Phnom Penh in ban van Rode Kmers Radio-Libië noem kapers immoreel 2 Zeg maar ja tegen Papadopoulos Tweede Skylab-ploeg moet hard werken Huisarrest voor zwarte studentenleider Z.-Afrika Bevolking onder de wapens gei oepen Huis akkoord met Amerikaanse hulp aan buitenland 'Palestijns fonds is een vervalsing' Droogte scheurt bodem Heath verliest bij verkiezingen Grieken hevig bewerkt voor referendum een schande voor Griekenland' TROUW/KWARTET ZVTERD VG 28 JL'LI 1973 BUITENLAND T7/ iou PHNOM PENH, SAIGON, WASHINGTON (UPI, AP, Reuter, AFP) Het Cambodjaanse militaire opperbevel heeft gisteren de bevolking van de hoofd stad Phnom Penh onder de wapenen geroepen om een dreigende aanval van de guerrillastrijders af te slaan. Tegelijkertijd werd gewaarschuwd dat communistische infiltranten in de stad zijn doorgedrongen. In een com muniqué, dat door radio Phnom Penh werd uitgezonden, werd bericht dat zestig bataljons van de Rode Khmers en hun Noordvietnamese en Viet Cong-bondgenoten rond de stad zijn samengetrokken om een massale aan val voor te bereiden. Volgens het op perbevel hebben zij him strategie nl. veranderd. Voorheen wilden zij Phnom Penh tot overgave dwingen, door de aanvoerroutes van de stad af te snijden. De frontale aanvallen, die ze van plan waren, zijn echter nog uitgebleven in verband met de Zware verliezen (meer dan 400 doden) die de opstandelingen werden toegebracht door de Amerikaanse bombardemen ten, aldus het communiqué. In plaats daarvan hebben de opstandelingen nu hun toevlucht genomen tot pogingen om paniek en verwarring te zaaien, door raketten en mortiergranaten op Phnom Penh af te schieten, waarbij tientallen burgers gedood en bijna honderd gewond werden. In Zuid-Vietnam zijn zware gevechten uitgebroken op nog geen zestig km ten oosten van Saigon. Ook het aantal bestandsschendingen heeft weer een record-hoogte bereikt^ aldus het Zuid- vietnamese opperbevel. Er wordt ge streden over een aantal verkeerswe gen naar Cambodja. Aan beide zijden zouden volgens Saigon meer dan 200 militairen gedood en gewond zijn. Morele verplichting De Amerikaanse minister van buiten landse zaken William Rogers heeft gisteren voor een sub-commissie van de Senaat gezegd dat de VS 'niet vast zitten aan enigerlei bepaalde regering in Zuid-Vietnam of in Cambodja'. De VS zijn naar zijn mening wettelijk niet verplicht om zich in een eventue le nieuwe oorlog in Vietnam te men gen. Maar er bestaat volgens Rogers wel een 'morele verplichting1 om eco nomische hulp en in beperkte mate ook materiële, militaire steun te ver lenen aan de Zuidvietnamezen tijdens de overgangsperiode van oorlog naar vrede. 'Ik ben van mening', aldus Ro gers, 'dat de Noordvietnamezen heb ben besloten de oorlog in Indo-China niet op grote schaal voort te zetten. Wat ze op kleinere schaal zullen doen ,is iets waar we niet zeker van kunnen zijn'. Bombardementen Een Amerikaans federaal Hof van Be roep heeft een verzoek van de rege- ring-Nixon ingewilligd ,om het verbod op alle bombardementen boven Cam bodja uit te stellen. Het Hof bepaalde dat de zaak op 13 augustus verder zal worden behandeld, maar dat die da tum op verzoek van één van beide partijen kan worden vervroegd. Het verbod op de bombardementen was woensdag door Orrid Judd, een fede raal rechter in New York, uitgevaar digd, op grond van het argument dat de Amerikaanse militaire operaties in Cambodja in strijd zijn met de grond wet, omdat het Congress zijn goedkeu ring hieraan niet heeft gegeven. Judd handelde op verzoek van Elisabeth Holtzman, een Democratisch lid van het Huis van Afgevaardigden, en vier officieren van de Amerikaanse lucht macht. Meivin Laird, de voormalige Ameri kaanse minister van defensie, heeft op een persconferentie gisteren toegege ven dat hij de illegale bombardemen ten op Cambodja in de jaren 1969/70 beval toen Cambodja nog een neu traal land was in de Indochinese oor log maar hij ontkende dat hij de vervalste oorlogsrapporten daarover had goedgekeurd. Laird zei dat Nixon met de bombardementen had inge stemd en dat ze geheim gehouden PRETORIA (Reuter, AFP, DPA) De pasgekozen leider van de militante zwarte Zuidafrikaanse Studenten-Organisatie (SASO), Hen ry Isaacs, heeft beperking van bewegingsvrijheid gekregen en is on der huisarrest geplaatst. Dit heeft een woordvoerder van het depar tement van Justitie in Pretoria gisteren meegedeeld. se handel voortaan nog discreter af te wikkelen. 'De Vereniging van Han delskamers' in Salisbury adviseerde de leden betaalde 'snuffelaars' van de VN in het duister te laten tasten. Eerste gebod: in principe geen recht streeks postverkeer, ook geen verkeer per telefoon of via de telex, met de buitenlandse firma's. Ten tweede: alle papieren achter slot en grendel. Ten slotte moet men dc kring van degenen, die op de hoogte zijn van de handels betrekkingen, zo klein mogelijk hou den. Isaacs moet vijf jaar lang in het ar rondissement Pietermaritzburg blij ven. Hij mag zijn huis 's avonds of in het weekeinde niet verlaten. Isaacs werd het afgelopen weekeinde geko zen tot voorzitter van de SASO, nadat zijn voorganger, Jerry Modisane, eer der dit jaar beperking van bewegings vrijheid werd opgelegd. Hij was ook studentenleider op de universiteit van West-Kaap waar studenten de colleges boycotten 'uit protest tegen beperken de bepalingen en onnodige blanke controle'. Van de vijf vorige SASO-lei- ders kregen er vier huisarrest In de tenlastelegging tegen twee Spaanse geestelijken, die in de Portu gese kolonie Mozambique terecht moe ten staan, wordt bevestigd, dat het Portugese leger in het district Tete Afrikanen heeft gedood. Bijzonderhe den staan niet in de aanklacht. Vol staan wordt met de mededeling, dat de twee priesters op de hoogte waren van het gebeurde, omdat zij verschei dene lijken hadden opgegraven. De geestelijken zijn de paters Alfon so Valverde Leon en Martin Hernan dez Robles, die in januari 1972 in Rhodesië werden aangehouden en nu anderhalf jaar in Lourenco Marquez worden vastgehouden. Zij worden be schuldigd van medeplichtigheid aan hoogverraad, aanzetting tot misdrijven tegen de staatsveiligheid en het ver spreiden van onware of sterk ver draaide berichten. Men verwacht, dat hun proces niet voor oktober zal be ginnen. DISCRETIE In afwachting van scherpere VN-maat- regelen voor het waken over sancties tegen Rhodesië zijn de handelaars in Rhodesië opgeroepen hun buitenland- WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft donderdagavond een wetsvoorstel tot hulpverlening aan het buitenland ten bedrage van 2,8 miljard dollar goedge keurd. Met 240 tegen 137 stemmen schrapten de afgevaardigden echter een nieuw program tot subsidiëring van de Amerikaanse export, terwijl zij met 272 tegen 102 stemmen besloten, dat geen hulp zal worden verleend aan een land dat Amerikaanse eigen dommen naast zonder compensatiere geling. Het afgéstemde voorstel tot stimule ring van de uitvoer hield de vorming van een fonds in, waaruit ontwikke lingslanden, die niet in staat zijn Amerikaanse goederen te kppen, le ningen zouden kunnen krijgen met een looptijd van 30 jaar tegen een rente van drie procent. Het totale ge amendeerde wetsontwerp werd ten slotte met 188 tegen 183 stemmen aanvaard. Van de 2,8 miljard dollar is bijna een kwart bestemd voor huma nitaire, economische en structurele hulp aan Indo-China. Een post van 150 miljoen voor militaire steun aan Cambodja was eerder met 105 tegen 26 stemmen geschrapt. werden vanwege de 'diplomatiek-ge- voelige situatie'. De geheime bombar dementen werden vorige week ont huld. Toen bleek dat de Amerikaanse luchtmacht gedurende 14 maanden 3600 acties had uitgevoerd tegen doe len in Cambodja. De regering in ballingschap van de Cambodjaanse prins Norodom Siha- noek heeft gisteren in een verklaring gezegd dat de bombardementen 'door de Amerikaanse imperialisten en hun buitenlandse lakeien' niet in 1969 wa ren begonnen, zoals het Pentagon be weerde, maar reeds in 1963. In de ver klaring staat niet, wie die buitenland se lakeien waren en of Amerikaanse vliegtuigen vóór 1969 aan bombarde- mentsvluchten meededen. Canadese kritiek Canada heeft gisteren onverwachts felle kritiek geleverd op de 'schandali ge behandeling' van twee Canadese of ficieren, die gedurende 18 dagen door de Viet Cong werden vastgehouden. De twee officieren, leden van de In ternationale Commissie voor Controle en Supervisie (ICCS) op het bestand in Vietnam 'werden gedwongen lange marsen te maken door de jungle, ter wijl ze aan de handen en de hals ge bonden waren en onder bewaking stonden. Ze werden onderworpen aan politieke propaganda. Hun uniformen werden hun afgenomen en af en toe werd hun lichamelijk geweld aange daan', aldus de Canadese beschuldi ging. 'Een dergelijke behandeling van leden van een internationale commis sie is buitengewoon schandalig en moet wel bijna zoniet volledig zonder precedent zijn'. BEIROET (Reuter) Het Palestijn se Volksstrijd-fonds (PPFF) dat op 16 april van dit jaar grote aantallen brieven stuurde vanuit Westeuropese steden, met het verzoek om financiële bijstand voor de Palestijnse strijd, is een vervalsing. Het fonds werd in het leven geroepen door vijanden van de Palestijnse zaak teneinde de guerril labeweging in discrediet te brengen. Dit heeft de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie (PLO), overkoepelend or gaan van alle Palestijnse guerrilla groeperingen in een communiqué meegedeeld. De brieven werden ver stuurd 'naar aanhangers van de Pales tijnse zaak en naar mensen, die of on verschillig of vijandig daartegenover staan'. Eventuele donateurs werd ver zocht hun gelden te storten op een nummerrekening van de Zwitserse Kredietbank in Geneve. Maar uit een door de PLO ingesteld onderzoek bleek dat het fonds een vervalsing was en dat de bankrekening niet be stond. Volksfront van Habbash lijkt verantwoordelij rwijl BEIROET, LONDEN, TOKIO (Reuter, DPA, UPI) De kapers va [idigl de Japanse Jumbo-Jet waren 'luchtpiraten, die een immorele daa rs zi hebben gepleegd'. Dit heeft een commentator van de Libische staati listis radio gisteren gezegd'. 'Het is komen vast te staan', aldus de commer tator, 'dat het Palestijnse verzet niets uitstaande heeft met de kapen ssen die de geest van de Palestijnse strijd schade hebben toegebracht 'at si s aai (-koe: :ialis Peri litaii pl£ hei n tei ov< Nu volgens de Libische autoriteiten de kapers niet konden aantcnen, dat zij contacten met het Palestijnse ver- JT-| -i zet hadden, is het volgens diplomatie- r£6I6r0HQlim IS ke waarnemers vrijwel zeker dat de kapers berecht zullen worden voor een Libische rechtbank. Een Canadese Rode Kruis-functionaris bekijkt de diepe scheuren in de bodem van de door droogte geteisterde Westafrikaanse staat Niger. Deze scheur bleek 50 centimeter diep te zijn. Op de achter grond omgekomen dieren. Technische vooruitzichten gunstiq KAAP KENNEDY (UPI, Reuter) De drie Amerikanen die van daag om twaalf uur precies de ruimte in moeten worden gelanceerd om Skylab opnieuw te bemannen, kunnen met een vrij gerust hart vertrekken. De op elkaar volgende technische sto ringen die de eerste werkperiode in het ruimtelaboratorium af en toe een benauwde zaak maakten lijken onder controle te zijn. Wel staat vast dat kapitein-ter-zee Alan L. Bean, dr. Owen K. Garriott (natuurkundige) en de majoor der mariniers Jack R. Lousma, zich aan zienlijk harder zullen moeten inspan nen dan hun voorgangers. In plaats van een half uur staat er nu ander half uur gymnastiek per man per dag op het programma. De medici van de NASA zijn ervan overtuigd dat dit een belangrijke voorwaarde is om de mannen over acht en een halve week wanneer ze weer terugkomen, nog in een redelijk fitte conditie te hebben. Want de op merkelijke verschillen bij de terug keer van de vorige bemanning klop ten aardig met de tijd die de heren op hun 'trainingsfiets' hadden doorge bracht. Conrad, die flink geoefend had, was zo fris als een hoentje; Weitz had wat moeilijkheden en Ker- win was praktisch uitgeteld. Kerwin zelf weet dat overigens later voor een belangrijk deel aan gewone zeeziekte na de landing in de dobberende cabi ne opgedaan. De medische ontwikkelingen zullen natuurlijk tijdens de tweede missie weer nauwlettend worden gevolgd. Met name als het zojuist gevestigde record van vier weken werken in de ruimte straks gebroken is, zal per week worden beslist of de bemanning met het experiment verder mag gaan. Dat hangt van een heleboel dingen af, zegt dokter Hawkins. We hebben er vertrouwen in dat het lukt, maar het gaat nu om drie andere mensen en het is heel goed mogelijk dat we an dere dingen zien gebeuren. Maar technisch zijn er in ieder geval weinig moeilijkheden in zicht. Het koelsysteem dat vlak voor het eind van de eerste missie kuren vertoonde, is vanuit Houston weer tot de orde geroepen. De laadstroomregeling van vier accu's, die door tijdelijke over verhitting niet best werkte, heeft zon der verdere ingrepen zijn leven gebe terd. Alleen hebben intussen een paar gyroscoopjes, snel wentelende tollen die de stand van Skylab regelen, er de brui aan gegeven. Dat levert nog geen moeilijkheden op, omdat het systeem driedubbel is uitgevoerd. Maar om de reserves op peil te hou den heeft de tweede bemanning twee volledige gyroscoopsets extra bij zich. LONDEN (Reuter) De Conserva tieve Britse regering van premier Heath heeft bij tussentijdse verkiezin gen voor twee parlementszetels, die donderdag zijn gehouden, een gevoeli ge nederlaag geleden. De hechte bol werken van de Conservatieven in Ripon (Noord-Engeland) en op het eiland Ely (Oost-Engeland) kwamen in han den van de kleine Liberale Partij. In Ripon won de boekhandelaar Da vid Austick. Hij kreeg 13.902 stemmen tegen de Conservatieve kandidaat 12.956. In 1970 kreeg de Conservatieve kandidaat nog 12.000 stemmen meer dan zijn naaste tegenstander. Donder dag kreeg de Labour-kandidaat 4.435 stemmen, bijna de helft van 1970. Op Ely won de journalist Clement Freud (kleinzoon van Sigmund Freud). Hij kreeg 1500 stemmen meer dan zijn conservatieve tegenstander. De bekende defensie-specialist van het Londense blad Daily Express, Chap man Pincher, is het volstrekt oneens met de Libische versie, die zich ba seert op eerdere Palestijnse verklarin gen, iets met de 'Zonen van de Bezet te Gebieden' te maken te hebben of deze groep zelfs maar te kennen. Vol gens Pincher was de kaping nl. geor ganiseerd door het marxistische Volksfront voor de Bevrijding van Pa lestina. De kaping mislukte, aldus Pincher, omdat de kaapster die in het vliegtuig omkwam, de enige was in het komplot, die volledig op de hoog te was van de plannen. Pincher iden tificeert haar als de 27-jarige Katie George Thomas, afkomstig uit Irak en van christelijke religie. Zij was de 'chef-operaties van het Volksfront in Europa'. Pincher schrijft dat de vrouw per soonlijk werd geïnstrueerd door de chef-operaties van het Volksfront in Libanon, Wadi Hadad. Hij zou haar precies hebben verteld wat er met het vliegtuig en de inzittenden moest ge beuren. Maar zij zou haar opdracht niet van tevoren hebben verteld aan 'haar team, bestaande uit drie Arabie ren en een Japanner'. Na haar dood zouden de kapers tijdens hun zwerf tocht door Europa en hun driedaagse verblijf in Dubai tevergeefs hebben gewacht op instructies van Wadi Ha dad. Pincher, die zijn gegevens baseert op 'informaties van inlichtingendiensten' schrijft dat de kapers helemaal niet naar Libië wilden, omdat de Libische leider Khaddaffi 'bitter gekant is te gen het Volksfront, vanwege de com munistische sympathieën, die het koestert, en vanwege het feit dat het niet-Arabieren bij zijn operaties in zet'. Maar nadat de andere Arabische vliegvelden geweigerd hadden, het toestel te laten landen, hadden de ka pers geen keus meer gehad. VERDENKING Intussen is bi] de Japanse politie de verdenking toegenomen, dat de Japan se kaper de 22-jarige Osuma Maruoka is, die werd gezocht vanwege zijn aan deel in de moorddadige overval, die leden van het Japanse Rode Leger vo rig jaar mei op het Israëlische vlieg veld Lod uitvoerden. Hij verdween na de aanslag naar Europa. Verscheidene passagiers van de gekaapte Boeing hebben bij hun aankomst in Tokio fo to's van jonge radicalen in archieven van de politie bekeken en wezèn steeds weer de foto van Maruoka aan, als het Japanse lid van de kapersben de. Dit zou eens temeer erop wijzen dat de kaping inderdaad georgani seerd was door het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, dat nau we banden onderhoudt met het Rode Leger en vorig jaar de verantwoorde lijkheid voor de aanslag in Lod op zich nam. DEN HAAG (ANP) De regering in Athene heeft niets aan het toeval overgelaten om de circa zes miljoen Griekse mannen en vrouwen, (lie zijn opgeroepen om zondag hun oordeel te geven over de nieuwe grondwet welke van het land definitief een republiek zal maken, ervan te doordringen dat ze het beste 'Nai' (Ja) kunnen stemmen. De muren in de straten zijn bedekt met 'Stem ja. Stem voor de democra tie'. Via radio en televisie krijgen de Grieken een soort hersenspoeling om hen ertoe te brengen zich voor de nieuwe grondwet uit te spreken. De kiezers zullen bij dit referendum echter niet de overgang van de mo narchie naar de republiek kunnen af wijzen. Deze overgang is sinds 1 juni van dit jaar een voldongen feit. Hun zal alleen worden gevraagd de grond wetswijzigingen te accepteren, die no dig zijn om de nieuwe republiek te laten fungeren. Wat houden deze wijzigingen in? Kort gezegd komen ze erop neer dat Griekenland een parlementaire presi dentiële republiek is, waar de presi dent en de vice-president voor een termijn van zeven jaar rechtstreeks door het kabinet worden gekozen uit de partij met de grootste meerderheid in het parlement. De president is niet herkiesbaar. Hij benoemt en ontslaat de premier en diens ministers. De wetgevende macht wordt door de pre sident en door het parlement uitgeoe fend, de uitvoerende macht berust bij president en regering. Het parlement telt 200 afgevaardigden, waarvan er twintig door het staatshoofd worden aangewezen. Als de uitslag van het referendum ten gunste van de nieuwe grondwet uit valt zal de huidige premier, George Papadopoulos, de enige kandidaat zijnde, de eerste president van Grie kenland worden. Sinds de uitroeping van de republiek, twee maanden gele den, combineert hij deze functie met het premierschap. Waarschijnlijk volgt de huidige vice-premier, Nikolas Makaresos, hem als premier op. De enige kandidaat voor het vice-presi- dentschap is legerbevelhebber Odys seus Anghelis. Papadopoulos was nog een onbekend kolonel toen hij met een groep ande re legerofficieren in april 1967 de op het parlement steunende regering af zette met het argument dat het land in de greep van het communisme dreigde te geraken en dat de monar chie tegen haar linkse vijanden be schermd moest worden. Herhaaldelijk zijn beschuldigingen geuit dat de Amerikaanse geheime dienst (CIA) bij de staatsgreep een flinke vinger in de pap heeft gehad. De adjunct-directeur van de CIA, Wil liam Colby, gaf onlangs op een hoor zitting van de Amerikaanse senaat wel iswaar toe dat de geheime dienst met premier Papadopoulos heeft samenge werkt, maar hij ontkende dat zij iets met de staatsgreep van 1967 te maken heeft gehad. Een belangrijke recente ontwikkeling was op 1 juni de afschaffing van de monarchie en de uitroeping van de republiek. Het is in feite de weige ring geweest van koning Constantijn met het aanvankelijk toch niet anti- koningsgezinde regime samen te wer ken die het bewind ertoe heeft doen besluiten de monarchie af te schaffen. In april 1967 was Constan tijn nog wel bereid de revolutionaire regering te beëdigen, maar hij trok er zijn handen steeds meer van af en in december 1967 probeerde hij een te- genstaatsgreep, die echter mislukte en hem noodzaakte naar het buitenland uit te wijken. De vorst vestigde zich in Rome. Toen koning Constantijn dit jaar in verband werd gebracht met een poging tot muiterij bij de marine was dit voor Papadopoulos de aanlei ding om de republiek uit te roepen. De portretten van de koninklijke fa milie verdwenen uit de openbare ge bouwen en de kroontjes werden van de militaire uniformen verwijderd. De Griek-orthodoxe kerk gaf haar pries ters opdracht hun gebruikelijke gebe den voor de koning te staken. Een officieel erkende oppositie is er bij de campagne voor het referendum niet. Oppositie wordt dan ook veelal via buitenlandse kanalen, bijvoorbeeld persbureaus, bedreven. Vorige week gaven langs deze weg zeventien Griek se oud-ministers een verklaring uit waarin zij de nieuwe grondwetswijzi ging brandmerkten als een poging de dictatuur in Griekenland te bestendi gen. Een van hen was oud-premier Papayotis Kanellopoulos, wiens rege ring in 1967 het slachtoffer van de staatsgreep van Papadopoulos werd. Volgens de oud-ministers zou het Griekse volk zeker tegen de grond wetswijzigingen stemmen als het zijn keus in vrijheid zou kunnen doen. Ook koning Constantijn heeft zich in middels duidelijk tegen de uitroeping van de republiek uitgesproken. Hij noemde zijn afzetting een 'onwettige daad van een onwettige regering'. Naar de mening van Constantijn dient een referendum te worden ge houden waarbij het volk het bewind kan kiezen dat het verlangt, maar dan wel een referendum in alle vrijheid, zonder staat van beleg en zonder be knotting van de politieke en de pers vrijheid. Een comité voor herstel van de demo cratie heeft geijverd voor democrati sche maatstaven bij het referendum. Het heeft bij herhaling het gebrek aan eerlijke kansen voor de oppositie aan de kaak gesteld en de regering om zendtijd op radio en televisie ge vraagd. Op dit verzoek en op dat om toestemming vcor een openbare bij eenkomst waar oud-premier Kanello poulos uiteen wilde zetten waarom hij adviseert nee te stemmen heeft het comité geen antwoord gekregen. Het platteland De regering verwacht vooral veel steun van het platteland, waar twee derden van de kiezers woont. Het is dan ook het platteland waarop het be wind de volle kracht van zijn propa- ganda-apparaat heeft gericht. Ondanks het feit dat de bewoners van de pro vincies zich altijd sterk met de mo narchie verbonden hebben gevoeld is het huidige bewind ervan overtuigd dat ze nu voor het merendeel voor de republiek zullen stemmen. Waarne mers schrijven dit toe aan het feit dat de bewoners in de provincies, die on danks pogingen tot industrialisatie nog steeds een overwegend agrarische bevolking hebben, sterk afhankelijk zijn van de plaatselijke autoriteiten. De onder staatstoezicht staande land- bouwbank en andere instituten ver schaffen de boeren vaak financiële hulp, bijvoorbeeld wanneer de oogst mislukt. ATHENE (AP) Zes vooraanstaand je politici van het vroegere democrat,^ sche regime in Griekenland hebben s0{ gisteren in Athene op een persconf v rentie gezegd dat de regering de r sultaten van de morgen te houde rn( volksstemming (over het al dan ni a aanvaarden van de republiek) zal ga: meni de ka ar d< heve 'arv vervalsen. Een van de sprekers zei, dat de stei ming 'frauduleus' zal zijn en een twe ng"j de, dat zij 'een schande voor Griekef land' betekent. Op de persconferentie, een uniek ie in het huidige Griekenland, werd doi de woordvoerders voorspeld, dat procent van de kiezers tegen zal stei men, maar dat de door de regerin ,ze Papadopoelos verspreide resultat* iets heel anders zullen laten zien. De zes genoemde mannen waren oud-premier Panayotis Canellopoel en de vijf oud-ministers Panayotis P paligoeras, George Rallis, George M vros, Dimitrios Papaspyroe en Joh Zigdis. Moorden-Boeroendi LAGOS (AP) De 'afgrijselijke macabere' massaslachtingen in Bo roendi zijn 'beschamend voor de Afi kaanse waardigheid', aldus schreef g teren het Nigeriaanse dagblad Dai Times in een hoofdartikel. Het blad is er verontwaardigd ovi dat, terwijl de Afrikaanse leiders ,w e rascistische minderheidsregering* van de blanken in Afrika veroordele L 'slechts zeer weinig is gezegd over e* j j!r dergelijk minderheidsregime' in Bo e£t roendi, waar de Toetsi's de dienst u maken voor de Hoetoe's, die het gro l merendeel der bevolking vormen. De Daily Times, de krant met i mi grootste oplage van heel West-Afril is van oordeel dat de Organisatie vo icler 1 ar v< Afrikaanse Afrikaanse Eenheid en individu* leiders 'nu behoren t d gaan bemiddelen in de crisis in B ugg( roendi'. Inbraak bij Wehner BONN (AFP) In het kantoor i de fractievoorzitter van de Westduf sociaaldemocratische partij in Bondsdag, Herbert Wehner, is broken. Donderdagavond werd ontdel dat zijn kluis was opengebroken, ndel Er worden geen belangrijke docume >ens* ten vermist. De secretaresse van We rtig ner merkte wel op, dat enige stukk* ndel anders lagen dan voorheen. is Fri-bemanning PAPEETE (UPI) De vijf opvaren den van het Amerikaanse protestjac W11 Fri, dat door de Franse marine t B. W het kernproefgebied in de Stilecll& Oceaan werd gesleept, hebben gisten 1 P1 geweigerd hun deportatiedocumenti te tekenen. David Moodie, de Amerikaanse schi per, zei te weigeren naar welk lai ook te vertrekken. Hij wil met zi bemanning het schip ophalen op h I atol Hoa, waarheen het door de Fran f marine is gebracht. Hij en enkele v zijn medebetogers zijn in Papeete het ziekenhuis in hongerstaking. 2 willen na hun vrijlating opnieuw proefzone binnenvaren, maar gouv* neur Angeli van Haiti heeft hun u wijzingsbevelen getekend. Zestien jaar extra SARAGOSSA (AFP) Vijf manni die al tot gevangenisstraffen van tot 30 jaar waren veroordeeld wege een overval op de Franse consul Rog Tur in Saragossa, hebben er gisten elk een straf van zestien jaar geva genisstraf bij gekregen wegens h plegen van een overval op een bijka toor van de spaarbank van Saragos op 11 juli 1972. De verdachten bet ren tot een communistische groep ring. De Franse consul werd destij bij de overval dodelijk gewond. Wat de bankoverval betreft werden vijf mannen ook veroordeeld tot ten betaling van in totaal 2.413.450 pese aan de spaarbank. Explosie Limassol NICOSIA (Reuter) Bij een hevj explosie, die zich in de nacht van dc derdag op vrijdag heeft voorgedaan de op Cyprus gelegen stad Limas* zijn negen politie-agenten, drie led van de nationale garde en een brat weerman gewond. Na de ontploffii waarbij het hoofdbureau van poli werd beschadigd, brak brand uit. Limassol, dat de laatste tijd het c* trum is van grote activiteit van politie, die op jacht is naar ond grondse groeperingen, beleefde J zelfde nacht nog drie explosies. President Makarios beschuldigde langs de oud-EOKA-leider, genen George Grivas, van het organiser van de ondergrondse groepen, die 1 eiland teisteren met bomaanslag* Deze zijn meestal tegen politiebureai Stuntvliegers dood LAKEHURST (UPI) Twee sup sonische straalvliegtuigen van een f( matie stuntvliegers van de Amerikas se marineluchtvaartdienst, de 'BI Angels', zijn (gisteren) bij een oe ning boven de staat New Jersey v* ongeluukt. Twee vliegers kwamen het leven, een derde werd gewond een vierde wordt vermist De formatie bestond uit vier Phanton Zij waren op weg naar de basis Lal hurst, waar zij zaterdag een voorst ling zouden geven. In elk toestel zat twee mannen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8