„Luister 'ns, juffrouwTen Dam, u hebt bij het typen van dit rapport een heel stuk overgeslagen. Dat kan echt niet'.' „Moet ik die hele toestand weerovertypen. En m'n vriend staat buiten te wachten" Hoeft niet.Neem de wordprocessor. I |{0l W KWARTtrr DO.NUIiliDAG 2 AUGUSTUS 1973 T12/K16 n» redactie behoudt zich het recht voor ons ler opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ pu- bllkatle wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus *3», Amsterdam. Prof. Fiolet Op 13 juli jl. citeerde dit blad enkele uitlatingen van prof. dr. H. A. M. Fio let over het recente, op last van paus Paulus VI uitgegeven document inza ke de onfeilbaarheid en uniciteit van de r.-k. kerk, aangeduid als 'Mysteri- lun ecclesiae". Prof. Fiolet zou en, hem kennende neem ik direct aan dat het waar is na lezing van het stuk tegenover de verslaggever ver klaard hebben: 'n tegenstelling tot het geen de persverslagen melden staat in het document niet dat de paus on feilbaar is en ook niet dat de r.-k. kerk de enige ware is'. Wie de moeite wil nemen het document goed te le zen zal zien. dat de verklaring van prof. Fiolet in flagrante strijd is met de waarheid. Wat hij zegt dat er niet in staat valt er overduidelijk uit te le zen. Fiolet weet dat zonder twijfel net zogoed als ik. Als fel bestrijder van de r.-k. kerk en van zijn voormalige r.-k. geloofsgenoten heeft hij nl. nu al jaren de methode gevolgd om pause lijke uitspraken die hem niet zinnen eenvoudig zó te verdraaien dat ze wel passen in zijn kraam. Ten bewijze van de gegrondheid dezer zware beschuldi ging slechts één voorbeeld uit vele. In het dagblad 'De Tijd' van 2 mei 1970 gaf prof. Fiolet commentaar op een eerder verschenen apostolische brief van de paus over het gemengde huwe lijk. Daarin betoogde Fiolet dat de .paus hiermee alle vrijheid aan de lo cale bisschoppen gaf om op dit punt te doen wat zij wilden. Het tegendeel was echter waar. Dit was voor de heer J. Spruyt te Den Haag aanlei ding om 14 dagen later in 'De Tijd' te schrijven: 'Er zijn twee methoden om de richtlijnen van het hoogste en al gemene kerkgezag te frustreren. Men kan ze met een beroep op de vrij heid en het persoonlijk geweten afwijzen. Men kan ze ook zo 'uitleg gen' dat er het tegendeel uitkomt van wat er staat. En deze tweede taktiek blijkt de laatste tijd bij ons steeds meer toepassing te vinden'. Haarlem mr. L. J. M. Povcl Moeilijke woorden In Tr/Kw van 28 juli jl. heb ik met veel belangstelling gelezen: Joods den ken reddende factor? van dr. C. Rijns dorp. Waar ik mij weer aan ergerde was het vreemde woord 'exerperen' o.a. In de grote Van Dale. uitg. 1950 kon ik het niet eens vinden. Ik be doel niet een aanval op dr. Rijnsdorp te doen, integendeel, ik acht hem zeer hoog. Maar het gaat meer om alle in tellectuele schrijvers in uw blad. Waarom geen gewoon Nederlands woord i.p.v. een woord, dat slechts een betrekkelijk kleine groep be grijpt. Overigens heb ik veel waarde ring voor de artikelen in uw blad, die de lezers echt helpen een mening te vormen in deze onzekere tijd. Groningen H. Staal Naschrift redactie: Excerperen: dit woord behoort een c te hebben. En dan betekent het: een uittreksel maken, samenvatten. Die c was in het artikel weggevallen. Sinaï Naar aanleiding van het 'Sinaï' arti kel in het blad van 28 juli jl. breng ik gaarne onder de aandacht, dat het als Sinaï-massief békend staande rots gebergte in het zuiden van het schier eiland uit oergesteenten (graniet en gneis) bestaat en als zodanig niet identiek kan zijn aan de bijbelse Si naï. Uit Exodus 19 kan men nl. con cluderen, dat de berg in een vulka nisch gebied moet hebben gelegen. Op grond van meer gegevens in Exodus moet men hem lokaliseren in de om geving van Kadesch, aan de noordoost- rand van het schiereiland, ten zuid westen van de Dode Zee (75 km. ten zuiden van Becrsjcba). Op oude land kaarten ligt de Sinaï dan ook niet in» het zuiden van het schiereiland maar tegenover Petra en de berg Hor (o.a. op de kaart van Christophorus Cella- rius uit 1732). Monster E. P. Rondeboom Prins Maurits In uw krant van vrijdag 27-7. schreef de redactie een artikel op blz. 2 van Henk Koetsier: Helder Camara om helsde mij. U geeft hier iets weg over de geschiedenis van Recife, de stad van de kleine bisschop en u noemt daarin prins Maurits, bijgenaamd de Braziliaan. Wist u dat prins Maurits de zoon van Willem van Oranje prins was. Want graaf Willem van Oranje erfde het prinsdom Oranje van zijn overleden neef René van Chalons (prinsdom in Frankrijk). De broers van W. v. Oranje waren allemaal graaf, ook Jan de Oude, waarvan Mau rits van Nassau, de Braziliaan een kleinzoon was. Daarom is deze Mau rits ook graaf van Nassau geweest. Deze Maurits was het petekind van prins Maurits en is ook in staatse dienst geweest en later in dienst der West-Indische Compagnie Culemborg J. M. Eilander Unified Family Graag zou ik de mensen attent willen maken op een groep, die zich de Uni fied Family noemt. Deze groep be weert geleid te worden door een door Jezus uitverkoren hersteller van het goede leven. Men wordt op straat ver zocht hun 'beginselen' te kopen en te lezen. Als men daarna nog vragen heeft wordt men op een plaatselijk contactadres genodigd. Daar gerit men echter geen enkel antwoord, zelfs niet op de meest simpele vraag. Hier uit volgt een uitnodiging naar hun hoofdkwartier in Noord Holland te komen. Maaltijden en onderdak zijn gratis. En daar wordt men, heel sub tiel. gedwongen continu te luisteren naar verwarrende theorieën welke grotendeels geput zijn uit de heidense Babylonische en Soemerische magie en astrologie. Door een minimum aan voedsel en rust en een maximum aan indoctrinatie worden vooral ontvanke lijke jongeren murw gemaakt. Vooral weggelopen kinderen en jonge buiten landers. die zender geld. onderdak en vaak zelfs zonder geldige papieren zijn komen te zitten. Ten leste zal uit hun 'leringen' blijken dat hun 'uit verkoren' leider geen boodschapper Gods is, maar als God zelf wordt ge zien. Deze waarschuwing schrijf ik niet uit rancune of uit een eigen ge loofsvisie, maar door een onbevoor oordeeld onderzoek. Den Haag C. Homborg Aktie Ommekeer (4) Evenmin als ds. Buskes twijfelen wij aan de goede bedoeling van ds. Van dr Hoeven, maar met hem staan we gereserveerd tegenover de toelichting op de aktie Ommekeer. Volgens Trouw van 25 juli zou ds Van der Hoeven ge zegd hebben: 'Met Pinksteren kregen 120 mensen in Jerusalem de Heilige Geest over zich. Maar wij zijn hier met 150 mensen in Amsterdam niet eens in staat ééntiende procent te be reiken van wat destijds daar gebeur de'. Daar word je wel even stil van: wij zijn niet in stóétWij in staat iets te bereiken?? De aktie duurt 40 dagen. Ook ontleend aan Jona? Ds Van der Hoeven voelt zich geroepen van Jerusalem naar Amsterdam te ko men. Maar zijn roeping in Jerusalem dan? Wat een geweldige taak heeft de ze evangelist daar. Wij zijn van me- ning dat Amsterdam zeer gebaat zal zijn bij de bekering van Jerusalem. Petrus zegt Hand. 3,19 tegen Israël: Komt dan tot berouw en bekering, op dat uw zonden uitgedelgd worden, op dat er tijden van verademing mogen komen van het aangezicht des Heren en Hij de Christus, die voor u tevo ren bestemd was, Jezus, zeilde. Als Israël als volksgeheel zich bekeert, dan zal uit Sion de wet uitgaan en des Heren woord uit Jerusalem. Jes.: 2:1-5. Laat ds Van der Hoeven zijn roe ping volgen en Israël oproepen tot be kering tot de levende God. En laten wij allen bidden om de bekering en de vrede van Jerusalem. En wat zijn voorspellingen na de 40 dagen betreft: Deut 18:21,22. Zwijndrecht W. en H. van Voelen Dood is niet dood Dr. Rijnsdorp bespreekt in Tr/Kw van 25 juli het boek van dr. Jacobs de Haan: 'Bezinning en geloof'. Bij het lezen van deze recensie, dacht ik onwillekeurig aan een figuur als Ema nuel Swedenborg. die zeer veel ge schreven heeft over: bestaan en voort bestaan, leven en onsterfelijkheid, als mede over geloof en eeuwigheidsle ven. Deze man leefde 200 jaar geleden en voert de pretentie dat alles wat hij op dit gebied schreef, geïnspireerd was door de Heer Jezus Christus die hem het vermogen schonk om, èn in het eeuwige én in onze tijdelijke we- reld te verkeren. 27 jaar aaneen heeft hij dat mogen cjoen om veel misver stand over het woord, geloof en eeu wig leven op te ruimen. Over de dood zegt hij, dat de mens een geestelijk wezen is dat in onze wereld met stof bekleed is. Valt dit laatste weg wat wij dan sterven noemen dan blijft het geestelijke over. Sterven in onze tijdelijke wereld is opstanding in de eeuwige, geestelijke wereld. Leven is aaar zowel als hier, een op weg zijn naar God toe (in Christus Jezus als eerste, mogelijk gemaakt) en sten-en is het tegengestelde hiervan Velsen A. L. Schouten Regeringsjubileum 'Dat heeft Koningin Juliana werkeliik niet verdiend!' 0ndu1rJdilopschrift las ik 'n het Duit- se blad Frau mit Herz' een arti kel naar aanleiding van het m.i. onza- kn opzichte van de Koningin hoogstbeledigende besluit de viering van het a.s. regeringsjubileum zeer sober, doch passend te doen plaatsvin den. Dat in déze sobere viering toch nog een plaats is ingeruimd aan de strijd machten om met zegge en schrijve j mai? "rt de dr|e krijgsmaehtonder- delen deel te nemen aan het défilé voor Paleis Huis ten Bosch grenst ronduit aan het belachelijke. Ook de mening van Z.K.H. Prins bernhard, die in zijn functie van In specteur-Generaal van de strijdkrach ten duidelijk heeft doen uitkomen, dat een militaire manifestatie (d.w.z. parade te Amersfoort en vlootschouw voor Scheveningen) gewenst is, heeft de regering, i.e. de minister van de fensie, ïr. Vredeling, bruut naast zich neergelegd. Maar als daarbij waar is. wat in eerder genoemd artikel staat, dat nu ook de geplande dankdienst van het programma is geschrapt, dan kan het protest tegen de door de re gering, onder het mom van bezuini ging genomen besluiten, niet krachtig genoeg zijn. Dat onze Koningin, on danks alles besloten heeft om de op brengst van het Nationaal Geschenk ter beschikking te stellen van de noodlijdende kinderen in de hele we reld, zal ik maar uitleggen als het ho pen van vurige kolen op de hoofden van de ministers en onderministers, dienaren der Kroon. Rotterdam M. A. Lodder Portugese gruwelen In Zuid-Afrika verschijnen verschil lende kranten die óf pro óf contra de regering zijn. De laatste, vooral En gels-talige, zijn niet zuinig met hun kritiek. Van zulke kranten ontving ik enkele zeer recente artikelen en kari katuurtekeningen n.a.v. de Westeuro- pese afkeuringen van Portugees optre den in Mozambique. De W.C.C. (We reldraad van Kerken) vertegenwoordi gers en Harold Wilson (Engels La- bourleider) liggen op de grond en zoeken op een grote kaart van Mozam bique met vergrootglazen naar de moordplaatsen?' en moeten het be staan ervan ontkennen. Als men nu daar in de buurt van de beweerde moorden zó oordeelt, dienen wij dan niet veel voorzichtiger te zijn met on ze verontwaardiging en.subsidiëring van 'bevrijdingsbewegingen', vooral uit belastinggeld? Wolfhoze Dr. A. Notenboom Hoeft niet. Neem de wordprocessor van Kalle Intelligent idee. R«ifln«rüir - Hoeft niet. Neem de wordprocessor van Kalle Infotec. Dat is een ingenieus apparaat, dat u koppelt aan de elektrische schrijfmachine. Daarna houdt de wordprocessor alles vast, wat getypt is. Op een speciale magneetband. Da's makkelijk, als er bij het typen van een rapport een heel stuk overgeslagen wordt. Het intypen van het vergeten tekstgedeelte kost nu nog maar weinig tijd. De wordprocessor wordt gewoon aangezet. En de elektrische schrijfmachine begint 't rapport automatisch opnieuw te typen. Met 900 aanslagen per minuut. Op de plaats, waar hét ontbrekende tekstgedeelte moet worden toegevoegd, stopt men de wordprocessor en men typt de tekst in. Daarna zet men de machine weer aan. De rest doet de wordprocessor zelf. Razendsnel typt hij het rapport af. De wordprocessor kan meer. Met de wordprocessor mag de sekretaresse of typiste alles doen wat vroeger verboden was. Fouten maken en toch rustig doortypen. Hele zinnen vergeten, maar ze hoeft niet steeds opnieuw te beginnen. Want alle korrekties achteraf zijn nu nog maar een kwestie van sekonden. Andere mogelijkheden. Met de wordprocessor kunt u regelmatig voorkomende identieke brieven een persoonlijk karakter geven. Staat de tekst eenmaal op de band, dan hoeven alleen maar naam en adres te worden ingetypt. Een druk op de knop en daarna typt de wordprocessor de brief. Ook kan de wordprocessor voor eenvoudige "bouwsteen- korrespondentie" worden gebruikt. Intelligent idee. De wordprocessor van Kalle Infotec is even ekonomisch als eenvoudig en veelzijdig. Hij is zeer kompakt en ongekompliceerd. En daarom overal te gebruiken, waar getypt wordt. Ja, de wordprocessor is in alle opzichten een intelligent idee. Hij is een logische kompletering van de elektrische schrijfmachine. Die wordt er sneller door. De korrespondentie goedkoper. En het typewerk beter. Wie verzint er nou zoiets? Kalle Infotec. Een nieuwe naam in het Nederlandse bedrijfsleven. Een wijdvertakte Europese verkooporganisatie die zich hier net gevestigd heeft. Specialist op het gebied van snelle kommunikatiemachines. Onder dat laatste wordt verstaan, machines ter verbetering en versnelling van kommunikatie via het geschreven woord. Dat klinkt plechtig. En zo is het ook bedoeld. Nog een interessant feit: Kalle Infotec is een onderneming die tot de Hoechst-groep behoort. Andere apparatuur. Na de wordprpcessor brengt Kalle Infotec andere kommunikatiemachines op de markt. Ook dat zal niet onopgemerkt voorbijgaan. Het aardige is namelijk, dat Kalle Infotec een ijzersterke formule heeft gevonden om hoog gekwalificeerde produkten te leveren tegen een lagere prijs dan de konkurrenten. Dat dat geen loze bewering is, kunt u zelf eenvoudig kontroleren. Belangrijk: de service. Kalle Infotec is een jonge organisatie. Het eerste dat Kalle Infotec in Nederland opbouwde, was een uitgebreid servicenet. Want als je in snelle kommunikatiemachines handelt, moet je ook een alerte service kunnen bieden. Zo is dat. En nu de proef op de som. Genoeg gepraat. De wordprocessor moet u gewoon aan het werk zien. Pak dus nu de telefoon. Draai (020) 44 49 01Vraag naar H.W. Griffioen. En maak een afspraak voor een demonstratie. Kalle Infotec komt direkt. U kunt natuurlijk ook eerst dokumentatie aanvragen. Adres: Kalle.Infotec N.V., Weerdestein 21Amsterdam-Buitenveldert. jonge konstrukteurs van snelle kommunikatiemachines *'n onderneming behorende tot de Hoechst-groep 15-25 Avlo-prrie--. llcl ing. .uk n >iuk a au de heer Van de Hoven wordt gesteld dat het dra ger* van o.a. autogordels het aantal doden en zwaargewonden drastisch omlaag zou brengen. Bedoeld is waarschijnlijk dat de ge bruikers van deze gordels zelf minder kwetsbaar zullen zijn. Mijn ervaring is n.l. dat hun mentaliteit op de weg daardoor veelal zodanig wordt beïn vloed dat men bij het dragen schijn baar denkt: 'Mij kan niets meer ge beuren', dus rijden maar. De mentali teit van sommige vrachtwagen- en bus chauffeurs (de goede niet te na ge sproken). Wettelijke verplichtstelling moet m.i. derhalve achterwege blijven, vooral in het belang en ter bescherming van de 'andere' weggebruiker. Haarlem J. Bosscma Zondagsrust Hoéwei er nergens in de Schrift een gebod te vinden is om de zondag te heiligen, is deze heidense traditie voor de mens een zodanig gebod geworden, dat men het als een zonde is gaan be schouwen als men zich daar niet aan onderwerpt. Toen ik dan ook het be richt las dat het C.N.V. niet op zon dag wilde vergaderen gingen mijn ge dachten uit naar de eerste regel van de Constantijnse zondagvvet: 'Laat alle rechters, stedelingen en ambachtslie den rusten op de eerbied" Wee rlai der zon' (echt heidens). Als een twee snijdend zwaard staan de woorden van onze Heiland daar lijnrecht tegenover; 'Ik zeg u: Eer de hemel en de aarde vergaat, zal niet één titel of jota ver gaan van de wet, eer alles zal zijn ge schied. Wie dan één van de kleinste dezer geoden ontbind en de mensen zo leert zal zeer klein heten in het koninkrijk der hemelen'. Het C.N.V. zou er goed aan doen geen waarde te hechten aan menselijke tra dities. want de verantwoordelijkheid, dat het C.N.V. wel op zaterdag wil vergaderen is voor hen groter dan voor de tegenpartij die op zondag wil vergaderen. U stelt een Goddelijk ge bod wel fraai buiten werking om een menselijke overlevering in stand te houden, maar dat u daarmede dé vorst der duisternis eert, schijnt de overgrote meerderheid niet te willen beseffen. Schiedam H. van Holten Wereldkalender (2) Naar aanleiding van de reactie van dhr. Dalmeyer in Tr/Kw van 25 juli., kan ik antwoorden, dat wij op de ka lender van 1582 de overgang zien van de Juliaanse naar de Gregoriaanse tijd rekening. Daar gaan we van donder dag 4 naar vrijdag 15 oktober. In de kalender van 1752 gaan we van woens dag 2 naar donderdag 14 september. Er vallen inderdaad dagen tussenuit, maar de regelmatige volgorde der weekdagen bleef gehandhaafd. Het is juist de nieuwe opzet die verstorend werkt vanwege de naamloze, blanko dag. Trouwens, God gebiedt de ze vende dag der week te heiligen. Wat moeten we van dat gebod denken, in dien niet meer uitgemaakt zou kun nen worden welke dag dat is? Reeds vóór de Sinaï werd het volk Israël er in de woestijn aan herinnerd: op de sabbath viel er geen manna. Rotterdam F. L. Stolk Slaap in de kerk Dr. H. B. Weyland (geciteerd in de rubriek 'Uit de kerkbladen') signa leert anno 1973 'wakkere' kerkgan gers. Gelukkig voor de voorganger! Maar was die 'slaap van weleer' wel zo zondig? Voor vele mannen en vrouwen van toen was de zondag toch het eindpunt van een zeer bedrijvige zesdaagse werkweek waarin veelal handarbeid werd verricht. Winkels waren tot 's avonds acht k tien uur geopend, enz. enz. De fiets en 'lijn twee' waren hèt vervoermiddel. Het pepermuntje en de rondgaande eua de cologne flesje moest de domi nee meer zien als 'goedbedoeld' anti slaapmiddel. Elburg J. Valstar-Bomhof Een nieuwe god? Trouw/Kwartet heeft onlangs bericht, dat er in Londen drie dagen lang zou worden gefeest ter ere van een jonge Indiase god. oud 15 jaar, genaamd Gu ru Maharay Ji. Van deze jongen wordt gezegd, dat hij op de wereld is gekomen om liefde, reinheid en wijs heid te verkondigen en uit te doen stralen over de geplaagde mensheid. Zo is het veelgodendom weer uitge breid. Nog altijd heeft Jezus' waar schuwing waarde, als Hij zegt: velen zullen komen in Mijn naam en zeg gen: ziet hier is de Christus; gaat niet heen en geloof ze niet. Ede T. Bruyn Zwart-wit geloof Als ik hét stuk God weet veel beter, van ds. J. J. Buskes lees, dan zie ik twee mensen, die weet hebben van Amsterdam, en de geestelijke inslag van de Ibe' en inwoners. Eén van de twee ziet het van verre, de ander van nabij. Die van verre, ds. v. d. Hoeven, ziet het objectief, en verbindt Amster dam aan de geschiedenis van Nineve in de dagen van Jona, en in zijn lief de voor de inwoners van Amsterdam, van Holland, zijn geboortegrond, ziet hij Nineve zich herhalen. Dr. Buskes ziet het subjectief én zegt. God weet beter wat in Amsterdam tc koop is. en ik zet daar met alle eerbied achter 'God zal wel wijzér zijn,' want zegt hij hoevelen in Amsterdam buigen zich nog voor I-Iem en loven Hem? Doet me denken aan een gereformeer de zuster, die zeker wist ten hemel in te gaan, door zekere goede werken (zij was niet van katholieke huize). Dat noem ik zwart-wit geloof. Dan blijf ik liever bij ds. v.d. Hoeven, die z'n volle liefde wil bewijzen ten op zichte van zijn medemens in gevaar. Maar ook z'n medemens in hun, en al ler schuld. Hij rammelt ons wakker uit onze zelfverzekerdheid en niet om ons zoet te houden. De ds. die ds. v.d. Hoeven de naam Jona toevoegt moet na Jona gelezen te hebben, Micha 2 lezen, dan kan hij ds. v.d. Hoeven ook de naam van Micha geven Als dat goed gelezen wordt, dan loopt Billy Graham de Beurs niet voorbij. Zaandam A. Prins Popfestival Naar aanleiding van de kritiek op de uitzending van de EO met het pop festival door de heer Ton Hydra, moet ik zeggen dat ik met die uitzen ding heel erg blij was. Nu een vloed golf van ongeloof en afval over de we reld gaat. vind ik het heerlijk dat juist jongeren op een eenvoudige, kinderlijke wijze, die 'grote blijd schap' waarvan de engelen zongen in Efratha aannemen. Op de eerste Pink sterdag. toen enigen duizenden tege lijk gelóófden, werd toen ook al ge zegd door de 'kerkelijke' mensen van die tijd: 'Zc zijn dronken'. 'Worden als een kind' zegt de Here Jezus. Hij zelf zal voor de wasdom zorgen. Laat ons toch vooral niet die kleinen, die in Hem geloven, 'ergeren'. Katwijk a. Zcc M. Buskop-Den Dul

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 16