Krachtige aanpak bij Haarlem Verrassingen in roei-titelstrijd Remise na topspanning Planinc-Spasski Gespecialiseerd brandweerteam op race-circuits 'Mister Holland Riekeld Jansen verzorgt speciale training voor eredivisieclub Opnieuw zege voor Sparta FC Amsterdam en De Volewijckers nog niet akkoord Zoetemelk tegen Merckx kansloos Coureurs vergaderen in Duitsland: Snoeyink tweede in Rijnland Palts TROUW/KWARTET VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1973 SPORT T13/K15 Van onze speciale verslaggever HAARLEM Eén keer per week geeft Barry Hughes, de trainer van de eredivisieclub Haarlem, de leiding van zijn selectiegroep over aan niemand minder dan 'Mister Holland' zélf. De activiteiten van Rie keld Jansen, die deze titel sinds een door hem gewonnen wedstrijd voor body-builders mag dragen, vormen sinds kort een wezenlijk on derdeel van het trainingsprogramma. Hughes, sterker dan wie ook propagandist van 'Brits' spektakel-voetbal, wil zijn spelers via Jansen meer kracht geven om de wekelijkse show ook gedurende de volle negentig minuten te kunnen volhouden. Niet dat de uit Deventer afkomstige Jansen de werknemers aan wil zetten tot spierverheerlijking cf krachtpat sers-werkzaamheden, maar hij wil hen wèl stimuleren tot een betere spierbe- heersing, wendbaarheid en snelheid. Daarvoor heeft Haarlem de beschik king gekregen over een fraai geoutil leerd krachthonk, waar tal van voor de voetballerij functionele apparaten staan opgesteld. Hoewel de nevenacti viteiten van Jansen (30) in principe niet veel met voetballen te maken hebben (hij treedt onder meer op in een theatershow als 'krachtmens'), heet hij toch bijzonder deskundig voor het verzorgen van de krachttrai ning. Daarvoor behaalde hij in West- Duitsland een aantal diploma's en be- SOCHAUX De Rotterdamse eredi visieclub Sparta heeft in Sochaux een vriendschappelijke wedstrijd tegen So chaux met 2-1 gewonnen. Bij de rust leidde Sparta met 1-0. De Rotterdamse doelpunten kwamen op naam van Van der Veen en Heijerman. Melic scoorde voor de thuisclub. Het was de tweede Spartaanse overwinning in korte tijd tegen Franse clubs. Eerder had de 63 ploeg van trainer Steegman Nice ver slagen. TELSTAR Telstar heeft gisteravond in Velsen een vriendschappelijke wedstrijd te- i gen het Schotse Dundee United met 2-1 gewonnen. Bij de rust leidde Tel- star met 1-0 door een doelpunt van Willim, die in de 21e minuut scoorde. Dundee kwam in de 75e minuut via ~8 Smith op gelijke hoogte uit een straf- schop. Stout bezorgde Telstar zes mi- nuten voor tijd de winst. Twaalfhon- derd toeschouwers woonden de door 41 scheidsrechter Van Gemert geleide 7 83 wedstrijd bij. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In het geschil tussen de beide Amsterdamse betaalde voet- 39 4| balverenigingen De Volewijckers en 57 7 FC Amsterdam over Huub Mensink J en Kees van Slooten is gisteravond geen oplossing gevonden. Beide clubs beraden zich momenteel over een door 487]de KNVB gedaan voorstel om de zaak 19jop korte termijn recht te trekken. De 37 betrokken partijen willen geen nadere 22 5 verklaring over het alternatieve voor- "Hstel geven. Wel zei Loe Lap, woord- »E,voerder voor De Volewijckers. dat FC Amsterdam zich in tegenstelling tot De Volewijckers in eerste instantie 227I niet kon verenigen met. het plan van jde KNVB. 'Als Amsterdam niet vóór 0~112 uur vanmorgen heeft gereageerd, 27 overwegen wij een kort geding tegen hen aan te spannen; eventueel kan in dat geval de KNVB een beslissing 99 Inemen', aldus de heer Lap. De lezing j^fvan Thijs Jansen van FC Amsterdam Jwas hiermee in strijd: 'Alle partijen iv. |nemen maandag pas een beslissing. _'Vóór die tijd doen wij geen enkelj. Van onze sportredactie AMSTERDAM Joop oZetemelk is gisteravond tijdens een achtervolging op de baan van het Amsterdamse Olympisch stadion kansloos gebleken tegen de Belg Eddie Merckx. Deze laat ste won de strijf over vijf kilometer, bijgewoond door ruim 8000 toeschou wers in een tijd van 6.10.7. Zoetemelk noteerde 6.26.9. Cees Stam. die woensdag nationaal kampioen is geworden, won een inter nationale stayerswedstrijd bij de pro fessionals. Minneboo won bij de ama teurs. Dekkers, Nieuwenhuis, Ponsteen en Schuiten versloegen in de amateur- loegachtervolging België in 4.3o.o. BASKETBAL Het Nederlandse meisjes team heeft in San Remo ok de tweede wedstrijd voor het Europees kampiopn- «chup basketbal verloren. Dit keer waren de Bulgaarse meisjes met 74-49 sterker VOETBAL Het Pooise nationale elftal heeft In Toronto een vriendschappelijke wedstrijd tegen Canada met 3-1 gewon- via doelpunten van Gadocha (2) en Gor gon. WIELRENNEN Ger llarings is tijdens een profcriterium ln de Belgische plaats Bilzen als zpsde geëindigd. Winnaar werd de Belg Walter Godefroot voor zijn landgenoot Roger Swerts. Eddy Merckx werd vijfde. PAARDENSPORT De Westduitser Kurt Gravemeier en de Zwitser Thomas Fuchs hebben glstern in Ekeren (België) de eerste dag beheerst van de strijd om het Europees kampioenschap voor junioren. TENNIS De 15-jarige Indiase tennisser WIELRENNEN Ton Vissers, de ploeg leider van Canada-Dry-Gazelle, heeft be kend gemaakt dat hij de wielrenners Ben idele Janbroers. Wim Kelleners en Harry van ttiuvucii Mijiiuieicnue imuue- len. Janbroers en Kelleners werden door de KNWU betrapt op dopinggebruik tij dens de Nederlandse kampioenschappen, van Leeuwen werd "positief bevonden" in de Ronde van Luxemburg. SPORTTOTO De cijfers van Sporttoto 5 van het afgelopen weekeinde zijn: Aantal deelnemers 52.957 Inleg 111.669.-. Prij- tenbedrag 47.236.-. Eerste prijs: 2 win naar die elk bruto 5.904,50 ontvangen. Tweede prijs: 11 winnaars, die elk bruto 1.073.50 ontvangen. Derde prijs: 171 winnaars, die elk 69.- ontvangen. kwaamde hij zich verder in deze in Nederland nog onderontwikkelde vorm van training. Jansen noemt het dan ook verheu gend, dat Barry Hughes dit onderdeel van de training aan een specialist heeft overgelaten. De specifieke loop trainer is in de voetbalwereld allang aanvaard, een vakbekwame krachttrai ner daarentegen is in Nederland nog nieuw. Met name de trainer van Feyenoord, Wiel Crerver, heeft een uitgesproken mening over de kracht training en die al bij NEC in de praktijk gebracht. Ook de spelers van Feyenoord worden nu al regelmatig met tal van speciale (en door Coerver zelf ontworpen) instrumenten voor dit werk geconfronteerd. Jansen: 'Maar Hughes is de eerste, die de krachttraining uit handen geeft. Dat vind ik erg goed van hem. Het pleit voor het vakmanschap van Hughes, die durft te erkennen, dat er ook nog specialisten zijn'. De Nederlandse sportwereld heeft lang huiverig gestaan tegenover een krachttraining. Nog steeds ontmoet dit onderwerp de nodige scepsis. Jan sen wijt dat aan ondeskundigheid en een misplaatste angst. Hij: 'Dat komt ook, omdat er in Nederland geen goe de opleiding voor het geven van krachttraining is. Deze verm wordt onmiddellijk in verband gebracht met een enorme spierontwikkeling en een later optredende stijfheid. Dat is dan die ondeskundigheid. Je moet alleen goed weten wat je doet, waarmee je bezig bent en hoe je het doet. De doorsnee atleet in Nederland komt ge woon kracht tekort. Er wordt teveel gekeken naar de enkeling, de man die zonder aanvullende training kan, om dat hij een natuurtalent is'. WEERSTAND Jansen ergert zich aan de onwetend heid van veel trainers en sportmen sen, die bijvoorbeeld dagelijks twee uur met een haltertje in de weer zijn. 'Als je een maand of twee constant dertig kilogram tilt. dan is die oefe ning op het laatst zinloos. Dan kun je beter een paar rondjes gaan lopen. Krachttraining is pas nuttig als con stant de weerstand verhoogd wordt. Riekeld Jansen doet een van de oefeningen voor in het krachthonk van Haarlem. De spelers kijken toe. Daarnaast vraagt de apparatuur om aanpassing. De spelers van Haarlem doen oefeningen, die op een gegeven moment op één spiergroep gericht zijn. De andere groepen blijven dan volledig ontspannen. En het is ook niet zo. dat er door de krachttraining een geweldige spierontwikkeling ont staat. Body-building en echte kracht training zijn twee totaal verschillende facetten. Het is geen kunst om ie mand aan spieren te helpen'. Riekeld Jansen (in het programma van Willem Duys stuntte hij eens door het opblazen van een warmwa- terzak) ontdekt dat in de voetbalwe reld een goed begeleide krachttrai ning nog onderontwikkeld is. Juist die trainingsvorm echter kan zijn nut tijdens een wedstrijd bewijzen. Jansen weer: 'De krachttraining kan de ex plosiviteit van een speler verhogen. Met meer kracht kan hij zijn start snelheid verbeteren, kan hij hoger springen, krachtiger schieten, zijn 'po wer' verbeteren. Hoe belangrijk is het in het moderne voetbal niet. dat een speler een direct duel met een tegen stander aan kan gaan zonder dat hij zomaar opzij wordt gezet. Kracht geeft cok zelfvertrouwen'. BENZINE Kracht is een onderdeel van het alge meen vermogen van een speler en niet alleen een conditionele aangele genheid. Jansen: 'Als een speler na 45 minuten voetbal instort, hoeft dat nog geen gebrek aan conditie te zijn. Een volle tank benzine geeft ook niet de garantie dat een auto rijdt. Om de kracht optimaal te benutten, moet de Onder leiding van trainer Rinus Michels is de selectie van FC Barcelona gisteren op het sportcentrum Papendal bij Arnhem aan de voorbereiding van het nieuwe seizoen begonnen. Michels flinks op de voor grond) voerde de groep Spanjaarden tijdens de eerste training aan. adem toereikend zijn. Ook dat is een belangrijk punt. Hoeveel sportmensen ademen bij een dergelijke training niet verkeerd. Een goede begeleider zal hem ook daar op moeten wijzen'. Riekeld Jansen heeft een zorgvuldig schema opgesteld om de krachttrai ning als onderdeel van het totale pro gramma zoveel mogelijk rendement te geven. Vorig seizoen heeft hij bij het toen nog door Barry Hughes getrain de Go Ahead daarmee enige tijd geëx perimenteerd. Het in het krachthcnk van Haarlem uitgezette circuit vraagt van de speler snelheids-, kracht- en duuroefeningen. De gemaakte tijden worden zorgvuldig genoteerd. De vol gende keer zal de weerstand van de diverse apparaten verhoogd zijn. Van de spelers wordt dan gevraagd dat cir cuit in minimaal dezelfde tijd af ge leggen. Jansen: 'Een intensieve trai ning van één keer per week is vol doende. Je mag de zaak niet forceren. Na twee maanden kan ik de spelers overtuigen, dat ze vooruit zijn gegaan. Al zal het natuurlijk moeilijker zijn om de gevolgen van de krachttraining direct tijdens een wedstrijd te ontdek ken. Maar we willen de oefeningen wel het gehele seizoen volhouden. Van een voetballer wordt verwacht, dat hij zeker driekwart jaar een top prestatie kan leveren. Zolang de alge mene training gehandhaafd wordt, kan de kracht vergroot worden'. ONDENKBAAR De eerste ervaringen bij Haarlem noemt Riekeld Jansen gunstig. 'De spelers waren bijzonder aandachtig en de beleefdheid om te luisteren was gewoon geweldig. Voor ik begon, wil de ik hen duidelijk maken, hoe nood zakelijk een gerichte krachttraining kan zijn. Voor mij is het ondenkbaar, dat een sportman of -vrouw zich op internationaal niveau zonder een goe de krachttraining kan presenteren'. 'Mister Holland', oud-kampioen van Nederland gewichtheffen, wil een goe de begeleiding van de krachttraining in de Nederlandse voetbalwereld gaan propageren. De zwemmer Mark Spitz, toch bepaald geen zwaargewicht, heeft volgens Riekeld Jansen een voortref felijk trainingsprogramma afgewerkt. 'Ik heb het schema gezien. Zijn benen kunnen een belasting van 150 kilo gram dragen. Dat is onvoorstelbaar goed. Het is heus niet zo, dat iemand een 'zware jongen' moet zijn om kracht te verzamelen. Spitz is hier vóór dan ook een goed voorbeeld'. GERRIT DEN AMBTMAN LONDEN (AP). De Amerikaan- se autorenner James Patterson (24) is er eergisteren goed vanaf gekomen toen zijn March formule Atlantic ineens ln brand vloog ter wijl de coureur In de pits bezig was zijn achtervering na te kijken. Vermoedelijk lekte zijn tank en kwam benzine terecht op hete on derdelen van de motor. Patterson had juist een aantal proefrondjes gedraaid, op het circuit van Brands Hatch. Hij kon bijtijds wegspringen, het vuur werd snel geblust. Patterson was één van die genen, die bij de Grote Prijs op Silverstonc zonder een schram uit zijn wagen kon klimmen toen die terecht was gekomen in de massale kettingbotsing, vrij kort na de start. De formule-1 autocoureurs zullen overigens aandringen op vorming van een gespecialiseerd brandweerteam dat met de cou reurs van circuit naar circuit zal (rekken en de plaatselijke vrijwil ligers moet vervangen, zo is giste ren in Londen vernomen. Het besluit hiertoe is een directe nasleep van de ramp afgelopen zondag op liet circuit van Zand- voort waarbij de 25-jarige Brit Ro ger Williamson in de vlammen van zijn brandende bolide omkwam. Louis Stanley, stalbaas van BRM, die reeds verantwoordelijk is voor het mobiele medische team dat bij alle Europese Grand Prix aanwezig is. verklaarde dat het voorstel zal worden besproken op de Nürburg- ring, waar de coureurs het komen de weekeinde zullen strijden om de Grote Prijs van Duitsland. De Nieuwzeelander Dennis Hulme, oud-wereldkampioen en voorzitter van de vereniging van formule-1 coureurs verklaarde het idee toe te juichen. 'We zullen ook aandrin gen op het gebruiken van 'pace- cars', snelle, door coureurs gere den, maar anderszins normale au to's die na een ongeluk in de baan komen om het deelnemersveld tot een lagere snelheid te dwingen, zo verklaarde Hulme. Hulme uitte af gelopen zondag in felle bewoordin gen zijn kritiek op het besluit van de organisatoren om de race na Williamsons ongeluk niet stop te zetten. 'Ik zou voor de brandweertaak een soortgelijke oplossing als het mo biele medische team dat wij al kennen op prijs stellen', aldus Hul- nic. De veiligheidseisen variëren op elk circuit, al naar gelang de effi ciency van de plaatselijke organisa toren, hoewel de Federation Inter nationale de I'Automobile duide lijk heeft gesteld dat de brandweer in staat moet zijn elk punt van het circuit binnen 15 seconden te be reiken. Afgelopen zondag op Zandvoort duurde het ruim vijf minuten voordat de brandweer bij William sons brandende wagen was. Stanley verklaarde dat de grootste hinder nis bij de vorming van een team op Grand Prix-omstandlghedcn ge trainde specialisten is gelegen in kleinzielige nationale trots waarte gen ook het mobiele medische te am in de eerste dagen van zijn be staan heeft moeten opboksen. De zondag op de Nürburgring te nemen veiligheidsmaatregelen zijn overigens uitgebreid na hetgeen de afgelopen zondag te Zandvoort is gebeurd. Langs de baan in het ge bergte die 200 grote en kleine bochten heeft zullen 14 brandweer wagens worden opgesteld. Voorts heeft men 14 sportwagens als noodbrandweerwagens uitgerust. In die auto's is ook materieel aan wezig voor het verlenen van eerste hulp. Bovendien zullen er langs de baan nog 324 brandweerlieden wor den opgesteld die de beschikking hebben over in totaal 453 grote en krachtige brandblusapparaten, en houdt men twee helikopters van het Westduitse leger in gereedheid. Er zal dit jaar op de Nürburgring sneller worden gereden dan ooit tevoren en vermoedelijk zullen er gemiddelden kunnen worden be haald van meer dan 190 kilometer per uur. De snelste ronde, verle den jaar gereden, slaat op naam van Jackie Ickx: 189.6 km. u. De Zandvoortse politie heeft giste ren nog geen mededelingen kun nen doen over het autowrak van de zondag tijdens de Grand Prix in Zandvoort verongelukte William son. Men verwacht het rapport van de technische dienst vandaag of ui terlijk morgen. Reputaties sneuvelen op de Bosbaan AMSTERDAM (ANP) Verrassingen hebben de tweede dag van de nationale roeikampioenschappen voor heren beheerst. Gisteren ken den de outsiders op de Amsterdamse bosbaan geen respect voor ge vestigde reputaties van de favorieten. Dat de twee zonder stuurman van Nereus, Luynenburg/Bosch, in zijn voorwedstrijd op een grote achterstand werd geroeid was nog niet zo vreemd. Tenslotte heeft de Amsterdamse formatie duidelijk aan kracht ingeboet door de hard nekkige bronchitis van Paul Bosch. Bovendien kunnen Benecke en Steenkist, na lange tijd weer verenigd, op een rijk verleden terug zien. De zege van Willem II was dan ook stellig geen sensatie. Anders was het met Krijgsman en Vervoort van Nautilus, voor wie de ti tel scheen voorbestemd. In de series was de formatie niet meer dan een fi gurant, en dan nog een slechte. Als. laatste ging de Nautilus-twee door de finish, straatlengten achter zijn tegen standers, de laatste kilometer in strijd met de reglementen zelfs niet meer in wedstrijdtempo roeiend. Voor Krijgsman en Vervoort was er op dat moment nog enige hoop omdat de herkansing hun alsnog in de finale zou kunnen brengen. TRIEST Triester nog verging het Jan Bruyn van Skadi, die tevoren als titelhouder bij de skiffeurs was gedoodverfd. In de halve finales wees Neiissen hem Ondanks opwindende partijen blijft beslissing tot slotdag bewaard AMSTERDAM De veertiende en voorlaatste ronde van het IBM-schaak- toernooi bracht gisteren aan vrijwel alle borden opwindende partijen, maar door de uitslagen is de climax van het toernooi toch voor de slotron- de van zaterdag gereserveerd. De lei ders Petrosjan en Planinc speelden namelijk beide remise en behouden aldus samen de leiding. De remise van Petrosjan kwam ge ruisloos tot stand, met medewerking van de Tsjech Kavalek die, met wit spelend, zijn theoretische kans op een eerste plaats kennelijk niet meer se rieus nam. De beide grootmeesters ga ven de partij na een handvol zetten remise. De aandacht van de honderden toe schouwers richtte zich toen geheel op Planinc-Spasski. De voormalige we reldkampioen, die vorig jaar om streeks deze tijd zijn titel aan Fischer verloor, leek iets beter uit de opening te komen. Hij drong met een pion diep in de witte stelling door en brak de koningsstelling van de Joegoslaaf enigszins open. Er kwamen buitenge woon moeilijke verwikkelingen tot stand waarbij Planinc, lange tijd met een pion minder spelend, zeer gevaar lijke dreigingen ontwikkelde. Spasski verdedigde zich in dit spel op buigen en barsten zeer goed en in de voor Planic gebruikelijke tijdnood-fase steeg de spanning tot een hoogtepunt. In de samenscholing van schaakmees ters rond het bord dook ook Petros jan toen op, en hij keek niet al te vrolijk. Hij had daar redenen voor, want zijn landgenoot had wel twee pi onnen meer. maar Planinc was met zijn drie overgebleven stukken gevaar lijk de zwarte koningsstelling binnen gedrongen en kon remise forceren. Afgebroken, stond er op het demon stratiebord. maar drommen toeschou wers bleven nog zeker een 'kwartier op afstand Planinc en Spasski obser veren, die ontspannen en begrijpend lachend met elkaar aan het analyse- wit: I. Radulov (Bulsarijei Zwart: H. Ree (Nederland) I. e2-e4, e7-eó; 2. Pgl-f3, Pb8-cfi: 3. d2-d4. e5xd4: 4. Pf3xd4. g7-g6: 5. Pbl-c3. LI8-g7: 6 Lcl-e3. Pg8-f6; 7. f2-f3. 0-0; 8. Ddl-d2. d7-d5; 9 Pd4xcS, b7xcG; 10. 0-0-0. Lc8-e6; II. L(l-e2, DdS-bS: 12 Lc3-h6. Db8-b4: 13. Lh6xg7, Kg8xg714. a2-a3, Db4-a5; 15. g2-g4. d5xe4; 16. g4-g5. Pf6-d5; 17. Dd2-d4t. Kg7-g8; 18. Pc3xe4, Le6-f5: 19. h2-h4, Lf5xe4: 20. f3xe4. Pd5-f4: 21. Lc2-c4, Ta8-e8: 22. Thl-fl. Pf4-e6: 23. Dd4-d7. Da5-c5; 24. Tflxf7. Zwart geeft het op. ren waren. Zo'n scène doet zich niet voor als één van beide spelers nog bo ze plannen heeft. Tot een hervatting kwam het dan ook inderdaad niet meer: remise. Donner verloor een wilde partij van Marovic. Hij kwam met een wat. geï soleerde pion te zitten en de dameruil die hij forceerde, was wellicht een verkeerde taxatie. De Nederlandse grootmeester verdedigde zich taai in een buitengewoon gecompliceerd spel vol met penningen, maar brak af in matige stand; in de avondzitting moest hij de vlag strijken. Jan Timman is in dit toernooi toch niet klein te krijgen. Verspeelde hij in de voorgaande ronde vrijwel zijn kansen op een grootmester-resultaal door een nederlaag tegen Szabo (hij sloeg een remise-aanbod af), gisteren speelde hij tegen Quinteros een partij alsof het toernooi juist is begonnen. De Nederlander gaf een pion- voor goede aanvalswendingen. Quinteros kwam al snel in moeilijkheden, moest een aantal tempi verliezen door vrij hulpeloos met zijn koning heen en weer te schuiven en werd door de fraai combinerende Timman finaal van het bord gespeeld. Het (ongebrui kelijke) applausje voor de Nederlan der was verdiend Timman moet zijn hangpartij tegen Kavalec nog remise houden en zaterdag met zwart van oud-wereldkampioen Spasski winnen om een grootmeesterresultaat te boe ken. Hij heeft hoe dan ook een uitste kend toernooi gespeeld. De ontmoeting tussen de beide sterke Hongaren Ribli en Szabo was het aan kijken ook meer dan waard. De zeer snel spelende Ribli won een pion en kwam zeer goed te staan. Tenslotte struikelde hij toch min of meer over zijn eigen tempo. De taaie Szabo vlocht een fraaie verdedigingscombi natie in het spel en wist een remise in de wacht te slepen. Hans Ree, matig op dreef dit toer- Tigran Petrosjan remise nool, kon zich een paar zwakke zetten tegen Radulov niet veroorloven en verloor vrij snel. Ook Langeweg zit het in deze wedstrijd niet mee. Tegen Enklaar kwam hij totaal gewonnen te staan, maar de voor de hand liggende executie voltrok hij niet: n« een nieu we zwakke zet kon hij meteen opge ven. De laatste ronde, zaterdagmiddag, moet de beslissing brengen. Petrosian speelt met wit tegen Radulov. Planinc met zwart tegen Enklaar. Spasski heeft wit teger. Timman, Donner wit tegen Andersson. Veertiende rondo: RadulovRee 10: Maro vicDonner 1-0: AnderssonSmejkal 1-0: l.angewegEnklaar 0—1: Planinc-Spasski Mi-V4: Timman—Quinteros 1-0: Ribli—Szabo Kavalek—Petrosjan Stand: 1/2. Petrosjan en Planinc 9. 3. Kava lek 8 4- 1 afg.. t. Spasski 8,'5. Timman 7'b - 1 afg.. 6'7 Szabo en Donner 7Vi. 8. Maro vic 7 1 afg.. 9. Ribli 7. 10 Andersson B'-j. 11 Smekal 6 en 1 afg.. 12 Radulov 6. 13-14 Knklaar en Ree 5Va. 15. Quinteros 5, 16. Lan geweg 4 1 afg. JEUGDKAMPIOENSCHAP Na zeven ronden alleen aan de kop te hebben gestaan is de Zuidslavische schaker Slavojub Marjanovic in de tiende ronde van het toernooi om het jeugdwereldkampioenschap ingehaald door de Rus Aleksander Beljavski. Marjanovic stelde zich tevreden met een snelle remise tegen de Amerikaan Larry Christiansen. Beljavski versloeg in 39 zetten de Zuidafrikaan Nigel Block. Vandaag ontmoeten de Zuidsla- viër en de Rus elkaar ide elfde en laatste ronde. De Nederlander Roy Dieks is nog in gevecht'met Leow uit Singapore. Dieks en Leow besloten hun partij af te breken. wel heel duidelijk terug. Halvewege de tweeduizend meter kon Bruyn zijn kampioensaspiraties al wel vergeten. Vijf lengten bedroeg het verschil aan de finish. Samen met Verhulst, die eveneens in de halve finales kansloos was start Jan Bruyn morgen in de finale van de dubbel tweeën. Een zege moet hen dan niet alleen de titel brengen maar ook maken dat Verhulst en Bruyn als de Nederlandse vertegenwoordigers bij de double sculls zullen kunnen deelnemen aan de Europese kampi oenschappen die eind augustus begin- september in Moskou worden gehou den. Ook Krijgsman en Vervoort zouden do finales niet halen. In de herkansin gen va de ongestuurde tweeën leden zij een regelmatige nederlaag tegen Luynenburg en Bosch. Halverwege de race bedroeg het-verschil tussen het leidende Nereus en de Nautllusploeg al een volle lengte. De marge werd daarna nog verdubbeld. Twee zonder stuurman, winnaurs over naar de finale, overige ploegen naar dc herkan singen: Eerste voorwedstrijd: 1 Willem III 7 03.35. 2. Npreus 7.19 48. 3. Asopos. geen tijd Tweede voorwedstrijd: 1 Proteus-Er et es 7 10.19. 2 Nereus III 7.10 62 3. Nautillus. geen tijd Skiffs: halve finales, winnaars naar finale. Eerste halve finale: 1. Nelisscn i Proteu8-Eretes) 7.28.36, 2. Bruyn (Skadl) 7.38.51) Tweede hulve finale: 1. Van Enst i Nereus) 7 42.12. 2 Verhuist .Skadl) 7.29.91 Derdp halve finale: 1 Punt 'De Laak) 7.27 07. 2. Bueschotcn «Nereus) 7.36.77. Herkansing twee-zondcr-stuurman 'winnaar naar finale): 1. Nereus 7.13.85; 2. Nautilus 7 17.99; 3. Asopos 7 20.Ii0; 4 Nereus III 7 35.00. MAINZ Herman Snoeyink is als tweede geëindigd in de tweede etappe van de Ronde van Rijnland Palts voor amateurwielrenners. In de eindsprint van een kopgroepje van drie werd Soeyink verslagen door de Belg Jos Gijsemans, die de 146.5 kilometer van Simmern naar Mainz aflegde in 3.29.08 uur. De derde plaats was voor de Westduitser Wilhelm Singer. Piet van Katwijk won de sprint van het peleton, dat een achterstand had van acht seconden. In de grote groep bevond zich ook de Westduitser Klaus-Peter Thaler, die hierdoor op de eerste plaats bleef in het algemeen klassement. Van Katwijk staat daarin op de vierde plaats. Schür is zesde en Van den Hoek tiende.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15