Van Egeraat bezorgd over wurggreep van massatoerisme Kneuterige kunst uit de Sowjet Unie '«llZeebodem (1) vi Zeebodem (2) Zeebodem (3) vreemd geld het weer +++oproep toeristen+++ weerrapporten Stutofes dit jaar anders van opzet Kwart miljoen voor het 'Tulpenboek' Minister Pronk: Weggooien van voedsel beperken Beter weer strandweer windverwachting voor zeilers 'K< fROUiW/KWARTKT ZATERDAG 28 JULI 1973 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K7 !ommentaar is nogal wat ongerustheid over wat :r in de toekomst zal gaan gebeuren iet de zeebodem. In hun jacht naar •ondstoffen is een aantal grote mo- [endheden, vooral Amerika, Rusland, lapan en West-Duitsland volop bezig iet oceaan onderzoekingen. En die [hebben redenen genoeg opgeleverd om zo snel mogelijk apparatuur te ontwik- leien, waarmee bepaalde mineralen vooral mangaanerts en olie naar boven gehaald kunnen worden. De laatste waarschuwing voor de ge volgen van deze ontwikkeling komt van de Parlementaire Groep voor We reldregering in Londen. Blijkens een bericht in het Engelse dagblad de 'Gu ardian' heeft deze geconstateerd dat de grote mogendheden bezig zijn, een opedelïng van de zee in hun voordeel te ontwerpen met het oog op de ko- mende Zecrechtconferentie van de Verenigde Naties. In 1970 had men zich nog kunnen vinden in een rege- i ling waarbij de zee buiten de territori ale zone als 'het gemeenschappelijk erfdeel van de mensheid' werd be schouwd, maar dat principe is allang verlaten. Ten eerste zijn er claims van kustlan den opt 'patrimoniale' (dat is 'uit va- derlijk erfdeel verkregen') stukken zee, P die strekken tot 200 mijlen uit hun kusten. Als men daaraan begint blijft volgens deze Engelse groep parle- lentariërs maar tien percent van de ihoud van de oceanen en de zeebo dem over voor de niet-kustlanden en ^IJdat zijn er nogal wat. Ten tweede zijn er de voorstellen van Engeland en Frankrijk om het drie kwart deel van het aardoppervlak dat uit zeebodem bestaat, in moten te de- len, zoals de Noordzee verdeeld is ten behoeve van de olie-exploratie. Een internationaal orgaan onder auspiciën van de VN zou dan voor die, aan elk der staten toebedeelde, stukken oce aanbodem licenties moeten verstrek ken ter exploitatie. Uiteraard zouden die licenties verkocht moeten kunnen worden. Welnu, iedereen kan voor spellen dat de technologisch het verst gevorderde en meest kapitaalkrachtige landen zich zelf hiermee een duidelij ke voorsprong toespelen op bijvoor beeld de ontwikkelingslanden. C101 de Mbc i Ook Nederland behoort tot die lan den, die zich zeer bezorgd maken over de kijk-grijp-activiteiten van de grote mogendheden op de oceaanbo dem. Ons land is van oordeel, dat de bekende cn nog onbekende hulpbron- icn van dc zeebodem in de eerste |aats moeten worden aangewend om t achtergebleven deel van de wereld vooruit te helpen, en kent dus in de zen een grote rol toe aan dc VN. Maar Nederland deelt met de Fransen en Engelsen blijkbaar tevens de zorg dat een supranationale autoriteit over dc zeebodem te zeer tot een bureau cratie zou uitgroeien, want het zoekt een tussenvorm van internationaal be heer en nationale exploitatie. Hoewel in de afgelopen jaren bewezen dat dc beroemde wet van Parkinson zich ook in internationale organen duchtig laat gelden, zal men toch moeten kiezen tussen een zekere inter nationale bureaucratie enerzijds of een internationale chaos die men kan ver wachten als nationale belangen zich jbrecd gaan maken onder water ander zijds. Op de opmerking van de vroegere VN-secretaris-generaal Oe Thant dat de zee 'het gemeenschappelijk erfdeel der mensheid is' kunnen christenen natuurlijk kritiek hebben. Zij kunnen zeggen: pardon, dc aarde is desv He- de zee uiteraard inbegrepen. Maar dat is voor wie de stand van za ken in de wereld kent nogal schijnhei lig: territoriale rechten van staten en {rondbezit van enkelingen en maat schappijen, maken deze beginregel van psalm 4 in hoge mate theoretisch. Vlet hun traditionale achterdocht voor een sterk bovennationaal gefcag, waar in zij een soort torenbouw van Babel ontwaren, zijn vele christenen veel te weinig waakzaam voor een veel recler jevaar. Dat is een gevaar in de be strijding waarvan de VN juist alle steun verdienen, namelijk dat de anar chie van al die nationalismcn zich nu ook gaat verplaatsen naar 'het hart der zee'. AMSTERDAM Vakantiegangers die vandaag vreemd geld kopen of ver kopen, kunnen rekenen op de volgen- bui- de koersen. Het eerste getal geeft aan wat vreemd geld opbrengt, het tweede wat het kost. Amerikaanse dollars 2.50- 2.60 Engelse ponden 6.35- 6.65 Belgische franc 7.04- 7.29 lultse marken 109.75-112.75 Italiaanse lires 0.39- 0.45 Portugese escudo's 11.10- 12.10 Canadese dollars 2.53- 2.63 Pranse franc 62.50- 64.50 Zwitserse franc 90.50- 93.50 Zweedse kronen 62.75- 64.75 Ul1 i'oorse kronen 48.00- 50.00 Deense kronen 46.25- 48.25 tostenrijkse schilling 15.10- 15.40 ipaanse peseta's 4.50- 4.75 ïriekse drachmen 8.50- 9.50 i"inse marken 70.00- 73.00 foegoslavische dinars 17.25- 20.25 irafr Amerikaanse en Canadese dollars en JK Engelse ponden staan vermeld in gul- lens, de overige noteringen in centen.) LEIDEN Het (dertiende) Studen ten Toneelfestival (Stutofes) dat dit jaar van 10 t.m. 16 september in Lei den wordt gehouden, zal gericht zijn op het vormingstheater en het maat schappijkritische theater. Oorspronke lijk was het Stutofes een grote feeste lijke bijeenkomst waar alerlei studen- tengroepen hun toneelstukken opvoer den. Door de veranderingen in de stu dentenwereld heeft men gezien dat een verandering in de opzet van het festival noodzakelijk is geworden. De bedoeling is, dat nu zoveel mogelijk kanten van het vormingstheater en politiek theater vertoond, onderzocht en bediscussieerd worden. Daartoe zul len in de avonduren het 'Documentair Actueel Theater' en het 'Groot Lim burgs Toneel 2' optreden. Uit Wage- ningen komt een groep studenten met een stuk over de boerenproblematie- ken en uit Delft een groep met het stuk 'De leerlingen' dat onderwijs en maatschappij tot onderwerp heeft. Na elke voorstelling zijn er discussies en overdag wordt in kleine groepen ge werkt aan de hand van verschillende thema's zoals onderwijs, sanering, werkende jongeren en communicatie. Men hoopt dat de verschillende groe pen die in dit Stutofes meedoen van uit de verdere opzet van dit festival verder zullen gaan werken. Kamerleden: Onderzoek noodzaak rijksweg 15 DEN HAAG Dc Kamerleden Jansen (PPR), Voortman (PvdA) en Ter louw (D'66) hebben de ministers van verkeer, van volkshuisvesting cn van CRM gevraagd een commissie in te stellen voor een nader onderzoek naar de al dan niet bestaande noodzaak van de aanleg van rijksweg 15 door de Achterhoek. De Kamerleden menen, dot zich nieuwe feiten en alternatie ven voordoen cn vragen zich af, of met veel minder ingrijpende aanpassingen van het provinciaal wegennet niet het zelfde bereikt ken worden HAARLEM De gemeente Haarlem wil voor het Frans Hals-museum het 'Tulpenboek' van Judith Leyster (16091660) aankopen. Het boek, dat in particuliere handen is, kost 250.000. De gemeenteraad zal zich volgende week over het voorstel van B. en W. to"! aankoop uitspreken. De vereniging 'Rembrandt' verleent een bijdrage van 100.000, het Prins Bernhardfonds wil 30.000 bijdragen, terwijl het 'Frans Hals museum' er 75.000 voor beschikbaar heeft. De aankoop gaat de gemeente Haarlem op die manier maar 35.000 kosten. Judith Leyster was een leerlinge van Frans Hals. In haar Tulpenboek (ge reedgekomen in 1643) staan portret ten van de tulpen die omstreeks 1640 in Holland gekweekt werden. De 49 afbeeldingen in het boek verkeren volgens de directeur van het museum in perfecte staat. DEN HAAG Minister Pronk (ont wikkelingssamenwerking) meent dat het zoveel mogelijk tegengaan van voedselverspilling voor iedereen alge mene plicht is. Hij zegt dit in ant woord op vragen van de CH-kamerle- den Van der Mei, Kruisinga en Tol man, die vragen hadden gesteld over het weggooien van honderdveertig miljoen broden per jaar. De minister distancieert zich van dit aantal cn becijfert, dat per jaar in ons land een hoeveelheid brood in het huisvuil terechtkomt, dat overeen-! komt met vijftig miljoen broden. Overigens wijst hij er op, dat ook dit cijfer nog geen enkel inzicht geeft in de mate waarin nog voor consumptoe geschikt brood wordt weggegooid. Er wordt 'gelukkig' ook veel overgescho ten brood voor kleine huisdieren en vee bestemd. 'Dit soort realisme zullen de klanten niet waarderen'. door Huib Goudriaan BREDA Dr. L. van Egeraat (49), als schrijver van reisgidsen een befaamd gangmaker van het toerisme, maakt zich zorgen over de wurggreep van het massatoerisme op de provincie Noord-Brabant. De heer Van Egeraat, sinds 1967 directeur van de school voor Toe ristische Vorming in Breda, heeft in een artikel in het tijdschrift "Brabantia" de alarmklok geluid. Bovendien komt hij in het najaar in opdracht van enkele Brabantse instituten met een boek op de markt, dat de veelzeggende titel draagt "Zeg maar dag tegen Bra bant". Is Van Egeraat, zoals hij zich in het slot van zijn artikel zelf al afvraagt, teruggekeerd van de dwalingen ('mijn zogeheten bekering') zijns weegs, die resulteerden in heel wat wegwijzers naar rustieke stadjes en landschappen? Hij laat in een gesprek blijken dat deze vraag berust op een misverstand, maar antwoord goedmoe dig: 'Ik ben niet bekeerd, maar ieder een is de laatste jaren nu eenmaal voorzichtiger geworden. Vroeger maak ten weinig mensen zich bij voorbeeld druk over de aanleg van een autosnel weg. terwijl dit nu een algemeen ver schijnsel is. Bovendien nam ik tien jaar geleden al een zekere terughou ding in acht, zodat eerder kan worden gesproken van het doortrekken van een lijn dan van een ommekeer'. Hierbij wijst dr. Van Egeraat op zijn voorwoord in het 'Reisboek voor Noord-Brabant' van 1962, waarin hij schreef: 'Een vooruitstrevend beleid dient juist niet gericht te zijn op het aanbrengen van attractiepunten en dergelijke. Men dient de moed te heb ben om van Brabant geen speeltuin te maken'. Hij maakt overigens de kant tekening dat hij zijn kritiek op som mige uitwassen van commercie en re creatie niet als iets uitzonderlijks wil uitdragen, omdat velen al zo vaak dit zelfde aambeeld hebben geslagen. 'Onverantwoord' Van Egeraat in het bewuste arti kel:'moge ik aantonen hoe funest de band tussen commercie en toeris me is. Cijfers over aantallen bezoe kers. bestede bedragen enzovoorts worden regelmatig gepubliceerd. Zijn ze ongunstig dan ontstaat paniek. Heeft men uitgerekend, dat de Bra bantse attractiepunten wéér een gro ter aantal bezoekers hebben gekregen dan vorig jaar, dan kan het vader land, in casu Brabant weer rustig zijn. Deze instelling en mentaliteit is onverantwoord, eenzijdig en kortzich tig'. Er is volgens Van Egeraat een vals begrip van 'recreatie 'ontstaan, dat plannenmakers, WV-directies en gemeentebesturen ertoe brengt te pas en te onpas winstgevende attractie punten te scheppen, die geld in het laadje brengen. 'Dit leidt uiteinde lijk', aldus Van Egeraat, 'tot aantas ting van het milieu, tot snipperverka- veling, tot vulgarisatie van natuurge bieden en bosranden en tot verloede ring van het landschap'. Hij onderscheidt twee vormen van toerisme of recreatie, die de plannen makers 'uit het oogpunt van commer cie of plaatselijk prestige' niet onder scheiden: enerzijds de massarecreatie, gebaseerd op gezelligheid en drukte cn anderzijds recreatie als het genie ten van de stilte en pure natuur. Want Van Egeraat vindt het maar de vraag of alle recreanten werkelijk de natuur zoeken. Verlangen naar natuur en stilte spelen bij kampeerders bij voorbeeld nauwelijks mee. De infor mele levenswijze op het kampeerter rein lijkt hun belangrijkste motief. Vandaar dat volgens dr. Van Egeraat speelweiden, campings en dergelijke beter aan stadsranden zouden kunnen worden geconcentreerd. Zoals het nu gaat 'leidt het integreren van het toerisme in de consumptie maatschappij naar zelfvernietiging. Zelfvernietiging ook in deze zin: re creatieve objecten in de mooiste na tuurgebieden trekken mensen, vragen vervolgens goede bereikbaarheid waar door de infrastructuur wordt uitge bouwd, de bereikbaarheid trekt weer méér mensen aan, de unieke ligging van het project in de mooie omgeving gaat verloren. De toekomst van het toerisme lijkt mij somber. Mensen, landen (Afrika), culturen (Bali) wor den vervormd tot objecten van de consumptiemaatschappij'. Prijszetting Dr. Van Egeraat vraagt ook aandacht voor de economische kant: 'Wanneer op een schaars artikel beslag wordt gelegd, bestaan de kosten van die handeling uit het feit dat het artikel aan andere aanwendingen wordt ont trokken. Dat men twintig jaar gele den ruimte, stilte, schone lucht en dergelijke, nog niet als schaarse goe deren zag en het in beslag nemen daarvan niet als kosten beschouwde, valt te excuseren, maar anno 1973 niet meer'. Van Egeraat meent dat de uitwassen van de massarecreatie pas kunnen worden bestreden als elke in richter van een attractiepunt, recrea- Dr. L. van Egeraat tieoord en camping ook de 'boete' be taalt voor het milieubederf ter plek ke. 'Pas wanneer deze volledige kos ten worden doorberekend aan de con sument, kan blijken of dit soort din gen inderdaad 'op prijs' wordt gesteld. Zoals ze nu worden verkocht, is er sprake van oneerlijke prijszetting'. Is de heer Van Egeraat niet wat laat begonnen met het kritisch begeleiden van het toerisme Als hij anderen verwijt dat ze het toerisme als com mercie zien, als financieel gewin, wat voor commentaar heeft hij dan op liet verwijt «lat dc heer Van Egeraat toch ook heeft verdiend aan zijn toeristi sche gidsen? Dr. Van Egeraat: 'Aan het boek 'Zeg maar dag tegen Brabant' waarin alle milieu-bedreigingen met name worden genoemd, wie daar schuld aan heeft en hoe het vermeden had kunnen worden, werk ik al vijf jaar. Deze in ventarisatie - een opdracht van onder meer de Stichting Brabants Land schap, het Brabants Heem en de Vere niging voor Milieu en Leefbaarheid - vind ik niet bepaald ontijdig, als u weet dat we hiermee in 1968 zijn be gonnen. En dacht u nou werkelijk dat ik aan die gidsen heb verdiend? Dat ik daar van kon leven? En voor het boek 'Zeg maar dag tegen Brabant' krijg ik geen honorarium; al moest ik de uitgave zelf betalen dan deed ik het nog. Brabant is de meest verstede lijkte provincie van Nederland; in geen enkele provincie is de verstedelijking van het landschap zo voortgeschreden als hier'. Wellicht dat functionarissen, die zich bezighouden met het toerisme nog tc weinig doorgedrongen zijn van dc ge varen van massale recreatie. Als wc bijvoorbeeld zien hoe elk seizoen op nieuw de stijgende aantallen bezoe kers overal met gejuich worden be groet- Van Egeraat: Om te accentueren dat ook het toerisme vervulling met zich mee kan brengen, heb ik dat artikel in 'Brabantia' geschreven, In de alge menen vergadering van de provinciale VW waren onlangs slechts twee per sonen, die zich afvroegen: Kunnen we Brabant wel laten overspoelen? De heer J. Bruens van de VVV van. Den Bosch zei: 'Moet dat aanlokken van vreemdelingen nu alsmaar doorgaan? Straks valt er niets meer aan te bie den!' De burgemeester van Klundert viel hem bij. De stemmen van roepen den in de woestijn. Het punt is dat je worstelt tegen commerciële belangen. Bruens kan dat wel zeggen, maar de plaatselijke middenstander moet het van de massarecreatie hebben. En het ET1 (Economisch Technologisch Insti tuut) is helemaal niet kritisch'. Van Egeraat in zijn artikel: Zo schrijft het ETI-orgaan Noord-Brabant in 1972: 'Een verheugend bericht uit Hoogerheide, er komt het grootste re creatieproject van Brabant, dat in het bos- en heidegebied gerealiseerd zal worden'. Van onze weerkundige medewerker Eindelijk is het zover! Naeen reeks slechte vakantiedagen gisteren was het ivel het dieptepunt met aanhou dende regens en 's middags plaatselijk niet u-armer dan 11 of 12 graden zal dit weekeinde een weersverbete- ring boven Nederland zijn beslag krij gen. De neerslag maakt plaats voor droger weer (afgezien van een plaat selijke bul, want de bovenlucht is nog vrij koud) en de zon komt weer kij ken. Dit betekent dat het weer aange namer wordt bij middagtemperaturen van 18 tot 22 graden. Zomers-warme lucht uit Finland (Kuopio 26 graden, Russart vrijdagmiddag 25 graden) stroomt in de richting van Denemar ken en zal later vermoedelijk ook on ze omgeving bereiken, wat dan vooral in het noordoosten maximum-waarden van tegen de 25 graden Celsius zal creëren. Dit warmtegoljje wordt echter ge volgd door een koufront, dat gister middag in Noord-Finland de thermo meter alweer had doen dalen tot on der 15 graden (maximum lvalo 14 gra den). De kans bestaat dat dit systeem begin volgende week enkele buien met regen of onweer geeft in het Oostzee-gebied. Commentaar van een jolige collega gisteravond: 'Daar trek ken wij ons niets van aan.Het betere weer komt achter een troguit loper, die vrijdagmiddag op verschei dene plaatsen flinke regenval heeft veroorzaakt. Gorredijk uas u-el een van de natste stations met bijna 14 mm. Den Helder tapte 10 mm af. De uitloper hoorde bij een depressie bo ven Midden-Rusland (995 millibar), die ons het leven de laatste dagen zuur heeft gemaakt. In Jutland liep het kwik vrijdagmiddag op tot circa 22 graden en stations in Zuid-Noorwe- gen kwamen tot uitersten tissen 22 en 24 graden. De weerkaart laat ook zien dat het oceanische Azoren-hogedruk- gebied vooral boven Schotland sterker ts gaan doordouwen in de richting van Scandinavië. In Noord-N oorwegen is de luchtdruk momenteel al boven de 1020 millibar Middagtemperaturen tan 11 tot 12 graden zoals gistermid dag in Nederland zijn waargenomen, zijn wel tamelijk zeldzaam. Records zijn het niet. HOOG WATER 29 Juli: Vlisilngen: 1.11-13.39; H.irlngvlletslulzen: 2.41-15.12: Rotterdam: 3.50-ie.ii: Schevenlngen: 2.13-14.47; iJmui- den: 2.46-15.20: Den Heldar: 7.23-20.02; Har- ltngen: 9.34-22.17: Delfzijl: 11.24-23.58. HOOG WATER 30 juli Vllssliïgen: 2.00-14.25; llarlngvlletslulzen: 3.32-16.04; Rottordain: 4.45-17.02: ScHevenlngen: 3.03-15.31: IJmul- den: 3.36-16.07: Den Helder. 8.23-21.00: Har- llngen: 10.28-23.14: Delfzijl: 12.17-; HOOG WATER 31 juli Y'liislngen 2.47- 15.10: Harlngvlictslulzen: 4.22-16.51: Rotter dam: 5.38-16.20: Scheveningen: 3.49 16 20: TJ- mtilden: 4,22-16.53: Den Helder: 9.14-21.49; Harlingcn: 11.14-Delfzijl: 0.52-13.03. ALARMCENTRALE Onderstaande personen wordt dringend ver zocht de ANWB-alarmcentrale in Den Haag te bellen tel. 070—26 44 26. NEDERLAND N. J. Reen-De Jong uit Sneek in groene Ford 1600. 11-18-SN. Jan Koops uit Vries in gele Opel Ascona 10. 23-66-ZD. mevr. L. van lersel uit Amsterdam in creme VW-bus. A. D. Nu is uit Oudenhoorn op jacht De Goudwin- de. C. de Wijs-Vermeulen uit Dordrecht op boot. L. Prijden uit Voorburg op motorjacht Charlotte, moj. Antoinette Van Vught uit Zaandam, R. van Roelof-Van Dijk uit Apel doorn In blauwe Peugeot, fam. Schippers uit Slikkerveer op boot Wlto. FRANKRIJK W. Anker-Smit uit Delden in blauwe Volvo, 30-01-VL, T. Wijers uit Tilburg in grijze Re nault 12. fam. v. d. Geest uit Ede in zwarte VW. EF-72-44, fam. v. d. Hagen uit Alphen a d. Rijn ln rode Simca, 02-72-TT, mevr. B. Maters-Steur uit Diepenveen in rode Peuge- 06-69-MT. frater v. Doremaal uit Den Haag ln creme Morris Mini, 87-57-SX, cchtp. W. J. Faase uit Zandvoort op lacht Sohors tussen Menorca en Carrlx lo Rouot, fam. Flddelaar uit Amsterdam In oranje Renault, kent. onb. fam. Spljkon uit Soest ln gele Sunbeam, 86-39-SH. OP WEG NAAR NEDERLAND VAN FRANK RIJK M. J. C. Schras uit Hilversum ln witte Ro ver 2000, 55-00-TS. SPANJE J. Kroezen uit Abcoude In groen motulllc Taunus. ITALlë P. J. C. Uvens uit Golrle ln rode Opel Man- ta. 45-37-PA. OOSTENRIJK W. Bertens uit Den Haag ln rode Ford Escort. 75-55-MT. OOSTENRIJK-ZWITSERLAND K. H. Stegcman uit Hengelo ln beige Opel 1700. 37-23-NM. ZWITSERLAND Fam. Wiss-Toderlng uit Utrecht In Peugeot 204 met caravan, fam. v. Schalk-Tederlng uit Utrecht in Peugeot 404. kent. onb. DUITSLAND .1. v. d. Blink uit Vianen In d. bruine Toyota Corolla, 80-05-XL. echtp. J. H. Tankink uit Hnaksbergen in beige Flat 850 sp. 31-25-NJ, K. de Jong en mej. A. de Boer uit Valthor- mussel ln witte Taunus 12M mot zwart dak. 30-03-BH. VIA DUITSLAND NAAR TSJECHOSLOWAKIJF. J. Izelaar uit Rotterdam in groene Mercedes. 60-01-UU. JOEGOSLAVIë Mej. J. B. Boer uit Zwolle Jn rode Renault 5, 32-95-XS. GRIEKENLAND P. J. de Bruin uit Uithoorn ln witte Ford Transit. XJ-34-89. VAN TURKIJE VIA BULGARIJE NAAR NE DERLAND F. van Oeveren uit Blelswijk in grijze Opel Kadett. ENGELAND uit Den Helder. Dit weekeinde vriendelijker strand weer. Droger met opklaringen cn een tot matig afnemende noord tot noord oosten wind. Temperaturen van 18 tot 21 graden. Noordwest tot noord. 5 tot 3 Beaufort (vrij krachtig tot matig). "Kunst uit de Sowjet-Unie", samengesteld door het ministerie van Cultuur van de U.S.S.R. te Moskou, nu tot 13 augustus in het Lijn baancentrum te Rotterdam. Hedendaagse kunst uit Rusland, niet alleen socialistisch realisme herin neringen aan de grote patriottische oorlog, parades op het Rode Plein, Lenin in velerlei standen, belangrijke kunstenaars en nijvere werkers in fa brieken of op het land maar ook veel (gewoon realistische) landschap pen en stillevens. Die zijn meestal wel handig en soms ook wel eens 'lek ker' geschilderd, maar je wordt toch wel keer op keer aan de, iets betere, lij sten winkel herinnerd. 'tls een volkomen omgekeerde wereld waarmee je geconfronteerd wordt: op grote internationale exposities in het westen tref je eigenlijk nog maar zel den werken aan van, laat ik maar zeg gen, min of meer traditionele ezel- schilders, terwijl op deze (officiële) presentatie van moderne kunst alles draalt om een volkomen verwaterd en doodgelopen post-impressioniisme. En do visie van deze kunstenaars. Ik heb niets tegen optimisme, integen deel, maar ik geloof niet in de collec tief beleefde vorm daarvan. Ik word doodmisselijk van al dat onvolwassen en opgeschroefde verheerlijkingsge- doe, waar je hier telkens weer op stuit. Deze bijvoorbeeld: 'Onder een vredige hemel', een stralend meisje, spelend op een soort bouwterrein, tus sen de tractoren als er geoogst moet worden, wordt dat, op deze schilderij en, bij voorkeur gedaan door irritant gezond uitziende boerinnen. Deze kneuterige collectie werd samen gesteld door het ministerie van Cul tuur. Gekozen dus uit het werk van meer dan 12.000 kunstenaars, want zo veel zijn er daar geregistreerd. Nie mand kan me wijsmaken, dat al dui- zendön zo keurig in 't gareel lopen als hier gesuggereerd wordt Trouwens, ik geloof al, dat het de moeite zou lo nen eens in de ateliers rond te snuf felen van de kunstenaars, die hier hun werk (mogen) laten zien. Maar in het Lijnbaancentrum ben je dit keer wel erg gauw uitgekeken. Een voorbeeld van kunst uit de Sowjet-Unie: dit is van een van de groten, Vladimir Vasilievieh Kariakin. Weerrapporten van gistermorgen 7 uur. max. neer- weer temp. slag Amsterdam regenbui 16 1 De Bilt zwaar bew. 17 1 Doelen zwaar bew. 17 2 Eclde regenbui 16 0.4 Eindhoven zwaar bew. 17 0.3 Don Helder regenbui 15 1 Luchth. Rtd. zwaar bew. 16 0.2 Twente regenbui 16 2 Vlissingen zwaar bew. 16 0.4 Zd.-Limburg motregen 16 2 Aberdeen zwaar bew. 16 0 Athene onbew. 33 0 Barcelona onbew. 26 0 Berlijn geheel bew. 17 21 Bordeaux mist 23 O Brussel geheelbew. 17 0.5 Frankfort motregen 17 2 Genève licht bew. 17 1 Helsinki licht bew. 30 0 InnsbrUck regen 16 5 Kopenhagen zwaar bew. 22 0.7 Lissabon onbew. 34 0 Locarno onbew. 25 0 Londen zwaar bew. 21 0 Luxemburg regen 15 0.2 Madrid half bew. 33 0 Malaga Mallorca MUnchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen ZUrich Casablanca Istanboel Las Pa lm as Tunis zwaar bew. onbew. geheel bew. onbew. zwaar bew. zwaar bew. onbew. onbew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. mist onbew. mist licht bew. 30 26 15 25 21 22 27 27 18 21 15 28 22 22 32 0 0 5 0.5 2 0 O 0 6 1 2 0 O O 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7