Witte Huis speurde op onfrisse wijze in Kennedy's verleden Op de Antillen wordt gestaakt UW Walter Ulbricht (80) overleden Tanks radioactief afval in VS lekten Advies over minimum loon gevraagd In deze krant Het Kwartet Vakantiehulp via transportband in roterende oven Bewolkt Amin krijgt geen vliegtuig en blijft thuis Harder militair optreden verwacht in Mozambique Washington Post meldt: Claus en Beatrix naar het kaatsen Dieven stelen deel lichtnet krant op de bres voor een sterke christelijke pers .12 Nieuwe Leidse Courant DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1973 54ste jaargang no. 103 vooraanstaande prol. christelijke dagbladen - CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31.35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur iveeï DEN HAAG Minister Boersma en staatssecretaris Mertens van sociale zaken hebben de Sociaal-Economische Raad advies gevraagd over minimum loon, minimum vakantiebijslag en va kantiebijslag AOW-AWW. Zij willen weten of het wenselijk is het mini mumloon structureel te verhogen, dit met het oog op de nivelleringstenden- zen in de cao's voor het contractjaar 1973. Zij wijzen daarbij op loonsver hogingen die geheel of gedeeltelijk in centen tot stand zijn gekomen en op de prijscompensatieregelingen die naar loonhoogte verschillen. Zij willen de mening van de SER over een verhoging van de minimum vakantiebijslag van 6 tot 7 procent weten, omdat deze bijslag in de cao's voor 1973 tenminste 7 procent be draagt. In dit verband stellen de bewindslie den de vraag of het wenselijk is de vakantiebijslag AOW-AWW te verho gen van 6 tot 7 procent. Met dien ver stande, dat een verhoging van deze uitkering niet tot gevolg zal mogen hebben, dat per 1 januari 1974 het netto AOW-pensioen voor gehuwden (inclusief een verhoogde vakantie-uit kering) zou uitgaan boven het netto minimumloon, vermeerderd met de netto minimumvakantie-uitkering. MAASTRICHT In Maastricht is de 15-jarige Cornelis Tettcro uit het Bel gische Lanaken op gruwelijke wijze om het leven gekomen. De jongen die bij dc ENSI (Maastrichtse Cementin- dustrie) vakantiewerk deed, moet via een transportband zijn terecht geko men in dc mergelmccloven die in di recte verbinding staat tot de roteren de trommel van de cementoven. Aan vankelijk werd de jongen als ver mist opgegeven. Tijdens een zoek actie in het bedrijf werd de silo van de oven geopend en ontdekte men de stoffelijke resten van het slachtoffer. (ADVERTENTIES) PERSOONLIJKE LENINGEN van ƒ1000,— lot 10.000.— max. looptijd 5 jaar Ook eerste en tweede hypotheken ASS.KANTOOR J. LEEFLANG Cronestein 45 - Gouda Telefoon: 01820-15947 Zogezegd Ik heb er geen ogenblik in ge loofd dat Johan Cruijff werkelijk naar Barcelona zou komen. Barcelona-trainer Rinus Michels op Schiphol en it rgste 85. Hli Veranderlijke bewolking met plaatselijk een regen- of on weersbui. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen. Maximum-temperaturen van 20 tot 26 graden Celsius. Morgen en overmorgen: minder warm en aanvankelijk nog hier en daar een bui. Morgen zon op: 5.04 onder: 20.27 maan op: 11.18 onder: 21.46 Agenten voorkomen inbraak We zochten alleen maar naar geheime gegevens over bevriende staatshoofden Het eerste nieuws over de slechte ge zondheidstoestand van Ulbricht werd in mei 1971 wereldkundig gemaakt, toen hij als eerste partij-secretaris werd opgevolgd door Erich Honecker. Ulbricht bleef wel de veel minder be langrijke functie van voorzitter van de staatsraad bekleden. Ook bleef hij lid van het centrale partij-comité en van het politburo. Op 19 juli werd ge meld, dat hij door een beroerte was getroffen en later, dat er nog compli caties bij waren gekomen. Het bericht van de dood van de oude partijleider werd in Oost-Berlijn be kendgemaakt door het officiële pers- LONDEN (Reuter, UP1). Engeland heeft president Amin van Oeganda la ten weten geen vliegtuig ter beschik king te kunnen stellen om hen naai de Gemenebestconferentie in Ottawa te vervoeren. Amin heeft daarrp laten weten, dat hij de conference niet zal bijwonen. Amin had dinsdag koningin Elizabeth een telegram gestuurd, waarin hij vroeg om een vliegtuig en een lijf wacht bestaande uit leden van liet door hem bewonderde Scots Quard Regiment. Engelands waarnemend hoge commis saris in Kampala, de hoofdstad van Oeganda, moest president Amin ech ter teleurstellen. Hij deelde hem di plomatiek mee. dat er helaas geen vliegtuig beschikbaar was. Eerder had een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken al op gemerkt. dat buitenlandse staatslieden gewoonlijk zelf voor vervoer zorgen en dat 'met deze regel bij het ant woord aan Amin rekening zou worden gehouden. Zie verder pag. 8. LISSABON (ANP) Het opperbe vel over het Portugese koloniale leger in Mozambique is gisteren overgegaan van generaal Kaulza de Arriage op ge neraal Tomaz Basto Machado. Generaal De Arriage is drie jaar op perbevelhebber in Mozambique ge weest. Volgens waarnemers in Lissa bon is hij nu vervangen omdat de Portugese regering niet tevreden is over de gang van zaken in de kolonie. Ondanks verscheidene grote operaties is het Portugese leger er niet in ge slaagd de bevrijdingsbeweging uit te schakelen. Het aantal acties van ver zetstrijders is zelfs nt g steeds groeien de. In Portugal wordt rekening ge houden met een nog scherper optre den van het Portugese leger tegen de bevrijdingsbeweging. bureau ADN. Er werd niets gezegd over de eigenlijke doodsoorzaak. De tekst van de mededeling luidde: 'Het centrale comité van de Duitse Socia listische Eenheidspartij, het presidi um van de Volkskamer en het presidi um van de Nationale Raad van het Nationale Front maken tot hun diepe droefheid bekend, dat onze kameraad Walter Ulbricht heden, op 1 augustus 1973 om 12 uur 55 is overleden'. De Oostduitse radio ging onmiddellijk over tot het spelen van treurmuziek. SYMBOOL Ulbricht een kwarteeuw het symbool van het harde Oostduitse communis me laat zijn vrouw Lotte achter, ook een oude bolsjewiek, en zijn aangeno men dochter Beate. De dood trof hem op een moment waarop Oost-Berlijn het toneel was van internationale communistische vreugde, de straten met vlaggen waren versierd en bezet met duizenden jongelui, die het tien de internationale jeugdfestival bijwo- Hoewel beide data reeds lang achter ons liggen achten de betrokken bon den de zaak toch kennelijk van vol doende belang om er alsnog voor te gaan staken. De bonden eisen m de allereerste plaats herroeping van het regeringsbesluit. Uit berichten uit Willemstad valt af te leiden dat het de bonden er hierbij om te doen is prijsverhogingen, die tussen 13 en 18 juli tot stand zijn gekomen ongedaan te maken. Bovendien wordt het niet onmogelijk geacht dat de bonden hiermee een po ging doen een duidelijk politiek doel te verwezenlijken, namelijk het boy cotten van de Statenverkiezingen, die morgen worden gehouden. De leden, zowel als de voorzitters van de stem bureaus, zijn doorgaans ambtenaren. Vier jaar geleden braken kort voor de Statenverkiezingen ernstige onlusten uit, waarbij een deel van Willemstad afbiandde. Nederland zette toen mari niers in. Gestaakt wordt door de ABVO (Alge mene Bond van Overheidspersoneel), de Bond van werknemers in dienst van het eilanJengebied Curacao en de bond van het haven- en loodswezen, üok de vakbond van het personeel van de OGEM, die de energievoorzie ning verzorgt, is in staking. Verder RITA 'U zei toch, dat ik bescheiden moest zi jn op dat verjaarsfeest- je. Ik eet daarom iets vooral.' WASHINGTON (Reuter) De Washington Post heeft gisteren geschreven, dat spionnen van liet Witte Huis betrokken zijn geweest bij een plan eerst vrouwen le verleiden en ze daarna te chanteren om informatie over senator Edward Kennedy te krijgen. Het plan was, aldus de Washington Post, een knappe man te huren voor het verleden van vriendinnen van wijlen Mary Jo Kopechne, de secreta resse, die verdronk, toen zij in het ge zelschap van senator Kennedy in 1969 van een feestje op Chappaquiddick in Massachusetts naar huis ging. In het verhaal op de voorpagina van de Washington Post stond niet of het plan ooit in de praktijk werd uitge voerd. Wel stond erin, dat Anthony Ulasewicz, een spion van het Witte Huis, in 1971 een duur appartement in New York huurde met geld van presidents Nixons persoonlijke raads man Herbert Kalmbach. Het apparte ment had moeten worden gebruikt om vriendinnen van Mary Jo Kopech ne te verleiden. Verleidingen Prinses Beatrix en prins Claus waren gisteren in Franekcr aanwezig bij de grote kaatswedstrijden, die hier ieder jaar worden gehouden. Zij kwamen naar dit Friese stadje met De Groene Draeck. Op de fo to de aankomst van het schip. BERLIJN (AP, Reuter) Walter Ulbricht, de oprichter van de DDR is gisteren overleden, zo is gisteren officieel in Oost-Berliin bekendgemaakt. De bouwer van de beruchte Berlijnse muur is tach tig jaar geworden. Hij was al geruime tijd ziek en werd onlangs door een beroerte getroffen. Van deze verleidingen door een knap pe man hadden in het geheim foto's moeten worden gemaakt, waarmee men de vrouwen naderhand kon dwingen bijzonderheden over miss Kopechne te vertellen en het feestje, dat vlak voor het incident van Chap paquiddick plaatshad. De Washington Post schreef, dat Ula sewicz had ontkend op enigerlei wijze bij het plan betrokken tc zijn ge weest. De veroordeelde Watergatebe- klaagde Howard Hunt heeft het be staan van het plan meegedeeld aan advocaten, aldys het blad. Tijdens de Watergate-verhoren door de Amerikaanse Senaat is Ulasewicz naar voren gekomen als dc spion van het Witte Huis, die een onderzoek in stelde naar het incident in Chappa quiddick, op zoek naar bezwarende in formatie over senator Kennedy, die op dat tijdstip werd beschouwd als een kandidaat voor de Democratische presidentsnominatie van 1972. Haldeman Gisteren zette de Senaatscommissie van Sam Ervin het verhoor van Bob Haldeman, voormalig stafchef van Nixon, voort. Deze werd ondervraagd over beweringen, dat de regering druk kon uitoefenen door belastingza ken van bepaalde mensen te onderzoe ken. Haldeman zei, dat hij de indruk had, dat de belastingdienst aanhan gers van Nixon nauwlettender in de gaten houdt, dan diens tegenstanders. Op vragen naar ds lijst van 'Vijanden van het Witte Huis' zei Haldeman. dat de 200 personen, die op deze lijst voorkomen, van presidentiële uitnodi gen waren uitgesloten. Van ieder, die als gast of voor optreden in het Witte Iluis zou komen, werd automatisch het verleden nagegaan om vast te stel len of hij een bedreiging voor dc vei ligheid' of anderszins lastig' zou zijn. Voorts werden twee memoranda naar voren gebracht door commissie-lid se nator Weicker. De ene was door Hal deman aan Dean gericht en wilde een verband leggen tussen de Democrati sche Partij en de demonstraties in het verkiezingsjaar, die, volgens Hal deman, met communistische gelden zouden zijn gefinancierd. Op het tweede had Haldeman de woorden 'goed' en 'prachtig' geschre ven. Het bevatte de melding, dat in Charlotte (Noord-Carolina) demon straties werden verwacht tijdens een bijeenkomst van Nixon. en diens vriend Billy Graham. De geheime dienst had gewaarschuwd, dat de de monstranten hevig te keer zouden gaan en buitengewoon obscene pren ten mee zouden nemen. De woorden obsceen en hevig waren onderstreept. Bij obsceen had 'Haldeman 'goed' ge zet en bij de opmerking dat de de monstratie tegen beiden, Graham en Nixon, zou zijn gericht, had hij •prachtig' geschreven. Weicker vroeg welke mentaliteit van het Witte Huis daar achter stak. Hal deman verklaarde, dat hij met zijn commentaar bedoelde, dat pers en pu bliek dan konden zien welke tactiek de demonstranten gebruikten. Kleinzielig Van een verslaggever BREDA Twee gezinnen en drie boerderijen zijn in de nacht van dinsdag op woensdag zonder licht komen te zitten, doordat dieven een deel van het bovengrondse lichtnet hadden gestolen, waarop de gezinnen en boerderijen waren aangesloten. De werkzaamheden in en rond de boerderijen, zoals het elek trisch melken, k >nden hierdoor niet worden gedaan. De provin ciale Flectriciteitsmaatsehappi j Noord-Brabant heeft de leiding inmiddels hersteld. De dieven namen 1.400 kilo draad ter waarde van 2.500 gul den mee. Vier jaar geleden is op dezelfde plaats een soortge lijke diefstal gepleegd. nen. De leiders van de buitenlandse festival-delegaties kwamen onmiddel lijk bijeen om zich te beraden over de vraag wat nu verder met het jeugdge- beuren te doen staat. Het heengaan van Ulbricht zal niet leiden tot wijzigingen in de Oostduit se politiek, omdat de politieke macht hem in feite allang uit handen was genomen. Zie verder pag. 9. Onrust vlak voor verkiezingen WILLEMSTAD Op de Antillen is onder een deel van het over heidspersoneel een staking uitgebroken. Er wordt gestaakt omdat men het niet eens is met het besluit van de regering om op 18 juli een prijsstop in te laten gaan, inplaats van op 13 juli. LONDEN Voor de vijftiende respectievelijk zestiende keer lieert de Ameri kaanse Commissie voor atoomenergie (AEC) ontdekt dat een tank waarin zij vloeibaar radioactief afval bewaart, lek was. De AEC heeft op het ogenblik 151 van zulke opslagplaatsen onder haar beheer. Dit meldt het Britse weekblad New Scientist. In een tijd waarin het ontbreken van goede oplossingen voor de opslag van radioactief afval een van de belangrijkste argumenten tegen de bouw van nieu we kerncentrales wordt, moet dit zeer onwelkom nieuws voor de AEC zijn. Lek nummer 15 werd bovendien pas ontdekt nadat het al minstens een week en misschien wel een maand bestond. Ondanks dc aanwezigheid van controle-ap- paratuur was dc tank voor bijna eenderde ongemerkt leeggelopen. Bijna 500.000 liter radioactieve vloeistof bleek de grond in te zijn verdwenen. De lekke tank was dertig jaar oud, en van een type dat nu verouderd wordt geacht, met een enkelvoudige wand van niet-roestvrij staal. De AEC' is al enige tijd bezig, de inhoud van deze verouderde tanks ter plaatse in te dampen en in droge vorm te brengen, waardoor lekken niet meer tot dit soort onaanvaard bare gevolgen zouden leiden. Bij het tot nu toe aangehouden tempo zou dit programma over drie jaar gereed zijn. President Nixon heeft dinsdagavond, zeer waarschijnlijk zinspelend op het Watergate-schandaal, gezegd dat hij zich niet op een zijspoor zal laten rangeren door 'kleinzielige, vuige zaakjes die ons schijnen te obsederen op een ogenblik waarop de wereld aan ons voorbijtrekt'. In een tafelrede aan het diner, dat de president in het Witte Huis aanbood aan premier Kakuei Tanaka van Japan, zei Nixon: 'Anderen mogen hun tijd zoek brengen met de trieste, kleine, onbenulige gemene pietluttigheden. Wij hebben onze tijd gewijd en zul len onze tijd wijden aan het bouwen van een betere wereld'. De president nam het woord Waterga te niet in dc mond, maar het zat hier en daar tijdens zijn rede klaarblijke lijk wel in zijn achterhoofd. Hij zei, dat het zo gemakkelijk was af en toe te duiken in de kleine partijpolitiek, "waartoe ieder van ons wel eens wordt verleid'. 'Maar', zo vroeg de president, 'wat laten we achter, nadat onze korte tijd in deze grote wereld is afgerond en we vertrekken?'. Binnenland De Jong en Schilder5 Hoogspanningsleiding on der de grond7 Buitenland Kaper in VS heeft weinig kans 9 Kerk Kerken helpen bij opsporen dienstweigeraars 2 Sport Cruijff blijft 13 Economie Duisenberg hoopt op nieuw geldstelsel 17 \ieutrr boeken 2 R;idiu en l\ r, Strips. Ii-ulllclon 6 Puzzel, recept r. Dichtbij en erdier 7 Weer, oproep toeristen 7 Weekbladen 11 Pop op de plaat 11 Beurs 15 Men schrijft ons it> Familieberichten 12 staken er nog al wat ambtenaren bij openbare diensten. Als gevolg van de staking blijft de schipbrug tussen de stadsdelen Olra- banda en Punda gesloten. Op Curacao is een drankverbod ingesteld. Het be stuurscollege van Curagao heeft be kendgemaakt dat aan stakers in dienst van het eiland geen loon zal worden uitbetaald. l) O H noleer als ni ieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen 1 gratis Opgegeven door Naam: Adres: Placts: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen plefine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1