'Gezondheidszorg thuis moet sterker' Experiment-middenschool gaat beginnen Nieuwe hoorzitting gevraagd over hoogspanningskabel Eenzijdige hulp aan Noord-Vietnam geen doorkruising beleid Bonden willen proces tegen vervoersbedrijf Spaanse paters melden meer wandaden van Portugezen in Afrika Nationale toogclag in Rotterdam Hevige gevechten bij Phnom Penh Van Duinhoven als farao Boomgaard al driemaal vergiftigd Onderzoek naar eventuele gevaren van Alka-Seltzer Van Kemenade blaast oude plannen nieuw leven in TROUW/KWARTET WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND T3/K5 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Op een 'Nationale toogclag' in de gebouwen van de Erasmus universiteit en elders in Rotterdam gaan werkers uil de eerste-lijns gezondheidszorg op 8 september regering en parlement duidelijk maken dat liet beleid om moet. Het idee voor een dergelijke grootse actie werd dit voorjaar geopperd door dr. J. H. Lamberts tijdens een serie bijeenkomsten van het studium gene rale van de universiteit over de ge zondheidszorg. De bedoeling zou zijn, in brede kring de aandacht te vesti gen op de tekorten in de eerste-lijns gezondheidszorg (huisartsen, tandart sen, maatschappelijk werk, geestelijke gezondheidszorg en in het algemeen alles wat zich buiten de muren van ziekenhuizen afspeelt). Dr. Lamberts doelde hierbij vooral op de gezondheidszorg in oude wijken van grote steden en in sommige plat telandsstreken. Zijn idee heeft sinds dien kloek gestalte gekregen. Het be gon met een werkgroep van deelne mers aan het studium generale, die contact legde met het Samenwerkings verband oude wijken Rotterdam (SVOW). Achter de manifestatie staan nu het Nederlands huisartsengenootschap, de samenwerkende landelijke kruisvere nigingen, de twee grote ziekenfonds organisaties VMZ en UVZ, de Natio nale raad voor maatschappelijk ^el- zijn, het Nationaal centrum voor gees telijke volksgezondheid, de drie vak centrales, de Bond van wetenschappe lijke arbeiders (werkgroep kritische artsen) en de Vereniging van Neder landse gemeenten. Over de situatie van de gezondheids zorg in de oude wijken kon Jan Rog geveen namens het SVOW gisteren kort en duidelijk zijn: 'Er is niets. En wat er is, dat verdwijnt'. Het opzetten van deze nationale toogdag gezond heidszorg was voor zijn organisatie in tussen toch wel wat problematisch ge weest. Het Samenwerkingsverband is er diep van overtuigd dat de ellendige woonsituatie in de oude wijken het hoofdprobleem is. Moest men dan aan het repareren van de menselijke scha de, aan de verbetering van de gezond heidszorg, nu zoveel aandacht beste den? 'Toch wel', was de conclusie tenslotte. Namens de samenwerkende landelijke kruisverenigingen zette de heer J. A. Stöpetie uiteen wat hèn tot medewer king aan de manifestatie bewoog. 'Op twee jaar na een eeuw geleden zijn de kruisverenigingen begonnen als een soort alternatieve actiegroepen in de gezondheidszorg. We lijken intussen een stukje van het establishment te zijn geworden, zeker voor de actie groepen in de wijken. Maar het blijkt dat ook wij weer de straat op moeten om iets te bereiken'. 'Want de verhoudingen in de gezond heidszorg zijn krachtig scheefgegroeid. Er gaat op het ogenblik elf miljard gulden per jaar naar de intramurale gezondheidszorg (ziekenhuizen, ver pleeghuizen), tegen 375 miljoen per jaar naar de thuis-gezondheidszorg. Die verhouding moet veranderen. Want we beseffen langzamerhand dat de thuis-gezondheidszorg gewoon prin cipieel beter werkt voor de mensen, nog afgezien van de omstandigheid dat het goedkoper is'. 'En dat bescheiden bedrag waarmee wij het moeten doen, komt dan bo vendien nog uit honderden, zo niet duizenden verschillende bronnen. Het Rijk draagt 35 procent bij, dat is ten minste overzichtelijk. De provincies leveren 5 procent, de gemeenten 25. Dat laatste betekent wel dat er een kleine duizend verschillende subsidie- beleidjes zijn: één per gemeente. Vijf entwintig procent komt uit de contri buties. (Wordt u dus maar gauw lid: uw gulden mag dan op de markt een daalder waard zijn, bij ons is hij vier gulden waard)'. Oliebollen 'En vijftien procent van onze inkom sten komt uit 'diversen'. Daar zitten zaken bij als het Preventiefonds, de voetbaltoto en de kinderpostzegels. Maar het blijkt bijvoorbeeld ook nog steeds noodzakelijk te zijn om voor de instandhouding van de kruisverenigin gen fancy-fairs te houden en met oud jaar oliebollen te bakken. Zoiets is toch erg?' Het zal regering en parlement op 8 september massaal worden aangezegd. Alle werkers in de eerste-lijns gezond heidszorg en organisaties voor gezond heid, welzijnszorg en randgebieden zijn uitgenodigd. Wie niet bereikt is. kan alles te weten komen bij het se cretariaat Studium generale Erasmus- universiteit, postbus 1738 Rotterdam. De Nationale toogdag zal, na een de monstratieve mars door Rotterdams oude westen eindigen met een mani festatie op het Schouwburgplein. Het is de bedoeling dat dit het begin van een meer permanente beweging wordt. De steunende organisaties zul len naderhand geregeld bijeenkomen om eventuele verdere acties te onder nemen. PHNOM PENH (UPI, Reuter, AP) Hevige grondgevechten en zware Amerikaanse bombardementen werden gistren ten noorden en ten zuiden van de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh gemeld. Vooral ten zui den van de stad werd zwaar gevochten. Guerrillastrijders van de Rode Khmer rukten hier verder op in de richting van Takmau, een voorstad van Phnom Penh. De val van de nederzetting Saang tijdens het weekeinde heeft het offensief van de Rode Khmer in de richting van Takmau aanzienlijk ver gemakkelijkt. Een communiqué van de regering-Lon Nol meldde gisteren gevechten op slechts drie kilometer van Takmau. Drie dorpen bij de stad werden door artillerievuur.getroffen. Per chauffeur 2400 gulden gevraagd Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG De vervoersbonden van het NVV, NKV en CNV zijn van plan het internationale transportbedrijf J. van der Luyt in Oegst- geest (bij Leiden) een proces aan te spannen omdat het zijn vracht wagenchauffeurs onderbetaalt. De eisen van de vervoersbonden zijn: naleving van de cao en uitbetaling van het achterstallige loon sinds 1 ja nuari 1973. Voor elk van de veertig chauffeurs is dit becijferd op onge veer 2400 gulden. De vervoersbonden hebben de directie van het bedrijf vier weken de tijd gegeven om tot een bevredigende regeling te komen, of te bewijzen dat de bonden ongelijk hebben. Maar dit laatste achten de bonden nagenoeg uitgesloten. Volgens de heer J. Zantinga, districts bestuurder van het CNV is de situatie bij Van der Luyt dezelfde als bij het transportbedrijf Boers en Van de Beukei in het Westland waar enige weken geleden werd gestaakt, en het zelfde ook als bij vele honderden an dere vervoersbedrijven in Nederland. Zij kunnen de concurrentiestrijd niet volhouden, gaan daarom vaak voor te lage tarieven werken wat dan ten kos te gaat van de lonen van de chauf feurs. Directeur Van der Luyt van zijn kant beticht de vervoersbonden ervan 'op zettelijk arbeidsonrust te zaaien'. De achtergrond van de hele affaire is vol gens hem dat de vervoersbonden on voldoende leden hebben en met 'zulk laag bij de grondse activiteiten' meer leden hopen te zullen werven. De dis trictsbestuurder van het NKV A. P. Borgmeijer zou deze acties bovendien aangrijpen 'om iets hogers te willen worden bij hel NKV. De heer Van der Luyt zegt dat de chauffeurs veel minder overuren maken dan de ver voersbonden opgeven. 'Alle tijd die zij in het buitenland doorbrengen zijn beslist geen overuren', aldus Van der Luyt. Zantinga hierover: 'We zijn echt wel bereid om bijvoorbeeld de rusttijden onderweg niet als overuren te be schouwen. Maar dan moet de vracht wagencombinatie ook stilstaan zodat er behoorlijk geslapen kan worden. De chauffeurs bij Van der Luyt rij den echter continu. Zo af en toe duikt een van hen in de koffer om rijdende weg zo'n drie uurtjes te sla pen. Dat zijn wel degelijk overuren'. UITSTAPPEN Het conflict bij het transportbedrijf Van der Luyt spitste zich vorige week I dinsdag toe tijdens een gesprek tus sen de directie en de vervoersbonden. Directeur J. van der Luyt ontkende dat zijn chauffeurs werden onderbe taald De berekening van de vervoers bonden, dat de chauffeurs sinds 1 ja nuari 2400 gulden tekort zijn géko- l men, noemde hij 'zwaar overtrokken'. Kort daarna vaardigde hij voor zijn bedrijf de dienstorder uit dat alle chauffeurs hun rijtijdenboekje strikt zullen moeten gaan bijhouden. Om de overuren van de chauffeurs te druk ken heeft de heer Van der Luyt bo- I vendien bepaald dat een van de twee j chauffeurs die een vrachtwagencombi- an onze onderwijs red actie natie bemannen op driekwart van de rit de wagen uitmoet. Een chauffeur alleen zou het laatste stukje rijden en het laden en het lossen alleen ook wel afkunnen. Zaterdag toen 22 chauffeurs met de vervoersbpnden over deze kwestie ver- I gaderden dreigde de bom te barsten. 'We hebben kunnen voorkomen dat zij onmiddellijk in staking gingen. In plaats daarvan hebben we de heer I Van der Luyt vier weken de tijd wil- len geven zijn dienstorder in de prak tijk om te zetten', aldus Zantinga. Staatssecretaris Van Huiten (verkeer en waterstaat) die al geruime tijd met een onderzoek naar de problemen in het vervoersbedrijf bezig is, woon de de vergadering als toehoorder bij. u"l iM De VPRO begon gisteren met de op namen van een spel van Herodotes, dat begin 1974 in zes delen zal worden uitgezonden. De hoofdrollen worden gespeeld door Ton van Duinhoven en Cox Habbema. Op dc foto Van Duin hoven als een Egyptische farao. Deze paters waren de belangrijkste in formanten van de Britse pater Adrian Hastings, die begin juli, juist voor het bezoek van de Portugese premier Caetano aan Engeland, in een rapport melding heeft gemaakt van een massa moord in het plaatsje Wiriyamu, waarbij 400 Afrikanen gedood werden. Pater Berenguez werkte niet ver van deze plaats af. De dag na de moord partij, 17 december 1972. kwam hij tussen 300 overlevenden terecht, die hem het gebeurde vertelden. Volgens pater Berenguez wisten alle kerkelijke en militaire autoriteiten in de dichtst bijzijnde stad Tete van de massa moord af. De bisschop Don Caesar Augusto had hem erover aangespro ken. De dag na de moordpartij is in Tete zelfs een commissie geïnstal leerd. die per helikopter een bezoek aan het uitgemoorde dorp heeft ge bracht en daar de lijken van de 400 mannen, vrouwen en kinderen nog aantrof. Met deze feiten probeerden beide Spaanse paters gisteren berich ten te ontzenuwen, als zou het uitge moorde dorp niet bestaan hebben. Dat Afrikanen, in dienst van het Portuge se leger, deze moordpartij op het ge weten zouden hebben, leek pater Be renguez onwaarschijnlijk, omdat rond Tete 1500 Portugese militairen gesta tioneerd waren en slechts enkele Afri kanen van dit leger deel uitmaakten. Volgens de Spaanse paters hebben zich in de dorpen Chemba, Lundo, Caixixe en Catulene ook moordpartij en op grote schaal voorgedaan. Deze gruweldaden golden als vergeldings maatregelen voor de aanslag op twee militairen en vier agenten van de FI DE, de Portugese geheime dienst, waarschijnlijk door de bevrijdingsbe weging Frelimo gepleegd. MARTELINGEN De paters, lid van de orde van Bur gos, maakten voorts melding van ern stige martelpartijen. Zo hadden de missionarissen vier jongens verpleegd, NIJMEGEN Vier milieugroepen uit het Gelderse rivierengebied hebben bij de minister van economische zaken geklaagd over de gang van zaken bij de aanleg van een hoogspannigskabel boven het land van Maas en Waal. Ze vragen om een nieuwe hoorzitting en menen dat de kabel volstrekt overbodig is. De hoorzitting, die o p27 september van het vorig jaar is gehouden, werd pas drie dagen van te voren aange kondigd terwijl volgens de formele procedure zo'n hoorzitting drie weken van tevoren dient te worden aange kondigd. Bovendien vond de hoorzit ting plaats in de voormiddag van een werkdag zodat de streekbevolking geen gelegenheid von d'hun mening De Spaanse paters Julio Mouro (links) en Vincente Berenguer ver tellen op Schiphol over hun ervaringen met gruweldaden van Portu gese militairen in Afrika. SCHIPHOL Bij vier massamoorden in het plaatsje Mucambura in de Portugese kolonie Mozambique zijn in 1971 minstens 120 Afrika nen om het leven gebracht. Deze nieuwe onthulling over moordpar tijen, door Portugese militairen in Mozambique begaan, werden gis teren door twee Spaanse paters, Jocio Moure (28) en Vicente Be renguez (36), bij aankomst in Nederland gedaan. die geen huid meer op handen en voe ten hadden, een man die met een mes was toegetakeld en een ander die een gezwollen lichaam had door voortdu rend slaan met sleutels. Verder ver pleegden ze een man, die na drie maanden gevangenisstraf, volslagen gek was geworden doordat Portugese militairen hem voortdurend hadden verhinderd te slapen en door alle martelingen niet meer rechtop kon staan. De meest favoriete martelme thode van de FIDE is op 't ogenblik het uit de slaap houden van gevange nen. Sommigen hebben wekenlang geen oog dicht kunnen doen. Ook wordt op grote schaal gemoord. Een leider van de cursus alfabetisering werd dood langs de weg gevonden: zijn hoofd was met een hamer inge slagen. De aanleiding van de massamoord in Wiriyamu was volgens de twee paters de voortdurende hinder, die de Portu gezen in gebied van de vrijheids beweging Frelimo ondervinden. Het dorp ligt dicht bij de spoorweg en de hoofdweg naar de Cabora Bassa Dam, de grote dam, die op het ogenblik in de rivier de Zambesi wordt gebouwd. De Frelimo pleegt vele aanslagen op transporten naar deze dam. De Portu gezen zeggen nu de gehele bevolking uit dit gebied naar andere plaatsen te willen overbrengen. De werkelijkheid is echter dat de bevolking in dit ge bied uitgeroeid wordt. Pater Berenguez werkte van 1967 tot april 1973 in Mozambique. Zijn colle ga Moure van 1970 tot februari 1973. Beide zijn door de Portugese autori teiten uit het land gezet. Op uitnodi ging van Pax Christi, Justitia et Pax, het Angola Comité en het Centraal Missionair Beraad brengen zij een be zoek van drie dagen aan ons land. Vandaag zullen zij een gesprek heb ben met enkele Tweede Kamerleden, morgen worden zij door kardinaal Al- frink ontvangen. Van een onzer verslaggevers lUi um. maai ioe ui ue dxgeiupcn jure. Oiiuc&ciiucji, givic ueic. uie pachter is van het 20 ha grote fruitbedrijf Klein Wester hout, waar de onbekenden loc- sloegen, schat de schade op meer dan tachtig duizend gulden. De eerste keer dat de boom gaard het doelwit was van de gif- spuiters was drie jaar geleden. Op een nacht is er toen een gif, dat in de Betuwe veel gebruikt wordt voor het doodspuiten van brandnetels, in de sproeiwagens gedaan. Toen de heer Uitten- boogaard en helpers de andere dagen gingen spuiten, waren 5000 bomen enkele weken later aangetast en bezweken. Bij poeven bleek toen dat het gif dat niet op de Westerhout voorradig was van buiten het bedrijf in de tanks was ge daan. Vorig jaar sloegen de on bekenden zelf toe. Op een nacht bespoten ze 4500 produktiebo- men en 5000 jonge bomen die uitgeplant moesten worden. Dit jaar werd door de gifspuiters in de nacht van 8 op 9 juli op nieuw 10.000 (kwetsbare) jonge bomen bespoten. Fruitteler A. Uittenboogaard heeft de indruk dat de gifspuiters goed thuis zijn in de fruitteelt en op Klein Westerhout. Ze wisten precies welke, jonge, bomen het kwetsbaarst zijn, op welk tijd stip ze moesten spuiten en welk middel ze moesten gebruiken en hoe ze ongestoord hun werk konden doen. Vorig jaar heeft de heer Uitten boogaard de zaak nog stil ge houden maar wel de politie in geschakeld. Toen al had hij ver moedens in een bepaalde rich ting maar de politie kwam niet met de oplossing. Dit jaar is de fruitteler zeer gedupeerd. Boos heeft hij de politie verweten dat deze tot dusver zich niet voldoende ingespannen heeft om de gifspuiter(s) te pakken. bekend te maken. De vorige minister van economische zaken beaamde dat een vergissing was gemaakt bij de hoorzitting maar meende niet dat een nieuwe gehouden moest worden. De milieugroepen schrijven in een brief aan de huidige minister dat zij de redelijkheid van het antwoord in twijfel trekken over 'een onbevredi gende gang van zaken'. De nieuwe 150 Kv-leiding die boven het land van Maas en Waal is ontworpen, zal het eeuwenoude rivierenlandschap met z'n prachtige vergezichten ernstig scha den. zo schrijven de milieugroepen. Naast een heleboel andere bezwaren (hoogspanningsleidingen zijn 'vogel moordenaars', ze zouden heel goed on dergronds kunnen worden aangelegd) menen de milieugroepen dat het pro vinciale Gelderse electriciteitsbedrijf zijn planning afstemt op 'verouderde groeiprognoses en geneigd is daaraan uit opportunisme vast houden'. De milieugroepen protesteren tegen het vrijwel autonome beleid van de electriciteitsbedrijven. DEN HAAG Dc hoofdinspecteur geneesmiddelen van het ministerie van volksgezondheid onderzoekt op het ogenblik of er inderdaad nieuwe gegevens zijn waaruit zou blijken dat het maagzuiveringsmiddel Alka-Seltzer maagbloedingen zou kunnen veroorza ken. Hij heeft hierover vragen gesteld aan de importeur van dit geneesmid del. Volgens een Amerikaans medische on derzoeksgroep. gesteund door de con sumentenvoorvechter Ralph Nader, zou de verkoop ervan verboden moe ten worden. Volgens hem zou de fa brikant tegenover de Amerikaanse in spectie voor voedings- en geneesmid delen gegevens hebben achtergehou den. waaruit zou blijken dat het ge bruik van Alka-Seltzer de kans op maagbloedingen vergroot, omdat er acetyl salicylzuur in zit. Volgens de voorzitter van de Ameri kaanse onderzoekcommissie, dr. Wolfe, wordt het middel in de Verenigde Staten in de adverten ties vaak aanbevolen tegen maagstoor nissen. Maar deze zouden veroorzaakt kunnen worden door kwalen die door deze stof erger zouden kunnen wor den. aldus dr. Wolfe. Het ministerie van volksgezondheid wijst erop, dat in Nederland in ieder geval op de verpakking staat aangege ven, dat er acetyl salicylzuur in zit en wel 320 mg per bruistablet. Het zuur, dat in bijna alle pijnstillende midde len is verwerkt, geeft inderdaad bij veelvuldig gebruik een geringe kans op bloedingen bij mensen die daar ge voelig voor zijn, aldus een woordvoer der. Maar deze kans is bij een bruista blet wel kleiner dan bij een gewoon tablet. Overigens heeft het bureau bij werkingen van geneesmiddelen van het ministerie van volksgezondheid nog geen enkele klacht hierover bin nengekregen. DEN HAAG Ook voor de wederopbouw van steden in Vietnam geldt de regeling dat gemeenten dit alleen mogen doen als er duidelijk sprake is van een band tussen de betrokken Nederlandse gemeente en een bepaalde stad in Vietnam. DEN HAAG lil de loop van september zullen tien scholen worden uitgenodigd om mee te doen aan experimenten met de middenschool. Het is de bedoeling dat deze experimenten in augustus 1974 vau start gaan. making van kleuter- en basis school. Argumenten BEKEURINGEN De heer Zantinga voorspelt dat de heer Van der Luyt met zijn dienst- order 'hopeloos' vast zal lopen. 'Het j kan niet uitblijven of het strikt invul len van de rijtijdenboekjes leidt tot I een regen van bekeuringen', zegt hij. I Bovendien vindt hij de maatregel om chauffeurs af te zetten 'onmenselijk'. 'Je kunt toch een chauffeur niet voor 24 uur in Basel afzetten, waar hij met zijn koffertje onder de armen een ver goeding van 32 gulden de dag moet doorbrengen.' Volgens Zantinga zal het bij het transportbedrijf daarom I zeker op een staking uitlopen. De plannen voor de vernieu wing van het voortgezet on derwijs zijn bekend gemaakt in het vandaag verschenen nummer van 'Uitleg', het weekblad van het ministerie van onderwijs. Het nummer is gemaakt ter gelegenheid van het vijfparig bestaan van de mammoetwet. Behalve plan nen voor de toekomst bevat Uitleg ook een terugblik op de periode 1968-1973. Het idee voor een midden school is officieel voor het eerst in 1970 geïntroduceerd door ex-staatssecretaris Gros heide. In februari van dat jaar beloofde hij op een bijeen komst met werkende jongeren, dat de eerste experimenten reeds in 1971 zouden begin nen. Al gauw bleek dat mr. Grosheide een beetje te hard van stapel was gelopen. En toen minister Van Veen de boedel van Grosheide in 1971 overnam werd het ministerie steeds voorzichtiger. Er wer den wel experimenten met 'geïntegreerd onderwijs voor 12- tot 15-jarigen' in het voor uitzicht gesteld, maar het woord middenschool werd zo veel mogelijk vermeden. De draad is nu weer opgepakt door minister Van Kemenade, die in de regeringsverklaring van het kabinet-Den Uyl al liet weten dat hij vaart zou zetten achter de ontwikkeling van de middenschool. Hoe dat in zijn werk zal gaan staat nu in Uitleg te lezen. Keuzevakken Onder een middenschool wordt verstaan een school voor voortgezet onderwijs die: alle leerlingen in de leef tijd van ongeveer 12 tot 15 jaar omvat. Door een systeem van keu zevakken de mogelijkheid biedt van naar aard uiteenlo pende eindniveaus (verschil lende richtingen dus). Door een systeem van ni veau-onderwijs ook per vak of groep Van vakken de mogelijk heid biedt op verschillende ni veaus te eindigen. Afrekent met het systeem waarin bepaalde hoeveelheden leerstof gebonden zijn aan opeenvolgende jaarklassen. Meer aandacht besteedt aan sociale bewustwording, muzi sche creativiteit en technische vaardigheid voor alle leerlin gen. Voorbereidt op aansluiten de vormen van beroepsonder wijs of algemeen voortgezet onderwijs naar gelang van de wens en de capaciteiten van de leerlingen. Het staat nog niet vast of de middenschool drie- öf vierja rig zal zijn. Wel is reeds be sloten cm het laatste jaar van de basisschool niet in het ex periment te betrekken. Dit zou verwarring kunnen wek ken, omdat gelijktijdig geëxpe rimenteerd wordt met de één- Voor de ontwikkeling van een middenschool worden vier ar gumenten aangevoerd. Aller eerst wordt de beroeps- en studiekeuze die nu vaak al aan het eind van de basis school wordt gemaakt enkele jaren uitgesteld. De leerlingen zullen daardoor ook minder gauw voorgesorteerd worden op grond van hun milieu. In de derde plaats kan het aan bod van de school beter wor den afgestemd op de behoef ten en mogelijkheden van de individuele leerling. Tenslotte kan de vorming verbreed wor den doordat het lager beroeps onderwijs meer 'algemene' vakken krijgt, en omgekeerd het algemeen voortgezet on derwijs meer praktische vak ken. Het experiment met de mid denschool wordt op drie ma nieren uitgevoerd. Van de tien uit te nodigen scholen zullen drie een brede, volledi ge middenschool beginnen. Welke deze drie scholen zijn Minister Van Kemenade is nog niet bekend, maar ze ker is dat hiervoor scholen worden uitgezocht die nu reeds de verschillende soorten van voortgezet onderwijs (la ger beroepsonderwijs, mavo, havo en vwo) in één scho lengemeenschap verenigen. Een van de bekendste voorbeelden daarvan is de schcol in de Bijlmermeer, die in veel opzichten al op een middenschool lijkt, Samenwerking Naast de drie 'brede' experi menten zullen er een paar deel-experimenten worden op gezet. Op die manier kan in formatie worden verkregen over bepaalde aspecten van de voorgestelde vernieuwing. Ge lijktijdig met al deze experi menten zal dan verder ge streefd worden naar 'nauwere samenwerking tussen lager be roepsonderwijs en havo-mavo- v.w.o. op andere scholen om latere ontwikkelingen voor te bereiden. Minister Van Kemenade is overigens geen voorstander van een vanuit Den Haag ge dicteerde invoering van de middenschool. Wanneer de ex perimenten slagen hoopt hij de verdere ontwikkeling van de middenschool stap voor stap uit te voeren. Hij denkt aan een periode van tien jaar waarin de middenschool zich dan als een inktvlek kan uit breiden. Dit antwoordt staatssecretaris Polak (binnenlandse zaken) op vragen van het Tweede Kamerlid Jongeling (GPV). Zoals bekend geldt dëze maat staf ook voor andere projecten van ontwikkelingshulp. De heer Jongeling vroeg hiernaar om dat hij het idee had dat de gemeente Groningen aan Noord-Vietnam hulp had verleend uit de gemeentekas. Maar volgens de staatssecretaris was dit niet het geval. De hulp was ge richt op het stimuleren en coördine ren van hulpacties onder de bevolking Van de gemeente, zegt hij in zijn ant woord. Ook wilde het GPV-Kamerlid weten of er voor het bezoek van de Gro ningse wethouder aan de Noordvietna- mese delegatie in Parijs een goedge keurde begrotingspost was. Daarop zegt de staatssecretaris dat de begro ting van Groningen voor 1973 nog niet is goedgekeurd, maar dat het ge meentebestuur, ondermeer voor de post reis- en verblijfskosten voor le den van het gemeentebestuur, tot ten hoogste één derde mag uitgeven van het bedrag dat op de overeenkomstige post van de laatst goedgekeurde be groting is geraamd. Tot nu toe zijn er volgens de staatsse cretaris geen Nederlandse gemeenten bekend, die aan plaatsen in Noord- of Zuid-Vietnam hulp hebben verleend ten laste van de gemeentekas. Volgens de opvatting van de regering moet de Nederlandse hulp uit overheidsgelden in beginsel ten goede komen aan alle door oorlog getroffen landen van In- do-China. Maar als echter eventuele afzonderlijke gemeentelijke activitei ten eenzijdig aan Noordvietnam ten goede zouden komen, dan vindt de re gering dat geen doorkruising van het Nederlandse buitenlandse beleid, al dus staatssecretaris Polak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5