Zendingsdag trok 15.000 bezoekers Adat kan niet meer in Indonesië Anglicaanse familie breekt niet op vrouw in het ambt S Vandaag Trouw Kwartet Ds. Jac Jonker in Australië overleden Sporthal in kerk Beroepingswerk TROUW, KWARTET AHUDAG 3 AUGUSTUS 1973 KERK T2/K2 Tl Van ee nonzer verslaggevers DRIEBERGEN Ongeveer vijftienduizend mensen maakten gisteren in het Rijsenburgse Bos de zendingsdag mee van de Gereformeerde Zendingsbond (GZB) in de hervormde kerk. Dit aantal werd nog niet eerder bereikt. Opmerkelijk is, dat de opkomst op de ze zendingsdagen in de openlucht nog steeds elk jaar groter wordt. In 1863 werd de eerste manifestatie van deze aard in Nederland gehouden. Men sprak toen nog van 'zendingsfeest'. Ot to Heldring had iets dergelijks in Duitsland bij de Hernhutters meege maakt. Hij was er diep van onder de indruk gekomen en zorgde ervoor, dat in de bossen van Wolfheze ook zo'n feest werd gehouden. En nu wordt de ze traditie al jarenlang voortgezet door de GZB in het Rijsenburgse bos. Voorzitter ds. J. van Sliedregt uit Bilt- hoven typeerde in zijn openings woord de zendingsarbeid als 'God lo ven onder de volken'. Hij legde er de nadruk op, dat de zending Gods eigen werk is. 'Het zou niet mogelijk zijn, als het van de zijde van de mens moest komen. Maar hoe diep de mens ook weggezonken is in de ellende van zijn afval van God, in zijn blindheid en onmacht tot enig Gode welbehage- lijk goed, oneindig dieper en hoger gaat het heilsbehagen en heilswerk van God. Daarom alleen is er een kerk en zal er een kerk blijven'. Onbegrijpelijk Ds. G. Biesbroek uit Ede omschreef het zendingswerk met een woord van se beleid wordt op deze wijze voorbij gegaan. Het gaat niet om 'onderdruk kende Portugezen' tegenover 'onder drukte autochtonen'. Tal van autoch tonen voelen zich volop lid van de multiraciale samenleving. En zij blij ken bereid deze mee te verdedigen te gen de zogezegde bevrijdingsbeweging, welke dienstbaar is aan het streven van communistische mogendheden. Heel wat autochtonen ook worden door de 'vrijheidsstrijders' geterrori seerd of onderdrukt. En heel wat 'he- terochtonen' blijken de hand te heb ben in de zg. bevrijdingsactie. Arnhem J. H. Bakker Nieuwe testament De redacUe behoudt xlch het recht voor ons VO doendö' ter opname In deze rubriek ontvangen me w nlngsuitlngen verkort weer te geren. BIJ pu- blikatle wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus «J. Amsterdam. Mozambique (4) Nu het bericht van pater Hastings en ook van de paters, hier in de pers ge staan heeft, blijft er toch nog een vraag over. Zij schreven allen over de wreedheden van de Portugezen, maar over de wreedheden van de zg. bevrij dingsbewegingen hielden zij hun mond. Als minister Pronk zijn zin krijgt, gaan onze belastingcenten naar de bevrijdingsbewegingen toe (Je ver hoogt de benzine maar met 7 cent). Waarom niet een parlementaire dele gatie naar Portugees Angola of mag dat niet van het Angola-Comité? Bloemendaal W. de Koning Mozambique (5) Kardinaal Alfrink gaat er in zijn brief aan kardinaal Roy inzake Mo zambique vanuit dat de objectiviteit van de toch op verscheidene punten aanvechtbaar gebleken 'Times'-publi- catie vaststaat. Dat de tfxeessen, waar van sprake, in het kader moeten ge zien worden van de afweer tegen gu errilla-activiteiten en dat zij van beide kanten plaatsvinden, wordt volkomen genegeerd. Het meest kwalijke is evenwel de zorgvuldig voor deze gele genheid gekozen term 'autochtonen', waarmee de problematiek in kwestie op ontoelaatbare wijze wordt gesim plificeerd. Aan heel het op een multi raciale ontwikkeling gerichte Portuge- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B V. De Christelijke Pers Dagelilks bestuur B Bol. Den Haag. d'. E Bleumlnk, Paters wo!de: mr G C van Dam. Nootdorp. W A Flbbo, Rot terdam J. Lanser. Utrecht: drs J W de Pous. Den Haag; J Smallenbroek. Wassenaar Overige leden van hel aiqe- meen bestuur: K. Abma, Am sterdam; H. A. de Boer, IJmul- den; Th Brouwer. Assen; mr. dr. J. Donner. Den Haeg; J. van Eibergen, Schaarsbergen. mr. K. van Houten. Wapenin gen; ds. O. T. HyJkema. Bilt- hoven. Jac Htfjsen. Delft: mevrouw M C. E. Klooster- man-Fortgens. Voorschoten, mevrouw J. G. Kraayeveld- Wouters Heethugowaard: prof. dr G. N. I ammens. baarden, ds F. H Lands man. Den Haag: H de Mooil. Rijnsburg: H Óttevanqer Bui tenpost: mr dr J O'i'iQa. Lunteren; H. H. Wemmers. Den Haag: drs. R. Zijlstra. Oosterland (Zld Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor B V. De Christelijke Pers. N 2. Voorburgwal 276 - 280. A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek nr. 69 73 60 768). Gem giro X 500. Bij dezen geef ik mej. E. A. van Hat- tura een onvoldoende voor kennis van het nieuwe testament. Ze kan haar achterstand inhalen door onder des kundige leiding veel en grondig na te denken over de volgende teksten: 1. Meent niet, dat ik gekomen ben om de Wet of de Profeten op te heffen. Ik ben niet gekomen om op te heffen maar om te vervullen. (Matth. 5 17). 2. Elke schriftuur, door God ingege ven. is ook nuttig om te onderwijzen, (2 Tim. 3 16). Waddinxveen J. H. Smit Vlees of brood (16) Is voor ds. Hans Bouma het dier ge lijkberechtigd, dan geeft hij persoon lijk natuurlijk ruim baan aan de wolf en de adder in zijn tuin, de ratten in zijn huis, en de kakkerlakken, aan de luizen, de wantsen, de teken, de mij ten. de muggen en de vlooien op zijn lichaam, aan de lintworm er binnen, en de longworm, de leverbot en de cholera-bacil. Dit biedt hem een onge zochte gelegenheid om metterdaad voor de dieren zijn leven te geven. Utrecht A. J. Ahsmann. Vlees of brood (17) Bezie de foto in Tr./Kw. van 14 juli bij artikel van ds Bouma. Wat een enorm leed is hieraan voorafgegaan. Het zoogdier is biologisch precies van gelijke samenstelling als wij. Ook de hersens zenden blijheid, gevoelens en vooral angst bij dieren uit. Bezie het enorme leed, wat onze medeschepse len ondervinden totdat zij vermoord zijn. Zie de enorme angst waarin deze wezens verkeren bij hun laatste gang. Zie de a'ergissingen in de slachthui zen. Dieren worden niet gedood maar verdoofd, daarna wordt hun hals opengesneden daar hun hart hun bloed zelf moet uitpompen, daarna sterft het dier. Zie de vergissing als het varken in de massa vergeten wordt gestoken te worden. Het dier wat electrisch verdoofd is komt weer bij en hangt te gillen. Het dier gaat weer terug in het hok, want bij direct verdoven krijgt dit slachtoffer een hartverlamming en kan zich dan niet leegpompen. Hij gaat een dagje in z'n hok terug. Noordwljk A. de Kloet Paulus als ogen openen van mensen, die onder de macht van Satan zijn. Hij noemde het onbegrijpelijk, wan neer mensen de opdracht tot zending niet zien en dus onbewogen zijn met het lot van medemensen, die voor eeuwig verloren dreigen te gaan. Maar even onbegrijpelijk was het voor hem, dat mensen die zich chris ten noemen, de zending willen laten opgaan in ontwikkelingshulp. Dat zou juist de ergste onbarmhartigheid zijn. 'Wij zijn meestal sterk in het naar vo ren brengen van de negatieve dingen', aldus ds. Biesbroek. Dan klagen we over vijandschap van de mensen tegen Gods woord, over de massale afval, de wereldgelijkvormigheid. Dat is er alle maal. Maar laten we vooral niet Gods trouw vergeten. Steeds weer, onge dacht en niet verwacht, gaan onder de prediking ogen open, komen mensen tot bekering. Ds. W. van Gorsel uit Ridderkerk sprak over de profetie van Zacharia over de tien heidenen, die de slip grijpen van een joodse man en zeg gen: 'Wij zullen met u gaan, want wij hebben gehoord, dat God met u is'. Ds. Van Gorsel stelde de vraag hoe het komt, dat de kerk vandaag zo wei nig tot jaloersheid verwekt. Er gaat zo weinig van haar uit. omdat ze zelf te weinig leeft uit Christus. Luisteren Ds. R. J. van der Veen, secretaris van de Nederlandse Zendingsraad (NZR) zei in een kort groetwoord dat de NZR het bijzonder op prijs stelt, dat de GZB mee blijft doen in dit samen werkingsverband. 'Weest ervan over tuigd, dat wij naar u luisteren en me nen u nodig te hebben. Wij hopen, dat u ook verrijking vindt in onze broederschap'. Dit najaar wil ds. Van der Veen het zendingswerk van de GZB in Kenia bezoeken. Dr. H. Goedhart, docent aan een op leidingsschool voor predikanten in Kenia, bracht de groeten over van de christenen daar. Er is in Kenia een geestelijke groei om jaloers op te zijn, zei hij. De studenten zijn zwak in kennis en dogmatiek, maar vaak sterk in de liefde tot Christus. Zij branden van ijver om het evangelie bekend te maken. Ds. B. Haverkamp uit Monster be klemtoonde in zijn toespraak, dat het heil alleen in Christus is. 'Maar al te vaak horen we: geen zieltjeswinnerij, enkel present zijn als christenen op het zendingsveld. sociale en culturele dienstverlening ten behoeve van en waar mogelijk samen met moslims, anders werpen we onszelf onnodige belemmeringen op. Zo wil men de er gernis van het kruis wegnemen en in vrede leven met alle godsdiensten. Maar Gods woord is glashelder: er is slechts een weg tot het heil. dat is Christus Jezus, en er is maar een weg tot Christus, dat is het geloof. Schrijnend Priesters voor Kameroen te geleerd JAOENDE De katholieke jongeren van Kameroen willen minder geleerde priesters. Om dat tachtig procent van de be volking nog l'deft van de land bouw, moeten de geestelijken volgens de jongeren ook met de hak en met de bijl kunnen om gaan. In een verklaring in het week blad Effort Camerounais nemen zij kritisch stelling tegen de af stand die er in hun land is tus sen de priesters en de gelovi gen. Zij nemen de priesteroplei ding op de korrel en stellen: 'Waarvoor hebben jonge pries ters een doctorstitel in de theo logie of filosofie nodig, wan neer de meeste christenen in Kameroen noch lezen noch schrijven kunnen?' In de priesteropleiding zou meer de nadruk moeten worden gelegd op de ontwikkeling van de menselijke en christelijke waarden, zo vinden de jongc1- ren. Maar 'het schijnt tegen woordig van het aantal diplo ma's af te hangen wat een priester waard is', aldus het weekblad. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In het Australische Fairy Meadow, waar hij (emeritus-) predikant was van de Reformed Church, is op 68-jarige leeftijd over leden de vroegere gereformeerde evan gelisatiepredikant te Amsterdam-Zuid, Jac. Jonker. Hij heeft in ons land bekendheid gekregen als auteur van een aantal romans, die handelden over onze militairen in Indonesië tijdens de politionele acties. Hij schreef deze boeken onder de schuilnam Job Sytsen. De voormalige kerk van de H. Ignatius aan de Keizersgracht in Am sterdam is veranderd in een sporthal. Op de foto onder het interieur. Van een medewerker LONDEN Tijdens de vergadering van de anglicaanse consultatieve raad, die het afgelopen week einde in Dublin is besloten, is door de Znidafrikaanse bisschoppen nogal wat kritiek geleverd op de wereldraad van kerken en op de beslissing van de anglicaanse raad, genomen in 1971 in Limuru (Kenia), om steun te verlenen aan liet anti-racismeprogramma. De raad besloot evenwel niet terug te komen op het eenmaal gekozen standpunt. Wel stelt de raad voor het program- bleek dat men sterk voor vrouwelijke De heer W. van der Plas sprak na mens de verlofgangers uit Kenia. Zelf had hij drie jaar gewerkt in het ge bied Turkana. Terug uit de honger en de armoede had hij het in Nederland als schrijnend ervaren, dat hier zoveel eten wordt weggegooid. De kinderen van Turkana zouden op onze belten rijke maaktijden hebben. Er komt steeds meer belangstelling voor het evangelie. De kerk beschikt niet over voldoende opgeleide evangelisten om aan alle aanvragen te voldoen. Het slotwoord werd gesproken door ds. H. Visser uit Barneveld. De we reld maakt zich rijp voor het jongste gericht, zei hij. Maar daardoorheen werkt God aan zijn verlossingsplan. 'Niet wij zetten ons in om de wereld te verbeteren. Het nieuwe Jeruzalem daalt van God uit de hemel neer. Wij doen aan zending, maar wij doen het alleen goed, als achter dit alles het geloof ligt, dat het God is. die alle dingen nieuw zal maken', aldus ds. Visser. ma uit te breiden tot arme en mach teloze minderheden buiten Zuid-Afri- ka. Het punt dat de meeste stof heeft doen opwaaien was de kwestie van de atouw in het ambt. Tenslotte heeft de raad stilzwijgend haar fiat gegeven aan het tot priester wijden van vrouwen. Na langdurige en vaak verhitte debatten nam de raad met 50 tegen twee stemmen bij drie onthoudingen een resolutie aan, waarin de raad stelt dat als een auto nome provincie van de anglicaanse ge meenschap mocht besluiten vrouwen te wijden, dit niet mag leiden tot een breuk in deze gemeenschap. Voor de vijf vrouwelijke afgevaardig den die gehoopt hadden op een duide lijker uitspraak van de raad, was deze beslissing een teleurstelling. Hoofdpijn In 1971 is de kerken gevraagd hun mening intern over deze zaak te vor men en hun bevindingen tijdens de bijeenkomst van de raad in 1973 be kend te maken. De bisschop van Hong Kong was al op de oplossing van dit probleem vooruitgelopen door twee vrouwelijke theologen tot priester te wijden in de herfst van 1971. Deze daad is in de anglicaanse wereld druk besproken. In Engeland, Wales en Nieuw-Zeeland verschenen rapporten en- in Canada priesters is. Er blijkt geen theologi sche hinderpaal te zijn om de vrouw in ht ambt te aanvaarden en hierdoor groeit de overeenstemming tussen de traditionele en de wat vooruitstreven der provincies, die vinden dat andere tijden en andere culturen niet-traditi- onele ambten vereisen. De strijd ging tussen diegenen die vinden dat de vrouw in het ambt nu maar ineens moet worden toegelaten en hen die vrezen dat zij hiermee toch nog teveel hoofdpijn zouden kun nen veroorzaken. Tijdens de bijeenkomst van vorige week verzwakte kannunik Purdy, een officiële vertegenwoordiger van de rooms-katholieke kerk, de argumenten van de tegenstanders van de vrouw in het ambt. door te zeggen dat de ka tholieke kerk niet de toegang voor de vrouw tot het priesterambt heeft ge sloten, alhoewel de Vaticaanse com missie voor de rol van de atouw in de kerk kortgeleden dit onderwerp van haar agenda heeft geschrapt. Veelwijverij Verscheidene leden van de raad heb ben reeds sinds 1971 geAverkt aan het weerbarstige onderwerp van de poly gamie (veelwijverij). Onder hen de katholieke pater Adrian Hastings, die bekend is geworden wegens zijn me dedelingen over beweerde moordpar tijen in Mozambique. Op verzoek van door Ton van der Hammen Uitgehuwelijkt worden en een bruidschat betalen, dus afhankelijk blijven van je familie. Dat is de adat in Indonesië. Overtuigd raken a au geboortenbeperking in je land. Eraan mee willen werken. Maar liet tenslotte toch niet doen, omdat je familie, je dorp, jc stam het niet doet. Dat is de adat. Van betere landbouw- en veeteeltmetho den kennis nemen en dan reagerenoch, mijn vader, grootvader en overgrootvader hebben het altijd op de oude manier gedaan. Waar om zou ik nu anders? Oorzaak alweer: "adattelijk denken*. dus geen individueel bewustzijn. Daarom doe je precies hetzelfde wat anderen doen. Geborgen Daar hebt u een paar willekeurige a*oorbeelden. Ze kunnen met tiental len en meer worden aangevuld. Wie Indonesië ziet en beleeft, hoe kort ook, komt het begrip adat voortdu rend tegen. Modern denkende Indone siërs uit de bovenlaag en ervaren zen- dings/missiemensen duidden het mij haast tot ven-elens toe als een van de grootste struikelblokken, die de ont wikkeling in de weg staan. Het kAvam tenslotte bijna als een dooddoener op me aan. Gemeenschappelijk Zo is het niet. Luister maar naar dr. Fiep Kruyt uit Surabaja, van het be kende zendingsgeslacht dat al meer dan een eeuw met Indonesië verbon den is. Moet ze nog nader worden geïntroduceerd? Alle functies die deze 58-jarige vtouw (vraag gerust naar m'n leeftijd, want in het oosten is ou derdom eer, geen schande) ven-uit, vat ik maar samen als 'pionier in dia- konia'. Ze zegt: ik praat schematisch en doel- beAvust ook generaliserend. a-oor een beter begrip. Welnu, dan is de eerste constatering, dat het Indonesische volk. het duidelijkst in het binnen land, in de collectiviteit leeft. Er wordt daar gemeenschappelijk en niet persoonlijk gedacht en geleefd. Het gezin, de familie, het dorp, de stam zijn allemaal geordend door een tradi tioneel gewoonterecht: de adat. Ieder lid van zo'n levensgemeenschap ge hoorzaamt daaraan. Een anders (wil len) zijn Aan enkelen kan niet. De adat staat dat levensgroot in de weg. Want er worden geen uitzonderingen geduld je moet zijn als ieder een. Dr. Kruyt a-ergelijkt die leefwijze nog al eens met een ei. waarvan je je dan moet voorstellen, dat er in Indonesië oneindig veel vóórkomen. Daarbinnen leef je volgens de adat die alles re gelt. Dat is je enige vorm van be staan. omdat je nog onbekend bent met andere leefwijzen. Je bent je nog niet bewust van je eigen ik en kent Toen dr. Kruyt mij dat vertelde moest ik denken aan mijn dochtertje op haar eerste schooldag. Haar broer uit een hogere klas was in de loop van de dag eens gaan kijken hoe zijn zus het maakte. Hij rapporteerde 's a- In Indonesië kom Je nog maar heel weinig Individueel bewust zijn tegen. Hoe komt dat? Is er iets ter verklaring te zeggen op de nogal eens in dit land gesig naleerde tendens, die je met persoonlijk egoïsme kunt dui den? Op deze en andere vragen heeft onze redacteur Ton van der Hammen op reis door Indo nesië geprobeerd althans eniger mate antwoord te vinden. In een korte serie artikelen hoopt hij eerst weer te geven wat hij over de adat hoorde. Vervolgens hoe met de moed der wanhoop geboortenbeperking op Java Avordt nagestreefd. Verder hoe zeer sociaal werk zich nog in een laboratoriumfasc bevindt. En tenslotte hoe de christelijke kerk probeert zich het lot van de (ex-)politleke gevangenen aan te trekken. vonds aan tafel: Meneer zo en zo (hoofd van de school) was net in de eerste klas. Hij vroeg: Vinden jullie het wel leuk hier? De kinderen knik ten, maar Sanne keek eerst naar links en rechts, zag ja-knikkers en deed toen pas dapper mee. Zo ging het ook bij andere vragen. Is het zoiets, dr. Fiep? Ja, zegt ze, dat is misschien Avel een aardig voorbeeld. Dat kleine meis je was nog onzeker en voelde zich het veiligste in de collectiviteit. Zo is het ook binnen het adatverband. Op het eerste gezicht lijkt je bestaan daar heel geborgen, vredig en harmonisch. Maar net zo min als een Hollands meisje dit in een westerse ihaatschap- pij kan volhouden, kan de nog in adatsfeer levende Indonesiër zich dat in zijn land meer permitteren. Vroe ger ongetwijfeld wel, maar nu, op weg naar nieuwe samenlevingsverban den, is het onmogelijk geworden. Het adat-ei is boA-endien zo klein, legt dr. Fiep verder uit. Het gaat daarbin nen alleen maar om 'hen, die van ons zijn'. Alles wat er zich buiten bevindt wordt gewantrouwd en vijandig beje gend. Denk aan de stamoorlogen. En hier komen we nu bij de conflictsitu atie, waar iedereen doorheen moet. Aan de ene kant zou je vanwege de volledige onzekerheid buiten het ei je erbinnen moeten aan blijven passen. Aan de andere kant kan dat niet, om dat het ei, of liever: al die adat-leefge meenschappen gebroken zijn of op breken staan. Je moet eruit, of je wilt of niet. Daardoor ben je ineens moe derziel alleen en pas opnieuw in har Dr. Fiep Kruyt pionier in diakonie monie met je omgeving, als er zich bij jezelf dat al eerder genoemde indi- vuele beAvustzijn gaat ontAA-ikkelen. Die overgangsfase, waar Indonesië mid den in zit is het probleem. Adat in kerk Het hierboven beschreven stadium van ontAvikkeling komt a'olgens dr. Kruyt op het ogenblik het meeste voor in Indonesische dorpsgemeen schappen. In andere delen van het land: in en rondom de steden, is de ontwikkeling al weer verder gegaan. Het puurst kom je het nog in het binnenland tegen. De adat-eierschaal staat hier onder grote druk en wordt aan alle kanten gekneusd, om tenslot- CONFRONTATIE Soms ben ik bang dat het \reel mdn- sen toch nog ontgaat in welk tijds gewricht wij leven. We kunnen na tuurlijk wel eens zeggen dat de men sen altijd en overal dezelfde blijven en dat is in bepaalde opzichten ook Avel waar, maar dat er iets aan de hand is dat wij beter in het vizier moeten zien te krijgen, dat wil er voorshands niet bij mij uit. Is het niet zo: in de middeleeuwen lag de hele kuituur onder de heerschappij van de kerk en het geloof, in ons wes ten dan. Alles Avgrd bepaald door dat geloof. Iedereen hoorde er op de een of andere manier bij. Dicht bij het hart van het evangelie of heel ver daar a'andaan, Avant daarin blijven mensen dan Aveer hetzelfde. Maar dat zag je niet..Er was één grote christe lijke kuituur. Toen lavam er verande ring. De mens ontdekte van allerlei zaken. De eenheid van de kerk brak. De mens ontdekte andere dimensies aan het leven en aan zichzelf. De oud heid herleefde in de renaissance, er kwam een ander humanisme, dan dat van de kerk, de mens werd 'verlicht' en begon zich kortom aan de heer schappij van geloof en kerk te ont worstelen. De sekularisatie in allerlei gestalten kwam op gang en zette door. Toch was er nog een rem. Er ontston den bijna twee kuituren. Een kerke lijke en een niet-kerkelijke, die tot diep in onze eeuw gescheiden en soms zelfs geheel omvetend van elkaar naast elkaar bestonden. Ook die perio de is nu ten einde. Bijna alles Avaar apart het Avoordje 'christelijk' voor stond kalft af of verandert van aard. We groeien vandaag samen op. De muren zijn in a-eel opzichten geslecht. Dat is soms goed en dat is vaak niet goed. Maar één ding kan niet ont kend, het heeft tot gevolg dat we van daag volledig staan in de konfrontatie met de gehele wereld. En dat is een wereld die op wezenlijke punten ver anderd is. Een gerationaliseerde en a'ertechniseerde wereld. In die wereld dienen wij opnieuw gestalte te geven aan ons geloof. Daarmee Avorden wij geconfronteerd. Wie hier alleen maar achterom ziet redt het niet en heeft geen antAvoord. En met reden moet betwijfeld worden of hij in staat is verantAvoording af te leggen van zijn geloof zo dat het overkomt. de anglicaanse bisschoppen stelde Hastings een rapport op over de poly gamie, waarin hij vier mogelijke hou dingen beschrijft tegenover dit ver schijnsel. Polygamie kan beschouwd worden als een zonde, vergelijkbaar met over spel; Polygamie kan beschouAvd Avorden als een tweede-rangs vorm van huwe lijk, een gewoonte die niet zondig is, maar voor een christen niettemin on aanvaardbaar. Polygamie kan beschouwd worden als een wat mindere vorm van huwe lijk, die evenwel in sommige indivi duele gevallen a'oor christenen draag lijk is, net als slavernij en een dicta tuur. Polygamie is een alternatieA'e vorm van huAvelijk, die past in een anders- soortige maatschappij, en die niet als het monogame huwelijk zijn eigen voor- en nadelen heeft en 'waaroA'er de kerk niet een oordeel heeft te ge ven. In de meeste Afrikaanse diocesen is het de geAvoonte dat de vrouwelijke partners van een polygaam "huwelijk toegelaten worden tot de sacramenten, doch hun echtgenoten worden door gaan uitgesloten. Pater Hastings zelf niet aanwezig bij de vergadering van de raad schijnt voorstander te zijn van de derde benadering. In de discussie Averd gezegd dat in het Aves- ten het huwelijk bezig is te ontwikke len (of te degenereren) tot een \'orm van polygamie in een tijdreeks. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Boven-Hardinxveld: J. C. de Bie te Rijssen. Beroepbaar per 3 december 1973: I kand. R. van Kooten, Persijnlaan 11, Delft. Afscheid op 5 augustus Van Naaldwijk: G. Scheper, Avegens emeritaat: van Leiden: C. H. Bijl ber. te Castricum; van Schelluinen: J. Kie vit ber. te Windesheim: van Ben schop: W. Verboom ber. te Waddinx veen. Intrede te Ede: D. v.d. Berg te Hui zen; te Stedum: II. Kremer te Ririsu- mageest/Sijbrandahuis; te Zwammer- dam: J. Mostert te Ternaard; te Gaast/Verwoude, Exmorra-Allenga- Avier: kand. S. Boonzaaijer te Utrecht. In verband mt't zijn benoeming tot full-time leraar aan het Erasmuscolle- ge te Zoetermeer is met ingang van 1 augustus 1.1. eervol ontheffing uit het ambt A'an predikant en de bevoegd heid van emeritus verleend aan J. W. de Jong te Zoetermeer. Ds. De Jong zal 1 dag in de Aveek bijstand in het pastoraat te Zoetermeer blijven verle nen. GEREF. KERKEN Door de classis Zutphen is met goed gevolg prep. geëxamineerd en preek- consent verleend aan kand. M. J. Wat- tel, Achterveldweg 4, Neede. In vdr- band met verdere studie neemt hij nog geen beroep in overweging. Afscheid van Schipluiden: Tj. Talsma ber. te Drachten. Intrede te Apeldoorn: J. C. van Veen, te Schiedam. GEREF. KERKEN VRIJG. Aangenomen naar Dokkum: J. J. Bur ger kand. tc Delft die bedankte voor Avereest, Beilen, Beverwijk, Droge- ham, Gees, Grotegast, Hooghalen, Mussel, Waardhuizen, Wageningen en Zaamslag. GEREF. GEMEENTEN Intrede op 8 augustus te Middelhar- nis: Th. van Stuyvenberg te Rotter dam. Zuidwijk, Pendrecht en Lombar- dijen. ROE Alke oi7i: Ovcrli made. 'ilfl straat Khijnl »m U Augus te open te barsten. Door druk van buiten en van binnen. Dat laatste met name door jongeren, die de adat band steeds meer, beAvust of onbewust, als onverdraaglijk ervaren. Wat is de positie van de christelijke kerk ten opzichte van de adat-leefwij ze? Dr Kruyt: in 't algemeen werden de Indonesische kerken op basis van de verschillende volksstammen geor ganiseerd. Zij moeten zich dus even zeer aan de adat ontworstelen. Waar dat nog niet zo is krijg je het ver schijnsel, dat de kerk zich alleen ver antwoordelijk voelt voor de eigen stam. Niet opzettelijk, want ze heeft nog niet verder kunnen kijken dan de eigen mensen. Dit kom je in Indone sië nog heel veel tegen. Het diakonaat blijft dan beperkt tot vormen van dienstbetoon binnen de eigen kring. Indonesië moet van de adat af. Daar is eenvoudig niet aan te ontkomen. Een proces, waar niet gering over ge dacht moet worden. Want het arergt van de mensen, om met dr. Kruyt te spreken, dat ze een ommezwaai \-an honderdtachtig graden in hun denk en leefwereld moeten maken. freeki acili< Tafcn rheod «alle 'fn II -EID [eme iaarl s var psd iVerk lie r hun rerbli leze iet d le lat ijkhe Dudei echt neen: tolgei donde iur, lur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2