Johan Cruijff blijft bij Ajax 'Geen moment in de komst van Cruijff geloofd' Petrosjan toch naast Planinc Feyenoord-show duurt een helft AZ tegen Anderlecht op dreef Amsterdamse vereniging vraagt hoge transfersom en houdt topspeler aan zipi zeven-jarig contract Nieuwe sponsor TROUW/KWARTET DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1973 SPORT T11/K13 Van onze sportredactie LA CORUNA Enkele uren nadat Ajax-voorzitter Jaap van Praag pp gistermorgen bekend maakte 'dat hij dacht dat de hele zaak rond Jo- W han Cruijff wel met een sisser zou aflopen', verstrekte de Ajax-lei- i,g ding in het Spaanse La Coruna inderdaad het officiële nieuws: Johan lij Cruijff blijft bij Ajax. Johan Cruijff (voorgrond) trainde gisteren normaal met de Ajax-selectie in La Coruna mee. Het zoveel ste woelige hoofdstuk in de carrière van de grillige spits was afgesloten. Het communique, dat Jaap van Praag verstrekte luidt: 'Woensdagmiddag heeft in Hotel Atlantico in La Coruna een gesprek plaatsgevonden tussen de bestuursdelegaties van Ajax en FC Barcelona over een eventuele transfer van Johan Cruijff naar de Spaanse club. Het bestuur van Ajax houdt vast aan het met Johan Cruijff geslo ten contract en wenst hieraan niet af te wijken. Het bestuur van Ajax heeft met Cruijff gesproken en zijn stand punt uiteengezet. Johan Cruijff toon de begrip voor het standpunt en zal mede in belang van Ajax en het ko mende wereldkampioenschap voetbal geen verdere stappen ondernemen'. GESPREK Het communiqe bevestigde na een roerige nacht de verwachtingen, dat ook deze dinsdagavond plotseling naar buiten uit tredende brand in het Ajax-kamp zou worden bedwongen. Want ook al had de leiding van de Amsterdamse club trainer George Knobel en de overige spelers van de plannen van ster-aanvaller Johan Cruijff op de hoogte gesteld, het werd in het Spaanse La Coruna, waar Ajax is neergestreken voor een vriend schappelijk toernooi, ook spoedig dui delijk dat Johan Cruijff niet defini tief voor Ajax was verloren. Johan Cruijff zelf nam in de vroege uren van de woensdagnacht ook die beslis sing na een uren durend gesprek met trainer Knobel en de overige spelers. Al voor het vertrek van Schiphol, dinsdagmiddag, wist het Ajax-be- sluur van de nieuwe ontwikkelingen rond Cruijff. Ajax-voorzitter Jaap van Praag: 'Wij hoorden zaterdag al dat er weer contacten waren geweest met FC Barcelona. Een delegatie van de Spaanse club wilde ook direct naar Amsterdam komen. We hebben toen gezegd, dat men beter kon wachten totdat wij in La Coruna zouden zijn voor dit toernooi. Wij hebben met de ze mensen ook gesproken. Maar bij voorbaat stond het eigenlijk al vast SCHIPHOL Rinus Miehels, Barcelo na's trainer heeft er niet echt in ge loofd dat Cruijff nog dit seizoen bij Bar celona zou voetballen. De Amsterdamse trainer, met zijn spelers in Nederland voor een trainingskamp van ruim twee weken op Papendal, vertelde gis teravond op Schiphol: 'Aan de hele zaak zaten te veel haken en ogen. In de eerste plaats de fihanciële kant. Een bedrag van enkele miljoenen is ook voor Barcelona niet mis en in de tweede plaats de technische kant van de transfer. Dat was niet alleen een zaak van Ajax, maar ook van de regle menten van de KNVB. Gistermiddag heb ik gehoord wat Burgwal er over vertelde en al zou een verbreking van het contract door de rechter mis schien nog wel mogelijk zijn geweest, de termijn was kort. Barcelona moet 48 uur voor het sluiten van de trans ferperiode, uiterlijk op 29 augustus dus, zijn zaken rond hebben'. 'Zelf heb ik', zei Michels verder, 'de hele zaak van een afstand meege maakt, want ik was al dinsdag naar Nederland gevlogen. Ik heb natuurlijk wel een stem gehad in het besluit om nog eens met Cruijff en Ajax te gaan onderhandelen. Net als vroeger bij Ajax bepaal ik of een speler voor mijn elftal aantrekkelijk is. Wat Cruijff betreft heb ik 'groen licht' ge geven. Iedere club tenslotte wil zo'n AMSTERDAM Bij'de-dertiende ronde van het IBM-schaaktoer- nooi stonden gisteren alle borden weer in vuur en vlam. Toen de kruitdamp was opgetrokken bleek Petrosjan de grote winnaar. Zijn remise tegen Ribli was voldoende om Planinc eindelijk langszij te komen. De Joegoslaaf verloor uit gerekend van de tot dusverre ma tig opererende Quinteros. Het zit Petrosjan zeker niet tegen. Zijn snelle remise in de vcrige ronde tegen Timman had de duidelijke bij gedachte, dat Planinc wel eens kon uitglijden en hij zo moeiteloos mede de kop kon nemen. Gisteren mocht Petrosjan blij zijn met zijn remise te gen Ribli, terwijl Planinc in een hals brekende partij inderdaad uitgleed te gen Quinteros. Petrosjan ontmoet nog Kavalek en Radulov. Planinc krijgt nog Spasski en Enklaar te bestrijden. Vooral het feit dat Planinc nog met Spasski te doen krijgt, maakt zijn vooruitzichten op papier niet zo gun stig. Maar in dit enerverende toernooi teggen vooruitzichten niet zoveel. Petrosjan-Ribli was een spectaculaire Partij schaak. Na interessant ope- dat Johan Cruijff niet bij Ajax zou vertrekken'. AANBOD Ajax had voordat gisteren het gesprek met de Barcelona-delegatie plaats vond de zaak al rond. Ondanks het fe nomenale aanbod van FC Barcelona, dat de Ajax-spits drie jaar achtereen een miljoen gulden als handgeld bood en daarboven de normale premies en (onbeperkt) vrij reizen voor hem en zijn familie tussen Barcelona en Am sterdam. Ajax deelde Cruijff mede vast te houden aan het zeven-jarige contract dat hem aan de Amsterdamse club bindt. Het aanbod van Barcelona om een transferbedrag van 2,5 mil joen te betalen werd dan ook zonder meer van de hand gewezen. 'Cruijff'. zo luidde het, 'staat nog vijf jaar bij Ajax onder contract'. In de Spaanse pers circuleerden be richten, dat Ajax slechts voor het ab solute recordbedrag van ruims vijf mil joen gulden afstand van zijn spits had willen doen. Een bewering, waarop Ajax-voorzitter Van Praag weigerde commentaar te geven. Voordat Van Praag zich met penningmeester Tim man om de tafel schaarde met de ver tegenwoordigers van Barcelona zei hij evenwel: 'Wij zullen Cruijff echt niet zo maar laten vertrekken. Het doet er niet toe wat Barcelona nu nog biedt. Het gesprek met Cruijff is uiterst vruchtbaar geweest'. AANVOERDER De nieuwe opwindende toestanden rond Johan Cruijff zijn in verband gebracht met de moeilijkheden, die zich de afgelopen weken binnen de kernploeg van Ajax hebben gemani festeerd met als hoogtepunt het terzij de schuiven van Johan Cruijff als aanvoerder ten gunste van Piet Kei zer, nota bene de man die het afgelo pen jaar nog langer weigerde de aan voerdersband te dragen in verband met de daarmee voor hem gepaard speler er bij hebben. De verdere on derhandelingen gaan dan buiten mij om, met de financiële kant van een dergelijke transactie kan ik mij niet bemoeien'. Was Cruijff een halszaak voor Barce lona? Michels: 'Dat is iets te scherp gesteld. In Spanje telt niet alleen dat een club als Barcelona een nieuwe speler nodig heeft, er is oök een voortdurende prestatieslag met Real Madrid. Iedereen bij ons zou tevreden zijn geweest als wij Cruijff hadden, maar nu liggen -wij nog steeds bij Re- al achter, zij wel Günther Netzer, wij niet Johan Cruijff. Die achtergrond is ook bepalend voor het bedrag dat een club in Spanje vóór een speler wil> be talen, al ligt een som van zo'n vijf miljoen gulden, waarover werd ge sproken, natuurlijk buiten de verhou dingen'. 'Maar een dergelijk bedrag kan niet alleen worden gezien als de prijs van een speler. Het is een waarde voor de totale ploeg. Stel dat Ajax, toch een compleet elftal zonder zwakke punten, zijn team nog eens wil versterken, dan moet er een speler van wereld topformaat worden aangetrokken. Voor een dergelijke speler wordt ver schrikkelijk veel geld uitgegeven, maar de hele ploeg wint er aan waar de door'. 'Je koopt namelijk geen eenling, je ningsspel nam Ribli het initiatief voor wilde ontwikkelingen. Hij stak een paard in een halsbrekende offer combinatie. De weer vele toeschou wers rekten hun halzen en kropen op stoelen (de RAI-directie zal liever het eerste zien), zowel in de toernooizaal zelf als in de zaal van de commenta tor. De onderneming van de jonge Hongaar was gezond. In de beste vari ant zou hij zelfs zeer comfortabel spel hebben gekregen, zoals het nu ging was het voldoende voor remise. Pe- trosjans mimische voorstelling na af loop kon zelfs een niet-schaker duide lijk maken, dat hem zijn stelling hele maal niet beviel en dat hij heel blij was met dit resultaat. Planinc speelde weer scherp tegen Quinteros, die echter ook zijnerzijds de partij ambitieus opzette. De Joe goslaaf wist de roquade van zijn te genstander te voorkomen, maar Quin- teras kwam een pion vóór, die boven dien nog een gevaarlijke, vooruitge schoven positie innam. Planinc is zo een verrassende speler, dat ieder zich afvroeg, wat voor grappen hij nog achter de hand had. Dat bleek niet zo erg veel te zijn. Hij haalde nog aan tegenkansen uit zijn stelling wat erin zat en ging eervol tenonder. Spasski won van Langeweg in een Si- gaande extra psychische belasting. Het nachtelijke gesprek nam evenwel veel van die moeilijkheden weg. Johan Cruijff zou ook in de toekomst, zo luidde het, een aanvaardbare man in het Ajax-geheel blijven. Over de nog steeds veelbesproken München-zaak Johan Cruijff weigerde naar de Beier se hoofdstad te reizen nadat enkele specialisten hem absolute rust hadden voorgeschreven: een absentie die Cruijff hoogst kwalijk werd genomen versterkt je elftal, want zo'n man werkt in het belang van iedereen. Voor een dergelijke speler moet Bar celona wel in het buitenland zoeken. Echte sterren op aanvallend gebied, zijn er op dit moment in Spanje niet meer. Tenminste, zij worden niet als zodanig erkend. Toen het Spaanse voetbal op het hoogste niveau stond, waren er aanvallers van wereldniveau, maar nu de ploegen minder presteren, lijken ook de kwaliteiten van de aan vallers ook verminderd'. Michels vindt ook dat het omgekeerde opgaat. 'In vier jaar', verklaarde hij, 'is Cruijff niet zo verschrikkelijk veel be ter gaan voetballen, maar in die perio de is hij wel uitgegroeid tot een we reldster omdat Ajax een wereldploeg werd. Zo'n speler zou ik graag bij Bar celona hebben. Real heeft Günther Netzer nu, wij hadden hem ook kun nen hebben, maar ik vond het niet zo dringend nodig. Wij hadden Sotil al. Hij is een middenvelder, een aanval lende weliswaar, maar toch een mid denvelder. Met Netzer erzij zou ik aan mijn contingent buitenlanders zijn, maar nog steeds geen echte aanvaller hebben en Barcelona heeft voor alles een spitsspeler nodig'. Sotil is op dit moment niet bij de Barcelona-ploeg. Michels: 'Nee, hij is in Zuid-Amerika. Chili en Peru, waar hij vandaan komt, spelen op 5 augus- ciliaanse partij, die geschikt lijkt voor de leerboekjes. De stukken van de Ne derlander kwamen gedrongen te staan, Spasski verlegde zijn initiatief van de ene vleugel elegant naar de andere, schiep zich twee sterke, cen trale vrijpionnen en toen had Lange- Wil: Spasski (Rusland) Zwart: K. Langeweg (Nederland) 1. e2-e4 c7-c5: 2. Pgl-f3 e7-d6; 3. d2-d4 c5xd4; 4. Pf3xd4 PbS-c6; 5. Pd4-bö d7-d6; 0. c2-c4 Pg8-f6; 7. Pbl-c3 a7-aG: S. Pb5-a3 Lf8-e7; 9. Lfl-c2 0-0; 10. 0-0 b7-b6; 11. Lcl-e3 Lc8-b7; 12 Tal-cl Pc6-e5; 13. f2-f4 Pe5-d7; 14. Le2-f3 Ta8-b8: 15. Ddl-e2 Tf8-e8; 16. Tfl-dl DdS-c7; 17. g2-g4 Te8-dS; 18. g4-g5 Pf6-e8; 19. Pc3-d5 e6xd5; 20. c4xd5 Pd7-c5; 21. b2-b4 Lb7-c8: 22 b4xc5 b6xca; 23. Tcl-bl Lc8,d7; 24. Le3-d2 Dc7-a7: 25. Ld2-a5 Td8-c8; 26. Pa3-c4 Le7-d8; 27. La5-e3 Tb8xbl; 2S. Tdlxbl Tc8-b8; 29. Tbl-el Ld7-b5; 30. e4-e5 Lb5xc4; 31. Dexc4 d6.xe5; 32. f4xe5 Pe8-c7; 33. e5-e6 Pc7-eS; 34. d5-d6. Zwart geeft het od. weg het wel gezien. Hij wachtte de executie niet af. De Nederlandse meester die eerder dit toernooi uit ontmoediging over een mislukte stra tegie een partij wellicht wat te vroeg opgaf, had nu wel gelijk. Ook Szabo-Timman was een staal van fraai vechtsehaak van beide zijden. Timman offerde (in beginsel tijdelijk) een pion en na ruil van de dames nog een tweede, teneinde van de goede po- zou verder ook niet meer worden gesproken. SCHONE LEI Johan Cruijff was voor Barcelona een van de hoofdpionnen in de transfer- strijd met aartsrivaal Real Madrid. Een Real Madrid, dat er al wel in is geslaagd een buitenlandse sterspeler (Günther Netzer) aan te trekken. Cruijff al twee jaar geleden was hij in principe rond met FC Barcelo- tus in Montevideo de beslissingswed strijd uit hun groep voor kwalificatie voor het wereldkampioenschap. Daar na komt hij waarschijnlijk hierheen, maar zekerheid heb je nooit met die Zuidamerikanen. Zekerheid heb je trouwens nooit met voetballers. Hele maal niet als je hen naar een heel sities van zijn zware stukken te kun nen profiteren en de pionnen onder gunstige omstandigheden terug te winnen. De jonge Nederlander ge bruikte veel tijd om de wilde verwik kelingen door te rekenen. Szabo bood echter zeer sterk tegenspel, vond een paar keer de enige, behoorlijke zet en wist zijn kleine materiële voorsprorig gedurende het hele spektakel vast te houden. De partij werd afgebroken met een kwaliteit meer voor Szabo. In de avondzitting probeerde Timman nog wel van alles, maar de stand was niet meer te houden. Donner handhaafde zich in de kop groep door in alweer een gecompli ceerde partij tegen Ree remise te spe len, na de beste kansen te hebben ge had. De Nederlandse grootmeester gaat zijn beste in Nederland behaalde resultaat sinds geruime tijd boeken. Grootmecstergroep: dertiende ronde: Kava lek—Radulov 1—0, Pctrosjan—Ribli U—U, SzaboTimman 10. QuninterosPlanir.'j 1—n. Spasski—Langeweg l—O, Enklaar—An- dersson 'iSmejkalMarovic afg.. Don nerRee 'q Stand na dertien ronden: 1 en 2. Planinc en Petrosjan 8'/3 pnt 3. Kavalek 7»£ en 1 afg.. 4 en 5 Spasski en Donner 7>-,. 6. Szabo 7 en 1 afg 7 Timman 6'! en 1 afg.. 8. Ribbi 6'9. en 10. Smejkal en Marovic 6 011 1 afg. 11 en 12. Andersson en Ree 513 en 14. Quinteros en Radulov 5. 15. Enklaar 4%, 16. Langeweg 4 en 1 afg. na, maar het niet openstellen van de grenzen verhinderden zijn eventuele transfer heropende kort na het be ëindigen van de afgelopen competitie opnieuw de onderhandelingen met Barcelona maar mede op advies van adviseur-schoonvader Cor Coster wer den die afgebroken. Om, zo werd ge zegd, het nieuwe seizoen met een schone lei te kunnen aanvangen. Te gen het nieuwe aanbod van Barcelona was echter Johan Cruijff niet bestand. ander klimaat overbrengt. Stel dat Barcelona vijf miljoen voor Gerd Mül- ler betaalt, dan gebeurt dat omdat hij in één Duits seizoen dertig doelpunten heeft gemaakt. Wanneer je weet dat hij dat de komende jaren in Spanje ook doet, is hij dat bedrag waard, maar die zekerheid bestaat niet. Het is best mogelijk dat Barcelona ook daarom niet zo geporteerd was voor Cruijff nadat de verlangens op tafel waren gekomen. Het is maar een vermoeden, want ik heb alles alleen van afstand meegemaakt, ik weet niet waarop de besprekingen tenslotte zijn afgeketst.' Het blijft natuurlijk wel nodig dat Barcelona een goede aanvaller vindt. Het gaat ook om het prestige en het imago van de club. Op dit moment is dat niet zo best. Ik stel mij voor dat de oppositie zal groeien. Met keeper Reina hebben wij tenslotte ook een vrij ongelukkige transactie gepleegd. Het bestuur vroeg mij of ik hem kwijt wilde. Wij hadden drie goede keepers, dus ik had er geen bezwaar tegen mits er een goede aanvaller voor in de plaats zou komen. Reina werd aan Atletico Madrid verkocht voor 600.000 gulden, volgens Spaanse begrippen niet veel voor een international, maar de aanvaller is er nog niet. Boven dien heeft mijn tweede keeper in de eerste oefenwedstrijd een been ge broken. 'Ik ben', zo zei hij dinsdagavond bij aankomst in La Coruna nog, 'een dief van mijn eigen zak, wanneer ik dit niet zou doen'. En dat ondanks afwij zende adviezen vanuit Nederland. Het feit dat Cruijffs kinderen buiten Ne derland zouden moeten opgroeien was daarbij niet onbelangrijk. REAL MADRID Het gehele, explosieve spel aan de vooravond van het toernooi in La Co runa naast Ajax nemen hieraan ook de teams van Ujpest Dosza. Spar ta Praag en Atletico Madrid deel werd nog ingewikkelder gemaakt door dc komst van een delegatie van Real Madrid, de vereniging die van Ajax een optie op Cruijff had gekregen in dien deze bij dc Amsterdamse vereni ging vrij zou kunnen komen. Johan Cruijff zelf wilde van een overgang naar Madrid zelf evenwel niets weten. Hij achtte zich moreel gebonden aan Barcelona, waarmee hij reeds enkele jaren plezierige contacten onderhield. Jaap van Praag ontkende gisteren ook de onderhandelingen met Real Ma drid. Ondanks de komst van Domin- guez, de rechterhand van voorzitter Bernabeu. Van Praag: 'Er zijn geen onderhandelingen met Real over Cruijff gevoerd. Real zou Cruijff ook trouwens niet hebben kunnen contrac teren omdat de club reeds over twee buitenlanders beschikt: 'naast Netzer ook de Argentijn Mas'. Van Praag ontkende ook dat Real een optie op Cruijff zou hebben. 'We hebben', zei Van Praag, 'met Real alleen gespro ken over een vriendschappelijke wed strijd op 19 december in Madrid'. VIJF MILJOEN 'Wij kunnen verder niets doen. Cruijff komt niet naar Barcelona'. Ar mando Caraben. de manager van FC Barcelona, verklaarde dit in Santiago de Compostela. De heer Caraben arri veerde er na de onderhandelingen met de bestuursleden van Ajax. De manager van Barcelona verklaarde voorts dat Ajax voor Cruijff meer dan honderd miljoen peseta's (5 miljoen gulden) had gevraagd. 'Barcelona kan dat niet betalen'. Er zal tussen Barce lona en Ajax niet verder onderhan deld worden. ALKMAAR De twijfels die uit de eerste voorstellingen van AZ'67 in de toefencampagne ontkiemden, zijn voor een belangrijk deel opgeruimd. Wat de Alkmaarse équipe in feite niet te gen onaanzienlijke amateurploegen en tegen eerstedivisionist Volendam ge lukte, gelukte wel tegen Anderlecht, toch nog altijd een verzameling van Belgische internationals. Vergeefs lonkte AZ immer bij voorgaande pre sentaties naar de gunst van het pu bliek. Pas in de confrontatie met An derlecht koos het thuisfront de kant van zijn favorieten. Terecht concludeerde trainer Joop Brand dan ook: 'Voor de tienduizend toeschouwers die hier geweest zijn, hebben we toch een best stukje pro paganda gemaakt. Zo krijg ik er per soonlijk al erg veel trek in'. En dat niet alleen omdat AZ nu Anderlecht bedwong: 22. Want eigenlijk kregen de Belgen meer dan zij verdienden. AZ., en dat sprak zo nadrukkelijk aan. bepaalde het spelbeeld volkomen en Anderlecht kwam er goedkoop aan zijn treffers. Beide keren sloot de AZ- defensie zo moeizaam, dat de attente Ladinszky en invaller De Bolle simpel konden profiteren, de enige zwakte van AZ in dit duel. Een verheugde Joop Brand: 'Na vanavond zeg ik dat het raam van mijn competitie-elftal, dus wat de bezetting van acht, negen plaatsen betreft, vaststaat'. In zijn plan domineren de Alkmaarse nieuwelingen dat is zeker. Vooral in de eerste helft bleken Kees de Vries (ex-Telstar) en Joop Wildbret (ex-FC Den Bosch) het op het middenveld voortreffelijk te kunnen vinden met de sterk spelende Kees Kist. Vaak liep hun combinatiespel over vijf, zes schijven voordat Anderlecht kans kreeg in te grijpen. Joop Brand: 'We overdreven ons breedtespel vaak nog. Wellicht hadden we onze spits (dat Wolfgang Frank, ex-VSB Stuttgart een duveltje is, heeft iedereen kun nen vaststellen) nog meer in ons spel mceten betrekken'. En Joop Wildbret: 'Wij zagen echt wel dat Frank klaar stond en gaten trok. Maar het ontbrak ons vaak nog aan macht om de bal over veertig meter te gooien'. Duide lijk is wel dat Wolfgang Frank con structieve mogelijkheden heeft ver groot. De kleine Duitser is attent, snel, lastig en heeft een uitstekend gevoel voor combinatiespel. Recht streeks gevolg daarvan was de eerste AZ-treffer, die ontstond uit zo'n voortreffelijk samenspel tussen Frank en Kees Kist, die Jan Ruiter zeer om speelden: 1—0. Dat was al in de 6e minuut. Veertien minuten later bracht Ladinsky de gelijkmaker op het scorebord: 11. Kees de Vries til de AZ één minuut na de hervatting na weer zo'n uiterst secure 12 com- binatie met Frank naar een 21 voorsprong en toen de Alkmaarse defensie zich twintig minuten voor het einde opnieuw een reeks missers permitteerde, knalde De Bolle Ander lecht nog naast AZ. AZ speelde zon der de geblesseerde Nygaard. AZ'67: Schrödcr; Meycr, Suurêndonk. Kabel, Vonk; Wildbret (Stapper). Kist, De Vries; Schaarstra (Hoogesteeger)Franck. Vrceden- burg. FC DEN HAAG won in Heerenveen - tegen de eerste-divisieclub van die l naam met 05, Kees Bregman scoor- - de drie keer achtereen. De overige treffers waren van Augustsson en Bereken kamp. 3IW oefende in Zeelst (bij Eindho- Ven) tegen de tweedeklasser UNA en - won met 31 (00). De 'Maastricht- I se' doelpunten werden gemaakt door - Hoenen, Pot en een UNA'er, die in eigen doel schoot. NEC zegevierde in Tiel met 40 over - de derdeklasser Theole. De ruststand was 20. Kamps, Frandsen en Lei dekker (2x) scoorden. HAARLEM kwam tegen het militaire elftal tot I1. Vosmaer (Haarlem) en Lubse (militairen) zorgden voor de treffers. Muntendam-Veendam 11, Helmond Z Sport-Bolbon Wanderers 03, Val- kenswaard-Eindhoven 03. AMSTERDAM De na het vertrek mm van Fiat sponsorloze Amsterdamse Z basketbalvereniging Blue Stars heeft - in Gerard de Lange een nieuwe spon sor gevonden. Het bedrijf, dat ook reeds de Rotterdamse eredivisie vol leybalvereniging AMVJ/RLVC steunt, zal de komende drie seizoenen een berdag van in totaal 250.000 gulden in de basketbalvereniging stoppen Barcelona-trainer Rinus Michels op Schiphol: Rinus Michels op Schiphol. Met international Gallego. Om die tegenslagen op te vangen heeft de leiding van Barcelona een sensatio- nale stunt willen uithalen. Met Johan Cruijff is het niet gelukt. Rinus Mi chels was gisteren op Schiphol niet werkelijk teleurgesteld. 'Cruijff zou ik er op de laatste dag van de transfer periode nog bij gekregen willen heb ben. Hem hoef je niet te leren voetbal len, maar ik heb er eigenlijk geen mo ment werkelijk in geloofd dat het Bar celona zou lukken hem bui Ajax weg te halen.' ROTTERDAM De luxe duurde één helft. Onder supervisie van de bij vlagen grootse Wim van Hanegem bouwde Feyenoord gisteravond in Rotterdam aan een gave show in de Intertoto-wedstrijd tegen Stan dard Luik. Maar de rust betekende tegelijkertijd een ommekeer in de demonstratie van Feyenoord. Hoewel de 2-0 voorsprong na rust niet serieus in gevaar kwam en Feyenoord duidelijk met een 3-1 finishte, miste het elftal in die tweede periode zoveel kansen, dat het spelpeil naar een bedenkelijk niveau terugzakte. Bij Feyenoord acteerde Willem van Hanegem weer op zijn oude stek. Hij nam de positie op het middenveld over van Theo de Jong, die evenals Wim Rijsbergen herstelt van een niet ernstige blessure. Daarom kregen Joop van Daele (als laatste verdedi ger) en de genezen Harry 'Vos (op links) van trainer Wiel Coerver weer eens kans in de defensie. Van Hanegem, die door de afwezig heid van Rinus Israel de laatste we ken als libero had gefungeerd, werd op het middenveld de inspirerende bron van Feyenoords aanvalsactivitei- ten. Binnen luttele minuten al moet 'De Kromme' met name Theo de Jong en zijn directe tegenstanders de nodi ge frustraties bezorgd hebben. Want van zijn voeten kwamen weer de meest verfijnde passes en zijn ijver gold als schoolvoorbeeld voor de hele ploeg. Dat het 'heerlijk avondje' voor de Feyenoorders slechts 45 minuten zou duren, verbaasde niemand. Het gebrek aan conditie en kracht is allang gesig naleerd, maar niet in een kort tijdbe stek op te Idssen. Dat Standard van die tekortkoming niet voldoende profi teerde, bewijst het matige niveau waarop het elftal van de Joegoslavi sche trainer Markovic zich nog be vindt. De technisch begaafde Henro- tay soleerde weliswaar vrijwel onge stoord door de Feyenoord-verdediging en verkleinde kort na rust de achter stand tot 2—1, het lukte de Belgen niet de terugval van de tegenstander duidelijker af te straffen. Feyenoord mocht het spel, blijven be heersen en zette de blunderende af weer van Standard voortdurend voor schut. Ressel, Schoenmaker, Kristensen en Van Hanegem losten elkaar af met het missen van de fraaiste kansen. Feyenoord had dan ook een strafschop nodig (na een handsbal van Dolmans, benut door Schneider) om de voor sprong tot 31 uit te bouwen. Maar de room was er toen allang af. Feyenoord—Standard Luik 3—1 (20> 18 Schoenmaker 1—0. 32. Jansen 2—0, 52. Hen- rotay 21, 75. Schneider 'strafschop) 31 Scheidsrechter Corver. Toeschouwers: 33.000. Feyenoord: Treytel: Wery. Schneider. Van Daele. Vos: Boskamo, Jansen (Bosgleter). Van Hanegem (Van Til): Ressel. Schoenma ker. Kristensen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13