Reddingboot voor ruimtevaarders UW Thieu overweegt hulp aan Lon Nol !n deze krant Vrouw valt dood van elf hoog Portugezen kennen namen overlevenden ran Wiriyamu Ultimatum ia lan Allende iAVO-smaldeel net Portugees schip liet naar hoofdstad Geen direct gevaar; vlucht gaat door Moeder en vier kinderen omgekomen Drie zusters bij ongeval omgekomen Utrechter bekent moord op vrouw Stakende AntiPianen moeten van rechter werk hervatten Grivas stelt Makarios voorwaarden Strijd om de Admirals cup Jongen gedood na botsing tegen boom krant bon noteer als nieuwe abonnee Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. op de bres voor een sterke christelijke pers .18 Nieuwe Leicis e Comramt VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1973 54ste jaargang no. 104 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING :eenstraat 37 Postbus 76 Teletoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hart in teghanspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 Verhuur van gedistingeerde gelegenheidskleding MODEHUIS SLOOS Stille Itijn 11, Leiden. Tel. 20868 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur AMSTERDAM —De in Nederland erblijvendc Spaanse missionarissen lulio Moure en Vicente Berenguer, lie de Portugese slachtpartij in het llozambikaansc dorp Wiriyamu we- eldkundig maakten, vrezen dat de chaarse overlevenden van de moord- iartij 'geliquideerd' zullen worden. )c paters motiveren deze vrees door rop te wijzen dat de notities en band- pnamen van de Britse journalist Pe er Pringle door de Portugese geheime tolitie DGF in beslag zijn genomen, 'ringle heeft interviews met de over- cvenden gemaakt, zodat hun namen iu in handen van de Portugezen zijn evaiien. >e congregatie van d e paters van iurgos, die door Pringle op de hoogte s gesteld, doet een beroep op het we- eldgeweten om de levens van deze frikanen voor de Portugezen impromitterende getuigen te red en. De congregatie wil dat de inter- ationale organisaties zich met de aak gaan bezighouden. 1 ANTIAGO (AFP) De Chileense Jhristen-Democratische Partij heeft ïsteren president Allende een ultima- |ira gestuurd, waarin van de regering èn serie 'essentiële' maatregelen lordt geëist, nu de onderhandelingen h het slop zijn geraakt. (eëist wordt, verzekering van de rondwettelijke orde en de rechtsstaat h opheffing van andere gewapende toepen dan leger en carabinieri. Ver- pr moet een eind worden gemaakt kn illegaal optreden van minder- bidsgroepen, dient het eigendom van ndernemingen te worden vastgelegd li moet de deelneming van de arbei- ers worden gereglementeerd, je president heeft in antwoord op de- brief er bij de Christen-Democra- _jn op aangedrongen het gesprek port te zetten om een burgeroorlog vermijden. 'an onze Haagse redactie iCN HAAG De ministerraad heeft sloten om een NAVO-smaldeel dat 30 augustus ons land aandoet, niet Amsterdam te laten afmeren, maar Den Helder, omdat er een Portu- es schip meevaart, jet gaat hier om mijnenvegers die irmaal tussen Noorwegen en zuid- ■ankrijk varen. Er zijn geruchten it staatssecretaris Stemerdink (de- nsie niet bereid zou zijn om naar en Helder te komen om dezelfde re in, namelijk dat er een Portugees hip bij zou zijn. ogezegd Kouder Verspreid voorkomende perio den met zon, later van het westen uit toenemende bewol king met hier cn daar een bui. Maximumtemperaturen van 20 graden Celsius in het westen tot omstreeks 24 gr. C. in het oosten van het land. Zwakke, later matige wind tussen west en zuidwest. Morgen en overmorgen: af en toe regen en normale tempera turen. Morgen zon op: 5.06 onder: 20.25 maan op: 12.33 onder: 22.06 finder agressie ti de treinen ibegrijpelijk is het, dat mensen, ie zich christen noemen, de zen- ig willen laten opgaan in ont- ;kelingshulp. Ds. G. Biesbroek uit Ede op de zendingsdag van de Gereformeerde Zendings- bond Dit kwam gelukkig van buiten De mogelijkheid van militaire Zuid- vietnamese steun aan het regime van Lon Nol, werd gisteren geopperd door de Zuidvietnamese regeringswoord voerder Bao Truc. Hij zei op een persconferentie, dat de Zuidvietname se veiligheid afhankelijk is van de veiligheid van Cambodja. Ilij voegde daar echter aan toe, dat 'de kwestie van het zenden van Zuidvietnamese troepen om de regering Lon Nol van Cambodja te steunen pas echt aan de orde zal komen, als Phnom Penh valt. Wij kunnen nu niet in bijzonderhe den treden'. Er wordt in Saigon al geruime tijd gespeculeerd, dat de Zuidvietnamese luchtmacht de bombardementstaak van de Amerikanen zal overnemen, als de Amerikaanse bombardementen in Cambodja op 15 augustus zullen eindigen. Waarschuwing Bij het begin van de negentiende zit ting van de Parijse onderhandelingen tussen Saigon en de Viet Cong, ver klaarde de Viet Cong-minister Ngoe- jen Van Hieu gisteren: 'Als president Thieu troepen stuurt naar Cambodja, zal dat een slag zijn voor het Vietna mese vredesakkoord en zullen we daar alle noodzakelijke consequenties uit trekken'. Tijdens het Parijse gesprek van giste ren over de politieke toekomst van Zuid-Vietnam stelde de vertegenwoor diger van Saigon Noord-Vietnam ver antwoordelijk voor de verslechtering van de situatie in Zuid-Vietnam. Hij verzekerde, dat de infiltratie van wa pens en oorlogsmaterieel uit Noord- Vietnam is verdrievoudigd, sinds de ondertekening van het Vietnamese vredesakkoord. 'Er gaat bijna geen dag voorbij zonder berichten over in filtratie van honderd tot honderdtwin tig vrachtwagens via de Laotiaanse grens', zo zei hij. Vluchten Ongeveer 3000 familieleden van voor aanstaande regeringsfunctionarissen en grote zakenlieden hebben Phnom Penh reeds verlaten, nu de oorlog steeds dichter bij de Cambodjaanse hoofdstad komt, aldus werd gisteren in Phnom Penh vernomen. Men heeft een veilig heenkomen gezocht in Pars, Bangkok en Hongkong, zeiden de zegslieden. Op de zwarte markt kost een uitreis visum voor Cambodjanen momenteel reeds ongeveer 150.000 riels (bijna 700 dollars) en bepaalde ambtenaren varen daar bijzonder wel bij. Hoewel hij in het openbaar niet an ders doet dan zijn volste vertrouwen uitspreken in de toekomst van Phnom Penh onder het huidige regime, heeft de opperbevelhebber van het Cambod- jaans leger generaal-majoor Sostene Fernandez, wel zelf de voorzorg geno men zijn gezin naar Battambang te zenden. Van Battambang naar de grens met Een moeder in Phnom Penh loopt weg van een vrachtwagen, waar haar zoon op zit, die door de militaire politic is opgepakt. Bij een actie van de militaire politic werden gisteren 2500 jongeren in de kraag gepakt om dienst te doen in het Cambodjaanse leger. Men hoopt door deze maatregel meer weerstand te kunnen bicden aan de steeds groter wordende druk op de Cambodjaanse hoofd stad. Hoge Cambodjanen evacueren familie SAIGON (Reuter, UPI, AP) Zuid-Vietnam overweegt troepen naar Cambodja te sturen, als de hoofdstad Phnom Penh onder de druk van de Rode Khmers zou bezwijken. Een woordvoerder van de Viet Cong waarschuwde Saigon tegen dit voornemen en verklaarde, dat zijn organisatie uit een eventuele militaire steun van Thieu aan Lon Nol alle noodzakelijke consequenties zal trekken. Thailand is slechts een korte rit. Woensdag is het gezin van het hoofd van politie in Phnom Penh naar Pa rijs vertrokken. PARIJS (AFP) Vijf Nederlanders, een moeder met haar vier kinderen uit Oosterhout zijn donderdagmiddag om het leven gekomen bij een ver keersongeval op de autoweg Parijs- Brussel, nabij de plaats Roye. De va der van het gezin is ernstig gewond. Het ongeval gebeurde tijdens een he vig onweer. Veel automobilisten had den hun voertuig vanwege het slechte zicht tot stilstand gebracht. Enkele begonnen weer te rijden, toen juisl een tankauto geladen met aceton en alcohol, naderde. De chauffeur moest krachtig remmen, waardoor zijn auto slipte en kantelde. Twee personenau to's, een Franse en een Nederlandse, reden op de tankauto in. De drie wa gens vlogen meteen na de botsing in brand. De chauffeur van de tankauto en de inzittenden van de Franse auto konden zich nrg in veiligheid stellen, maar de Nederlanders niet. Alleen de bestuurder van de auto, Cornelis van der Togt uit Oosterhout. kon door omstanders nog levend uit de vuurzee worden gehaald. Zijn vrouw, zijn 12- jarige zoon Cornelius, en zijn doch ters Antoinette, Mariette en Saskia (respectievelijk 12, 8 en 7 jaar oud) kwamen in de vlammen om. ZWOLLE Een ongeval op de weg Deventer-Zwolle in de gemeente Zwol le heeft donderdag het leven gekost aan drie vrouwen. De drie vrouwen waren zusters. Ze zaten in een auto, die vermoedelijk tengevolge van een klapband tegen een boom botste. De 66-jarige Agnes de Groen uit Deven ter was op slag dood. De 71-jarige Ma ria J. de Groen uit Grave en de 50-ja- rige Theresia B. M. de Groen uit Zutphen, die de auto bestuurde, over leden later in een ziekenhuis. SLUIS Op de provinciale weg Sluis-Breskens in Zeeland kwamen gisteren drie mensen om bij een bot sing tussen een vrachtauto en een personenauto. Drie mensen werden daarbij nog zwaar gewond. Op het kruispunt- gaf dc personenauto geen voorrang. De bestuurder, een 32-jarige inwoner van dc Belgische plaats Sint Waas en twee van zijn kinderen waren op slag dood. Drie andere kinderen, die in de auto zaten, zijn gewond. HOUSTON (UPI, Reuter) De bemanning van Skylab zal na af loop van de experimenten door een reddingscapsule uit het ruim testation worden gehaald en thuisgebracht. Deze beslissing werd gisteravond door de vlucht- leiding genomen nadat brandstof- lekken de bestuurbaarheid twij felachtig hadden gemaakt van de Apollo waarin de drie astronau ten heengereisd waren. Met Skylab zelf is niets bijzonders aan de hand, en er is dan ook geen reden, de vlucht korter te laten duren clan de voorgenomen 59 dagen. De reddingscapsule wordt op het lan- ceerplatform in Kaap Kennedy in ge reedheid gebracht door de Apollo die voor de derde bemanning klaarstaat, om te bouwen. Deze operatie, en de voorbereidingen voor de lancering, kunnen omstreeks 10 september ge reed zijn. Skylab is het eerste Ameri kaanse ruimteprogramma waarin een dergelijke reddingsmogelijkheid is op genomen. De omgebouwde Apollo zal door twee man naar Skylab worden gevlogen, en met vijf man en de belangrijkste we tenschappelijke gegevens terugkeren. De storing, die tot deze maatregelen aanleiding gaf, alarmeerde de ruimte vaarders gisteren een half uur voor dat zij wakker hadden moeten wor den. Uit een van 'de vier groepen stuurraketjes van de Apolloeabine bleek brandstof te lekken. Omdat ook eerder al zo'n groep wegens lekkage was uitgeschakeld, werd daardoor de bestuurbaarheid van de Apollo straks op zijn terugreis naar de aarde, twij felachtig. Het kon nog wel, zei men Van een onzer verslaggevers De 30-jarige T J. uit Utrecht heeft be kend in de nacht van woensdag op don derdag de 44-jarige mej. J. D. A. .1. Oostendorp vermoord te hebben De verdachte heeft geruime tijd samenge woond met het slachtoffer, een ver houding, die kortgeleden beëindigd werd. T. is een bekende figuur in de Utrechtse onderwereld. Hij heeft sa men met het slachtoffer het café Lion d'or geëxploiteerd. Het café is enige tijd geleden afgebrand. J. werd er des tijds van verdacht de brand gesticht te hebben, maar de politie kon niet vol doende bewijs tegen hem vinden. Woensdagnacht om half twee vervoeg de J. zich bij een café, waar mej. Oos tendorp binnen was, maar hij werd niet binnengelaten. Hij heeft het slachtoffer later wel naar huis ge bracht en haar, zoals hij aanvankelijk tegenover de politie verklaarde naar boven gebracht, omdat zij stomdronken was. Volgens het cafépersoneel was dat onmogelijk omdat de vrouw weinig ge dronken had. J. schijnt al eens eerder een poging gedaan te hebben de vrouw te vermoorden. Mej. Oostendorp had een zoontje van zeven jaar van J. WILLEMSTAD De rechter heeft gisteren uitspraak in een kort geding dat woensdag werd aangespannen door de Curaeaose Dokmaatschappij CDM tegen de bond van werknemers bij de CDM. de CADMU en het Alge meen verbond van vakverenigingen op Curacao, de AVV-C. De rechter be paalde dat de CADMU. cn de AVV-C zich van iedere actie moeten onthou den die tot staking of verstoring zou den kunnen leiden bij de CDM. Bij overtreding moeten de bonden 1 mil joen Antilliaanse gulden (ongeveer anderhalf miljoen Nederlandse gulden betalen. De stakingen op de Antillen, waar vandaag Statenverkiezingen worden gehouden, verliepen zeer rustig. De vrees dat zich, evenals vier jaar gele den ernstige onregelmatigheden zou den voordoen met de verkiezingen in zicht, lijkt dan ook ongegrond. RITA 'Ssstttt'. Binnenland Westerterp ziet niets in aardgusautu 5 Tegenvaller voor WDM 5 Buitenland Moskou optimistisch over graanoogst9 Kerk Zendingsdag: meer dan 15.000 bezoekers 2 Adat kan niet meer2 Sport Krachlige aanpak bij Haar lem 15 Economie Yleestekort in VS Nieuwe hoeken Men schrijn ons Radio en «v Strips, feuilleton Recept, puzzel Films Commentaar Dichtbij en verder lieer, oproep toeristen Beurs Familieberichten 17 In de 'reddingsversie' van de Apolloeapsule zijn onder de drie gewo ne stoelen voor de bemanning, twee extra stoelen aangebracht. (Van dc man in de achterste reddingstoel zijn alleen de onderbenen nog zichtbaar). in Houston, maar het zou wel moei lijk worden. Erger was, dat de twee groepen op precies dezelfde manier waren gaan NICOSIA (AP) Generaal George Grivas, de leider van de Grieks-Cypri otische ondergrondse beweging (EO- KA), heeft gisteravond zijn voorwaar den bekend gemaakt voor de vrij la ting van de ontvoerde Cypriotische minister van justitie, Christos Vakis. Grivas eist, dat de Cypriotische presi dent, aartsbisschop Makarios, tussen de politiek en de kerk zal kiezen, dat een nieuwe presidentsverkiezing wordt uitgeschreven, dat alle politieke gevangenen zullen worden vrijgelaten en amnestie krijgen, en dat alle gezui verde EOKA-gezinde politiemannen en ambtenaren hun baan zullen terug krijgen. lekken zonder dat men begreep hoe dat kwam. De raketjes werkten op dat moment helemaal niet. Als de twee lekken eenzelfde oorzaak hadden, moest men vrezen dat de derde groep op een onverwacht moment ook zou uitvallen, en dan zcu de Apollo inder daad onbestuurbaar zijn. Sommige technici in Houston dachten aan een verontreiniging in de brandstof, die de afsluiters zou hebben aangetast. Noodlanding Enige tijd is gisteravond overwogen. Bean, Garriott en Lousma vandaag nog, in hun kreupele Apollo, een noodlanding bij Hawai te laten maken. Maar directeur Glynn Lunney, die voor de Apollo's verantwoordelijk is. noemde dat 'riskant', juist vanwege de kans op een derde lek. Dat men deze mogelijkheid niet heeft gekozen, betekent wel dat er een be nauwde toestand zou ontstaan als er aan boord van Skylab iets misgaat waardoor de bemanning zou moeien terugkeren voordat de reddingscapsu le gereed is. Dan zou namelijk precies hetzelfde scort noodlanding nodig worden dat gisteravond vanwege de risico's werd afgewezen. In het Engelse Kanaal wordt van 3 tot en met 15 augustus gestreden om de Admirals cup. Deze wed strijden, om de twee jaar gehou den, worden beschouwd als het we reldkampioenschap zeezeilen voor landenteams. Waarschijnlijk zullen vijftien landen met elk drie jach ten deelnemen. Onder auspiciën van de Royal Ocean Racing Club wordt gestart voor vier wedstrij den: een van Porthmouth naar Le Havre en terug (225 zeemijl); twee dagwedstrijden van elk ca 30 mijl bij liet eiland Wight cn tot slot de Fastnetrace. die van Cowes naar de Fastnetrock voert aan de zuidkust van Ierland en terug naar Plymouth (600 mijl in circa vijf etmalen). Het Nederlandse team bestaat uit dc jachten Nymphaea van Th. W. Vinke: Standfast II van P. W. Vroon en F. L. Maas en Polka Mara van W. Kesteloo. Ter gelegenheid van dit gebeuren geeft een van onze verslaggevers een impressie hoe alles reilt en zeilt aan boord van een zeewed- strijd jacht. Over al deze zaken wordt u nader ingelicht op de pa gina's II en 13. 1 encijderd balkonhek versperde voordeur Van een verslaggever AMSTERDAM Bij haar aankomst bij flat 1105 aan de Burgemeester Hogguerstraat in de Amsterdamse tuinstad Slnterincer is de 43-jarige werkster mevr. H. C. C. Middelman- K raai kamp uit Amsterdam gistermor gen van de elfde verdieping gevallen. De vrouw, die een zoon van ongeveer 14 jaar heeft, was op slag dood. liet ongeluk gebeurde op het korte stukje galerij naast de liftschacht, waar slechts één flatwoning is geves tigd. Een viertal werklieden had het balustrarichck uit zijn steunpunten getild, omdat deze moest worden ver nieuwd. Ze hadden het zware ijzeren hek legen de gevel geplaatst, waarbij ze de steunpunten van nieuw beton hadden voorzien begaven ze zich naar de andere zijde van Me liftschacht om ook daar de steunpunten te vernieu wen. Het noodlot wilde, dat mevrouw Mid delman juist arriveerde, terwijl de werklieden afwezig waren. In haar eentje poogde ze het zware hek voor de voordeur weg te halen en vermoe delijk heeft ze daarbij haar evenwicht verloren en is ruggelings achteruit ge vallen. toen ze het gewicht van het hek niet kon houden. Daarbij viel ze van de onbeschermde balustrade naar beneden. Behalve (Ie politie zijn Bouw- en Wo ningtoezicht en de Arbeidsinspectie in de zaak gemengd om na te gaan of er van nalatigheid aan de zijde van de werklieden sprake is. LEUSDEN Op de Heetvelderweg in de gemeente Leusden is woensda gavond de 21-jarige W. A. de Jonge van der Halen uit Maarn om het le ven gekomen toen hij met zijn auto in een flauwe bocht an dc weg raak te en tegen enkele bomen botste. naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning hef aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als i "ppc schrijft: Nieuwe Lcidsc Courant, antwoordnr. 267 Leiden I

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1