T> van tijdelijk Pop op de plaat Schetsboek van Robinson Crusoë Jit de weekbladen Hof en Lourdes Invloed verloren Generaal in zorgen Klamme handen Verzet tegen premiedruk Nog fit genoeg NVV en mentaliteit 5rima Hendrix, naar geen jieuws door Willem-Jan Martin Onderzoek klachtrecht werknemers 1 I %nand Fockink Zolang de voorraad strekt. Bessen h/rij Nederland ket het naderende regeringsjubileum n het achterhoofd zocht Martin van Mnerongen voor Vrij Nederland dra. II. G. Schenk op, die kan bogen cp p'n vijftien boeken over het konings- Juis. Mevrouw Schenk vindt de pu- lic relations van het Hof maar hope- bos. 'De hele zaak deugt niet. Er is tan de zijde van de RVD niemand pet voldoende gezag. Van der Wiel leeft het veel te druk met de rege ling en De Ru gedraagt zich als een tlein jongetje, dat niet tegen de zaak |p kan'. Op de vraag of dan het ko- |ingshuis niet mans genoeg is om zelf let volk duidelijk te maken wat hen tazielt, antwoordt ze: 'Dat zou in nog neerdere mate tot moeilijkheden lei- len, want ook de leden van het hof lebben er geen benul van hoe zij |aar buiten moeten treden. In wezen feet het hof, ook anno 1973, nog teeds niet hoe een gewocn mens beft'. 'oop Van Tijn laat (voor het gemak og maar koning) Constantijn zeggen, at hij zich niet met politieke bewe- lingen inlaat, Rudie van Meurs be- bhuldigt de superstore van 'Super- Ioncurrentie over de rug van de ver- iruiker' en Jan Rogier haalde jeugd- Ïntiment op in Lourdes, de 'grootste dplaats van het christelijke westen or armen en zieken'. pe Groene |i De Groene spit Bart Riezouw nog ben het conflict rond het NVV-jonge- Incontact uit. Jan Jetten (secreta- 'Als er toch besloten zou worden t Jongerencontact op te heffen, dan u ik dat een harde opdonder voor arbeidersbeweging vinden. Er zou :1 een ontzettend stuk invloed van fet NVV verloren gaan', pap van Ginneken blikt terug op het Eerste Panafrikaanse Jeugdfestival, dat hij in Tunis kon bijwonen. 'In meerdere opzichten brengt dit festival de' opkomst aan het licht van een nieuwe generatie Afrikanen een generatie, die met grotere vastbeslo tenheid dan de vorige bereid is in on derlinge solidariteit dfe laatste over blijfselen van het Europese kolialisme op en rond het Afrikaanse continent weg te vagen'. Haagse Post De Haagse Post gooit er (als nieuwe trekker?) een nieuwe serie 'Schrijvers op stap' tegenaan. Heere Heeresma mocht het spits afbijten en ging naar de Grand Prix. Hij waarschuwt de le zer bij voorbaat met een 'Wat hier volgt is dan ook zonder meer gebeurd en echt waar, niet gehinderd als ik werd door enige kennis van zaken'. HP sprak verder met generaal-majoor De Savornin Lohman, zojuist be noemd tot opper-officier personeel van de landmacht. Over de verande ringen in het leger merkt de generaal op: 'Ik geloof wel dat het gezond is dat het leger naar de maatschappij evolueert, maar ik maak me weieens zorgen. Je moet al die dingen toch met een zekere geleidelijkheid doen. De slinger van de klok kan gauw te ver doorslaan. Ik vind het jammer dat er over zaken, die ik niet essentieel vind, zoals dat wel of niet groeten, of dat haar, zo verschrikkelijk lang en op alle niveaus gepraat moet worden'. Hervormd Nederland In de serie gesprekken met televisie recensenten laat Hervormd Nederland deze keer Ton Hydra van Trouw- Kwartet aan het woord. Hydra die laat weten elke avond de buis af te zoeken naar 'warme menselijkheid', legt verder uit, hoe hij erachter komt of het programma goed is. 'Een pro gramma bijvoorbeeld van het IKOR, waarin pater Van Kilsdonk en ds. Buskes een gesprek met elkaar heb ben, is jammer genoeg een zeldzaam heid op de Nederlandse televisie. Als ik zoiets hoor en zie. ja dan voel ik me klein worden en krijg ik klamme handenDan weet ik dat het pro gramma goed is'. Dr. Albert van den Heuvel doet ver slag van zijn bezoek aan Rusland en bericht dat er 'in Rusland angst is voor het initiatief'. Elsevier magazine Elseviers Magazine laat oud-voorzitter Roolvink aan het woord over de pre miedruk sociale voorzieningen, die steeds zwaarder wordt. Roolvink: 'Ik zie nog eens het woord opstand zou ik niet willen gebruiken een greeiend verzet in de kring van de middengroepen ontstaan. Ik moet na melijk ook denken aan de druk van de ziektekostenverzekering. Wie een paar honderd gulden boven de zieken fondsgrens (20.900 gulden) gaat ver dienen en zich particulier moet laten verzekeren, kan die loonsverhoging beter niet krijgen'. Roolvink pleit dan ook voor een geleidelijke overgang. 'Voor de middengroepen (laten we zeggen: van 20.000 tot 25.000)! een combinatie van 'ziekenfonds' en 'parti culier' dus'. EM's omslagverhaal gaat over de ver vuiling van onze stranden. Op Texel groeien de klachten met de dag. maar in Scheveningen zegt men, dat de 'mentaliteit' zienderogen beter wordt. Het blad rustte zelf een equipe uit om achter de 'waarheid' te komen. Haar conclusie is: 'De mentaliteit mag in de loop der jaren wat verbeterd zijn, het is onvoorstelbaar wat bin nen- en buitenlandse badgasten ach terlaten langs de kustlijn'. De Nieuwe Linie Sjakie Swart wordt in De Nieuwe Li nie uitgeluid via een interview, dat Gerard Klaasen met hem had. 'Club liefde bestaat niet meer in deze te genwoordige tijd', aldus deze laatste klassieke voetballer. 'Nu denken ze dus alleen maar aan geld en aan 'ver beteren'. Ik ben met Moulijn eigenlijk de laatste speler, die met z'n club is opgegroeid'. En over zijn afscheid zegt hij: JIk wil er eigenlijk helemaal niet mee uitscheiden. Ik voel me nog fit genoeg, echt waar. Ik zou zo in het eerste van Ajax mee kunnen doen. Ik train ook nog steeds mee, hoewel ik geeneens een contract meer heb. Maar ja, er is dus een afspraak gemaakt tussen het bestuur en mij, dat ik er nu maar eens mee moet uitscheiden'. Vincent Bakker meldt op de voorpagi na. dat 'Nederland ook met tabak de boycot van Rhodesië ontduikt en wel met jaarlijks minstens acht miljoen kilo. die grotendeels via Zuid-Afrika, maar voor een deel ook via Mozambi que ons land binnenkomt'. Accent Prof. A. Heertje schrijft in Accent over het afhaken van het NW inzake de afronding vah het halfjaarlijkse SER-rapport. Velen zijn over deze ontwikkeling verbaasd, maar, legt hij uit. daarmee alles verklarend, 'de mentaliteit van degenen, die thans de macht in handen hebben bij het NVV is nu eenmaal gericht op destructie, omdat dan naar hun oordeel de nieu we maatschappij kan worden gemaakt. Zij breken alles af om dan weer op nieuw te kunnen beginnen'. Het omslagartikel gaat over 'zeezei- len'. Ben Klaassen, die een tochtje meemaakte, noemt het een 'genoegen, dat geleerd moet worden, wil men er althans het optimale profijt van kun nen hebben'. ian levende muziek van zeer ehoorlijke kwaliteit even geen ebrek in deze fase van de strijd. Een jrige keer maakten we onder de rolijke kop 'Swingen Met Leon Ussell' melding van een maar liefst fiedelig podiumwerkstuk van deze bor de wol geverfde pop- ofessional. Vandaag is het een min meer nieuwe dosis potente taarmuziek uit de nalatenschap van mi (James Marshall) Hendrix en en ander dat wil zeggen n dubbelelpee getiteld mi Hendrix (Reprise RS 6481) bij gelegenheid van een lor Joe Boyd, voormalig producer n onder meer de 'folk-acts' Fairport invention en The Incredible ringband, samengestelde icumentaire over leven en werken n de vroeg gestorven gitaarheld, in film waarvan de onderhavige ee platen de soundtrack uitmaken, et het samenstellen van de film, op sis van een kort cinematografisch geven van een paar kennissen van lyd, werd ruim een jaar terug gonnen. Als hulpjes rekruteerde e Boyd de heren Weis en Head en drieën togen ze er met film- en luidsmateriaal op uit, teneinde via erviews met allerhande mensen die indrix meer of minder goed hebben kend (een kleine selectie: Eric apton, Germaine Greer, pa Al indrix, Mick Jagger, Mitch Mitchell, iu Reed en Pete Townshend) een doende 'full-length' rolprent op te uwen. Hoe dat verder allemaal worden is kan ik niet beoordelen, heb de film nog niet gezien. Maar horen naar de optimistische luiden die zo af en toe doorsijpelen, 1 het best dik in orde wezen. Maar oralsnog moeten wij ons dus perken tot de muziek. Die komt or negentiende uit een bekend atje. Behalve een nummer als Hear Train A Coming, dat Hendrix op n akoestische twaalfsnarige gitaar Jimi Hendrix laat horen, en dat ik persoonlijk nooit eerder gehoord heb zit de nieuwigheid van dit dubbel-album vooral in het feit dat van een aantal (bekende) nummers live-uitvoeringen nog niet op een dergelijk gemakkelijke wijze toegankelijk waren. Voor de noeste verzamelaars, die zich in de loep der tijden hebben voorzien van allerhande (vaak) krakkemikkig 'wit' en ook officieel materiaal, bevatten de platen, de interviews uitgezonderd, geloof ik helemaal niks nieuws. In een blad als Rolling Stone heeft men zich nogal kwaad gemaakt over de selectie uit Hendrix' concertmuziek. Tijdens bepaalde hier 'meegenomen' optredens zou hij niet zo in vorm zijn geweest. Dat kan wezen, de heren van Rolling Stone weten er natuurlijk een hoop van, maar voorlopig zit deze jongen nog dik te genieten bij allerlei zulke uitstekende klanken als Machine Gun (twee maal waarvan een keer met The Band Of Gypsys, en de andere uitvoering met Billy Cox en Mitch Mitchell), Red House, Like A Rolling Stone, Purple Haze, Hey Joe en In From The Storm. Die gasten van dat muziekblaadje moeten niet zo zeuren. Verder met twee nieuwe ontdekkingen van de Asylufn-bazen Geffen en Roberts. Het betreft de heren ROD TAYLOR en NED DOHENY, die voor het idealistische bedrijfje beiden een gelijknamige debuut-elpee mochten opnemen. Rod Taylor, om maar met hem te beginnen, zelfs met de assistentie van een onwaarschijnlijk glanzende studio equipe: Ry Coode, Jesse Davis, Larry Knechtel, Russ Kunkel, Bill Payne, Red Rhodes en nog zeer veel anderen. Dat moet je er natuurlijk wel van af horen, zou je zeggen, de wet van behoud van talent is tenslotte niet voor Jan Doedel uitgevonden. En inderdaad wordt er dan ook zeer fraai gemusiceerd. Maar de inbreng van Taylor zelf zie ik toch nog niet zo zitten. Zeker op kant-één gedraagt ie zich als een luie 'crooner', die wel veel te galmen maar weinig te zeggen heeft. Een soort 'vercommercialiseerde' Kris Kristofferson. Op de andere zijde gaat het gelukkig een stuk beter. Taylor zingt tenminste een beetje gewoon en heeft hier ook zijn songs een stuk beter in de hand, het begint zelfs op popmuziek te lijken. Maar aan de andere kant, die Ned Doheny bakt er nog veel minder 'van. Allemachtig, wat een suffe bedoening en dan te bedenken dat meneer op een begeleidend biografisch stenciltje laat weten dat Charles Lloyd (de jazz- saxblazer, inderdaad) hem nog eens geleerd heeft wat swingen is. Als je het mij vraagt, is onze Ned dat even snel weer vèrleerd. Tot besluit STEELY DAN met een tweede elpee getiteld COUNTDOWN TO ECSTASY (Probe 5C 062-94640). Dan, vijf man sterk, is een groep die vooral opvalt door de goedverzorgde vokalen en een verantwoorde mixtuur van gitaar, steelgitaar en een bescheiden portie elektronika. Kompositorisch vind ik ze, ook op deze plaat, minder sterk, een beetje 'e gemakkelijk eigenlijk. Maar de sound maakt dat toch wel weer goed: gepolijste swing voor als het feest over zijn hoogtepunt heen is en de boel in een hoek ligt uit te hijgen. BDWENL AND B UITEN L AND Kil Wynand Fockink kersen-en frambozenbrandewijn. Van een verslaggever UTRECHT —De Stichting Weten schappelijk Onderzoek Vakcentrales (SWOV) is bezig met een onderzoek naar een klachtrecht voor individuele werknemers. De probleemstelling daarbij is welke vormen van klachtop- vang geschikt zijn om klachten die werknemers op grond van hun be drijfssituatie in het Nederlandse be drijfsleven ervaren, zo goed mogelijk op te vangen en hoe de werking is van de thans voor dit doel bestaande procedures. Het onderzoek, dat eind 1974 voltooid zal zijn, wordt uitge voerd in samenwerking met het Insti tuut voor Toegepaste Sociologie in Nijmegen. De Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Vakcentrales bouwt met haar on derzoek voort op een globaal onder zoek dat enige tijd geleden werd ver richt in 15 bedrijven. Het onderzoek van de vakcentrales omvat 144 naar grootte, regio en bedrijfstak geselec teerde bedrijven. Uiteindelijk zullen daaruit 60 bedrijven worden geselec teerd op nog nader vast te stellen cri teria. Het bedrijven onderzoek zal worden gevolgd door een individuen- onderzoek, waarbij werknemers uit deze 60 bedrijven zullen worden bena derd. Boissey-en-France op 27 kilometer ten noorden van Parijs, wordt na Orly en Le Bourget het derde vlieg veld van de Franse hoofdstad. Het eerste gedeelte komt volgend jaar klaar en biedt dan accommodatie voor ongeveer acht miljoen reizigers per jaar. In 19 85. wanneer het geheel gereed moet zijn, zal de lucht haven per jaar vijftig miljoen mensen kunnen verwerken. AMSTERDAM Het verhaal van Robinson Crusoë heeft al duizen den, jong en oud weten te boeien. In diverse bewerkingen is dit avontuurlijke dagboek van de schipbreukeling Robinson Crusoë die van 1659 tot 1684 op een onbewoond eiland leefde, naar de oorspron kelijke versie van Daniël Defoe, in eindeloos veel talen verschenen. De jongste bewerking is die van het Franse echtpaar Anie en Michel Polit- ser. Zij hebben er (weer) een speciale jeugd-uitgave van gemaakt. Maar het noet gezegd dat die erg origineel is langepakt en fraai is uitgevallen. !ij zijn uitgegaan van len (uiteraard gefingeerde) vondst ran oude tekeningen en een logboek lie van Robinson Crusoë afkomstig ouden zijn. Michel Politzer die teke- laar is, heeft van de 'gevonden' teke- ïingen prachtige illustraties gemaakt, in zijn vrouw heeft de tekst van het ogboek bewerkt. Het aardige van de- e bewerking is, dat zij op een groot irentenboek lijkt waarin vooral de doe-het-zelf'-kant van Crusoë's ver- ilijf op het eiland de aandacht krijgt, fauwkeurig gedetailleerde, maar toch leurig gehouden tekeningen (ge leurd) van dé gebruiksvoorwerpen en de constructies van de hulpmidde len waarmee de schipbreukeling zich het leven dragelijk en aangenaam maakte, staan op bijna elk van de 80 pagina's. Er zijn er vele bij die - en dat zal vooral jongens aanspreken - de lezer als het ware uitdagen ook zo iets met eenvoudige middelen te ma ken. Daarbij is de tekst in alle be knoptheid zeer lezenswaard, en vooral uitstekend op de tekeningen inge speeld. Dit boek verschijnt nu op donderdag 6 september in een Nederlandse verta ling bij Ploegsma te Amsterdam als Boek van de Maand (voor de Jeugd) onder de titel 'Schetsboek van Robin son Crusoë. Het formaat is 24x31 cm en de prijs bedraagt tm 6 oktober ƒ8.90. daarna een tientje meer. Zoals wellicht bekend gaat de actie 'Boek van de Maand' uit van de 'Collectieve TROUW/KWARTET DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1973 Het nieuwe (jeugd) Boek van de Maand Proeve van illustratie uit 'Schetsboek van Robinson Crusoë'. propaganda van het Nederlandse brengen dan via een normale handels- boek', die daarmee beoogt een bepaald editie mogelijk zou zijn. De oplagen boekwerk binnen het bereik van een van deze uitgaven zijn altijd zeer veel grotere groeji geïnteresseerden te groot; in diit geval 58.000 exemplaren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11