Israël bevecht Arabieren in het buitenland Schadevergoeding Softenonkinderen Nixon reageert half augustus op Watergate Mogelijk zwaardere straf voor illegaal in dienst hebben buitenlanders tn deze krant m —gekidnapte \iinister op Cyprus gezond FLEVOHOF Koningin in Joegoslavië Chaos Italië door staking pompstations Zwerver verdacht van moord op vrouw Benzineprijs 1 cent omhoog Koopjesjagers door bericht uit 1873 misleid Sloop in Ruygoord gaat gewoon door Golda Meir geeft toe: Duizenden vissen dood in de Berkel Aanzet tot een rijksuniversiteit in provincie Limburg Overleg tussen India en Pakistan gestrand no* m- krant bon Ad'es: op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe Leicis e Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING tenstraat 37 Postbus 76 Teletoon 31441 DINSDAG 31 JULI 1973 54ste jaargang no. 101 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,55 Meer T'keus in rtlpassende omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur LONDEN (AFP, UPI) De Britse Hoge Raad heeft gisteren een schadeloosstelling van ongeveer 140 miljoen gulden toege wezen aan 433 kinderen, die voor het leven in ernstige mate misvormd en invalide zijn, doordat hun moeders tijdens de zwangerschap het kalmerende middel Softenon hebben gebruikt. De schadeloosstelling moet worden betaald door de Distillers Company Ltd, die in het begin van de jaren zestig het geneesmiddel in Enge land produceerde en op de markt bracht. Van de 140 miljoen gulden is ongeveer 42 miljoen rechtstreeks voor de kinderen, die inmiddels 12 en 13 jaar zijn, bestemd. De overi ge 98 miljoen gulden worden in een fonds gestort om de toekomst van de Softenon-slachtoffers te ver zekeren. De advocaat, die voor de belangen gemeenschap van de betrokken ou ders optrad, verklaarde tevreden te zijn met de hoogte van de schade loosstelling, die nagenoeg overeen komt met het bedrag, dat de ou ders in afzonderlijke processen hadden kunnen krijgen. Distillers had in 1968 al een betrekkelijk la ge schadeloosstelling aangeboden. Hiervan maakten slechts 26 fami lies gebruik. Er werd daarna een nationale actie tegen het bedrijf gevoerd, die zich onder meer uitte in een boycot van de whisky-mer ken, die door Distillers op de markt worden gebracht. [COSIA (Reuter AP) De Cyprio- che minister van justitie, Christos kis. die vrijdagnacht uit zijn huis Nicosia werd ontvoerd heeft een iefje aan zijn vrouw geschreven arin hij zegt, dat hij het goed takt. Dit is gisteren in de Cyprioti- le hoofdstad bekendgemaakt. ndagavond werd mevrouw Vakis in n anoniem telefoontje meegedeeld, het briefje in een telefooncel in cosia zou worden achtergelaten. Het rd daar inderdaad gevonden. Me nu w Vakis zei, dat het handschrift lerdaad van haar man was. Er was en aanwijzing of de minister in de ofdstad of elders op het eiland irdt vastgehouden. esident Makarios beschuldigde za- dag de leider van de ondergrondse )KA-beweging, George Grivas. ervan rantwoordelijk te zijn voor de ont ering. Eén van de theorieën die in cosia opgeld doen is dat de minis- r wordt vastgehouden om hem uit wisselen tegen de ongeveer 50 rieks-Cypriotische gevangenen, die jschuldigd worden van samenzwe- ng tot omverwerping van de staat, en-en-twintig anderen werden zater- ignacht bij grootscheepse politie-ac- ?s in hechtenis genomen. Zij worden eneens van samenzwering besehui- gd. de nacht van zondag op maandag n er zeven homexplosies geweest te- n twintig de nacht daarvoor. Door zeven ontploffingen werd schade ngericht aan auto's, winkels en hui- n. Er vielen geen slachtoffers. De litie ziet deze laatste aanslagen als n antwoord van volgelingen van esident Makarios op de recente ac- s van de aanhangers van Grivas. ADVERTENTIE Dgezegd Warmer Op de meeste plaatsen droog weer met flinke zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen. Maximumtemperaturen rond 22 graden Celsius. Morgen en overmorgen: af en toe zon, plaatselijk wat regen en iets hogere temperaturen. Morgen zon op: 05.01 onder: 20.30 maan op: 08.42 onder: 21.11 luimveekruising C in fazant en kip bloemen,planten, dieren... in hethartvan 't land bij het Veluwemeer h hebben kinderen van 6, 7 ar gezien die net zulke idiote ngen zeggen als hun ouders van ertig, net zulke burgerlijke op- ittingen hadden. Onbedorven iltjes? Vergeet het maar'. Aart Staartjes, stratenmaker op zee. Koningin Juliana en prins Bernhard bevinden zich in Joegoslavië voor een informeel bezoek aan presi dent Tito. Rechts president Tito, links diens vrouw Jovanka. WASHINGTON (Reuter, UPI) President Nixon komt met een openbare verklaring over het Watergate-schandaal binnen een week tot tien dagen, nadat de betrokken Senaatscommissie de eerste fase van de hoorzittingen heeft afgesloten. Dit heeft de Republikeinse lei der van de Senaat, Hugh Scott, gisteren bekendgemaakt. och een fantasietje top-attractie in juli: grandioze bloemen-show ROME (DPA) De staking bij de Italiaanse benzinepompstations heeft gisteren tot een benzine-noodtoestand geleid. Van de 40.000 pompstations waren er slechts een paar geopend. Het taxi-verkeer in de grote steden werd beperkt, daar veel chauffeurs zich niet meer op tijd van benzine hadden kunnen voorzien. Duizenden Italianen moesten bij gebrek aan ben zine hun vakantie uitstellen. Gistermorgen al hadden zich voor de weinige pompstations, die open wa ren, kilometerslange files gevormd. Kort daarna was bijna overal de ben zine al op. De staking had een bijzonder chaoti sche uitwerking, omdat dit weekeinde in vele Italiaanse grote fabrieken de vakantie begon. Bovendien is het nu het hoogseizoen voor buitenlandse toeristen. De pachters van de benzinestations staken uit protest tegen het feit, dat de oliemaatschappijen niet voldoende benzine afleveren om de prijs hoog te kunnen houden. Van een verslaggever NEDERWEERT De rijkspolitie in Nederwesrt heeft bij het onderzoek naar de gewelddadige dood van de 58- jarige mevrouw J. E. Soeters-Bom- beek uit Heerlen bijzondere belang stelling voor een man die een zwer vend bestaan leidt. Hij heeft de zon dag voor de moord nog met de vrouw gesproken. Zijn verblijfplaats is niet bekend. Deze man komt bij getuigen verhoren steeds meer naar veren, zo verklaarde de rijkspolitie gisteren. Mevrouw Soeters was wel eens in het gezelschap van de man, die regelmatig aan de Noordervaart zat te vissen. Bij de Noordervaart is zaterdag ook het stoffelijk overschot van de vrouw ge vonden. Het lichaam lag op enkele honderden meters van de plaats waar donderdagmiddags haar bromfiets was aangetroffen. Roof kan het motief zijn geweest van het misdrijf, zo meent de politie: de tassen van haar bromfiets en een handtasje zijn nog steeds niet terecht. Er zijn volgens de politie geen bruikbare sporen langs de Noordervaart gevonden. De rijkspolitie heeft Interpol inge schakeld: het is mogelijk dat de ge zochte man over de grens is verdwe nen. Zijn initialen wilde de rijkspoli tie in Nederweert niet meedelen. AMSTERDAM Morgen wordt de benzine in r.ns land één cent duurder. Met deze vei hoging is de benzineprijs dit jaar bijna 9 cent hoger geworden. In september wordt de prijs met nog eens vier cent verhoogd als gevolg van een accijnsverhoging met hetzelf de bedrag. Hij zei terzake te beschikken over 'eerste klas-informatie'. Als de ontwik kelingen volgens plan verlopen kan de verklaring van de president tegen 20 augustus worden verwacht. De Se naatscommissie van Sam Ervin, die aanvankelijk deze week nog de eerste fase van de hoorzittingen had willen beëindigen, besloot juist gistermorgen haar werkzaamheden tot het midden of het rinde van volgende week voort te zetten. Senator Scott vertelde, dat hij presi dent Nixon had aanbevolen zijn ver klaring in een of ander publiek fo rum af te leggen, zodat er spake kan zijn van een vraag- en antwoordperio- de. Zijn suggestie was echter nog niet goedgekeurd. Het Witte Huis heeft tot nu toe geweigerd in te gaan op vragen, die tijdens de hoorzittingen van de commissie-Ervin naar voren zijn gekomen. De redenering luidde, dat Nixon wel in een voor hem pas sende vorm zou antwoorden als de hoorzittingen zouden zijn beëindigd. SPANNING In Amerika en elders kijkt men met spanning uit naar de reactie van de president op de beschuldiging van oud adviseur John Dean, dat Nixon reeds vorig jaar september afwist van het verdoezelen van de inbraak in het hoofdkwartier van de Democraten. Volgens senator Scott heeft Nixon ook nog geen enkele belangstelling getoond om leden van de Senaatscom missie of de speciale Watergate-aan klager Archibald Cox toe te staan op het Witte Hius naar de omstreden af- luister-bandjes te komen luisteren. Van een onzer verslaggevers DEN HELDER Ongeveer 200 koopjesjagers hebben zich gister avond aan hét loket van het spoorwegstation in Den Helder gemeld om een retourtje naar Den Haag voor één gulden te kopen. Een geweldig misverstand veroorzaakt door een berichtje in de Helderse Courant van za terdag, waarin gesproken werd over een op dinsdag 20 juli om 5.50 uur vertrekkende 'volks- trein' naar Den Haag met als prijs voor een retour tiaar Den Haag één gulden. Dat klonk aantrekkelijk, want zo'n retour kost nu 15.40. Het was echter de meeste lezers ont gaan dat het berichtje dateerde van honderd jaar geleden en was opgenomen onder de ru briek 'Nieuws uit 1873'. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De sloop van lege woningen in Ruygoord zal doorgaan. B. en W. van Amsterdam en het col lege van Haarlemmerliede/Spaarnwou- de blijven van mening dat eenmaal door de oorspronkelijke bewoners ver laten huizdn zo snel mogelijk gesloopt moeten worden. Dit hebben b. en w. van Amsterdam in een communqiué meegedeeld. Al geruime tijd bestond tussen beide gemeenten de afspraak dat woningen in bezit van Amsterdam na ontrui ming zo snel mogelijk dienden te worden gesloopt om kraken te voorko men. Haarlemmerliede heeft wthou- der Kuypers laten weten nog altijd achter die afspraak te staan. Vorige week verzetten krakers zich te gen de sloop van één van de wonin gen. Na enig uitstel is nu besloten dat deze sloop toch zal doorgaan. Al leen de kerk, de pastorie en een land- bouwsehuur mogen tijdelijk in ge bruik blijven bij een 'werkgroep kunst integratie'. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Om het euvel van het illegaal in dienst hebben van gastarbeiders tegen te gaan, zou het nodig zijn de werkgever zwaar der te straffen. TEL AVIV (UPI, Reuter, AFP) De Israëlische premier Golda Meir heeft toegegeven, dat Israëli's in het buitenland tegen Arabische guerrilla-strijders acties ondernemen. Deze kwestie werd vorige week acuut, toen in Noorwegen een Marokkaan werd vermoord, die tot de Zwarte September-beweging zou behoren. ARNHEM In bet riviertje de Ber kel in de Gelderse Achterhoek is een enorme vissterfte opgetreden doordat een melkfabriek zijn boekje te buiten is gegaan. De directie van de zuivelinrichting Mel-a-mi in Lochem zal binnenkort door het zuiveringsschap oostelijk Gelderland op het matje worden ge roepen omdat men heeft vastgesteld dat het bedrijf de lozingsvoorwaarden heeft overschreden. 'Er is een ontoe laatbare hoeveelheid afvalwater ge loosd op dc Berkel'. De fabriek ont kent dat echter. MAASTRICHT In Maastricht is gisteren de aanzet gegeven tot de bouw van de rijksuniversiteit Lim burg. Burgemeester mr, A. Baeten van Maastricht noemde het een belan grijk moment in de geschiedenis van de provincie Limburg. Burgemeester Baeten gaf vervolgens onder grote be langstelling het officiële startteken van het bouwrijp maken van het terrein in Maastricht-Heugem dat voor de vestiging van de universiteit bestemd is. De werkzaamheden bestaan uit de aanleg van een waterkerende dijk en een verkeersweg. Voorzitter dr. J. Tans van de voorbe reidingscommissie Achtste medische faculteit, sprak de hoop uit dat de Limburgse universiteit met het ont wikkelen van een eigentijdse concep tie een vernieuwing tot stand zou kunnen brengen in het universitaire onderwijs. Het besluit tot het vesti gen van een universiteit in Maastricht is in 1969 genomen. De bedoeling is dat de achtste medische faculteit, waarmee de universiteit begint, zal uitgroeien tot een volwaardige rijksu niversiteit RAWALPINDI (Reuter) India en Pakistan zijn het na een week van be sprekingen over de humanitaire vraagstukken als gevolg van de oorlog van 1971 niet eens geworden. De on derhandelingen zullen later in New Delhi worden voortgezet. De opschorting werd bekendgemaakt, nadat de leider van de Indiase delega tie, Haksat, gisteren zijn tweede ont moeting met president Bhoetto van Pakistan had gehad. Van Indiase zijde is gezegd, dat verscheidene kwesties nader overleg behoeven en dat India eerst ruggespraak met Bangladesj moet houden. Volgens de bestaande wëttelijke bepa lingen is het mogelijk slechts een boete van 1000 gulden per geval op te RITA 'Er moesten geen vijf lepels peper in, maar suiker.' Op een congres van Amerikaanse reli gieuze zionisten zei mevrouw Meir: 'Men zal nooit weten hoeveel Joden of Israëli's nu nog in leven zijn, dankij het feit, dat wij in staat zijn tragedies en verschrikkingen te voor komen die door terroristenbenden over de hele wereld worden beraamd'. De Israëlische premier vervolgde: 'Hoewel andere landen trachten aan vallen van Arabieren tegen Israël te gen te gaan, wordt er vaak een ma nier gevonden om hen kwijt te raken, wat betekent dat zij naar Beiroet of Syrië gaan om daar een volgende ter reurdaad te beramen'. En zij besloot: 'Alles hangt per slot van rekening van onszelf het Joodse volk, af of wij de morele kracht en het gezonde verstand opbrengen om ons niets wijs te laten maken, zodat wij kunnen onderscheiden wat werke lijkheid is en wat illusie'. Noorwegen Noorwegen heeft gisteren een Israë lisch verzoek om vrijlating van twee mannen die vorige week woensdag in het huis van een Israëlische diplo maat werden gearresteerd, verworpen. Dit meldde gisteren het gezaghebben de Noorse blad Aftenposten. De twee RalvGttcn werden gearresteerd in verband met de moord op een Marokkaan ruim een week geleden in Lillehammer, die een lid van de Zwarte September-bewe ging zou zijn geweest. De mannen verklaarden te behoren tot een groep, die aanslagen op Israëlische instanties in Noorwegen moest voorkomen. Golda Meir: acties tegen comman do's. twaalf weken in hechtenis hangende het verdere onderzoek. Aftenposten meldde eveneens, dat de juridische adviseur van het Israëli sche ministerie van buitenlandse za ken, Meir Rosen, hoogstwaarschijnlijk geen toestemming zal krijgen om met één van de twee arrestanten te pra ten zoals hij vrijdag had gevraagd. Het Noorse ministerie van buitenland se zaken deelde namelijk mee dat de rechtbank over dit verzoek moet be slissen. Beide mannen zitten voor Op de luchtmachtbasis Okba-Ibin-Nafa op de Libische kust ten oosten van Tripoli staan operationele luchtdoelra ketten opgesteld, zo is uit kringen in Washington, die in nauwe verbinding staan met het Pentagon vernomen. De raketten zijn ontdekt door verken ningsvliegtuigen van de Amerikaanse marine. Dc Libische luchtdoelraketten hebben 'n bereik van 48 kilometer. Ze kunnen vliegtuigen bereiken die boven inter nationaal water ter hoogte van de Li bische kust vliegen. Libië eist de soe vereiniteit over het luchtruim tot 16 kilometer uit de kust op, maar de Verenigde Staten wijzen die eis af. Binnenland Sebermerhorn contra L. de Jong 5 Buitenland Verwarring in Laos 9 Tanaka bij Nixon9 Kerk Missouri-Lutlieranen laken hun theologen 2 Houvast bij Lugtiglieid2 Sport Veel kritiek op raceII Economie Export VS profiteert13 Nieuwe boeken 2 Men schrijft ons 2 Aart Staartjes over de Stra- tenmakeropzeeshow7 Radio en tv Sirips, feuilleton Recept Puzzel Commentaar Weer. oproep toeristen Beurs Familieberichten leggen. Voor de meeste bedrijven is dit geen afschrikwekkend bedrag. Op de departementen van justitie so ciale zaken en economische zaken wordt daarom de mogelijkheid bestu deerd de overtreding te laten vallen onder de economische delicten. Wan neer een dergelijke wetswijziging van kracht wordt, kunnen de werkgevers met illegale gastarbeiders in dienst bijvoorbeeld gestraft worden met be drijfssluiting. In een interview met De Werkgever van 19 april jl. heeft de toenmalige staatssecretaris van justitie, mr. Gros heide, meegedeeld dat overleg tussen de depai tementen over deze kwestie gaande was. De bewindsman heeft toen de zaak verwezen naard e nieuwe regering die een beslissing moest ne men. Aangenomen wordt dat het ka binet-Den Uyl niet lang zal wachten met het oplossen van het probleem van de illegale gastarbeiders, die di kwijls zelf het slachtoffer zijn, omdat ze elke sociale zekerheid missen. naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! noleer als nieuwe abonnee Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Naam Plao,S: Plaats: Betaalt per: O maand; kwartaal. "t ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) D handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel Is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 telden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1