Moeder noemt haar dochters zusterkerk Codex door geleerde gestolen Tsjechoslowakije krijgt veel nieuwe priesters Vandaag 'llBllla\ll De anglicaanse gemeenschap: Trouw K wartet 'Terreur in Brazilië lijkt op oostblok' Duitse kerk helpt dienstweigeraars Vrouw in vangzeil geworpen Bi A Nieuwe boeken Catharinaklooster dankt beroemdheid aan vondst van oud bijbelgedeelte in de vorige eeuw TROUW/KWARTET MAANDAG 30 JULI 1973 KERK/KUNST/BINNENLAND T2 /K2 L door dr. Peter Staples LONDEN De anglicaanse gemeens chap heeft geen hoofdkwartier, want de kerken, die samen deze gemeenschap vormen zijn in hoge mate onafhankelijk en zelfstandig. Dit blijkt ongetwijfeld tijdens de vergadering van de angli caanse consultatieve raad, die deze dagen wordt gehouden. De kerk van Engeland kan via het staats- noch door het kerkrecht haar wil opleggen aan andere anglicaanse kerken. En de aartsbisschop van Can terbury kan zich rechtens niet gedra gen als hoofd van het anglicaanse bis schoppencollege, al heeft hem al tijd een zogenaamd erevoorre." t gege ven. Anders gezegd: de anglicaanse kerk heeft noch een Vaticaan, noch een paus. En nog anders gezegd' de kerk heeft geen belijdenisformul^ren, zoals op het Europese vasteland _.j- bruikelijk. Maar hoe weet de angli caanse kerk dan haar eenheid en identiteit te handhaven? Zonder een hoofdkantoor, zonder hiërarchie, zon der ambtscharisme en zonder trouw aan een belijdenisstuk. Zonder alles wat anderen als onmisbaar beschou- Familie De preciese reden kun je niet gemak kelijk vaststellen of uitleggen, maar de meeste anglicanen zouden eggen dat de anglicaanse gemeenschap een grote familie is. Net als in veel gewo ne gezinnen, heeft ook in dit geval de moeder het leven geschonken aan al leen maar dochters; ze heeft ze opge voed (niet altijd even verstandig, maar welke moeder is ooit vol maakt?); en nu ze groot geworden zijn, en nu ze groot geworden zijn, behandelt moeder haar dochters meer als zusters. Daarom lukt het de angli canen te spreken over de moec' r-^erk en haar zuster-kerken, zonder enige innerlijke tegenstelling te bemerken. Ze zijn bijeengebleven door een soort familietrouw; al zijn er tijden dat moeder het bijna niet kan laten zich met de dochters te bemoeien, vooral wanneer het lijkt alsof de kinderen een fout dreigen te maken. Maar on danks de vele verschillen in omstan digheden en gedragslijnen (zouden fa milies niet erg vervelend zijn als er geen geschillen waren?), is het de fa milie gelukt door verscheidene grote crises heen te komen. Bijvoorbeeld de afscheiding van de Amerikaanse kolonieën in de 18e eeuw en de be vrijding van de kolonieën in de derde wereld in de 20e. Hoewel al deze ang licaanse dochters nu hun eigen huis houden hebben, horen zij nog steeds bij de familie. Zonder een behaald soort diepe en fundamentele angli caanse familietrouw. zou het allang een gebroken gezin zijn geweest. Symbool Net als echte families moet je weten dat de anglicanen hun familie-eenheid tonen bij familiegelegenheden. Als zij bijeenkomen worden problemen en ruzietjes naar voren gebracht en be sproken (niet altijd met succes) en al ledaagse familiezaken kunnen worden De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuur: B Bol. Den Haag; c. Bleumink. Paters welde: mr. G C van Da-n. Nootdorp; W A Fibbe. Rot terdam J Lanser. Utrecht, drs. J W de Pous Den Haaq. J Smallenbroek Wassenaar Overige leden van het aiqe- meen bestuur: K. Abma, Am sterdam; H A de Boer. IJmui- den; Th Brouwer. Assen; mr dr. J. Donner. Den Haaq J van Eiberqen. Schaarsberqen. mr. K. ven Houten Wapenin gen; ds. O T Hylkema. Bilt- hoven Jac Hmisen Oe'tt mevrouw M C. E Klooster- man-Fortgens. Vocrsch"ten, mevrouw J G KraavevHij- Wouters, Heeihugowaard. prol. dr. G N lammens. Kaardends F. H Lands man. Den Haag: H de Mooij Rijnsburg: H Öttevanqer Bui tenpos': mr dr J Ozinqa. Lunteren; H H. Wemmers. Den Haaq; drs. R. Zijlstra. Oosterland (Zld Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers. N Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83 Postgiro: 26 92 74 Bank: Ned Midd Bank (rek nr. 69 73 60 768). Gem giro X 500. geregeld. Maar de bijeenkomst zou ook nog plaatshebben als er niet van zulke zaken te regelen waren, hetgeen betekent dat zaken niet de hoofdmoot zijn van dit soort vergaderingen. In zekere zin is de belangrijkste functie geheel symbolisch van aard, maar dat betekent allerminst dat het bijeenko men geen werkelijk doel heeft. Inte gendeel, al kunnen buitenstaanders dat moeilijk inzien. Alle familiebij eenkomsten neigen er toe een veel heid van persoonlijke betekenissen te bevatten, die voor waarnemers van buiten de intieme familiekring weinig betekenis hebben en die voor zo'n buitenstaander moeilijk te plaatsen zijn. Toch is de grote familierc lie geen privé-aangelegenheid; het is ook een we iverwogen openbare vertoning van de kracht van de familie en van haar saamhorigheid. Verbreding bij te komen of er in te blijven. Fa milies blijven bij elkaar zolang zij dat willen; en zolang zij dat verkiezen gaan zij voort met het veranderen en vormen van hun gewoonten en tradi ties. Waar mogelijk worden de gren zen zo ruim mogelijk gesteld; zo wei nig mogelijk wordt iemand pijn ge daan of beledigd. En dit gebeurt zon der enige sancties, alleen door eikaars problemen en zorgen te delen. Zaken Dit jaar gaat het over echte familie aangelegenheden. Hoe worden de fa miliebanden hersteld met gescheiden leden (rooms-katholieke, lutherse en orthodoxe kerken). Hoe kunnen we de familie vormen in kwesties van maatschappelijke gerechtigheid. Hoe helpen we diegenen die moeten leven in culturen met andere gewoonten (polygamie). Wat staat ons te doen, nu enkele familieleden van plan zijn, over te gaan tot maatregelen waar an deren zich zeker aan zullen stoten (de vrouw in het ambt). Deze dagen worden deze kwesties be sproken. Misschien zal tegen mijn ver wachting en hoop in na de bijeen komst blijken dat het idyllische beeld van de ongebroken anglicaanse fami lie in stukken ligt als een gebroken spiegel. Geen enkele familie is vol maakt en de banden die de leden met elkaar hebben, kunnen overspannen worden. (Dr. Peter Staples M.A., Ph. D. is we tenschappelijk hoofdmedewerker ver bonden aan de leerstoel van prof. dr. A. J. Bronkhorst (kerkgeschiedenis van de twintigste eeuw en oecumeni cal aan de rijksuniversiteit te Utrecht). In het Victoriaanse tijdperk was de eerste van deze familie-bijeenkomsten alleen toegankelijk voor de verschil lende gezinshoofden van de familie, anders gezegd voor de bisschoppen en aartsbisschoppen. Deze zogenaamde Lambeth-conferenties werden om de tien jaar gehouden (in vredestijd) in de officiële zetel van de aartsbisschop van Canterbury. In de eerste dagen ging het zeer sterk om de zorg over de voortgang van de vrijzinnigheid in de kerk en om het bewaren van de anglicaanse band met de nieuwe onaf hankelijke kolonies in Amerika. De huidige familieproblemen zijn heel anders; de maatschappelijke ver anderingsprocessen zijn opvallend ver sneld en dc anglicaanse houding tegen over het gezag is gewijzigd. De doch ters en de kleinkinderen (om zo te zeggen) hebben er niet langer vrede mee als moeder (of grootmoeder) ge heel alleen het woord voert. Verder worden de jonge familieleden en die veraf wonen zich meer en meer be wust dat hun problemen heel anders zijn dan die welke oma in het verle den gewend was op te lossen. Zij wil len vaker over hun problemen spre ken met de gezinshoofden; zij willen dat steeds meer familieleden gehoord worden; en tenslotte willen zij dat enige vergaderingen 'ter plaatse' ge houden worden in plaats van in het oude familiegoed. Als gevolg hiervan komt de familie nu tussen de Lambeth- conferonties elke twee jaar bijeen. Geestelijken en leken hebben, net als de bisschoppen, het recht om te spre ken. En de plaats van samenkomst verandert elke keer. De eerste bijeen komst van de anglicaanse raad heeft plaats gehad in Limuru (Kenya) in 1971. Welkom Net als bij de meeste familiebijeen komsten waren de vruchten vooral symbolisch; maar Wat de symbolen uitdrukten was van groot belang. Ge toond werd dat nog steeds alle kinde ren en kleinkinderen welkom zijn in de familiekring; dat de hele familie nog steeds alles wilde doorpraten; en dat dit gedaan werd uit vrije wil: want niemand was (of kon worden) gedwongen te komen. Families worden niet geregeerd door wetten en statuten: tenminste niet in juridische zin. Nadat iemand een ze kere volwassenheid heeft bereikt kan hij niet meer gedwongen worden er CBACK-PALENBERG De onder drukkingsmethoden van het Brazili aanse bewind gaan lijken op de toe standen, welke in de Sowjet-Unie en in andere Oostbloklanden heersten. Aldus de organisatie van katholieke mannen in West-Duitsland in een re solutie, waarin zij haar instemming betoont met de recente verklaring van 18 bisschoppen van Noordoost-Brazi- lië. Daarin veroordeelden de bisschop pen de willekeurige arrestaties, folte ringen en moorden, waardoor het re giem zich op de been houdt. De Nederlandse afdeling van het La- tijnsamerikaanse vakverbond Clat be reidt. samen met verschillende Belgi sche organisaties een actie voor tegen de grote expositie Brazil 73. die dit najaar in Brussel wordt gehouden, 'om. aldus Clat. het Braziliaanse eco nomische wonder op de Europese markt te brengen'. FRANKFORT De Evangelische kerken in Duitsland beschikken mo menteel over 350 pastores en pastora le helpers, die belast zijn met de zorg voor dienstweigeraars en degenen, die alternatieve burgerdiensten verrich ten. Zij werken over heel Duitsland behalve in Berlijn, waar geen dienst plicht bestaat. Bovendien staan nog tenminste 150 andere leden van de synode ten dien ste van de gewetensbezwaarden. Som migen van hen zijn werkzaam in op dracht van de landskerken en heb ben een volle dagtaak aan hun gees telijke verzorging en bijstand. PRAAG De afgelopen weken zijn in Tsjechoslowakije 112 diakens tot priester gewijd: de helft zijn Tsjechen, de helft Slowaken. Vorig jaar bedroeg het aantal nieuwe wijdingen 59. Oorzaak van het grote aantal nieuwe wijdelingen is, dat in de tijd van de Praagse lente onder Doebcek. het nu merus clausus voor seminaristen opge heven geweest is. Door die opheffing hebben velen, die noodgedwongen een ander beroep hadden gekozen, de kans waargenomen hun priesterstudies als late roepingen te beginnen. Het numerus clausus is na de val van Doebcek weer snel ingevoerd. Boven dien mogen nu jonge mensen, die eenmaal een technische school hebben afgemaakt of een andere universitaire studie begonnen zijn, niet meer om zwaaien en bv. theologie gaan stude ren. Vandaar dat het aantal theologi sche studenten de laatste jaren weer sterk terugloopt. Toch betekent het grote aantal nieu we priesters niet zonder meer een verjonging van de vergrijzende clerus. De staat blijft het recht houden een numerus clausus ook voor nieuwe aanstellingen van priesters te handha ven. Dit zou er toe kunnen leiden, dat de nieuwe priesters wel een func tie als pastoor zouden mogen aanvaar den. maar dat een aantal ouderen ver plicht met pensioen moet gaan. Bij een brand in een woonhuis in de Eerste Jan Steenstraat in Amsterdam heb ben twee brandwachten het leven gered van mevrouw Groenestcin. Zij durfde het niet aan van de derde verdieping van het pand in het vangzeil van de brandweer te springen. De brandwachten hebben haar toen over een uitste kende versperring van waslijnen in het vangzijl geworpen. Door de brand, die op de tweede verdieping ontstond, brandden de achterzijde van dc eerste ver dieping en de bovenste twee etages geheel uit. Daardoor werden acht personen dakloos. De foto toont de blussingswerkzaamheden. door: dr. N. J. van Eikema Hommes Vanaf de vestingbouw door kei zer Justirnaus tot de 12de eeuw weten we niet veel van de ge schiedenis van het klooster St.- Catharina. Tot de 12de eeuw nl. zijn er geen kloosterkronieken gevonden. Daarna zijn er vele do cumenten, waaronder afkondigin gen, privileges van Arabische vorsten. Daaruit blijkt, dat het klooster genegenheid en stepn van de islam genoot. Deze sym patic van de Islam is begrijpelijk, waar vele Bedoeinen geloven, dat Mozes zelf op Gods bevel het klooster bouwde. Kruisvaarders Het zijn de kruisvaarders geweest, die de legende van de heilige Catharina naar het Westen gebracht hebben en daarmede de faam van het klooster. De komst van de kruisvaarders mot hun barbaars optreden en afschuwelij ke afslachtingen (met de Psalmist kan men zeggen: 'De heidenen zijn geko men, zij hebben stout Uw erfdeel in genomen') bracht de monniken in het Catharinaklooster in een pijnlijke si tuatie. Hun bruut optreden bracht grote ver ontwaardiging onder de veel meer verdraagzame aanhangers van Moham med. De ene naam de ruwe houwde gen Reinoud van Chatillon, een niets ontziende ordinaire moordenaar en struikrover door een lijfwacht van de edele Saladin in 1187 gedood, spreekt boekdelen. Geen wonder, dat de mon niken van 't klooster de kruisvaarders liever niet dan we! zagen verschijnen. Zij vreesden begrijpelijk repercussie van de Islam. Uit de beschikbare bronnen blijkt, dat talloze kruisvaarders de verre tocht naar het klooster gemaakt hebben. Daarbij stond één verlangen voorop: opgenomen te worden in de orde van de heilige Catharina en wel bij haar albasten doodskist De slimme monni ken wisten de opname duur te verko pen. Alleen via kostbare geschenken schonken zij dit privilege! De hoge prijs, die betaald moest worden, klinkt nog na in het gezegde onder het volk in Duitsland van die dagen. 'De ridders van het Heilige Graf zijn de waardigste, die van de Heilige Ca tharina de duurste'. Als slimme diplomaten wisten de monniken vaak handig te reageren op grote historische ogenblikken. Als Na poleon Egypte heeft veroverd en zij triomftocht in Cairo houdt, zenden zij een deputatie naar hem toe. Dit legt hun geen windeieren. De grote veld heer is daarover zo verrukt, dat hij spontaan een beroemd edict uitvaar- digd, waarin hij op de hem bekende gezwolle wijze de lof en de privileges van de monniken proclameert. Wereldberoemd In de 19de eeuw wordt het klooster Het interieur van de hoofdkerk van het St.-Catharinaklooster op de Sinaï. aan de voet van de Mozesberg ineens wereldberoemd en wel door de ont dekking van het oude Bijbelhand schrift de Codex Sinaiticus door de Duitse geleerde Constatin Tischendorf op zijn drie reizen naar het klooster (1844-1859). Daar komt dan in 1892 nog bij. de ontdekking in hetzelfde klooster van de Syrus Sinaiticus door de Engelse geleerde Orientaliste Me vrouw Agnes Lewis -Smith (1843- 1926). Beide ontdekkingen betekenden een schok voor de N.T. wetenschap. Dc Syrus Sinaiticus was een Palimpsest, waarmee wordt aangeduid een hand schrift, waarover later een andere tekst is geschreven. Zo was het hier met de Syrus Sinaiti cus. Onder de in de 8ste eeuw met donkere inkt geschreven biografieën van de heilige vrouwen, ontdekte men een handschrift uit de 4-de of 5-de eeuw van een Evangelie in Syrische tekst geschreven uit de 2-de eeuw. Maar de grote glorie van het klooster was en bleef de ontdekking van Con statin Tischendorf. Een dief? De monniken van het Catharinakloos ter beschouwen Tischendorf als een dief en zij vertellen dat ook aan een ieder, die het maar wil horen. In de bibliotheek hangt trouwens de brief van Tischendorf, waarin hij belooft het handschrift te zullen terugsturen. De schijn is dus tegen hem. Wach tend op vertrek van ons vliegtuig vroegen enkele joodse gidsen mij, hoe of het nu zat. Ik vertelde hun, wat ik van de ware toedracht wist. Het is beslist laster om Tischendorf een dief te noemen. De grote en vro me geleerde heeft zelf een open en eerlijk verhaal opgesteld van ontdek king en verdere lotgevallen van de beroemde codex. Het komt kort samengevat hierop neer. Op 4 februari 1859 maakte Ti schendorf in de namiddag nog een wandeling met de opzichter van het klooster. Hij zou over enkele dagen weer vertrekken naar Cairo. Ondanks alle speurwerk had hij niets meer ge vonden van het bijbelhandschrift, waarvan hij bij-zijn eerste bezoek aan de Sinaï een fragment had ontdekt, of het beter gered uit de grote prulle- VOOTStGl mand, bestemd voor de kachel. Enorm boek De opzichter vroeg hem nog een ogen blik met hem mee te gaan in zijn 'cel om een verfrissing te gebruiken. Zo gebeurde en amper binnen, zei de gast heer, het onderwerp van hun conver satie tijdens de wandeling weer opne mend. dat hij ook een Septuagint, een vertaling van het oude testament in het Grieks had gelezen. Hij haalde daarbij uit de hoek van zijn cel een enorm boek in een rood kleed gewikkeld te voorschijn en leg de dat voor Tischendorf neer. Deze haalde het document te voor schijn en ontdekte tot zijn grote ver rassing niet alleen dezelfde gedeelten, die hij vijftien jaar geleden gered had uit de grote prullemand maar ook andere gedeelten van het oude testament, een compleet nieuw testa ment, en daaraan toegevoegd de be roemde brief van Barnabas en een ge deelte van de Pastor van Hermans. Twee beroemde geschriften van de zogenaamde Apostolische vaders. Tischendorf onderging als geleerde de schok van zijn leven. Hij wist ineens dat hij voor zich had een exemplaar van de hele bijbel in het Grieks en wel uit de 4-de eeuw! EEN GELEIDE DIE ZICII LAAT LEIDEN Moet een mens van God persé onder gaan in de woeste wrede wereld? Dat is de vraag die we boven de nu vol gende periode in Jozefs leven zouden kunnen zetten. Hij is een mens Gods. De Heer was met hem, staat er. Hij is niet zozeer de 'gcede Jozef', groot in deugd', als wel een schijnbaar slecht terecht gekomen mens. De woeste wrede wereld staat om hem heen. Het is de wereld van de slavernij, de we reld waarin de mens niet als mens maar als robot bekeken wordt, alleen maar functioneel: wat kan hij? Wat zit er voor exploitatiemogelijkheid in hem? Hoe kunnen de kosten zo laag mogelijk en de baten zo hoog moge lijk uitvallen? Het is ook de wereld van de tragiek .Jozef is een verlaten mens. Verkocht en verraden. Zo ie mand komt meestal met de rechter in aanraking. Het is ook de wereld waar in de verleiding als een tornado op zo iemand afkomt en de ontrouw van die hem omringen, het huis is waarin hij woent. Een woest, wrede wereld, een woestijn als van Jezus, na zijn doop (en zij doopten zijn kleed in het bloed). Opvallend is dat we met een andere Jozef te maken krijgen dan tot nu toe. De put en het transport heb ben hem geen kwaad gedaan. Hij is niet verbitterd en kent geen zelfmede lijden. Het is een andere Jozef. Niet langer het jongetje met de mooie mantel en in de schaduw van de ja gende vader. Geen wonder: de Heer is met hem. Hij is een geleid mens. Hij staat niet voor eigen rekening. Een hand die hem leidt. Een ongezien licht dat bij dag en bij nacht boven hem aanwezig is. Een woord dat nooit ter aarde valt. Een geleide die zich laat leiden. Een gezegende en die tot zegen is. Een mens van God hoeft niet onder te gaan in de woeste wre de wereld. Er zijn ongekende moge lijkheden. Een saldo van liefde dat ter beschikking staat als alle liefde om hem heen faalt, of liever totaal af wezig is. Een stille ster die naar het broodhuis leidt. (Genesis 39, 1-6). LEI trel late het De veili hier de ook den de der. Hij vroeg hem verlof om het ma nuscript mee te nemen naar Cairo om het daar geheel over te kunnen schrijven. Waar de prior twee dagen tevoren naar Cairo was weggereisd voor zijn bezoek aan Constantinopel om daar de verkiezing van een nieu we aartsbisschop bij te wonen, durfde men het verzoek niet in te willigen. Eén monnik weigerde beslist toestem ming te geven. Wat deed nu Tischendorf? Hij ver trok bij zrnsopgang 7 februari 1859 snel naar Cairo in de hoop daar de prior nog te ontmoeten en van hem toestemming te krijgen. Dit lukte. Hij trof de prior nog in Cairo aan en de ze gaf toestemming aan Tischendorf het handschrift mee te mogen nemen. Ijlings kreeg een bedoeïen opdracht 't kostbare handschrift uit het Sinaï' klooster te halen. De man was op zijn kameel in negen dagen heen en terug en op 24 februari was de onbetaalbare schat weer in handen van Tischen dorf. Overschrijven Tischendorf brengt de volgende mor gen vroeg een bezoek aan de bestuur- Tischendorf deed toen het voorstel de codex als geschenk aan te bieden aan de tsaar van Rusland als protector van het Grieks, orthodoxe geloof. Dit vond algemene weerklank bij de mon niken, maar er kwam plotseling een kink in de kabel, door verzet van de patriarch van Jeruzalem. Na hoger beroep van de nieuw be noemde patriarch op de andere patri archen, aartsbisschoppen en bisschop pen werd de zaak eindelijk gunstig beslist. Het recht van het Sinaïkloos- ter zelf over de bestemming van de codex te beslissen, -werd erkend. Tischendorf bracht zelf vanuit Con stantinopel het heugelijk nieuws naar de broedergemeenschap in Cairo, waar hij 24 september arriveerde. De aartsbisschop en de monniken brach ten hem warme dank voor al zijn toe wijding. De volgende dag ontving Ti schendorf verlof de codex mee te ne men naar St. Petersburg en deze te copiëren. Het verhaal over Tischendorf als dief heeft stellig zijn voedingsbodem ont vangen door het feit, dat de officiële schenking zo lang op zich 'heeft laten wachten. De eerste jaren kwam nl. door innerlijke verdeeldheid in het klooster, niets van eén rechtsgeldige schenking. Tegenstanders hebben dit uitgebuit. Pas in 1869 ontving men in Petersburg een officiële schenkings oorkonde. Het eerste gedeelte van dit relaas van dr. Van Eikema Hommes stond in Trouw/Kwartet van j.l. zaterdag 28 juli. Trevanian: 'De Eiger Killer', uitgave De Arbeiderspers, Amsterdam. 323 blz., prijs 18,50. Als we ons goed herinneren komt het woord Eiger (menseneter) eerst op bladzijde 102 in dit boek vol actie en sex voor. Het zijn weer vreemdt soortgenoten, die het lot van de men* heid, via veiligheidsdiensten, in han den hebben. Baas is een albino, le vend op bloedtransfusies in een tot stikkens toe benauwde ruimte waar geen daglicht doordringt en de lakens op bed zwart zijn. Meedogenloze moordenaar is een professor in de kunstgeschiedenis, tevens alpinist Vrouwen zijn voor deze beroemde schilderijenverzamelaar seksuele aspe- rines, hij slikt er vrij wat maar nooit twee tegelijk. De hoogleraar is een 'zuiveraar', gechanteerd en gemanipu leerd met veel geld om te doden. Het boek, waarin het woord genade niet voorkomt, is in zijn soort ook genade loos goed geschreven. In de dialogen wordt nergens een blad voor de mond genomen, de sex is zo gedoseerd dat zij niet tegemoet komt aan de verruk kingen van aankomende tweederangs lezers. Maandenlang stond dit werk op de bestsellerslijst van Publishers Weekly en nu zijn we in stat, via serie Crime de la crime (hoogtepunten uit misdaadli teratuur- en lectuur) van dc Inhoud kennis te nemen. Trevanian tekent zijn hoofdfiguren als mensen met een beestachtige mentaliteit, zij houden onze aandacht op hun bizarre levens paden vast, zelfs als die langs de Ei- gerwand lopen. De steeds meer tot het uiterste opgevoerde spanning ont laadt zich eerst in de laatste regels..- Zeer verrassend. G.L. John Windgate DSC: 'De slag om Het Kanaal. 'Uitgave Hollandia, Baarn. 191 blz., prijs 15,90. De beschrijving omvat historisch juis te gegevens over de gevechten in Het Kanaal in de periode 1940-1943. waar aan de namen Duinkerken en Dieppe onverbrekelijk zijn verbonden. Het verhaal is mede gebaseerd op stafwer- ken en mogelijk daarom minder span nend geschreven. Maar de harde fei ten over gebeurtenissen die op zo kor te afstand van ons plaats vonden, ge ven nog heden veel te denken. Te meer daar ze zich amper twintig jaar geleden afspeelden. Konsalik: 'Een man als een orkaan, 'Uitg. Dc Boerkerij, Baarn, 290 blz. prijs 17,90. Met een variatie op de titel zou men van de schrijver kunnen zeggen 'Een man als een telex'. Dit is naast een drietal omnibussen minstens het; twintigste werk dat aan zijn veelzijdi ge brein is ontsproten. We volgen een jeugdige miljoenenerfgenaam de heer Bob Barreis, op diens korte tocht door de play-boy wereld. Natuurlijk is in de duurste sportwagen rijdende rij ke Robert hartstikke knap en gedurig omringd door verblindende schoonhe-' den. Zulke zaken serieus te moeten le zen. verveelt snel. Maar Konsalik geeft daartoe geen gelegenheid. Hijj rafelt niet alleen het beetje ka-> rakter van de niets ontziende plezier-l jager uit elkaar, hij doet ook meester lijk uitkomen wat de mensen, familie en het slechte gezelschap om deze in feite meelijwekkende patiënt, die een dodelijk gevaar is voor zijn omgeving, bezielt om een goede naam hoog te houden. Geld en dus macht spelen hun rollen voortreffelijk, manipuleren duizenden mensen op geraffineerdej manier. Maar er zijn ook andere| machten, die het abnormale einde vanj een ontstuimig leven kunnen veroor zaken. G.L. ninf gem vert met Inte den: teri: plar beh brei trui onir en vooi sta a vooi Het zich de rich 144 gebi in tien gak afzc low aan geh kap con Het van doo Bej doe kost ger; doo Civ ken Gro Mei B KA v C moi der d v olel en van Car ker C J en Ove Wil van 78, One H hen Sch Egr van wei Gel Lef Me.' Tru LIS E ne Nat sch mei v Boi lia Bro Aai C. no Pre rinj C der der Sal: J 1 Kei 1102 ton; 1 ISO tart

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2