorziet in de aanstel ling van twee volledig in dienst zijn de krachten, die eindelijk eens de Drs. H. A. Bergman: geen illusies. marge, waarin tot nog toe gewerkt moest worden, zouden kunnen verla ten. Het nu ter beschikking staande bedrag, zegt Bergman, is veel te klein om werkelijk een beleid te voeren. 'Je kunt alleen maar een aantal klussen opknappen. Om een voorbeeld te ge ven: dit jaar hebben we twee projec ten uitgevoerd op pedagogische acade mies, in Hengelo en in Zeist. Die pro jecten hadden betrekking op mondiale vorming, waarbij je probeert duide lijk te maken wat er in de wereld aan de hand is, in verband met je eigen situatie. Na die projecten was het geld op en dan is het over. Maar je zou vanuit het NCDB geregeld zoiets moeten kunnen doen, en dan ook meer aandacht moeten kunnen besteden aan d begeleiding. Je kunt nu niet veel meer doen dan incidentele prikacties voeren'. 'Bezet' In het jaarverslag over 1972 wordt ge concludeerd dat het NCDB 'een alles zins bezet en vruchtbaar jaar heeft docrgemaakt'. Die conclusie doet wat merkwaardig aan, waar onmiddellijk daarop wordt vastgesteld dat het cen trum wegens gebrek aan geld en man kracht niet uit de voeten kan. Berg man legt uit dat met die zinsnede wordt bedoeld dat het NCDB wel al lerlei plaatselijke en incidentele acties heeft kunnen ondersteunen. Zo werd de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen geadviseerd bij de samenstelling van documentatiemap pen, werden voor docenten maatschap pijleer bij het lager beroepsonderwijs bijscholingscursussen georganiseerd, werd geassisteerd bij een manifestatie in de Amsterdamse buurt De Pijp. Veel verenigingen en actiegroepen weten van het bestaan van het NCDB af. Het centrum raakte vooral bekend door de in september 1972 gevoerde actie 'Achttien plus', die ten doel had zoveel mogelijk jonge kiezers te be trekken bij de Tweede-Kamerverkie zingen van 29 november. Die actie, waarin hij een belangrijk aandeel had. deed Henk Bergman ook bij het NCDB verzeild raken. Zoals bekend, werden de activisten ge dwarsboomd door de toenmalige staatssecretaris Vonhoff, die de aan vankelijk toegezegde subsidie introk, maar in een kort geding door de rech ter in het ongelijk werd gesteld. In het jaarverslag wordt opgemerkt dat de hele gang van zaken rondom die actie nog eens bewees 'dat politieke vorming in Nederland nog steeds een stiefkind is'. De stiefmoederlijke bedeling zou ook verband kunnen houden met het wan trouwen dat politieke vorming in be paalde politieke kringen oproept. In de korte spanne tijds die hij aan het NCDB verbonden is. heeft Henk Berg man ervaren dat sommige politici arg wanend tegenover de activiteiten van het centrum staan. In het bestuur, zegt hij, zitten geen vertegenwoordi gers van politieke partijen, waardoor een aantal partijen het gevoel heeft geen greep te hebben op wat er ge beurt. Desgevraagd geeft hij toe dat het vooral gaat om de partijen die deel uitmaakten van het kabinet-Biesheu vel, al voegt hij eraan toe: 'Ik heb het ook wel meegemaakt dat juist in die partijen werd gezegd: het NCDB moet sterker worden, ze doen daar dingen waaraan wij als partij niet toekomen'. Je wordt, heeft Henk Bergman ont dekt. enorm gauw verdacht van indoc- trinerende activiteiten. 'Politieke vor ming is een zeer geladen term. Dat politiek, dat wordt te nauw opgevat, zo van: ze proberen onder mijn dui ven te schieten. Als ik het over poli tieke vorming heb, dan bedoel ik dat ik de kloof wil verkleinen tussen het theoretische uitgangspunt dat het par lementair-democratische systeem het best denkbare is en de praktische er varing dat een flink deel van het systeem niet functioneert.* Als je het zo ziet, is het ook mogelijk het gevaar van indoctrinatie te omzeilen.' Plannen Het NCDB werkt inmiddels aan de re alisering van een paar plannen. Uit contacten met politieke partijen is het idee geboren met het oog op de ko mende verkiezingen voor gemeentera den en provinciale staten een Teleac- cursus te verzorgen voor kandidaat-le den van deze organen. Dezer dagen wordt daarover een beslissing geno men. Bergman: 'Het lijkt een beperk te groep, die kandidaten, maar het zijn altijd nog meer dan 10.000 men sen. De cursus moet natuurlijk daar naast ook voor anderen interessant zijn'. Verder wordt gewerkt aan de uitgave van een brochure waarin wordt uiteengezet hoe de lokale demo cratie functioneert Burgerschapsvorming is een erg ab stract begrip. Henk Bergman spreekt van 'een gigantische opdracht die je jezelf stelt en waarover je ook niet te pretentieus moet zijn'. Hij zegt ook: 'Ik geloof er wel in, maar je moet je absoluut geen illusies maken. De mo gelijkheden zijn beperkt. Langeveld is er erg voor het publiek te benaderen, het centrum zoveel mogelijk bekend heid te geven. Ik geloof dat dat wei nig effect heeft. Ik voel meer voor een andere benadering, waarbij je je op categorieën richt, op groepen huis vrouwen bijvoorbeeld. Neem de Bond van plattelandsvrouwen, daar wordt enorm goed gewerkt'. Overigens is Bergman, mede op grond van Amerikaanse onderzoekingen, van mening dat vooral de jeugd van zo'n tien tot veertien jaar bereikt zal moe ten worden, omdat je bij ouderen vaak stuit op houdingen die uiterst moeilijk te veranderen zijn. Tot nog toe heeft de overheid daartoe te wei nig mogelijkheden geschapen. Henk Bergman is niet de enige die daarover wat bitter gestemd is. 'Eind februari', zegt hij, 'vroeg een ambte naar van CRM ons in een nota te omschrijven wat politieke vorming zou moeten zijn. Kennelijk worden we door de overheid wel als instituut er kend.' (Vervolg van pagina 1) De maatschappij tot bevordering der tandheelkunde zegt verder dat het in Gouda en Leiden om incidentele ge vallen gaat waaruit niet mag worden geconcludeerd dat alle tandartsen geestelijk gehandicapten uit hun pa tiëntenbestand weren. 'Als het waar is, is het hoogst merkwaardig', aldus de heer G. J. Sollewijn Gelpke* woordvoerder van de maatschappij. De eis van de tandarts die vierhon derd gulden per uur wil verdienen vindt ook hij buitensporig. Dat wer ken op ziekenfondsbasis in een gewo ne praktijk zoveel zou opleveren noemt hij onzin: 'Je staat ook wel eens een halve dag voor niets te wer ken.' De tandheelkundige zorg voor gehan dicapten noemt hij een enorm pro bleem: er worden hoge eisen gesteld aan de apparatuur én aan de instel ling van de tandarts. Voor mensen die moeilijk praten of slikken of die slecht hun spieren beheersen is een speciale aanpak nodig waaraan bij de tandartsenopleiding nog nauwelijks aandacht besteed wordt. Dit deel van de tandheelkunde is nog in ontwikke ling; nu er meer mogelijkheden ko men wordt men zich daar meer be wust van. Een wereldcongres van tand artsen dat volgend jaar in Nederland gehouden wordt zal speciaal gewijd zijn aan dit terrein van de tandheel kunde. AMSTERDAM De Surinaamse regering van Sedney treft steeds meer maatregelen, die een ge vaar kunnen vormen voor de vrij heid van pers en vergadering in Suriname een gevaar dat voor al dreigend is met het oog op de komende algemene verkiezingen in Suriname in november. Dit is de kern van een manifest dat in Nederland is uitgegeven door de LOSON de acht maanden geleden, tijdens de stakingen in Suroname tot stand gekomen samenwerking tussen de zes Surinaamse studentenbewegin gen in Amsterdam, Utrecht, Rotter dam, Leiden, Groningen en Wagenin- gen. De LOSON verwijst om haar veront rusting te illustreren naar een aantal maatregelen die tijdens de stakingen van februari en maart in Suriname zijn genomen (de verplichting bij voorbeeld om een vergadering te mel den) en die nog steeds niet zijn inge trokken. Ook wordt gewaarschuwd tegen het nog steeds hangende ontwerp voor een anti-stakingswet en de berichten uit Suriname die er op wijzen dat er na de verkiezingen een regering op brede basis (een coalitie tussen de VHP van Lachmon en de NPS van wijlen premier Pengel) zal gaan op treden een coalitie waarvan vol gens de LOSON de linkse oppositie en de vakbeweging niet veel goeds te verwachten heeft. )EN De onzekere monetaire situatie in de wereld en de inede aankopen van Japanse verzamelaars, hebben de prijzen oude kunst en antiek de laatste tijd enorm doen stijgen. ïrkoopcijfer van de bekende in- ionale kunst- en antiekveiling hristies in Londen steeg in het 1972/73 met liefst zeventig it ten opzichte van het vooraf- seizoen. Er werd voor meer ree honderd miljoen gulden om- een cijfer waarmee alle omzet* an de nu 206 jaar bestaande ie's werden overtroffen, afgelopen seizoen werden in de vestiging te Londen 366 verko- i gehouden; in de buitenlandse en werden er 31 gehouden. De [rijkste daarvan vonden plaats nève (twee veilingen van oude :n met een opbrengst van 27 n gulden) en Diisseldorf (iko- net een opbrengst van 620.000 i). i kosten ote belangstelling van Japanse nelaars heeft Christie's ertoe spoord ook een bureau in Tokio :nen. De leiding daarvan berust r John Figgess, die daar onder tot taak heeft kunstwerken op oren die in Londen verkocht ;n worden. Want meer dan de van bijvoorbeeld de schilderijen ude meesters of impressionisten ij Criesties' geveild worden, zijn it buitenland afkomstig, rote aantrekkingskracht van de inse veilinghuizen (waartoe ook by's behoort) is dat de koper veilingkosten betaalt en dat er, ücs Groot-Brittannië's toetreden e EEG, geen BTW wordt gehe- van kunstwerken van vreemde pers. de opvallende werken die uit ilands bezit bij Christie's dit sei- werden geveild, was 'Bebost chap met rivier' van Albert Het doek werd anoniem ver voor, omgerekend, vier en een miljoen gulden, een prijs die dan tienmaal hoger ligt dan het te bedrag dat ooit voor een A'.- Cuyp op een veiling werd be- .•Hetzelfde schilderij was al eer- hij Christie's onder de hamer ge weest, namelijk in 1842 toen het elf duizend gulden opbracht. 1 Juwelen Recordprijzen voor juwelen werden zowel in Genève als in Londen be taald. Een niet gemonteerde diamant, geslepen in peervorm en met een ge wicht van 55,91 karaat, bracht in no vember van dit seizoen twee en een half miljoen gulden op. De gehele Londense juwelenveiling bracht meer dan acht en een half miljoen gulden op. Dat bedrag werd echter nog over schreden op de veiling die enkele we ken later in Genève plaats vond, waarvan de totale opbrengst veertien miljoen gulden was. Daarbij werd een diamant van 21,45 karaat verkocht voor 1.138.000 gulden. De hoge prijzen bij Christie's worden uiteraard ook veroorzaakt door de uit zonderlijke kwaliteit en soms ook de zeldzaamheid van de zaken die er over de tafel gaan. Zo werden het af gelopen seizoen bronzen beelden uit- de renaissance, afkomstig uit de col lectie Weininger (New York) geveild, en Tibetaanse bronzen beelden van de collectie Ducas uit Parijs, alsmede een deel van de collectie gouden doos jes uit de verzameling van de tinmag naat Ortiz-Patino. Kunst Tiendaagse voor weinig geld AMSTERDAM De Amsterdamse Kunst Tiendaagse wordt dit jaar ge houden van 21 tot en met 30 septem ber. In het programma zijn ruim 135 voorstellingen opgenomen in theatérs en musea. De toegangsprijzen liggen tussen één en vijf gulden. Moderne muziek op Kasseier Musiktage KASSEL De Kasseier Musiktage die dit jaar van 2 tot 4 november worden gehouden, zullen voor het grootste deel aan moderne muziek zijn gewijd. Op de vijf muziekpro gramma's komt onder meer kamermu ziek van Antoniou, Gehlhaar, Huber, Kleber. Krenek en Marx tot uitvoe ring. Er wordt een symfonieconcert gegeven met werken van Kelterborn en Bialas, en van Pepping zal het 'Passionsbericht des Matthaeus' wor den uitgevoerd. Eén concert is gewijd aan vergeten solo-concerten van Joh. Seb. Bach, die worden gespeceld door het Münchener Kammerorchester. Tot de uitvoerenden behoren verder het orkest van het Staatstheater in Kassei onder leiding van Dames Lockhart, de Gachiger en Frankforter Kantorei on der leiding van Helmuth Rilling, en vele solisten. Niet alleen voor Zweden een goed idee Experts Het is een gerenommeerd veilingbe drijf heel wat waard collecties van dergelijke kwaliteit te mogen veilen. Daarvoor zijn dan ook voortdurend experts over de gehele wereld in de weer. Zij weten of dienen te weten waar zich interessante stukken of belangrijke verzamelingen bevinden, en of de eigenaars daarvan bereid (of genoodzaaktzijn tot gehele of ge deeltelijke verkoop. Deze experts 'ko pen ook op kleinere k inst- en antiek veilingen in Europa, wat tot gevolg heeft dat ook déar voor stukken van goede kwaliteit de prijzen de laatste jaren enorm zijn gestegen. Een ten dens die zich naar men vermoedt nog wel enige tijd zal voortzetten. door drs. RobsFoppema Kinderverzorgster Mej. A. Stoon uit Rotterdam zal met ingang van 20 augustus mej. M. Hofland opvolgen als verzorgster van de kinderen van prinses Margriet en de heer Van Vol lenhoven. Mej. Stoon behaalde in juni de akte N 20 (kinderverzorging- en opvoeding) te Rotterdam, nadat zij daar de MMS had gevolgd. Overleden Drs. J. W. de Graaf, me dewerker afdeling onderzoek en voor bereiding van de industriebond NVV, fractievoorzitter van de PvdA in de gemeenteraad van Oegstgeest en lid van de provinciale staten van Zuid- Holland, is op 43-jarige leeftijd over leden. De heer De Graaf, die tijdens zijn vakantie in Doorn stierf, had aanvankelijk op de ambachtsschool de machinistenopleiding gevolgd. Via de HBS ging hij naar de universiteit waar hij politieke en sociale weten schappen studeerde. In 1947 begon hij als arbetler in een conservenfabriek in Leide.i: ook we;';''. hij als kelner in Huis ter Duin-m Noordwijk aan Zee- en als steward aan boord van schepen. In' zijn vrije tijd studeerde hij. 'in 1954 kreeg hij een functie bij de algemene Nederlandse Grafische Bond. later bij demelaalbedrijfsbond van het NVV. De Zweedse regering heeft haar mogelijkheden, een slagvaardig mi lieubeleid te voeren, aanzienlijk uitgebreid door de instelling van een 'Produkten-controlecommissie'. Die commissie krijgt tot taak, regels op te stellen voor de produktie, import, verwerking en afvoer van chemische stoffen en mengsels. Fabrikanten en importeurs zijn wette lijk verplicht op de hoogte te zijn van de risico's bij verwerking, gebruik en afvoer van hun produkten. Zij moeten daarvoor afdoende gegevens verstrek ken, en ook een nauwkeurige specifi catie van de samenstelling van elk produkt. De 'Wet inzake voor mens en milieu gevaarlijke produkten', die dit alle maal regelt, bepaalt dat het bescher men van handels- en fabrieksgehei men geen reden mag zijn om informa tie achter te houden. Daar staat dan uiteraard tegenover dat de Produkten- controlecommissie de verstrekte gege ven binnenskamers moet houden, al dus een bericht in het Chemisch Weekblad (27 juli, pagina 19). En dat is nu precies het eeuwige zwakke punt in dit soort regelingen. Je kunt zo'n instantie ruime bevoegd heden geven en de Zweedse com missie heeft erg grote bevoegdheden: zij kan een chemisch produkt direct verbieden wanneer de risico's haar te groot zijn. Maar elke mogelijkheid van controle cp de uitoefening van die bevoegdheden is afgesloten, omdat beslissingen genomen worden op grond van vertrouwelijke gegevens. In Nederland kennen we ook dit soort situaties. Het bedrijf bijvoorbeeld, dat zijn al of niet gezuiverde afvalwater op rijkswateren wil lozen, móet bij de afdeling Vergunningen van het Rijks instituut voor de zuivering van afval water (RIZA) haarscherp uitleggen wat het dan wel precies kwijt wil. Fa brieksgeheim of niet. Toen de Wet verontreiniging oppervlaktewateren pas in werking getreden was, leverde dat nog wel eens gevoelige situaties op. Pas toen de bedrijven ervan over tuigd raakten dat hun technische ge gevens daar veilig waren, en inder daad nergens anders terechtkwamen dan in de dossiers van de afdeling Vergunnigen van de RIZA, werd de ■verstandhouding beter. En daarmee verdween tegelijk een stuk controleerbaarheid. Men kan har- telijk overtuigd zijn van de integriteit en akbekwaamheid van de betreffen de ambtenaren, zonder daaraan de overtuiging tc en tienen dat zij onder alle omstandigheden en in elk geval de enig juiste beslissing nemen. Maar dat is niet na te gaan. Je kunt je dan natuurlijk principieel gaan opstellen en zeggen dat alles dus toch in het openbaar moet gebeuren. Dat levert een filosofisch heel verant woorde regeling op, die echter in de praktijk slecht of niet zal werken. Want als de zaak zo gespeeld wordt, gaat de industrie toch verstoppertje spelen met gegevens, en daar is van buiten af vaak niet doorheen te bre ken. De vertrouwelijkheid van gegevens moet dus om praktische redenen aanvaard worden, zoals ook de Zwe den dus nu weer hebben gedaan. En je moet maar afwachten of het systeem zo goed gaat werken als je hoopt. Als die Zweedse Produkten- controlecommissie aardig lijkt te wer ken, zouden wij in Nederland best eens over iets dergelijks kunnen gaan denken. Dat is op informeel niveau al wel gebeurd, maar nu de Zweden de daad bij het wcord voegen, kunnen de gedachten hier best eens wat concre ter worden. beestjes, bacteriën en schimmels met al hun onderlinge relaties. Wat daar groeit (en niet bloeit) is volstrekt onmisbaar: het is één groot afvalverwerkend systeem, en hoe de wereld erbij zou liggen als er niets meer verrotte en verging, is helemaal onvoorstelbaar. (Het zou het leven binnen de kortste keren onmogelijk maken.)Voor de ingewikkeldheid van die levensgemeenschap in de bodem mogen we best dankbaar wezen. Want in het algemeen geldt, dat een biolo gisch systeem stabieler is naarmate het ingewikkelder in elkaar zit. En het leven in de bodem is dan ook bij na niet kapot te krijgen. Een indrukwekkende illustratie daar van, heeft de Stichting verwijdering afvalstoffen (SVA) letterlijk opgegra ven. Voor de aanleg van de autoweg E 8 moest bij Rijssen een grote vuil nisbelt worden afgegraven. Dat was er .een van het door de SVA terecht be streden 'ongecontroleerde' soort, met alle kwade kansen van dien op vervui ling van het plaatselijke grondwater. Voor de stichting was dat een mooie gelegenheid om eens te kijken hoe schadelijk zo'n ongecontroleerde stort plaats nu wel was. De bevindingen van ir. E. J. Mesu: op korte afstand is al niets meer te merken. Giftige stof fen die door de regen uit de twintig meter dikke laag afval werden ge spoeld, waren daaronder prompt door bacteriologische en chemische proces sen onschadelijk gemaakt en hadden harde onoplosbare lagen materiaal in de bodem achtergelaten. Inderdaad, het leven in de bodem is bijna niet kapot te krijgen. Wat overi gens niet betekent dat ongecontroleer de stortplaatsen nu weer mogen. Want afgezien van het feit dat ze ge woon smerig zijn, heeft het grondwa ter in de buurt in andere gevallen wel degelijk verontreinigingen opge daan. En de afstand van grondwater daar naar drinkwater hier zal voorlo pig nog alleen maar kleiner worden. Een aardig stuk van het 'biologische evenwicht' dat we met meer of (meest al) minder succes in ons milieu pro beren te handhaven, speelt zich in de bodem af. Onttrokken aan het direc te gezicht, leeft daar een bijna on voorstelbaar ingewikkelde wereld van Gaat de technische hogeschool in Delft zich tot een soort open universi teit ontwikkelen? Tenminste één lid van de wetenschappelijk staf lijkt van plan, uit de grote betonnen dozen van de Delftse TH-wijk weg te trekken en zijn werkzaamheden temidden van de plaatselijke bevolking voort te zetten. Het ministerie van onderwijs en we tenschappen heeft het ons zelf per sober persbericht aangekondigd: 'Met ingang van de dag waarop hij zijn ambt zal aanvaarden tot en met 31 augustus 1976 is de heer Willem Christiaan Johannes de Boer. be noemd tot buitengewoon lector in de afdeling der bouwkunde aan de TH te Delft Hij zal ondenvijs gaan geven in het stedelijk groen.' Wie straks in september op een open baar gazon in Delft een heer met een schoolbord ziet, weet nu wat er aan de hand is. Een verfrissend initiatief. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Juancho Evertsz, de leider van de Nationale Volkspartij en winnaar van de verkiezingen op Curagao zal waarschijnlijk optreden als formateur en mogelijk ook als nieuwe premier van de Nederlandse Antillen. Evertsz is voorzitter van de Koninkrijkscommissie. De heer Evertsz heeft in Willemstad op Curacao laten blijken niet al te zwaar te tillen aan de komende for matie, want hij wil gezien de eco nomische moeilijkheden van de Antil len een regering op een zo breed mogelijke basis. In dat perspectief ziet hij de nieuwe succesvolle Aru baanse partij MEP die won met de leus 'los van Curacao' wel als een geschikte nieuwe regeringspartner. BREDA Op de Westbrabantse vei lingen is de aanbod van augurken dit jaar spectaculair groot. Het gevolg is, dat er al een enorm aantal is doorge draaid. Eind vorige weck zijn er op de vei ling in Breda ruim tweehonderd ton augurken doorgedraaid van een aan bod van 365, ton. De tuinders hebben veel meer augurken geteeld dan vorig jaar, omdat de prijzen toen hoog wa ren. Het warme weer in juli heeft bo vendien voor snele rijping gezorgd, zodat de auguruken tè vroeg zijn voor verschillende conservenfabrieken, die nog bezig zijn met de verwerking van andere produkten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11