kylab II komt oeilijk op gang Schrijver Henri Jharrière dood Familie vindt Benzinetekort Duitse jongen gedood bij explosie in hotel Fabrieksgeheimen op het stadhuis Ouders aangerande jongen spoorloos Vijf Nederlandse drugsmokkelaars in België in cel Miljoenste bezoeker in Beekse Bergen Protesten tegen bombardementen Portugees Guinee 1 in Italië Nieuwe Franse kernproef was zwakker Felle onlusten in Dallas na moord Chinezen praten met Russen over handelsakkoord Twee Duitsers omgekomen door te hoge snelheid 4/14lT;,W/KWA:RTF.T MAANDAG 30 JULI 1973 BUITENLAOT/BEWNUWD T3/K5 Van een verslaggever ARNHEM Kawecki-Billiton Metaalindustrie NV te Arnhem heeft haar aanvrage voor een vergunning op grond van de kinderwet en de wet op de luchtverontreiniging voor een nieuwe arseenfabriek ingetrok ken. In de stukken, die op het stad huis ter inzage lagen, kwamen namelijk fabrieksgeheimen voor en de directie vreesde misbruik door derden als deze zouden worden gefotocopieerd. Ver wacht wordt, dat Kawecki-Billi ton binnenkort opnieuw een aanvraag zal indienen, maar dan zonder vermelding van fa brieksgeheimen. Volgens het uitvoeringsbesluit op de wet op de luchtverontreiniging is dit toegestaan, mits in de ter inza ge gelegde stukken voldoende gegevens voor belanghebben den, die eventueel bezwaar schriften willen indienen, staan. Van een onzer verslaggevers CHAAM De rijkspolitie in Chaam is sinds woensdag op zoek naar de verblijfplaats van de ouders van een elfjarige jongen, die met ernstige ver wondingen in een ziekenhuis in Bre da is opgenomen. De jongen werd woensdag het slach toffer van een poging tot aanranding door een tot nog toe onbekende man die hem meetrok in een leegstaande melkfabriek. De jongen wist zich aan de wurggreep van de man te ontwor stelen, maar moest in bewusteloze toe stand naar het ziekenhuis worden ge bracht. De politie heeft hem inmiddels wel kunnen horen, maar beschikt over niet meer dan een uiterst vaag signa lement van de dader. Volgens het slachtoffer zou deze tussen de dertig en veertig jaar oud zijn. De aanran dingspoging werd ondernomen, toen er in Chaam duizenden mensen op de been waren ter gelegenheid van de wielerwedstrijd De acht van Chaam. Het slachtoffer was in gezelschap van een paar vriendjes. De jongen, afkomstig uit Hoofddorp, logeerde bij familie in het Noordbra bantse Chaam. Zijn ouders van wie de jongen het enige kind is, zijn met va kantie in Limburg, maar ook de fami lie in Chaam weet niet waar zij pre cies zitten. Aan verscheidene via de radio uitgezonden oproepen van de ANWB hebben zij geen gehoor gege ven. Ook op berichten in plaatselijke bladen hebben zij niet gereageerd. Volgens zijn familie in Chaam kan de vader van de jongen, Jan Broos, lezen noch schrijven. De ouders reizen in een lichtkleurige auto waarvan het kenteken onbekend is. klaagt over ruimte ziekte STON (Reuter, UPI) De drie Amerikanen die in Skylab de mogelijkheden gaan onderzoe dal mensen langdurig in een ruimtestation werken, hadden het de eerste dagen knap moeilijk. Gariiott, en vooral Lousma hadden meer dan hun voorgangers last van ruimteziekte', misse- en een katterig gevoel ten gevolge van gewichtloosheid. Van een verslaggever KNOKKE De Belgische poliüe heeft in de nacht van zaterdag op zon dag in Knokke drie Nederlanders ge arresteerd. die bezig waren een partij van zestig kilo hasjiesj van een bestel wagen met Franse nummerplaat over te laden in een personenauto. De drie aangehoudenen zijn G. v. D„ F. V. en C. de W. allen uit Amsterdam. Ook in Gent zijn in het afgelopen weekeinde twee Nederlanders met hasjiesj aangehouden. Het tweetal de 24-jarige F. C. en de 29-jarige J. G., beiden eveneens uit Amsterdam had zestien kilo drugs in een huurau to bij zich. De mannen, die onder in vloed van de drugs verkeerden, sloe gen op de vlucht maar werden later aangehouden. meer last van te hebben dan anderen. Hun voorgangers hadden vlak na de lancering ook wel een raar gevoel in hun buik, maar dat was al over tegen de tijd dat zij het ruimtestation bin nengingen. Bean, Garriott en Lousma eten nu pillen tegen misselijkheid, en wachten gewoon tot het overgaat. De medische staf in Houston is niet erg onder de indruk. De ene mens is nu eenmaal de andere niet, luidt het commentaar. Voor morgen stond een expeditie bui ten Skylab op het vluchtprogramma, voornamelijk om een nieuw en beter zonnescherm aan te brengen. De para sol die de eerste bemanning opzette, was namelijk niet helemaal uitge klapt, waardoor de temperaturen aan boord niet verder daalden dan tot 23 k 25 graden, in plaats van de beoelde 18 tot 21. Het nieuwe scherm wordt wat groter, en zal bovendien beter te gen de felle zonnestralen bestand zijn dan de parasol, die overigens nog geen tekenen van aantasting vertoon de. (Door het ontbreken van een at mosfeer is zonneschijn in de ruimte bepaald een heftiger ingrijpend ver schijnsel dan hier op een mooie zo merdag.) Intussen heeft de nieuwe bemanning van Skylab, ondanks het noodgedwon gen lagere werktempo, toch kans ge zien. de apparatuur en waarnemings instrumenten aan boord in te schake len. Dierentuin Behalve drie bemanningsleden her bergt Skylab nu ook een miniatuur dierentuin. Twee kruisspinnen staan voor de heel nieuwe opgaaf, een web te spinnen zonder op de vertrouwde manier aan hun eigen draad te kun nen hangen. (In de ruimte hang je zonder draad ook al.) Stekelbaarsjes in een plastic zak met water zullen, als de verwachtingen uitkomen, in spiralen gaan zwemmen wanneer ze bedoelen rechtuit te gaan. (Ook hun evenwichtsorganen leveren ongebrui kelijke signalen door het wegvallen van de zwaartekracht. Alleen zij we ten niet wat er aan de hand is.) Een een paar woestijnmuizen moeten dui delijk maken of en hoe hun 'biologi sche klok', die ze vertelt wanneer het tijd is om te gaan slapen en op te staan.' door gewichtloosheid wordt beïnvloed. Van-onze correspondent Dierenpark en recreatieoord Beekse Bergen in Hilvarenbeek verwelkomde gisteren de miljoenste be zoeker. Het driejarige olifantje Laila verhoogde de feestvreugde door de kinderen van de familie Alders uit Vlissingen (de heer F. H. R. Alders was de miljoenste) een ritje aan te bieden. Het het gebruikelijke vuurwerk vertrok zaterdagmiddag de Satur- ius IB met drie verse bemanningsleden voor Skylab. iPapillon' maakte hem beroemd 01 :r|IADRID (AFP) De Franse schrijver Henri Charrière, auteur van utet veelgelezen boek "Papillon", is in een ziekenhuis tè Madrid over- 3|eden. Hij was daar de afgelopen week tweemaal geopereerd wegens nleelkanker. vharnèrc, die 66 jaar is geworden, ras in 1931 schuldig bevonden aan loord op een Parijse gangsterleider, ij werd overgebracht naar het Dui- lelseiland, een beruchte Franse straf- [olonic voor de kust van Frans Guya- Hij deed ettelijke ontsnappingspo gingen. Pas de tiende maal slaagde ai)ij er in Venezolaans gebied te berei- ".en. Dat was in 1945. Jj verkreeg de Venezolaanse natie na- jteit. In schoolschriften schreef hij al fijn wederwaardigheden op. Na lezing |an het boek 'L'Astragale' van Alberti- ie Sarrazin kwam hij op de gedachte lijn verhaal uit te geven. 'Papillon' Qji'erd een weergaloos succes, dat Char- hère in staat stelde verder financieel jnbezorgd te leven. «■UITSTEKEND ïekoewel sommige mensen de authenti- [iteit van zijn verhaal aanvochten, be lees Charrière in elk geval, dat hij jen uitstekend verteller was. Later jehreef hij het scenario voor de film epsy-pop', die hij maakte met Clau- lia Cardinale. Vorig jaar verscheen jeugdfestival boST-BERLIJN (DPA) Onder het Inotto 'voor anti-imperialistische soli dariteit, vrede en vriendschap' is za in Oost-Berlijn het tiende we- geopend, een negen- daagse manifestatie, waaraan meer 'Jlan 20.000 jongeren uit 140 landen deelnemen. Daarnaast zijn er nog '•eens enkele honderdduizenden jopge- fen uit de DDR. De Oostduitse grens- Wacht heeft zaterdag de voormalige iWestduitse studentenleider Rudi de toegang tot de DDR ge- Aveigerd. met de mededeling dat zijn aanwezigheid daar op dit tijdstip niet rgewenst is. Dutschke had het wereld- beugdfestival willen bezoeken. Hij maakt overigens geen deel uit van de Westduitse delesatie. zijn tweede boek. 'Les douze bancos de Papillon'. Hierin vertelde hij ver der over zijn leven na zijn ontsnap ping uit de strafkolonie. De laatste jaren woonde hij met zijn vrouw Rita, met wie hij in Zuid-Ame- rika was getrouwd, in Torreblanca bij Torremolinos in Zuid-Spanje. Op 17 oktober 1970 bepaalde het Franse mi nisterie van justitie, dat hij naar Frankrijk mocht terugkeren. CONAKRY, Guinee (AP) —Afri kaanse verzetsstrijders in Portugees Guinee hebben zaterdag telegrammen verstuurd naar de Verenigde Naties en de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) om te protesteren te gen 'genocide' bombardementsaanval- len door Portugal op dorpelingen op het eiland Como in het zuidwestelijk deel van Portugees Guinee. De verzetsstrijders verklaarden, d at bij de aanval vijftien kinderen, negen vrouwen en negen bejaarde mannen zijn omgekomen. Er raakten zeventien mensen gewond, van wie vier ernstig. De aanval werd gemeld in een officie el communiqué dat in Conakry werd uitgegeven door de Afrikaanse partij voor de onafhankelijkheid van Portu gees Guinee en de Kaapverdische Ei landen (PAIGC). Het PAIGC meldde dat bij het bom bardement door vier straalbommen- werpers op 20 juli ook 41 hutten zijn vernield 'en grote hoeveelheden rijst'. Tientallen stuks vee en andere dieren waren bij de aanval omgekomen. De protestnota werd verzonden aan secre taris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties en aan Jakoeboe Go- won. voorzitter van de OAE en leider van Nigeria. VGritlOOrCl0 VrOUW" ROME (DPA) Miljoenen Italiaanse T A V/ w*. v buitenlandse toeristen zullen de evenwichtsorganen in het binnenoor, die 'voelen' of de bezitter rechtop staat of op zijn kop. Onder gewichtlo ze omstandigheden voelen de even wichtsorganen weinig of niets van dien aard, en omdat allerlei bewegin gen zonder dat we erbij nadenken op zulke informatie berusten, is dat een hele overgang. Meer last De klachten zijn uiteraard wel bekend van vorige ruimtevluchten, maar de tweede Skylab-bemanning blijkt er GROESBEEK De 58-jarige me vrouw M. Peters-van Grindsveen is zaterdagmiddag door een auto aange reden en ter plaatse overleden. De auttomobilist, een achttienjarige jon gen uit Groesbeek, had pas enkele da gen een rijbewus. Hij raakte de macht over het stuur kwijt. HEERENVEEN De twintigjarige dienstplichtige militair S. Oenema uit Oldelamar is gisterochtend in een zie kenhuis in Heerenveen overleden. Hij werd kort daarvoor in zijn woon plaats, toen hij op zijn bromfiets reed, aangereden door een auto die aan het inhalen was. OPSTERLAND Bij Terwispel is de 28-jarige P. de Jong uit Jubbega in de nacht van zaterdag op zondag met zijn auto tegen een boom gebotst. Hij was op slag dood. WYMBRITSERADEEL De 75-jari- ge mej. A. Keikes uit Sneek is gister middag om het leven gekomen, toen zij met haar fiets aan de hand wilde oversteken en werd aangereden door een auto. ruimtevaarders moesten zich kalm bewegen om het allemaal nog erger te maken. De situatie gisteren nog zo dat zij voorstel- vandaag een vrije dag in te las- verhaal te kunnen komen. Alan Bean betwijfelde de bemanning morgen al zover zou dat de geplande werk buiten Skylab zouden kun- hangt samen met de andere signalen die het centraal onder gewichtloze om- binnenkrijgt van de ARNHEM De vijftienjarige Maik Stahl uit het Westduitse Wup- pertal is zaterdagavond overleden aan de ernstige brandwonden, die hij opliep bij een gasontploffing in de hotelkamer waai hij sliep. WELLINGTON (AFP, UPI) - De kern proef, die Frankrijk gistermorgen vroeg boven het Moeroeroa-atol in de Stille Oceaan heeft genomen, was zwakker dan in de eerste in de nieu we serie een week geleden, zo deelde het Nieuwzeelandse ministerie van de- fesie in Wellington gisteren mee. De Nieuwzeelandse minister Colman, die zich aan boord van het Nieuwzee landse protestfregat Canterburry be vindt, vertelde, dat er een vertraging van een uur of vier in de uitvoering van de tweede proef was, dat de ex plosie geen vuurbal produceerde en dat er wel een paddestoelachtige wolk oprees, 'maar niet va nhet ontzag wekkende type van kernproeven in de atmosfeer'. Colman zei, dat er bij al de teleurstel ling over het doorgaan van de Franse proeven, 'opluchting' was dat de ex plosies klein zijn. 'Misschien dankzij onze aanwezigheid hier', zei hij. Parijs heeft geen commentaar willen geven. MOSKOU (DPA) Een Chinese de legatie onder leiding van de ondermi nister van handel Tsjei Sjoe-Fan is za terdag in Moskou aangekomen voor slot-besprekingen over een handelsak koord met de Sowjet-Unie. Het Russi sche persbureau Tass meldt dat de be sprekingen in april m Moskou zijn begonnen. DALLAS (Reuter, UPI) In het centrum van Dallas in de Amerikaan se staat Texas is zaterdag hevig ge vochten tussen tweeduizend Amerika nen van Mexicaanse afkomst en de po litie. De ongeregeldheden braken uit tijdens een betoging uit protest tegen het doodschieten dinsdag van de 12-ja- rige Santos Rodriguez door een poli- tie-agent. Tijdens de rellen werden vele winkelruiten ingegooid, branden gesticht en lal van winkels geplun derd. Zes politicmannen werden ge wond. Het is niet bekend, hoeveel be togers werden gearresteerd. Vijfhon derd betogers probeerden het stadhuis van Dallas te bestormen, maar zij sto ten op een muur van politiemannen. Leiders van de Mexicaans-Amerikaan- se gemeenschap hadden later een ge sprek met het stadsbestuur om de problemen te bespreken. De demonstratie was, zoals reeds ge zegd, een protest tegen het doodschie ten van de 12-jarige Santos Rodriguez door een politicman. De jongen zat geboeid in een politiewagen en de agent ondervroeg hem over een in braak bij een benzinestation met zijn revolver op het hoofd van de jongen gericht. Ilij zou gedacht hebben, dat de revolver ongeladen was, maar toen hij de trekker overhaalde, werd de jongen dodelijk aan het hoofd getrof fen. Later bleek, dat de vingerafdruk ken in het pompstation niet van de jongen waren. De politieman is in middels in staat van beschuldiging ge steld. Van een onzer verslaggevers NEDERWEERT Op enkele honderden meters afstand van de plaats waar donderdagmiddag haar bromfiets werd aangetroffen, vonden zaterdagmorgen twee familieleden het stoffelijk overschot van de 58-jarige weduwe J. E. Soeters-Bombeek uit Haelen. Bij sectie bleek dat het hart van de vrouw door een kogel was doorboord. De rijkspolitie in Nederweert deelde gisteravond mee de dader van de aan slag nog niet op het spoor te zijn. Het lichaam van mevrouw Soeters werd gevonden langs de Noordervaart onder de Limburgse gemeente Neder weert. De vrouw had dinsdagmiddag haar woning verlaten. Volgens een bij haar Inwonende dochter bleef zij wel vaker enkele dagen van huis weg. Toen donderdagmiddag bij de politie in Nederweert aangifte van de vondst van de bromfiets werd gedaan, stelde de politie met behulp van een politie hond een onderzoek in, omdat het vermoeden bestond dat de bromfiets was gestolen. Het onderzoek leverde geen resultaat op. Twee ongerust geworden familieleden gingen daarna zelf op zoek langs de Noordervaart; zij wisten dat de vrouw wel eens in het gezelschap was van een kennis die geregeld aan de Noordervaart zat te vissen. Bij toeval, Veehouder omgekomen Van een verslaggever STEENWIJK De 46-jarige veehou der M. Dekker uit Oldenmarkt is za terdagmiddag omgekomen bij het vol pompen van een gierkelder. De op- zuigslang raakte hierbij verstopt. Toen de heer Dekker meende dat de stop eruit was en hij de motor weer wilde aanzetten, kwam het deksel van de tank door de luchtdruk met een dodelijke klap tegen zijn borst. naar de politie meedeelt, vonden zij het lijk van mevrouw Soeters. De ko gel die het hart doorboord heeft, is waarschijnlijk van achteren op de vrouw afgevuurd en heeft het Hchaam aan de voorzijde weer verlaten. Bij het onderzoek wordt de groeps commandant van de rijkspolitie in Nederweert terzijde gestaan door een speciaal rechercheteam. benzinestations langs de meeste Itali aanse wegen gesloten vinden. De pachters van de stations zullen tot en met woensdag sluiten uit protest te- gen het feit Jat de oliemaatschappijen volgens hen niet voldoende benzine afleveren om de prijs hoog te kunnen houden. De stations langs de grote autosnelwe gen zullen alleen morgen tussen 06.00 en 22.00 uur hun pompen dicht hou den. Het afgelopen weekeinde zijn in de Noorditaliaanse industriesteden de zomervakanties begonnen .Volgens ra mingen is van elk drie Italianen er op het ogenblik één met vakantie. RIJP WETERING Op rijksweg 4 bij Rijpwetering is gistermor gen vroeg een auto met vier Duitse inzittenden vermoedelijk door te hoge snelheid van de weg geraakt en tegen drie bomen gereden. Bij het ongeluk kwamen de 21-jarige op de verkeerde weghelft was geko- W. Lansknecht en de 22-jarige E. men. Pnnzenzing. beiden uit Lipstadt, om het leven. De twee andere inzittenden MONNIKENDAM Bij een verkeers- raakten licht gewond. ongeluk op de E 10, ter hoogte van DEN HAM De zevenjarige Wilco Broek en Waterland, is zaterdagmor- Meijerink uit Den Ham is gistermid- S?n de 24-jarige P. J. Jager uit Mon- dag bij het spelen voor het huis on- nikendam om het leven gekomen. Hij der een auto gelopen. Het kind over- werd op zijn motorfiets aangereden leed ter plaatse. door een personenauto uit tegenge- TILBURG De 21-jarige magzijnbe- stelde richting die aan het inhalen diende A. Hommel uit Sprang-Capelle was- is zaterdagmiddag in zijn woonplaats verongelukt. Hij botste met zijn BURGH De elfjarige Jeroen bromfiets tegen een truck met opleg- Braams uit Driebergen is zaterdaga- ger die bij het nemen van een bocht vond aan de gevolgen van een aanrij ding overleden. Hij was die morgen op de Hogezoom in Burgh op Schou- wen-Duiveland, waar hij langs de weg liep, door een auto aangereden. De automobilist was de macht over het stuur kwijtgeraakt. Waarschijnlijk als gevolg van werk zaamheden aan de gasleidingen in de straat voor hotel Rembrandt in Arn hem, was er gas tussen de spouwmu ren van het hotel gestroomd. Om half acht zaterdagmorgen deed zich een heftige explosie voor, die zich voornamelijk ontlaadde in de slaapkamer van het gezin Stahl. Over dekt met brandwonden vluchtten va der (34), moeder (40), Maik en zijn 12- jarige zusje Longine de straat op, waar ze hulpeloos bleven staan. Vrijwel di rect daarop arriveerde een ambulance die hen naar een ziekenhuis bracht. Mevrouw Stahl verkeert op het ogen blik nog in levensgevaar. Beheerder B. M. Peters van hotel Rembrandt was op het moment van de klap in de keuken. 'Ik ben als een razende naar boven gerend om de brand te blussen die daar was ont staan. Gelukkig hing er vlak naast de plaats van het gebeurde een brand slang'. Het lukte hem inderdaad op eigen kracht het vuur te blussen, maar voor het Duitse gezin was die hulp te laat. Van de overige gasten werd niemand gewond. Zij werden in een nabijgele gen hotel opgevangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5