Man en vrouw kunnen elkaar bij testament financieel bevoordelen fff I flMllfitll Milieubeheer of Milieubeheersing? Afwijking van in wet geregelde vererving mogelijk 'Vuil' bedrijf met proces bedreigd +++oproep toeristen+++ windverwachting voor zeilers het weer Warmer CBS: Amerika tapt telefoons in Bonn af India en Pakistan praten op 18 augustus verder Noorse radio: verkeerde Arabier vermoord Nieuwe boeken v/eerrapporten strandweer vreemd geld Wetenéchap en techniek uw probleem M H M M ook het onze TR O UW/' KWARTET WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND/BUITENLAND T5/K7 door mr. Adriana J. van Ek, notaris in Amsterdam AMSTERDAM In een tijd van voortdurende geldontwaar ding vraagt menig echtgenoot zich af, hoe hij zijn vrouw zeker kan stellen van een goede verzor ging ook na zijn overlijden. Dit geldt in de eerste plaats voor zelfstandige ondernemers en werknemers, die geen pensioen hebben, zodat hun vrouw ook geen weduwepensioen ontvangt. Maar ook zij, die wel aan een pensioenfonds deelnemen, zullen er niet gerust op zijn, dat hun vrouw later op dezelfde voet zal kunnen doorleven als toen zij nog samen waren. Waardevaste pensioenen en lijfrenten zijn in de particuliere sector immers niet te.verzekeren en daarom doet de vraag zich vaak voor hoe een man door raiddel van testamentaire be schikkingen zijn vrouw in een finan cieel zo gunstig mogelijke positie kan brengen. Wanneer iemand overlijdt zonder een testament te hebben gemaakt, vererft zijn nalatenschap overeenkomstig de regelen, die ons Burgerlijk Wetboek daarvoor geeft. Heeft een man vrouw en kinderen dan erven deze krach tens de wet elk een gelijk deel. Men hoort wel eens de opmerking: de langstlevende krijgt de helft en een kindsdeel. Dit is alleen het geval, wanneer de echtgenoten waren ge huwd in algehele gemeenschap van goederen, dat wil zeggen wanneer zij geen huwelijks voorwaarden hebben gemaakt, waarbij zij van ons wettelij ke systeem van de algehele gemeen schap van goederen zijn afgeweken. Was het huwelijk in algehele gemeen schap van goederen gesloten dan is de langstlevende echtgenoot voor de helft tot het gemeenschappelijke ver mogen gerechtigd ingevolge huwe lijksgoederenrecht en vormt de ande re helft de nalatenschap van de eerst- overleden echtgenoot. In de nalaten schap, dat is dus de helft van het ge meenschappelijk vermogen, zijn de langstlevende echtgenoot en de kinde ren elk voor een gelijk deel gerechtigd. Afwijken Men kan bij testament van de door de wet geregelde vererving afwijken. Ten aanzien van die testamentaire rege ling die de meeste echtparen het liefst zouden maken, zet de wet ons echter de voet dwars. Regelmatig wordt de notaris verzocht testamenten op te maken, waarbij de echtgenoten elkaar tot enige erfgenaam benoemen. De gedachtengang is: zolang mijn echtgenote leeft, moet zij over al ons bezit de volledige beschikking houden en eerst wanneer zij er ook niet meer is, komen de kinderen aan bod. Zoals dit populair wel wordt uitgedrukt: de langstlevende al. De wet geeft aan kinderen echter een zogenaamde legitieme portie. Dat is een fractie, die een kind minimaal uit de nalatenschap van zijn ouders moet verkrijgen. De grootte van de legitieme portie is afhankelijk van het aantal kinderen, dat de o%-erleden echtgenoot nalaat. Is er één kind, dan bedraagt de legitie me portie de helft van de fractie die het kind krachtens de wet zou ontvan gen. Om een voorbeeld te geven: wan neer een man een vrouw en een kind nalaat, zouden vrouw en kind krach- In deze serie van drie artikelen zal worden gesproken over de verzorging van de vrouw na het overlijden van haar man, omdat na het overlijden van de man als enige of voornaamste kost winner de inkomsten aanmerke lijk zullen dalen, terwijl het overlijden van de vrouw in het algemeen voor de man geen be langrijke financiële gevolgen heeft. De testamentaire beschik kingen kunnen ook door de vrouw ten behoeve van haar man worden gemaakt. tens de wet elk de helft van de nala tenschap verkrijgen. De legitieme por tie is in dit geval de helft van die helft tot y4. De man is dus vrij om zijn vrouw voor tot erfgename te benoemen. Zijn er twee kinderen, dan bedraagt de legitieme portie 2/3 en bij drie of meer kinderen */4 van het deel van de nalatenschap, dat de kinderen krachtens de wet zouden hebben geërfd. Wanneer een man zijn vrouw en vijf kinderen nalaat, erven deze krachtens de wet elk 1/6 gedeelte. De legitieme portie is voor elk kind 3/4 van 1/6 gedeelte oi 3/24. Vijf kinderen heb ben dus tezamen minimaal recht op 5 maal 3/24 of 15/24 5/8. De man kan in dit geval zijn vrouw tot erfgenaam benoemen voor 3/8. In het volgend artikel worden enkele mogelijkheden gegeven om bij testa ment aan de echtgenoot meer toe te kennen, dan de wet doet. Van onze correspondent ARNHEM Een aantal inwoners van Arnhem wil een proces aanspannen tegen de metaalfabriek Billiton. Ze willen vergoeding voor de schade, die ze hebben opgelopen door de giftige stoffen, die Billiton over hen uit blaast. Omwonenden van het bedrijt menen te kunnen aantonen, dat de lak van hun auto's is beschadigd door de poeder, die Billiton uitstoot. Totnu- toe heeft het hedrijf geweigerd op de eisen van de benadeelden in te gaan en daarom willen deze laatsten nu gaan procederen. Onderstaande personen worden verzocht dringend de ANWB te bellen, alarm centrale ln Den Kaag <070-28 44 26. NEDERLAND P. Geertman uit Epse, W. P. M. Legerstee uit Vlaardlngen ln blauwe Peu geot. kent. UU-31-43. A A. Karsemakers uit Deventer, op motorjachr 'Marselino". P. Kru- se uit Watergang, ln creme Opel Kadett. kent. FR-02-95. Fam. G. Medema uit Emmert, op boot 'Donald Duck'. J. L. Rljnhart-Froel- ling. uit Dedemsvaart op zeiljacht 'St. Ven- antius', Fam. J. Boema uit Rotterdam. P. G. Bakker uit Bllthoven met varende woonboot. J F. de Jonge uit Wagenlngen ln groene VW kent. onbek, ZEELAND/BELGIE Fam. V. Veerman uit Hul zen met de trein. BELGIE Fam. A. Bongers uit Rotterdam ln beige Taunus statlonc. kent. 05-22-HX. A. C. Henstra uit Amsterdam in blauwe auto. BELGIE/LUXEMBURG Fam. M. Hessels uit Den Haag ln rode Ford Taunus. kent. onbek FRANKRIJK/NEDERLAND Mevr. M. WISSE UIT Veldhoven ln beige Peugeot, kent. 32-84- RH. FRANKRIJK J. Postma uit Nootdorp in don kerrode Peugeot kent. 95-14-UP. Fam. E. Woldhuis uit Groningen in groene CitroSn plus travelsleeper kent. 53-94-JE. Fam. G. 11. Nevenzeel uit Den Dolder In beige Lancia kent. onbek SPANJE/FRANKRIJK W, Bemelen uit Breda ln grijze Vauxhall Viva kent. 27-88-JL. SPANJE T. de boer uit Zoeterwoude in VW kever kent. onbek. Fam. Struijk uit Den Haag in groene Ford 15 M kent. 17-63-EL. H. Versteeg uit Utrecht in een rode Flat kent. onbek. F. H Weurman uit Waddinxveen ln een gele Opel kent. 22-00-XM P. M. J Ate- na uit Bllthoven ln beige Audi kent. 75-09- XV. ITALIË P. de Bruin uit Haarlem in rode VW variant kent onbek. OOSTENRIJK J. Jongkind uit Aalsmeer in creme Mercedes 220d kent. 53 04-VN. H. Muyers-Gielen en Shany Winkers uit Maas tricht in rode Renault R 10 kent. 40-70-NZ. Fam. v. d. Waaidenburg uit Assen in witte Citroen ID kent. 42-99-PR ZWITSERLAND Fam. L. Jacobs uit Den Haag in BMW 2002 kent. onbek. MeJ. S. Ch. Soedl- ra uit Den Haag ln BMW 2002 kent 96-96-7" Fam J. Wlllemsen uit De Bilt in rode Peu geot 504 kent. onbek. J de Jong uit Spljke- nlsse in gele Opel Kadett kent. 46-85-SV OOSTENRIJK/JOEGOSLAVIE A. Jans uit Til burg in grijze Audi kent 97-11-UU. JOEGOSLAVIË Fam. K. Boermans uit Bad- hoevedrorp in groene Renault 4 kent. 36-67- KJ. C. Laseur uit Amersfoort in goud met zwart kleurige Taunus 15 M ken't. 25-02-JG. Onderweg van Nederland naar TurJIJe Fam. Damen-v. d. Woude In een groene Ford Ca pri kent. 19-42-VS. TURKIJE MeJ. D. Hubers uit Spijk in een bruine Ford kent onbek. DUITSLAND Fam Hoogkamp uit De Steeg in gele Volvo met bootje op de imperiaal. D. V D. Wulp uit Rotterdam ln zandkleurige VW 1300 ker/t. 91-75-AR. Fam. A. V. Meyl-V. D. Water "uit Gerwen-N'uenen In blauwe Simca 1000 kent. onbek. E. O. Bandel uit Berlijn. J Beoiers uit Venlo in een beige NSU 1000 kenl. onbek. E. Knibbg uit Hoogeveen ln ro de Opel Rekord kent. 39-74-JX. NOORWEGEN II. Muiman uit Hoogwoud lrï licht blauwe Mercedes 200d kent. 13-72-TZ. Stlgter uit Amsterdam In groene VW variant kent. 21-80-MJ. Fam. J. Gerritsen uit Utrecht in rode Ford Capri kent. 82-34-HP. MeJ. Kou wen uit Havelte in rode Opel Manta kent. 78-21-TX NOORD AMERIKA C. Meuldijk uit Den Haag ln een auto met caravan. Zeilverwzchting: Zwakke tot matige oosten- tot zuidoostenwind 2 tot 4 Beaufort. REOEN e «O MAX.-TEW». K> MIN. TEMP. WINDRICHTING Uit de sombere bewolking die giste ren in een vrij groot deel van het land geruime tijd is blijven hangen onder die wolken werd het niet veel warmer dan 17 tot 19 graden, in Zuid-Limburg in de zon 23 tot 24 gra den wordt een nieuwe zomerperio de gelanceerd. We mogen voor het eerst sinds 6 juli rekenen op vacantie- ëchte zomerse temperaturen van rond de 25 graden. De zon levert hieraan een niet te onderschatten bijdrage, maar ook moet worden genoemd de aanvoer van warmere lucht uit Duits land met oost- tot zuidoostenwinden. In Zuid-Duitsland werd gistermiddag al 26 tot 27 graden bereikt. In de tweede helft van de week gaat de temperatuur in de Benlux nog wat verder omhoog naar een middagniveau tussen 25 en 30 graden. Het zomer weer waarmee augustus begon en dat tot stand kan komen nu het zwaarte punt van hogedruk zich van Zuid-En- geland via Nederland naar Centraal- Europa heeft verplaatst, past uitste kend in het straatje van de Londense weerkundigen, die immers voor de eerste helft van augustus droger, zon niger en warmer weer hadden aange kondigd. Natuurlijk moet de all-roundbesten- digheid nog blijken. Het is zelfs zeer de vraag of de atmosfeer in West-Eu ropa bestand zal blijken tegen de kersverse warmte. Na het bereiken van hoge temperaturen in de tweede helft van de week zal vermoedelijk de onweersactiviteit wel toenemen, het eerst in Frankrijk en België, later ook in het zuiden van het land. Zoals al eerder werd meegedeeld ver wacht de Friese weerprofeet Pruiksma in Boxum stortbuien met hagel en on- iveer zodra de temperatuur 25 graden Celsius bereikt. We zullen afwachten of zijn al op 9 juni gedane uitspraak binnenkort bewaarheid zal worden. NEW YORK (AFP, DPA) De Amerikaanse omroep- en televi siemaatschappij CBS heeft be kendgemaakt, dat zij in het bezit is van documenten, waaruit blijkt dat de Amerikaanse militaire in lichtingendiensten in West-Duits- land telefoongesprekken van journalisten en burgers afluister den. CBS citeerdeCBS citeerde twee geval len van een Amerikaanse advocaat en twee Westduitse journalisten, die door het Amerikaanse leger bespio neerd zouden zijn. De maatschappij voegde hieraan toe, dat de dokiimenten in haar bezit ook schijnen uit te wijzen, dat de Ameri kaanse militaire inlichtingendiensten een dossier bezitten betreffende de ac tiviteiten van haar correspondenten in de Bondsrepubliek. CBS heeft een kantoor in Bonn met vier verslagge vers. CBS verklaarde, dat zij voornemens is tegen de activiteiten van de Ameri- Kaanse inlichtingendiensten te protes teren, maar dat men nog geen besluit heeft genomen omtrent de vorm die het protest zal hebben. Een commissie van staatssecretarissen in Bonn zal zich nog deze week bui gen over de berichten, dat de Ameri kaanse militaire inlichtingendiensten in West-Duitsland telefoons van West duitse burgers en burgercomité's heb ben afgetapt. Dit deelde de Westduit se regeringswoordvoerder. Rüdiger von Wechmar, gisteren in Bonn mee. ISLAMABAD (UPI, Reuter) India en Pakistan hebben gisteren hun eer ste gespreksronde van acht dagen ter normalisering van hun betrekkingen afgesloten en hebben besloten het ge sprek op 18 augustus in New Delhi te hervatten. In het communiqué, dat hierover in Islamabad werd uitgegeven, stond, dat een nieuwe gespreksronde nodig was. 'omdat kwesties gerezen zijn, die door beide partijen nader bestudeerd moe ten worden'. Onder de wrijfpunten op het overleg is het voornemen van Bangladesj het vroegere Oost-Pakistan 195 Pakis tani's te berechten op grond van oor logsmisdaden. Een andere moeilijke kwestie is de voortdurende detentie van burgers in India. Dat zijn Benga len in Pakistan en Bihari's in Bangla desj. OSLO (UPI) De Noorse politie is. volgens een bericht van de Noorse ra dio. gisteren tot de overtuiging geko men, dat van de moord vorige week in Lillehammer de verkeerde man het slachtoffer is geworden .Zij heeft de Arabier opgespoord en ondervraagd, die in werkelijkheid vermoord had moeten worden. De niet nader aangeduide Arabier, die de vermoorde 30-jarige Achmed Hou- chiki ontmoette en sprak op dezelfde dag, waarop deze op straat in Lille hammer werd doodgeschoten, werd door Interpol opgespoord en 'ergens in Europa, eind vorige week onder vraagd', aldus de Noorse radio. Politiekringen hebben, volgens de Noorse radio, gezegd, dat deze Ara bier waarschijnlijk lid is van de Orga nisatie Zwarte September .Zij hebben niets willen loslaten over hun gesprek met de man. Het in Oslo verschijnen de dagblad Aftenposten berichtte gis teren dat het politie-onderzoek had aangetoond, 'dat Zwarte September een cel in Noorwegen heeft'. Strandverwachting: Fraai strandweer met zon. Warmer weer met 22 k 24 graden Celsius maximaal bij oosten tot zuidoostenwind. Bij aanhouden van deze windrichting toenemde kans op kwallen, die met de landwaarts ge richte onderstroming het strand kun nen bereiken. AMSTERDAM Vakantiegangers die vandaag vreemd geld kopen of ver kopen, kunnen rekenen op de volgen de koersen. Het eerste getal geeft rfan wat vreemd geld de toerist opbrengt, het tweede was het hem kost. Amerikaanse dollars 2.532.63 Engelse ponden 6.406.70 Belgische francs 7.057.30 Duitse marken 108.75111.75 Italiaanse lires 0.400,43 Portugese escudo's 11.2012.20 Canadese dollars 2.542.64 Franse francs 61.7563.75 Zwitserse francs 90.0093.00 Zweedse kronen 62.7564.75 Noorse kronen 48.0050.00 Deense kronen 46.25— 48.25 Oostenrijkse schillings 15.0015.30 Spaanse peseta's 4.554.80 Griekse drachmen 8.509.50 Finse marken 70.5073.50 Joegoslavische dinars 17.2520.25 (Amerikaanse en Canadese dollars, evenals Britse ponden staan vermeld in guldens. De overige noteringen zijn in centen.) Wecrrapporten van gisteravond 19 uur Kopenhagen onbew. 22 0 Lissabon onbew. 28 0 max. neer- Locarno onbew. 25 0 weer temp. slag Londen licht bew. 24 0 Amsterdam licht bew. 21 0 Luxemburg onbew. 26 0 De Bilt licht bew. 22 0 Madrid licht bew. 30 0 Deelen licht bew. 22 0 Malaga onbew. 28 0 Eelde zwaar bew. 19 0 Malorca zwaar bew. 30 0 Eindhoven licht bew. 23 0 MUnchen onbew. 24 0 Den Helder geheel bew. 19 0 Nice licht bew. 25 0 Luchth. Rtd. onbew. 21 0 Oslo zwaar bew. 24 0 Twente onbew. 21 0 Parijs half bew. 26 0 Vlissingen licht bew. 21 0 Rome onbew. 27 0 Zd. Limburg onbew. 24 0 Split licht bew. 30 0 Aberdeen zwaar bew. 23 0 Stockholm licht bew. 24 0 Athene onweer 29 2 Wenen onbew. 26 0 Barcelona licht bew. 27 0 Zürich onbew. 24 0 Berlijn onbew. 24 0 Casa Blanca half bew. 26 0 Bordeaux zwaar bew. 27 0 Istanboel half bew. 28 0 Brussel onbew. 24 0 La$ Palmas half bew. 21 0 Frankfort licht bew. 26 0 Genève Helsinki Innsbrück onbew. half bew. regenbui 25 25 26 0 0 0.1 HOOG WATER 2 augustus Vlissingen 4.11- 16.28; Haringvlletslulzen: 5.48-18.12: Rotter dam: 7.04-19 06: Schevenlngen: 5 13-17.40- IJ. muiden: 5.50-18 17: Den Helder: 10.30-23.04; Harlingen: 0.41-12.30: Delfzijl: 2.22-14.29. Over het woord milieubeheersing kun je erg lang filosoferen. Daar kwamen we vorige week niet zo aan toe, omdat toen drill- gerder gedachten over het rapport 'Prioriteiten van sociaal-we tenschappelijk onderzoek ten dienst van de milieubeheersing, om de voorrang streden. Maar het moest nu toch nog maar even. Dat 'het milieu' een bar in gewikkeld samenspel van factoren is, kan langzamerhand tot iedereen zijn doorgedrongen. Er zijn nog zo veel dingen waar we onvoldoende van af blijken te weten om al veel verstandigs te kunnen zeggen. Er blijken telkens weer problemen te bestaan die we zelfs nog niet had den gezien. Het idee dat het milieu 'beheerst' zou kunnen worden, doet dan even denken aan arrogantie. Dezelfde arrogantie misschien, waarmee een jaar of wat geleden nog bijna ie dereen dacht dat we gewoon door konden gaan met wat we deden en dat het milieu het milieu wel bleef. Maar het bleek allemaal wat inge wikkelder te zijn. Een reden bij voorbeeld, om de mensen die liet over het handhaven van het 'na tuurlijk evenwicht' hebben, op zijn minst met een korreltje zout te ne men. Het natuurlijk evenwicht moet zo ongeveer verdwenen zijn op het moment dat mensen land bouw begonnen te bedrijven. Dat tastte het natuurlijk evenwicht tussen plantensoorten en de daar mee samenhangende beestjes en beesten ten diepste aan. Beschermen Wat er na nogal wat eeuwen aan evenwicht is overgebleven, is daar om misschien nog meer het be schermen waard. En daarom is dat woord 'beheersing* misschien des te meer vervelend. Want we be grijpen dat evenwicht al of niet 'natuurlijk' toch al niet zo best, laat staan dat we het zouden kun nen beheersen. Wat nu, bedoelt de commissie On derzoek milieubeheersing van de Sociaal-wetenschappelijke raad der Koninklijke Nederlandse akademie van wetenschappen, die dat rap port heeft gemaakt, met milieube heersing? Dat is in het rapport keurig wetenschappelijk uitgelegd. 'De commissie heeft haar uitgangs punten gebaseerd op de als werk document nr. 1 van de SWR ver schenen nota van prof. dr. E. W. Hofstee: 'Milieubederf en milieube heersing als maatschappelijke ver schijnselen' (Amsterdam 1972). Hofstee definieert milieubederf als volgt: 'menselijk handelen, leiden de tot een verandering in het fysieke milieu van de mens, die nu of in de toekomst menselijk wel zijn ongunstig beinvloedt. In over eenstemming met deze omschrij ving wordt door Hofstee onder mi lieubeheersing verstaan: 'bewust menselijk handelen om milieube derf te voorkomen, te verminderen en/of de gevolgen hiervan te be strijden dan wel te compenseren'. Met het letterlijk overnemen van Hofstees begrippen milieu bederf' en 'milieubeheersing' liep de com missie Onderzoek milieubeheersing van de SWR (der KNAW) mis schien toch een beetje achter de ontwikkelingen aan. Daarbij werd die commissie weliswaar geholpen door haar eigen naam, waarin de ''beheersing' niet te ontkennen valt. en door de gezaghebbende de finitie van prof. Hofstee, die niet alleen lid van de commissie was, maar bovendien voorzitter van de Sociaal-wetenschappelijke raad (der KNAW). Maar het had de commissie toch te denken kunnen geven, dat haar enige bron van inlichtingen over lopend onderzoek, niet zonder re den een ander woord hanteerde. Die bron was het Studie- en infor matiecentrum voor het onderzoek ten dienste van het milieubeheer TNO. Groot verschil Het scheelt maar een paar letters, maar tussen 'milieubeheer' en 'mi lieubeheersing' ligt een groot ver schil. Beheersing is moeilijk los te danken van een wetenschappelijke arrogantie die niemand waar kan maken. Beheer kan een bescheiden poging betekenen, te redden wat er te redden valt Beheersing voert de mens als enige norm in ('veran dering die menselijk welzijn on gunstig beinvloedt). Beheer veron derstelt voor de mens een beschei dener functie: proberen, het sa menspel van krachten waarvan hij deel uitmaakt, in redelijke banen te leiden. Het verschil tussen beheer en be heersing had de commissie op een idee kunnen brengen. Dat een in stelling van TNO, de Organisatie voor toegepast natuurwetenschap pelijk onderzoek, hier een commis sie van de Koninklijke Nederland se akademie van wetenschappen vóór was, is opvallend. door drs. RokFoppema Intussen kan die commissie niet verweten worden hoewel het ook opvalt dat zij zelfs op de gedachten van de overheid ten ach ter loopt. Toen het rapport werd opgesteld en door de SWR aanvaard was als beleidsstuk van de kant van de regering alleen nog maar de Urgentienota milieuhygiëne be schikbaar, waarin, het als in defi nities van Hofstee, het welzijn van de mens nogal eens graag 'centraal gesteld' werd. Sindsdien is uit de antwoorden van minister Vorrink op het voorlopig verslag van de Kamercommissie over de urgentie nota, gebleken dat ook op het mi nisterie van (volksgezondheid en) milieuhygiëne op dit gebied de mens niet meer de maat der din gen wordt gezien, dat het milieu als zodanig bescherming, en dus beheer (een geen beheersing) ver dient Maar nogmaals, dat kon de commis sie Onderzoek milieubeheersing van de Sociaal-wetenschappelijke raad toen nog niet weten. Het is wel een reden te meer, om het met de commissie eens te zijn dat het, af gezien van het voorgestelde urgen tieprogramma, 'dringend noodzake lijk iis bovendien fundamenteel sociaal-wetenschappelijk onderzoek op het gebied van de milieuhygiëne' te verrichten. Al was het alleen maar om er achter te komen waar om sommige biologen en andere mensen beheer een aardiger woord vinden dan beheersing. Materiallstiese llteratuurteorie 1; de litcratuurteorettesc opvattingen van Herman Gorter, Franz Mehring, Hen- rictte Roland Holst, Theodor W. Adorno, Walter Benjamin. Bertolt Brecht en Georg Lukics, door Yves van Kempen, Anthony Mertens, Cyril- le Offermans en Frits Prior. Uitgege ven door de Socialistische Uitgeverij Nijmegen; 384 blz; prijs 14.50. Het boek is ontstaan uit doktoraal- werkstukken van Nijmeegse studenten Nederlands en werd eerder in stencil vorm verspreid. Voor deze bundeling in boekvorm zijn geen ingrijpende wijzigingen in de oorspronkelijke werkstukken aangebracht, om de uit gave niet nodeloos te vertragen. De schrijvers betreuren dat in zekere zin. omdat er nog wel het een en ander aan te schaven viel. Nadrukkelijk ver dedigen ze zich bij voorbaat tegen kri tiek die het boek onaf zou kunnen noemen of tekortkomingen zou kun nen aanduiden. Het belang van een boek nu, boven een wat overwogener uitgave straks ligt volgens de schrij vers daarin, dat een materialistische literatuurtheorie op het ogenblik in een behoefte voorziet en later zijn ak- tualiteit zou verliezen. Afgezien van het aanvechtbare van zo'n standpunt, is het ook de vraag of lezers die al een halve eeuw hebben moeten wach ten op theoretische beschouwingen over de kunstopvattingen van socialis ten van rond de eeuwwisseling niet meer gebaat zouden zijn geweest bij een meer volkomen boek dat nog even op zich had moeten laten wach ten. Voor mensen die ingewerkt zijn in deze stof en niet opzien tegen jargon en apriori's van hen onbekende Ne derlanders is dit SUNschrift (dat vol gens de goede SUN-traditie betrekke lijk goedkoop is) is zo'n boek natuur lijk nooit weg. Met wat kritische zin zullen ze er zeker op een interessant spoor door gebracht worden. A. H. Vraag: Is het waar dat m£n frituurvet maar tweemaal mag gebruiken omdat het daarna giftig wordt? Antwoord: Zolang het frituurvet er goed uitziet en goed smaakt, kan het opnieuw gebruikt worden. Na gebruik zeven. Een goede soort vet gebruiken. Dit vet niet te sterk (boven 200 gr. C.) en niet te lang verhitten. Vraag: Hoe komt het dat men in oude steden zoveel huizen ziet die scheef staan? Ik bedoel met gerende muren. Antwoord: Aan een nette rooilijn, die weer in verband staat met de ligging van een weg, straat of gracht, werd heel wat aan comfort opgeofferd. Waar de fout begonnen is kan men aan de hand van oude stadskaarten constateren. De grachtjes en waterwe gen kronkelen van nature en dat ver oorzaakte. wanneer men huizen haaks op die grachten ging bouwen, wonder lijke hoeken, die men liever dan op die plaats een tuintje of pleintje aan te leggen, opvulde met kamers of wat een wonderlijk gevormd huis. En daarmee was de narigheid begonnen. Ook de hoeken die bij de kruisingen ontstonden, leverden moeilijkheden op. Hoewel men tegenwoordig niet graag («en rij huizen zo zou neerzet ten, is een onafgebroken hoekbouw nog steeds een probleem, dat niet al tijd een goede oplossing gevonden heeft. Vraag: Gaarne zou ik een van mijn kinderen een optie verlenen, om na mijn overlijden het huis waarin hij woont en dat mijn eigendom is, te ko pen. Hoe kan ik hierbij te werk gaan zonder mijn andere kinderen te bena delen? Mijn vrouw is reeds overleden. Antwoord. Aangezien bij de over dracht van een huis en het overgaan van onroerend goed in andere handen bij overlijden de hulp van een notaris onontbeerlijk is, lijkt het ons de aan gewezen weg voor het tot stand bren gen van het contract, zoals u dat wenst te doen reeds nu de hulp en het advies van de notaris in te roe pen. Ook wat het schatten van de waarde van het huis betreft, kan de notaris u adviseren. 'Er kwam een grote hond. die een kuil groef en Jouw machine daarin duwde? Ik geloof er niets van, Slmpklns.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7