Verkiezingsstrijd op de Antillen vrij lusteloos dichtbij 'ommentaar Vandaag wordt nieuwe parlement gekozen Feest voor allen ogere Jrempel foor aftrek ziektekosten +++oproep toeristen+++ het weer weerrapporten vreemd geld Minder warm strandweer windverwachting voor zeilers nipkowschijf geen nepschijf wolvenbos swingend waarheid pillenwekker ROUW/KWARTET VRIJDAG 3 AIUGUSTUlS 1973 B INN E!\ LA ND/CO MME NT A AR T5/K7 Nog slechts enkele weken en het over grote deel van het Nederlandse volk hoopt het 25-jarige regeringsjubileum van onze Koningin te vieren. Als de voortekenen niet bedriegen, zal dit ju bileum geheel anders zijn dan het feest ter ere van het 25-jarig en 50-ja- rig regeringsjubileum - van koningin Wilhelmina. Dat is niet erg, want wij leven nu een maal in een heel andere tijd en wij zijn in menig opzicht heel andere mensen. Deze feesten waren van grote allure én omdat er een grote gene genheid was voor koningin Wilhelmi na (in 1948 nog dieper dan in 1923) én omdat feestvieren in die tijd een veel minder voorkomend verschijnsel was dan nu. De Nederlanders leefden toen ook veel meer op een eiland, in velerlei opzichten geïsoleerd van de wereld om ons heen. In dit commen taar laten wij dan nog maar achterwe ge velen weten het niet of willen het niet weten dat zowel in 1923 als in 1948 niet iedereen even inten sief met deze feesten kon meedoen. Het gaat nu evenwel om de vraag: hoe vieren wij nu, in 1973, dit jubi leum van deze koningin in dit land, in deze wereld. Daar zijn al heel wat monden en pennen over in beweging gekomen, ook omdat het huidige kabi net besloten heeft dat het militair ver toon bij deze gelegenheid een uiterst sober karakter behoort te dragen. Was dat een verstandig besluit? Som migen (misschien velen) vinden dat jammer of zijn er zelfs boos over. In bepaalde kringen redeneert men dan als volgt. Dit kabinet wil de defensie uitgaven ernstig besnoeien, want dit kabinet voelt niet zo erg veel voor de fensie. En daarom worden vloot, leger en luchtmacht bij de komende feesten zoveel mogelijk teruggedrongen. Als dat waar zou zijn, zou dat een af te keuren zaak zijn en wij zouden er geen goed woord- voor over hebben. Maar het is niet waar. In het begin van dit commentaar schreven wij al dat het overgrote deel van het Neder landse volk het jubileum hoopt te vieren. Het gaat om de staatsburgers van dit land uiteraard met onze buitenlandse werknemers en iedereen die op een of andere manier onze gast he wil zii0- as, 1 Maar het is in de eerste plaats een ïn" feest van onze burgers en niet van al- rlerlei beroepsgroepen: ambtenaren, on- Jj(j. [derwijzers, ondernemers, militairen of >en [politieagenten. Er is natuurlijk geen de [enkele bezwaar die er als zodanig ook oor bij te betrekken. Maar om nu één be paalde beroepsgroep, het defensie-ap paraat, apart naar voren te halen is in deze tijd wat overdreven. Er zijn misschien nog wel meer argumen ten te bedenken om juist bij deze gele genheid dc ambtenaren in het bijzon der in het zonnetje te zetten want zij heben tenslotte de Koningin in haar staatstaak in het bijzonder ter zijde jestaan. Maar dan had men ook net zo ;oed (of misschien nog wel beter) alle rerpleegstcrs en sociale werkers op de erste rij kunnen zetten, want de Ko- lingin had voor hun arbeid heel bïj- ondere belangstelling en waardering. Iet argument wordt ook gehoord: ja, laar het koninklijk huis staat in een ijzondere relatie tot onze strijdkrach- sn. Naar onze mening is dit een een- ijdige benadering. Het Koninklijk Juis woont, leeft en werkt temidden in ons volk. En dat volk dat wij- jen de cijfers uit vindt in overwe- lendc mate dat ons land het niet zon- goed geoefende strijdkrachten kan Tzoekrfellen. En die mogen dan best af en i2$e eens extra in de belangstelling oo Noorden geplaatst. Waarom zouden wij i5.»et eenmaal per jaar een 'open dag' ïrPuden van dc strijdkrachten. Daar 7oLn toch geen bezwaar tegen zijn? eti •erzoekl leatshf lagavoi 0 en 24 lomei WO Van een verslaggever DEN HAAG Vandaag kunnen de volwassen inwoners van de Ne derlandse Antillen (zes verspreid in de Caribische Zee liggende eilanden zonder erg veel inwoners ongeveer 225.000) naar de stem bus om een nieuw parlement te kiezen. De verkiezingsstrijd is tamelijk luste loos geweest ook al strijden niet minder dan dertien partijen om de slechts 22 zetels, die het parlement telt. Het feit dat twee dagen voor de verkiezingsdatum op het grootste en dichtstbevolkte eiland Curacao een groot deel van het overheidspersoneel in staking ging, gaf nog enige reliëf aan de verkiezingsstrijd. Twee punten hebben centraal gestaan in deze verkiezingsstrijd: de nare eco nomische situatie in het land (een grote werkloosheid zo'n achttien procent van de beroepsbevolking en weinig uitzicht op verbetering op korte termijn) en het feit dat de An tillen voor het eerst, gezien de opvat tingen in Nederland, serieus een ko mende volledige onafhankelijkheid onder ogen moeten zien. Op Aruba kwam daar ook nog het vraagstuk bij van de positie van dit eiland in het geheel van het Caribisch gebied. De Arubanen zijn aan één kant zeer beducht voor een overheer sing door Curacao (vanouds zijn er op dit eiland dan ook Arubaanse nationa le en zich zelfs patriotische noemende partijen) en anderzijds is er de als dreigend ervaren aanwezigheid van een zo groot en in menig opzicht zo ambitieus land als Venezuela op slechts enkele mijlen afstand. Aruba ligt zelfs op het zgn. continentaal plat van Venezuela, welk land in deze ge vallen gebruikelijke deling van het plat tussen de twee landen niet wenst te erkennen. Katterig Als verklaring voor de lusteloosheid van de verkiezingsstrijd wordt wel eens genoemd het katterige gevoel dat het land nu al enige jaren heeft meer nauwkeurig: sedert de 30e mei 1969. Op die dag ontlaadde in Willem stad de ontevredenheid zich in een opstand, waarbij huizen en met name bedrijfspanden werden vernield, ge plunderd en in brand gestoken. Kort daarop waren er ook verkiezin gen (waar de thans zittende staten werden gekozen), waarbij tot grote verrassing en soms ook schrik van ve len het zgn. Arbeidersfront van sta kingsleider Papa Wilson Godett drie (van de 22) zetels veroverde. De stakingsleiders van de 30e mei ble ken zelfs bereid om mede regerings verantwoordelijkheid te aanvaarden, maar van een politieke omkeer of zelfs een langzame opgang is niets ge- Premier Isa bleken. Sedert 1971 zit het Arbeiders front ook weer op de oppositiebanken. De politieke apathie in het land is dan ook bijzonder groot wat vana vond of morgenochtend, als de uitsla gen binnenkomen, wel zal blijken uit het grote aantal thuisblijvers. De Antillen zijn staatkundig gezien een soort statenbond. Dat betekent dat op alle eilanden het politieke le ven een andere inhoud wordt gege ven, met als belangrijkste consequen tie dat er eigenlijk geen 'landelijke' partijen zijn. Zo doen op Curacao vijf partijen mee, op Aruba drie andere, op Bonaire nog weer drie andere partijen en op de drie kleine Bovenwindse eilanden nog eens twee. Bolwerk De twee belangrijkste partijen van Curacao zijn de Democratische partij van premier Isa een partij die in de oorlogsjaren naar het model van Roosevelts democratische partij in de Verenigde Staten is opgericht, maar de laatste jaren en zeker na de 30e mei 1969 steeds meer een stempel heeft gekregen als bolwerk van geves tigde machten. In elk geval is blij kens de uitslagen van de verkiezingen voor de eilandraad in 1971 duidelijk op zijn retour. Verder is er de Nationale Volks Par tij in de oorlogsjaren opgericht door dr. M. F. da Costa Gomez (als de doctóór nog steeds een begrip bij ve len) naar voorbeeld van de gematigde vooruitstrevende christen-democrati sche partijen van West-Europa. Deze partij, die geleid wordt door de bij velen, ook buiten de eigen partij, in hoog aanzien staande Juancho Evertsz, draagt sedert de zomer van 1971 mede regeringsverantwoordelijk heid. Een belangwekkende nieuweling bij deze verkiezingen is de partij MAN een in 1970 opgerichte partij met een sterk intellectualistische benadering van de politiek (erg opmerkelijk in een land waar een Westeuropeaan ge makkelijk allerlei theater-effecten in de politiek meent te kunnen ontdek ken). Bij de verkiezingen voor de ei landsraad in 1971 behaalde MAN één zetel in de eilandsraad van Curacao. In de afgelopen verkiezingscampagne bepleitte MAN o.a. nationalisatie van het electriciteitsbedrijf van Curagao. Croes Op Aruba liggen de zakèn allemaal wat anders al was het alleen maar omdat alle drie de lijsttrekkers Croes heten, zodat voornamen daar erg be langrijk zijn als onderscheiding. Twee partijen de oude Arubaanse volkspartij en de nieuwe verkiezings beweging van het volk onder leiding van de onderwijzer Betico Croes willen niets met de andere eilanden te maken hebben en kiezen als het tot onafhankelijkheid komt, voor een aparte status: het liefst nog op een of andere manier buiten alle anderen om om een band met Nederland. De Arubaanse patriotistische partij noemt dit allemaal nogal irreëel en probeert er binnen de gegevenheden van de Antillen als geheel van te maken wat er te maken is. Vooral de volksbeweging van Betico Croes echter stelt zich op het punt van de eigen Arubaanse identiteit kras op. Daarom is met het oog op de eenheid binnen de toch nogal los sa menhangende Antillen het resultaat van Betico Croes vandaag op wat lan gere termijn van groot belang. Op de voornamelijk Engels sprekende bovenwindse eilanden (St. Maarten, St. Eustatius en Saba) is nog een af zonderlijk punt in de verkiezingsstrijd de vertegenwoordiging van deze drie eilanden in het centrale parlement van Willemstad. De ruim 11.000 inwo ners van deze drie eilanden mogen met elkaar slechts één afgevaardigde in Willemstad kiezen en daarmee voe len zij zich lelijk achtergesteld. De strijd hier wordt gevoerd tussen Claude Wathey die wel eens de on gekroonde koning van de Bovenwin den wordt genoemd en die de ene Statenzetel Willemstad bezet houdt en de WIPM (de volksbeweging van de bovenwindse eilanden) onder lei ding van Jocelyn Arrindell. In de verkiezingsstrijd claimt Wathey de opbloei van een eiland als St. Maarten als gevolg van het toerisme als zijn werk in Willemstad. Maar hij zal vandaag een harde dobber hebben, want bij de eilandraadsverkiezingen in 1971 kreeg de nieuwe WIPM-partij een meerderheid van stemmen en ze tels in Philipsburg. 1.08 M' 3.00 N' Aam 4ws. Iws. 17.10 >8.28 Pi Interr •amm.r i|n een verslaggever n$N HAAG Het kabinet-Den Uyl eft bij de Tweede Kamer een wets- itwerp ingediend, waarin wordt brgesteld de drempel voor de af- >khaarheid van ziektekosten en der- lijke bij de loon- en inkomstenbe- iting te verhogen. Dit ter aanpas- jg aan de gestegen premies van zie- le "atiVfonds en dergelijke verzekeringen. 0 tt kabinet stelt voor de wet op 1 ja- lie chaifi volgend jaar te laten ingaan, 8 Aan voorgestelde drempelverhoging 'rotèst. udt in dat uitgaven voor ziektekos- ber. Aa» en dergelijke als buitengewone 23 t kunnen worden afgetrokken voor ter zij bij een inkomensbedrag tot R o nc gulden meer bedragen dan 12,5 19 45 'cent van dit bedrag (thans 10 pro- 1 én weeit tot 18.000 gulden), bij een inko- nsbedrag dat ligt tussen 24.000 en mb«>"^)00 gulden meer bedragen dap PO gulden (thans 1.800 gulden voor mensbedragen tussen 18.000 en gulden), bij een inkomensbe- ,g boven 55.000 gulden meer bedra- dan 4.000 gulden (thans 2.500 gul- in mo< voor inkomensbedragen boven lengte loo guiden). Voor de loonbelasting ggen. V t ajs inkomensbedrag het geschat- loen, si aarioon voor de inkomensbelasting ater da onZuivere inkomen. de aa regerjng wijst erop, dat de drem- kleine erhoging verband houdt met de ui i jing van de premies voor zieken- üa' Is en ziektekostenverzekering, 'an<7rdoor zonder drempelverhoging (visboiu (jj vj-ijwei iedereen voorkomende n °h tp aven voor z'e^e en dergelijke tot a schote aftrekpost zouden gaan leiden. »ze sauSgens ket kabinet heeft de voorge le maatregel nauwelijks gevolgen esoep, aF de belastingopbrengst. Onderstaande personen wordt dringend ver zocht de ANWB alarmcentrale ln Den Haag te bellen. 070 - 26 44 26. NEDERLAND: Fam. v. Veen-Rodenhuis uit Amsterdam, in een groene DAF 44. kent. onbek. Fam. P. Kruse uit Watergang, ln creme Opel Kadett. kent. FR 02-95. Fam. E. Veldhuis uit Grouw, op motorboot 'Androme da". K. Stoker uit De Bilt, op motorkruiser 'Janet'. Fam. J. Boersma uit Rotterdam. Da vid Riley uit Engeland, op kruiser type 'A- merglass' varend onder Britse vlag. BELGIE: A. C. Henstra uit Amsterdam, in een blauwe auto. Fam. A. Bogers uit Rotter dam. in een beige Taunis-stationcar. kent. 05-22-HX. FRANKRIJK/NEDERLAND: Fam. J. C. Landsmeer uit Dordrecht, in een beige Audi 100 met carvan, kent. 55-53-VP. FRANKRIJK: Fam J. W. Vader-Derkinderen uit Bergschehoek, in een witte Citroen, kent. 60-07-MS. F. Wevers uit Rotterdam, in een blauwe Citroen Dyane. kent. 56-47-MM. J. Postuma uit Nootdorp, in een donkere Peu geot. kent. 95-14 -UP. SPANJE/FRANKRIJK: Fam. J. P. dc Klerk uit Den Helder. In een donker groene Volvo met caravan, kent. ??-??-JS. Frank Jasper uit Barneveld, ln een rode 2 CV. kent. onbek. SPANJE: Fam. Struyk uit Den Haag. in een groene Ford 15 M, kent. 17-63-EL. MeJ. J. Sieuwcrs uit Den Haag, in een blauwe Simca 1000 met caravan, kent. 96-33-XM. ITALIË: Fam. J. de Groot uit Rotterdam, in een gele Ranger, kent. onbek. ITALIE/NEDERLAND: Fam. W. Heringa uit De Meern, in een rode Peugeot 204. kent. 16-41-MM. OOSTENRIJK: H. Muyers-Glelen en mej Shany Winkers uit Maastricht, in een rode Renault R 10 mot caravan, kent. 40-70-NZ. Fam. R. Schiegen uit Barendrecht, in een blauw metallic Renault 16. kent. 97-34-VT. JOEGOSLAVIË: Fam. K. Boermans uit Bad hoevedorp, In een groene Renault 4, kent. 36-67-KJ. C. Laseur uit Amersfoort, ln een goud met zwart kleurige Ford 15M coupé, kent. 25-02-JG. G. E. Stolze uit Eindhoven, in een rode 2 CV. kent. 23-28-NL. DUITSLAND: D. Fokkema-Janstra uit Drach ten. ln een rode Opel Manta met caravan, kent. 15-67-VN. Fam. A. V. Mcyl-v. d. Water uit Gerwgn-Nuenen. in een blauwe Simca 1000. kent', onbek. P. van Ommen uit Fij naart. ln een groene Peugeot, kent. 06-12-PR. DENEMARKEN: C. P. Engel uit Aerdenhout. ln een grijze Renault stationcar, kent. 05-15- NOORWEGEN: A. M. Gerritsen uit Utrecht, in rode Ford Caprl, kent. 82-34-HP. ENGELAND: Fam. H. J. Assink uit Velp. in een witte Peugeot 504. kent. 98-21-SE. maximum temperaturen en neerslag van 19-17 uur. AMSTERDAM Vakantiegangers die vandaag vreemd geld kopen of ver kopen, kunnen rekenen op de volgen de koersen. Het eerste getal geeft aan wat vreemd geld de toerist opbrengt, het tweede wat het hem kost. Amerikaanse dollars 2.51- 2.61 Engelse ponden 6.40- 6.70 Belgische francs 7.00- 7.25 Duitse marken 108.25-111.25 Italiaanse lires 0.40- 0.43 Portugese escudo's 11.20- 12.20 Canadese dollars 2.52- 2.62 Franse francs 61.50- 63.50 Zwitserse francs 89.50- 99.50 Zweedse kronen 62.50- 64.50 Noorse kronen 47.75- 49.75 Deense kronen 46.00- 48.00 Oostenrijkse schillings 14.90- 15.20 Spaanse peseta's 4.52- 4.77 Griekse drachmen 8.50- 9.50 Finse marken 70.50- 73.50 Joegoslavische dinars 17.25- 20.25 (Amerikaanse en Canadese dollars, evenals Britse ponden staan vermeld in guldens. De overige noteringen zijn in centen.) Amsterdam licht bew. 27 0 De Bilt licht bew. 26 0 Deelen licht bew. 27 0 Eelde onweer 27 0 Eindhoven licht bew. .27 0 Den Helder licht bew. 23 0 Luchth. Rtd. licht bew. 26 0 Twente onweer 26 0 Vlissingen onbew. 24 0 Zd. Limburg licht bew. 25 0 Aberdeen regen 18 3 Barcelona licht bew. 28 0 Berlijn licht bew. 29 0 Bordeaux half bew. 23 0 Brussel licht bew. 26 0 Frankfort regen 26 0.4 Genève regen 18 6 Helsinki onbew. 23 0 Innsbrück zwaar bew. 25 2 Kopenhagen half bew. 22 0 Lissabon licht bew. 23 0 Locarno zwaar bew. 21 5 Londen half bew. 27 0 Luxemburg zwaar bew. 23 3 Madrid licht bew. 31 0 Malaga onbew. 33 0 Mallorca ónbew. 28 0 MUnchen zwaar bew. 23 0 Nice onbew. 26 0 Oslo licht bew. 23 0.3 Parijs onweer 25 0.1 Stockholm licht bew. 24 0 Wenen half bew. 29 0 Zürich onweer 22 0.1 Casa Blanca regen 24 0 Istanboel licht bew. 27 0 Las Palmas licht bew. 22 0 Tunis licht bew. 33 0 minder warm *WVKHM> a-t 1} 00 Van onze weerkundige medewerker Gisteren is het een dag uit duizenden geweest. Na wegtrekken van de on- loeersstoringen uit Frankrijk die in het Friese Bolsward na 24 mm stortre gen, waaronder hagels, kelders deed overlopen (Wieringerwerf kreeg 35 mm), was de zon donderdag vrijwel de hele dag in touw. Het werd in het binnenland opnieuw een zomerse dag, de tweede in deze maand met maxima van 25 tot 27 graden. In het westen bleef het wat koeler bij een windje van zee. Bij de Azoren is de luchtdruk flink hoog (1036 millibar) en bij IJsland laag 994 millibarDaardoor blijft de route Oceaan-Noordzee min of meer open liggen voor storingen, waarvan er een vandaag meer bewolking en plaatselijk wat regen of een bui geeft. De neerslag zal tijdelijk zijn en er ko men in de loop van het weekeinde be slist wel weer betere momenten met zon. Over het geheel genomen blijft het weertype dan echter enigszins veranderlijk met gematigde temperatu ren van maximaal 19 d 22 graden. Juli was thermisch gezien een onge veer normale maand met een etmaal gemiddelde van 17 graden, juist nor maal. Sedert 1721 tvaren 56 procent an alle juli's kouder en 44 procent warmer. De gemiddelde dagelijkse maximumtemperatuur te De Bilt was met 21.3 graad Celsius 0.6 graad on der normaal, de gemiddelde minimum temperatuur kwam met 12.6 graad Cel sius 0.4 graad boven normaal uit. Het aantal zomerse dagen te De Bilt was vijf (zes), tropische twee (een). Aantal uren zon: 181 (199), wat over eenkomt met 36 procent van de tijd, dat de zon boven de horizon stond (normaal 40 procent). Gemiddeld over Nederland viel ruim 80 mm neerslag tegen 77 normaal. Het Friese gemid delde bedroeg ruim 100 mm met als uitschieter Ferwerd met 146 mm tegen over Maastricht met 51 mm. In De Bilt regende het 35 uur tegen 37 nor maal. Het onweerde op 13 dagen te gen 17 normaal. STR ANDVERWACHTING: vandaag minder mooi met wat regen of een bui. Later enkele opklaringen. Wind uit zuidwest tot west. Luchttempera tuur 19 k 20, zeewater 18 k 19 graden. ZFILVERWACHTING: zwakke tot ma tige wind uit zuidwestelijke richtingen, 2 tot 4 Beaufort. ZONNIQ OPKLARINGEN HUT VA BEWOLKING 10 NAX.TEMP. 4 10 MIN. TEMP. WINDRICHTING onder redactie van loessmit Dit voorjaar kregen de heren Henk Mochel van de NCRV en Hans Keiler van de VPRO te ho ren dat de Nipkowschijf de on derscheiding die de televisiecritici jaarlijks toekennen aan de makers van de volgens hen beste program ma's voor hen was. Allebei één en allebei dus blij. Maar sinds die mededeling heerst er absolute stil te. Geen woord meer over een schijf, niets over een op handen zijnde blijde gebeurtenis als een officiële uitreiking. Is de Nipkow schijf dan toch een Nepkowschijf? Mochel: 'Ik vind het niet zo belang rijk. Dat de schijf mij toegekend is vind ik al mooi. In gedachten heb ik 'm al lk neem aan dat het in september of zo gaat gebeuren, bij de start van het nieuwe sei zoen. Koos Postema kreeg de schijf twee jaar geleden in september op de Firato uitgereikt en die had het ook al ergens in mei gehoord. Zo heel erg ongewoon is het dus niet'. Parool-televisierecensent Jung- mann: 'Een normale gang van za ken is het beslist niet. Ik heb in de jury gezeten, maar een echte voorzitter of secretaris hebben we eigenlijk niet. Als voorzitter fun geerde min of meer Nico Scheep maker, als secretaris Philip van Tijn, ook min of meer. Onze bedoe ling was vrij kort na de toeken ning de schijven ook uit te reiken. De wolven zijn los in Arnhem. Gistermorgen hebben mannen met bezems en schoppen ze hun eigen enige bos in gejaagd en daarna ke ken de heren vergenoegd toe hoe de dieren onwennig ronddraaiden in hun nieuwe verblijf: een kwart hectare wolvenbos, behorend bij Burgers dierenpark, waar de die ren zich normaal kunnen ontplooi en; 's zomers in gezinsverband, 's winters in kuddes. Burgers Dierenpark heeft de laat ste jaren vlijtig wolven gespaard om het nieuw parkje vol te krij gen. Allemaal wolven van eigen teelt van één en dezelfde moeder. Er zijn nu negen volwassen en acht jonge wolven, die vanuit een lange kronkelende gang achter glas bekeken kunnen worden. Die wan delpromenade is zo gemaakt dat de bezoekers oog in oog met de wol ven komen te staan, want het voet pad ligt wat lager dan het bos. Burgers is daarmee weer een stap verder gekomen met het afschaffen van de hokjes. De bedoeling is dat de bezoekers van de dierentijin de levende have in hun natuurlijke staat te zien krijgen. Dat is even wennen, maar steeds meer mensen nemen er de tijd voor om het soci ale leven van de dieren rustig te bekijken in plaats van wezenloos langs een rij kooien met zulke 'en ge' wolven te draven. Een image dat de wolven volgens directeur Anton van Hooff helemaal niet verdienen, want 'de wolf is een van de meest menselijke dieren, met een ingewikkeld sociaal leven'. De samenstellers van Desk, maand blad voor secretaressen, hebben ontdekt dat je, om er achter te ko men wie en wat er precies gezocht wordt in een personeelsadverten tie, zo'n annonce eerst deugdelijk moet vertalen. 'Het salaris is afhankelijk van de prestaties' betekent volgens Desk: 'wij bepalen wat u mag verdienen'. maar dat stuitte op moeilijkheden: allerlei mensen van de omroep en de NOS waren weg, naar het festi val van Montreux of naar Cannes, ze hadden vakantie of opdrachten elders in het buitenland. Boven dien hadden we moeilijkheden met de man die de schijven moest ma ken. Die heeft zich niet aan de le veringstermijn gehouden. En toen was het al juni, midden in de va- kantietijd. lk vind het zelf een beetje verve lende geschiedenis, lk heb nog ge probeerd voor de vakanties iets tot stand te brengen, maar dat is niet gelukt. Het komt er nu op neer dat de prijsuitreiking in het na jaar gebeuren gaat, vermoedelijk zo september, oktober'. Vorig jaar heeft niemand een Nip kowschijf gekregen. Waren de pro gramma's toen zo slecht? Nee, daar lag het niet aan. De onderschei ding wordt toegekend door het col lege van tv-critici, 'een mooie naam voor een groep mensen die zo'n beetje als los zand aan elkaar hangen. We zijn wel bij elkaar ge weest, maar daar is het toen bij ge bleven. Daarom hebben we beslo ten er dit jaar twee tegelijk uit te reiken: één voor 1973 aan Hans Keiler en het hele team van het Gat van Nederland, en alsnog die voor 1972 aan Henk Mochel, in het bijzonder voor zijn euthanasie-pro- gramma's. En natuurlijk krijgen ze hun schijf ook.' Een 'zeer zelfstandige funktie' is niet meer dan: 'u mag alle werk zaamheden uitvoeren die wij u hebben opgedragen'. En de waar heid achter een zinnetje als 'wij zoeken een dynamisch persoon': 'u moet bereid zijn zich een ongeluk te werken'. 'Promotie maken is mogelijk', maar hoe en wanneer? Volgens het blad: 'natuurlijk mag u onze plaats innemen, maar dan moet u wel wachten tot we zijn overleden'. Zoek vooral ook niet teveel achter fraaie woorden als: 'u geniet onze unieke secundaire ar beidsvoorwaarden', want in Desk vertaling betekent dat hooguit: 'u krijgt (omdat we dat verplicht zijn) alle bij de wet vastgelegde rechten'. En 'veel vrije tijd' in zo'n advertentie komt gewoon neer op vrijheid né half zes 's avonds en vóór half negen 's morgens. Deze uitspraak over inspraak uit hetzelfde blad komt er mooi bij: 'M'n baas zei laatst: iedereen in dit bedrijf heeft inspraak. Ieder een mag zijn mening zeggen. Ie dereen mag zeggen hoe het moet Maar ik beslis of het gebeurt'. Swingend en a-politiek zijn de le den van de Dutch Swing College Band. Op het moment maken ze hun derde toernee door Zuid-Afri- ka en daar heeft bandleider Peter Schilperoort zojuist verklaard dat zijn orkest 'ondanks politieke pres sie' naar de apartheidsstaat zal blijven gaan. 'Vanuit een zekere hoek in ons land worden pogingen ondernomen om ons over te halen niet meer in Zuid-Afrika te spelen', deelde Schilperoort een verslaggever van de Zuidafrikaanse krant Eastern Province mee. 'Wij stellen geen belang in de politiek van het land als we hier spelen. We zijn ook achter het IJzeren Gordijn geweest en vonden het leuk om daar mu ziek le maken, maar dat wil toch niet zeggen dat we communisten zijn? Wij zijn musici, geen politici', aldus Peter Schilperoort, die zijn band tijdens de Duitse bezetting formeerde. Dat de pil niet voor iedere ge- bruikster een even waterdichte vei ligheid biedt, komt voornamelijk doordat niet iedereen er altijd aan denkt het ding op tijd te slikken. Daar zijn al diverse hulpmiddeltjes op bedacht, waarvan deze eiectri- sche 'memopil' er één is: een wek ker die elke 24 uur een plllen- seintje geeft, tegelijkertijd een rood lichtje laat branden, het dek seltje van het pillenreservoir laat openspringen en doorbelt totdat de pil-van-de-dag er uit genomen is. Het rode 'stoplicht' wordt dan groen, het gerinkel houdt op, maar na precies 24 uur springt het licht weer op rood. De pillenwekker gaat in de winkel ongeveer 75,- kosten, maar daarvoor koop je dan behalve zekerheid ook nog een ge wone wekker en een exact uur werkje. 't Kan me niet schelen, of het zo sneller gaat. We hebben opdracht om te behangen

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7