lelms: CIA stond ps van Watergate /loskou optimistisch over graanoogst staatsloterij nu elke maand ndia stopt met inanciering van eboorteregeling Japanners behandelen hun politieke schandalen discreet Belgische pater meldt Portugese gruweldaden F™™"™™" Medewerkers Helder Camara gearresteerd Rhodesische mininster: ANC steunde rebellen ch blijft de situatie in de agrarische sector spannend Staking in Chili breidt zich uit Aanklacht tegen 4 Griekse studenten I%m/KWARTET VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1973 BUITENLAND T7/K9 directeur inlichtingendienst voor commissie-Ervin EHNIGTON (UPI, Reuter) Ik hoop, dat alle mensen van de pers in deze zaal mij nu duidelijk de CIA (de centrale inlichtingendienst) had niets met de Watergatc-inbraak te maken. Dit steren Richard Helms, voormalig directeur van de CIA, in zijn getuigenis voor de Senaatscom- i-Ervin, die de Watergate inbraak en andere duistere zaken onderzoekt. ADVERTENTIE was zijn getuigenis begonnen verklaring, dat John Dean, ilig medewerker van president de dienst tien dagen na de in- had verzocht borgsommen voor irresteerde verdachten te beta- hen op de salarislijsten van de plaatsen voor de tijd van hun dnschap. jn vuist op tafel slaande zei dat die verzoek onmiddellijk jneraal Vernon Walters, toen irecteur van de CIA van de vas gewezen. Walters had Dean zich onmogelijk te kunnen llen, dat zoiets lang geheim nnen blijven. De dienst moest ld immers verantwoorden voor ■zitters van de commissies voor rijzingen van Huis en Senaat, nu ambassadeur in Perzië, zei ening te zijn, dat het Witte jn voelhorens had uitgestoken chter te komen of de CIA op wijze ergens bij betrokken om niet nader toegelichte an de dienst te krijgen. Ht'lms neraal Walters gezegd aboluut doen. ren an, die woensdag zijn getuige- oot, had de mogelijkheid geop- at een onderzoek door de Fe- Recherche (FBI) naar de in- De CIA had echter nergens iets mee te maken, zo verzekerde Helms. De voormalige CIA-directeur zei, dat wel op verzoek van medewerker Da vid Young jr van het Witte Huis twee psychiatrische rapporten waren opgesteld van Daniel Ellsberg, de man die de Pentagon Papers openbaar maakte. Young had echter zulk slecht materiaal geleverd, dat Helms ver zocht, het eindprodukt niet in ver band met zijn dienst te brengen. Helms erkende wel, dat de CIA op aandringen van het Witte Huis aan Howard Hunt bepaalde dingdn had verstrekt, waaronder een camera, die later zijn gebruikt bij de inbraak in de woning van de psychiater van Ells berg. De CIA had echter geen inbre kersgereedschap verstrekt. De spullen zouden zijn verstrekt op verzoek van Ehrlichman. 'Kleine Jap' Richard Helms braak geheime activiteiten van de CIA aan het licht zouden brengen. Deze mogelijkheid was geopperd, omdat het FBI-onderzoek naar Mexico leidde, waar geld van Nixons verkie zingscampagne naar toe was gezonden om de herkomst te versluieren, daar het gebruikt was voor afluister-acties. IV DELHI (Kathpress) Minister-president Indira Gandhi ft aangekondigd, dat de Indiase regering haar programma r geboorteregeling drastisch zal insnoeien, omdat de kosten an in geen verhouding staan tot de resultaten. Dit meldden eren de persbureaus Kathpress en CNI. ;ens de officiële cijfers heeft de ring van India over 1972 een be- van honderd miljoen dollar ge deerd aan haar geboorteregelings- ;ramma. Daarvan werd twee mil- e dollar uitgegeven voor kosteloos trekken van voorbehoedsmiddelen, het programmaeffect te laten sor- n, zouden minstens 23, miljoen jaren eraan deel mceten nemen, zou het geboortecijfer dalen van ier duizend inwoners tot 32. Er en slechts 12 miljoen echtparen het regeringsprogramma deel. De ase regering vindt het daarom os met het programma door te Het Indiase persbureau CNI- It verder, dat regeringsambtena- hebben berekend, dat 't zinvoller zijn de middelen, die tot dusver, het geboorteregelingsprogramma len uitgegeven, voortaan te beste voor electrificatie, voor het aan- ken van industrieën en voor de loop van kunstmest. ["WIKKELING tot dusver elk economisch resul- ondanks alle pogingen het ge- tecijfer te doen dalen, teniet gedaan door de bevolkingsaan- ziet de Indiase regering thans its nog de mogelijkheid alle mid- te besteden aan de economische •ikkeling van het land. Indira Gandhi: economische ontwikkeling belangrijker. Voor de hoorzitting van gisteren be gon, bracht voorzitter Sam Ervin hul de aan senator Inouye van Hawaii, de man die woensdag door de advocaat van Ehrlichman en Haldeman, 'die kleine Jap' was genoemd. 'Senator In ouye is een geboren Amerikaan van Japanse voorouders. Ik ken geen fij ner Amerikaan', aldus Ervin zonder advocaat Wilson rechtstreeks van een- discriminerende opmerking te be schuldigen. Eervin wees erop, dat de se nator uit Hawaii in de tweede wereld oorlog zijn arm had verloren, toen hij in Europa streed en dat hij voor zijn moed was onderscheiden met het Distinguished Sendee Cross. Wilson heeft niet zijn verontschuldigingen aangeboden. RECIFE (ANP) —Opnieuw zijn pas torale medewerkers van de bekende Braziliaanse aartsbisschop Dom Hel der Camara, aartsbisschop van Olinda en Recife, gearresteerd. Ditmaal zijn het een man en een vrouw, namelijk Benedita Pereira en Antonio Vieira dos Santos in Recife. Aldus vernemen wij uit de onmiddellijke omgeving van Dom Helder Camara. Beide medewerkers werden 26 juli ge vangen genomen. Ondanks het onmid dellijke protest van Dom Helder Ca mara is sindsdien niets meer omtrent deze medewerkers vernomen. Enkele weken geleden werd zelfs de hulpbis schop van Dom Helder Camara, mgr. José Lamartine Soares uit Recife ge vangen genomen. Eerder werden nog andere medewerkers van de aartsbis schop gearresteerd. De arrestaties worden beschouwd als een represaille van de militaire rege ring tegen de scherpe verklaringen van de bisschoppen van Noordoost- Brazilië, speciaal van Dom Helder Ca mara. In een recente verklaring heb ben de bisschoppen van Noordoost- Brazilië de regering verweten, dat de economische bloei van het land slechts aan enkele bevoorrechten ten goede komt en dat de overgrote meer derheid van de bevolking in de groot ste armoede moet blijven leven. Door het wegvallen van hun belangrijkste medewerkers in het veld wordt het werk van de bisschoppen, vooral op sociaal gebied, bijzonder bemoeilijkt. loten voor de 616e (augustus-) loteri] van 6-15 augustus te verkrijgen bij de plaatselijke loterijkantoren, zie voor de adressen de telefoongids of vraag de staatsloterij te den haag, telefoon 070 - 65 39 55. bij de verkoopadressen zijn voldoende loten voorradig. de prijs van een heel lot bedraagt f 25; de prijs van een vijfde lot'f 5. houders van een postrekening (geen bank- of gemeentegiro) kunnen tot 3 augustus uitsluitend hele loten bestellen door overschrijving van f 25 of een veelvoud daarvan op postrekening 5151 ten name van de collecteur ter directie van de staatsloterij te den haag. uiterlijk een of twee dagen vóór de eerste trekking verneemt u via de-girodienst uw Jotnummer(s). de trekkingen zijn openbaar en worden gehouden in de rolzaal, binnenhof nr. 8 te den haag op 15,20 en 22 augustus aanvang 18 uur. prijsbewust spelen In de staatsloterij gemiddeld 4 prijzen op 10 loten. 70% van de inleg wordt aan prijzen uitgekeerd. TOKIO (Reuter) Ook aan het Japanse politiek firmament verschij nen af en toe schandaalkometen, maar doorgaans slagen de betrok ken 'sterren' er in de schadelijke gevolgen tot een minimum te be perken of op te heffen. Onderzoek buitenstaanders onmogelijk BRUSSEL (DPA, UPI) De Belgische pater Vic Nijs, die dertien jaar missionaris in Mozambique is geweest, heeft in een interview Ontslag met het Belgische dagblad 'Het Belang van Limburg' berichten over gruweldaden in de Portugese kolonies bevestigd. Japan evolueerde in minder dan een eeuw van een feodaal rijk tot de cjer- de economische wereldmacht, dank zij de geslaagde overname van de techni sche kennis uit het buitenland. Op politiek gebied werd de parlementaire democratie aanvaard, geschraagd door een kopie van de Duitse wetgeving. Het is evenwel ondenkbaar, dat een Japans politicus ontslag zou nemen, omdat hij betrokken zou zijn bij een sex- of drugschandaal, iets wat voor zijn Britse of Duitse collega onherroe pelijk het einde van een politieke loopbaan zou betekenen. De Japan ners zie hun politieke leiders als ge wone mensen, met gewone verlangens en gewone gebreken. Eén van de belangrijkste vooroorlogse japanse diplomaten, Shigeru Yashido, die na de overgave van Japan gedu rende zeven jaar het premierschap vervulde, bracht zijn levensavond door in het gezelschap van een gewe zen geisha. Niemand heeft daar ooit aanstoot aan genomen en zijn vrouw kon zelfs rekenen op de stille gene genheid van de pers, die haar 'Korin- Chan'bleef noemen. Dat was de naam, die ze gebruikte, toen ze nog rijke be zoekers vermaakte in de amusements- wijk van Tokio. Tanaka Dat deze mentaliteit niet verouderd is, bleek onlangs nog toen een Japans communistisch blad aanstoot nam aan een buitenechtelijke verhouding van premier Tanaka. De premier bevestig de noch ontkende deze geruchten, en de Japanse pers liet ze dan ook voor wat ze waren, ondanks een tweede po ging van de communisten om Tanaka in opspraak te brengen. Een woord voerder van zijn kabinet zei, dat dit een facet was van het privéleven van de premier en dat niemand daar com mentaar op leveren kon. De beroe ring, die rond de zaak ontstaan was, ebde snel weg en Tanaka bleef aan het bewind. Personen met aanzien en gezag heb ben in Japan immers bijna traditio neel steeds één of meer minnaressen gehad. Dat werd beschouwd als een statussymbool en vindt zijn oorsprong in de verhalen over de kastelen van de Samoerai's waar deze ridders van de Japanse middeleeuwen gewoonlijk een harem onderhielden, die menige Arabische Emir zou hebben doen wa tertanden. Een Portugese officier had hem ver teld, dat bij wijze van represaille na een aanval van het Frelimo een heel dorp in brand was gestoken. De mili tairen dreven de vrouwen en kinde ren in de hutten, die vervolgens in brand werden gestoken. De comman dant van de troepen had een baby, die met de moeder aan de moordpar tij was ontkomen, gewurgd èn terug gegooid in de armen van de moeder. De 43-jarige Nijs, van de Orde van de Witte Paters, heeft in de provincie Tete gewerkt. Er waren hem daar nog meer massamoorden ter orde gekomen en ook berichten over gruweldaden van het Portugese leger in andere de len van Mozambique en in Angola. 'Duizenden onschuldige negers zijn door Portugese regeringstroepen ver moord in Mozambique en Angola. Ze zijn op een beestachtige manier afge maakt en niemand kan bewijzen, dat het moorden niet doorgaat', zo zei hij. ONDERZOEK Volgens pater Nijs zal de zwarte be volking hierover nooit durven spre ken tegen mensen, die een onderzoek instellen, omdat ze bang zijn voor de martelingen voor de geheime politie. De gidsen, die ze krijgen, zijn tevoren geïntimideerd door de Portugese auto riteiten en de plantengroei bedekt snel de plaatsen, waar de dorpen zijn uitgegroeid en platgebrand, aldus pater Nijs. Van verscheidene mensen, die door de politie zijn aangehouden, is nooit meer iets vernomen. Ook blan ken, die het niet eens zijn met de po litiek van Lissabon worden gevangen genomen, gefolterd en ook wel ver moord, aldus zijn relaas. De Internationale Commissie van Ju risten heeft gisteren verklaard, dat de Portugese veiligheidspolitie in Mo zambique gevangenen martelt tot zij krankzinnig worden. De beschuldiging werd geuit door Niall MacDermot, al gemeen secretaris van de Commissie, in een verklaring in de VN-commissie voor dekolonisatie. MacDermot zei, dat de veiligheidspoli tie volledige beovegdheden heeft en niet onderworpen is aan gerechtelijke controle. Zij kan ieder voor een ter mijn tot zes jaar vasthouden zonder een reden op te geven of beschuldi gingen tegen niemand in te brengen. Hij zei, dat de Commissie vertrouwe lijke rapporten had over de aanhou ding van geestelijken in 1972. Voorts deelde MacDermot mee, dat de cellen 'soms zo overvol waren, dat de gevangenen niet op hun rug konden liggen, maar op hun zij moesten sla pen, tussen de andere gevangenen. Gevangenen kregen een zenuwinstor ting en een van hen werd onder deze omstandigheden krankzinnig'. AJK Slechts eenmaal moest een Japans mi nister uit de na-oorlogse periode ont slag nemen als gevolg van een schan daal, waarbij een vrouw betrokken was. Sanruku Izumiyama, minister van financiën onder Yoshida. nam op zekere dag, flink beschonken, een vrouwelijke bode van het parlement in zijn armen en gaf haar een vurige zoen. Dit voorval verwekte zo'n op schudding, dat Izumiyama ontslag nam. SALISBURY (DPA) —De Rhodesi sche minister van justitie, Desmond Lardner Burke, heeft in het Rhodesi sche parlement de arrestatie van de leiding van de Afrikaanse Nationale Raad (ANC) verdedigd met de bewe ring, dat de veiligheid van de staat op het spel stond. Overal, waar terroris ten aan het werk zijn, had de ANC ondergrondse cellen opgebouwd, aldus de minister. De gearresteerde ANC- leiders hebben volgens de regering 'terroristen' geholpen. Ze zouden de regering met geweld ten val hebben willen brengen. Daarvoor zijn, vol gens Burke, duidelijke bewijzen. De voorzitter van de ANC, de metho distische bisschop Abel Moezorewa, heeft verklaard, dat volgens zijn in lichtingen 20 leidende figuren van de ANC zijn gearresteerd. YORK (AP) In Moskou is de publikatie van een optimistisch rt met voorlopige cijfers over de graanoogst van dit jaar met acht van verlichting ontvangen. Er zal echter nog veel moeten ten en het Kremlin blijft dan ook de toekomst enigszins huive- fcemoet zien. Verleden jaar mislukte de graanoogst volledig, wat ivolg had, dat de Sowjet-Unie genoodzaakt was te onderhande lt de Verenigde Staten over graanaankopen ter waarde van 1 fd dollar. ie graanoogst van dit jaar zal fiop afhangen," zowel in econo- als in politiek opzicht. Zelfs ir dit jaar een goede oogst binnengehaald, zal de Sowjet- aar alle waarschijnlijkheid toch noeten aankopen in het buiten- lat betekent, dat zelfs kleine te len de nodige moeilijkheden opleveren, terwijl een volledige king de Sowjet-Unie na de van verleden jaar, voor bijna komelijke problemen zou stel- toe gaat alles echter nog naar loewel de graanoogst toch tot lal toe werd bedreigd. De eer- :r was in januari van dit jaar zoals ook in 1972 te sneeuw vi,el in de uitgestrekte •■n van de Oekraine en de Rus- 'zwarte aarde zone' waar het e deel van de wintertarwe verbouwd. UW er te weinig sneeuw op de lag, kon de vorst gemakkelijk ip in de grond doordringen, or de wintertarwe, die in het van 1972 was gezaaid, bedreigd ITevens werd hierdoor water, taal belang voor de oogst van het voorjaar, aan de bodem onttrok ken. Vorig jaar mislukte als gevolg hier van de helft van de winteroogst. Dit jaar veranderden de weersomstandig heden echter juist op tijd. In de afgelopen maand juni waren de vooruitzichten nog uitstekend. Toen echter werd de graanoogst opnieuw bedreigd. Tegen het midden van de maand juli, toen de oogst in 12 van de 15 republieken, die de Sowjet-Unie telt, op gang kwam, berichtte de Rus sische pers, dat het, geheel tegen de verwachtingen in, in vijf republieken was gaan regenen. Functionarissen zeiden, dat tot op dat ogenblik in deze Russische republie ken en de Oekraine 'aanzienlijk min der graan en peulvruchten waren ge oogst, dan het vorig jaar in dezelfde tijd het geval was'. En het Centraal Bureau voor de Statistiek te Moskou meldde: 'Het ministerie van landbouw heeft ons meegedeeld te verwachten, dat de oogst niet alleen in het noor den van de Kaukasus en de Oekraine bemoeilijkt wordt, maar ook in vele gebieden in het centrale gedeelte van de zwarte aarde-zone, Wit-Rusland en andere streken waar het graan door de regen is platgeslagen'. Bijna 2.5 miljoen hectare te velde staande gewas werd alleen al in de Oekraine door de regen vernietigd en zulke verliezen kunnen hard aanko men in een jaar, waarin elke kilo meetelt. Uitstekend Ondanks deze ongunstige ontwikkelin gen berichtte het ministerie van land bouw in de derde week van juli, dat in 12 procent van de graangebieden de oogst was binnengehaald en dat de vooruitzichten uitstekend waren. Maar er kan nog van alles gebeuren en uit talrijke berichten in de pers, waarin wordt aangedrongen op een snelle en doeltreffende oogst, 'valt op te maken, dat de situatie spannend blijft. Tegen midden oktober zal de gehele oogst zijn binnengehaald. Het streef cijfer van de Russische autoriteiten is 197.4 miljoen ton. Verleden jaar was de graanopbrengst slechts 168 miljoen ton, 20 miljoen ton minder, dan de geplande opbrengst. Wanneer men er dit jaar in slaagt het streefcijfer te halen, dan komt dit neer op 10 mil joen meer dan in het recordjaar 1970. Volgens deskundigen is de kans groot, dat het geplande doel wordt bereikt, maar het zal een zware opgave zijn en men kan daarbij niet veel tegenslag hebben. De crisis in 1972 had tot gevolg, dat 4 miljoen hectaren land niet voor de wintertarwe kon worden gebruikt. De ze voorziet voor 40 procent in de totale graanopbrengst. De autoriteiten hopen dit jaar op een aanzienlijk herstel en het zou wel bij zonder onwaarschijnlijk zijn, dat het mers de centrale macht. Al generaties lang wordt de Russische landbouw geplaagd door bureaucrati sche verwarring. De laatste tijd is hierbij het steeds groeiende arbeids probleem gekomen. De jongeren wil len niet langer meer in het boerenbe drijf werken. Vaak bestaat de helft van de arbeidende bevolking op het platteland uit oudere vrouwen. Enke le materiële 'voordelen' die zijn ver bonden aan het werken in het boeren bedrijf hebben niet veel uitgehaald en de enige manier om de landbouw uit de malaise te halen, is waarschijnlijk een algehele verbetering van het leef klimaat op het land. Na de kostbare mislukkingen van vorig jaar wordt dit jaar in de Sow jet-Unie hard gewerkt om van de graanoogst een succes te maken. weer drie achtereenvolgende jaren te genwerkt. Mocht dit echter wel het geval zijn, dan zou een van de belang rijkste programmapunten van het ne gende vijfjaren-plan zijn mislukt. Het mislukken van graanoogsten heeft tot gevolg, dat de Russische economie ontregeld wordt. Om aan werkkrach ten te komen worden op grote schaal fabrieksarbeiders en studenten gere- cruteerd. Grote sommen geld bestemd voor de aanschaf van grondstoffen worden nu gebruikt voor de financie ring van de graanaankopen. hoewel de Russische pers voorzichtig optimistisch is. klaagt zij nog regel matig over 'fouten', die allang bekend zijn: inefficiency, onzorgvuldigheid en traagheid bij de toewijzing van de machines en het opslaan van de oogst. Het Russische landbouwstelsel heeft de neiging zichzelf tegen te werken en is niet goed bestand tegen tegens lagen. Het is georganiseerd op basis van gro te eenheden, enorme staats- en collec tieve boerderijen, die centraal worden gecontroleerd, waardoor de admini stratie onnodig groot wordt en er zo doende veel mankracht verloren gaat. Pogingen' om dit te veranderen, stui ten al gauw op politieke complicaties. Decentralisatie en vrijheid van hande len op locaal gebied verzwakken im- SANTIAGO (AP) De staking van 50.000 vrachtwagenchauffeurs in Chili dreigde gisteren te escaleren tot en meer algemene staking. Woensdag reeds sloten arbeiders van het waterleidingsbedrijf in Santiago zich bij de staking aan en vakbonds leiders van het openbaar vervoer dreigden hetzelfde te doen, tenzij de regering haar onderminister van ver voer, Jaime Faivovich zou ontslaan. Faivovisch, socialist en Allende's sta kingsbreker bij uitstek, was de man, die dinsdag 100 vrachtwagens van sta kende chauffeurs verbeurd verklaarde. Bij de rellen, die op dit besluit volg den, werden verschillende mensen doodgeschoten. Een politieke waarnemer, die reeds jaren in Tokio verblijft, verklaarde onlangs nog: 'Een Japanse politicus kan met gerust gemoed een liefje hebben, zonder zijn loopbaan in het gedrang te brengen. Deze komt echter wel in het gedrang, als hij zou weige ren een kind te erkennen dat uit die verhouding geboren werd'. ATHENE (DPA) —Vier Griekse stu denten, die vorige week vlugschriften hadden verspreid, waarop ze de bevol king opriepen 'nee' te stemmen in het grondwetsreferendum, zijn aange klaagd wegens staatsgevaarlijke activi- teit. Volgens de aanklacht was de Griekse ondergrondse communistische partij voor de inhoud van de vlugschriften verantwoordelijk. Drie studenten zijn opgesloten, de vierde is voorlopig vrijgelaten. Vijfenvijftig Griekse marine-officie ren, die betrokken zijn geweest bij de samenzwering tegen de regering in Athene, zijn op last van de chef van de generale staf, generaal Odysseus Anghelis, ter beschikking gesteld han gende het lopende onderzoek in de af faire. Drie officieren, die aanvankelijk ook van medeplichtigheid aan de samen zwering werden verdacht, zijn weer in de marine geïntegreerd. Otago thuis WELLINGTON (UPI)' Het Nieuw- zeelandse marinefregat Otago, dat vijf weken in de buurt van het Franse kernproefgebied heeft gevaren uit protest tegen de nieuwe reeks Franse kernproeven boven het atol Moeroe- roa in de Stille Oceaan, is gisteren te ruggekeerd in Wellington. De bemanning van 240 officieren en manschappen werd verwelkomd door minister van defensie, Arthus Faulk ner, leden van het parlement en de marinekapel. Faulkner zei, dat het de bedoeling van de Otago is geweest de aandacht van de wereld te vestigen op de 'krankzinnigheid van kernproeven'. Het resultaat had volgens hem de ver wachtingen overtroffen. In het Franse proefgebied is de Otago vervangen door het fregat Canter bury. Minister van emigratie, raser Colman, die het officiële Nieuwzee- landse protest belichaamt, is van de Otago op de Canterbury overgestapt Noodgebied India BOMBAY (AP) Een gedeelte van de Indiase staat Maharasjtra, die in de vier afgelopen jaren nagenoeg ge heel was uitgedroogd wegens het weg blijven van regen, is gisteren door de regering in New Delhi tot noodgebied verklaard, juist omdat er nu te veel regen is gevallen. De natte moesson is er in volle kracht losgebarsten met als gevolg overstromingen op tal van plaatsen en honderden weggespoelde huizen. Vooral in de streek ten noordoosten van Bombay heerst veel overlast van het water. Bonn: geen verwijt BONN (DPA) De Westduitse rege ring heeft gisteren de beschuldiging, dat de Amerikaanse militaire inlich tingendienst in de Bondsrepubliek te lefoons van Westduitse burgers en burgercomité's zou hebben afgetapt, als 'ongegrond' van de hand gewezen. Na een onderzoek door zes staatssecre tarissen verklaarde regeringswoord voerder Rlidiger von Wechmar, dat de beschuldigingen niet juist zijn en dat, waar afgeluisterd is, dit is gebeurd met inachtneming van een desbetref fende wet uit 1968 en met instem ming van de uit vertegenwoordigers van de drie Bondsdagfracties samen gestelde controlecommissie. Spaanse hotels DEN HAAG (Reuter) De Spaanse regering heeft kort geleden besloten alle hotel-, motel- en pënsionprijzen in 1974 met 9,5 procent te verhogen. Het betekent, dat vooral de buiten landse toeristen, die per auto in dit land met vakantie gaan, meer voor hun onderdak zullen moeten betalen. Degenen, die gebruik maken van de georganiseerde reizen, zullen van de prijsverhogingen minder last hebben, aangezien de toero'perators reeds tevo ren hun contracten hebben vastge legd. Staking in Italië ROME (Reuter, AFP) De Italiaan se pompstationbedienden zijn gisteren nogmaals voor twee dagen in staking gegaan, waardoor Italiaanse en buiten landse vakantiegangers worden gedu peerd. De bedienden van pompstati ons in de steden sluiten zich vandaag bij hun collega's langs de snelwegen aan. De bedienden willen een nieuwe CA- O, die hun loonsverhoging en betere arbeidsvoorwaarden geeft, maar de oliemaatschappijen willen dat ge paard zien gaan met een benzineprijs- verhoging. Met een beetje geluk kan men tijdens de staking benzine tanken bij stations van de staatsoliemaatschappij AGIP en bij particuliere pomphouders. De Italiaanse stadspompstationbedien- den staakten in het begin van de week ook al enkele dagen. Melville overleden PARIJS (AFP) De bekende Franse filmregisseur Jean-Pierre Melville is gisteren in zijn Parijse woning overle den. Hij was 55 jaar. De avond tevo ren had hij een hartaanval gehad, toen hij dineerde in een restaurant aan de Champs Elysees. Tot zijn bekendste films behoren 'Léon Morin, Prêtre* (1961), 'L'Aine des Ferchaux' (1963), 'Le Samourai' (1967), 'L'Armée des Ombres' (1969) en 'Le Cercle Rouge'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9