Haldeman put zich uit in vaagheden Koehandel over Europese plannen voor ruimtevaart Cambodjaanse in beslissende oorlog fase Actie voor Amalrik broodnodig Juristen-commiss ie liekelt Turks regime Ex-stafchef acht zichzelf en Nixon onschuldig Voor zijn gezondheid, zo niet zijn leven, valt te vrezen Ouderdomspensioen Franse huisvrouwen rROUW/KWARTET WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1973 BUITENLAND T7/K9 WASHINGTON (Reuter, UPI) Het voormalige hoofd van de staf van liet Witte Huis Bob Halde man heeft zich gisteren nogal vaag uitgelaten over zijn kennis van een plan uit 1970 om inlichtingen te verzamelen door middel van inbraken, het afluisteren van telefoongesprekken en andere methoden. Het plan was destijds al door presi dent Nixon goedgekeurd, maar het toenmalige hoofd van de Centrale Re cherche (FBI), Edgar Hoover, had de president gewezen op de onwettigheid InforBJlK van deze praktijken en de president trok het vijf dagen na goedkeuring hij niet noodzakelijk moet hebben ge weten, dat Howard Hunt en Gordon Liddy ervan deel uitmaakten. Het plan was destijds opgesteld door Tom Charles, een advocaat verbonden tan het Witte Huis. Ook deze had in een memorandum gewezen op de risi co's. die uitvoering voor het Witte Huis zouden kunnen inhouden. Ondervraagd over de groep, die be tend staat onder de naam de 'loodgie ters' en die een onderzoek moest in stellen naar lekken in de veiligheid (waardoor de Pentagon-Papers aan het licht kwamen), zei Haldeman, dat Hij zei ook niets te weten van de in braak bij de psychiater van Daniel Ellsberg, de man die de dokumenten aan de pers gaf. Haldeman zei verder zich niet te kunnen herinneren zijn vroegere assistent Gordon Strachan opdracht te hebben gegeven bepaalde dokumenten te vernietigen, omdat de ze belastend voor het Witte Huis zou den zijn geweest. Gevraagd naar zijn verhouding tot Ehrlichman op het Witte Huis, zei Haldeman, dat beiden evenveel ver antwoordelijkheid hadden, maar elk Schending Rechten van de Mens' JENEVE (Reuter) Turkije schendt op ernstige wijze de Europese Conventie voor de Rechten van De mens, constateerde gisteren de nternationale Commissie van Juristen in haar meest recente over- icht. )e meest opvallende schendingen van le conventie, die Turkije als lid van Raad van Europa ondertekende, raordat het zich in 1968 uit de Raad irugtrok nadat het was beschuldigd m marteling, betreffen volgens de !ommissie de artikelen over vrijheid meningsuiting en vrijheid van ergadering en de minderheidsrechten an de Koerden. (aar de mening van de Internationale bmmissie van Juristen zou Turkije Conventie ook nog schenden als de uidige maatregelen aan de hand van e staat van beleg volledig ingetrok- en zouden worden. lit, aldus de Commissie, omdat in de [gelopen twee jaar permanente wijzi- ingen in de wetgeving zijn aange recht en er op dit ogenblik geen 'o- enbare noodtoestand heerst, die het iven van de natie bedreigt'. Een der- ilijke noodtoestand staat een land af- ijkingen van de conventie krachtens tikel 15 toe. ader de laakbare handelingen van i Turkse regering noemt de Interna- wiale Commissie van Juristen het afschaffen van alle studentenvereni gingen op 22 november van het vorig jaar. Nu wordt maar één vereniging per instituut toegestaan en zij piogen geen politiek bedrijven. KOERDEN De Koerden, een oud volk met eigen taal, dat in Zuidoost-Turkije leeft, wordt, volgens de commissie, niet als minderheid erkent en ontbeert daar om alle minderheidsrechten. Publika- ties in het Koerdisch worden niet toe gestaan en op scholen mag de taal niet onderwezen worden. Een Koer disch woordenboek en een zestiende- eeuwse geschiedenis van de Koerden zijn als 'afscheidingspropaganda' ver boden. Volgens de Internationale Commissie in Genève gaat Turkije door met het martelen van politieke verdachte per sonen en zijn veel hoogleraren en schrijvers tot lange vrijheidsstraffen veroordeeld, wegens het uiten van opinies die in een democratische sa menleving als normaal zouden worden beschouwd. op verschillend terrein. Haldeman bestreed de verklaringen van de voormalige minister van justi tie John Mitchell en van John Dean, die hadden getuigd, dat hij al in 1972 op de hoogte was van de betrokken heid van het Witte Huis bij de in braak in Watergate en andere onwet tige activiteiten. Pas in de lente van dit jaar kwam Haldeman op de hoog te. Toen hij hoorde, dat geld werd ge geven aan de beschuldigden van de inbraak, had hij dat voor kennisge ving aangenomen. Daarna kwamen de befaamde bandop namen ter sprake, waarvan Haldeman maandagavond onthulde, dat hij ze begin van deze maand had beluisterd. Haldeman zei er niet zeker van te zijn of het initiatief ze nog eens te beluisteren van hem of van de presi dent afkomstig was. Het ging om een bandopname van 15 september vorig jaar. Volgens Dean zou blijken, dat de president toen op de hoogte was van de plannen om de Watergate-inbraak in de doofpot te stoppen, maar Halde man meent dat dit niet het geval is. Haldeman had de band beluisterd in het kantoorgebouw naast het Witte Huis. Daar was hem een kamer ter beschikking gesteld om zijn papieren te controleren. Hij zei reeds eerder een bandopname te hebben beluisterd. Dat was voordat het bestaan van de banden aan het licht was gebracht door Alexander Butterfield. Deze gang van zaken ontlokte commissie voorzitter Sam Ervin maandagavond de opmerking: 'Ik vind het erg vreemd, dat meneer Haldeman wel naar de bandopnamen kan luisteren en deze commissie niet. Haldeman zei notities te hebben gemaakt van de bandopnamen. Deze notities heeft hij aan de president gegeven zonder er kopieën van te maken. Het lid van de Senaatscommissie, Dash, gaf een samenvatting van Ilal- demans getuigenis en zei, dat de ge tuige had ontkend op welke wijze ook betrokken te zijn geweest bij de Wa tergate-inbraak en er ook niet van te voren van had geweten. Ook was hij niet op de hoogte van de pogingen de zaak in de doofpot te stoppen. Waar om was het dan nodig om ontslag te nemen als chef van de presidentiële staf?, aldus Dash. Raideman antwoordde hierop, dat de zaak zich zeer snel ontwikkelde, dat de druk om het Witte Huis te zuiveren zeer groot werd, en dat het hem dui delijk werd, dat hij voor een grand jury en de Senaatscommissie zou moe ten verschijnen. Al deze zaken teza men hadden het hem onmogelijk ge maakt zijn plicht doelmatig te vervul len. Hij had zich toen teruggetrokken. Nederland: welzijn gaat voor BRUSSEL (Reuter, UPI, ANP, Belga) De Europese ruimtevaart conferentie sleepte zich gisteren opnieuw in een sfeer van moeizame koehandel voort. Er moet beslist worden over drie gezamenlijke pro jecten, waarbij respectievelijk Frankrijk, West-Duitsland en Enge land groot nationaal belang hebben. Het gaat erom of en hoeveel zij aan eikaars hobby's zullen bijdragen. Bob Haldeman, tot voor kort 'staf-chef' van het Witte Huis, getuigde gisteren voor de tweede dag voor de Senaatscommissie, die zich be zig houdt met de Watergate-affaire. Links zijn advocaat John Wilson. Een eerdere conferentie op 12 juli werd onverwacht afgebroken omdat de vertegenwoordigers van drie op ruimtevaartgebied kleine landen (I- talië, Nederland en Zweden) geen machtiging bleken te hebben, om con crete toezeggingen te doen. Met name de Westduitse delegatie toonde zich PHNOM PENH (Reuter) Nu de oorlog in Cambodja ongekend hevig is geworden en guerrilLastrij ders steeds verder oprukken, komen zowel militai ren als burners in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh steeds meer onder druk te staan. Het punt is nu bereikt, waarop het le ger, dat eens voor de netelige taak stond geestdriftige jongens van twaalf jaar af te wijzen, gedwongen is de dienstplicht in te voeren en dagelijks achter talloze deserteurs aan te gaan. De regeringstroepen staan tegenover ongeveer 45.000 Cambodjaanse guerril lastrijders, opgeleid en gesteund door naar schatting 23.000 Noordvietname- zen in gebieden achter het front. De guerrillastrijders doen voortdurend aanvallen op de zes grote hoofdwegen van het land, die alleen door Ameri kaanse bombardementen zover open gehouden kunnen worden, dat de hoofdstad van voedsel kan worden voorzien. Westelijke diplomaten zeggen, dat Phnom Penh in de drie jaar oude oorlog nog nooit zo ernstig is be dreigd. Zelfs in april en mei, toen de guerrillastrijders naar de stad sche nen op te rukken, was het niet zo erg. Aan regeringszijde worden elke week 800 doden en gewonden geteld en elke dag lijkt het gebied waar de regering nog gezag over heeft kleiner te worden. Geïsoleerd Nu de hoofdwegen zijn afgesneden, kunnen de reservetroepen in Phnom Penh niet naar de geïsoleerde provin cies, die zelf maar moeten zien, hoe zij aan de aanvallen van de Rode worden van de militaire situatie in de afgelopen maand aan dit gebrek aan mobiliteit. Bevelvoerende officieren zeggen, dat de troepen door gebrek aan plaatselijke militie aan bepaalde gebieden vastgepend blijven, terwijl zij veel beter zouden kunnen worden gebruikt voor herovering van verlo ren streken. Ook klagen zij erover, dat de dorpe lingen hen liever zien verdwijnen. Die eisen dat zij ofwel permanent in het dorp blijven, of helemaal weg gaan, zodat zij van oorlogsgeweld ver schoond blijven. De Cambodjaanse au toriteiten doen een laatste poging om dit te verbeteren, door opleiding van militie-eenheden, die hun eigen dor pen moeten beschermen en daardoor de militairen vrij kunnen maken voor andere gevechtstaken. Dorpslegertjes Vluchtende Cambodjaanse ringsmilitairen. rege- Khmers het hoofd bieden. Het Cam bodjaanse opperbevel wijt het slechter 1090 1880 1170 oor Pim Reinders let de derde veroordeling van de Russische schrijver Andrej Alek- sjevitsj Amalrik tot nog eens drie jaar strafkamp streng regime' nder de poolcirkel van Oost-Siberië, valt voor zijn gezondheid, zo iet zijn leven, te vrezen. De Russische autoriteiten zorgen er angst- allig voor. dat de buitenwereld niets over Amalriks toestand te eten komt. Zijn vrouw Giselle heeft dagenlang tevergeefs getracht m na zijn proces in Magadan te zien. De gevangenisdirectie stond at niet toe. Deze weigering een overtreding van de voorschrif- plus Almalriks behandeling in het kamp tot nog toe. recht- lardigen de vrees dat hem hetzelfde lot als de dissident Joeri Ga- nskov zal treffen. Galanskov stierf de afgelopen herfst na slechte ledische behandeling van een maagzweer in een Mordavisch straf- amp. lovsk overgebracht. De rechtbank ver oordeelde hem hier tot drie jaar straf kamp 'streng regiem'. Andrej's kamp wordt het plaatsje Talaya, 270 km ten noorden van de Oost-Siberische stad Magadan ofwel negen uur met de bus. Magadan ligt zo'n 6000 km van Mos kou Proces Begin mei van dit jaar werd Amalrik vanuit Talaya naar de stadsgevangenis van Magadan getransporteerd. Op 21 mei zou hij vrijgelaten worden. Dan zat de drie jaar erop. Zijn transport beschouwde hij als 'een voorbereiding op mijn vrijlating', zoals hij Giselle schreef. Maar de dissidente schrijver keerde niet terug van zijn tweede niet begeerde reis naar Siberië. De vakan tie, die de Amalriks aan de Zwarte Zee zouden genieten na drie jaren van scheiding, ging niet door. De pro vinciale rechtbank van Magadan zond Giselle begin juli een officieel tele gram, waarin werd gezegd dat Andrej opnieuw terecht moest staan. De Sowjet-autoriteiten hadden zorg vuldig een nieuwe zaak tegen Amalrik voorbereid: tien van zijn medegevan genen uit het Talaya-kamp waren be reid te verklaren dat Andrej 'anti- Sowjet-laster' tegen hen had gebezigd. Daarmee had Amalrik art. 190-1 van het Wetboek van strafrecht overtre den. Dit artikel bestraft de 'systemati sche verspreiding van mondelinge vorm van notoir leugenachtige verzin sels die de staatkundige of maatschap pelijke orde van de Sowjet-Unie be smeuren' met ten hoogste drie jaar vrijheidsberoving. Amalrik maakte onmiddellijk gebruik van zijn rechten als beklaagde en eis te een advocaat naar eigen keuze. Dat was de Moskouse jurist Vladimir Shveisky. Deze had hem tijdens zijn proces in Swerdlovsk van 1970 dapper verde digd. Shveisky liet weten Amalrik te 76.30 52.89 55.73 22-llL 9 93 135' dat geval zou de absurditeit het in de rede winnen. Dezelfde absurdi- it die in de zes toneelstukken, die malrik schreef, zo rijkelijk voor- imt, en die zijn levensgeschiedenis vandaag begeleidt. De telg Andrej ieksejevitsj uit het uit Frankrijk af- imstige geslacht Amalrik werd twee aal van de middelbare school ver- ijderd. Niettemin studeerde hij aan historische faculteit van de Uni- rsiteit van Moskou. Maar in 1963 erd hij ook hier verbannen. Zijn udie over de oorsprong van het Rus- sche rijk 'De Noormannen en het ëvse Rusland' was niet marxistisch noeg. die tijd begon Almalrik toneelstuk- n te schrijven en had veel contact et jonge Moskouse schilders en ar- sten. Hij verpleegde zijn invalide der en had allerlei baantjes. Hij as corrector bij een krant, schi(ders- odel, laboratorium-assistent, film- rtoner, tijdopnemer bij auto-races tenslotte koeienjongen in Goerjev- SiberiëDaarheen werd hij in 65 wegens 'landloperij' verbannen. werkelijke reden waren zijn to- elstukken en zijn contacten met itenlanders. rug uit Siberië schreef Amalrik n beroemde verslag 'Niet begeerde, is naar Siberië'. Intussen is hij met knappe Tartaarse schilderes Giselle trouwd. Na het verslag over de er- ringen in Siberië, begon hij aan kritische essay 'Haalt de Sowjet- lie 1984?' Een scherpe, bij vlagen iljante analyse van de huidige Sow- •maatschappij en haar toekomst, die het Westen veel opzien baart. Van- de publikatie van dit essay in het isten is Amalriks arrestatie nog chts een kwestie van tijd. 21 mei 1970 arresteert een groep iB-agenten hem in het dorpje Akoe- 'o, 170 km buiten Moskou. Amalrik ld zich daar bezig met het kweken i tomaten en komkommers. Hij naar de gevangenis van Swerd- Andrcj Amalrik en zijn vrouw Giselle in betere tijden. willen verdedigen, maar wachtte op toestemming van het ministerie van justitie. Tot op heden is niet bekend of Shveisky daadwerkelijk het proces tegen Amalrik in Magadan heeft bij gewoond. Deze 'rechtspleging' werd tussen 13 en 17 juli gehouden. Giselle werd niet tot de rechtszaal toegelaten. Hongerstaking Uit protest hiertegen begon Andrej op 20 juli een hongerstaking. Giselle trachtte enkele dagen tevergeefs haar man te zien. De vrouw van een gevan gene, die, zoals Amalrik, drie jaar strafkamp 'streng regime' heeft, mag haar man volgens de kampreglemen ten 2 tot 3 dagen per jaar zien. De laatste keer dat Giselle tot Andrej werd toegelaten was in mei 1972. Toen woog hij ongeveer 50 kilo, twintig minder dan normaal. De met een aangeboren hartkwaal onder de Siberische koude lijden de Amalrik was moreel ongebro ken, maar had erge last van zware hoofdpijnen. Dit was een 'uitloper' van de tuberculeuze hersenvliesontste king die hij opliep tijdens zijn tran sport van Swerdlovsk naar Talaya, twee jaar geleden. Amalrik verkeerde toen in levensgevaar. De medische behandeling in het kamp is slecht. De vrouwelijke kamparts Raissa Tsarko zei Andrej ronduit dat het haar niet kon schelen of hij nu dood of levend was. Hij at wel Sow- jet-brood, maar was geen Sowjet- mens. Dat de Sowjet-autoriteiten ge weigerd hebben iemand tot Amalrik toe te laten, rechtvaardigt dan ook 'de vrees, dat de schrijver in een kritieke toestand verkeert. Zijn hongerstaking geeft deze gegevens een dramatische omlijsting. Zijn situatie doet denken aan het geval van Joeri Galanskov, die de afgelopen herfst 33 jaar oud, in een strafkamp in Mordavië na een operatie aan zijn maag overleed. De slechte medische behandeling van zijn maagzweer had hem de dood inge jaagd. Negen maanden eerder richtte Galans kov zich in een dramatische oproep tot het Internationale Rode Kruis: 'Ik word geplaagd door een maagzweer. Iedere dag is voor mij een hel, een dagelijkse strijd tussen pijn en ziekte. In de twee jaar dat ik hier nog moet blijven, zullen ze me vermoorden'. De Sowjet-autoriteiten hadden tevoren talloze verzoeken van Galanskov's fa milie om betere medische verzorging in de wind geslagen. Het recht op be zoek werd botweg genegeerd Protest Kort nadat bekend werd, dat Amalrik een derde veroordeling wachtte, wendde de Moskouse kerngeleerde Andrej Sacharow, 'vader van de Rus sische H-bom' en mede-oprichter van het officieuse Russische Comité voor de Rechten van de Mens, zich tot de wereldopinie voor steun aan Amalrik. Heinrich Böll, voorzitter van de inter nationale schrijversorganisatie PEN, hekelde Andrej's nieuwe proces fel. Duitse hoogleraren onder wie Richard Lowenthal van de Vrije Universiteit van Berlijn, protesteerden. Arthur Miller, John Updike en andere Ameri kaanse en Britse schrijvers en uitge vers volgden. De Republikeinse senator Edward Brooke van Massachusetts schreef een open brief aan president Nixon. Sena tor Jackson bracht de zaak Amalrik in de Senaatscommissie voor buiten landse zaken. Na Andrej's veroorde ling zond het Nederlandse PEN-cen- trum tezamen met de Nederlandse Vereniging voor Letterkundigen en de Vereniging van Toneelkunstenaars een protest naar premier Kosygin. Theun de Vries, PEN-voorzitter in Nederland, besloo.t de brief met: 'Wij menen dat internationale vrede en veiligheid tussen ianden en naties ge baseerd moet zijn op de praktijk van de democratie en de vrijheid van den ken en meningsuiting in élk land. Daarom verzoeken wij u zeer drin gend de schrijver Andrej Amalrik als nog vrij te laten en hem te behande len in een geest van ontspanning en humaniteit, overeenkomstig de begin selen van het socialisme' 1984 Haalt Andrej Amalrik 1984? De vrees die deze vraag begeleidt, kan aanzien lijk kleiner worden als het Veronica- achtige antwoord 'Ja, als u dat wilt' In handelen wordt omgezet. Als elke vakbeweging, professionele organisa tie, politieke partij, instelling, univer siteit inclusief de daarmee verbonden internationale contacten, door hun le den of betrokkenen ertoe gebracht worden stelling te nemen en uit te spreken in de zaak Amalrik. Of het nu dissidente schrijvers als Amalrik of martelingen in Ierland, Grieken land of Paraguay betreft. Of het nu om politieke gevangenen in Indonesië, Vietnam of Tsjechoslowakije gaat, het is de plicht van hen die daartoe in de fysieke situatie zijn, hiertegen te pro testeren. De plicht om de samenleving niet een knekelhuis van rechtelozen te laten verworden. Als de Europese Commissie met de Comecon wil onderhandelen over uit breiding van de handelscontacten, of hooggeplaatste diplomaten namens hun regering in Genève over de twee de fase van de Europese Veiligheids conferentie beginnen, dient die plicht ook een leidraad te zijn. Juist als de Sowjet-Unie een daadwerkelijke bin nenlandse humanitaire politiek zou gaan voeren, worden mensen als pre mier Caetano van Portugal de argu menten tot nog sterkere (NATO-)be wapening ontnomen. Andrej Amalrik haalt 1984, als wij dat willen. Pim Reinders is Oost-Europa-tnede- toerker van Amnesty International. Amerikaanse functionarissen steunen de vorming van dorpslegertjes, zoals in Zuid-Vietnam, en zij menen dat de Rode Khmers terrein hebben kunnen winnen, omdat het Cambodjaanse le ger te klein is. Zij hebben sterk aan gedrongen op het onlangs genomen besluit, de dienstplicht in te voeren voor mannen tussen 18 en 35 jaar. Daardoor kan het leger bijna dubbel zo groot worden. Nu telt het ongeveer 150.000 manschappen. De meeste waar nemers denken echter, dat de Rode Khmers zoveel terrein hebben kunnen winnen, omdat het moreel onder de regeringstroepen is gedaald. Zij heb ben meer dan genoeg van de oorlog. Militairen schatten, dat de Rode Khmers met hun jongste actie min stens tijdelijk praktisch het gehele platteland in handen hebben gekre gen. de gebieden vlak bij de hoofd stad en de grote steden uitgezonderd. In veel gevallen gaan bepaalde stre ken geregeld in andere handen over. Tweederde van het land hebben de guerrillastrijders stevig in handen en zij hebben bijna drie miljoen van de zeven miljoen Cambodjanen in hun macht. In enkele gebieden hebben de verzetsstrijders een politiek van ver schroeide aarde toegepast, waardoor de honderdduizenden vluchtelingen zich óp die plaatsen niet meer kun nen vestigen, wanneer de regering met succes een tegenaanval zou doen. Momenteel schijnt de regering er nog altijd tevreden mee te zijn, dat de Amerikanen de voornaamste rol spe len met het tegenhouden van de Rode Khmers door onophoudelijke bombar dementen. Daar komt op 15 augustus echter een eind aan en de Amerika nen zouden graag zien, dat de Cam bodjaanse troepen oprukken om ge bied te heroveren. Moeilyk De verliezen onder de guerrillastrij ders moeten zwaar zijn, al is het moeilijk te peilen hoe zwaar. Zij ruk ken echter nog steeds op, zij het lang zaam, en de vraag rijst of zij éen mas sale aanval op Phnom Penh willen ondernemen. De autoriteiten hebben het grootste gevangenkamp, op vijf km ten zuiden van de hoofdstad, ont ruimt en het is bijna zeker, dat de guerrillastrijders niet veel verder kunnen gaan, zonder zich aan een aanval vanuit de hoofdstad bloot te stellen. Er zijn al raketten in de stad gevallen. Of er al dan niet een grote aanval op Phnom Penh komt hangt ook af van de vraag of een bestand wordt be reikt. Sommige westelijke diplomaten geloven, dat de Rode Khmers daar op wachten, zodat zij de macht kunnen overnemen zonder het bloedvergieten en de anti-propaganda, die straatge vechten in Phnom Penh zouden ver oorzaken. Allende-oppositie SANTIAGO (Reuter) De Chileense president Salvador Allende en leiders van de oppositie voerende Christen Democratische Partij hebben gisteren opnieuw een gespreksronde gevoerd in een poging het gevaar van een bur geroorlog af te wenden. Een eerste gesprek, dat anderhalf uur duurde, vond maandagmiddag plaats. Na afloop daarvan zei de Christen-De mocratische partijvoorzitter Patricio Aylwin, dat beide partijen in dit sta dium zoeken naar punten van over eenstemming in hun opvattingen. Al- lende had volgens Aylwin zeer bereid willig naar de Christen-Democraten geluisterd. Volgens welingelichte kringen streven de Christen-Democra ten onder meer naar het opnemen van enkele vertegenwoordigers van de strijdkrachten in het kabinet, hoewel het opperbevel onlangs een aanbod van president Allende om militairen in zijn kabinet cp te nemen, van de hand gewezen zou hebben. geschokt toen de Italianen gisteren opnieuw niet thuis gaven. Ambassadeur Caboni belde tussen de middag nog met zijn regering in Ro me, maar kwam terug met de bood schap dat hij vóór nalf september niets kon zeggen. Dat kwam hoogst ongelukkig uit omdat de Amerikanen vóór half augustus nu eindelijk willen weten of Europa inderdaad het ruim telaboratorium gaat bouwen dat on derdeel moet worden van het Ameri kaanse ruimtevaart-systeem. Bij dit Space-Lab heeft met name West-Duitsland belang, omdat een kleine zestig procent van de uitvoe ring door de Duitse industrie zou worden verzorgd. Met name voor de elektronische bedrijfstak is dat een welkome versterking. De Duitsers wil len dan ook best de helft van de kos ten bijdragen. Voordat Caboni met zijn verrassing kwam was het Italiaan se aandeel begToot op twintig procent De ministers gaan nu proberen of ze de zaak zonder Italië en op tijd rond kunnen krijgen. Minister Trip kon ze daarbij namens de Nederlandse regering een kleine teleurstelling aanbieden. Volgens de gebruikelijke verdeelsleutel zou van Nederland 4.6 procent kunnen worden verwacht, maar de regering gaat niet verder dan twee procent, ter wille van meer aandacht voor het welzijns beleid. Maar de werkelijke zaken worden tus sen de groten gedaan. Frankrijk wil West-Duitsland wel ter wille zijn met een bijdrage van 20 procent in het Space Lab, als de Duitsers voor een zelfde percentage meebetalen aan de (duurdere) Franse lanceerraket waar Parijs zelf 60 procent in steekt (Bonn heeft volgens de laatste berichten 18.3 procent aangeboden). En Engeland wil desnoods 26 miljoen gulden aan het Franse stokpaard bij dragen, mits de Fransen precies het zelfde bedrag spenderen aan de kunst maan voor scheepsnavigatie die de Britten na aan het hart ligt Het werd gistermiddag allemaal zo moeilijk dat conferentievoorzitter Ha- nin (België) de vergadering schorste en de delegaties afzonderlijk bij zich liet komen. Het zou, dacht men giste ravond in Brussel, wel weer nacht werk worden. PARIJS (UPI) De Franse huis vrouwen zullen in de zeer nabije toe komst een ouderdomspensioen van de staat gaan ontvangen. Het ministerie van volksgezondheid heeft gisteren meegedeeld, dat er hard gewerkt wordt aan het opstellen van de voor waarden, waarop de huisvrouwen dit pensioen zullen krijgen, als zij een maal 65 jaar zijn geworden. Het des betreffende wetsontwerp zal dit jaar nog bij het parlement worden inge diend. De minister van volksgezond heid, Michel Poniatowski, zei gisteren: 'Ik zal er voor zorgen, dat in de toe komst de huisvrouwen een echte soci ale status en een pensioen zullen krij gen'. Frankrijk zal het eerste land worden, dat een dergelijk staatspensi oen kent. Nixon-Tanaka WASHINGTON (Reuter) Presi dent Nixon heeft premier Tanake van Japan gisteren verwelkomd met de verzekering, dat de Verenigde Staten Japan als gelijkwaardige partner en wereldmogendheid zullen behandelen. De twee leiders begonnen hun twee daagse besprekingen op het Witte Huis, nadat Nixon zijn Japanse gast had gezegd, dat de tijd voor bij is, dat Japan kon worden be schouwd als de jongere broer van de Verenigde Staten in hun betrekkin gen. Tanaka stelde zich iets gereser veerder op. Hij zei, dat Amerika en Japin zich bij hun komende bespre kingen geen gebrek aan begrip kun nen permitteren. Anti-guerrilla BUNENOS AIRES (UPI) De Ar gentijnse president ad interim, Raul Lastiri, heeft maandagavond in een toespraak voor de televisie verklaard, dat hij streng zal optreden tegen gu errillastrijders, om de golf ontvoerin gen tegen te gaan. Hij zei bij het in meerderheid peronistisch gezinde con gres wetsontwerpen te zullen indie nen ter verscherping van het straf recht. De regering gaat tevens de fi nanciën van maatschappijen controle ren, waarvan personeelsleden zijn ont voerd. Hij zei niet of het betalen van losgeld zal worden verboden. De ver kiezingen van 23 september, die de te rugkeer van Peren als president mo gelijk moeten maken, zullen 'vreed zaam en ordelijk' moeten verlopen en de regering zal alles doen om er 'vrije tn vlekkeloze' verkiezingen van te maken, aldus Lastiri. Oostduitser retour HANNOVER (DPA) Een paar uur, nadat hij uit Oost-Duitsland naar het Westduitse Nedersaksen was ge vlucht, is een 24-jarige luitenant van de Oostduitse grenstroepen op eigen verzoek weer naar de Duitse Democra tische Republiek teruggebracht. De luitenant werd in Helmstedt aan de Oostduitse autoriteiten overgedragen. Volgens de Westduitse douane had de luitenant kans gezien ongemerkt de rivier de Elbe natuurlijke grens tussen de beide Duitse staten over te zwemmen en had moeilijkheden in beroep en familie als beweegredenen voor zijn vlucht naar West-Duitsland opgegeven. Hij is getrouwd en heeft een kind. Waarom de luitenant zo gauw weer naar de DDR terug wilde, is niet bekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9