Een koster staat op drie vrije zondagen GEZELLIG CORSOWAGENS Agenda voor Leiden Kosten reconstructie Sitterlaan drie ton Overlegorgaan gaat zich bezighouden met verkiezingen Nieuwe Leidse Courant The Continental Singers in de Harteburgkerk Jeugdige insluipers aangehouden Morgenavond of zaterdagmorgen zien in de Flora Hallen te Rijnsburg Familieberichten Corso-route tlg' TROUW/KWARTET DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1973 STAD EN REGIO L3 LEIDEN Naar aanleiding van re cente ledenvergaderingen van D'66, PPR en PvdA in Leiden is een over legorgaan in het leven geroepen met het oog op de aanstaande gemeente raadsverkiezingen. Het overlegorgaan bestaat uit vertegenwoordigers van deze drie partijen en heeft dinsdag voor het eerst vergaderd. De taak van dit overlegorgaan is het voorbereiden van het door de leden vergaderingen nader vast te stellen beleid voor de komende raadsperiode. In de eerste vergadering werden de volgende unanieme conclusies bereikt; 'De thans bestaande samenwerking in een PAK dient te woreden voortgezet; omtrent de detaillering van de aard van de toekomstige samenwerking zal binnen het overlegorgaan nader wor den gesproken. Er bestaat het gezamelijk streven om voor de verkiezengen te komen tot een overeenkomst en een programma betreffende de samenstelling van het college van B. en W. in de raadsperio de 1974-78. Of, en zo ja, welke andere partijen zullen worden betrokken in het overleg over het programcollege, zal nader worden besproken. In de komende vergaderingen zal het overlegorgaan allereerst de bovenge noemde punten nader belichten en met spoed een gezamenlijke program matische basis samenstellen uit de in breng van elk van de drie partijen. Er bestaat grote vastbeslotenheid on der de drie partijen om met inzet van alle krachten tot een progressief dage lijks bestuur van Leiden in 1974 te komen en een verantwoorde zware in breng in de raad te leveren. Voorop staat het verlangen om aan de Leidse bevolding een program te presenteren waarin de meerderheid van de bevol king zichzelf in zijn wens naar voor uitstrevend bestuur kan herkennen; aldus een door het PAK opgesteld persommunique. LEIDEN Een 27-jarige Leidenaar heeft een sleutelbeenfractuur opgelo pen bij een aanrijding op de Oegst- geesterweg. Hij fietste richting Wil lem de Zwijgerlaan en werd geen voorrang verleend door een auto, die linksaf richting station wilde slaan. V Het eigen ochtendblad voor èlk protestants Christelijk gezin in Leiden en omgeving Z0R6 VOOR EEN STERKE CHRISTELIJKE PERS LEIDEN In zes groepen trekken ze vanuit Los Angeles in hun lange va kantie het evangelie zingend de we reld door. Maar deze Continental Sin gers zijn afkomstig uit all edelen van de U.S.A. en ook uit allerlei kerken en godsdienstige gemeenschappen. Cam Floria was de oprichter (in 1936) en is nog altijd de enthousiaste leider, die inzag dat voor zijn doel: de popu laire muziek dienstbaar te maken aan de evangelische communicatie met, vooral, de jeugd, het beste nog niet goed genoeg is. De veertig studenten, zangers en instrumentalisten, werden daarom via honderden audities geselec teerd enmaken een welhaast professio nele indruk. Begeleid door blazers, drummer en een pianist zingen zij go spels, spirituals, arrangementen van geestelijke liederen. In wezen is dit alles niet nieuw. Deze evangelie-verkondiging door sterk ge syncopeerde of zeer gevoelige en al tijd plastische, op allerlei manier aan sprekende, dwingende of meeslepende muziek, is typisch en met de negermu- ziek verwant. Door gebruik te maken van de popmuziek en andere bij de jeugd gangbare en geliefde muzikale uitingen, kreeg deze zang echter een hedendaags uiterlijk. Ik laat met op zet het adjectief 'modern' weg, om dat alleen de vorm nieuw of schijn baar nieuw is. Het karakter is echt ro mantisch, ook de klankkleur ondanks eigentijdse nuances. Deze jongelui, nauwelijks de tiener, schoenen ontwassen, zingen echter zo goed en met alle bewegingen, ge baren en, nu en dan, ook drukdoenerij toch zo beheerst, homogeen en zui ver, dat het een lieve lust is naar hun moderne evangelieverkondiging in mu ziek te luisteren. Het gaat ook zeer afwisselend toe. Solisten, groepen, allerlei klankcombinaties maken het beeld bont als een tableau-vivant in klanken. Het tweede deel van het concert was gewijd aan de musical 'The Apostle'. ofwel de geschiedenis in kleurige klanken van de apostel Paulus. waar voor Cam Floria de muziek schreef. Verscheidene stukken troffen door sterke zetting en edele gevoeligheid, die nergens tot goedkoop sentiment verviel. De evangelie-tekst werd dooi de dirigent gezegd. -Solisten en groe pen werden telkens in de schijnwer per gezet, zodat men wist wie er bezig waren. De akoestiek van de kerk is niet ideaal en de luidsprekers bevorder den de kwaliteit van de klank niet. Maar de talrijke toehoorders waren toch sterk onder de indruk van deze heel bijzondere muzikale evangelie verkondiging. Johan van Wolfswinkel LEIDEN De politie heeft het afge lopen weekend twee Leidse jongens van 12 en 13 jaar aangehouden, die diverse insluipingen hebben gedaan. In vijf studentenflats aan de Chur- chilllaan ontvreemden zij bedragen, variërend van 15 tot 150 gulden, uit een woning aan het Boshof stalen zij zeshonderd gulden, uit een woning aan het Duinhof 15 gulden, in de Hof- laan stalen zij twee spaarpotten en verder uit vijf niet afgesloten auto's portefeuilles met een inhoud die va rieerde van 20 tot 250 gulden. Speelterrein aan Pieterskerkgracht begint eindelijk gestalte te krijgen LEIDEN Het ziet er naar uit dat de kinderen uit de Pieter- wijk de strijd uiteindelijk hebben gewonnen. Nadat ze maanden lang genoegen moesten nemen met een door hen felbevoch- ten provisorisch ingericht speelterrein, is deze dagen begon nen met de asfaltering van het voormalige privé parkeerterrein van het Hoogheemraadschap Rijnland aan de Pieterskerkgracht. En de wals was nog niet weg, of de eerste rolschaatsertjes dien den zich al aan. Binnenkort zal nog een tweede laag aangebracht worden, waarna aan de andere zijde van het muurtje de zaak eveneens zal worden afgemaakt. Daar komt een houten bouw werk met in het midden een zanddomeintje voor de allerklein sten. ADVERTENTIE VOLDOENDE PARKEERGELEGENHEID Bussen worden omgeleid Van een onzer verslaggevers LEIDEN Na talloze hearings, discussies, voorstellen en tegenvoor stellen, kortom inspraak, is de gemeente begonnen met de reconstruc tie van De Sitterlaan. Kosten 30.000 gulden. Het nieuwe wegdek zal wat betreft het profiel aansluiten op dat van de Burggravenlaan. Het troittor aan weerszijden behoudt dezelfde breedte. Er komt een parkeerstrook met klin kerverharding van 1.75 m breed en een geasfalteerde rijbaan van 5.25 me ter. Voor de middenberm, die 4 meter breed wordt- zoekt men nog naar een geschikte boombeplanting. Alle be staande 'doorsteken' in de weg blijven gehandhaafd. Het gehele werk zal over ong. drie maanden voltooid zijn. Overleden Johannes J Mekcl, 77. te Leiden. Begrafenis vrijdag 11.30 uur op de Ned. llerv. Begraafplaats aan het Groene of Wllll- brordkerkje te Ocgstgcest. Johanna A van Konijnenburg. 93. te N'ourd- wijk. Begrafenis vrijdag 12.15 uur op de al gemene begraafplaats. Catharlna van Steenbergen- van den Berg, 52. te Lelden, nc begrafenis liccft in stilte plaatsgehad. Rcinier Regeer. 77, te Lelden. Rouwdienst zaterdag 11.30 uur aula algemene begraaf plaats Rhijnhof, waarna begrafenis. Willem Hoogervorst. 94. te Zoeterwoude. Vrijdag 10.30 uur rouwdienst in de Parocbl- kerk te Zoeterwoude. H.R., waarna begrafe nis. Men rekent respectievelijk 6 weken voor de noord- en 6 weken voor de zuidzijde van de weg. De asfaltering van de weg geschiedt in drie etappes en wel achtereenvolgens de gedeelten tussen de Lorentzkade en de Van 't Hoffstraat, tussen de Van 't Hofstraat en de Van der Waalsstraat en tenslot te tussen de Van der Waalsstraat en de Lammerschansweg. Afsluiting Op maandag 6 augustus wordt het rechter deel van de weg (gezien vanaf de Burggravenlaan) voor het verkeer uit de richting Burggravenlaan afge sloten. Verkeer uit de richting Lam merschansweg blijft tijdens het gehele werk mogelijk over één rijbaan. De doorsteken worden zo lang moge lijk bereikbaar gehouden. De bussen van de N.Z.H. komend vanaf de Burg gravenlaan worden omgeleid via de Lorentzkade (waar twee haltes ko men) en de Zeemanlaan waar ook een halte komt. De halte van lijn 49 op de Lammerschansweg blijft gehand haafd. Tijdens de uitvoering van het werk zullen de autobezitters tijdelijk moeten uitzien naar een andere plaats om te parkeren. DONDERDAG 2 AUGUSTUS De Lakenhal 8 uur Ver van belangstellenden In De Lakenhal, voordracht Hendrik Valk. Stadhuis 6 tot 8 uur spreekuur soc. raads vrouw. VRIJDAG 3 AUGUSTUS RIJNSBURG. Flora-hallen 5.30 tot 11 uur nam. opening en bezichtiging Bloemencorso. Marekerk Leiden 8 uur orgelconcert Edith Ho. ZATERDAG 4 AUGUSTUS RIJNSBURG. Flora-hallen 10 tot 11.30 uur v.m. bezichtiging bloemencorso 1 uur bloe mencorso Rljnsburg-Leiden-Leiderdorp. 8.30 uur n.m. Taptoe in de Kerkstraat te Rijnsburg. DAGELIJKS van IC.00-16.00 uur vakantieaktl- vitelten voor kinderen tot 13 Jaar op het Jeugddorp Zuid-West aan de Voorschoterweg (naast zwembad De Vliet): kleien, verven, typen, poffertjes bakken, hutten bouwen enz., iedere vrijdagmiddag speciale kinder voorstelling. DIENST APOTHEKEN: De avond-, nacht-, en Zondagdlenst der apotheken in de regio Lei den. wordt waargenomen van: Vrijdag 27 Ju li - 3 augustus door Apotheek Reijst Lelden en de Apotheek Voorschoten. Tevens op za terdag tot 6 uur n.m. Oegstgeester apotheek. Wilhelm tnapark S. Oegstgeest. FILMS TOT 9 AUGUSTUS Camera: "Als Adelaars vielen zij aan' 14 j. iedere avond om 20 uur. Kindermatinee 'Tarzan's avonturen" a l. dag. 14.30 en op zo 14 en 16.15 uur. Nachtvoorstelling vr-za 23.30 'Woodstock' 18 j. Lldo: Goldfinger 18 j. Dag. 14.30. 19 en 21.15 uur Zo extra om 16.45 uur. Studio: Samen uit samen thuis' a.l, Tijden zie Lido. Voor de kinderen iedere morgen (behalve zondag) om 10.30 Circus op stelten. Luxor: Ivanhoe 14 J. Tijden zie Lido. Kinder matinee 't Varkentje. 13.30 en 15.30 uur. Trianon: De non van Monza 18 j. dag. 19 en 21 15 uur. Kindermat. dag. 14.30 uur a.l. 'Pippi Langkous'. Rex: Vrolijke ontucht in Tirol 18 j. Dag. 14.30 19 en 21.15 uur en zo extra om 16.30 uur. Nachtv. vr-za 23.30 18 J. Sex and live. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum v. Oudheden: Casper Jacob Christiaan Reuvens. archeoloog. Tentoonstel ling bij de uitgave van zijn reis door Dren the in 1833. Rijksmuseum v. Volkenkunde: In het Pren- tenzaaltje 'Japanse Prentkunst uit eigen be zit van 1670-1750'. Tentoonstelling 'Thailand, land zonder honger' met woensdag (15.30) en zondag (15) filmvoorstellingen. sted. museum De Lakenhal: Hendrik Valk met schilderijen. Galerie Van der Vllsl: Botermarkt Zomerten- toonstelling. wandkleden, schilderijen, kera miek en tekeningen. Rijksmus. voor de geschiedenis der weten schappen v. d. Natuur: Tentoonstelling litho- mie (steensnijden. blaassteenbehandeling, tentoonstelling op medisch gebied tegelijk folkloristisch). ARCHITEKTEN-Informaileccntrum Rijnland Donderdagavond 19 30-21.30 uur zitting in Lelds Volkshuis Apothekcrsdijk 33, tel. af spraak noodzakelijk, lel. 01710-26385 op alle werkdagen tussen 2 en 5 uur. Juridisch Adviesbureau: Rechtswinkel. Apo- thekersdijk 33. Geopend dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 13 uur. Donderdagavond van 19 tot 21 uur Dependance in De Zeven sprong. Bernhardkade 35. Geopend vrijdaga vond van 19 tot 21 uur. Stichting Werkgemeenschap Kindercentra Leiden: Kantoor Haarlemmerstraat 73-b. Lei den. tel. 30360. Openingstijden dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag 's ochtends van 9.30 tot 12 uur: woensdagmiddag van 14 tot 16 uur en donderdagavond van 19 tot 21 uur. SHhting Gezinsverzorging Leiden: Gezinsver zorging. hulp aan bejaarden en chronisch zieken. Spreekuur ma t.m. vrijdag 9 tot 10 uur. Lange Mare 45. tel. 49441. Dienstencentrum: Noordelndsplein 2b. (el 40483. algemene informatie dagelijks van 9-10 uur. Actie Moeders voor Moeders: Opgave zr. E. Janssen-Niemeyer. Hofdijck 32 Oegstgeest. tel. 81710-53852. Release, hulpverleningsdienst. Nieuwe Rijn. tel. 24555. ma t.m. vrij 28-22 uur en di t.m. za 14-17 uur (behalve vrijdags). SOS telefonische hulpdienst! Tel. 01710-25282, elke werkdag van 20.00 uur tot OS.00 uur en gedurende hel gehele weekeinde. Gemeenschap Zuid-West: Hulpverlenings- en informatiedienst, tel. 64115, 33921 en 61944. BEZOEKUREN ST .ELISABETH ZIEKENHUIS Klasse-afdelingen: Volwassenen dagelijks van 11.13-12 uur. 14-14.45 en van 18.45-19.45 uur. Kraamafdeling: dagelijks van 11.15-12 (alleen1 v. echtgenoten) 15-16. en van 18.45-19.45 uur. Kinderafdeling: dagelijks van 15-18.30 uur. 3e klasse: Volwassenen dagelijks van 14-14.45 en van 18.45-19.45 uur. Kraamafdeling: dagelijks van 15-16 uur en van 18.45-19.45 uur. Kinderafdeling: dagelijks van 15-18.30 uur. Endegeest: dinsdag en vrijdag 13-14 uur. 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur. lb klasse de gehele dag. Annakliniek: dag. 13.30-14.30 uur en 18-19 uur. Bezoekuren Dlaconessenhuls le klas: dagelijks van 11-12 uur, van 13.15-14 uur en van 18,45-19.30 uur. 2c klas: dagelijks van 13.15-14 uur en van 18.45-19.30 uur. 3e klas: dagelijks van 13.15-14 uur en van 18.45-19.30 uur. Kinderafdeling dagelijks van 14-19 uur. Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: elke dag 15-16 uur en van 18 30-20 uur: voor de kinderafdelin gen elke dag 15-16 uur en van 18.30-19 uur. Bezoekuren Acad. Ziekenhuis Lelden Voor de prematurenafdeling gelden de vol gende bezoekuren (alleen voor ouders): maandag t.m. vrijdag 18.30-18,45 uur en za terdag aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten doorlopend bezoek wordt toegestaan, kan de hoofdverpleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Rijnoord: le en 2e klasse 10.30-11, 14-14.45 e 18-19 uur, 3c klasse 14-14.45 en 18-19 uur. Kraamafdeling 16-17 uur alleen voor echtge noten 19-20 uur. Kinderafdeling 15-15.30 uur. LEIDEN De route van liet corso Rijnsburg- Oegstgeest. Leiden-Leidcrdorp zaterdag 4 augustus is ais volgt. Vertrek om 1 uur uit Rijnsburg: Rijnsburgerweg. Oegstgeesterweg. Brouwerstraat. Noordeinde. Pctr. v. Saxen straat. Evertsenstraat, Trompstraat. De Ruy- terstraat. Kanaalstraat. Katwijkerweg. Lan- gevaart. Sandtlaan. Herenweg. Kerkstraat. Vliet N.Z., Koestraatbrug. Gr. Florlslaan, Rijnsburgerweg. De route door Leiden is: Rijnsburgerweg. Stationsplein. Stationsweg. Steenstraat. Biauwpoortsbrug, Haarlemmerstraat, Peli kaanstraat. Hooigracht. Hogewoerd, Brees- traat, Rembrandtstraat. (pauze op het ter rein van de Doelenkazerne). Witte Singel. Zoeterwoudsesingcl, Fruinlaan. Burggraven laan. Hoge Rijndijk, waarna de stoet vla do Lelderdorpse brug verder gaat op gemeente grond van Leiderdorp. Het ongeveer 2 km lange corso trekt deze gemeente binnen over de Leiderdorpse brug rond kwart -vóór zes. De route is dan als volgt: Persant Snoepweg. Van der Valk Bou- manweg. Tollenaersingel. Van Diepeningen- laan, Laan van Ouderzorg. Van Poelgeest laan, Van der Marckstraat. Zyloordkade en Zijldljk. Voor het gebouw van de dienst van Gemeen tewerken aan de Van Diepeningenlaaf zat voorzitter C Leeuwenburg van de Stichting Rijnsburg's Bloemencorso het corso aanbie den aan het gemeentebestuur. Van den Broek wilde zelf het deurtje sluiten Van een onzer verslaggevers LEIDEN De kerkgangers die de laatste zondagen de doopsgezinde kerk (Pieterskerkstiraat) bevolk ten. zullen wat vreemd heben opgekeken toen na de kerkeraad niet twee maar drie mannen het heilig dom binnenschreden. Het is daar de gewoonte dat als de kerkeraad is gezeten, de laatste man (het kan tussen haakjes ook een vrouw zijn) de voorganger naar de kansel geleidt. Hij loopt voorop en de domi nee volgt hem gedwee. Maar nu waren er drie. Geheel tegen de gewoonte. De vreemde eend in de bijt had zich bovendien de plaats van koploper toegeëigend. Het gezegde dat de derde man de spraak 'anbrengt' kon hier moeilijk van toepassing zijn, want de gewoon te-ontrouw ging, tot geruststelling van een piekerende kerkganger, gelukkig niet zóver, dat het drietal al kwèbbe- lend zijn plaats respectievelijk op en onder de preekstoel opzocht. Er mag veel veranderen, maar plechtig blij ven we. Pas toen de onbekende he raut het kanseldeurtje achter de pre dikheer zorgvuldig had gesloten en het begeleidende kerkeraadslid naast zijn ambtgenoten had plaats genomen, drong het tot de verraste kerkgangers door dat die eerste man de hulpkoster moest zijn, die kennelijk niet op de hoogte was van de remonstrants- doopsgezinde traditie dat de koster zich bij het betreden van het kerkge bouw door de predikant en diens ge leide bescheiden en geruisloos terug trekt. 'Hij zal wel van hervormde afkomst of zoiets zijn', zullen ze hebben gecon cludeerd. En gezien het tijdelijke ka rakter legde ieder zich gerust bij de inbreuk neer. Kosters recht Drie zondagen was Jan Hendrik van den Broek, 64 jaar, wonende in het Jeruzalemhof, waarnemend koster van de doopsgezinde kerk. Dat binnenlei den van de predikant, als afwijking van het gebruikelijke, ziet hij niet als een 'onrechtmatige daad'. 'Al ben ik nog nooit als koster opge treden, ik zie dit als een recht van de koster. Per slot van rekening heeft de koster alles in gereedheid gebracht voor de kerkdienst en dan vind ik het helemaal niet gek dat hij de dominee haalt als het zover is' Overigens gaf Van den Broek wel toe, dat het een hervormd insluipsel is. Maar toen hij zijn drie diensten ach ter de rug had, bleek de kerkeraad ook voor dit onderdeel toch alle waar dering te hebben. 'U hebt het rustig en waardig gedaan', stond er in een dankbriefje. 'En of ik het bij gelegen heid nog eens wilde doen. Nou. dat is toch aardig'. Het kerkbezoek mag in de vakantie op de meeste plaatsen dan aanzienlijk minder worden, de kerk gaat nog steeds niet met vakantie. Haar deuren blijven uitnodigend open. 'Waar twee of drie in Mijn naam samen zijn, ben Ik in hun midden', is haar onveran derlijke leidraad. Hoe ervaart zo'n vreemdeling in het Jeruzalem van de kosters het nou als hij drie zondagen lang tot het dorpel- wachterschap wordt geroepen, en dan nog wel om de voorzitter van de afde ling Leiden van de Kostersvereniging te vervangen? Een autoriteit, om zo te zeggen. 'Je bent de hele morgen goed in de weer. De mensen weten niet half wat zo'n man allemaal moet doen om de zaak naar behoren te laten marche ren'. Dat zegt onze waarnemend kos ter met grote beslistheid. Driemaal Jona 'Ik was er om negen uur. Dan begin je met de kerkverlichting aan te doen. Dat is voorschrift, ook al schijnt de zon volop. Ook het lampje op de preekstoel moest ik aandoen, omdat ds. Meijering van de preekstoel gebruik maakt Ds. Van Bilderbeek houdt niet van de preekstoel. Hij staat liever temidden van de gemeen te en doet dat dan ook werkelijk ach ter de tafel die voor de preekstoel staat. Op zaterdagavond 'belde ik de predi kant op voor zijn liturgie want het is voorschrift dat de koster de Bijbel openlegt op het hoofdstuk dat de pre dikant leest en dat hij ook het lied boek openlegt op het eerste lied dat wordt gezongen. Zo heb ik driemaal de profeet Jona opgeslagen. Ik ging dan ook eerst naar de preek stoel. Je moet daar nog meer doen. De dominee heeft een glas water no dig. En je moet de microfoon goed in stellen. Dat doe je in samenwerking met de organist. Als de organist bij zijn orgel tegenover de preekstoel was zei ik door de microfoon het nummer van het eerste lied en dan moest hij zeggen of m'n stem goed doorkwam. Gelukkig waren de organisten deze drie zondagen vroeg. Het waren gas ten en die willen zich goed voorberei den. Ben je op de preekstoel klaar, dan ga je de tuindeur, aan de achterkant van dé kerk, en de deur onder het orgel ontgrendelen. Tijdens de dienst mo gen die niet op slot zijn. Er zal'eens wat gebeuren. En dan moeten de liederenboeken voor de kerkeraad worden neergelegd. Links en rechts van de preekstoel is de eerste bank voor de kerkeraad. Daar moeten op elke bank vijf bun dels liggen. Ook open op het eerste lied dat wordt gezongen. De laatste twee zondagen had ik het gemakke lijk, want toen zat de kerkeraad, net zoals de gemeente, op de eerste rij in het stoelenvak voor de preekstoel. Ik had toen maar zes bundels nodig. Het is voor de predikant niet zo prettig als de mensen zo verspreid in de kerk zitten. En daarom gingen ze, op ver zoek, bij elkaar zitten in het midden vak. Uit de kluis Toen ik daarmee klaar was. heb ik de liederenborden, aan weerszijden van Van den Broek heeft geen vakantie. de preekstoel, ingevuld. Daarop staat wat de gemeente tijdens de dienst moet zingen. Meestal zes liederen op elk bord. En dan de tafel voor de kansel. Daar voor moet ik naar de kluis. Want de dingen die daarop komen te liggen zijn waardevol. Onbevoegden hebben al eens geprobeerd in die kluis te ko men. In die kluis zitten het martela- renboek van de kerk, het tinnen avondmaalsservies en enkele tinnen kannen voor de bloemen. Dat alles moet naar de tafel worden gebracht. Dames zorgen voor de bloemen. Die gaan na de dienst naar bejaarden, ja rigen of zieken. D ekluis gaat onmid dellijk weer op slot. De koster moet ook nog de vier col- lectezakken ophangen. Die worden niet tijdens maar na de dienst ge bruikt. Ik moest ze bij het verlaten van de kerk aan de dienstdoende col lectanten geven. Bij de uitgang van de kerk wordt voor een of ander doel gecollecteerd en in de hal kan je iets geven voor de kerk. Als je in de kerk klaar bent, ga je naar de kerkeraadskamer. Daar mote je het dienstboek klaarleggen en de collectelijst Na de dienst wordt de opbrengst geteld en opgeschreven en dat wordt dan namens de kerkmees ters ondertekend. In de gang moest ik zeventig liederenboeken uit een kast halen en op een tafel leggen. In deza kerk hebben namelijk de meeste men sen geen liederenboek bij zich. Ze krijgen het van een commissie van ontvangst Ja. dat voorop lopen bij het binnen komen van de predikant vind ik ge woon netjes. De kerk is toch ook een beetje het huis van de koster. Hij is er verantwoordelijk voor dat alles gaat zoals het hoort. Alleen de eerste zondag is het me niet gelukt, de do minee naar de preekstoel te brengen. Hij was me te vlug af. De andere zon dagen ging het heel goed. De mensen keken wel een beetje, maar ik heb er toch geen commentaar op'gehoord. Als de gemeente aan het zingen is, sluit ik de deuren. De straatdeur gaat zelfs op slot Wie nog binnen wil moet maar bellen. Er zit toch niet voor niks een bel gaan. Dat doe ik lou ter voor de veiligheid. Dat ds in ieder geval beter dan dat ze de boel wegha len. De echte koster doet de deur niet op slot, maar zijn vrouw moet dan wel in de keuken blijven zitten om te zien of er geen onbevoegden binnen komen. Sinds kort kan ze daar via een of ander apparaat de dienst vol gen. Maar ik was alleen en de koster moet in de kerk zijn. Er kan iemand flauw vallen. Dat is gelukkig niet ge beurd. Bovendien moet de koster na de preek de mensen tellen. Ze willen (Jaar zeker een statistiek van bijhou den. De. eerste keer waren er tachtig en de tweede en de derde keer zeven- Koffiedrinken na de dienst was er niet bij. Er zijn veel mensen weg en ook wordt er wat aan de Vermeerzaal gerestaureerd. Als de kerk uit is moet de koster eigenlijk alles in de omge keerde richting doen. De lichten in de kerk. op de preekstoel en in het voorgebouw uit. de microfoon op de preekstoel uit, de boekjes weer in de kast, de verzen van de borden halen, de tafel in de kerk weer leegmaken, alles weer in de kluis leggen, de Bij bel en het liedboek op de preekstoel dichtslaan, het glas water weghalen en de collectezakken opbergen. Je moet er gewoon op letten dat alle lichten uit zijn en dat er niets is blij ven slingeren. Pas als je daar zeker van bent, mag je weg. De buitendeur gaat op het nachtslot en ook de poort- deur naast de kerk, waar de fietsen hebben gestaan, moet dicht Tegen twaalven was ik weer thuis. In het zwart Ik heb het met plezier gedaan. Zenuw achtig was ik niet hoor. Ofschoon op 1 juli zou ik een keer met de ech te koster optrekken, om er wat in te komen. Maar dat ging niet door om dat de mensen door de Tour de Fran ce toch niet bij de kerk konden ko men. Er zijn er wel een paar geweest maar die moesten horen dat er geen dienst was. De koster heeft me toen al de zaterdagavond ervóór de sleutels gebracht Of ik me een ware koster voelde? Och, ik had wel een zwart pak aange trokken. Want ik houd ervan dat de mensen kunnen zien wie de koster is. Dat hoort er nou eenmaal bij. Geluk kig had ik zo'n pak hangen. Nee. ik heb nooit gesolliciteerd naar een kos tersbaantje. Dit waarnemen zou ik nog wel eens willen doen. Het is niet zo moeilijk als het kosterschap zelf. want doordeweekse vergaderingen zijn er nou niet en voor het schoonmaken van de kerk hoefde ik ook niet te zor gen. Er is een kerkmeester bij me op be zoek geweest om me te bedanken. Hij bood ook nog wat aan. Dat is toch heel vriendelijk. Hij vroeg of ik het nog eens zou willen doen'. Ja. een koster werkt op zondag. En hij moet net zo door een CAO be schermd worden als de ambtenaar en de bouwvakker. Die CAO onder scheidt zich alleen van de andere, dat hij recht heeft op drie vrije zondagen achtereen. En die verworvenheid geeft hij met al zijn liefde voor 'zijn' kerk niet prijs. De eeuwige presentie van de onmondige knecht is legende geworden. Hij is nu gewoon werkne mer. Hij wil ook weieens een andere kerk van binnen zien. Of in die we ken misschien helemaal niets... Een kniesoor die er kwaad van zegt. Maar er staat een schare van waarne mers klaar. En daarvan was Jan Hen drik van den Broek er één.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3