'De mentaliteit moet anders, want zo gaat het echt mis' Wiebe Wapstra vindt het zo wel welletjes Ik had geen tijd meer om melk in huis te halen. En kijk nou eens:'n glas Elk! VVV-directeur Dekker: 'Met f 10.000 zijn we gered' Agenda voor Leiden Van de nood een deugd maken maak meer gebruik Lg van onze rfö uitgebreide service V LEIDEN Als de Leidse taxionder nemers niet voor 15 augustus hebben gereageerd op de voorstellen, die de vakbonden in juni en juli hebben ge daan om te komen tot een CAO voor taxichauffeurs, worden er hardere maatregelen genomen. Desnoods gaat men over tot een staking. Dit is besloten in de vergadering van de commissie, die de belangen van de gezamenlijke Leidse taxichauffeurs be hartigt. Zoals bekend zijn de taxi chauffeurs ontevreden over hun werk situatie. Nog altijd ontbreekt een •CAO en daar willen zowel de bonden als de chauffeurs een einde aan ma ken. Er zijn de ondernemers concrete voorstellen gedaan. De voornaamste wens; een hoger basisloon. ADVERTENTIE BULTHUIS 3 DAGEN VOORDEEL donderdag, vrijdag en zaterdag extra verlaagde prijzen karpetten, tafelkleden, fau teuils, twee- en drie-zits-ban- ken, salontafels en wand- kosten. Komt uw interieur zeer voorde lig verfraaien in, 3 DAGEN. TOT ZIENS BULTHUIS interieurverzorging Botermarkt 23, Leiden. zaterdag is ook onze show room Rhijngeesterstraatweg 56, Oegstgeest geopend. De Borstelman vandaag 70 jaar LEIDEN Wiebe Wapstra. Zo heet hij, al zullen velen dat niet weten. Maar kennen doen ze hem wel. Wiebe loopt al sedert de crisisjaren door de stad met een lading manden op zijn rug. Vandaag is hij 70 jaar geworden. Geen huldiging, geen medaille. Ge woon een verjaardagsfeestje, Wie be heeft geen behoefte aan poes pas. Sinds hij in 1928 uit Friesland naar Leiden kwam, heeft hij zich altijd aardig kunnen redden 'Ik heb er geen huis aan overgehou den', zegt hij, 'maar in mijn beste jaren ging het aardig, ook al leek het 's avonds alsof ik overdag niets had verkocht. Die stapel op mijn rug leek nog even groot'. Dat kwam misschien omdat Wiebe zijn 'bagageruimte' altijd zo effi ciënt mogelijk indeelde. Elk mand je dient in feite als bergruimte, en dat bood Wiebe Wapstra de gele genheid zijn assortiment uit te breiden met vaatdoekjes, borstel tjes en wat dies meer zij. Met name zijn grote hoeveelheid borsteltjes gaf hem op den duur de bijnaam 'de Borstelman'. De Borstelman is nu 70, en hij vindt het tijd om ermee op te hou den. Hij rukt nauwelijks nog uit, alleen als het weertje meezit, zoals gisteren, teen we hein pardoes te genkwamen. Niet meer met zo'n grote bepakking als weleer, maar met een gemakkelijk te tillen han deltje. Wapstra vindt het nooit erg om 'nee' te horen aan de deur. Ook het bordje 'Aan de deur wordt niet gekocht' doet hem weinig. Te der mens heeft het recht dat te' vinden', zegt hij, 'hoewel het me niet afschrikt. Soms bel ik gewoon aan en verkoop ik toch wat. Dan zeg ik gewoon dat ik dat bordje niet gezien heb'. Vijfenveertig jaar op de weg, met een zwaren last op zijn schouders. Het is geen kleinigheid. In zijn woning aan de Joubertstraat heeft Wapstra nog een voorraadje lig gen. Dat verkoopt hij nog, bij goed weer. Daarna is het afgelopen. Ge nieten van zijn rust. Welverdiend. TROUW/KWARTE T WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1973 1 STAD EN REGIO L3 Van een onzer verslaggevers LEIDEN 'Maar tienduizend gulden kan de VVV Leidèn over de grote financiële problemen helpen. Tienduizend gulden, die door de gemeenschap opgebracht moet worden. Over de gemeente geen kwaad woord, maar aan die gemeenschapszin ontbreekt wel het een en ander'. Aldus de kern van het betoog van de heer Dekker, direc teur van het VW-kantoor aan het wStationsplein. 't Hoekje bij de Pomp: Warmond Bert Slin gerland met monotypes en aquarellen. Drukkerij De Bink: Rooseveltstraat 3, be kroonde jaarverslagen en kalenders. (ADVERTENTIE) 'De handreiking van de gemeente is goed, ze maken een spertief gebaar door elke lidmaatschapsbijdrage te verdubbelen. Zij hebben gezegd; zij willen een VVV hebben voor het ge bouw gezorgd en voor mijn aanstel ling'. De gemeente valt dus niets te verwijten inzake de grote problemen waarmee de Leidse VVV worstelt. Die problemen liggen voornamelijk in het financiële vlak en hebben een onder bezetting aan personeel en een ontoe reikende serviceverlening ten gevolg. Wie op een doordeweekse middag nu in het hoogseizoen het kantoor bin nenloopt treft daar slechts twee meis jes achter de balie aan, waarvan er maar één in vaste dienst is. De ander is MEAO stagiaire. Een vaste kracht is op vakantie, de andere verhinderd. Met als gevolg dat de directeur zelf moet gaan helpen terwijl er genoeg ander werk ligt, en dat er een behoor lijke rij wachtenden is bij de balie. 'Je kunt de mensen niet vcldoende- helpen, of je ziet ze na een tijdje wachten vertrekken, en dat doet je beslist pijn'. In vergelijking met vorig jaar zijn de openingstijden flink- te ruggeschroefd. Het kantoor is niet meer tot 8 uur s' avonds open, maar tot zes uur, en 's zondags is de zaak dicht, natuurlijk tot groot ongenoegen van zeer veel toeristen, en niet van (ADVERTENTIE) hen alleen. Er zijn al vragen gesteld in de gemeenteraad. Tenslotte is er een groot gebrek aan volwaardig informatiemateriaal. Het enige wat de toeristen kunnen krijgen is de gratis folder 'Leiden museum- stad' of het boekje 'Zo is Leiden' voor een gulden. En de toerist wil niet be talen, en is daardoor nogal ontevre den over wat de VVV te bieden heeft. Daarbij is de Engelse editie helemaal cp, en er is geen geld om bij te druk ken. 'En dat met alle Amerikaanse toe risten, denk eens aan de Pilgrim Fa thers!' Het ligt dus niet aan de gemeente, waar dan wel aan? 'De hele zaak van het vreemdelingenverkeer, ook van belang voor héél Leiden, vraagt om de inzet van dé hele gemeenschap, het kleine en grote -bedrijfsleven. En die is er gewoonweg niet. In de praktijk zeggen ze; Wat moeten we met die VVV, we zien nooit een vreemdeling. Jullie doen nooit iets, we merken nooit iets van de VVV. Zo blijft de VVV en abstracte zaak. Er zijn maar een paar honderd leden, en met de gemeentebijdrage erbij, zitten we op een totaal uitgeknepen begroting met twaalf mille tekort'. De heer Dekker klaagt verder; 'Als die zaken in Lei den nou eens nadachten, dan zouden ze hun eigen belang ook gaan inzien'. Want er liggen mogelijkheden genoeg in Leiden voor het toerisme. Met 50.000 mensen in Katwijk en Noord- wijk, die met slécht weer of 's avonds naar Leiden kunnen afzakken, en na tuurlijk met alle attracties van Lei den zelf'; We vergeten vaak dat Lei den met zijn musea en zijn universi teit ock in het buitenland een hele goeie naam heeft'. Er valt dus iets waar té maken, en dat is nu totaal onmogelijk. 'Aan enigszins behoorlijk voorlichtend en wervend matriaal hebben we absoluut onvoldoende'. En 'Leiden is een inter nationale stad, dat kun je alleen maar in stand houden door de mensen blij vend te interresseren. En dat lukt niet als de mensen geen goed materi aal mee naar huis kunnen nemen. Dan krijg je als het goed is een sneeuwbaleffect, wat nu ontbreekt'. Doet de WV wel zuinig genoeg aan zelf? Dekker; Ik ben blij te kunnen betalen wat ik absoluut moet doen. U ziet hetzelf, achter de balie is de ser vice onvoldoende, en in het kantoor WOENSDAG 1 AUGUSTUS Katwijk aan Zee: Oude Kerk 8 uur samen zang.- Dijkstra 2a Leiden 10 tot 11 uur spreekuur soc. raadsvrouw. Stadjiuis 4.30 tot 6 uur spreekuur soc. raads- Het VW-kantoor in Leiden, waar men de (overigens niet al te grote) toeristen- stroom nauwelijks aankan. zit ik nog vaak met langere termijn opdrachten die niet uit de verf kun nen komen. Aan een beetje bewerkelijke dienst verlening komt men al nauwelijks toe. Door die situatie heeft Dekker weinig gelegenheid om cp ledenver- werving uit te gaan, terwijl dat hard nodig zou zijn. Er zijn wel pogingen gedaan, maar zonder veel resultaat. 'De mentatiteit moet anders, want zo gaat het echt mis. De VVV wordt steeds meer een algemene vraagbaak op sociaal cultureel recreatief terrein. Denk ook aan week en maandagen- da's. Al die aktiviteiten zijn afhanke lijk van de medewerking van de Leid se gemeenschap. Een ander voorbeeld van de droevigestand van zaken op dit punt is het feit dat het verschijn sel VVV geschenkbon hier totaal niet aangeslagen is. Er zijn er in tegenstel ling tot vele andere steden maar 20 verkocht. 'In Delft, even bellen ,en zo - "/V, een heleboel bedrijven die meedoen. Hier maar twintig, dat is toch wel heel jammer', aldus een steeds droevi ger wordende heer Dekker. Hij vat de zaak nog maar eens samen. 'Je pleit voor een zaak \vaarvan je het belang inziet ,maar de anderen moe ten dat ook doen'. En dat in een stad waar de hoeveelheid bedden (Holy- day Inn 400, rest 300) aan de lage kant ligt. Ook daar problemen .'en er zouden zoveel congressen hier via de Universiteit georganiseerd kunnen worden, maar daar is ruimte voor no dig'. Voorlopig is men daar nog niet aan toe bij de VVV, men heeft het al druk genoeg met het opvangen van de 350 toeristen die hier elke dag komen, onder wis zo'n 50 buitenlanders. In de huidige situatie gebeurt dat op een onvoldoende manier. 'We doen binnen de financiële mogelijkheden wat we' kunnen, maar het is minder dan het minimum'. De heer Dekker neemt na deze sombere woorden zijn plaats weer in achter de balie, waar de groep wachtenden inmiddels flink is aangegroeid. (ADVERTENTIE) DONDERDAG 2 AUGUSTUS De Lakenhal 8 uur Ver van belangstellenden in De Lakenhal, voordracht Hendrik Valk. Stadhuis 8 tot 8 uur spreekuur soc. raads vrouw. VRIJDAG 3 AUGUSTUS RIJNSBURG. Flora-hallen 5.30 tot 11 uur nam. opening en bezichtiging Bloemencorso. Marekerk Leiden 8 uur orgelconcert Edith Ho. ZATERDAG 4 AUGUSTUS RIJNSBURG, Flora-hallen 10 tot 11.30 uur v.m. bezichtiging bloemencorso 1 uur bloe mencorso Rijnsburg-Leiden-Lelderdorp. 8.30 uur n.m. Taptoe in de Kerkstraat le Rijnsburg. DAGELIJKS van IC.00-18.00 uur vakantieakli- viteiten voor kinderen tot 13 jaar op het Jeugddorp Zuid-West aan de Voorschoterweg maast zwembad De Vliet); kleien, verven, typen, poffertjes bakken, hutten bouwen enz., iedere vrijdagmiddag speciale kinder voorstelling. DIENST APOTHEKEN: De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken in de regio Lei den. wordt waargenomen van: Vrijdag 27 ju li - 3 augustus door Apotheek Reijst Lelden en de Apotheek Voorschoten. Tevens op za terdag tot 6 uur n.m. Oegstgeester apotheek. WUhelminapark 8. Oegstgeest. FILMS TOT 2 AIGUSTUS: Camera: 'Als Adelaars vielen zij aan' jaar Iedere avond om 20 uur. Kindermat. 'Sjors en SJimmy en de Rebellen', dag. 14.30 en op zond. 14 en 16.15 uur. Nactatv. vr-'za 23.30 'Woodstock' 18 J. Lido: Last Tango in Paris' 18 j. Dag. 14.30, 19 en 21.15 uur. Zo extra om 16.45 uur. Studio: Samen uit, samen thuis a.I. Tijden zie Lido. Voor de kinderen iedere morgen f behalve zondag) om 10.30 'Circus' op stel- do. )r: 'De duivel hale je' a.I. Tijden z Trianon: 'De non van Monza' 18 j. Da.g. 19 en 21.15, uur. Kindermat. dag. 14.30 uur a.I 'Pippi Langkous' nieuwste film. Rex: 'Liefde in Zweedse stijl', 18 j. 14.30, 19 en 21.15 uur en zo extra om 16.30 uur. Nachtv. vr-za 23.30 18 j. 'Vrolijke ontucht In Tirol'. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum v. Oudheden: Caspar Jacobs Christiaan Reuvens, archeoloog. Tentoonstel ling bij de uitgave van het dagboek van zijn reis door Drente in 1833, Rijksmuseum van Volkenkunde: In het Prcn- tenzaaltje 'Japanse Prentkunst uit eigen be zit van 16-70-1750Thailand, land zonder honger' met films en lichtbeelden tot 31 de cember 1973. Dag. 10-17 uur, zon- en feest dagen 13-17 uur. Galerie Hcuff: Wassenaar Henri TielanU 1S91-1965)Nagelaten werken van Ned. In- die Car en Jan Verheul (Carjani met kera mische kunsl. Galerie van der Vist: Zomertentoonstelling wandkleden, schilderijen, keramiek, tekenin gen. LEIDEN De geruisloze afbraak van de Langegracht als woonstraat heeft zich voor de jeugd wel doen gelden. Spelen op straat is nauwelijks mogelijk. Je moet dus zelf iets gaan verzinnen. Iets waar deze vier jochies niet zoveel moeite mee hebben. Ze claimen een stukje grond, maken er provisorisch een glij baan en een wipje en smijten een bord aan de muur met het opschrift: 'Speelplaats, 15 cent per uur'. Dat is nog eens van de nood een deugd maken. mmm... is goed voor..,. Elk komt ledereen Maakte ikzelf even.Twee volle eetlepels Elk door een glas koel water roeren en klaar. Misschien is Elk ook iets voor u. Want ook bij u zal de melk wel eens onverwacht óp zijn. Of bedorven. Of is de koel kast te klein om alle melk in te bewaren voor 't weekend. Dan zijn zo'n paar pakken Elk in de keukenkast èrg handig (ze blijven daar maandenlang vers). Elk is ook bijzonder geschikt om in koffie ot thee te strooien. En te gebruiken in alle gerechten, waarvoor anders melk nodig is, zoals pudding, vla enz. Een pak Elk is goed voor ruim 2 liter magere melk. Die nog gezond is óók: bijna geen vet, maar véél eiwitten. En zuivervan smaak. (Elk is gemaakt van pure melk, zonder toevoegingen.) En snel klaar ook, lost direct op, zonder te klonteren. Hebt li al een pak in huis?

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3