yprus op rand an burgeroorlog Gevangenisopstanden in Italië en de VS ibische rechtbank ■al kapers Japanse oeing berechten ia An% +++oproep toeristen+++ weerrapporten het weer Droog en warm Referendum blijkt succes voor Marcos strandweer windverwachting voor zeilers re/i )UW/KWARTET MAANDAG 30 JULI 1973 BUTTENLAND/BINNENL4ND T5/K7 linister ontvoerd, tientallen bomaanslagen UOSIA (Reuter, AP, UPI) Met de ontvoering van de minister van justitie Christos Vakis en vele entallen bomaanslagen in de grote steden, is Cyprus zeer dicht aan de rand van de bloedige bur- jiroorlog gekomen tussen de aanhangers van aartsbisschop -president Makarios enerzijds en van de focgere EOKA-leider, generaal George Grivas anderzijds. dat in juni beide partijen bijna ie- nacht met bommen hadden ge lid, sloten zij een officieus bestand, op donderdagavond door de volge- gen van Grivas werd verbroken n zij het hoofdbureau van politie de stad Limassol opbliezen, waarbij tien dienstdoende agenten werden vond en een schade van zeker ,000 gulden werd aangericht. Vol- is pro-Grivas-kranten was deze aan- Jg het antwoord van Grivas op twee lulyente invallen van de politie in Li ssol, waarbij meer dan zestig men- werden gearresteerd, die ervan dacht werden Grivas gewapender- nd te steunen. Na die aanslag volg- op donderdagavond nog drie bom- nu op bekende volgelin- an Grivas in Limassol. Zoals be- AYefid, verwijt Grivas Makarios, dat de- !te11® alles doet om de aansluiting van en- iprus bij het 'moederland' Grieken- (ENOSIS genaamd) te verhinde- Makarios en Grivas waren des- is bondgenoten in de strijd van de iekscypriotische onafhankelijkheids- veging tegen het Britse koloniale ituur. n ke d emen rikk<|j ^"^nslagen hel, Det blii iljoenen schade 1 >ok "Hu pij r :iROET, OSLO (UPI, Reuter. AP) Voor de eerste maal in de geschie- zullen vliegtuigkapers in een abisch land terechtstaan. De Libi- minister van voorlichting heeft teren bekendgemaakt, dat de vier iers van de Japanse Jumbo-Jet be- ht zullen worden, 'in overeenstem- ng met de in Libië van kracht zijn- islamitische wetten'. Als 'diefstal' de aanklacht voorkomt en bewezen rdt, kunnen hun armen volgens de- wetten afgehakt worden, lgens de minister hebben dc kapers inlichtingen gegeven over hun ntiteit en hun identiteitspapieren rooe nietigd. Bovendien waren hun an- e verklaringen zeer tegenstrijdig, ngezien alle Palestijnse guerrilla- iepen de verantwoordelijkheid voor kaping van de hand hadden gewe- !ar4, was de kaping uitgevoerd door eerlijke mensen zonder een zaak'. >ië is, aldus de minister, altijd ge- (ït geweest tegen 'de wet van de en tegen het kapen van vlieg- 'Sommige kapers rechtvaardi- hun misdaden als de verdediging te een nationale zaak, maar de Libï- ilan :nze:i regering aanvaardt het niet als :e middelen tot een dergelijk diep- unt afdalen. Zij gelooft dat de mid- en even eerbaar moeten zijn als de [estreefde doelen.' alle Scandinavische vliegvelden 1 sinds zaterdag strikte veiligheids- atregelen in acht genomen, nadat Noorse ambassade in Tel Aviv een miem telefoontje had gekregen, arin gedreigd werd dat een vlieg- g van de Scandinavian Airways ge- ipt zou worden, als de zes perso- h, die in Noorwegen gearresteerd 1 in verband met de moord op de rokkaan Boetsjiki, niet worden jgelaten. Door deze moord, waarbij aëlische veiligheidsagenten vrijwel ter waren betrokken, is de vriend- '"liappelijke verhouding tussen Noor- gen en Israël op een dieptepunt ge nen. ten Makarios in april van dit jaar uit zijn kerkelijke ambt. Tegenaanval de nacht van vrijdag op zaterdag voor de eerste maal in de ge- ledenis van Cyprus «en minister oerde Chrystos Vakis. Tegelijker- ontploften in de verschillende len van Cyprus meer dan veertig imen, waarbij voor miljoenen iade werd aangericht aan huizen, •ieken winkels kantoren en benzi- itions maar geen slachtoffers vie- Twee van die bommen ontploften Nicosia voor de woning van de mi- an handel en industrie Mi- lel Colocassides, die op dat moment zijn landhuis buiten Nicosia was. ir ook de Makarios-aanhangers lie- zich niet onbetuigd: zo waren iktisch alle van de 30 bomaanslagen 'Limassol tegen bekende Grivas-aan- igers of ENOSIS-propagandisten ge it. minister van justitie Vakis werd idagavond door twee géwapende en askerde mannen uit zijn huis ge lid, omdat 'de leider hem wilde eken'. Men neemt aan dat met die er Grivas werd bedoeld, die door volgelingen zo wordt genoemd, i van de ontvoerders verzekerde ivrouw Vakis dat haar man veilig 'er twee uur zou terugkeren 'op ons 'ewoord als militair'. De telefoon in et huis van Vakis werd onklaar ge- aakt. Zijn vrouw lichtte de autori ten pas in de ochtend in, toen haar nog steeds niet teruggekeerd Ook gisteren bleef hij spoorloos, tanks een uitgebreide speuractie ir honderden politiemannen. liet zwichten 3jjterdagavond stelde Makarios in een ieiële persverklaring Grivas voor ontvoering verantwoordelijk. Hij •eet de volgelingen van Grivas dat 'hun ondemocratische gezichtspun- via een door misdaden geschapen iaat van intimidatie en terrorisme het Cypriotische volk willen op- igen. Laat het de ontvoerders, laat Grivas en zijn misdadige handlan- gezegd zijn dat noch de regering :h het volk voor terreurdaden zul- zwichten. De regering is vastbeslo- om het terrorisme met wortel en uit te roeien.' Hij deed een be- ip op Grivas om de minister onver- lid vrij te laten. 'Het verder gevan- houden van de minister van justi- schept een toestand, die de moei- theden slechts kan vergroten en ladelijk is voor de gemene zaak van Cypriotische Hellenisme.' Van de minister van justitie van Cyprus, Chrystos Vakis, die vrijdaga vond door aanhangers van generaal Griva., werd gekidnapt, is nog steeds geen spoor gevonden. Politieke waarnemers in Nicosia spe culeren dat Vakis is gegijzeld om van Makarios de vrijlating van enkele tientallen politieke gevangenen te ver krijgen, of om -een stokje te steken voor de onttroning van de drie Grieks- orthodoxe bisschoppen, die de zaak van Grivas zijn toegedaan en twee we ken geleden door een Grieksorthodoxe synode uit hun ambt werden ontzet omdat zij zich tegen Makarios hadden gekeerd. Maar de ontvoerders hebben niets van zich laten horen en Makari os ging zaterdag naar Paphos (in het westen van Cyprus), waar hij als bis schop Chrystomos van Constanzia in wijdde, zijn rechterhand in kerkzaken. Hij werd door een groep priesters en leken van de kerk tot bisschop geko zen als opvolger van de 83-jarige bis schop Yennadios, één van de drie af gezette bisschoppen. Makarios kondig de -bij die gelegenheid aan, dat dit het begin was van een zuivering in de Grieksorthodoxe kerk omdat deze kerk in een 'kritieke toestand ver keert door de activiteiten van de bis schoppen.' De drie bisschoppen ontzet In de nacht van zaterdag op zondag vonden opnieuw ongeveer twintig bom aanslagen plaats, waarbij niemand gewond werd, omdat er van tevoren te lefonisch gewaarschuwd was. De hoofdstad Nicosia daverde van de ex plosies toen een groot politiebureau en verscheidene oliepompen van een benzinetankstation de lucht ingingen. In drie andere steden werden auto bussen en vrachtwagens vernietigd. Daarop sloeg de regering toe. Min stens 150 aanhangers van Grivas wa ren gisterochtend al gearresteerd, waaronder een aantal advocaten en journalisten. Bovendien konden twee anti-regeringsgezinde kranten 'Gnomi' en 'Ephliki' niet verschijnen, doordat onbekenden bii aanslagen op de druk kerijen het gereedstaande zetsel had den vernietigd. Alle ministers hebben een lijfwacht gekregen en Makarios werd op zijn tocht naar Paphos zater dag zeer zwaar bewaakt. De zeer ernstige crisis op Cyprus, die volgens alle Cyprische bladen gemak kelijk tot een bloedbad kan leiden, begon in september 1971 toen gene raal Grivas in het geheim, maar waar schijnlijk geholpen door de Griekse regering naar Cyprus terugkeerde en daar de ondergrondse strijd voorbe reidde tegen Makarios. die in de loop der jaren steeds minder van de eens zo vurig begeerde ENOSIS wil weten. Grivas wilde ook iedere verzoening tussen de Griekscypriotische regering van Makarios en de Turkscypriotische minderheid met zijn acties torpede ren De 74-jange generaal zou zeer ernstig ziek zijn. Makarios heeft onlangs de strijd met Grivas aangebonden door een 'takti- sche reserve' te vormen, bestaande uit para-militaire politie-agenten. die een commando-opleiding hebben gekregen. Zijn tegenaanval op zijn mede-bis schoppen is al op een succes uitgelo pen. En tenslotte wacht de vier anti- Makarios-kranten van Nicosia deze week een proces wegens 'belediging' omdat zij Makarios sinds diens afzet ting door de drie andere bisschoppen hardnekkig Michael Moesos hebben genoemd, zijn doopnaam. De financië le positie van deze bladen is volgens waarnemers te zwak om door te wer ken, indien de rechtbank hen zware boetes oplegt. Twaalf gebouwen van het gevangenis complex van de Amerikaanse staat Oklahoma in de stad McLester brand den het afgelopen weekeinde uit, na dat de opstandige gevangenen brand hadden gesticht. Politiemannen wisten de gevangenis gisteren weer te bezetten. Ook in Italië kwam het in diverse gevangenissen tot opstand. Erbarmelijke toestanden oorz<tak ran protest ROME (Reuter, UPI, DPA) Zowel in verscheidene Italiaanse gevangenissen, als in de gevangenis van de Amerikaanse staat Oklahoma woedden het afgelopen weekeinde ernstige gevangenisopstan den. De opstand in de VS is gisteren onderdrukt.In Italië duurt de opstand voort. In alle gevallen protesteerden de rebellerende gevangenen tegen duidelijke wantoestanden. Opstandige gevangenen in Italië hou den hun acties in drie hoofdgevange nissen nog steeds vol, nadat de politie zaterdag de opstand, die de gevange nis van Rome ('Regina Coeli' ofwel 'Koningin des Hemels') vernielde, had onderdrukt. Kort voordat de politie 'Regina Coeli' bestormde, sloten zich bij deze Ro meinse actie gevangenen in Milaan, Napels en Triëst aan. De vernielingen in de Romeinse ge vangenis zijn van die aard, dat het complex maanden niet bewoond kan worden. De gevangenen zijn elders ondergebracht. Onder de kreet 'Wij zijn geen bees ten' hebben de inwoners van 'Regina Coeli' alles kapot gemaakt, waarop ze hun handen wisten te leggen. Aan de actie in Milaan nemen 80 gevangenen deel en in Napels gingen er 200 in zit- staking. Alleen willen een humaner behandeling, ook protesterende ge vangenen in Triëst. ERBARMELIJK De klachten, waarvan er vele door de overheid zelf als gerechtvaardigd wor den beschouwd, betreffen de overbe volking in de Italiaanse gevangenis sen, het slechte eten en de erbarmelij ke hygiënische wantoestanden. ALARMCENTRALE Onderstaande personen wordt dringend ver zocht de ANWB-alarmcentrale in Den Haag te bellen, tel. 070 26 44 26. NEDERLAND A. D. Nuis uil Oudhoorn op jacht De Goud- winde. fam. C. de Wijs-Vermeulen uit Dor drecht op boot. mej. Antoinette Venvught uit Zaandam op camping, fam. Schippers uit Slikkerveer op boot ras. Wito, fam. It. van Roelof-v. Dijk uit Apeldoorn in 1. blauwe Peugeot, kent. onb. H. v. Eijken uit Amster dam. P. Dirks uit Hilversum in rode Opel. kent. onb. L. Brijden uit Voorburg op motor jacht Charlotte. J. Broos uit Hoofddorp in Ford Cortina, kent. onb. A. v. Bolderen uit Arnhem in blauwe bestelwagen, kent. onb. J. M. Blóemendaal uit Amersfoort per fiets. BELGIe-LUXEMBURG J. Stam uit Amsterdam, J. Zonneveld uit Ca- stricum in groene Ford Cortina, kente onb. FRANKRIJK RICHTING NEDERLAND M. J. C. Schras uit Hilversum in witte Ro ver 2000. 55-60-TE, T. 't Hart uit Veldhoven in beige Peugeot 204 niet caravan. 32-84-RH FRANKRIJK W. Anker-Smit uit Delden in blauwe Volvo, 30-01-VL, N. Feddema uit Amsterdam in bei ge VW 1300, 14-72-RL. Meyer uit Rotterdam in zilverkl. Opel Rekord 1900 met caravan, 39-23-GG, mej. R. v. d. Vlasakker uit Breda in beige Fiat 127. 18-78-XU. T. Waijcrs uit Tilburg in 1. blauwe Renault 12 met Alpen- kreuzer, 53-10-UU. DORDOGNE J. A. Mönch uit "t Harde in rode 2CV, kent. onb. G. H. Nevenzeel uit Den Dolder in bei ge Lancia Flavia. kent. onb. VOGEZEN J. van Katwijk uit Capelle a d. IJssel in d groene Peugeot 404. 54-75-PK. MIDDELLANDSE ZEE W. J. Faase uit Zandvoort op Jacht Seahorse tussen Menorca en Carrix le Rouet. NORMANDIë-BRETAGNE E. Woldhuis uit Groningen in groene Citroen met 'travelsleeper' 53-94-JE. mevr. B. Ma ters-Steur uit Diepenveen in rode Peugeot. 06-69-MT. v d. Hoogcn uit Alphen a d. Rijn in rode Simca. 02-72-TT. v. d. Geest uit Ede in zwarte VW. EF-72-44. FRANKRIJK-SPANJE Goossens uit Haarlem in groene Opel Com modore. kent. onb. W. C. M. Pierce uit Rotterdam in rode Audi 160 L. 54-96-U F. A. Hoetjes uit Heiloo in Vol vo kent. onb. W. Hendriks uit Ovorloon in gele Opel Record Sprint, 34-08-ZJ. A. Roof uit Amsterdam in zilvergrijze Opel Kadett LS kent. onb. J. Kroezen uit Abcoude in groen metallic Taunus GXL. kent. onb. ITALIc A. Radelaar-Reima uit Bergum in creme Ci troen GS Clubman 1200. 91-78-XU. v. Stege- ren uit Amsterdam in groene Vauxhall kent. onb. B. Hekkema en J. Koostra uit Emmen in zilverblauwe Opel Kadett. 98-52-RV. H. v. d. Heyde en mej. Nel Bottelier uit Haarlem. F. Cöuwenberg uil Baarle-Nassau in grijze Volvo. 63-RV-45. dhr. Pil. de Jager uit Pa- pendrecht in beige Peugeot. 83-99-TA, J. Ro- waan uit Franeker in zwarte Audi 80 met caravan, 21-40-SP. ZWITSERLAND Dhr. R. Bakker uit Rotterdam in blauw me tallic VW K 70. 16-48-UM. fam. .J C. Koning uit Horsel in Simca. kent. onb. DUITSLAND RICHTING ZWITSERLAND I. v. d. Wulp uit Rotterdam in beige VW 1300, 91-75-AR, DUITSLAND W. Voorhorst uit Mldwoud ergens kamperen de, in hotel of pension: J. H. Tinkink uit Haaksbergen in beige Fiat 850 SP, 31-23-NJ, Joh. Sprakel uit Hengelo In witte Opel Ka dett LS met zwart dak, kent. onb. DUITS LAND-OOSTENRIJK Mevr. G. Klauwers-Schilders uit Volondam in rode DAF 44, kent. onb. OOSTENRIJK W. Bertens uit Den Haag in rode Ford Escort, 75-55-MT. OOSTENRIJK-ITALIc A. V. Tamme uit Arnhem in groene Toyota met alpenkruiser, kent. onb. OOSTENRIJK-ZWITSERLAND E. C. v. Eijkelenburg uit Geldermalsen in blauwe BMW met caravan, kent. onb. JOEGOSLAVlc S. de Vos uit Amsterdam in rode VW Ponton met zwart dak. JM-70-14 TURKIJE VIA BULGARIJE OP WEG NAAR NEDERLAND F. v. Oeveren uit Bleiswijk in grijze Opel Kadett. ~?-?*-GP. DENEMARKEN H. Gremmee uit Utrecht. ZWEDEN G. J. Hubach uit Zaandam. ENGELAND v. d. Dries uit Dongen in groene Renault 4, 57- 10-VG, Weerrapporten van gisteravond 19 uur max. neer- weer temp. slag Amsterdam zwaar bew. De Bilt zwaar bew. Deelen zwaar bew. Eelde half bew. Eindhoven geheel bew. Den Helder half bew. Luchth. R'dam zwaar bew. Twente zwaar bew. Vlissingen geheel bew. Zd-Limburg zwaar bew. Aberdeen regen Athene onbew. Barcelona onweer Berlijn licht bew. Bordeaux regen Brussel half bew. Frankfort half bew. Genève licht bew. Helsinki onbew. weinig verandering - f C Van ome weerkundige medewerker Het slechte weer van vrijdag onze medewerker in Bussum tapte 24 milli meter regen af is zaterdag opmer kelijk snel door zomerweer gevolgd. De temperatuur liep in het noordoos ten plaatselijk tot bijna 25 graden op en een station in Denemarken kwam tot 29 graden Dat wij het betere weer niet uit Engeland, maar uit Scandinaviü kregen, hield verband met flinke luchtdrukstijgingen in Noorwegen. De waterige en koude Russische depressie-uitloper achtte het daardoor geraden snel over ons land naar Noord-Frankrijk en Zuid- west-Duitsland uit te wijken. Iji de hogere streken van \V est-Duitsland zo als Sauerland, Siegerland, de Honds rug en Taunus kwamen zondagmiddag zware lokale warmte-onweersbuien tot ontwikkeling, die hier en daar aanlei- diyig gaven tot wolkbreuken. Onder meer in Bingen kwamen straten onder water te staan en vielen hagelstenen van één centimeter doorsnee. Terug in eigen land.het zwaarte punt van hoge druk bleef met 1035 millibar in het zeegebied tussen Zuid- west-Engeland en de Azoren. Daar door hield de icind een noordelijke component en u-as de Noordzee in de gelegenheid uitgestrekte ivolkenvelden te leveren. Deze temperden de zon gis teren dermate af. dat de temperatuur vrijwel overal niet veel hoger kwam dan circa 20 graden. Ook vandaag zul len er nog wolken zijn aangezien de drukverdeling geen grote veranderin gen te zien geeft. Alleen waar de zon in het binnenland er in slaagt de wol ken flink te doorboren, kan het tot 22 of 23 graden komen. Het verkeer van depressiejronten tus sen IJsland en Schotland is toegeno men en bij Labrador begaf een nieu we depressie zich op weg naar het oosten. Dit doet verderop in de week in het Noordzee-gebied een westelijke tot zuidivestelijke stroming verwach ten. Het betere vakantieweer zal daar door in onze omgeving vandaag en morgen echter niet ivorden aangetast. Het blijft, droog en 's middags'tame lijk tvarm. Pas woensdag wordt de kans op tvat regen groter. Daar komt nog bij een uitermate langzaam malende gerechtelijke mo len, die maakt dat voorarrest dikwijls langer duurt dan daarna opgelegde straf. De meeste eisen, die de gevangenen stellen, zullen worden ingewilligd, wanneer een wet wordt aangenomen, die al in het parlement is aangebo den, maar waarvan de behandeling nog geruime tijd op zich zou kunnen laten wachten. De drie weken oude regering van premier Mariano Rumor een links van het centrum staande coalitie heeft de wet niet staan op haar lijst van spoedmaatregelen. OKLAHOMA Politiemannen, gewapend met geweren en machinepistolen, hebben gisteren zonder slag of stoot de rokende puin hopen bezet van de centrale gevange nis van de Amerikaanse staat Oklaho ma, waar drie dagen tevoren een op stand was uitgebroken. Volgens func tionarissen heeft men de ruim 800 ge vangenen 'goed onder controle'. De gevangenen hadden vrijdag de ge vangenis 'overgenomen'. Zij hielden op een gegeven moment 21 perso neelsleden van de strafinrichting in gijzeling. Geleidelijk lieten zij deze mensen gaan. In totaal verloren twee gevangenen door toedoen van colle ga's het leven. Voorts vielen er 26 ge wonden, onder wie vijf van de gijze laars. Twaalf gebouwen van het com plex. waarender de ziekenafdeling, werden door brandstichting verwoest. OPLAAIEN In de loop van het weekeinde scheen er enige malen een einde te zijn geko men aan de opstand, maar telkens laaide het verzet weer op. Zaterdaga vond was een compromis bereikt tus sen de leiders van de muiterij en de voorzitter van het gevangenisbestuur. Dit hield in, dat een commissie van zes gevangenen haar grieven zou kun nen bespreken met gouverneur David Hall en het hoofd van het departe ment van justitie van de staat Oklaho ma, Larry Derberry. De gevangenen eisten onder meer vrijstelling van straf voor de aanstichters van de opstand, vorming van een gekozen gevangenis- raad en schorsing van een bewaker. In de in 1911 gebouwde staatsgevange nis zitten 1.700 gevangenen, hoewel er slechts plaats is voor 1.100. Toestand Ulbricht BERLIJN (AFP) De toestand van de Oostduitse communistische leider Walter Ulbricht 'blijft kritiek, maar een voorbijgaande storing in de stof wisseling is verholpen'. Dit staat in een bulletin, dat het Oostduitse pers bureau ADN gisteren heeft uitgege- MANILLA (AFP)' Uit de jongste gepubliceerde uitslagen van de volks raadpleging op de Filippijnen, blijkt dat 1.690.424 Filippino's hebben ge stemd voor het aanblijven van presi dent Ferdinand Marcos en 314.372 te gen. In percentages uitgedrukt betekent dit, dat Marcos 84 procent van de kiesgerechtigden achter zich gekregen heeft en 16.procent niet. In de hoofdstad Manilla, waar 98 pro cent van de stemgerechtigden is opge komen, heeft 83 procent gestemd voor en 17 procent tegen Marcos. Voordat de Filippijnse president voor zijn land de staat van beleg afkondig de. was Manilla een bolwerk van de oppositie. Zelfs in het Mohammedaan se zuiden van de Fillipijnen, waar een opstandige beweging tegen het regime van Marcos is ontstaan, wijzen de uitslagen van de volksraadpleging tot nu toe op een meerderheid van 95 procent voor de president. Bommen in Chili SANTIAGO (UPI) Stakende tran sportondernemers hebben op diverse plaatsen in Chili zeker vijftig aansla gen met brandbommen gepleegd en drie spoorlijnen opgeblazen. De acties waren vooral gericht tegen werkwilli ge collega's en om door de regering gevorderde vrachtwagens het rijden onmogelijk te maken. De staking vormt een directe bedreiging voor de voedselvoorziening. De regering-Allen- de heeft tot dusver duizend vrachtwa gens van stakers gevorderd. De sta kers wensen tariefsverhogingen en een grotere invoer van reserve-onder delen. EEG 'een ramp' LONDEN (AFP) Een groep hoge Britse functionarissen, die bij de Eu ropese Economische Gemeenschap zijn geaccrediteerd, zouden in een brief aan de regering in Londen de Ge meenschap voor Engeland 'een ramp' hebben genoemd. Dit berichtte gisteren het blad Sun day Times. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft echter cate gorisch ontkend, dat een dergelijke brief in Londen ontvangen is en het bericht de 'reinste fantasie' genoemd. Volgens de Sunday Times zouden de functionarissen voor het merendeel hoge ambtenaren van de ministeries van financiën en van handel en indus trie kritiek hebben geleverd op het feit. dat Engeland op grond van de overeenkomst met de EEG grote be dragen voer het landbouwfonds moet afstaan onder meer om de 'boter berg' te subsidiëren terwijl aan de andere kant de andere EEG-landen te rughoudend zijn met beschikbaar stel len van gelden voor de noodlijdende gebieden in Engeland. Mevrouw generaal BELGRADO (AFP) Het Joegosla- vische volksleger heeft sinds zaterdag een vrouwelijke generaal: Roza Papo, die de leiding zal hebben van de mili taire medische commissie. In haar nieuwe rang van generaal-ma- joor is zij belast met de verbetering van het recreturingsstelsel. Roza Papo heeft twintig jaar het toezicht gehad op de afdeling voor infectieziekten van de militaire medische academie. Top op Krim MOSKOU (Reuter) Op de Krim be vinden zich partijleiders uit Oosteuro- pese communistische landen, die naar verwachting, onder leiding van Sow- jet-leider Leonid Breznjew, een top conferentie zullen houden om hun po litiek te coördineren en meningsver schillen uit de weg te ruimen. Zaterdag kwam de Hongaarse partij leider Janos Kadar voor een korte va kantie, zoals het Hongaarse persbu reau MTI het noemde, in de Sowjet- Unie aan. Op de Krim bevinden zich al de partijleiders van Tsjechoslowa- kije, Mongolië, Polen, Bulgarije en Oost-Duitsland. IJsland wil meer REYJKAVIK (Reuter) Op IJsland is een campagne aan de gang om de visserijgrenzen, die onlangs zijn uitge breid tot 50 mijl, verder uit te brei den tot 200 mijl. Vijftig vooraanstaan de figuren uit de visserij-industrie verreweg de belangrijkste inkomsten bron van het eiland overhandigden vrijdag aan minister van buitenlandse zaken Einar Augustsson een verkla ring, waarin stond, dat de 50-mijlszo- ne lang niet voldoende was om de vis- voorraad in de IJslandse wateren op peil te houden. De minister voor vis serij, Ludvik Josefsson. schaarde zich zaterdag achter de oproepen voor een 200-mijlszone. Olierijk strand OOSTENDE (BELGA) Aan het strand van Oostende is in de nacht van zaterdag op zondag een stookolie- laag aangespoeld die op sommige plaatsen een breedte van 10 meter heeft. De olievlek strekt zich uit over een lengte van 10 kilometer. De civie le bescherming is gisteren al bezig ge weest de olie te verwijderen. Ook het strand bij Blankenberge en Middel- kerke is zij het in mindere mate met olie bevuild. Het is niet be kend, welk schip de stookolie voor de Belgische kust heeft geloosd. BEWOLKING MIN. TEMP. WINDRICHTING Innsbrück zwaar bew. 20 0 Oslo licht bew. 27 0 Kopenhagen licht hew. 23 0 Parijs zwaar bew. 21 0 Lissabon onbew. 32 0 Rome onbe. 26 0 Locarno zwaar bew. 26 0 Split licht bew. 27 0 Londen licht bew. 23 0 Stockholm onbew. 25 0 Luxemburg onweer 24 2 Wenen licht bew. 22 0 Madrid onbew. 29 0 Ziirich zwaar bew. 19 0 Malaga onbew. 26 0 Casa Blanca zwaar bew. 25 0 Mallorca half bewé 25 13 Is tanboel licht bew. 26 0 Miinchen zwaar bew. 19 0 Las Palmas zwaar bew. 21 0 Nice zwaar bew. 25 0 Tunis half bew. 33 0 Droog, wolkenvelden en koel strand weer met noordelijke wind; 18 tot 20 graden Celsius luchttemperatuur: zee water tot 18 graden. Noordelijke wind, in het Waddenge bied voorlopig nog vrij krachtig, daar na geleidelijk afnemend matig tot zwak 4 tot 2 Beaufort. "Een droge martini is nu ook weer niet zó droog, Simpkins".

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7