Middenstand had lagere inkomsten De Jong herziet kijk op Schilder CDAGCVERS O» Gruijters geeft Haarlemmerliede steun Protest PvdA-bestuur bij Russen tegen de behandeling van Amalrik Ruimteoverleg schuift moeilijkheden door Personalia Vierkant in de fles Rond op de tong Volgens voorzitter van cle NCOV: Jongen verdronken Dodelijk ongeval Cl/vvc5^//er alIei'cBerSte keuze SM.IWOKST 128 Voorbereidingsbesluit tegen Amsterdam wordt niet vernietigd Mannequin haalde nat pak Borgstellingsfonds: meer garantie voor minder gevallen Universiteit van Hanoi wil hulp van Amsterdam GS: niet stoppen met fluoridering Stroomstoring in Noord-Holland TROL"WKWAjRTET DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND T3/K5 Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG 'De economische resultaten (winsten) van de 290.000 ondernemingen in het midden- en kleinbedrijf zijn er sinds de afsluiting van het centraal akkoord eind vorig jaar drie procent op achteruitgegaan. Uitgangspunt van dit akkoord was dat de inkomens er niet reëel op vooruit zouden gaan. In feite zijn de middenstanders dus drie procent beneden deze nullijn uitgekomen. De heer D. de Mooy, voorzitter van het Nederlands christelijk onderne- mersverbond (NCOV) zei dit gisteren tijdens de presentatie van de discus sienota van de drie organisaties van ondernemers in het midden- en klein bedrijf. Hij baseerde zijn uitspraak op recente berekeningen van het econo misch instituut voor het midden- en kleinbedrijf. De NCO V-voorzitter trok hieruit de conclusie dat het prijsbe leid van de regering versoepeld zal moeten worden. Blijkens de nota zijn de ondernemers organisaties zelf bereid zich bij hun prijsvorming de beperking op te leg gen om alleen het saldo van kosten stijgingen en -dalingen in de prijzen door te berekenen en wel zodanig dat de winst per eenheid product gelijk blijft. Hiertegenover zal echter wel een loonontwikkeling moeten staan, die zich op lager niveau beweegt dan de afgelopen jaren het geval is ge weest. De thans geldende prijsmaatre gel loopt halverwege augustus af. In Den Haag circuleren geruchten dat de regering opnieuw een strak prijsbe leid wil voeren, maar volgens de middenstandsorganisaties mogen even tuele maatregelen niet het effect heb ben dat de ondernemers hun eco nomische resultaten opnieuw aangetast zien. De heer Perquin, voorzitter van de Katholieke organisatie van het mid den- en kleinbedrijf liet zich ontval len dat niemand, ook minister Lub bers (economische zaken) niet gelooft in het effect van prijsmaatregelen: 'Je krijgt toch ook weer een inhaaleffect en het matigend effect is zelfs volgens de minister gering en een prijsmaat regel dient alleen een politiek psycho logisch doel,' aldus de heer Perquin. Hoog genoteerd in de discussienota Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Dr. L. de Jong zal reeds in het vijfde deel van zijn geschiedenis over Nederland in de oorlogsjaren correcties aanbrengen op het beeld dat hij in deel vier heeft gegeven van prof. dr. K. Schilder. Dit zegt dr. De Jong in een ge sprek met een redacteur van het maandblad 'Patrimonium'. Dr. De Jong blijkt onder de indruk te zijn gekomen van 'de zakelijke in formatie' die de vrijgemaakte hoogleraar J. Kamphuis heeft aan gedragen in een nogal kritische be spreking van het vierde deel van De Jongs geschiedenis. In het vierde deel suggereerde dr. De Jong dat na zijn arrestatie en gevangenschap de oorlog eigenlijk een beetje aan Schilder voorbij ging en dat de strijd in de gerefor meerde kerken (die tenslotte zou leiden tot de vrijmaking in 1944) hem helemaal in beslag nam. De jong zegt nu letterlijk tegeno ver 'Patrimonium'.: 'Wat ik over Schilder na zijn ar restatie geschreven heb heeft dc indruk gewekt alsof de bezetting spoorloos aan hem voorbij ging. Dat is onjuist geweest. In de eer ste plaats is mij uit de artikelen van prof. Kamphuis gebleken dat Schilder na zijn vrijlating uit de gevangenis enkele toespraken in Kampen voor zijn studenten ge houden heeft die beslist niet in overeenstemming te brengen zijn met wat ik over Schilder geschre ven heb. In de tweede plaats moe ten wij niet vergeten dat Schilder op de gijzelaars-lijst stond; in juli 1942 heeft hij door onder te dui ken zich hieraan weten te onttrek ken. Er is over Schilder veel meer te zeggen. Ook over de leergeschil- len waarin Schilder een grote rol gespeeld heeft. En even later zegt de Jong nog: 'Ik vond dat deze kring van vrijge maakte gereformeerden die zich daar zo sterk mee verbonden voe len, recht had op een toezegging Prof. dr. K. Schilder van mijn kant dat ik deze hele passage over Schilder grondig zal herzien. De correcties die ik in het beeld van Schilder wil aanbrengen komen reeds in deel vijf. Bij een eventuele herdruk van deel vier zal deze passage over Schilder ook gewijzigd worden. Kritiek van wel ke zijde dan ook is hartelijk wel kom en uit het voorbeeld van Schilder kunt u zien hoe serieus ik op de kritiek wil ingaan. Maar dan moet de kritiek wel juist blijken...' Het'vijfde deel Van De Jongs ge schiedenis van de oorlogsjaren ver schijnt waarschijnlijk in februari 1974. staat de noodzaak om de inflatie ef fectief te bestrijden. De regering kan hiertoe een belangrijke bijdrage leve ren door de explosieve groei van de collectieve bestedingen aan een auto matische limiet te binden. Bepaald zou moeten worden dat van de toena me van het nationaal inkomen bij voorbeeld de helft beschikbaar komt voor de particuliere bestedingen of besparingen. De middenstandsorgani saties vinden het weinig realistisch het bedrijfsleven opnieuw te vragen de groei van hun inkomen op de nul lijn te fixeren en de groei van het na tionaal inkomen ten goede te laten komen aan de collectieve voorzienin gen. Belangrijk voor de organisaties is ook een volledige uitvoering van de fisca le oudedagsvoorziening voor zelfstan digen. Deze greep mag nu vijf pro cent van de winst voor dit doel reser veren, met een minimum van 500 gul den en maximum van 3750 gulden. Volgens plan zal dit in 1975 tien pro cent met een minimum van 500 gul den en een maximum van 7500 gulden moeten zijn. De progressieve partijen hebben zich tot nog toe negatief uit gelaten over deze vorm van belasting vrije reservering. Gevreesd wordt daarom dat 'de regering maar aarze lend uitvoering zal geven aan dit plan. Met deze oudedagsvoorziening zijn op dit moment circa vijftig procent van de ondernemers geholpen. Voor de andere helft is de regeling nog te weinig aantrekkelijk omdat hun inko men niet hoog genoeg is. Bij een op trekking van het percentage tot tien procent zou tachtig procent van de zelfstandigen geholpen zijn, een maat regel die de schatkist zo'n 140 miljeen gulden zal kosten. Met een optrekking van het maximum tot 7500 gulden zou meer geld uit de schatkist ge moeid zijn, maar het effect daarvan voor de kleinste inkomensgroepen is gering. De organisaties bepleiten daar om eerst optrekking van het percenta ge. Ten slotte willen de organisaties van het midden en kleinbedrijf een nood wet om 'her en der' vestigingen van het grootwinkelbedrijf tegen te gaan. Deze winkelvestigingen vormen vaak een ernstige bedreiging voor de plaat selijke regionale middenstand. MAKKUM De 8-jarige Gerrit Dijk stra uit Sexbierum is gisteren 1 kilo meter uit de kust in het IJsselmeer verdronken. Het jongetje, dat met zijn ouders op een camping in Mak- kum verbleef, was met een vriendje in een bootje gaan spelevaren. Het bootje sloeg om. Het vriendje van Gerrit Dijkstra kon worden gered. GOIRLE Bij een bedrijfsongeval is gisteren de 30-jarige Godefriedus L. M. Broers uit het Belgische Poppel om het leven gekomen. Het ongeval gebeurde in een slooppand aan de Bergstraat in Goirle. De heer Broers stond daar op de eerste verdieping en werd bedolven onder een binnen muur, die plotseling instortte'. In feite hadden de ministers besloten, de onzekerheid over de Italiaanse deelname aan het Amerikaans-Europe- se projekt 'Space Lab' voor Ameri kaans risico te laten komen. Of de Amerikanen daar genoegen mee zul len nemen, is nog niet bekend. De elf betrokken Europese landen zullen, besloot de conferentie, op 15 augustus een overeenkomst met Ame rika tekenen waarin zij de bouw op zich nemen van het ruimtelaboratori- um Space Lab') dat deel gaat uitma ken van het Amerikaanse ruimteveer boot-systeem. De VS hadden 15 augus tus genoemd als laatste datum waarop zij zekerheid wilden hebben. Maar de overeenkomst zal een ont snappingsclausule bevatten, voor het geval de Italianen hun aandeel van bijna 200 miljoen gulden in het totale projekt van ruim een -miljard niet zouden leveren. Dan zouden de ande re landen 'vrij zijn, hun positie op nieuw te bezien'. De regering in Ro me wil over haar bijdrage niet vóór 15 september beslissen, en tot die tijd staat de overeenkomst dus op losse schroeven. Maar conferentievoorzitter Hanin (België) noemde een Italiaans terugkrabbelen heel onwaarschijnlijk. Behalve het Space Lab, waarvan de meeste onderdelen het opschrift 'Ma- (ADVERTENT1E) de in Germany' zullen dragen, omvat de Europese samenwerking ook de bouw van een lanceerraket voor kunstmanen, onder Franse leiding uit voornamelijk Franse onderdelen sa mengesteld. Deze raket 'L3S' wordt eigenlijk al leen door Frankrijk als een erg nutti ge zaak gezien, Van de ontwikkelings kosten van 1.5 miljard nemen de Fransen dan ook een dikke 900 mil joen gulden voor eigen rekening. De rest wordt, om de vrede te bewaren, door de andere partners bijgedragen. Hoewel Nederland eerst helemaal niet wilde meedoen, zegde minister Trip in Brussel tenslotte toch een bijdrage van één procent toe, gehaald uit een potje dat voor ontwikkeling van tele foonkunstmanen was bestemd. Aan het Space Lab betaalt Nederland twee procent mee. Deze en andere Europese projekten zullen worden uitgevoerd onder lei ding van het nieuwe Europese bureau voor ruimtevaart (ESA) dat op 1 april volgend jaar moet ontstaan door samensmelting van de Europese orga nisatie voor ruimteonderzeok ESRO (gespecialiseerd in succesvolle kunst manen) en de zuster-organisèatie EL- DO (gespecialiseerd in mislukte raket ten en op dit moment zonder werk programma). Het ESA gaat ook de nationale ruim teprogramma's onder zijn vleugels ne men. MALSE BRAADLAPPEN 500 gram 150 gram IMPORT PE11EN per kilo ZONGERIJPTE SPAANSE MELOENEN ;-j{ per stuk GELDIG T/M ZATERDAG U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2 en 3 van Uw damesblad. an een onzer verslaggevers H VLFWEG Het voorbereidingsbesluit waarmee de gemeente Haarlemmer liede de verdere uitbreiding van Amsterdams industrieterrein langs liet Noord zeekanaal dwarsboomt, zal niet worden vernietigd. Minister Gruyters van Ruim telijke Ordening heeft de burgemeester *an Haarlemmerliede na een gesprek in Den Haag meegedeeld geen aanleiding te zien tot kritiek op liet door deze ge meente gevoerde ruimtelijk beleid- Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hadden om ver nietiging van het besluit ge vraagd omdat volgens de pro vinciebestuurder» hier 'een schoolvoorbeeld lag van een poging van een gemeente het beleid van provincie en rijk te dwarsbomen'. Zoals bekend richt het beleid van Haarlem merliede zich tegen de wens van Amsterdam om langs het Noorclzeekanaal steeds meer industrieterrein op te spuiten zonder dat zich voor deze zandvlakten industrieën mel den. Burgemeester F. IJ»sel- muiden van Haarlemmerliede ziet de opmerk'ng van de mi nister als een hart onder 'de riem' voor een gemeente 'die het beleid bekritiseerd wist door Gedeputeerde Staten en de grootste gemeente van ons and'. Amsterdam heeft de afgelopen jaren rij wel de gehele Hout- rakpilder langs het kanaal- grondgebied van de gemeente Haarlemmerliede aangekocht met het doel h er indoslrie te vestigen. Ten oosten van de Machineweg, die dwars door het gebied loopt, werden de gronden al opgespoten on danks de waarschuwing van Haarlemmerliede dat voor dit gebied nog geen geldig be stemmingsplan was vastge steld. Ondanks verzet van de ge meente Haarlemmerliede be sliste Provinciale Staten nog dit voorjaar dat Amsterdam z'n industrieterrein ook ten westen van de Machineweg zou mogen uitbreiden. Haar lemmerliede nam toen onmid dellijk een voorbereidingsbe sluit voor dit gebied dat Am sterdam een jaar lang verbood met de opspuitingen te begin nen. De gemeenteraad van Haarlemmerliede zal eind au gustus een definitief bestem mingsplan vaststellen waarin wordt vastgelegd dat het ge bied groen moet blijven. 'Bur gemeester IJ ss el mu kien ver wacht dat het bestemming splan 'vrijwel met algemene stemmen' zal worden aan vaard. Nu de gemeente Haar lemmerliede zich gesteund weet door de minister van ruimtelijke ordening 'zal ons beleid, dat al in 1969 werd be gonnen, met kracht worden voortgezet' aldus de burge meester van Haarlemmerliede. De houding van minister Gruyters betekent een slag voor het beleid van de provin cie en de gemeente Amster dam. Amsterdam heeft tot nu toe gesteld het geb ed onder andere nodig te hebben voor I de aanleg van een insteekha- ven. Zonder deze insteekhaven zou men voor de renteloos lig gende industrieterreinen hele maal geen gegadigden kunnen vinden. Amsterdam had de gemeente Haarlemmerliede al gedreigd bij vaststelling van het be stemmingsplan een schade claim van 200 miljoen ten ge meentehuize te laten depone ren. Burgemeester IJsselmui- den verwachtte gisteren niet dat Amsterdam dit dreigement nu nog waar zal maken. De gemeente Amsterdam, die nog niet door de minister van z'n standpunt op de hoogte was gesteld, had gisteren geen en kel commentaar. DEN HAAG Het bestuur van de PvdA heeft telegrammen ge stuurd aan de leden van het centrale comité van de Russische com» munistische partij, die verantwoordelijk zijn voor de geheime dienst, Leonid Breznjev en Yoeri Andropov, waarin geprotesteerd wordt te gen de behandeling van de schrijver Amalrik. Mannequin Anne-Marie haalde gisteren een nat pak bij de modeshow van Frans Molenaar in het Hilton Hotel op Schiphol. Het plankier, waarop de maiinekuins hun rondjes moesten lopen, was boven het zwembad gebouwd. Toen één van de dames haar evenwicht verloor, viel ze in het water. Mode-ontwerper Frans Molenaar hielpt haar hier weer op het droge. Overwinning voor Europese samenwerking BRUSSEL (Reuter, Belga, UPI) 'Een overwinning voor de Europese samenwerking' noemde Frankirijks minister Cliarbonnel gisternacht liet moeizaam bereikte akkoord van de Europese ruim tevaartconferentie. Alraarik werd na het verschijnen van zijn boek 'Zal de Sovjet-Unie het jaar 1984 halen' gearresteerd, en kort daar na veroordeeld tot drie jaar gevange nisstraf. Toen hij deze straf had uit gezeten, werd hij onmiddellijk op nieuw gearresteerd en weer tot drie jaar veroordeeld. Het PvdA bestuur noemt in het tele gram deze behandeling een schending van de mensenrechten. Bovendien wordt gevraagd Alma rik over te bren gen naar een ziekenhuis omdat vol gens berichten zijn gezondheidstoe stand slecht zou 2ijn en zelfs zijn vrouw niet meer bij hem wordt toege laten. DEN HAAG Het borgstellings fonds vqor de landbouw heeft, blij kens zijn jaarverslag, in 1972 voor een bedrag van 102 miljoen aan lenin gen gegarandeerd, en wel voor 58,9 miljoen bij de landbouw, 42,6 mil joen bij de tuinbouw en 0,7 miljoen bij handel en nijverheid. Het totale bedrag aan leningen dat de landbouw kredietinstellingen in dat jaar ver strekten in de agrarische sektor was 1368 miljoen, waarvan 962 mil joen voor bedrijfsdoeleinden. Het aan tal verleende borgstellingen, 1723, lag ongeveer 350 lager dan in 1971, maar het totale bedrag van ruim 102 mil joen lag 8 miljoen hoger. De gemid delde borgstelling per geval nam dan ook toe: in de landbouw met 34 pet tot 60.000, in de tuinbouw met 30 pet tot 57.800. Alleen bij handel en nijverheid daalde zij van 293.000 tot 165.000. In negen jaren is de gemiddelde borg stelling met -45.000 gestegen en vooral de laatste jaren ging die stij ging snel. De voornaamste oorzaken daarvan zijn volgens het verslag de toeneming van de omvang der inves teringsobjecten en de prijsstijging van de investeringsgoederen. Van de 2573 bij het fonds ingediende aanvragen uit land- en tuinbouw kwam ruim veertig procent uit twee provincies, namelijk Zuid-Holland en Noord-Brabant, die ieder meer dan 500 aanvragen voor hun rekening na men. De 2248 definitief ingediende aanvragen (325 werden er ingetrok ken) werd 76 procent toegewezen en 24 pet afgewezen. Benoeming: Met ingang van 16 augus tus is benoemd tot burgemeester van de gemeente Zelhem de heer B G. van Hout, met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester van de gemeente Marken. De heer Van Hout <55) is sinds '52 burgemees ter van Marken. Hij is Nederlands hervormd en lid van de CHU. Onderscheiding: De directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Leeuwar den, de heer J. Kooistra, is benoemd tot ridder in de orde van oranje-nas- sau. Hij heeft gisteren in Leeuwarden afscheid genomen, omdt hij met pen sioen gaat. Het Eerste Kamerlid Nederhorst (PvdA) heeft minister Van der Stoel opnieuw vragen gesteld over de kwes tie Almarik. Op eerdere vragen had de minister geantwoord dat het 'in dit stadium een minder juiste proce dure zou zijn', individuele gevallen van schending van mensenrechten' ter sprake te brengen op de conferentie voor Europese veiligheid en samen werking, die in november in Helsinki wordt voortgezet. Het Eerste Kamer lid wil nu van de minister weten of deze zijn 'formele standpunt, dat neerkomt op het afwijzen van het aan alle regeringen gedane verzoek van mevrouw Almarik, als een adequate reactie ziet op de noodkreet van een vrouw, die opkomt voor de invrij- heidsstelling van haar man, die door een barbaars rpgime gevangen wordt gehouden.' AMSTERDAM De universiteit van Hanoi is bereid een verdrag tot sa menwerking te sluiten met de univer siteit van Amsterdam. De Amsterdamse universiteit had hiertoe in april een aanbod gedaan. Hanoi heeft hierop nu positief gerea geerd en stelt voor om als eerste pro jecten van samenwerking een labora torium voor lage temperaturen en een laboratorium voor electronica op te zetten. Tevens hebben drie Noordviet- nameze vertegenwoordigers tijdens 'n bezoek aan Amsterdam nog een reeks wensen op tafel gelegd. De Amster damse universiteit had aangeboden om onder meer literatuur, appara tuur, gegevens van onderzoeken en dergelijke beschikbaar te stellen, geld in te zamelen voor ander materiaal en samen met de universiteit van Hanoi bepaalde onderzoeken op te zetten, die voor de bevolking van Indo-China van belang kunnen zijn. Al voordat het aanbod aan de univer siteit van Hanoi werd gedaan is men aan de Amsterdamse universiteit aan de slag gegaan voor de Noordvietna- mezen. In verscheidene instituten zijn werkgroepen bezig met het zoeken naar materiaal, dat voor Hanoi van belang kan zijn. Onder het personeel van de universiteit is geld ingeza meld. Er is totnutoe bijna 19.000 gul den bijeen gebracht. In het najaar zal met geldinzameling onder de studen ten worden begonnen. HAARLEM Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zullen voorlopig niets doen om de fluoridering van het drinkwater te stoppen. Zij willen wachten op een uitspraak hierover van het gerechtshof in Amsterdam. Bovendien heeft minister Vorrink van volksgezondheid en milieuhygiëne een wettelijke voorziening aangekondigd, aldus G.S. Hierdoor wordt het door de hoge raad met betrekking tot de fluoridering ge constateerde gebrek in de wetgeving opgeheven, zeggen G.S. in antwoord op vragen van het statenlid H. de Nie (PSP). Deze had G.S. gevraagd of het gemeentebestuur van Amsterdam en eventueel andere gemeenten, die door gaan met fluoridering, een rechtsonze kerheid scheppen. (ADVERTENTIE) HOORN De stroomstoring die er gistermorgen oor/aak van was, dat 'het Noordhollands dagblad' in Hoorn niet kon verschijnen, is inmiddels verholpen. Uit een communiqué van het 'provinciaal elektriciteitsbedrijf Noord-Holland' is gebleken, dat er zich tussen 9.15 en 9.52 uur een sto ring heeft voorgedaan door graafwerk zaamheden van een aannemersbedrijf, waarbij een krachtstroomkabel werd stuk gemaakt. F.r deden zich geen per soonlijke ongelukken voor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5