1 s Griekse regime kreeg het verwachte jawoord Regering-Laos is het -eens met Pathet Lao UW Agenten VS luisteren af in Bondsrepubliek FC Amsterdam nog dieper in zorgen !n deze krant A v. d. Velde ra Volksraadpleging was schijnvertoning Coureur op Zandvoort omgekomen :Jsr krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe Leidse Comramiit MAANDAG 30 JULI 1973 54ste jaargang no. 100 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING jteenstraat 37 Postbus 76 Teletoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 18C. lel. 34190. WASSENAAR, v. Zuylen van NIJevellttr. 373. lel. 1441. Afd. Bezorging vanat 08.30 uur ATHENE (Reuter, UPI, AP) Bijna zes miljoen Grieken hebben gisteren in een referendum gestemd, of zij de illegale dictatuur van George Papadopoe- los al dan niet wilden ruilen voor een presidentiële dictatuur van dezelfde George Papadopoelos, met de kans dat er een minimale democratisering zal komen. Zoals verwacht, bleek gisteravond laat dat de overgrote meerderheid de tweede keus had gedaan en daarmee 'ja' tegen Papadopoelos had gezegd. Britse coureur David Purley kijkt verslagen toe bij het wrak van de race-wagen waarin zijn vriend toger Williamson op het circuit van Zandvoort om het leven is gekomen. Purley was de enige coureur lie tijdens de Grand Prix stopte om te proberen Williamson uit het wrak te redden. Zijn pogingen luk- |en niet. Zie ook de sportpagina's. 'Aartsvijanden' vormen samen nieuwe regering ean1VIENTIANE (AP, AFP, UPI) Premier Soevanna Phoema van Laos en de er- pro-communistische Pathet Lao hebben een militair en politiek akkoord ge- ™- sloten, dat zal leiden tot de instelling van een voorlopige regering van natio- c"- nale eenheid. Dit werd gisteravond meegedeeld door de Pathet Lao en bevestigJ door naas te medewerkers van Socvannah Phoe ma. De premier zelf was nog niet be reikbaar voor commentaar. In de nieuwe regering zullen zitting hebben vijf leden van de Pathet Lao, vijf aan hangers van Soevanna Phoema en twee onafhankelijke neutralisten. Voor Amerika schijnt het effect te zijn een verdere vermindering van de Amerikaanse activiteiten in Laos. om dat volgens het akkoord de Ameri kaanse inlichtingendienst in het land moet worden ontmanteld. Daardoor zal een eind komen aan de al jaren durende 'geheime oorlog' in Laos. Of- 'icieel zijn er momenteel twaalfhon derd Amerikanen in Laos, waarvan er vierhonderd direct betrokken zijn bij militaire activiteiten. Omdat het in akkoord is overeengeko men, dat 'alle buitenlandse eenheden' Apinnen zestig dagen na de onderteke- ling van het akkoord het land moe- In Laos (zie omlijnde gedeelte) is gisteren na jarenls nge strijd een akkoord bereikt tussen de rege ring van Soevanna Phoema en de pro-communistische Patet Lao. staatsgreep, maar deze zou hebben ge weigerd. Cambodja Weinig verandering Droog weer met in het alge meen veel bewolking, maar 's middags voornamelijk in het binnenland ook enkele opklarin gen. Matige, aan de kust af en toe vrij krachtige wind uit noord tot noordwest. Maximum temperaturen van 16 graden aan zee tot ongeveer 21 graden in het zuidoosten van het land. MORGEN EN OVERMORGEN: aanvankelijk droog en vrij zon nig, maar woensdag kans op wat regen. Temperaturen in het al gemeen iets boven normaal. Morgen zon op: 05.00 onder: 20.32 maan op: 07.19 onder: 20.53 Militairen lieten ode kool staan ten verlaten, zullen de meer dan ze ventienduizend Thaise huurlingen, die aan de zijde van het Laotiaanse rege ringsleger vechten, ook moeten ver dwijnen. Datzelfde geldt voor de Noordvietna- mese eenheden in het land, die overi gens niet met name worden genoemd. Amerikaanse zegslieden schatten hun aantal in Laos op zestigduizend. Zij achten het overigens hoogst on waarschijnlijk, dat de Noordvietname- zen zich zullen terugtrekken, omdat het akkoord zo is gesteld, dat de Noordvietnamezen niet in verlegen heid worden gebracht. De Noordviet namezen zijn merendeels ingezet bij de Ho Tsji Minh-route in oostelijk La os nabij de grens met Vietnam en het Laotiaanse leger is te zwak om hen te kunnen verdrijven. De aankondiging van het akkoord kwam plotseling, maar niet onver wacht. Soth Pethrasy, de leider van de vijftig man sterke onderhande lingsdelegatie van de Pathet Lao, die zich nu in de Laotiaanse hoofdstad Vientiane bevindt, zei dat nog slechts enkele ondergeschikte details, waaron der veiligheidsregelingen, uit gewerkt moeten worden en dat de overeen komst volgende week ondertekend zal worden. Maar volgens andere bronnen zullen beide partijen naar goed Laoti- aans gebruik eerst hun astrologen raadplegen om een gunstige dag voor de ondertekening vast te stellen. Uit Cambodja werden gisteren ge vechten gemeld op slechts drie kilo meter van het vliegveld van de hoofd stad Phnom Penh. Regeringseenheden kwamen daar in botsing met infiltran ten van de Rode Khmer, die kennelijk op weg waren naar de stad. Regerings troepen hebben gisteren hun belang rijke stellingen in Saang op 25 km ten zuidoosten van Phnom Penh moe ten ontruimen. De Verenigde Staten verhogen hun militaire hulp aan Cambodja, vooral op het stuk van de veldartillerie, in de hoop de gedwongen stopzetting van de Amerikaanse luchtsteun op 15 augustus, te ondervangen, zo werd za terdag uit Amerikaanse militaire bron in Phnom Penh vernofnen. Het Cambodjaanse leger ontvangt mo menteel kanonnen van 155 mm. die in staat zijn iets van de actie van bom menwerpers over te nemen. Ander materieel, dat de Verenigde Staten in grotere a^fitallen naar Cam bodja sturen, zijn gepantserde troe penvoertuigen en lichte vliegtuigen, zoals het propellermodel T-28. Zoals eveneens verwacht kon worden, hebben zich in vele gevallen schen dingen van de kieswet voorgedaan. Zo werden volgens de door ex-premier Panajotis Kanellopoepos geleide 'com missie voor het herstel van de demo cratische >vettigheid' in een aantal stembureaus geen stembiljetten met 'neen' uitgereikt. In andere stembu reaus had men enveloppes op de 'neen'-biljetten gelegd, zodat iedereen kon zien, wanneer die biljetten toch gepakt zouden worden. En in vele ge vallen waren er geen gordijntjes voor de stemhokjes, zodat iedereen ervan getuige kon zijn, of men 'ja'-biljetten met de blauw-witte nationale kleur gebruikte, of de rood-grijs gekleurde 'neen'-biljetten. Vooral op het platte land, waar de boeren afhankelijk zijn van de gunsten van de autoriteiten, betekende de schending van het ge heime karakter van de stemming een groot succes voor de regering. Daar was het aantal 'ja'-stemmen massaal in tegenstelling tot de grote steden. In bepaalde wijken van Athene be droeg het aantal 'neen'-stemmen zelfs 47 procent. Op het eiland Kalymnos werd een vroegere burgemeester gearresteerd, omdat hij het gewaagd had bij de po litie te protesteren tegen de afwezig heid van 'neen'-biljetten in de stemlo kalen. Ook in de Noordgriekse stad Saloniki Werden een aantal studenten gearresteerd, omdat zij pamfletten hadden uitgedeeld, waarin de bevol king werd opgeroepen om 'nee' te stemmen. Maar de prefekt van de Noordgriekse plaats Xanthi had al vantevoren een groot feest georgani seerd. omdat hij er zeker van was dat de stemming in het voordeel van de regering zou uitlopen. De waarheid Het comitee van Kancllopoelos had te genover de pers geprotesteerd over het feit dat aan de oppositie geen zendvergunning voor radio en tv was verleend tijdens de 'verkiezingscampag ne', dat er geen 'neen'optocht door Athene gehouden mocht worden, over RITA 'Aha, daar had je je dus ver borgen, Freddy.' Neutralisering 't is meer de kleur die ik *let lust Volgens betrouwbare bronnen in Vientiane is men ook de neutralise ring van Vientiane en van de konink lijke residentie Loeang Prabang overeengekomen, alsmede de afbake ning van de streken, waar de legers van de regering-Soevanna Phoema en van de Pathet Lao dicht bij elkaar liggen. Volgens waarnemers heeft de Pathet Lao momenteel ongeveer tach tig procent van Laos in handen. Verder wordt in Vientiane verwacht, dat Soevanna Phoema ook premier van de te vormen overheidsregering van nationale eenheid zal zijn. Zijn halfbroer Soephanoevong, de leider van Je Pathet Lao, zou vice-premier worden. De rechtervleugel van de La otiaanse regering zou niet gelukkig zijn met de concessies, die Soevanna Phoema aan de Pathet Lao heeft ge daan en er waren de afgelopen weken geruchten over een mogelijke staats greep. De rechtse leiders zouden de Amerikaanse inlichtingendienst CIA hebben gepolst voor steun aan een Volgens het blad is de operatie ge richt tegen individuele personen en groeperingen, die desertie zouden kunnen aanmoedigen of andere moei lijkheden kunnen veroorzaken voor de Amerikaanse strijdkrachten in West- Duitsland. Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger heeft het bericht niet willen tegenspreken of bevestigen, al dus de New York Times. De activiteit van de Amerikaanse agenten zou ook infiltratie in Duitse groeperingen omvatten, alles zonder dat de Duitse autoriteiten op de hoog te worden gesteld. Krachtens de Duit se wet en de overeenkomst aangaande de Amerikaanse strijdkrachten in de Bondsrepubliek mogen agenten van de Amerikaanse inlichtingendienst ge noemde activiteit niet bedrijven zon der toestemming van Duitse zijde. Marvin Kalb, een verslaggever van Columbia Broadcasting System wiens naam voorkwam op de lijst van 'vijan den van het Witte Huis', heeft ge zegd, dat in de afgelopen drie weken twee keer is ingebroken in zijn kan toor in de persruimte van het State Department in Washington. Kalb vertelde, dat toen hij zijn kan toor op 9 juli binnenging, de inhoud 'van laden op de vloer lag uitgesnreid. Hij heeft niet kunnen achterhalen of er iets verdwenen was. Toen gisteravond de stemmen van 3667 stembureaus waren geteld, be droeg het aantal 'ja'-stemmen 792.000 (89,1 procent) tegen 123.000 'neen'- stemmen (10,9 procent). de kleur van de stembiljetten en over het feit dat de stembureaus worden voortgezeten dooi regeringsambtena ren en leden van de rechterlijke macht, die volstrekt afhankelijk van de regering zijn, terwijl er geen enke le opposant bij de telling der stem men aanwezig mag zijn. Kanellopoelos zei dat het aantal 'neen'-stemmen de 95 procent zou overschrijden. 'Dus als ze de resultaten vervalsen, zullen de heersers van Griekenland de waarheid kennen'. Ondanks alle door de regering gedane toezeggingen over faciliteiten voor de buitenlandse pers, kreeg een Ameri kaanse tv-ploeg geen toestemming een Atheens stembureau te filmen, vol gens de voorzitter daarvan op telegra fisch bevel van de minister van bin nenlandse zaken. Fotografen van het Amerikaanse persbureau AP en van het Amerikïanse weekblad Time wer den door de politie uiterst hardhan dig gearresteerd, toen ze wilden foto graferen en na een uur weer vrijgela ten. Ook zij waren in het bezit van een geldige, door de Griekse overheid verleende vergunning om te fotografe ren. Geen verschil Vrijdag kondigde Papadopoelos in zijn laatste verkiezingstoespraak aan, dat als de 'neen'-stemmers de over hand zouden krijgen, de monarchie (waarover het referendum o.a. ging) daardoor niet hersteld zou worden en slechts de procedure voor een geleide lijk herstel van een democratische re gering vertraagd zou worden. Maar als de burgers 'ja' zouden stemmen en hem tot president zouden kiezen, dan zou hij een eind maken aan het dicta toriale regiem, de nieuwe grondwet volledig toepassen, de politieke partij en laten functioneren en voor het Volgens bericht i\eiv York Times: NEW YORK (Reuter) De inlichtingendienst van het Ameri kaanse leger in West-Duitsland tapt telefoons af en houdt oog op Duitse burgers, die kritisch staan tegenover de aanwezigheid van Amerikaanse militairen, zo berichtte de New York Times zaterdag. Van onze sportredactie AMSTERDAM Dingeman Stoop, voorzitter van FC Amsterdam, heeft dit weekeinde aangekondigd, dat als hij zijn functie binnenkort neerlegt, hij ook een aanzienlijk bedrag van de eredivisieclub zal te rugvorderen. Als Stoop zijn plan doorzet betekent dit zo goed als ze ker het einde van FC Amsterdam. Stoop, die aftreedt om een finan ciële injectie voor de club van de gemeente mogelijk te maken, zal in ieder geval de eventuele op brengst van de verkoop van de spelers Frank Kramer en Chris Dekker claimen. Beide voetballers, die geweigerd hebben een contract voor het nieuwe seizoen te teke nen, speelden het afgelopen week einde een oefenwedstrijd bij Franse clubs. Stoop heeft ..ange- kondigd, dat hij nog voor het be gin van de competitie bij FC Am sterdam wil vertrekken. De con tractspelers hebben al laten weten, dat zij voor die tijd zwart op wit willen zien, dat hun salaris doorbe taald wordt. Anders zouden ze, vol gens aanvoerder Jan Jongbloed, weigeren aan de competitie te be ginnen. De International Speed Skating Le ague (ISSL) heeft dit weekend niet kunnen voldoen aan de door de rijders gestelde ultimata met betrekking tot het betalen van het resterende prijzengeld (100.000 gulden). Ned Neely, grote man achter de organisatie van prof schaatsers, arriveerde zaterdag wèl in Nederland, maar had geen geld bij zich. Hoewel hij zich van ieder commentaar onthield is het duide lijk dat de ISSL failliet is. Tijdens de Nederlandse zwemkam- pioenschappen in Vlaardingen le verde Enith Brigitha (foto) op nieuw een opmerkelijke prestatie door de 100 meter vrije slag af te leggen in een tijd van 58.76 secon den. Dit is de op één na beste prestatie die dit seizoen in de we reld op deze afstand is geleverd. Met Enith Brigitha zal de Neder landse ploeg voor de strijd om het (eerste) wereldkampioenschap zwemmen - begin september in Belgrado uit acht leden bestaan: zeven dames en een heer. Zie verder sportpagina's. George Papadopoelos, de dictator van Griekenland, die sinds vandaag door middel van een schijn-referendum president is geworden. eind van 1974 parlementaire verkie zingen laten houden. Om op alle eventualiteiten voorbe dacht te zijn, had de regering dc strijdkrachten in staat van paraatheid gebracht. Sinds zaterdagnacht twaalf uur waren alle café's op last van de overheid gesloten en mocht er in res taurants en hotels geen alcohol ge schonken worden., behalve in een paar peperdure luxe-hotels in Athene. De 11.978 stemlokalen werden door het leger bewaakt. De buitenlandse waarnemers koester den dan ook geen enkele twijfel dat de nieuwe president van Griekenland George Papadopoelos zou zijn en dat generaal Odysseus Anghelis, hoofd van de strijdkrachten, vice-president zou worden. Kortom, een militaire junta in burger gekleed, want Papado poelos was vroeger kolonel van de in lichtingendienst van het Griekse le ger. Buitenland Cyprus op rand van burger* oorlog 7 Kerk Moeder noemt haar dochters zusterkerk 2 Codex door geleerde gestolen 2 Nieuwe boeken 2 Radio en Iv 4 Strips, feuilleton4 Puuel 4 Weer. oproep lorristen 7 Dag maandag 6 Uw probleem 6 Brieven van lezers 12 Familieberichten 14 Van Kalb werd gezegd, dat hij één van vier verslaggevers in Washington was, wier telefoons door het Witte Huis werden afgetapt, omdat dit er achter wilde komen, hoe de verslagge vers aan exclusieve reportages over delicate regeringszaken kwamen. SCHORSING In Washington hebben 21 Republi keinse senatoren zaterdag de Senaats commissie die het Watergarte-schan- daal onderzoekt, gevraagd een leiden de medewerker van de commissie, Carmen Bellino te schorsen. De com missie zou een onderzoek in moeten stellen naar beschuldigingen, dat Bel lino in hoge mate betrokken was bij afluisterpraktijken van de Democrati sche Partij tijdens de campagne voor de presidentsverkiezingen van 1960, toen Nixon werd verslagen. Bellino heeft de beschuldigingen, die eerder deze week door de Republi keinse partijvoorzitter George Bush geuit waren, tegengesproken. De 21 senatoren, vinden, dat de commissie- Ervin het vertrouwen in haar werk moet herstellen en moet voorkomen dat er smetten op haar onderzoek worden geworpen, door Bellino han gende het onderzoek naar de beschul digingen te schorsen. 7,e schrijven dit in een brief aan commissievoorzitter Si-™ Ervin. noteer als nieuwe abonnee Naam Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam.- Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) O handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig ais u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1