Betere regeling voor ifluisteren noodzakelijk Nog niets beslist over radio-actieve dieplozingen Schermerhom'insinuatie berust op niets' CNV werkt wel mee aan rapport van SER ud-minister Beernink over privacy: ht maanden or hasj-bezit Onderzoek HAL naar conflict op Statendam erbetering merikaanse talingsbalans' Wol en bont Bowlingcentrum op 1 augustus open Reactie op beschuldiging van dr. L. de Jong 4 )UW/KWARTET DINSDAG 31 JULI 1973 BINNENLAND T3/K5 j een onzer verslaggeefsters N HAAG Om in Nederland afluisterschandalen doeltreffend te kunnen aanpakken is het hard lig om de wet aan te passen. Tot deze conclusie komen oud-minister van binnenlandse zaken, mr. K. J. Beernink en mr. N. J. Polak, raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden na een studie van strafbepalingen die in ons land op dit gebied bestaan. e heren hebben zich diepgaand deze materie beziggehouden. Oud ster Beernink was destijds een de ondertekenaars van de wet tot herming van de privacy, die in in werking trad en mr. Polak te verwarren met oud-minister k is lid van de staatscommissie vorig jaar is ingesteld om een ad- uit te brengen over aanvullende elijke maatregelen ter bescher- van de privacy, vooral tegen ge in van de automatische registratie persoonsgegevens. en telefonisch interview met ons zei de heer Beernink: 'Bij de ige wet is het inderdaad mogelijk ongestraft gesprekken of telefoon- rekken op te nemen, mits dit ge- t door een van de mensen die het gesprek deelneemt. Iedereen dat wil, kan een recorder op de ïoon aansluiten of een apparaat in uimte van de conversatie installe- Of gesprekken van bewindslieden hoge buitenlandse bezoekers ooit de band zijn vastgelegd, zoals in •rika is gebeurd, is nog maar zeer vraag. Maar een onderzoek daar- lijkt mij zeer gewenst' euractie mr. Polak zou hij de wet graag ien aangevuld, dat het niet langer mogelijk is ongestraft zonder eweten van de gesprekspartner ge kken op te nemen. Allereerst zou- alle overheidsdiensten onder de nve strafbepaling 'moeten vallen, it hij. De burger moet het idee jen, dat hij vrij-uit, ook vertrou- jke zaken, met de overheidsdiena- kan bepraten. Een grote speurac- naar -opname-apparaten in over- Isgebouwcn lijkt hem dan ook niet •dreven. Na invoering van de fbepaling zou de PTT cle bevoegd- moeten krijgen om door middel steekproeven te controleren of er jrdaad geen opname-apparatuur op foontoestellen is aangesloten. PTT liet ons echter weten dat het het ogenblik technisch onmogelijk te ontdekken of de telefoon met i recorder is verbonden. 'Maar al iden we wetenschappelijk zover ko- :n', aldus een PTT-woordvoerder. n nog lijkt controle op naleving n zo'n nieuwe wet onmogelijk. Als dan al niet meer rechtstreeks •dt afgetapt, dan blijft nog de mo- jkheid om bij de PTT een zoge- md meeluistertelefoontoestel te be ien, waarna het heel gemakkelijk de microfoon van een recorder de meeluister luidspreker te iden en zo toch nog een telefoon- prek op te nemen'. itrole op zo'n nieuwe strafbepaling t dus uiterst moeilijk. Maar niet die reden hebben de ministers irnink (binnenlandse zaken) en ak (justitie) en Bakker (verkeer- waterstaat) bij de voorbehandeling de huidige wet zo'n sugges- van Kamerleden om ook ge- eksdeelnemers te verbieden iets op lemen van de hand gewezen. Oud- (STERDAM De rechtbank in sterdam heeft maandag de 21-jari- zeeman Antony C. uit Liverpool het in bezit hebben van dertig hasj veroordeeld tot acht maan- gevangenisstraf met aftrek. De £elsman, tegen wie een jaar was ,1st, had de partij hasj eind mei in Vondelpark gekocht voor 35.000,- door kennissen in Liverpool bij gebracht waren. Hij had voor het nsport in de kofferruimte van zijn etjo een dubbele bodem gemaakt. Hij isrd aangehouden bij een politiecon- ij-te. omdat hij in zijn auto lag te ben. Toen vond men ook de hasj. De wet op bescherming van de pri vacy moet worden aangevuld met een strafbepaling die zoveel mogelijk moet voorkomen dat er zonder mede weten van gesprekspartners gesprek ken worden opgenomen. Mr. H. K. J. Beernink, oud-minister van binnen landse zaken en mr. N. J. Polak, raadsheer in de Hoge Raad der Neder landen vinden dat de Watergate-affai re in Amerika hiertoe alle aanleiding heeft gegeven. De huidige wet verbiedt weliswaar al le afluisteren en opnemen van (tele foon) gesprekken, maar niet wanneer dit door een van de gesprekspartners zal gebeuren. Meer hierover In neven staand artikel. minister Beernink: 'We stonden er ge woon niet bij stil dat er ook gesprek ken op hoog niveau opgenomen kon- ADVERTENTIE) De op dromedarissen gezeten archivarissen en andere bankfunktionarissen richtten hun smeekbeden vanachter de pereboom tot de erwtensoep etende monniken en eisten van hen komma dat zij altijd het 9-cijferige bankrekeningnummer zouden vermelden punt den worden en dat dit tot grote pro blemen en schandalen aanleiding zou kunnen geven. Eigenlijk hadden we toen alleen zakengesprekken in ons hoofd, waarbij het opnieuw beluiste ren van wat de gesprekspartner nu ei genlijk te zeggen had wel eens heel handig kon zijn'. 'Onbehoorlijk' Als dan heimelijk een gesprek wordt vastgelegd dan gaat dat alleen om een schending van het vertrouwen, zeiden de ministers destijds in hun memorie van antwoord bij de voorbehandeling van het wetsontwerp. Verder dan dat dit wel eens 'onbehoorlijk' zou kun nen zijn, gingen de bewindslieden niet. 'Van de noodzaak tot invoering van een strafrechtelijke regeling hier tegen zijn wij niet overtuigd', schre ven zij dan ook. Om twee redenen begon men in 1968 aan de wet op bescherming van de privacy te werken: de technische mid delen om in de privésfeer door te dringen werden stedds verder vervol maakt en door de massaproduktie van afluister- en opnameapparatuur daalde de prijs ervan sterk. Voor vrijwel ie dereen werd het financieel mogelijk zo'n apparaat in huis te halen. 'Bij velen is er een drang aapwezig naar het verkrijgen van een blik in het privéleven van een ander en boven dien worden velen door het spelele ment aangetrokken', zeiden de minis ters in hun toelichting op het ont werp. Mr. K. J. H. Beernink: wet ver toont leemtes. Van een verslaggever ROTTERDAM De directie van de Holland Amerika Lijn is een uitge breid onderzoek begonnen naar de achtergronden van het plotselinge vertrek zondagmiddag van veertien Duitse, Zwitserse en Oostenrijkse koks van het ss Statendam. De koks stapten vari boord, nadat de kapitein hun eis om een Indonesische steward te ontslaan, niet had ingewilligd. Volgens de Holland Amerika Lijn ontstond er een conflictsituatie, toen een Duitse kok slaande ruzie kreeg met de Indonesische steward. Daarna vormden zich twee kampen: van Indo nesiërs en Duits sprekend personeel. De Indonesiërs wilden het conflict met onderling overleg uit de wereld helpen, maar de Duits sprekende groep wilde dat niet en bleef het ont slag van de Indonesische steward ei sen. Na een mislukte bemiddelingspo ging van de kapitein van de staten dam dreigde de 'Duitse' groep massaal ontslag te nemen als de Indonesiër voor zondagmiddag vier uur niet zou zijn ontslagen. Deze eis werd niet in gewilligd en de veertien verlieten om klokslag vier uur de Statendam. De HAL slaagde er dezelfde middag nog in de Nederlandse plaatsvervan gers te vinden voor de weggelopen koks. De Statendam kon zondagavond de reis naar New York volgens sche ma voortzetten. Het schip maakt een Noordkaapcruise, die in New York is begonnen en daar over vijf dagen ook eindigt. Verandering !W YORK De positie van de erikaanse betalingsbalans is in het ede kwartaal van dit jaar verbe- 1, welke van de drie methoden van ekenen ook wordt toegepast, zo it in het jongste nummer van rld Financial Markets, een uitgave Morgan Guaranty Trust Company, basis van de 'officiële afrekenin- is in hei tweede kwartaal een rschot van tenminste een miljard lar ontstaan, zo becijfert Morgan de hand van onvolledige gegevens zonder een correctie op het seizoen te passen. Het zou het eerste irtaaloverschot zijn sinds dat van vierde kwartaal van 1969. Het eer- kwartaal van dit jaar leverde een Jrt van tien miljard dollar op. basis van de 'netto liquiditeit' ont lui volgens Morgan in het tweede irtaal een tekort van een half tot miljard dollar. Het zou het klein- tekort sedert dat van het vierde irtaal van 1970 zijn. Het eerste irtaal van dit jaar leverde een na- ig saldo van 6.5 miljard dollar op. de 'basisbalans' van de Amerikaan- buitenlandse betalingen is in het ede kwartaal volgens de b ereke- gen van Morgan een tekort van miljard dollar ontstaan vergele- met een nadelig saldo van 1.2 jard in het eerste kwartaal. In dit Drt begrepen was in het tweede rtaal een nagenoeg in evenwicht de lopende rekening, waarop in eerste kwartaal nog een tekort 700 miljoen dollar voorkwam. 't Is waar. Een duidelijke vermelding van banknaam èn bankrekeningnummer op facturen en bij overschrijvingen voorkomt vertraging in het bankgirale verkeer. De gezamenlijke banken. Als de overheid om een andere reden afluistert namelijk 'ten behoeve van de veiligheid van de staat', dan moet daarvoor maar een uitzondering op de strafbepaling komen, vonden de mi nisters destijds. Het parlement was van mening dat de overheid daarmee te veel vrij spel kreeg, zodat de be windslieden gedwongen door de kri tiek, de uitzondering veranderden in: de overheid mag afluisteren 'alleen in gevallen waarin dit nodig is in het belang van de veiligheid van de staat'. De BVD (binnenlandse veiligheids dienst) mag dit alleen doen met de. persoonlijke toestemming van de mi nister-president en de ministers van binnenlandse zaken, justitie en ver keer- en waterstaat. Een groot deel van het parlement stelde zich wat huiverig op tegenover het ontwerp, met name tegenover de afluistervrijheid van de overheid. Want wie houdt daar nu precies con trole op, wilden de linkse partijen we ten. Niet de rechter, vond de rege ring, want dat zou een uitholling van de taak van het parlement betekenen. In de praktijk is het vooral de Ka mercommissie voor binnenlandse vei ligheidszaken geworden, waarin alle fractievoorzitters zitten, die klachten van burgers die menen ten onrechte te worden afgeluisterd, onderzoeken. Maar geen van de leden herinnert zich dat er ooit een klacht is binnen gekomen. Een andere mogelijkheid voor een kwade burger is om naar de burgerrechter te stappen. Da afdeling gerechtelijke statistieken van het CBS liet ons echter al vlug weten dat vol gens de registratie tot nu toe ook nie mand deze weg heeft gekozen om zijn grieven over een afluisterende over heid te spuien. Het zou kunnen zijn dat er geen klachten zijn, of het is heel wel mogelijk dat mensen met klachten niet weten bij wie ze daar mee terecht kunnen. Enkeling Hoeveel mensen er nu worden afge luisterd is onbekend. Wat de BVD be treft gaat het volgens de eigen mede delingen van deze dienst slechts om een enkeling: het aantal personen wil men daar niet noemen. 'Uit het feit dat veel beschamende handelingen uit de Watergate-affaire in ons land straffeloos zouden kunnen passeren, blijkt dat de privacy van de burger nog lang niet voldoende is be schermd', vindt mr. Polak. Hij zou er dan ook niet raar van opkijken zei hij, als de minister van justitie naar aanleiding van de Watergate-affaire aan de staatscommissie waarin hij ook zitting heeft, een aanvullend advies zou vragen vooral over een nieuwe strafbepaling die het heimelijk opne men van gesprekken door iemand die aan een gesprek deelneemt zoveel mo gelijk „ou kunnen voorkomen. Adamskostuum LONDEN (AFP) De Londense po litie keek gisteren verbaasd op, toen een brokkenmaker in Adams-kostuum uit zijn auto stapte om de toedracht van het ongeluk uit de doeken te doen. De man, die een sportauto be stuurde, was tegen een vrachtauto ge botst. De autorijdende hudist, wiens foto gisteren op de voorpagina's van één van de Londense avondbladen verscheen, is voor een medisch onder zoek naar een politiebureau gebracht. Bontmode-ontwerper Ronald van Egmond liet gisteren in Doorn zijn nieuwe collectie zien. Links een wollen jasje met bontmouwen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De op het ogenblik in de Nederlandse bodem bestaande zoutholtes komen niet in aanmerking voor opslag van radioactief afval. Dit heeft minister Duisenberg als plaatsvervanger van de minister van economische zaken meegedeeld in ant woord op vragen van het Tweede-Ka merlid Meis (CPN). De heer Meis had gewezen op een passage in het jaarverslag van het Re actorcentrum Nederland (RCN), waar in een droge stortholte voor matig ra dioactief afval van kerncentrales werd aanbevolen in een der 'in het noorden en oosten rijkelijk voorkomende steenzoutformaties'. Werkzaamheden ter voorbereiding van zo'n stortholte waren volgens het verslag eind 1972 al begonnen. De suggestie in het RCN-rapport wordt, aldus minister Duisenberg, nu onderzocht door een werkgroep met vertegenwoordigers van verschillende ministeries. Daarbij wordt uiteraard nagegaan of er voldoende waarborgen zijn dat het milieu door opgeslagen radioactief afval niet wordt aangetast. Bij de winning van zout is met een mogelijk gebruik van de daarbij on- stane holtes voor afvalopslag geen re kening gehouden en ze zijn er daar om ook niet geschikt voor. Het zijn smalle, langgerekte gaten met hoogtes tot 750 meter, die gevuld zijn met pe- kelwater. '(De zoutwinning berust op het plaatselijk oplossen van het zout in naar beneden gepompt water dat dan als pekel weer naar boven komt). Om voor droge opslag te worden ge bruikt, zou zo'n geweldig gat eerst leeggepompt moeten worden, en daar na is de kans niet denkbeeldig dat het onder de grote druk diep in de bodem in elkaar gedrukt zou worden. De gedachten van KCN zuilen meer gaan in de richting waarin Akzo Zout- chemie al bezig is. Het bedrijf vroeg dit voorjaar bij het ministerie van economische zaken vergunning voor een proefboring in zijn concessiege bied in Zuidoost-Groningen om de opslagmogelijkheden voor chemisch afval in een zoutkolom daar te onder zoeken. Akzo wil onderaan een 1500- meter diep boorgat een holte van 25 meter uit het zoutmassief oplossen die leegpompen en dan precies bekij ken welke vervormingen daarbij op treden. Als dat naar verwachting modellen ontwikkeld die daarop wij zen wil men in dat lege gat che misch afval opbergen, af te sluiten door een cementprop van honderd meter hoog in het boorgat Brei Een verschil met de mogelijke plan nen van RCN is, dat Akzo het afval in de vorm van een waterige brei door het boorgat naar beneden wil werken, terwijl radioactief afval in droge vorm zou worden opgeslagen. Bij het bekendmaken van zijn plan nen ontkende Akzo-directeur Moolen- burgh dit voorjaar enig verband met de gedachten van RCN over het op slaan van radioactief afval. Anderzijds ligt het voor de hand dat RCN bij eventuele uitvoering van zijn afval- project de gespecialiseerde kennis van Akzo Zoutchemie over het maken van gaten in zout niet zal willen missen, nog afgezien van de vraag wie anders zich over de naar boven komende pe kel zou willen ontfermen. Maar zover het bepaald nog niet Vergunningen voor het maken van een stortholte en voor het opslaan van radioactievd afvalstoffen, worden door de centrale overheid uitgegeven, aldus minister Duisenberg in zijn ant woord aan de heer Meis. De betrok ken provinciale en gemeentelijke au toriteiten zullen daarvóór gelegenheid krijgen, hun bezwaren kenbaar te ma ken. En 'gefundeerde bezwaren zullen bij een beslissing zwaar wegen'. Overigens zijn de mijnbouwkundigen van Akzo ervan overtuigd dat hun af val, als ze het in zo'n gat mogen stop pen, 'de eerste tientallen miljoenen jaren niet boven zal komen'. ZOETERMEER De eerste helft van het bowlingcentrum in het Van Tuyll-sportpark zal op 1 augustus in gebruik genomen worden. De eerste bespelers van dit centrum zijn o.m. de club van de IBM, de personeelsver eniging van de gemeente, de ambtena- renvereniging 'De Vriendschap', men sen van de Gasunie en enkele dames clubs. De eigenaar, de heer Baalbergen, wil van het bowlingcentrum een plaats maken, die ook voor niet-bowlers toe gankelijk is. Er komt een bar, waar men behalve drinken ook kan eten. Het bowlingcentrum, dat 12 banen heeft, krijgt een crèche, welke ruimte 's avonds voor andere doeleinden ge bruikt kan worden. Aan de zwembad zijde komt een terras. De huur per bowlingbaan is 12,50. De eerste zes banen worden op 1 augustus openge steld. De heer Baalbergen hoopt vol gende maand de andere helft te kun nen openen. Waarschijnlijk zal de of- ficiële door de bekende artiest Andró van Duin verricht worden. Zoals bekend zal het NW aan de tot standkommg van dit rapport geen me- Van een onzer verslaggevers HAARLEM Oud-premier ir. W. Schermerhorn vindt dt suggestie van dr. L. de Jong, dat hij na de oorlog de illegaliteit met een kluitje in liet riet stuurde door zich als beschermer op le werpen van dr. J. de Quay, 'een insinuatie die op niets berust Dr. De Jong, directeur van het rijksinstituut voor oorlogs documentatie, onderneemt zijn scherpe aanval op de oud-pre mier in deel vijf van 'Het ko ninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog' dat volgend jaar februari gaat ver schijnen. Het concept-manus cript is toegezonden aan een aantal deskundigen en direct belanghebbenden. Het Haar lems Dagblad had inzage van die concept-tekst. Daarin komt dr. De Jong tot de conclusie dat de Nederlandse Unie, die in de oorlogsjaren werd opge richt door de latere minister president dr. J. de Quay, de Groninger commissaris der ko ningin mr. J. Linthorst Ho- man en de Rotterdamse poli tiecommissaris mr .L. Eintho- ven, joodse leden discrimi neerde. In de Unie werd het instituut van 'werkend lid' in het leven geroepen, waarvan joden werden uitgesloten. Toen in het orgaan van de Unie de oprichting van dit in stituut werd bekendgemaakt, werd het weren van joden slechts in bedekte termen te kennen gegeven schrijft dr. De Jong. Boos Blijkens een verweer dat het voormalige driemanschap van de Nederlandse Unie inzond, naar aanleiding van het toege zonden concept-manuscript, wordt het De Jong kwalijk ge nomen dat hij nauwelijks mel ding heeft gemaakt van de commissie-Fockema Andreae. Deze commissie kwam na de orrlog tot een overwegend gunstige conclusie over het optreden van het drieman schap. Dr. De Jong is van oordeel dat slechts beperkte waarde kan worden gehecht aan het rapport van deze commissie. Volgens hem was de gang van zaken omtrent de commissie, die zich niet geheel onafhan kelijk opstelde, in overeen stemming met de wensen van premier Schermerhom. Het onderzoek wordt 'primitief en oppervlakkig' genoemd. 'Het onderzoek had de functie zo mogelijk een situatie te schep pen waarin Einthoven, Lint horst Homan en De Quay weer op hoge posten benoemd konden worden. Premier Schermerhorn heeft de illega liteit met een kluitje in het riet gestuurd', aldus De Jong. Rottig In zijn Haarlemse wening rea geert ir. Schermerhorn heftig op deze 'rottige praatjes'. 'Wat De Jong schrijft is beslist niet de opzet geweest. Hij beklaagt er zich over dat in de commis sie geen verzetsmensen zaten. Maar ik heb het onderzoek Ir. W. Schermerhorn. willen zien als een recht spraak. De aanklacht werd ge vormd door een nota van de grote adviescommissie van de illegaliteit en artikelen van Van Heuven Goedhart in Het Parool. Het driemanschap van de Nederlandse Unie had mij gevraagd om een rechtbank sa men te stellen om over hun gedragingen in de oorlog te oordelen. Het bleek in die tijd helemaal niet gemakkelijk om een onaf hankelijk iemand te vinden. Het was erg moeilijk iemand te krijgen die de collaboratie van Nederlanders wilde onder zoeken. Tenslotte is de com missie-Fockema Andreae ont staan. Daarin zaten twee men sen van de Nederlandse Unie de enige katholieken die te vinden waren en zes ande re leden uit alle groeperingen. Dat ik De Quay op een hoge post wilde hebben, is beslist niet waar. Noch Drees, noch ik wilden De Quay hebben. Maar hij werd al in Londen als minister naar voren ge schoven. Linthorst Homan hebben we links laten liggen en dat heeft hij ons later kwa lijk genomen. Einthoven is tenslotte bij de BVD terecht gekomen Wat blijft er dan uit eindelijk van de beschuldi ging van De Jong over dat we. Lanser: Houding NW onbegrijpelijk Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De Verbondsraad van het CNV heeft gisteravond in extra vergadering besloten aanstaande vrijdag medewerking te ver lenen aan de tot standkoming van het halfjaarlijks rapport van dc Sociaal Economische Raad (SER). Samen met het NKV zal het CNV een aantal amendementen op dit rapport indienen. dewerking verlenen. Deze vakcentrale is van mening, dat er beleidslijnen in worden ontwikkeld over belangrijke zaken als inkomensnivellering en loonontwikkeling, tenvijl binnen de vakbeweging de discussies over de ar- beidsvoorwaarden-1974 nog niet zijn afgerond. CNV-voorizitter J. Lanser herhaalde gisteravond, dat hij de ommezwaai van het NW-bestuur onbegrijpelijk vindt. 'Ik heb op de laatste vergade ring van de commissie 'ontwikkeling nationale economie' namens de werk nemersorganisaties verklaard, dat wij het rapport bij een positief advies aan onze achterban zullen voorleggen. Na dien hebben de bezwaren tegen dit rapport binnen het NW kennelijk weer de overhand gekregen'. Op de vraag in hoeverre door de houding van het NW de samenwerking tussen de drie vakcentrales in gevaar is ge-, bracht, antwoordde de heer Lanser dat hij zijn oordeel wil opschorten tot de najaarsvergadering van de drie vakcentrales over dit onderwerp. 'Voorlopig gaan we gewoon door, ook al is de opstelling van het NW niet bevorderlijk voor de groeiende een heid', aldus de heer Lanser. het driemanschap op de goede baantjes wilden hebben? Ik voel me volstrekt gegrepen door de suggestie dat ik de heren naar boven wilde tillen. Ik had helemaal liever niets met ze te maken gehad. De commissie-Fockema Andreae kwam zeer moeilijk tot stand, de meeste mensen kende ik en ik dacht dat de commissie on der de toenmalige omstandig heden uit het beste materiaal bestond dat voorhanden was. Het is een rottige beschuldi ging dat ik via die commissie een situatie wilde scheppen om de drie terug te halen naar hoge posten'. Prof. Schermerhorn heeft in middels zijn verweer op het concept-manuscript aan De Jong toegezonden. Al eerder oordeelde De Jong scherp over de Nederlandse Unie. In deel 4 van het Ko ninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog typeerde hij de Unie als een dubieuze beweging. Mr. Eint hoven reageerde daarop met een brochure om zich te ver weren tegen de 'aanvallen op mijn eer en goede naam'. 'Ontvoering' Getty ROME (DPA) Bijna drie weken na de verdwijning van de 17-jarige Paul Getty jr., kleinzoon van de Ame rikaanse oliemiljardair, gelooft in Ro me vrijwel niemand meer in een ont voering. Over het algemeen is men van oordeel, dat de jongen zelf zijn 'ontvoering' heeft georganiseerd. Men vermoedt, dat hij zich ergens schuil houdt en op een gunstige gelegenheid wacht om voor de dag te komen. Getty sr. heeft laten weten, dat hij geen cent zal betalen aan de eventu ele ontvoerders van zijn kleinzoon. De miljardair wordt beschouwd als de rijkste man ter wereld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5