Cruijff snel akkoord met FC Barcelona Wedstrijdzeilers kiezen voor klasse-evenementen Petrosjan en Timman nemen extra rustdag |Weer verlies roor Roda JC b Van Staveren sterkste bij Regenbogen Ferrari valt directies van circuits aan Hermens snel in Oost-Berlijn ing w '^aar 10 TROUW/ KWARTET WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1973 SPORT T9/K11 Werkklimaat bij Ajax niet prettig Cruijff: niet meer voor Ajax in actie? Van onze sportredactie AMSTERDAM Cor Coster, de zaakwaarnemer en schoonvader van Jolian Cruijff, toonde zich hogelijk verbaasd, dat FC Barcelona zó makkelijk op de eisen van de speler met betrekking tot een trans fer is ingegaan. Coster, gisteravond laat: 'We hebben een astrono misch bedrag gevraagd. Zó lioog, dat liet gewoon onvoorstelbaar is. Alleen maar met de gedachte, dat Barcelona toch niet zou rea geren. Maar liet was geen enkel punt.' Cor Coster en FC Barcelona hebben deze zomer al eerder contact gehad over een transfer van de 26-jarige Ajacied naar Spanje. Vooral Ajax heeft toen zeer afwijzend gereageerd. Dit keer echter is het verzoek van Johan Cruijff zelf uitgegaan. Achtergrond van dit alles is, volgens opnieuw Coster, dat de werksfeer bij Ajax de laatste 1 weken hard is achteruitgegaan. Een jvan de redenen waarom Johan Cruijff I bij Ajax weg wil is het feit, dat Piet I Keizer onlangs door de spelers van de 1 A-selectie tot aanvoerder is gekozen. I Vorig seizoen vervulde Cruijff die taak Inog. Jln de selectiegroep van Ajax zijn met 4 name na het geruchtmakende conflict t70!nii j dc^ie. >rNe tot Nederlaijjp -jKERKRADE Eredivisiedebutant "Roda JC heeft het goede ritme nog iteeds niet te pakken. Na het weinig uccesvolle optreden tegen FC WV len Wageningen (5-1 en 3-1 nederlaag) werd ook de derde ontmoeting in de oefencampagne verliezend afgesloten. |Het Britse Sheffield United leidde de Limburgers in de tweede helft naar een royale 4-1 nederlaag. Overigens zag het er in de rust nog iet naar uit dat Roda JC zo'n forse iderlaag te incasseren zou krijgen, de twaalfde minuut namelijk zette van Haarlem overgekomen spits lerrie de Goede zijn formatie op een (bel nJj'O voorsprong. Die stand bleef tot het pauzesignaal gehandhaafd. In de tweede helft bleek echter dat Roda JC conditioneel nog niet op het vereiste niveau is. Niet zo verwonderlijk ove- ■igens, want trainer Hennie Hollink neeft in de afgelopen weken met een groot aantal blessures in zijn spelers groep te kampen gehad. Al in de eer- »te minuut na de hervatting kwam Sheffield door Bohne op gelijke hoog- e, vervolgens waren het Currie (54e minuut), Woodward (62) en Derden (6), die de eindstand op 1-4 bepaal- len. i-SC n Sittard verloor FSC met 0-1 van de ichotse tweede divisionist Dundee Jnited. Een geflatteerde overwinning ran de Schotten, die in de 23e minuut loor Fleming aan de leiding kwamen. SC was daarna voortdurend in het iffensief, maar slaagde er niet in ioelman Darre te passeren. -Hubbe •tevens kreeg daartoe een unieke cans. Vanaf de penaltv-stip mikte hij •venwel naast het doel. leerlen: RKSNE (vierde klasse ama- eurs)MW 1-13 (0-5). Voor MVV coorden Brokamp (4), Hoenen, Bon- rère (3), Pot (2), Pleumeekers en (erstges (2). Vranken maakte het loei punt voor RKSNE. Toeschouwers: po. I iken: Alemannie AachenFC Gronin- en 0-2 (0-1). 25. Gritter 0-1, 56. Bos •2. Toeschouwers 3500. FC Groningen naakte in het Tivolistadion van Aken en aanzienlijk betere indruk dan de )uitse regionalliga vereniging en kre- en met de score van 2-0 een magere leloning voor het kwaliteitsverschil. C Groningen was vooral technisch terker en overrompelde de Akense 'loeg herhaaldelijk met snelle combi- taties. JTRECHT: FC Utrecht—SC VVV 4-4 3-3). De doelpunten van Utrecht rerden gemaakt door Van Veen (2), lulshorst en Olsen. Voor de Venlose lub scoorden Kramer (2), Van Til- •g en Van der Weide. Er waren 4000 oeschouwers. rond het niet meespelen van Cruijff in de EuropaCup-wedstrijd tegen Bayern Mtlnchen spanningen ontstaan. De groep richtte zijn ontevredenheid vooral tegen Cruijff, omdat deze de spelers toen 'in de steek zou hebben gelaten.' De 'onprettige' werksfeer is de laatste weken alleen nog maar toegenomen. De situatie bij Ajax bleef explosief. Coster: 'Kleine dingen maken één gro te vuurbal. Die werd zo groot, dat Johan geen zin meer toonde om lan ger bij Ajax te blijven'. FC Barce lona, dat sinds de opening van de voetbalgrenzen in Spanje naarstig op zoek is gegaan naar een buitenlandse aanvaller, ontving de delegatie uit Ne derland met open armen. Coster: 'Ik had niet gedacht dat we met Barcelo na zo snel tot overeenstemming zou den komen.' De zaakwaarnemer van de Ajacied is overigens niet gelukkig met het besluit van zijn schoonzoon: 'Ik was er echt niet blij mee. Voor zijn ge zin vind ik het dan ook niet juist, dat hij straks eventueel weggaat.' Het woord eventueel verdient een le vensgroot accent. Want het blijft zeer de vraag, of het bestuur van Ajax in de komende dagen in La Coruna over eenstemming met Barcelona bereikt. De vraagprijs van de Amsterdamse club zal ongetwijfeld zelfs een rijke club als Barcelona in verlegenheid brengen. Coster: 'Daarom ben ik er nog niet zo zeker van, dat die transfer zonder slag of stoot doorgaat. Maar van Barcelona kan je alles verwachten. Onze eisen werden onlangs ook in één keer ingewilligd'. De explosieve situatie bij Ajax heeft een eerste ontploffing teweeggebracht. Dat Johan Cruijff daarbij een belang rijke rol zou spelen, stond van tevoren vast. Coster: 'Ook ik heb nog gepro beerd te bemiddelen. Ik heb met di verse jongens over de situatie gespro ken. Ook voorzitter Jaap van Praag en trainer Knobel hebben geprobeerd de sfeer te verbeteren. Voor Johan was de maat blijkbaar vol. Nogmaals: mij zou het bijzonder spijten als hij bij Ajax zou vertrekken.' SNEEK (ANP) Met een kleine voorsprong op Bouw van Wijk heeft Jan van Staveren op het Snekermeer beslag gelegd op het nationaal kampi oenschap in de Regenboogklasse Hot wedstrijdreglement moest er aan le pas komen om de kampioen aan te wijzen. De vraag was of Jan van Sta veren volgens de 'Oostenrijkse' pun- ten-telling zijn derde wedstrijd als de slechtste van de Zes in mindering van zijn puntentotaal mocht brengen. In deze derde wedstrijd was de Leimui- denaar wegens een te vroege start ge diskwalificeerd, waardoor hij niet in het klassement werd opgenomen en dus geen punten kreeg. Het bleek dat Van Staveren inderdaad deze wed strijd in mindering mocht brengen, waardoor hij met zijn zevende en ne gende plaats van gisteren voor bleef op Bouw van Wijk de winnaar van de laatste twee wedstrijden. Eindklassement: 1. Jan van Staveren (met bemanning: Ben Bartcls en Teja van der Veld) (Leimuiden) 5395 punten: 2. Bouw van Wijk (Woubrugge) 5074; 3. Jan Metzelaar (Woubrugge) 4571; 4. Bart de Vries (Rijnsa- terswoude) 4316; 5. Ulrik Jager (Lemmer) 4015. TURIJN (AP) De ontwerper van race- en sportwagens Enzo Ferrari heeft uitgehaald tegen directies van renbanen die vol gens hem verzuimen de nodige veiligheidsmaatregelen te ne men ter bescherming van het leven van de coureurs. Ferrari zei dat de financiële be langen liet zijn gaan winnen van de technische en de sportie ve. In een artikel in La Stampa geeft hij commentaar op het on geluk op Zandvoort waarbij zon dag de Britse coureur Roger Williamson het leven verloor. Ferrari vertelde dat hij het dra ma via de televisie had gevolgd. 'De races in de formule-l', al dus Ferrari die ook oud-coureur is, 'worden thans georganiseerd door mensen, die er geen be langstelling in stellen om te luisteren'. Hij stelde de volgen de veiligheidsmaatregelen voor: 1. Het is noodzakelijk om een strook gras- of zandgrond naast de renbaan aan te leggen met een breedte van tenminste 15 "tot 20 meter, en aan de grens van die strook netten van nylon en ijzer. De vangrails moeten zover mogelijk van de baan af komen staan en moeten worden beschouwd als een laatste be scherming van het publiek. 2. Het personeel van de baan moet beter worden opgeleid. 3. Langs de hele baan moeten op afstanden van niet meer dan 500 meter brandblusapparaten worden geplaatst zodat deze niet langer dan 30 seconden na een ongeluk ter plaatse kunnen zijn. 4. Er moet een multinationale organisatie van specialisten ko men die de banen moet inspec teren en keuren om te voorko men dat zich gebreken voor doen zoals in Zandvoort. 5. Een wedstrijd moet onmid dellijk worden gestaakt als het zicht langs het circuit nagenoeg geheel is versluierd, zoals in Zandvoort het geval is geweest. Twee prominente Franse auto coureurs, Francois Cevert en Jean Pierre Beltoise, hebben gezegd dat de organisatoren van de Nederlandse Grand Prix de Race onmiddellijk na liet fatale ongeluk van Roger Williamson hadden moeten stoppen. In een interview met het sport blad TEquipe' wees Beltoise er op dat het bij snelheden van rond de 250 km per uur voor een coureur uiterst moeilijk is om precies te weten te komen wat er aan de rand van de baan gebeurt. 'De eerste keer dat ik langs kwam zag ik David Pur- ley seinen geven en zei ik tegen mezelf: 'Uitstekend, de coureur is ok. In de volgende ronde was de brand groter en stonden er een hoop mensen om de auto. Ik zei tegen mezelf: er zijn moeilijkheden, ze zullen de race stopzetten, dat is het enige wat ze kunnen doen. Maar in de derde ronde was er nog niet ge stopt. Op dat ogenblik hadden we niets meer kunnen bereiken door zelf te stoppen. Het was al gebeurd'. Cevert zei dat hij op het punt had gestaan om bij de wed strijdleiding te stoppen om te eisen dat de race zou worden gestaakt. Dit zou niet alleen de reddingsactie hebben vergemak kelijkt, maar ook het risico heb ben voorkomen dat wij een brandweerman of baancommis saris zouden aanrijden, aldus Cevert. 'Uiteindelijk zei ik te gen mezelf: als ik stop verlies ik iedere kans op een goede plaats in de eindrangschikking'. Alleen organisatie Sneekweek houdt wind nog in de zeilen SNEEK Terwijl de organisato ren van andere grote zeilweken in Nederland zich het hoofd bre ken waarom zij ook dit jaar weer een daling van rond tien procent in het aantal deelnemers moesten constateren, groeit de belang stelling voor de Sneek-week nog steeds. Sneek werd enige jaren geleden al in omvang het grootste zeilevenement van Europa en wanneer zaterdag de boten van start gaan voor de 38ste Sneek-week zal voor het eerst in de geschiedenis de 'magische' grens van 1000 deelnemers ruimschoots zijn overschreden. Maar liefst 1076 (tegen vorig jaar 974) zeilers zullen tot vol gende week donderdag actief zijn. Waarom die forse stijging in Sneek en de al enige jaren durende daling in de Kaagweek, op Loosdrecht en die andere weken? Ir. Jan Vollebregt, de voorzitter van het watersportverbond, zegt als grootste oorzaak de klasse evenementen te zien. 'De wedstrijdzei lers geven steeds meer de voorkeur aan hun klasse-evenementen. Aan wedstrijden, waarop zij alleen aan de start komen. Zo'n zeilweek brengt een twintigtal verschillende klassen tege lijk op het water. De voorwaarden om tot goede wedstrijden te komen zijn door die volle plassen gewoon min der'. De klasse-evenementen nemen jaar lijks toe. Ook in Sneek. De Koninklij ke Zeilvereniging Sneek (KZVS) en de Sneeker Zeil Club (SZC), die na jaren van onderlinge naijver in 1966 definitief besloten gezamenlijk het co mité te vormen, dat de Sneek-week organiseert, treden ook veelvuldig als gastheren voor die diverse klasse-orga nisaties op. Dezer dagen bijvoorbeeld voor de regenbogen, die hun nationa- OOST-BERLIJN De Nederlandse lange-afstandloper Jos Hermens heeft in Óost-Berlijn tijdens wedstrijden in 't kader van het tiende wereldjeugdfesti- val een goede prestatie geleverd op de 5000 meter. Achter de winnaar Kusch- mann (Oost-Duitsland), die goed was voor 13.29,4, finishte Hermens als tweede in 13.32,4. Dit was slechts 1,2 seconden langzamer dan zijn eigen Ne- deralndse record. Anneke Stalman-De Lange werd vijfde op de 800 meter (2.04,1). De overwinning was voor de Oostduitse Barbara Hoffmeister met 2.01,0. De Oostduitse Renate Steelier, snelste vrouw ter wereld, won de 100 meter. Door een sterke tegenwind bleef zij juist boven de 11 seconden: 11,1. Tweede was de Poolse Irene Szewinska met 11,2. Annelie Ehrhardt (OD1), we reldrecordhoudster op de horden, be wees dat zij nog steeds in grote vorm is: 12,6 seconden over de 100 meter. Marita Lange (OD1) won het kogelsto ten met een uitstekende poging van 18.75 meter. Bij het discuswerpen kwam de Russin Faina Melnik met 66.96 meter weer dichtbij haar eigen wereldrecord (67.58 m). Ruth Fuchs (OD1) wierp de speer 63.90 meter. life: Sneek-week: massale deelname en oppassen voor een aanvaring. Ie titelstrijd op het Snekermeer hou den. De heer A. H. Tromp, secretaris van de KZVS en écn van de secreta rissen van het Sneek-week-comité (sa men met ZVS-collega U. de Bruin): 'De activiteiten van de klasse-organi saties nemen hand over hand toe. Als wedstrijd organiserende vereni ging moet je daar ook positief tegeno ver staan. Op die klasse-evenementen wordt echt gezeild. 'Niet voor niets' wordt ook wel gezegd: het zeilen tij dens de Sneek-wcck is niet zo moei lijk; het is moeilijker aanvaringen te voorkomen. We lachen er wel eens om. Maar er zit een grote kern van waarheid in'. Desondanks: de Sneek-week groeit. Als enige. Tromp: 'Misschien omdat wij meer dan welke zeilweek ook toch betere mogelijkheden hebben om wed strijden te houden doordat het meer er zich beter voor leent. Beter bij voorbeeld dan de Kagerplassen'. Het Sneek-week-comité weet de beweegre denen van de zeilers zo massaal naar Sneek te komen niet. Heeft er hoog uit veronderstellingen voor. Naast het betere wedstrijdwater bij voorbeeld de goed sluitende combina tie zeil en-feesten. Tromp: 'De Sneek week is naast zeilweek evengoed een feestweek. De combinatie van beiden spreekt de jeugd aan. Want en dat staat vast het grootste gedeelte van de deelnemers is jong. Door de jaren heen heeft de Sneekweek altijd wel een feesttintje gehad. Maar vroeger stond het wedstrijdzeilen meer op de voorgrond dan nu het geval is. De wedstrijdtop hoeven we met een enke le uitzondering in enkele klassen niet meer op Sneek te verwachten. Zij kie zen voor de klasse-evenementen, voor de nationale en internationale kampi oenschappen. Sneek heeft deze nieuwe koers niet bewust gekozen. Het door de jaren wat gewijzigde karakter is gegroeid, vanzelf gekomen'. De groei van de Sneekweek is niet al leen te zien in het aantal inschrijvers. Ook de accommodatie is aangepast, vooral de laatste jaren. Het Sneek week-comité heeft de beschikking over een computer om de uitslagen te verwerken en beschikt sinds dit jaar als enige organisatie in Nederland over een electronisch terugroep- systeem. Secretaris Troum: 'We kun nen dan ook gerust nog verder uit groeien. Waar de eventuele grens ligt weten we niet. Die grens moet zich zelf op een gegeven ogenblik manifes teren. Op het ogenblik bijvoorbeeld dat het gewoon niet meer gaat. Er zijn mogelijkheden om tot zo'n 1500 deelnemers door te gaan. Door vroe ger te starten, door pauzes te laten vervallen. Het inlassen van een rust dag, door de week met één dag uit te breiden, waardoor niet alle klassen meer op iedere dag varen, is dachten wij minder geslaagd. Je doet de men sen daar geen plezier mee. Zij zijn naar Sneek gekomen om op hun ni veau wedstrijden te varen. Daar moet je dan aan kunnen voldoen'. Hoewel er klassen met inschrijvingen van ver boven de honderd boten zijn (de Schakelklasse is met 145 de groot ste, gevolgd door de 16 m2 meter klasse met 123 en de Vauriens met 104 boten) zullen de velden per start de dertig meestal niet te boven gaan. 'Dertig boten is een maximum aantal per start', zegt de heer Tromp. 'De grotere klassen zijn dan ook geplitst in diverse A en B groepen. In de P. klassen komen veel zeilers uit met mindere ervaring. Ook daarin is een taak weggelegd voor een Sneekweek. Je hoeft niet per sé met het duurste materiaal in die klasse aan de start te komen om een kans op de prijzen te hebben. De top, vooral internationaal, is daarentegen voorbehouden aan hen die over het nieuwste, snelste en daardoor ook duurste spul kunnen be schikken. Voor de werkelijke top moet je jaarlijks een flink bedrag in vesteren. Dat is aan de ene kant een ontwikkeling die je moet betreuren'. Het Sneekweek-comité heeft dit jaar even gevreesd ook in het koor van de overige zeilweken mee te moeten zin gen. 'We hebben even gedacht', zegt secretaris Tromp, 'dat ook in Sneek een terugval zou komen. Dat was be gin juli. We waren wat verlaat met inschrijvingen. We hebben de in schrijvingstermijn met twee weken verlengd en de laatste week dreven die donkere wolken weg. Een terugval zit er natuurlijk altijd in, ook de ko mende jaren. Je moet daar rekening mee houden, hoewel we er als Sneek week-comité van alles aan zullen blij ven doen om aantrekkelijk te zijn voor de grote groep zeilers'. Een van die in de toekomst wellicht te nemen maatregelen is het werken met een zo volledig mogelijk geoutil leerd startschip. Een zaak, die uiter aard geld gaat kosten. Secretaris Tromp: 'Als comité kunnen we uit de inschrijfgelden de prijzen bekostigen. Dat speelt ongeveer wel quitte. Voor het overige zijn we aangewezen op de subsidie van de gemeente Sneek en de bijdragen van het Sneker zakenleven. Een provinciale subsidie is tot twee keer toe afgewezen. De Sneekweek zou slechts een plaatselijk gebeuren zijn. Men heeft dan hoogstwaarschijn lijk de inschrijvingslijsten niet gezien. Het merendeel van de deelnemers koint niet uit Sneek. Niet uit Fries land zelfs'. PETER ONVLEE Leiders in IBM-tocrnooi consolideren hun posities via remises Van een medewerker AMSTERDAM Na het geweld van de beide voorgaande ronden was de twaalfde ronde van het IBM-schaaktoernooi gisteren een be trekkelijk rustige aangelegenheid, althans voor de leiders. Zij consoli deerden hun posities via remises, overigens op zeer uiteenlopende wijze. Een gunstige ontwikkeling voor Planinc, die nu alleen aan de leiding blijft. Ook Donner en Timman behouden hun kansen op ho ge klasseringen. De zwak gestarte Tsjech Smejkal komt er steeds be ter in; hij versloeg in een goede partij Hans Ree. Petrosjan en Timman verkozen een extra rustdag via een reeks van acht kalme zetjes. Planinc had met wit te gen Szabo te spelen en dat werd wel een partij met alles erop en eraan. De Hongaar speelde zeer ondernemend terug offerde een stuk voor twee pi onnen en kreeg zeer dreigend aar val s- spel in handen. We noteerden al bij na een tweede nul voor Planinc, wat wel een enorme psychologische dreun zou zijn geweest. De Joegoslaaf wist echter een schijn van tegenspel te scheppen, Szabo zag niet meer hoe hij verder kwam en aanvaardde een zet- tenherhaling. Vervolgens begonnen collega's hem uit de doeken te doen hoe hij iets eerder had kunnen win nen. In plaats van een dreun, dus een. opkikkertje voor Planinc, die in de drie ronden die nog volgen nu nog steeds een mooie kans op de eindzege heeft. GOEDE PARTIJ Donner speelde met zwart weer een goede partij tegen Radulov leek lan gere tijd wat betere kansen te heb ben, maar kwam toch niet verder dan een gelijkstaand toreneindspel. De spectaculairste partij won Marovic van Enklaar. Marovic koos de opening waarmee hij ook tegen Petrosjan suc ces had gehad. Enklaar opteerde voor een gesloten verdedigingswijze, die hem al snel in een omklemming deed belanden. De Nederlander nam zijn toevlucht tot een pionoffer om ten minste wat spel te verkrijgen, maar dit werd door Marovic fraai weerlegd. Hij bood er royaal tegenop met een dame-offer tegen twee stukken en toen kwam er een nieuwe curieuze stand op het bord. Behalve de twee stukken die hij kwijt was, stonden er ook nog twee volkomen buitenspel en kon hij geen behoorlijke zet meer doen. Een fraaie demonstratie van de zijde van Marovic. BOEIEND Kavalek scoorde een belangrijk punt tegen Ribli. Het was een boeiende partij, waarin Ribli een sterke voor uitgeschoven t>ion op de, c-lijn wist te krijgen, maar Kavalek gevaarlijke aan- valskansen kreeg. In plaats van rustig af te breken om de ingewikkelde posi ties te analyseren speelde Ribli onbe- Wtt: Langeweg Zwart: Qulnteros 1 Pf3, Pf6: 2. g3 gG 3 b3. Lg7. 4. Lb2. 0-0: 5. Lg2, a5: 6. a4. PaG; 7. 0-0. (15: S. (13. cK; 9. Pbd2, Pe5; 10. Tel. TeS: 11. c4. Db6: 12. e5. Pd713. d4. Per.: 14. Tbl. PdfS; 15. Pfl. Pc7: 16. Pe3. hö: 17. C4, Le6, IS. La3. PaG. 19. Ph4. TadS: 20. c5. Dc7: 21 f4. fa. 22. Lfl. Lf7; 23. 24. cG; 24. D(3. De7: 25. Dh3. Fg4: 20 Dg4. Kh8: 27. Tb2. hS. 28. Dg3. Ph7; 29. Tg2'. LhG: 30. Dg6. TgS: 31. DhG. Dh4: 32. Te2. Lg6; 33. Pg4, TdfS; 34 Pf6. Tf6: 35. Ef6, Df6: 36. Te5, PbS: 37. Teg5. Lf7; 38. Tg8t, Lg8; 39, Dh5, Dd41; 40. Tf2, Dg7i; 41. Khl. Zwart geeft liet op. kommerd door en beging nog tijdens de eerste zitting een vreselijke blun der, waardoor hij onmiddellijk kon opgeven. Dit toernooi is zo sterk bezet eci heeft zo'n spannend verloop, dat het bij ve len associaties oproept met het we reldschaaktoernooi Groningen 1946, het eerste grote na-oorlogse schaak toernooi door Botwinnik met een half puntje voorsprong op Euwe ge wonnen. De enige speler die ln beide toernooi en uitkwam, is de Hongaar Szabo. Ik heb er het kloeke toernooiboëk eens op nageslagen (één van mijn dierbaar ste toernooiboeken, vlak na Hastings 1895 dat ik voor een paar tientjes eens antiquarisch op de kop tikte een juweeltje met 22 prachtige ouderwet se paginagrote foto's van alle deelne mers, winnaar Fillsbury voorop). Sza bo werd in Groningen gedeelde vierde en vijfde samen met Najdorf. Smyslow werd derde. De Hongaar, toen al kampioen van zijn land, was speciaal tegen de niet-prijswinnaars succesvol (7 uit 8) en kreeg boven dien een gouden vijfje voor de kortste zege in 16 zetten op O'Kelly. Over prijzen gesproken: Euwe kreeg voor zijn tweede schoonheidsprijs een 'heerencostuum'; toen waarschijnlijk een heel wat beter geschenk. Over Szabo staat in de biografie nog, dat hij zijn beste tijd nog voor zich had: dat klopt; hij is een zeer sterke groot meester geworden en won nog on langs samen met Gelier het AVRO- toernooi. Teveel nostalgie is ook niet goed. Zul ke pronkstukken als de twee genoem de boeken verschijnen niet meer. maar de schaker heeft er wel wat voor teruggekregen. Er verschijnen er tegenwoordig veel meer en vooral: sneller. Hastings en Groningen ver schenen ongeveer een jaar na afloop van het betreffende toernooi; inteke naren op het IBM-toernooi van nu, kunnen het eind volgende maand al verwachten. Twaalfdo ronde: Radulov—Donner \j—'j. Ree—Smejkal 0—1; Marovic—Enklaar 1—0. Andersson—Spasski M»— V4: Langeweg—Quin- teros 1—0; Planinc—Szabo >,i'y. Timman Petrosjan MiVj: Ribli—Kavalek O—l. Stand: 1 Planlnck 8».6; 2. Petrosjan 8: 3. Donner 7; 4. Timman en Kavalek 6',i en 1 afg.: 6. Spasski 6'..,: 7. Szabo 6 en 1 afg.; 8. .Marovic, Ribli en Smejkal 6: 11. Ree. Ra dulov en Andersson 5; 14. Langeweg 4 en 1 afg 15. Qulnteros cn Enklaar 4, Na acht zetten eindigde de partij Tiniman-Petrosjan in remise. Donner kwam daarna even laten zien hoe het moest, tenvijl Petrosjan (rechts) bezorgd en Timman (links) lachend toekijken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11