g Televisie moet bevolking van India 'opvoeden' Conferentie van Gemenebest in Ottawa begonnen 1248- de Radiobeurs - - i - De Miele 412 S wasautomaat nu voor n xeer ongewone prijs! Oranjetrots - en een standvastig kabinet '>v j x r! Y er tegenwoordiger licht 10 boeren op Man aangehouden wegens plegen van ontucht met meisjes Veel diefstallen in fl'dams centrum Jongens vinden op hei brisantbom TROUW/KWARTET DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1973 Nederland in de eerste wereldoorlog door W. F. Stafleu Dr. Smit heeft zijn trilogie over Nederland in de eerste wereldoorlog voltooid. Het derde deel behandelt vooral de gevolgen van de afkon diging van de onbeperkte duikbootoorlog door Duitsland en het mee doen van Amerika aan de strijd. Niet ten onrechte siert een portret van koningin Wilhelmina het omslag van deze sober uitgevoerde boeken. Zij heeft in de jaren 1914-1918 een be langrijk aandeel in het regeringsbe leid gehad, vooral in het buitenlands beleid. Vóór 1917, zegt Smit, merken we weinig van haar of het zou moe ten zijn haar invloed op het herstel van de betrekkingen met het Vati- caan in 1915 met de bedoeling een ander lievelingsdenkbeeld in vervul ling te zien gaan, nl. het vredescon gres te zijner tijd in Nederland te zien bijeenkomen. Bij de toen heer sende verdeeldheid over het Vaticaan zou wel nooit een wetsvoorstel de Ka mer hebben bereikt, als de koningin er niet ten volle achter had gestaan. Steun Deze houding van afzijdigheid veran derde nadat Duitsland de onbeperkte duikbootoorlog had afgekondigd en er (in februari 1917) zeven Neder landse koopvaardijschepen waren ge torpedeerd. Groot was de volkswoede over deze ongehoorde daad. De minis ter van buitenlandse zaken, Loudon, eiste van de Duitsers vervanging van deze schepen en de koningin wendde zich persoonlijk tot de Duitse keizer. Dat noemt Smit een belangrijke steun voor het kabinetsbeleid. Hetzelfde deed zich voor in juli 1917 toen de Britten de vrije vaargeul in de Noordzee afsloten. Loudon protesteer de bij de Britten en de koningin tele grafeerde koning George V. In beide gevallen heeft dit koninklijk optreden tot succes geleid. In 1918 werd haar persoonlijk optre den nog intensiever. Op 20 maart re- quireerden Amerika en Engeland de Nederlandse handelsvloot in hun ha vens (omdat Nederland aan Duitsland grensde.) Bevreesd voor Duitse repre saillemaatregelen, liet de koningin reeds de volgende dag aan keizer Wil helm weten, dat Nederland aan zijn politiek van strikte neutraliteit vast hield. Het leek erop dat de Duitse regering niettemin deels onvervulbare eisen zou blijven stellen. Daarom wendde de koningin zich eind april nogmaals tot de keizer, om deze te doen matigen. 'Het antwoord was wei nig tegemoetkomend, en het is dit maal zeker niet de stap der Koningin geweest welke tot een gelukkige op lossing heeft geleid, doch er blijkt op nieuw uit dal zij niet schroomde op beslissende ogenblikken de Kabinets- politiek te ondersteunen en aldus voor het landsbelang op te komen'. Conflict Maar dat gebeurde niet altijd. Er zijn momenten geweest, dat de koningin een eigen politiek ging voeren, en daarbij un conflict kwam met het ka binet. Met name gebeurde dat door de Amerikaanse en Britse inbeslagne ming. van 135 Nederlandse schepen, (ten behoeve van troepenvervoer naar het Europese westfront). Deze 'sche- penroof' krenkte de koningin in haar oranjetrots. Het meest sprekende voorbeeld daar van noemt Smit het 'onzalige' kon vooiplan. Het convoyeren - het bege leiden van koopvaardijschepen door en dus onder bescherming van oor logsschepen - was een lievelingsdenk beeld van de koningin. Na het verlies van een groot deel van onze koopvaar dijvloot zou er mede op aandrang van de koningin, een schip uit Neder land naar Indië vertrekken, met amb tenaren en goederen ten behoeve van het Indische gouvernement. Dat schip zou door onze marine worden bege leid. Het kabinet voelde er niets voor omdat het moeilijkheden met de Brit ten vreesde, die immers geen afstand zouden doen van hun beweerde eeu wenoude recht van onderzoek van koopvaardijschepen in oorlogstijd. On ze marine zou zoiets niet kunnen ge dogen, en daar lag dus brandstof voor een gewapend conflict, dat het Neu trale Nederland bepaald niet wenste en dat ons bovendier aan de Duitse kant zou drijven wat de regering wel het allerlaatste wilde. Naast de konin gin wilde de minister van marine, Rambonnet, het konvooiplan echter doorzetten. Loudon en de rest van de regering (behalve dan de produitse Posthuma) weigerden krachtig aan de brallende taal van Rambonnet ge hoor te geven. Deze vroeg en kreeg zijn ontslag, waarop de koningin hem prompt tot haar adjudant in buitenge wone dienst benoemde, en tegenover Cort van der Linden haar afkeuring van Loudons beleid betuigde. De mi nisters reageerden door de koningin mee te delen dat zij gezamenlijk met Loudon hun ontslag zouden willen aanbieden maar het niet deden omdat zulks onder de gegeven omstandighe den niet in 's lands belang zou zijn. Loudon verdient voor zijn houding de dank der natie, vindt Smit. Duitse keizer Van de vlucht van de Duitse keizer naar Nederland heeft de koningin tevo ren niet geweten, is Smits conclusie. Hij vertelt het bizarre verhaal van een hoog van de toren blazende, pra tende en etende keizer: 'Het gezel schap heeft de reis (per trein van Maastricht naar Maarn -WFS) in hoofdzaak tafelende doorgebracht: het ontbijt duurde van half tien tot half één het déjeuner van één uur tot half drie. Aan de ene zijde zat de Kei zer, geflankeerd door Kan en Doude (hoge Nederlandse ambtenaren), aan de overzijde Van Hövell (commissaris in Limburg), geflankeerd door Rosen (de Duitse gezant) en wellicht ook Koster (legatiesecretaris). De Keizer bediende het gezelschap zelf uit grote voor hem geplaatste schotels onder de aanmoedigende woorden: 'Kinder, so gibt doch Eure Teller!' (Kinderen, geef jullie je bord eens aan...) Gedu rende deze maaltijden sprak hij voort durend en opgewekt over politiek en particuliere zaken alles door elkaar' Smit meent dat weliswaar noch de ko ningin noch het kabinet van de komst van de keizer tevoren geweten heb ben. Maar de minister van buitenland se zaken, Loudons opvolger Van Kar- nebeek, moet min of meer op de hoogte zijn geweest. Hoe? Een rol moet hierbij generaal Van Heutsz hebben gespeeld, de oud-gouverneur- generaal, toen chef van het militaire huis der koningin. Hij had kort tevo ren in het Duitse hoofdkwartier met de keizer gesproken. Zijn verklaring achteraf, totaal verrast te zijn geweest door geruchten over 's keizers troon afstand, noemt Smit 'geheel ongeloof waardig'. Hoe het Duitse opperbevel dan contact had gekregen met Van Heutz, is onbekend. Dit soort vragen 'moet "p antwoord wachten zolang het Koninklijk Huisarchief zijn schat ten niet ontsluit'. Geheim overleg Dat er in het kader van een neutrali teitspolitiek wel meer vreemde dingen gebeuren, is duidelijk. Zo voerde de Britse militaire attaché in Den Haag geheime besprekingen met Nederland se officieren buiten de opperbevelheb ber Snijders om. En de Duitse ambte naar Kriege, zeer bevriend met onze germanofiele minister-president, Cort van der Linden overlegde met deze in het diepste geheim buiten Loudon om, toen onze neutraliteit in het ge drang dreigde te komen. Waar zelfs een minister van buitenlandse zaken kon worden uitgeschakeld, kwam van de parlementaire controle vanzelfspre kend al heel weinig terecht. Zo is Smits trilogie afwisselend analyserend en anecdotisch met meer nadruk op de diplomatie en de econo mie dan op de politieke en sociale ontwikkelingen. Een belangrijk stuk geschiedschrijving is hiermee voltooid. Nederland in de eerste wereldoorlog, door mr. dr. C. Smit. Drie delen van plm. 175 blz. elk. Prijs samen ƒ100. Uitgave Wolters-Noordhoff. Gronin gen. v/" 'L.VfiH m WMBWW jsöS# fcSfe In Rüdesheim heeft men niet te klagen over het wegblijven van de toeristen. De kabelbaan, van waar uit de op de terrassen groeiende wijnranken goed te zien zijn, zijn propvol. Ontwikkelingshulp per Amerikaanse satelliet NEW DELHI (UPI) De Indiase overheid poogt, tot dusver zonder veel resultaat zo beweert zij, tachtig procent van de 560 miljoen inwoners die over een enorme oppervlakte in verspreide dorpen leven en gebonden zijn aan oude gewoonten, vertrouwd te maken met het hedendaagse bestaan. Phnoi iverw kmer fenh OTTAWA (ANP) Het Britse lidmaatschap van de Europese Ge meenschap en de gevolgen daarvan voor de Gemenebest-landen, wordt waarschijnlijk de hoofdschotel van de conferentie van 32 lan den van het Gemenebest, die vandaag in de Canadese hoofdstad Ottawa begint. De negendaagse conferentie, waarvoor 24 staatshoofden en regeringsleiders, en voor de overige landen ministers, naar Canada reizen, krijgt een scala van politieke, economische, monetaire en handels-ontwikkelingen te bespre ken. Daar het de eerste Gemenebest conferentie is sinds Engeland op l januari van dit jaar zijn intrede in Europa maakte, zal veel aandacht worden besteed aan de consequenties daarvan voor de samenwerking bin nen het Gemenebest, dat voor een groot deel uit ontwikkelingslanden bestaat Het Britse besluit heeft indertijd heel wat wrevel en vrees verwekt bij een deel van de Gemenebest-landen. Zij meenden, dat Engeland hen de rug toekeerde, door voor Europa te kie zen. Ze voorzagen met name moeilijk heden voor de afzet op de Britse markt van hun traditionele produk- ten, die in gevaar kon worden ge- januari 1971 in Singapore. De kritiek, in hoofdzaak van Afrikaanse landen, plaatste Engeland in het beklaagden bankje en leidde tot voorspellingen, dat het Gemenebest geen lang leven meer beschoren zou zijn. Vermijden AMSTERDAM Zeker tien boeren zijn opgelicht door een 'leverancier' van stallen. De man, J. L. werkte tot mei 1972 voor de bonafide onderne ming Betonbouw Hengelo. Hij pro beerde buiten dit bedrijf om zijn ei gen portemonnaie te spekken en werd ontslagen. J. L. bleef zich echter uitgeven als vertegenwoordiger van Betonbouw en 'leverde' aan boeren geprefabriceerde stallen. Zij moesten 10 procent van de koopsom vooruit betalen, maar het bestelde werd nimmer geleverd. Infor matie bij Betonbouw leerde, dat het bedrijf van de 'leveranties' door de voormalige werknemer niets afwist. Geschat wordt, dat zeker tien boeren tezamen voor ongeveer een ton de boot ingingen. De verblijfplaats van J. L. is momen teel onbekend. Volgens het blad 'De Boerderij', dat één en ander meldt, meent de Hengelose politie dat tegen de man alleen een civiele procedure kan worden aangespannen wegen» wanprestatie. Van een verslaggever ARNHEM De politie is er ln ge slaagd de man aan te houden, die zich in Twente - verscheidene malen schul dig heeft gemaakt aan ontuchtige han delingen met minderjarige meisjes. Het is de 28-jarige B. C. P. M. W. uit Enschede. Hij heeft bekend, dat hij vier keer in Almelo, twee keer in Hengelo en vier keer in Enschede met een meisje ontucht heeft ge pleegd. De politie kwam hem op het spoor doordat een van de slachtoffers een veertienjarig meisje uit Almelo, het autonummer van de man wist te no ren. Een woordvoerder te New Delhi zei: 'Onze laatste hoop berust bij de tele visie. Als deze geen oplossing kan brengen, zie ik geen mogelijkheid, dat wij zouden slagen'. De regering gelooft vast dat tegen 1980 bijna alle landsdelen door de te levisie zullen bediend worden. De meest gevarieerde programma's, zowel over de landbouwtechniek als de ge- boortenbeperking, de hygiëne enz. zul len worden behandeld, in de hoop vernieuwing te brengen in de ouder wetse zeden en gebruiken. Een tiental jaren geleden werd op be scheiden schaal met televisieprogram ma's begonnen te New Delhi. Momen teel worden elke avond gedurende vier en een half uur de meest geva rieerde programma's uitgezonden en elke voormiddag, zes dagen per week, worden gedurende drie uur educatie ve programma's ten behoeve van de studenten gebracht. De jongste maanden kijken ook de in woners van Bombay en Shrinagar naar de televisie. Vijf andere grote steden Calcutta, Madras, Kanpur, Lucknow en Amritsar zullen de eerst komende jaren voor televisieuitzen dingen worden uitgerust. De deskifndigen rekenen op een be slissende doorbraak van de televisie in 1975, als India zal kunnen profite ren van een Amerikaanse satelliet*. Het is inderdaad tot een akkoord ge komen tussen de Indiase regering en de NASA wat het gebruik van een 'ATS' satelliet betreft. Deze zal wor den 'geplaatst' boven de evenaar en India zal ervan gebruik kunnen maken gedurende vier uren per dag, voor een proefperiode van twaalf maanden. Aan het einde van het proefjaar zal de regering de resultaten beoordelen. Eventueel zal ze de Verenigde Staten een verlenging van de overeenkomst voorstellen, ofwel zal ze een gelijk soortig akkoord sluiten met de Sow- jet-Unie. De Verenigde Staten en de Verenigde Naties verlenen hun steun aan de te levisieuitzendingen ten behoeve van de Indiase plattelandsbevolking. Tech nische steun kwam van de VN, die o.m. zorgt voor de bouw van een com municatiestation met de satellieten, 160 km van Bombay. Officiële kringen denken dat, dank zij de vervolmaking van de korte-golfzen- ders en het steeds beter aanwenden van de satelliet, en door de bouw van vier nieuwe televisiestations tegen 1975, 80 procent van dé bevolking te gen de jaren tachtig de televisie-pro gramma's zal kunnen ontvangen. Dure toestellen Een vrijwel onoverkomelijke hinder paal blijft de hoge kostprijs van de toestellen. Deze is helemaal niet in overeenstemming met de inkomsten van de bevolking. Een ander bezwaar is de niet al te goede technische kwa liteit. De regering heeft de invoer willen verhinderen om de nationale indus- j trie te bevorderen. Thans worden j jaarlijks door vijftig particuliere fir- ma's 200.000 televisietoestellen ge- bouwd. Een zwart-wit, met een enkel kanaal, kost 750 gulden. Het gemid- deld loon per inwoner op het platte- land bedraagt tweehonderd gulden j per jaar De regering hoopt deze moeilijkheden te omzeilen door het installeren van verscheidene tv-toestellen in gemeen schappelijke centra. Daar de meeste dorpen elektriciteit ontberen, is de re gering begonnen met de bouw van tv- toestellen die met transistorbatterijen werken. jn ir Koningin Elizabet: symbolisch hoofd van het Genemcbest. bracht door het Europese landbouw beleid. Zo was Nieuw-Zeeland bezorgd over de export van zuivel naar Enge land, en de landen in het Caraïbisch gebied over hun suiker-export Kalmeren Engeland probeerde de gemoederen te kalmeren door voor enkele Gemene- bestprodukten speciale regelingen met de EEG te treffen. Londen probeerde de partners er voorts van te overtui gen, dat ook zij baat hebben bij een Brits EEG-lidmaatschap. De Europese gemeenschap, aldus Engeland, zal haar aandacht niet tot het eigen con tinent beperken en een buitenlands beleid ontwikkelen, waar ook de der de wereld van zal profiteren. Maar de verwezenlijking van een dergelijk op timistisch toekomstbeeld kan nog wel jaren op zich laten wachten. In Ottawa wordt een zakelijke benade ring van deze problemen verwacht, en geen bittere conflicten. Scherpe woor denwisselingen over Rhodesië en Brit se wapenleveranties aan Zuid-Afrika wierpen een schaduw over eerdere Gemenebest-conferenties, zoals die van Na de ervaringen in Singapore lijken de meeste landen er op gebrand om nieuwe bittere woordenwisselingen te vermijden. Toch worden er nog wel wat controversiële onderwerpen ter tafel verwacht Van Australië en Nieuw-Zeeland wordt verwacht, dat ze de Franse kernproeven in de Stille Oceaan ter sprake zullen brengen. Waafschijnlijk zullen ze er op aan dringen, dat de deelnemers hun kri tiek op de Franse kernproeven vast leggen in het slotcommuniqué. Ze hebben zich hevig teleurgesteld ge toond over de eerdere weigering van Engeland bij de Franse EEG-partner te protesteren. De bedoeling van het Gemenebest- overleg is het bereiken van overeen stemming op brede terreinen, zodat de organisatie door gecoördineerd op treden een invloedrijker rol kan spe len in de Verenigde Naties en andere internationale lichamen als het Inter nationale Monetaire Fonds en de we reldbank. Het Gemenebest, voortgekomen uit het vroegere Britse imperium, beslaat ongeveer een kwart van de wereld en telt 900 miljoen inwoners. Aanvanke lijk was het Gemenebest een blank ge zelschap van Engeland, Canada, Au stralië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika, maar als gevolg van de na-oorlogse dekolonisatie is het uitgegroeid tot een multiraciale gemeenschap. Zuid- Afrika vertrok in 1961 uit het Geme nebest na felle kritiek van Afrikaanse landen op het apartheidsbeleid. In Ottawa zal voor het eerst Pakistan niet vertegenwoordigd zijn, dat zijn lidmaatschap opzegde nadat veel Ge menebest-landen Bangladesj diploma tiek erkenden. Een nieuwkomer in Ottawa is generaal Idi Amin uit Oe ganda, die de macht in zijn land greep, terwijl zijn voorganger, Milton Obote, de Gemenebestconcerentie in Singapore bezocht. Enige tijd geleden werd een Brits- Oegandese ruzie over de uitwij zing van Aziaten met Brits paspoort uit Oeganda voorspeld, maar delega tiekringen achten dat nu toch weinig waarschijnlijk meer. Na de toelating van de Bahama-eilanden, die tot 10 juli onafhankelijk werden, telt het Gemenebest nu 32 leden. Koningin Elizabeth, symbolisch hoofd van het gemenebest, is ook in Canada tijdens de conferentie, maar ze zal de zittingen niet bijwonen. Wel zal de koningin de presidenten en premiers in audiëntie ontvangen en hun vana vond een banket aanbieden. Gisteren vergaderden vertegenwoordigers van de 32 deelnemende regeringen met se cretaris-generaal Arnold Smith om de agenda vast te stellen, die vanddag ter goedkeuring aan de openingsver gadering wordt voorgelegd. AMSTERDAM Gp het politiebu reau Singel, dat een groot deel van Amsterdams binnenstad bestrijkt, zijn dinsdag aangiften gedaan van zakken en tassenrollerijen en diefstallen uit autos, hotels en woningen waarbij in totaal ruim 25.000 gulden is verdwe nen. De 68-jarige Zweed J. A. J. werd door twee meisjes, die bij zijn woning aanbelden en om water vroegen, van een geldkistje met papieren en geld ter waarde van 11.500 gulden afgehol pen. Elders namen dieven na inbraak ln een woonboot eenzelfde bedrag aan waardepapieren en geld mee. Verder noteerde bureau singel 6 diefstallen uit autos, drie diefstallen in hotels en woningen en 9 tassen- en zakkenrol lerijen in trams en op straat Er wer den gemiddeld bedragen van ruim 300 gulden gestolen. Politiebureau Warmoesstraat, dat de rest van het centrum voor zijn reke ning heeft, kreeg negen aangiften van diefstal uit auto's en drie geval len van beroving, op straat binnen. Volgens de politie dekken deze aantal len niet het totale aantal diefstallen omdat vaak pas veel later of zelfs he lemaal geen aangifte wordt gedaan. ARNHEM De mijnopruimings- dienst heeft gisteren op de Ginkelse hei een brisantbom onschadelijk ge maakt. De bom was ontdekt door twee jongens, de acht-jarige Jeroen Wande- maker en de tienjarige Ronald Lezer uit Ede. Ongelukken werden voorko men omdat de jongens direct in de gaten hadden welke gevaarlijke ont dekking zij hadden gedaan. OOSTWOLD —Wat voor gevolgen heeft een eventuele verplaatsing van de verzinkerij Noord-Nederland b.v. van Groningen naar Oostwold in de gemeente Leek. Dit vraagt de heer C. Hoogstraten (chr) aan G.S. van Groningen, naar aanleiding van de protesten tegen de vestiging van een verzinkerij in Oost wold. De heer Hoogstraten wil weten wat de gevolgen zijn voor lucht, water en bodem, alsmede de werkgelegenheid en ook de recreatie. 3r'\s9een iuu7o service en garantie Over Miele hoeven we u niets meer te vertellen. Overbekend door zijn degelijkheid en uitgekiende techniek! De 412 S heeft een kapaciteit van 4'2 kg. Uniek bedieningssysteem: temperatuur, programmaduur, was- beweging, spoelbeurten, wel of niet centrifugeren kunnen onafhankelijk van elkaar ingesteld worden. Het wasresultaat is dan ook voor treffelijk; net zo voortreffelijk als de service van Radiobeurs/Panorama 2000! Normaal kost deze succesvolle wasautomaat fl. 1661,-. Nu bij de Radiobeurs en Panorama 2000; de Radiobeurs Hogewoerd 23-27 Leiden, tel. 49241 Panorama 2000 Consumarkt Levendaal 150-152 Lelden, tel. 44541 de Radiobeurs Heereweg 158 Lisse, tel. (02521) 12176

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8