Amerikaanse militairen geven Lon Nol weinig overlevingskansen Ulbricht: bouwer vanBerlijnse muur Amerikaanse kapers hebben weinig kans Dreiging hongersnood West-Afrika afgewend WS en Thailand bespreken terugtrekking troepen VS sraël's attaché in oorwegen ongewenst ntbijt in Skylab voor et eerst geen straf leeI Europese vliegvelden, waaronder Schiphol, bieden nog mogelijkheden Meer arrestaties van negerleiders in Rhodesië lUW/KWARTET DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1973 JROE WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) In militaire kringen in Washington lieeft nu wel de mening ostgevat, het regime-Lon Nol het zonder Amerikaanse luchtsteun waarschijnlijk niet zal rooien. Zo- Is bekend zullen de Amerikanen de bombardem enten op doelen in Cambodja op 15 augustus sta- BUFTENLAND T7/K9 ;en. ölgens niet bevestigde berichten uit 'hnom Penh zouden de Amerikanen verwegen de Zuidvietnamese rege- ing over te halen troepen en vlieg- ligen te stuken om het regime van on Nol te helpen. De Rode Khmers jn gisteren, ondanks voortdurende merikaanse bombardementen Phnom enh nog dichter genaderd. In de SLO (AFP)1 Noorwegen heeft be oten de attaché van de Israëlische nbassade, Ygal Elal, in wiens huis ree mannen werden gearresteerd in >rband met de moord op een Marok- aan in Lillehammer, tot ongewenst jrsoon te verklaren. Dit is gisteren an diplomatieke zijde in Oslo verno- en. Een officiële verklaring wordt de loop van de week verwacht, jal zal Noorwegen voor zondag moe- n verlaten. nderzijds schrijven het Noorse blad ftenposten en de correspondent in ;lo van de Zweedse krant Dagens yheter, dat de telefoongesprekken, e gevoerd werden tussen het huis in Elal en Lillehammer door de oorse veiligheidsdienst werden opge- imen. Daaruit blijkt, volgens de anten, dat de Israëlische attaché op hoogte was van de plannen om de arokkaan, Boetsjiki, om het leven te engen. IpUSTON (Reuter, UPI, AFP) De bemanning van Skylab was giste- n voor het eerst niet misselijk na et ontbijt. Eten was tot dan toe voor l langzaam aan de gewichtloosheid ennende Amerikanen de moeilijkste igave geweest. Maar het idee om zes live maaltijden per dag te gebruiken i plaats van drie volledige, blijkt een kidelijke verbetering, p levende have aan boord is, voorzo- |r kan worden nagegaan, ook niet g enthousiast over de omstandighe- in. De stekelbaarsjes blijven kleine fingetjes zwemmen, soms met hun >p naar beneden. En de kruisspin jeft tijdenlang geen poot verzet jen hij het wél deed bleek trouwens filmcamera die dan automatisch best gaan werken, dienst te weigeren, p bemanning is intussen begonnen let medische proefnemingen, die erigens voor een deel gestoord zul- |n zijn door de omstandigheid dat de roefpersonen minder gegeten hebben |n in het boekje stond. stad leidt men thans inderhaast aller lei burgerpersoneel op in de wapen behandeling. Overigens biedt het Pentagon het re gime van Lon Nol nog zoveel mogelij ke materiële steun. Zoals een woord voerder het uitdrukte: 'Je moet die jongens alle mogelijke kansen geven'. Tot het materieel, dat naar Phnom Penh wordt gestuurd, behoren jacht bommenwerpers van het type T-28, houwitzers, gepantserde voertuigen en patrouilleschepen voor op de Mekong- rivier. Men stuurt geen modem ma terieel, omdat de Cambodjaanse strijd krachten daar niet mee kunnen om springen. Rechter Thurgood Marchall van het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft gisteren geweigerd het door een lage re rechtbank gewezen vonnis tot on middellijke stopzetting van alle bom bardementen op Cambodja te bekrach tigen. Hij zei, dat hij zijn bevoegdhe den te buiten zou gaan, als hij een dergelijk besluit als eenling zou ne men. De eis was ingediend door een actiegroep voor de burgerrechten in New York. De besprekingen tussen de Verenigde Staten en Thailand over de terugtrek king van de Amerikaanse troepen uit dit land, beginnen na de beëindiging van de Amerikaanse luchtsteun aan Cambodja op 15 augustus, zo verklaar de gisteren premier Thanom Kitti- katsjorn in Bangkok. Kittikatsjorn gaf zijn wekelijkse pers conferentie, nadat hij een gesprek van twee uur had gehad met de Ameri kaanse ambassadeur, Leonard Unger. In Thailand bevinden zich naar schat ting 45.000 Amerikaanse militairen. De meesten zijn luchtmachtpersoneel betrokken bij de bombardementen in Cambodja. Vrijwel alle vluchten wor den ondernomen vanaf bases in Thai land. De premier zei, dat de Verenigde Sta ten proberen onderhandelingen tussen beide partijen in Cambodja tot stand te brengen. Aan de Sowjet-Unie en China was daarbij om medewerking gevraagd. Thanom zei, dat hij had ge vraagd om grotere militaire hulp van Amerika na de beëindiging van de bombardementen op Cambodja. Zoals de Verenigde Staten wapens in Zuid- Vietnam achterlieten, toen ze vertrok ken, zo zouden ze ook in Thailand moeten handelen, aldus de premier. De Verenigde Staten hebben Thailand sinds 1950 voor ongeveer 1 miljard dollar militaire hulp verstrekt De waarde van de vorig jaar verleende militaire hulp beliep volgens Thanom een bedrag van 60 miljoen dollar. Noord-Vietnam heeft de VS en Zuid- Vietnam beschuldigd van ernstige schendingen van de vredesakkoorden inzake Indo-China. In een door radio- Hanoi uitgezonden verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken, werd gezegd, dat de VS nog steeds verkenningsvluchten boven Noord- Vietnam maken en nog niet aan hun verplichtingen hebben voldaan, alle mijnen op te ruimen, die zij hebben gelegd. Voorts werd de Amerikaanse politiek in Laos en Cambodja veroordeeld en werd verklaard, dat de VS niet bereid zijn hun militaire betrokkenheid en inmenging dn de binnenlandse zaken van Zuid-Vietnam te beëindigen. Was hington streeft ernaar 'zijn marionet tenbewind te versterken als middel voor de voortzetting van zijn neo-ko- lonialisme in Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja'. De Zuidvietnamese regering wordt be schuldigd van 42.000 schendingen van de overeenkomst, die op 13 juni werd getekend. In diezelfde periode hebben Zuidvietnamese strijdkrachten volgens BERLIJN (Router) Ernst Paul Walter Ulbricht, die op 30 juni 1893 in Leipzig als zoon van een kleermaker werd geboren, zal de geschiedenis ingaan als de bouwer van de Berlijnse Muur, in West-Duilsland ook wel 'Ulbrichts muur' genaamd. Verloofde van prinses Anne vrijgesproken De verloofde van prinses Anne, kapitein Mark Phillips, verlaat hier het gerechtsgebouw van het Engelse Salisbury, nadat hij werd vrijgesproken van de beschuldi ging, dat hij gevaarlijk zou heb ben gereden. Hij was in april be trokken bij een verkeersongeluk. de verklaring van Hanoi 3.700 opera ties tot toeëigening van land onderno men in gebieden die door de Viet Conig worden beheerst. ABIDJAN (Ivoorkust) (AP) Functionarissen van de Verenigde Naties hebben verklaard, dat het dreigende gevaar van een hongers nood, als gevolg van de grote droogte in West-Afrika, nu groten deels is afgewezen. De functionarissen zeiden echter, dat de hulpverlening aan de landen die met hongersnood werden bedreigd, tot october moet worden voortgezet op het huidige niveau om een ramp te voorkomen. Een grootscheepse luchtbrug' is echter niet noodzakelijk, zei Trevor Page, de man die de lei ding heeft bij het organiseren van de hulpverlening door de Organisatie voor Voedsel en Landbouw van de Verenigde Naties. (FAO). Maar het vervoer van voedsel per vliegtuig naar bepaalde delen van noordelijk Niger en Mali en naar de len van verschillende andere landen moet blijven doorgaan, omdat het ve-r voer per vrachtauto naar afgelegen gebieden te grote moeilijkheden ople vert, zo zei hij. De zes landen, die ge troffen zijn door droogte, die reeds vier jaar heeft geduurd, zijn Senegal, Mauretanië, Mali, Opper-Volta, Niger en Tsjaad. BIJEENKOMST Een commissie, waarin de zes landen zijn vertegenwoordigd, heeft dinsdag een tweedaagse bijeenkomst beëindigd met functionarissen van de V.N. en vertegenwoordigers van de voornaam ste landen, die steun verlenen aan de internationale hulpactie, die wordt ondernomen. 'Na deze bijeenkomst zijn wij van me ning, dat het mogelijk zal zijn om voldoende voedsel te verschaffen om een hongersnood te voorkomen', zei Page. De bijeenkomst had ten doel de grote hoeveelheden voedsel, die in een an- tal Westafrikaanse havensteden liggen opgeslagen, op de juiste wijze te ver delen. Functionarissen van de V.N. zeiden, dat het niet waarschijnlijk leek, dat grote aantallen mensen zijn omgeko men van de honger, hoewel, volgens sommige berichten, duizenden slacht offers zijn gevallen ten gevolge van cholera en andere ziekten, die groter gevaar opleveren voor mensen, die on dervoed zijn. Hij was vanaf zijn jeugd de commu nistische zaak toegedaan en dit leidde ertoe, dat hij aan het einde van de tweede wereldoorlog door de toenma lige Russische machthebber, Stalin, werd uitgekozen om de 'Sowjetisering' van Oost-Duitsland te doen liitvoeren. Zijn absolute leiderschap is binnen het communistische blok nooit een ernstig punt van dispuut geweest. Zo wel tijdens de gevaarlijke naoorlogse jaren onder Stalin, als gedurende de daarna ingetreden 'dooi' onder Chroesjtsjow en diens opvolgers, wist Ulbricht zich als leider van Oost- Duitsland te handhaven. Van 1945 tot 1960 werd Oost-Duits land geleid door een driemanschap bestaande uit de oude president Wil helm Pieck, Otto Grotewohl, als pre mier en de onverzettelijke Walter Ul bricht, wiens woord wet was. Toen Pieck in 1960 overleed, benoemde Walter Ulbricht zich tot voorzitter van de staatsraad, waardoor hij in fei te meer macht kreeg, dan hij als pre sident gehad zou hebben. Een jaar la ter, toen Grotewohl ernstig ziek naar Moskou werd overgebracht, werd dui delijk dat Ulbricht in het vervolg de enige leider van Oost-Duitsland zou zijn. Na zijn benoeming tot voorzitter van de staatsraad legde hij zijn grimmig heid af en werden pogingen in het werk gesteld hem tot een vaderlijke figuur te maken. Hij mat zich een brede lach aan. In 1951 trad Walter Ulbricht in het diepste geheim in het huwelijk met zijn secretaresse Lotte Kllhn, die hij in Rusland had leren kennen. Jeugd Op 19-jarige leeftijd was Walter Ul bricht reeds toegetreden tot de soci aal-democratische partij, toendertijd de meest linkse organisatie in Duits land. Toen enkele radicalen, onder wie Karl Liebknecht en Rosa Luxem burg, de partij verlieten om de Spar- takus Bund waaruit in 1918 de Duitse communistische partij voort kwam op te richten, behoorde Ul bricht tot hun volgelingen. In 1928 werd hij lid van het centrale comité van de communistische partij. In 1928 werd hij na de voltooiing van zijn opleiding in Rusland tot lid van de Rijksdag gekozen als communis tisch afgevaardigde voor Potsdam. Hij werd toen ook partijsecretaris voor Brandenburg, waartoe ook Berlijn be hoorde. Na de komst van Hitler in 1933 werd Ulbricht door de partij naar Rusland gezonden. Volgens officiële gegevens geschiedde dit voor zijn veiligheid. In 1936 was hij in Spanje, waar hij tij dens de burgeroorlog als politiek com missaris werkte op het hoofdkwartier van het republikeinse leger. Na de in val van de Duitsers in Rusland in 1942 zorgde hij voor de verbreiding van het communisme onder de Duitse krijgsgevangenen. Dit 1 eidde tot de vorming van een door de Russen ge steund 'nationaal comité voor vrij- Duitsland'. In mei 1945 keerde Ul bricht na een afwezigheid van 12 jaar naar Berlijn terug als politiek adviseur van maarschalk Zjoekov. DDR In oktober 1949 werd de Duitse Democratische Republiek uitgeroepen. Pieck en Grotewohl werden respectie velijk tot president en premier geko zen en Ulbricht werd eerste vice-pre- mier. Enige maanden later werd hij secretaris-generaal van de socialisti sche eenheidspartij (of gewoon com munistische partij). Ulbricht heeft zich steeds een groot voorstander ge toond van nauwe integratie van Oost- Duitsland met Rusland en de andere Oosteuropese landen. In verband met deze politiek van integratie sloot Ul bricht in 1950 culturele en handelsak koorden met Polen, Tsjechoslowakije, Hongarije, Roemenië en Bulgarije. Bij het verdrag met Polen werd de Oder- Neissegrens aanvaard als grens tussen Oost-Duitsland en Polen, In 1948 had Ulbricht een tweejaren plan opgesteld om de industriële pro- duktie op te voeren en de industrie op communistische leest te schoeien. Ulbricht zelf hield, ook toezicht op de uitvoering van zijn plan. In 1950 ont wierp hij het eerste vijfjarenplan voor Oost-Duitsland, waarvan de uit- I voering samenviel met de campagne voor 'Sowjetisering' van het land. Hiertegen bestond echter veel verzet Onder druk van deze ondergrondse oppositie werd de Oostduitse regering begin 1953 gedwongen een mildere politiek toe te passen, die leidde tot vertraging bij de uitvoering van het Sowjetiseringsprogram. Na Stalins dood in maart 1953 schafte Ulbricht de titel secretaris-generaal van de socialistische eenheidspartij af en liet hij zich eerste secretaris noe men van de partij, die onder hem nog vier secretarissen kende. Deze ma noeuvre was in overeenstemming met het principe van het 'collectieve lei derschap', dat toen in de Sowjet-Unie gestalte kreeg. Tussen 1953 en 1958 voerde Ulbricht verscheidene zuive ringen in de partij uit. Hij schakelde zijn tegenstanders uit en wijzigde de partijpolitiek diverse malen zonder ooit zijn greep op het land te verlie zen. Stalin Chroesjtsjow's nieuwe aanval op Stalin tijdens het congres van de Russische communistische partij in oktober 1961 scheen voor vele buitenlandse waarne mers het sein voor Ulbrichts val. Maar de slimme politicus volgde het voorbeeld van Chroesjtsjow en liet een reusachtig standbeeld van Stalin in de Stalin-allee in Oost-Berlijn neer halen. De naam van de straat werd veranderd in Karl Marx-allee en het werd spoedig duidelijk dat Ulbrichts macht onaangetast was gebleven. In het ijzeren keurslijf van de com- JEW YORK (ANP) Aspirant-vliegtuigkapers hebben in de erenigde Staten grote kans te worden gepakt, voordat zij nog zijn pgestegen. Dit blijkt uit cijfers van bet Federale Bureau voor de luchtvaart (FA.A.) Maar uit een onderzoek van bet Amerikaanse fersbureau AP, blijkt, dat kapers op vliegvelden elders in de we id, waaronder Schiphol, nog kansen hebben. 1969 een topjaar op het gebied n vliegtuigkapingen in Amerika irden 40 pogingen gedaan, waarvan 32 succes hadden. In die gevallen reikten de kapers hun bestemming werd ook aan hun andere eisen Idaan. In een geval kon de kaper irden overmeesterd nadat hij eén istel had gekaapt, terwijl in zeven rallen de kapers er niet in slaagden h meester te maken van het vlieg- g- rig jaar werden er 31 pogingen ge- an om in de VS een vliegtuig te ka li. Hiervan hadden er slechts tien :ces, terwijl in 14 gevallen de ka- rs tijdelijk meester waren van het stel, wat hun in zeven gevallen in geheel niet lukte. Dit jaar is tot .ver slechts melding gemaakt van kapingspoging. Dat was op 2 ja- ari, toen op de luchthaven van Bal- lore een kaper, die de bemanning i een lijnvliegtuig in gijzeling ild, na lang praten er toe gebracht rd zich over té geven. oeltreffend ar een woordvoerder van het FAA edeelde, is sindsdien een contro- ysteem van kracht, dat voor 100 icent doeltreffend wordt genoemd. houdt in dat de luchtvaartmaat- lappijen er voor moeten zorgen, dat passagiers een apparaat passeren, voorwerpen van metaal ontdekt, orts moet alle handbagege worden irzocht. De kosten hiervan doen de js van het gemiddelde reisbiljet t circa 1,75 gulden stijgen, aldus FAA. Amerikaanse Raad voor Bescher- g van de Burgerlijke Vrijheden is ader enthousiast over het onder- ksysteem. Het zou worden mis- likt tegen mensen, die er uitzien éen 'radicaal', terwijl ook ten be- eve van de jacht op verdovende idelen de anti-kapingsapparatuur rdt aangewend. chtvaartmaatschappijen, die de vei- leidsvoorschriften veronachtza- n. kunnen boetes krijgen van 1.000 dollar per geval. Intussen werkt het FAA aan de constructie van nog'bete- re controle-apparatuur. Zo zal wellicht binnenkort een instrument in gebruik worden genomen dat met behulp van geringe röntgenstraling bagage door licht. Onderzoek Na de kaping van de Boeing-747 van de Japanse vliegtuigmaatschappij JAL anderhalve week geleden, heeft het Amerikaanse persbureau AP op een aantal belangrijke vliegvelden buiten Amerika een onderzoek ingesteld naar de genomen anti-kapingsmaatregelen. Het ondérzoek toonde aan. dat men zich op de meeste vliegvelden bewust is van het gevaar van een kaping, hoewel in sommige landen de contro le van de bagage en passagiers toch nonchalant schijnt te gebeuren. Op Schiphol houdt de marechaussee willekeurige steekproeven op passa giers van uitgaande vluchten, zei een woordvoerder van het ministerie van justitie. Speciaal opgeleide marechaus- see's, die in acht ploegen zijn onder verdeeld. houden zich met controle bezig. Schiphol was het laatste vlieg veld. dat de Japanse Boeing-747 aan deed voor het gekaapt werd. De vlucht was begonnen in Parijs. Dit systeem wordt al enige tijd toege past en hoewel de autoriteiten toege ven, dat het niet geheel waterdicht is, zeggen zij toch, dat de genomen maat regelen voldoende zijn. Een volledige controle zou inhouden, dat er veel meer mensen hiervoor in dienst moe ten worden genomen. Het zou tevens betekenen dat het vliegtuigverkeer ontregeld wordt, zei de woordvoerder. De veiligheidsmaatregelen van dé twee grootste Parijse luchthavens Orly en Le Bourget verschillen onderling sterk. De veiligheidsmaatre gelen zijn het strengste op Le Bour get, de luchthaven waar vele vlieg tuigen uit Afrika, het Midden-Oosten en Oost-Europa aankomen. Toch arri veren hier minder mensen dan op Or ly. onale vluchten in noordelijke richting zoals die met de gekaapte Japanse Jumbo-jet wordt slechts inciden teel gecontroleerd. Op de Westduitse vliegvelden was men nogal terughoudend bij het ver strekken van bijzonderheden over ge nomen veiligheidsmaatregelen, waar van men wel zei, dat ze verscheidene jaren al streng worden toegepast. Op het vliegveld Leonardo da Vinei nabij Rome worden nu zelfs ook bin nenlandse vluchtén gecontroleerd. Al le passagiers moeten door een metaal detector en handtasjes worden zorg vuldig gecontroleerd. Spanje Op alle Amerikaanse vliegvelden en op het Londense vliegveld Heathrow (zie foto) moeten alle passagiers de zogenaamde metaaldetector passeren, waardoor kapingen vrijwel onmogelijk worden. Op Schiphol is men nog niet zover. Op Orly gaan de passagiers voor vluchten naar het Midden-Oosten en andere 'moeilijke' lijnen door een strenge controle, maar een passagier op een vlucht naar Londen mocht on langs van de politie meteen doorlo pen, nadat mén hem gevraagd had: 'Heeft u iets in die schoudertas?' Magnetische detectors lagen onge bruikt op de groid. Ook bij internati- De veiligheidsmaatregelen op de Spaanse luchthavens zijn miniem. De bagage van de vertrekkende passagiers wordt nauwelijks gecontroleerd. De kaping van het Japanse toestel heeft daar tot nu toe nog geen opmerkelij ke verandering in gebracht. In Zwitserland schijnt men de afgelo pen twee jaar de veiligheidsmaatrege len te hebben verminderd. De militai re bewaking, die in 1969 na de be schieting van een vliegtuig van de Is raëlische luchtvaartmaatschappij El-Al op de internationale luchthavens van Genève en Zürich werd ingesteld, is weer opgehéven. Men controleert niet meer alle passagiers, waarschijnlijk, omdat men van mening is, dat een waterdicht controlesysteem niet moge lijk is. Vluchten naar het Midden- en Verre-Oosten worden echter nog wel 1 streng gecontroleerd. Bij andere vluchten worden er alleen steekproe ven genomen. Het Londense vliegveld Heathrow heeft de afgelopen drie jaar vele dui zenden dollars besteed aan een goed functionerend veiligheidssysteem. De BEA en de BOAC, beide Britse vlieg tuigmaatschappijen, hebben hun vei ligheidsmaatregelen opgevoerd. Vroe ger werdén de passagiers op het li chaam gefouilleerd, tegenwoordig be schikt men over metaaldetectors. Een van de modernste is een draagbare metaal-detector, waarmee men passa giers op elke willekeurige plaats op metalen voorwerpen kan doorlichten. Wij zien in iedere passagier, die op Heathrow aankomt een potentieel ge vaar, zeggen de functionarissen van het vliegveld. Na de eerste berichten over kapingen werd een speciaal poli- tiedetachement uit Londen toégevoegd aan de luchthavenpolitie. In België houdt men een strenge con trole op alle inkomende en uitgaande vluchten sinds het vorige jaar de acti viteiten van de Palestijnse guerrilla strijders toenamen. Alle passagiers en bagage op de gewone lijnvluchten worden door speciale draagbare toe stellen gecontroleerd. Op het vliegveld Arlanda nabij Stock holm zijn schijnbaar ook geen extra veiligheidsmaatregelen genomen. In Denemarken maakt men gebruik van metaal-detectoren om wapens op te sporen. De Deense functionarissen ge ven toe, dat door hét personeelstekort slechts willekeurig wordt gecontro leerd. Functionarissen van de interna tionale luchthaven van Wenen zeiden, dat al maanden lang strenge controle maatregelen van kracht zijn en dat zij geen enkele reden aanwezig achtten om de veiligheidsmaatregelen te ver scherpen na de kaping van het Japan se vliegtuig. Oost-Europa Op alle Oosteuropese luchthavens zijn scherpe veiligheidsmaatregelen getrof fen. Op het Moskouse vliegveld Sjere- metyewo is een metaal-detector aange bracht en alle passagiers worden ver zocht hun bagagé achter te laten en langs deze detector te lopen. De baga ge wordt voor zover merkbaar niet ge controleerd. In Joegoslavië wordt tot twee maal toe de passagiers gevraagd hun bagage aan te wijzen, voordat zij aan boord gaan. Dit is om te voorko men dat iemand, die geen passagier is, een bom aan boord van een vlieg tuig krijgt en dan de luchthaven weer verlaat. In Japan zijn de veiligheidsmaatrege len verscherpt sinds 14 maanden gele den een Japans zelfmoordcommando een bloedbad aanrichtte op het vlieg veld Lod, nabij Tel Aviv. Op het vliegveld van Tokyo is het aantal vei ligheidsagenten van 20 tot 150 ver hoogd. Passagiers worden gefouilleerd en de bagage nauwkeurig doorzocht. Dé veiligheidsmaatregelen op Beiroet, een van de drukste luchthavens in het Midden-Oosten, omvatten het doorzoeken van de bagage en een zorgvuldige controle van de passagiers door electronische apparatuur. De rei zigers moeten hun bagage aanwijzen, voordat zij aan boord mogen. munistische plan-economie gelukte het Ulbricht Oost-Duitsland na de Sowjet-Unie tot het economisch sterk ste land van het oostelijk blok te ma ken. In het Westen hebben tenslotte de economische prestaties, het uitste kende opleidingssysteem en de goed georganiseerde gezondheidszorg van Oost-Duitsland erkenning gevonden. Onder leiding van Ulbricht slaagden de Oostduitse autoriteiten er ook in de internationale handel tot bloei te brengen. Tegelijkertijd poogde Oost- Duitsland erkenning te krijgen op ba sis van het volkenrecht. Eind 1969 liet Ulbricht onder Russi sche druk president Heinemann een brief overhandigen, waarbij een ont- werp-verdrag ter regeling van de be trekkingen tussen Oost-Duitsland en West-Duitsland was gevoegd. Hiermee werd de basis gelegd voor de dialoog tussen de twee Duitslanden, wat eer der dit jaar uitmondde in het Oost- Westduitse basisiverdrag. SALISBURY (AFP) In Rhodesië zijn tot dusver zeker negen, en moge lijk al twintig, leidende persoonlijkhe den van de Afrikaanse Nationale Raad (ANC) gearresteerd, zo heeft de woordvoerder van deze organisatie, Edson Sjthole, gisteren meegedeeld. Hij zei, dat de ANC van negen gear resteerde leden de namen kent, en dat er naar zijn mening nog meer ar restaties verricht zijn. Dinsdag maak te ANC-voorzitter, bisschop Abel Moe- zorewa, de arrestatie van zes leidende ANC-functionarissen bekend. Sithole zei dat de ANC, de enige toegestane politieke organisatie van Afrikanen in Rhodesië, stomverbaasd is over de ar restaties. Twee weken geleden nog ontving de Rhodesische premier Ian Smith bisschop Moezorewa voor een eerste officiële bespreking. Cholera Zuid-Tunesië TUNIS (AFP) Na het uitbreken van een cholera-epidemie tien dagen geleden in Gafsa en Gabes in het zuiden van Tunesië zijn 25 mensen aan de ziekte overleden. Van de 188 geregistreerde gevallen werden er elf, waarvan één dodelijk, geconstateerd in Tunis. Dit is van officiële zijde meegedeeld. De directeur van de diensten voor preventieve geneeskunde heeft meege deeld, dat in Gafsa en Gabes een cam pagne van systematische inenting is ondernomen. De betrokken gebieden zijn van de buitenwereld afgesloten. Hij noemde 'de algemene situatie nog al bevredigend'. Opstand geëindigd LEAVENWORTH (AFP) Na een dag van geweld is de opstand in de gevangenis van Leavenworth in de Amerikaanse staat Kansas, geëindigd. De vier gijzelaars, die zich in de han den van de muiters bevonden, zijn in vrijheid gesteld. De rust is weerge keerd na onderhandelingen tussen een aantal opstandige gevangenen ener zijds en vertegenwoordigers van de gevangenisleiding anderzijds. Bij het oproer, dat dinsdag uitbrak in de eet zaal en de wasserij, is een onbewapen de bewaker doodgestoken. Kwestie Steiner BONN (DPA) Een parlementaire onderzoekscommissie in Bonn zal haar eigen voorzitter, de socialistische afge vaardigde Friedrich Schaf er, als getui ge horen in verband met de omkoop affaire rond de christen-democratische ex-afgevaardigde Julius Steiner. De christen-democratische en sociaal- christelijke leden van de commissie hadden om het horen van Schëfer verzocht, nadat hij in het blad Der Spiegel in Hamburg had gezegd, dat hij kort na de stemming in de Bonds dag over een motie van wantrouwen tegen Willy Brandt op 27 april, al wist dat Steiner zijn partijleider Rai- ner Barzel bij de stemming in de steek gelaten had. Steiner heeft ver klaard, dat de secretaris der socialis tische Bondsdagfractie, Wienand, hem voor zijn overlopen naar de SPD 50.000 mark betaalde. Wienand heeft dit ten overstaan van de commissie ten stelligste ontkend. Burtons scheiden ROME (Reuter) De acteur Richard Burton en de actrice Elizabeth Tailor gaan scheiden. Hun advocaat. Sprin ger. liet gisteren weten, dat de schei ding de wens van beiden is. De Bur tons verblijven momenteel beiden in Rome, waar zij films opnemen. On langs kwamen zij in het nieuws, toen zij korte tijd uit elkaar gingen. Twee weken geleden ontmoetten zij elkaar weer in Rome. Het huwelijk van de Burtons dateert van 1964. Van Eliza beth was het het vijfde en van Ri chard het tweede. Zij was eerder ge trouwd met de playboy Conrad Hilton jr., met de Britse acteur Michael Wil ding, met de showman Mike Todd en met de zanger Eddy Fisher. Uit de verbintenis met Wilding zijn twee kinderen geboren en uit die met Todd één. Verkeersleiders HANNOVER (DPA) Een recht bank in Hannover heeft gisteren de Vereniging van Verkeersleiders in West-Duitsland, die in beroep was ge gaan tegen een regeringsmaatregel, in het gelijk gesteld. Minister van ver keer Lauritz Lauritzen had de vereni ging via een kort geding verboden de prikacties van de verkeersleiders op de vliegvelden, die sinds juni regel matig voor vertragingen zorgen, te steunen. Ook had hij de vereniging aansprakelijk gesteld voor de finan ciële schade, die de staat als gevolg van de acties leed. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9