69 Plannen om eindexamen over jaar uit te smeren Vliegramp VS eist 88 doden UW Namaak-roepia's bleken te echt- Witteveen topman IMF In deze krant WASAUTOMATEN Congreslid wil aftreden Nixon Bemanning Skylab knapt aardig op Boeing valt neer bij Boston Johan Cruijff akkoord met FC Barcelona Zwarte leiders in Rhodesië opgepakt Gevangenen VS: 200 doden bij opstand Drie doden bij frontale botsing Amin vraagt Engelse koningin om een vliegtuig krant bon op de bres voor een sterke christelijke persi Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoett" Crq HAARLEMMERSTRAAT ?250 LEIDEN Alle bekende merken v.a. 499- Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur WASHINGTON (AP). De Demo cratische afgevaardigde Robert Drinan uit Massachusetts heeft gisteren in het Huis van Afgevaardigden een re solutie ingediend om de zogeheten 'impeachment procedure' tegen presi dent Nixon in werking te stellen. Op grond van deze procedure moet het Huis van Afgevaardigden beslui ten de president voor de Semaat te da gen. De Senaat, die voor die gelegen heid onder voorzitterschap van ilc president van het Hooggerechtshof bijeenkomt, moet dan uitmaken of de president al of niet mag aanblijven Een aantal Congresleden heeft reeds de mogelijkheid geopperd, dat het Huis in verband met het Watergate- schandaal moest overwegen de 'im peachment procedure' tegen Nixon te beginnen. Drinans resolutie is echter de eerste formele poging hiertoe. Drinan. een rooms-katholiek priester, heeft reeds herhaaldelijk met de rege- ring-Nixon overhoop gelegen over de oorlog in Indo-China en de bezuini ging door de regering op een aantal sociale programma's. HOUSTON (UPI, Reuter). De ge zondheidstoestand van de drie Ameri kanen aan boord van Skylab verbetert duidelijk. Gistermiddag meldden Bean en Garriot dat ze ongeveer 95 procent van hun normale uithoudingsvermo gen terug hadden. De werkzaamheden buiten het ruimtelaboratorium waren intussen opnieuw uitgesteld, eerst tot morgen, daarna tot zaterdag. Ook Jack Lousma die er het ergst aan toe is geweest (hij heeft drie keer overgegeven), voelt zich beter, zij het nog niet zo goed als zijn collega's. Chef-arts Royce Hawkins in Houston was erg tevreden. In een eerder stadi um had hij nog gezegd dat als de mi sère niet in een week over was, men ernstig moest gaan denken aan afbre ken van deze missie. 'Als we ze ter plaatse niet beter kunnen maken zul len we ze terug mooten halen'. Maar gisteravond overheerste het op timisme bij de vluchtleiding. Vrijdag wordt opnieuw een vrije dag ingelast, zodat de mannen zich rustig kunnen voorbereiden op het buitenboordwerk zaterdag. ADVERTENTIE deze week bijl GOLDEN WONDER paprika jar of potato VB familiezak spaar mee voor 6gevei kop en schotels f835+35 sterretjes Zogezegd Zonnig Droog weer met flinke zonnige perioden, maar in de noordelijke provincies eerst vrij veel be wolking. Maximumtemperaturen rond 25 graden, maar in het waddengebied enkele graden la ger. Zwakke tot matige wind, ruimend naar oost tot zuidoost. Morgen en overmorgen: warm en vrij zonnig, later plaatselijk regen of onweer. Morgen zon op: 05.03 onder: 20.29 maan op: 10.01 onder: 21.28 Kikkers per post Keuringniet eind va 11 alle ivijsheid Van onze onderwij sredactie DEN HAAG Op het ministerie van onderwijs bestaan plannen om liet schriftelijk eindexamen te gaan uitsmeren over liet hele laatste schooljaar. Dit zegt dr. P. J. Gathier, directeur-generaal van het voortgezet onderwijs, in het vandaag verschenen nummer van het weekblad 'Uitleg' van het ministe rie van onderwijs. Terwijl de bemanning van een ambulance zich zo snel mogelijk door de laag schuim tracht te verplaat sen, zoeken brandweerlieden naar slachtoffers van de vliegramp met de DC-9 van Delta Airlines op het vliegveld van Boston. Slechts twee van de 89 inzittenden overleefden de ramp. iWij moeten de straat weer op om iets te bereiken. J. A. Stöpetie namens de sa menwerkende landelijke kruis verenigingen BOSTON (AP, UPI) Een Amerikaanse passagiersvliegtuig is gis- termidag neergestort op het vliegveld Logan van Boston. Van de inzittenden vijf bemanningsleden en 84 passagiers overleef de er slechts een het ongeluk. Deze is ernstig gewond in een zie kenhuis opgenomen. Het toestel, een DC-9 van Delta Air lines heeft in dichte mist tijdens een landing op de instrumenten waar schijnlijk kort voor het begin van de landingsbaan een dijk geraakt, die het vliegveld van de haven van Boston scheidt. Een woordvoerder van de po litie verklaarde, dat de dijk een gat vertoonde, wat er op wijst, dat hij is geraakt door het landingsgestel van de DC-9. Het toestel viel in stukken uit een, toen het de landingsbaan raakte. De meeste inzittenden werden uit het vliegtuig geslingerd. Volgens een waar nemer lagen de slachtoffers verspreid over de landingsbaan. Enkele passa giers kwamen zelfs in de haven te recht. Hoewel uit het water hulpge roep is gehoord, is niemand daar le vend uit gehaald. De brandweerkazer ne van het vliegveld werd tijdelijk als lijkenhuis ingericht. OOGGETUIGEN Volgens ooggetuigen waren na de ramp alleen het roer, de stabilisator, de twee motoren en de twee vleugels nog in takt. Het toestel was aange- komen uit Montreal na tussenlandin gen in Burlington en Manchester. Na het ongeluk stond het verkeer op het vliegveld twee uur lang stil. Logan is wat het aantal passagiers betreft het zesde vliegveld van de VS. SALISBURY (Reuter) De Rhodesi- sche regering van premier Ian Smith heeft zes topfunctionarissen laten ar resteren van de Afrikaanse Nationale Raad (ANC) in zijn land. Dit heeft de leider van de ANC, bisschop Abel Moezorewa, gisteren in Salisbury be kendgemaakt De ANC heeft zich al tijd fel verzet tegen de onderdrukking van de zwarte meerderheid van de be volking door het blanke minderheids regime. Een regeringswoordvoerder zei. dat de ANC-kopstukken zijn opge pakt op grond van regelingen inzake de noodtoestand, maar hij weigerde verder commentaar te geven. Bisschop Moezorewa had'twet wekén geleden voor het eerst een officieel gesprek met premier Smith. Hij noemde toen het onderhoud, dat vijf kwartier duurde, een grote vooruit gang voor het volk van Rhodesië, blank en zwart. Inzameling voor zendingsactie Van een verslaggever ALKMAAR De officier van justitie te Alkmaar heeft op de postkan toren van Purmerend en Westzaan de inbeslagneming gelast van enkele honderden nagemaakte Roepia-biljetten. Dit namaakgeld werd verspreid in het kader van een hervormde zendingsactie. De classicale zendingscommissie Edam hield een inzamelingscampagne onder het motto: 'Hier een duizend-roepia-biljet voor u, wat doet u voor de zending in Indonesië'. Het geld van de inzameling zou bestemd zijn voor het zendingsproject Djaja Poera in West-Irian. De hervormde classis werd 'gepakt' op het feit, dat de overigens duide lijk nagebootste roepiabiljetten in afmetingen niet afwijken van de echte. Het namaakgeld werd vervaardigd bij een offset-drukkerij in Zuid oost-Deemster. De rijkspolitie te Deemster heeft tegen de verspreiders procesverbaal opgemaakt. De zendingsactivisten beweren, dat zij te goeder trouw hebben gehandeld en de politie wil dit graag geloven. Scriba Hoogervorst: 'Het ging om een drukwerkje dat 'aanspreekt. De biljetten zijn wat kleur betreft zeer echt uitgevallen'. De classis wijst ook op uitlatingen van een employé van de Algemene Dank Nederland. Hij had geadviseerd eigen offsetplaten te maken, toen de organisatoren van de actie aan de balie om een te repro duceren roepiabiljet hadden gevraagd. Van onze sportredactie AMSTERDAM Volgens Cor Coster, schoonvader van Johan Cruijff, heeft de ster-voetballer van Ajax volledige overeenstemming bereikt over een driejarig contract met de Spaanse top- ploeg FC Barcelona. Cruijff (26) wil bij de houder van de Europa Cup weg omdat, aldus Coster 'hij het werkkli maat niet meer prettig vindt'. De onderhandelaars van Cruijff, Cor Coster en de Amsterdamse advocaat Jan Jonker, hebben de afgelopen da gen de transfer met Barcelona uitvoe rig besproken. Ajax verblijft momen teel in het Spaanse LaCoruna, waar de ploeg vandaag aan een toernooi begint. De besturen van Ajax en Barcelona zouden vandaag over de transfer gaan praten. Officieel staat Cruijff nog vijf jaar bij de Amsterdamse club onder contract. Ajax zou een vraagprijs van maar liefst drie miljoen gulden voor de international vragen. Of Barcelona be reid is dit bedrag te betalen is nog zeer de vraag. Zie ook sportpagina. ADVERTENTIE NAZOMERREIZEN Vraagt de lijst van reizen, die beslist doorgaan en waarvoor u nog kunt boeken. CHRISTELIJKE REISSTICHTING Leliegracht 46, Amsterdam. Tel. 236393. RITA 'Ik zal mijn vader even roepen. Die is juist met zijn boksbal aan het oefenen.' MOLESTER (UPI) Een groep van 600 700 gevangenen, die nog steeds verblijft in een grote modderpoel binnen de zeven me ter hoge omheining van de staats gevangenis van Oklahoma (VS) verzekert, dat bij de opstand het afgelopen weekeinde 200 mensen zijn gedood. De gevangenen weigeren terug te gaan naar hun cellen in de gedeelte lijk verwoeste gevangenis. Ze vrezen, dat militante gevangenen hen zullen vermoorden, omdat ze niet mee heb ben gedaan aan de opstand. 'We gaan niet terug. Hoe kunnen ze (de gevan genisautoriteiten) in godsnaam den ken, dat het daar veilig voor ons is? Er liggen binnen nog stapels lijken', zo riep een gevangene tegen een een verslaggever van het persbureau UPI. Volgens de gevangenisautoriteiten zijn drie gevangenen om het leven ge komen tijdens de opstand. Een van de gevangenen zei, dat de au toriteiten het aantal slachtoffers laag hielden voor de pers. 'Het is hier er ger dan Attica. Binnen waren 200 lij ken', zo riep een ander. Het hoofd van de recherche van Okla homa heeft meegedeeld, dat het uitge brande deel van de gevangenis nog 'diet helemaal is doorzocht. De heer Gathier geeft een terugblik op de invoering van de mammoetwet 9inds 1968. In dat verband doet hij een poging de betekenis van het eind examen als eenmalige, in enkele da gen afgelegde eindtoets wat af te zwakken. Omdat het voortgezet onderwijs ook toegang geeft tot het hogere onder wijs kan het eindexamen niet zonder meer worden afgeschaft. Maar dat be tekent niet dat zo'n eindexamen in de laatste dagen van de schoolloopbaan geconcentreerd moeten worden. 'Dankzij het schoolonderzoek (het mondelinge deel van het eindexamen dat in etappes wordt afgenomen gedu rende het laatste schooljaar, red.) is er al een grotere spreiding aanwezig dan vroeger. Op het ministerie wor den momenteel plannen bestudeerd om' het schriftelijk examen uit te smeren over het hele jaar. Het exa menbesluit sluit die mogelijkheid niet uit. Verder geloof ik dat een tenta mensysteem of een examen per vak zoals bij het avondlyceum -gebeurt, wel uitvoerbaar is'. Dr. Gathier laat vervolgens merken dat hij het eindexamen niet het eind van alle wijsheid vindt. 'Voor het be roepsonderwijs vind ik het nog altijd jammer dat ze zo snel de traditie van het algemeen voortgezet onderwijs DRONTEN Bij een verkeersonge luk in Zuidelijk-Flevoland zijn dins dagmiddag drie personen om het leven gekomen en vier ernstig tot levens gevaarlijk gewond. Het ongeluk gebeurde op de Gooise- weg, die van Biddinghuizen dwars dcor de polder-naar Muiderberg loopt Een personenauto met vijf inzittenden reed bij een inhaalmanoeuvre frontaal op een tegemoetkomend personen- busje met zes personen die van hun werk naar huis terug reden. Drie van de inzittenden van de personenauto overleden ter plaatse. De slachtoffers zijn de 55-jarige me vrouw Aschoff uit Terneuzen, echtge note van de burgemeester van die plaats, haar 13-jarige zoon en de heer Beytelaar uit Santpoort. De heer Aschoff en zijn 8-jarig dochtertje zijn levensgevaarlijk gewond opgenomen in het ziekenhuis. Het ongeluk is volgens de politie gebeurd doordat het busje naar links uitweek om een stilstaande auto te passeren. DEN HAAG Dr. H. J. Witteveen, oud-minister van financiën, is in Was hington benoemd tot directeur van het Internationale Monetair Fonds. Hij zal per 1 september de fransman Pierre Paul Schweitzer opvolgen, die. dan het fonds verlaat. Dr, Witteveen (52) is minister van fi nanciën geweest in de kabinetten Ma- rijnen en De Jong. Op het ogenblik is hij voor de WD lid van de Eerste Kamer. Buiten de politiek is de heer Witte veen momenteel o.m. adviseur en commissaris van de Robeco-groep en is hij adviserend lid van de raad van bestuur van Unilever. Hij is verder zeer actief lid van de Soefi-beweging in Nederland. Zie verder pagina 10 hebben overgenomen door eindexa mens te introduceren. Vroeger beston den ze niet Tenslotte vind ik dat we niet alles domweg moeten meten. We moeten er geen wet van Meden en Perzen van maken dat overal een centrale keuring van elk stukje onder wijs plaats vindt. Die centrale toet sing moet alleen daar plaatsvinden KAMPALA (AP) President Amin van Oeganda heeft de Britse koningin Elizabeth, als hoofd van het Gemenebest een telegram gezonden, waarin hij haar verzoekt een speciaal vlieg tuig naar Oeganda te sturen om hem naar de Gemenebest-confe rentie in Ottawa te brengen, die morgen begint. Ook heeft hij de koningin gevraagd zorg te dragen voor een detachement Schotse gardisten om hem op zijn reis te vergezellen. Idi Amin laat voorts weten in het telegram, dat hij de vorstin en haar miinsters 'op de hoogte wil brengen van zaken van ge meenschappelijk belang' en ver tellen, hoe hij 'Oeganda heeft gemaakt tot een echt zwart Af rikaans land'. 'Ik vind, dat mijn aanwezigheid op de conferentie voor Groot-Britannië van groot nut kan zijn', aldus de Oegande- se president, wiens telegram voor radio-Kampala werd voor gelezen. Amin stelde verder voor, dat de besprekingen over normalise ring van de verhoudingen met Engeland die verslechterden na zijn plotselinge uitwijzing uit Oeganda van alle Aziaten met een Brits paspoort in Ottawa moeten worden gehou den. Na afloop daarvan zou Amin een nieuwe Oegandese hogecommissaris in Londen wil len benoemen. Buckingham Palace Leeft giste ren bevestigd, dat een telegram van Amin is ontvangen. Het kwam echter binnen, nadat de vorstin al naar Ottawas was ver trokken. Het telegram is inmid dels doorgestuurd naar Canada, terwijl de inhoud er van wordt bestudeerd door het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken. waar het waarmerk van de overheid geboden is'. In het intervieuw met Uitleg geeft dr. Gathier ook een oordeel over de Zweedse onderwijsvernieuwing, die door onderwijskundigen vaak ten voorbeeld gesteld is aan Needrland. 'Die vernieuwing is bedacht door knappe en enthousiaste, gegrepen mensen, die beschikten over een - in onze ogen - uitmuntend apparaat om allerlei zaken tot in de finesses te re gelen. Ik geloof dat je rustig kunt zeggen dat op papier de Zweedse plan nen erg mooi waren. De praktijk laat echter in toenemende mate zien dat het op een aantal punten niet klopt Dat zit 'm niet in de onwil van de mensen die het nieuwe systeem moe ten uitvoeren. Dat komt gewoon door dat het overdragen van kennis en cul tuur zo'n ingewikkeld proces is'. Dr. Gathier vindt daarom dat de ver nieuwers, ook in Nederland, enigszins bescheiden moeten zijn. Bij de ont- wikkeli g van de middenschool mag het onderwijs ook niet van achter de tekentafel worden vernieuwd. Als een paar scholen gaan experimenteren kun je na afloop niet zeggen: dit is het, hiermee is de middenschool geïn troduceerd. Andere scholen zullen dan op basis van vrijwilligheid moe ten gaan deelnemen aan deze ontwik keling (zie ook pag. 5). Binnenland ARP bepleit wijziging be stuursstructuur 6 Man, vrouw en testament.7 Buitenland Cambodjaanse oorlog in be slissende fase 9 Kerk Charisma in Nederland 2 Sport Wedstrijdzeilers kiezer voor klasse-evenementen 11 Men schrijn ons i Radio en tv 6 Strips, feuilleton 6 Recept s Puzzel c Weer. oproep toeristen 7 Wetenschap techniek 7 Beurs 8 Familieberichten 10 noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als belóning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1