Verwarring in Laos over mogelijk akkoord regering-Pathet Lao Christen-Democraten en Allende voeren gesprek Tanaka gaat met Nixon 'misverstanden' bespreken Ruimteziekte blijft heersen in Skylab Bapadopoelos belooft Jiieuw politiek systeem Rode Khmers naderen Phnom Penh Bonn onderzoekt activiteiten van agenten VS Lift stort neer in Britse mijn Franse kernproeven iteesteld of voltooid? Juan Peron weert linkse jeugd uit Opperste Raad ROUW/KWARTET DINSDAG 31 JULI 1973 liuilLfvLANI» T7/K9 VIENTIANE (Reuter, UPI, AFP) In Laos heerste gisteren verwarring naar aanleiding van be- fichten, dat de regering van premier Socvanma Phoema en de pro-communistische Pathet Lao een ak- toord hadden bereikt over de vorming van een coalitie-regering. {ondag was vernomen, dat het ak- toord al een feit was, maar gisteren jerichtten woordvoerders van beide artijen dat er weliswaar 'aanzienlij- te vooruitgang" was geboekt, maar dat •oor eind augustus geen definitief ak- ioord te verwachten zou zijn. Gistera- fond werd uit diplomatieke bronnen li Saigon echter vernomen, dat er •andaag of morgen toch een akkoord tan worden verwacht. fast lijkt wel te staan, dat het ak- toord nog niet geheel rond is, omdat je Pathet Lao de eis stelt dat in de bekomstige coalitieregering één van ïjn leiders tot vice-premier wordt be- loemd. De regering van Soevanna >hoema zou naar aanleiding hiervan jet afgelopen weekeinde een compro- ivoorstel hebben gedaan dat voor i Pathet Lao aanvaardbaar zou zijn. let compromis behelst, dat het vice- .•emierschap gaat naar de in leeftijd Iste minister uit de coalitierege ring. Dat zou dan toch Soevanoe- flhong, de leider van de Pathet Lao, /orden. Maar op deze wijze hoeft het 2 £ce-premierschap niet altijd naar een :ponent van de Pathet Lao te gaan. Phnom Penh 112 ■uerrilla-eenheden zijn gisteren 26|hnom Penh genaderd tot op drie ki- imeter ondanks zware Amerikaanse tchtaanvallen. Dit heeft het opperbe- 4 van de Cambodjaanse strijdkrach ten in de hoofdstad gisteren bekend gemaakt. Volgens de woordvoerder werd hoofd weg nr. 4, die Phnom Penh met de belangrijkste zeehaven, Kompong Som verbindt gedurende korte tijd zondagnacht afgesneden. Dit was in het verleden dikwijls een teken dat de guerrilla-strijders hun troepen her groeperen. Waarnemers meenden, dat het nu de bedoeling was de troepen van het zuiden naar het noorden van de hoofdstad te verplaatsen. De woordvoerder van het opperbevel deelde nog mee, dat de gevechten in het gebied ten zuiden van Phnom Penh afnamen. De regeringstroepen schenen de verdediging daar te heb ben gestabiliseerd. De regering maakte bekend, dat sinds vorige week een actie begonnen is om meer militairen te recruteren, ruim 1.000 nieuwe soldaten zijn in opleiding. Men schat dat binnen een ge bied van 15 km. van de hoofdstad zich ongeveer 20.000 guerrillastrijders be vinden. De Republikeinse fractieleider in de Amerikaanse Senaat, Hugh Scott, heeft verklaard dat slechts een aanval op de Amerikaanse ambassade in Phnom Penh verandering kan bren gen in de Amerikaanse plannen om met ingang van15 augustus op te houden met de bombardementen op doelen in Cambodja. 'Het verbod is absoluut" zo zei hij. 'Het enige, wat er verandering in kan brengen, zou een aanval op de Amerikaanse ambas sade of op personeel van de ambassa de kunnen zijn'. De leider van de Republikeinse min derheid in de Senaat zei voor de Amerikaanse televisie dat het Con gres het risico heeft genomen, dat de Cambodjaanse hoofdstad voor de Rode Khmers zal vallen. Achterstand op programma groeit HOUSTON (Reuter, UPI) Tegen de verwachting in, had de nieu we bemanning van Skylab gisteren nog steeds last van ruimteziekte. Zij werkten beneden hun normale tempo en er is dan ook geen sprake van, dat Garriott en Lousma vandaag het verbeterde zonnescherm buiten aan hun ruimtestation zouden gaan monteren. Voorlopig is het buitenwerk minstens een dag uitgesteld. aponstantijnreferendum bedrog 5 2]kTHENE (AFP, AP, Reuter, UPI) George Papadopoelos, die zon dag voor een ambtstermijn van zeven jaar tot president van Grieken- füjand is gekozen, heeft de bevolking gisteren beloofd, dat hij zijn toe- ïöïeggingen gestand zal doen. Deze houden in, dat hij voor het einde 5 ifan 1974 de nieuwe republiek zal leiden naar een 'parlementair pre sidentieel systeem'. In een rede voor radio en televisie verzekerde het staatshoofd, dat het re- ferendum van zondag gehouden is in 'een klimaat van absolute vrijheid'. -„.Volgens Papadopoulos hebben de kie- usTers nu de afschaffing van de monar- ;hie bekrachtigd en de resultaten van ;e revolutie van 21 april 1967 goedge- 203.ieurd. Hij liet zich in felle bewoor dingen uit over de oppositie, die vol gens hem 'definitief door het volk is -reroordeeld'. Volgens de voorlopige induitslag van het referendum heeft 8.5 procent van de Grieken voor de "instelling van de republiek gestemd. 'onstantijn 99be afgezette Griekse koning Constan- „jjijn, die als banneling in Rome woont, jjjo oemde de volksraadpleging van zon- 109 ag 'bedrog'. Hij zei, dat hij de enige ron van wettigheid vormt en dat hij 4lles in het werk zal stellen om het ïriekse volk te helpen bij het herove- ldlv en van zijn vrijheid. Als middelen, ie hem daarbij ter beschikking staan, «ioemde hij de pers en de strijdkrach- I ïi- 3p een vraag of hij bereid was ge beld te gebruiken, antwoordde de 32- irige Constantijn, dat hij tegen ge- I eld was. maar dat als het tot ge- - elddadigheden in Griekenland zou omen de verantwoordelijkheid I >u berusten bij het kolonelsregime. -1 antwoord op andere vragen liet hij "'eten, dat hij overweegt Italië te ver- _8ten. De ex-koning achtte de moge- - jkheid groot, dat hij zich in Enge- "ïnd zal vestigen. Hij gaf toe, dat hij i nanciële problemen had, sinds de - riekse regering hem geen uitkering - eer geeft. 'Dat is echter een secun- _aire kwestie. Mijn hoofddoel is hat -erstel van de democratie in Grieken- nd, aldus de afgezette vorst. Fraude 14° ooraanstaande Griekse ex-politici lemden de uitslagen van het refe- - ndum gisteren het resulaat van - aude en geweldpleging. Oud-premier anellopoelos, die bij de militaire aatsgreep van 1967 was afgezet, zei steren op een persconferentie in lene, dat hij de uitslag van het re- rendum voor het Hooggerechtshof betwisten. 'Vanaf nu is de strijd de democratie begonnen', aldus (11901 iste öorl de oud-premier. Ook George Mavros, een andere oppositieleider, noemde het resultaat door fraude verkregen. Hij wees er op, dat het Griekse volk vijf jaar geleden nog met 92 procent stemde voor een democratische mo narchie. Een Amerikaan, die zondag in Athene in het openbaar opriep 'nee' te stem men, is gearresteerd, zo maakte de Amerikaanse ambassade in Athene gisteren bekend. Waarschijnlijk zal de man, de leraar Timothy Bilodeou uit Boston, worden uitgewezen. BONN (AP) De regering van kan selier Willy Brandt heeft gisteren be kendgemaakt, dat zij een onderzoek instelt naar een bericht, dat veilig heidsagenten van het Amerikaanse le ger Westduitse burgers bespionneren om na te gaan of zij Amerikaanse sol daten aanmoedigen te deserteren. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn zei te verwachten, dat de Westduitse ambas sade in Washington contact zal opne men met de Amerikaanse regering om nadere inlichtingen over deze zaak te verkrijgen. 'Een juridische en politieke beoorde ling' van de beweerde Amerikaanse spionage-activiteiten in West-Duits- land is echter slechts mogelijk, als door een onderzoek kan worden aan getoond, dat de berichten juist zijn, aldus de woordvoerder. De woordvoerder zei een en ander in een commentaar op een bericht in de New York Times, waarin gezegd werd, dat agenten van het Amerikaan se leger telefoongesprekken afluister den en andere spionage activiteiten bedrijven tegen Westduitse pacifisten zonder dat de regering in Bonn daar van op de hoogte is. Een woordvoerder van het hoofdkwar tier van het Amerikaanse leger in Heidelsberg verklaarde in het week einde, dat alle veiligheidsactiviteiten, waarmee het leger zich in West-Duits- land bezig houdt 'in overeenstemming zijn met de Amerikaanse wet, de Westduitse wet en de overeenkomst over de status van de strijdkrachten in Duitsland'. 'Wij ontkennen noch bevestigen speci fieke activiteiten', aldus de woord voerder. Een slachtoffer van de ramp in de Markham-kolenmijn in het Engelse Chester field wordt door een reddingsploeg op een brancard weggebracht. Dertien mijn werkers kwamen gisteren in deze mijn om het leven, toen de lift, waarin zij zaten, op de bodem van een zeshonderd meter diepe mijnschacht te pletter sloeg. Vijf-en-twlntlg mijnwerkers werden gewond, van wie zeventien ernstig. Commandant Alan Bean meldde giste ren dat hij zich nog niet lekker voel de, dat Garriott zich net zo voelde als zondagmorgen (en dat was ook niet lekker) en dat Lousma weer een pil tegen misselijkheid had ingenomen. De ruimtevaarders vinden de gang van zaken zelf duidelijk vervelend, ge tuige het eerste goede-morgen-gesprek van gisteren (16.26 uur onze tijd). Bruce McCandless (Houston): 'Hoe gaat het met jullie?' Jack Lousma: 'We zijn bloedmonsters aan het nemen'. McCandless: 'Je ontwijkt het punt waar het om gaat'. SUlte. Pas later kwam Bean met zijn over zicht. Een Garriott was voordat hij naar bed ging flink beroerd geweest. De drie mannen hadden overigens geen ongestoorde nachtrust gehad. Ze Resultaat kan beslisse ncl zijn voor revolutie SANTIAGO (AFP, ANP) President Salvador Allende van Chili heeft gisteravond een ontmoe ting gehad met de voorzitter van Christen-Democratische oppositiepartij, Patricio Aylwin, om een be gin te maken met een 'dialoog', die moet voorkomen dat de huidige politieke crisis in Chili uitloopt op een burgeroorlog. De president zelf nam vorige week het initiatief tot een opening naar de 'democratische krachten van de oppo sitie', waarmee met name de grote Christen-Democratische Partij is be doeld. De 'dialoog' wordt gehouden in een uiterst geladen situatie. Het toch al zeer gespannen klimaat is verder verslechterd door de mislukte staats greep van 29 juni en door de moord aanslag vorige week op Allende's ad judant Arturo Araya door de uiterst rechtse organisatie 'Vaderland en Vrijheid'. Waarnemers in Santiago verwachten, dat de aanslag een stimu lans zal betekenen voor regering en Christen-Democratische oppositie om tot een modus vivendi te komen. Het is de tweede keer dat de Volks front-regering om de tafel gaat zitten met de Christen-Democraten om te komen tot een 'dialoog', en uiteinde lijk tot onderhandelingen. De eerste bijeenkomsten vonden plaats in juni 1972. Na dagenlange besprekingen wa ren de meeste geschilpunten overwon nen. Een akkoord, dat de regering in staat zou stellen in een zekere harmo nie met de oppositie voort te regeren, scheen in kannen en kruiken. Maar toen gooide de rechtervleugel van de Christen-Democraten roet in het eten Salvador Allende: dialoog en de besprekingen werden afgebro ken. Felle oppositie Sinds die tijd voert de Christen-De mocratische Partij een felle en syste- ELLINGTON (AP) Uit het feit, t de Franse autoritieten op Tahiti 11 Amerikaanse protestjacht Fri heb- vrijgegeven en de bemanning 4tbben laten weten, dat zij naar het oefgebied bij het atol-Moeroeroa terugkeren, als zij dit wenst, eft in Nieuw-Zeeland de veronder- dling doén postvatten, dat de Fran- a hun kernproeven hebben uitge lid, of wellicht voltooid. De leider n de Nieuwzeelandse protestbewe- ng tegen de kernproeven, Metcalf, 1 elde gisteren mee, dat de Fransen 150 iP bij de inbeslagneming van de Fri lalistisch en beschaafd' hebben ge- 'agen en dat men hen alleen maar ideierfor schadevergoeding zal aanspreken 750 4B de Fri min of meer zwaar bescha- ,gd zou zijn. Vijf leden van de be loning van de Fri, die in hongersta- ng waren gegaan, bevinden zich 2ans nog in een ziekenhuis te Pa vete (Tahiti). Franse radio deelde gisteren mee een niet met name genoemde on te hebben vernomen, dat de vol lende Franse kernproef wellicht niet jjor september zal worden genomen. TOKIO (Reuter) Premier Tanaka van Japan zal vandaag in Washington belangrijke be sprekingen voeren met president Nixon en alles wijst erop dat deze geen moment te vroeg komen. De betrekkingen tussen bei<?e lan den zijn zienderogen slechter ge worden. Ondanks verklaringen aan beide kan ten van de Stille Oceaan, dat de twee landen nauwer verbonden en vriend- schappelijker tegenover elkaar staan dan ooit, stapelen de misverstanden zich op. Dat bleek al begin mei, toen minister van buitenlandse zaken Ohiro mopper de, dat de V.S. de Japanse politiek niet goed genoeg begrijpen, ondanks het voortdurende overleg tussen To kio en Washington. In dit kader wordt thans het gesprek Nixon-Tana- ka ook gevoerd. Het wordt de tweede topconferentie in nog geen jaar tijd. Vorig jaar augustus kwamen zij op Hawaii bij elkaar. Dat leidde tot niets. In feite werden er nog meer misverstanden aan de steeds groeien de lijst toegevoegd. Na de oorlog hebben de Japanse rege ringen zich in hun buitenlandse be trekkingen gebaseerd op de alliantie met de V.S. Dat lijkt ook nu niet ver anderd te zijn, al blijkt Tanaka de be trekkingen met de V.S., de Sowjet- Unie en China meer in balans te wil len brengen. Vorig jaar september ging Japan diplomatieke betrekkingen aan met China, maar Tanaka heeft ge zegd, dat de betrekkingen met de V.S. op de eerste plaats komen. Hij schat te, dat 70 procent van de Japanners de pro-Amerikaanse regeringspolitiek steunen en zei, dat Japan wel nauw moet samenwerken met de V.S. wan neer het zijn eigen veiligheid wil ver beteren als bijdrage aan de wereldvre de. Beloften Op Hawaii heef' Tanaka ook beloften gedaan inzake het grote handelspro- menwerking bleem van de grote overschotten op bezegelen, de betalingsbalans ten gunste van Ja pan, die vorig jaar 4 miljard dollar KPlZPr bereikten. rvc.^ci De Amerikanen geloven, dat hij deze Tanaka beloften niet heeft gehouden. Tanaka schijnt die kwestie wel snel te hebben willen oplossen maar bureaucratie en binnenlands verzet tegen zijn voor stellen schijnen de uitvoering te heb ben vertraagd. Politieke commentatoren zeggen dat de premier voor dit jaar een schema heeft opgesteld, dat, naar hij hoopte, de betrekkingen tussen beide landen in evenwicht zou brengen. Het voor zag in een serie bilaterale conferen ties op steeds hoger niveau, die alle geschillen zouden wegwerken en de weg vrij zouden maken voor een suc cesvolle topconferentie met Nixon. Een bezoek van de Japanse keizer de V.S. hadden oktober voorgesteld zou dan een nieuw tijdperk van door groeiende oppositie tegen het be zoek van de keizer van de kant van het keizerlijke hof, dat tot annulering van het plan leidde. Het hof en de re gering lieten officieel weten, dat het programma van de keizer voor dit jaar volgeboekt was en dat hij het vooral in oktober zeer druk zou heb ben. Een andere factor was een cam- !j pagne van de socialistische en commu nistische oppositiepartijen, die be weerden, dat de keizer door de rege ring voor politieke doeleinden werd misbruikt. De meeste commentatoren in Japan menen, dat de regering de zaak ver prutst heeft, waaruit ook zou blijken, dat Tanaka weinig vat heeft op de po litieke macht. Tokio zegt nu dat Nixon welkom in Japan is, maar de vooruitzichten daar op zijn nu niet gunstig. Zo is er de kwestie van bescherming van de pre sident. Een bezoek van wijlen Eisen hower moest in 1960 worden afgezegd wegens anti-Amerikaanse rellen. De grondoorzaak van die rellen zijn nog steeds het Amerikaans-Japanse veilig heidsverdrag en het feit, dat er nog steeds grote Amerikaanse militaire ba ses op Japans grondgebied zijn. Veel Japanners, en niet alleen de politiek linksen, zijn tegen deze bases en me nen, dat zij door de V.S. bestemd zijn om Japan bij Aziatische oorlogen te betrekken. Enkele bases zijn door de V.S. tijdens de oorlog in Vietnam ge bruikt en onder bepaalde groepen van het Japanse publiek is dat nog steeds een emotionele zaak. en nauwe vriendschap Dit schema werd omver geworpen Handel Op regeringsvlak is de handel echter de voornaamste kwestie. In zijn ver slag over de buitenlandse politiek be schreef president Nixon het Ameri kaanse handelstekort met Japan als een zaak, die binnen de kortst moge lijke tijd moest worden opgelost. Hij zei, dat de twee landen hun individu ele politiek niet alleen op basis van eigenbelang kunnen voeren met voor bijgaan van het Amerikaans-Japanse bondgenootschap. Hij herhaalde ook de Amerikaanse standaardkritiek op de officiële Japanse handelspolitiek, die een agressieve exportvirgroting aanmoedigt, maar tegelijkertijd de buitenlandse concurrentie op de Ja panse markt tegengaat door middel Nixon van invoer- en investeringsbeperkin gen. Deze opmerkingen brachten de Japan se minister van buitenlandse zaken Ohira tot de klacht dat Amerika niets van Japan begrijpt. Bij zijn terugkeer van een reis door Europa op 6 mei zei Ohira tegen verslaggevers, dat de V.S. blijkbaar nog steeds 'het oude beeld hebben van Japan'. De liberalisering van handel en kapi taal is in Japan verder gevorderd dan in de V.S. en Japan heeft zijn bijdra ge geleverd aan het behoud van de balans in de wereldeconomie, zei hi- ra met nadruk. De Japanners stellen, dat dit jaar hun handelsoverschot slinkt door vermin dering van de uitvoer en uitbreiding van de invoer. Enkele waarnemers ge loven zelfs, dat de basishandelscijfers dit jaar in evenwicht kunnen komen, wanneer de onlangs getroffen maatre gelen ter liberalisatie van de invoer en investeringen hun uitwerking zul len doen voplpn. matische oppositie tegen de regering- Allende. Ze zocht verdere toenadering tot de rechtse Nationale Partij, in vroeger tijd een bittere tegenstander van Christen-Democratische regerin gen, en. beide partijen gingen zelfs met een eenheidslijst de parlements verkiezingen van maart 1973 in. Voor het Chileense politieke leven is het van doorslaggevend belang of de Christen-Democraten aansluiting zoe ken bij links of bij rechts. Deze partij heeft zich steeds opgewoipen als een 'scheidsrechter' en staat in haar cen trumpositie, zowel bloot aan de felste kritiek, als aan een poging van de 'meestbiedende' om haar medewerking te verwerven. Zonder enige steun van de Christen- Democratische Partij is Allendes poli tiek om langs constitutionele weg in grijpende sociale en economische her vormingen in te voeren, tot een im passe gedoemd. Christen-Democraten en Nationale Partij hebben samen een meerderheid in het parlement. Door het vrijwel automatisch wegstemmen van wetsontwerpen en het regelmatig naar huis sturen van ministers op 'constitutionele beschuldigingen' is de uitvoerende macht zeer onthand. Wil Allende onder deze omstandighe den zijn revolutionaire hervormingen toch doorzetten, dan moet hij uit het enge kader van de wettelijke regelin gen breken en het aan laten komen op een gewapende botsing met zijn politieke tegenstanders. En die oplos sing wijst de president juist krachtig van de hand. In een privé-gesprek heeft Allende wel eens gezegd liever zijn imago van revolutionair leider bij zijn linkse aanhang te verliezen, dan verantwoordelijk te zijn voor een burgeroorlog. Concessies Als de Christen-Democraten, in ruil voor enkele concessies, de Volksfront- regering willen steunen, kan deze een meerderheid krijgen. In dat geval kan Allende blijven regeren, terwijl tege lijkertijd de binnenlandse vrede be waard blijft. Allendes opening naar het centrum voltrekt zich tegen een achtergrond van een voor Chili ongekende geweld dadigheid. Behalve de aanslag op Araya zijn de afgelopen dagen tiental len bomaanslagen geregistreerd. De bond van eigenaars van vrachtwagen- bedrijven heeft een staking voor on bepaalde tijd afgekondigd, waarvan de gevolgen in Santiago al merkbaar zijn. De benzine is gerantsoeneerd en ondanks noodmaatregelen van de au toriteiten is de aanvoer van de eerste levensbehoeften onregelmatig. Oproepen tot verzoening en een dia loog tussen regering en oppositie zijn onlangs al gedaan door de kardinaal van Santiago, Raul Silva Henriquez, door rectoren en hoogleraren van uni versiteiten, intellectuelen en politici. Ook de grote Chileense vakcentrale CUT stemde in met een gesprek met de oppositie. Voor het congres van CUT deed president Allende vorige week zijn dramatisch beroep op de Christen-Democraten een 'open dia loog' te beginnen, in een 'uiterste po ging om een burgeroorlog te vermij den.' De politiek van toenadering heeft ech ter ook felle tegenstanders, die zowel bij uiterst rechts als bij uiterst links gezocht moeten worden. Het is de vraag, hoeveel speelruimte de militan te achterban van regering en opposi tie aan hun leiders zal toestaan. Het resultaat van de huidige besprekingen tussen Allende en Aylwin kan van be slissende betekenis zijn voor de toe komst van Chili en voor Allendes 're volutie langs democratische weg'. Bombrief Israël JERUZALEM (UPI) De Israëli sche politie heeft gisteren meege deeld, dat zij een bombrief heeft on der schept, die was gericht aan een Arabische leraar in het departement van onderwijs in Toelkarm op de be zette westelijke Jordaanoever. In de brief zaten zestig gram springstoffen en een slaghoedje. Hij was verstuurd vanuit Nabloes, eveneens op de weste lijke oever. Het was de vijfde bom brief die deze maand in Israël is ont dekt werden twee uur te vroeg wakker van het open en dicht gaan van gasklep- pen waar sissend verse lucht uit kwam. Dat deed de vluchtleiding in Houston om de gevolgen op te vangen van een lek dat zo klein was dat men er de bemanning niet meteen voor wilde wakker maken. Toen ze toch wakker werden was de oorzaak snel gevonden. Iemand had de luchtsluis waar doorheen afval wordt weggegooid niet helemaal goed dichtgedaan. Intussen begint men zich in Houston toch wel te verbazen over de langdu rige aanpassingsmoeilijkheden van de ze bemanning. Een van de geopperde ideeën is. dat de eerste Skylabploeg minder last had omdat de gewenning toen eigenlijk in twee stappen gebeur de. Conrad en zijn medewerkers heb ben nog een paar dagen in hun veel kleinere Apollo-cabine 'gekampeerd' terwijl het oververhitte Skylab tot leefbare temperaturen afkoelde. Voor het begin van de missie had men zich met enige zorg afgevraagd hoe het gewichtloos leven en werken in het verdiepingen hoge ruimtelabo ratorium zou verlopen. Daar raakt ie mand zijn oriëntatie veel vlugger kwijt dan in de toch vrij benauwde Apollo, vreesde men. Dat bleek toen erg mee te vallen. Bij de eerste de beste gelegenheid werd er een demon stratie hardlopen-over-de-binnenwand weggegeven. Maar de tweede beman ning heeft tot nog toe weinig pret be leefd. Een schrale troost is daarbij de mede deling uit Moskou, dat kosmonauten Feoktisow en Jegorow destijds ook veel last van misselijkheid hebben ge had. Zij maakten deel uit van de drie koppige bemanning van de Woschod 1, die in 1964 na ruim een dag weer landde, hoewel een vlucht van lange duur was aangekondigd. BUENOS AIRES (AP) De voorma lige Argentijnse president Juan Peron heeft de linkse Perondstixche Jeugd uitgesloten van deelneming aan de nieuw benoemde Opperste Raad. 'Het is een duidelijke ommezwaai naar rechts', aldus een zegsman van de uit 300.000 leden bestaande peronistische jeugdbeweging, die ondanks zijn loya liteit aan Peron streeft naar het vestii gen van een socialistische staat in Ar gentinië. De nieuwe raad omvat verte-» genwoordigers van de politieke afde ling van de peronistische bewegingi van de vrouwenbeweging, de vakbon den en het gematigde deel van de pe ronistische jeugdbeweging. De raad werd benoemd na een langdurige ver gadering, die door Peron was belegd in zijn huis in een voorstad van Buenos Aires met de voorlopige president Raul Lastiri; ministers en vooraan staande figuren uit de peronistische beweging. Lockwood vrij BUENOS Aires )reuter) De Britse zakenman Charles Lockwood, die bij na acht weken geleden door stadsgu- errilleros in Argentinië was ontvoerd, is zondagavond vrijgelaten, zo is giste ren uit politiekringen in Buenos Ai res vernomen. Lockwood, die direc teur van de Argentijnse vestiging van de Britse staalfirma Acrow is, komt momenteel bij ten huize van vrien den. Meer bijzonderheden over zijn vrijlating zijn niet bekend. De zaken man was op 6 juni door het trotskisti sche Revolutionaire Volksleger ont voerd. Volgens welingelichte kringen eisten de ontvoerders een losgeld van ruim 5,5 miljoen gulden. Of enig los geld voor Lockwoods vrijlating is be taald en zo ja, hoeveel, is niet be kend. Grenada zelfstandig SINT George (AFP) Het eiland Grenada (110.000 inwoners), één van de Britse Antillen, wordt op 7 februa ri 1974 een onafhankelijke staat. De Britse regering en premier Eric Gairy zijn dit vorige week tijdens besprekin gen in Londen overeengekomen, zo is gisteren in Sint George, de hoofdstad van Grenada, bekendgemaakt. Grenada zal lid blijven van het Gemenebest en het lidmaatschap van de Verenigde Naties aanvaarden. In Londen is ook gesproken over de toekomstige betrek kingen tussen Grenada en de EEG. De Britse hulp, jaarlijks gemiddeld 750.000 pond, zal blijven doorgaan. Grenada is de eerste van de zes met Engeland geassocieerde Antillen, die volledige onafhankelijkheid vraagt en krijgt. De vijf andere Antiqua, Dominica, St Lucia, St Vincent, St. Kitts-Nevis en Antigua willen voorlopig hun huidige staat behouden van interne autonomie, terwijl Enge land de defensie en buitenlandse be trekkingen voor zijn rekening neemt. Nader in actie WASHINGTON (UPI) Een Ameri kaanse onderzoeksgroep, die gesteund wordt door Ralph Nader, de bekende verdediger van consumentenbelangen, heeft de regering in Washington ge vraagd de verkoop van Alka-Seltzer te verbieden en de fabrikant van dit maagzuiveringsmiddel openlijk te be rispen. Volgens de groep heeft de fa brikant, Miles, gegevens achtergehou den voor het Staatsonderzoekbureau voor Voedings- en Geneesmiddelen FDAdat het middel veilig en waar schijnlijk doeltreffend heeft genoemd. Sydney Wolfe, de voorzitter van de onderzoekgroep, verklaarde dat Alka- Seltzer aspirine bevat, waardoor bij maagpatiënten bloedingen kunnen op treden. Vaak wordt het middel in re clames aanbevolen voor maagstoornis sen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9